132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінськогоСкачати 145,08 Kb.
Дата конвертації22.02.2018
Розмір145,08 Kb.

132 РОКИ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ВОЛОДИМИРА ЮХИМОВИЧА СВІДЗІНСЬКОГО
Володимир Євтимович (Юхимович) Свідзінський, наш земляк, український поет, один з найяскравіших і найтрагічніших геніїв ХХ століття. «Поет мовчання», якого Василь Стус згадував поряд із Ґете і Рільке, перекладач Арістофана та Овідія, спалений НКВС у 1941 році.1. Біографія Володимира Юхимовича Свідзінського

Володимир Євтимович (Юхимович) Свідзінський народився 26 вересня (8 жовтня за новим стилем) 1885 року, в селі Маянів Вінницького повіту Подільської губернії, нині Тиврівського району Вінницької області .

Батько Євтим Оксентійович — псаломщик, мати Наталка Прохорівна — попівна. Закінчив 1899 року Тиврівське духовне училище. Навчався в Подільській духовній семінарії в Кам'янці-Подільському. Звільнено 25 серпня 1904 року з четвертого класу на прохання батька, переміщеного на той час до Лянцкоруня. 1906 року (як зазначає в анкетах Свідзінський, за іншими документами — 1907 року) вступив вільним слухачем на економічний відділ Київських вищих комерційних курсів, реорганізованих 1908 року в комерційний інститут. 1912 року в журналі «Українська хата» (№ 1) надруковано перший вірш Свідзінського — «Давно, давно тебе я жду…». 26 січня 1913 року закінчив навчання в інституті, але державних іспитів не складав і тому диплома про вищу освіту не здобув.

Повернувся до батька в с. Бабчинці (нині Могилів-Подільського району Вінницької області). На запрошення Подільської земської управи обстежив ткацький промисел: від 1 червня до 15 вересня 1913 року об'їхав 16 населених пунктів Могилівського, Гайсинського, Балтського, Проскурівського, Ямпільського, Ольгопільського, Летичівського та Літинського повітів, зібравши відомості про 1607 господарств, що займалися ткацтвом. Нарис Свідзінського «Ткацький промисел» увійшов до книги «Кустарні промисли Подільської губернії» (К., 1916).

У березні 1915 переїжджає до Житомира, працює у Волинській контрольній палаті: спочатку за наймом, від 3 червня 1915 канцелярським служителем, а з жовтня тимчасовим виконувачем обов'язків облікового урядовця. Свідзінського мобілізують до армії, наказом від 23 березня 1916 року призначають помічником контролера сьомого класу в управління польового контролю при штабі 7-ої армії, яка 1916 року воювала на терені Галичини (Теребовля, Чортків, Бучач, Галич, Станіслав), 1917 — переважно на території Подільської губернії. З осені 1917 до весни 1918 штаб 7-ої армії перебував у Барі. 14 березня 1918 року Свідзінського, на його клопотання, відчислено з армії «на місце мирної служби у Волинську контрольну палату», але до Житомира Свідзінський не поїхав. Наказом від 10 червня 1918 його звільнено від служби в палаті.

Свідзінський переїжджає у Кам'янець-Подільський, з жовтня 1918 працює на посаді «редактора української мови» у видавничому відділі Подільської народної управи. Був вільним слухачем (упродовж п'яти семестрів) історико-філологічного факультету Кам'янець-Подільського державного українського університету. З встановленням у листопаді 1920 у Кам'янці-Подільському Радянської влади працює редактором у видавничому відділі народної освіти повітвиконкому. У Кам'янці-Подільському Свідзінський друкує у часописі «Освіта» (Кам'янець-Подільський, 1919, № 3) статтю «Народні українські пісні про останню світову війну», у літературно-науковому додатку до газети «Наш шлях» (1920, число 7) — поему «Сон-озеро», у літературно-науковому журналі «Нова думка» (орган студентства Кам'янець-Подільського університету; 1920, №3; редактор журналу Валер'ян Поліщук) вірші «Знову в душі моїй…» і «Пісенька» («Ой, ліщино густолиста…»). Видавниче товариство «Дністер» в 1920 році видає перекладений Свідзінським культурно-історичний нарис І. Іванова «Халдеї».

