140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) змістСкачати 146,45 Kb.
Дата конвертації30.06.2017
Розмір146,45 Kb.
#6089
ТипМетодичні рекомендації

140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916)


ЗМІСТ

Стор.


 1. Життєвий і творчий шлях………..……………………………………………….2

 2. Фантастичне в творчості Джека Лондона……………………………………….4

 3. Твори………………………………………………………………………………5

 4. Екранізації творів……………………………….……………..………………….6

 5. Методичні рекомендації до проведення заходів………………………..……. .6

5.1. оформлення експозицій книжково-журнальних виставок...…………........6

5.2. проведення бесіди для учнів старших класів …………...............................6

5.3. перегляд відеоматеріалів…………………… ……….………………………7

6. Бібліографія………………………………………………………………………...7

6.1. Цікаві інтернет- ресурси……………………………………………..…………7

6.2. Список рекомендованої літератури……………………………………………8

7. Ключові слова…………………………………………………………..…...........8
1.Життєвий і творчий шляхДжек Ло́ндон (англ. Jack London, справжнє ім'я — Джон Ґри́фіт Че́йні,  англ. John Griffith Chaney; * 12 січня  1876,  Сан-Франциско   22 листопада  1916,  Ґлен-Еллен,  Каліфорнія )  — американський письменник, найбільш відомий як автор пригодницьких оповідань і романів.

Джон Ґрифіт Чейні народився 12 січня 1876 р. в Сан-Франциско. Коли йому було близько восьми місяців, його мати вийшла заміж за фермера Джона Лондона, який усиновив маленького Джона Ґрифіта, і майбутній письменник отримав його прізвище.


9-річний Джек Лондон і його собака Ролло, 1885

Джек Лондон  рано почав самостійне трудове життя, яке було дуже важким. Школярем продавав ранішні і вечірні газети. Після закінчення початкової школи у віці чотирнадцяти років влаштувався на консервну фабрику робітником. Робота була дуже важкою і він пішов з фабрики. Був «піратом на устриць», ловив устриці в бухті Сан-Франциско, що було заборонено. У цей час вживав надмірну кількість алкоголю, як для свого віку. Його співробітники вважали, що якщо він не змінить спосіб життя, то помре за рік-два.

У 1893 році найнявся матросом на промислову шхуну, що відправлялася ловити котиків до берегів Японії і в Беринговому морі. Перше плавання дало Лондону багато яскравих вражень, які лягли потім в основу багатьох його морських розповідей і романів. Перший нарис Лондона «Тайфун біля берегів Японії», за який він отримав першу премію однієї з газет Сан-Франциско, став початком його літературної кар'єри. У 1897 році Лондон разом зі своїм 62-річним швагром подалися на Клондайк шукати золота. Їхній маршрут пролягав через Юно, Скагвей і Дайї, і далі — через Чілкутський перевал до озера Лінденберг і по Юкону — до Доусон-Сіті. Швагро незабаром повернувся додому, а Джек продовжував подорож з новими компаньйонами. До Доусона вони не допливли, а зупинилися за 100 км у покинутому зрубі. Там Джек прожив до наступного літа. Золота на зареєстрованій ними ділянці не виявилося, зате Джек мав змогу наслухатися численних історій і приповідок про життя старателів. Навесні цинга сильно підірвала його здоров'я, лікуватися було нічим і він вирішив повернутися додому. Щоб не повторювати знову маршрут, він з компаньйонами спорудив човен і спустився по Юкону до Берингового моря (майже 2500 км). Пережите за цей рік було основою його оповідань, які принесли йому успіх і славу.

Потім були збірки розповідей:  «Син Вовка» (Бостон, 1900), «Бог його батьків» (Чикаго, 1901), «Діти морозу» (Нью-Йорк, 1902), «Віра в людину» (Нью-Йорк, 1904), «Місячне лице» (Нью-Йорк, 1906), «Втрачене лице» (Нью-Йорк,1910), а також романи «Дочка снігів» (1902) і «Морський вовк» (1904), що створили письменникові щонайширшу популярність. Варто зауважити, що перші збірки оповідань виявили найвищий рівень літературної майстерності Джека Лондона. Решта творів, які були написані після отримання широкого визнання, позначені трафаретністю, псевдохудожністю та не мали серед читачів великого успіху.В 1907–1909 роках здійснив плавання на яхті «Снарк», в кінці якого написав роман «Мартін Іден», історія подорожі викладена в автобіографічному нарисі «Подорож на яхті „Снарк“» (1911 р.).

З липня по вересень 1911 року Джек Лондон також здійснив кінні подорожі  Каліфорнією та сусідніми штатами, які описав в оповіді «Четвіркою коней на північ від заливу».