У Кам'янці-Подільському Свідзінський одружився з народною вчителькою Зінаїдою Йосипівною Сулковською (померла 12 липня 1933). 1921 у них народилася донька Мирослава. Від січня 1921 Свідзінський працює архіваріусом у Кам'янець-Подільському університеті (невдовзі — інститут народної освіти). У листопаді 1921 стає завідувачем архівів повітового комітету охорони пам'яток старовини, мистецтва та природи. 1922 року в Кам'янець-Подільській філії (утворено в травні 1921) Державного видавництва України виходить перша збірка Свідзінського «Ліричні поезії». Рецензії на збірку надрукували Іван Дніпровський у газеті «Червона правда» (Кам'янець-Подільський, 1922. — № 74; від травня 1921 газету редагував Іван Кулик), Валер'ян Поліщук у журналі «Червоний шлях» (Харків, 1923. — № 2).

25 грудня 1922 рік — Свідзінського призначають архіваріусом, 10 січня 1923 р. — секретарем новоствореного архівного управління, а від липня 1923 р. він виконує обов'язки завідувача. 1922 р. науково-дослідна кафедра історії та економіки Поділля при ІНО залучає Свідзінського до виявлення в архівах і музеях Кам'янця-Подільського графічного матеріалу подільських уніатських метрик, рукописних книг і стародруків. Свідзінський зареєстрував 337 метрик, із них 150 мали високохудожні заставки, літери, орнаменти, малюнки. Кілька випусків видання «Метрики XVIII в.» літографовано в майстерні Кам'янець-Подільського художньо-промислового технікуму імені Сковороди під керівництвом Володимира Гагенмейстера.

З початку 1923 до липня 1925 Свідзінський — аспірант кафедри (підсекція соціальної історії), працює над темами «Селяни приватновласницьких маєтків Поділля в першій половині ХІХ століття», «Аграрні рухи на Поділлі в ХХ столітті», пише розвідку «Економічна еволюція господарства селян тарнорудського маєтку», готує доповідь «Боротьба подільських селян із польськими легіонерами в 1918 році» (виголосив у жовтні 1925 на засіданні Кам'янець-Подільського наукового при УАН товариства), бере участь у комплексному (соціально-економічному, географічному, лінгвістичному, мистецтвознавчому) обстеженні села Панівці. 1925 рік — Свідзінський виступає з доповіддю «Події на селах подільських у 1917–1918 роках» на науковому зібранні Кам'янець-Подільського наукового при Українській академії наук товариства (був його членом — сьомим за порядком вступу).

У зв'язку з реорганізацією Кам'янець-Подільського окружного архівного управління 29 серпня 1925 Свідзінський здає справи новопризначеному завідувачеві Дмитру Прядію, деякий час (формально — до листопада 1925) працює там інспектором.

У жовтні 1925 Свідзінський переїздить до Харкова, де працює літературним редактором у місячнику «Червоний шлях», від листопада 1930 — в газеті політуправління Українського військового округу «Червона армія». У січні–вересні 1932 р. працює в Техвидаві, потім знову повертається до редакції «Червоного шляху» (від 1936 — «Літературний журнал»). У Харкові сім'я Свідзінського розпалася: дружина з дочкою переїхала до сестри у Вінницю. Тут Свідзінський видав другу поетичну збірку «Вересень» (1927). Остання прижиттєва збірка «Поезії» вийшла 1940 у Києві у видавництві «Радянський письменник» (друкувалася у Львові). Готував наступну збірку «Медобір».

Свідзінський також багато перекладав з літератур народів СРСР, з французької, іспанської, польської мов. Серед перекладів «Слово о полку Ігоревім» (1938), комедії Арістофана «Хмари», «Оси», «Жаби» (видано 1939). Був безпартійним. Член Спілки письменників СРСР з 1936 року.

27 вересня 1941 Свідзінського заарештовано. Спалено разом з іншими в'язнями в покинутій господарській будівлі у селі Непокритому під Салтовом.

Джерело: http://www.ukrlit.vn.ua/biography/svitdzinskiy.html


2. Володимир Свідзінський: маловідомі факти

На Книжковому Арсеналі літературний критик, літературознавець Елеонора Соловей розповіла маловідомі факти про життя поета Володимира Свідзінського. Організатором заходу виступив Центр літературної освіти, Читомо записало конспект лекції.

Характер

Свідзінський взагалі був м’якою і дуже толерантною людиною. Яким чином це поєднується з його винятковою твердістю і творчою непоступливістю? Це одна із загадок цієї дивовижної особистості. Він мав твердість і завзятість іти далі, верстати власну путь так, як він її розумів, іти на голос покликання.Радянська ідентичність

Приклад Свідзінського унікальний тим, що, виявляється, можна було жити в Радянському союзі, писати вірші, бути членом Спілки письменників, мати членський квиток за підписом самого Горького – і при цьому не бути письменником радянським. Але, звичайно, плата за це була досить серйозна і сувора.Кам’янець-Подільський

У коротку і драматичну пору української державності він жив у Кам’янці-Подільському, який дуже любив, який був направду його містом, де він почувався найкраще. І цього одного вже було достатньо. Крім того, він був досить необережний, як людина трошки «не від світу цього». Наприклад, в листах він писав про такі речі як голод, що в батька від голоду спухли ноги і на той рік вже не буде до кого приїхати; або про російських поетів Срібного віку.Донька

Він ростив її сам. Після смерті дружини вона була справді найближчою і найдорожчою людиною для нього.Друзі

У Свідзінського були друзі – сестри Пилинські, одна з них була дружиною письменника Івана Дніпровського. Він дуже любив їхній дім, дуже з ними приятелював – безпритульний і безталанний, він знаходив там затишок і тепло. Вони дуже йому співчували і хотіли допомогти, і щиро радили писати щось про сучасність, щоб критика не так дратувалася. А він нітився і відповідав що це неможливо – бо вірші пишуться самі собою, він їх тільки записує, вони «приходять». Після цього сестри більше не дошкуляли йому порадами – бо справді, допомогти йому було неможливо, і, може, найкраще він розумів це сам.Смерть

Загинув він дуже страшно. Коли німецькі війська впритул наблизилися до Харкова, сотні тисяч людей хотіли евакуюватися, і не мали такої можливості. При цьому карні органи ретельно відстежували тих, хто міг, на їхню думку, чекати на прихід німців. Свідзінський як член Спілки письменників мав евакуаційний талон, але він не квапився. Незадовго до цього він фактично позбувся роботи – редакція журналу, де він працював багато років мусила, як це тоді казали, «відмежуватися» від поета, який накликав на себе громи і блискавки критики. І їхати з донькою в безвість, в невідомість він не міг. Але все вирішилося саме собою – донька їхати не хотіла, а він не міг наполягати.

Коли німці підійшли достатньо близько до Харкова і місто було охоплено панікою, Свідзінського заарештували. Коли ж окупація стала вже невідворотною почалися – тоді ще не було цього слова, але воно якось мимоволі спадає на думку – «зачистки». Політичних в’язнів просто знищували. Цей монстр, ця країна, подібно до скорпіона була схильна кусати себе за хвіст. У зв’язку з поетом Олександром Введенським, що жив у Харкові, було відомо, що одних відправили поїздом – Введенський помер дорогою, тіла позбулися на одній маленькій станції. З Свідзінським було інакше – його етап відправили пішки, під конвоєм на Схід. Але неподалік стався прорив німецької танкової колони – на цей випадок існував наказ для конвою просто знищити в’язнів. Їм сказали набрати соломи зі скирти, ніби для ночівлі, загнали в якусь покинуту будівлю типу корівника, замкнули і підпалили. А тепер я би хотіла зацитувати вам вірш з його збірки «Вересень»:
В полум’ї був спервовіку

І в полум’я знову вернуся…

І як те вугілля в горні

В бурхливім горінні зникає,

Так розімчать, розметають

Сонячні вихори в пасма блискучі

Спалене тіло моє.