Джек Лондон був дуже популярний в СРСР і в Росії, не в останню чергу завдяки своїм симпатіям ідеям соціалізму, членства в Соціалістичній робочій партії, а також як письменник, що оспівує непохитність духу і життєві цінності нематеріального характеру ( дружбу , чесність, працьовитість , справедливість ) , що пропагувалися в соціалістичній державі і було природним для менталітету російського народу , що формувався всередині російської громади . Увага радянських читачів не акцентувалася на тому, що він був найбільш високооплачуваним письменником Америки. Його гонорар доходив до 50 000 доларів за книгу, що було фантастичною сумою. Втім, сам письменник ніде і нікому не дав приводу звинуватити себе в тому, що писав заради грошей. Їх йому не вистачало - так буде вірніше виразитися. А в романі «Мартін Іден», самому автобіографічному з усіх своїх творів, Джек Лондон показав загибель душі молодого письменника і його коханої під впливом жадоби грошей. Жага до життя була ідеєю його творів, але не жадоба золота.

В останні роки Лондон переживав творчу кризу , у зв'язку з чим став зловживати алкоголем (згодом кинув ) . Через кризу письменник навіть був змушений піти на покупку сюжету для нового роману. Такий сюжет був проданий Лондону початківцем американським письменником Сінклером Льюїсом . Лондон встиг дати майбутнього роману назву, - «Бюро вбивств », - однак написати встиг зовсім небагато, так як незабаром помер.

. Джек Лондон помер у Каліфорнії 22 листопада 1916 р. в містечку Глен-Елен. Останні роки він страждав від ниркового захворювання і під час одного з нападів болю Джек Лондон прийняв занадто велику дозу снодійного.

Найвідомішою у публіки є версія самогубства , проте медики відзначають, що Лондон не мав ні достатніх знань, щоб розрахувати смертельну дозу морфію , ні серйозних підстав для самогубства (він не залишив передсмертної записки і вибрав абсолютно «нечоловічний » спосіб). Обдумане самоотруєння стало поширюватися в більш пізні часи - досить згадати долю Зигмунда Фрейда. Але те, що самі міркування про джерела самогубств існували в його голові, це однозначно. Так, його улюблений герой Мартін Іден цілком осмислено кінчає з собою , будучи в пригнобленому стані через те, що не виправдалися його сподівання про принципи існування «вищого» американського суспільства та психологічної втоми від роботи. Близьке до теми самогубства і оповідання « Semper Idem » ; про свої роздуми про самогубство Лондон також згадує в біографічній повісті « Джон Ячмінне Зерно».
2. Фантастичне в творчості Джека Лондона
Незважаючи на те, що основну популярність Джеку Лондону принесли його «північні розповіді», в своїй творчості він неодноразово виходив на теми і проблеми НФ. Вже в першому опублікованому оповіданні «Тисяча смертей» вчений використовує власного сина в якості випробуваного, проводячи експерименти по омолодженню; тій же темі присвячена гумористична розповідь «Омолаживание майора Ретбоуна» (1899). У «Тіні і спалаху» методами науки реалізується ідея людини-невидимки, а в оповіданні «Ворог всього світу» (1908) - надзброї, що дає владу над світом. Головний герой оповідання «Червоне божество» (1918), виявляє загублене в джунглях плем'я, яке поклоняється загадковій сфері з космосу. Расистські ідеї «тягаря білої людини», один час розділяються Лондоном, знайшли вираження в оповіданні «Незвичайне вторгнення» (1910), в якому «білі» нації здійснюють геноцид проти китайців (останніх просто труять, як комах, з повітря) з метою встановлення на Землі утопії. Кілька відомих творів Лондона присвячено проблемам еволюції. У романі «До Адама» (1906), безсумнівно, навіяні Вільямом Голдінгом сюжетом його «Спадкоємців», генетична пам'ять дозволяє свідомості сучасної людини подорожувати в доісторичне минуле, де «прогрес» (Люди Вогню) поступово витісняє з історичної сцени невинних дітей Природи. Цій же темі присвячені оповідання «Сила сильних» (1911) і «Коли світ був юним» (1910). А в оповіданні «Осколок третинної епохи» ведеться мова ще про один релікт - доживших до наших днів мамонтівє

Душа героя роману «Міжзоряний блукач» (1915), засудженого в американській в'язниці, без всякого наукового обгрунтування здатна «спірітуально» подорожувати в часі, втілюючись в колишніх реінкарнаціях героя, від римського легіонера до американського піонера-переселенця. Світ після катастрофи, що знову прийшов до первісного варварства, вражаюче зображений у повісті «Червона чума» (1912).

Політичні погляди Лондона зумовили