Поезія – це містика. І її здатність прозирати майбутнє – це річ досить відома і навіть тривіальна. Але все-таки це вражає кожного, хто відкриває для себе історію цього поета.

Якось так сталося, що про цю жахливу історію стало відомо ще тоді. Про це писала українська харківська газета, яку видавали німці – вона називалася «Нова Україна» – а також подібна львівська газета. Тобто утаїти зовсім цю історію не вдалося. Але ви ж знаєте цю логіку злочинців та окупантів: от уже сталося, відкрилася інформація – ні, треба з якимись впертістю та затятістю намагатися зробити вигляд, що цього не було, твердити на чорне, що воно біле.

Мовчання

Фактично, на творчості Свідзінського, на його прекрасній поезії можна досліджувати також і специфічний дискурс мовчання в літературі. Згадуються такі його рядки:І, обчеркнений колом мовчання,

Я глухіше, сумніше горю,

Я горю, як китайський ліхтарик,

Забутий на гілці, в старому саду.

І ось це коло мовчання знаходило вияв не тільки в тому, що з якогось моменту він перестав друкуватися – друкував тільки переклади; це проявлялося ще й в тому, що він винятково підніс значимість слова і відповідальність за мовлене чи писане слово, а також і в тому, що він не реалізував себе достатньою мірою.

Коли Свідзінський перестав друкуватися, він продовжував писати, і під кінець життя сформував два великі рукописи: один з назвою «Медобір», другий – без назви. Це були дуже ретельно укладені книжки, вони нагадували традицію ХІХ століття, коли поетична збірка сама по собі була не механічним з’єднанням віршів, а досконалим витвором, де внутрішні структурні зв’язки, перегук творів, їхня взаємодія мали колосальне значення.

Замовчування

Попри те, що Свідзінський тримався аутсайдером, внутрішнім емігрантом, людиною, дистанційованою від тодішнього літературного життя – і цим уже накликав на себе підозру – але він мав коло шанувальників серед сучасників, які належно оцінювали його талант і його твори. Але за цією дикою логікою заперечування того, що вже не вдалося утаїти, треба було зробити вигляд, що його взагалі не було, абсолютно звідусіль викреслити. У Свідзінського були публікації в журналах, було чимало сучасників, які надто добре його знали – і за цих обставин було здійснено заборону на ім’я, замкнено ці три крихітні книжечки, що вийшли за його життя, у спецсховищах. З тисячного тиражу його першої збірки ліричної поезії збереглося на сьогодні тільки два примірники. Небагато й інших: «Вересень» – я знаю про чотири-п’ять примірників, остання збірка 40-го року, що спричинила скандал у літературних колах – трошечки більше. Я думаю, що саме ті люди, які знали, що сталося, намагалися її всіляко зберегти, для них вона стала реліквією, раритетом, особливою цінністю.Шістдесятники

Існує такий закон: подібна дія неодмінно викликає протидію. І особливо Свідзінського любили і знали дисиденти-шестидесятники. Для них він був справді знаковою постаттю, свідченням того, як багато ми не знаємо, а також – дорогоцінної здатності культури до спротиву нищенню; її здатності до самозбереження і самовідновлення. І ось ця дивовижна історія тривалої відсутності поета і його повернення – вона саме тим значуща і прекрасна.Книги

Третьої книжки Свідзінського, збірки «Поезії», що викликала такий резонанс, не було б, якби на цьому дуже не наполягали – і Юрій Яновський, і тодішні молоді поети – Ігор Муратов, Василь Боровий, які обожнювали Свідзінського. Вони добре усвідомлювали, якої проби це поет, і умовили його таки видати після тривалої перерви ось цю книжечку. Це спричинило скандал, тому що – уявіть собі: 1940 рік, кого не змололи жорна репресій, той уже так принишк, так зачаївся… і раптом з’являється книжечка, яка нагадує усім, чим насправді є і має бути поезія, на відміну від отієї римованої продукції, яка під цією назвою, профануючи її, була якимось симулякром поезії.

Його рукописи збереглися. Вони пройшли неймовірну Одіссею і перетривали усе це лихоліття. Частина рукописної спадщини поета потрапила за кордон у вигляді машинопису невиданих поезій. Були також ті сакраментальні зошити в цератових обгортках, які згадує Смолич – більшість з них теж збереглася, вони залишалися у доньки поета.

Повернення

Поезії Свідзінського почали потрошку друкувати за кордоном в українській емігрантській пресі, потім – в українській газеті «Час» у Німеччині. Там була велика добірка з дванадцяти поезій. На основі цих публікацій, поезії включались до антологій української поезії, що виходили на Заході. Нарешті зібравши те, що пішло у друк, і на основі тих прижиттєвих книжечок, які теж комусь пощастило вивезти, – вони були компактні, малесенькі – було складено велику добірку, що увійшла до антології Юрія Лавриненка «Розстріляне Відродження».

До 90-ліття Свідзінського його нарешті почали пригадувати і друкувати в Україні. Все це йшло з великим скрипом, і тут теж є момент якоїсь загадки – чому навіть тоді, коли вже почалися вже процеси реабілітації, повернення, відновлення справжньої літературної мапи всупереч тій дикій переверзії, яка існувала до цього, особливий спротив викликала ця постать і це ім’я? Тут спрацьовує цікавий момент для психолога – підсвідоме відчуття якоїсь особливої чужорідності саме цієї людини, її особливого тихого спротиву – тихого, але затятого. Те, що називалося класовою ненавистю і культивувалося – спрацьовувало рефлекторно…

Врешті-решт публікації Свідзінського, котрі постійно тривали – то у квартальнику «Поезія», то в журналі «Прапор», редакцію якого після цього піддали жорстокому розгону – утворили таку критичну масу, що робити далі вигляд, ніби цього поета не існує, стало неможливо. Дуже багато поетичних імен повернулося після тривалої відсутності в чотиритомній антології початку 60-х років – це була бомба, переворот в літературній історії. Але Свідзінського там не було. Наступного року вийшла книжечка збірна – там вже вперше була і його добірка, але лише про нього одного не було навіть скупенької біографічної довідки.

І все ж 1986 року вийшов томик Свідзінського у серії «Бібліотека поета». І тут такі фокуси були, такі викрутаси… Річ у тім, що ще до 90-ліття Свідзінського його видали за кордоном – але то було видання вороже, на нього не можна було посилатися. Тому якщо передруковувалося щось звідти – робили вигляд, що це або з прижиттєвих публікацій, абощо. Йшла фальсифікація одна на другій – аби тільки не визнати до кінця того, як воно було насправді.

Є такий професор Василь Яременко, що зробив багато для повернення Свідзінського – але він прийняв великою мірою ті правила гри. Він зімітував зошити поета, засадивши студентів переписати в загальні зошити зарубіжне видання, і сказав, що ось це – зошити Свідзінського, і він на їх основі укладав видання, а потім дуже весело розповідав про це в інтерв’ю, йому здавалося, що він дуже добре придумав, раз інакше було не можна… Тому видання Свідзінського у вигляді двотомника, що вийшло 2004 року – це справжня сенсація, повірте.

Джерело: http://www.chytomo.com/blogs/volodimir-svidzinskij-malovidomi-fakti
3. Вірші Володимира Свідзінського

Дитинство

Рушив вітер ясенові віти,

Сколихнув шумку свою колиску.

А від сходу, крізь запону листя,

– Повінь блиску.

Білі ружі тепло засіяли,

Розсвітився промінь на леваді.

Я не сам: таємний дух зо мною

В давнім саді.

То сміється дзвінко за кущами,

То в алею за собою кличе;

Промайне і зникне десь обличчя

Таємниче.

І чого ти криєшся від мене?

Поєднаймо, мила, дружні руки

Та й біжімо разом на поплави

Та на луки.

Все поділим: золото полудня,

Коників чекання томливе,

Пахощі рясної конюшини,

Вітру співи.

І поділим плюскіт вод прозорих

На піщаній замілі в затінні,

І піймаєм рибку тріпотливу

В баговинні.

Аж тоді, як місяцева дужка

Заясніє в небі голубому,

Ти повернеш в теплу сутінь саду.

Я – додому.

З книги "Вересень" (1927)Джерело: http://maysterni.com/publication.php?id=70832
Як тихо тут: земля і сонце!

Як тихо тут: земля і сонце!

Уже ліщина попустила

Свої світильники довгасті,

І крихко розцвітає ряст.

Як мирно тут: тобі на руку

Упала скакавка плеската.

В воді озерець джерелянки

Кують задуму лісову.

Прислухайся: десь за горою,

За верховинами дерев,

Облоки ронять краплі світла

В уважні розплески весни.

Побудьмо тут.

Тут всі дороги,

Що землю, втомлену любов'ю,

Вели до нас, її найменших.

Побудьмо тут на самоті.

З книги "Поезії" 1929

Джерело: http://maysterni.com/publication.php?id=21704
4. Пам’яті Володимира Свідзінського

«Шевченко, Франко, Леся – хліб насущний, без якого – ні людина, ні культура – жити не можуть. Але Свідзінський – це найпрекрасніша з квіток, що їх українська людина зростила у своєму саду.»

Е. Райс
2001 Лігою українських меценатів та журналом “Київ” засновано премію імені В. Свідзінського. Присуджується за нові поезії, які стали взірцем глибинного ліризму в дусі традицій Володимира Свідзінського і помітним явищем сучасної української поезії.2003 Вийшла з друку книга Анатолія Свідзінського “Я виноград відновлення у ніч несу...”: Володимир Свідзінський – творець прекрасного”.

2006 17 жовтня сесія Кам’янець-Подільської міської ради ухвалила перейменувати вулицю М. Горького на Польських фільварках на вулицю В. Свідзінського.

2006 18 жовтня, в день 65-річчя з дня загибелі В. Свідзінського, в Кам’янець-Подільському національному університеті відбулася Міжнародна науково-теоретична конференція: “Творчість В. Свідзінського: доба і контекст”, в рамках якої Елеонора Соловей презентувала монографію “Невпізнаний гість. Доля і спадщина Володимира Свідзінського” та біобібліографічний покажчик “Володимир Свідзінський (1885–1941)”.

2006 Відкриття на території Кам’янець-Подільського національного університету пам’ятного знаку Володимиру Свідзінському. Автори – Борис Негода, заслужений художник України та Володимир Лашко, заслужений майстер народної творчості України.

2011 Відкриття пам’ятної дошки на будинку, в якому В. Свідзінський мешкав з родиною (пр. Круглий, 5). Автор – Олександр Кордончук, випускник Кам’янець-Подільського коледжу культури і мистецтв.Джерело: http://kpkkim.km.ua/index.php?newsid=798
5. Кам’янецький період

У 1918 р. В. Свідзінський переїжджає у м. Кам'янець-Подільський. Працює в різних установах на посаді «редактора української мови», редактора у видавничому відділі народної освіти повітвиконкому та архіваріусом у Кам'янець-Подільському університеті (невдовзі — інститут народної освіти), завідувачем архівів повітового комітету охорони пам'яток старовини, мистецтва та природи, секретарем архівного управління. Друкує в журналах та газетах статтю «Народні українські пісні про останню світову війну», поему «Сон-озеро», вірші «Знову в душі моїй…» і «Пісенька». 1922 р. в Кам'янець-Подільській філії Державного видавництва України виходить перша збірка В. Свідзінського «Ліричні поезії».

У Кам'янці-Подільському В. Свідзінський одружився з народною вчителькою Зінаїдою Йосипівною Сулковською. Сім’я Свідзінських проживала в приміщенні школи, де тепер знаходиться навчальний корпус коледжу культури і мистецтв. Згадує Тамара Сис: «Ми завжди милувалися цією парою. В. Свідзінський статний, чорнявий, світлоокий, а поруч дружина, як зірниця. Ще більше подобалася їх донечка з незвичним іменем – Мирослава. Бувало так, що у святкові дні директор школи, наш великий друг і улюбленець Дмитро Мефодійович Нагнойний, запрошував В. Свідзінського на дитячі ранки. Він з'являвся разом із Мирославою, сідав у першому ряді, тримаючи на колінах дитину. Зінаїда Йосипівна проводила святкування. Завжди хтось із старшокласників декламував вірш нашого гостя. Ми гучно били в долоні».

Життєвий і творчий шлях поета знайшов своє відображення в спогадах та наукових працях.

Джерело: http://kpkkim.km.ua/index.php?newsid=798
Каталог: Files -> downloadcenter
downloadcenter -> Наталія звольська
downloadcenter -> Перекази І легенди Звягельщини
downloadcenter -> Уроках читання. Презентація творчих знахідок учителів молодших класів. Тема уроку: Літературні казки про тварин. Іван Франко «Лисичка і Журавель»
downloadcenter -> Методичні рекомендації до проведення заходів оформлення експозицій книжково-журнальних виставок Тема бесіди для учнів старших класів
downloadcenter -> До Антології увійшли поетичні та прозові твори письменників міста Катеринослава – Січеслава – Дніпропетровська, написані для дітей І про дітей, для юнацтва І про юнацтво за період 1883-2012 рр
downloadcenter -> Сценарій за іншими джерелами Методичні рекомендації до проведення заходів


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconХроніка культурно-мистецького життя області за березень 2009 р. Загальні питання До 60-ої річниці від дня народження
До 60-ої річниці від дня народження поета та композитора Володимира Івасюка відбулися пам’ятні заходи
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського icon75 років від дня народження володимира олександровича яворівського

132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconДо 90-річчя від дня народження
Михайло Івасюк: 1917-1995: До 90-річчя від дня народження М. Г.Івасюка Біобібліогр покажчик. Чернівці, 2007. 81 с
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconЯ. Франка (до 160-річчя від дня народження)
Президент України Петро Порошенко підписав Указ №687/2015 Про вшанування пам’яті Івана Франка у зв’язку з 160-річницею від дня народження...
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconДо 75-річчя від дня народження та
Професор Іван Тихонович Горбачук: Біобібліографічний покажчик: до 75-річчя від дня народження. – 2-е вид., допов. / Упоряд.: Ю. А....
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського icon1 січня 2010 року – 60 років від дня народження українського поета, перекладача, літературознавця, директора літературно-меморіального музею О. Кобилянської Володимира Вознюка
Народився в селі Киселиці Путильського району Чернівецької області в родині священика
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconДо 75 -річчя від дня народження
С 50 Кузьма Смаль: біобібліогр покажчик (до 75-річчя від дня народження). Чернівці, 2009. 28 с
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconДо 65-річчя від дня народження
Г 96 Юхим Гусар: біобібліогр покажчик (до 65-річчя від дня народження). Чернівці, 2010. 40 с
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconСічень – 100 років від дня народження Н. С. Рибака
В 20-роки ХХ століття навчався на військових курсах в Єлисаветграді та друкував свої поезії у місцевій пресі
132 роки від дня народження володимира юхимовича свідзінського iconСценарій математичного ранку до 140-річчя від дня народження
А у скількох справах І починаннях, пов'язаних з розвитком І освітою українського народу, брав безпосередню участь професор В. Левицький...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка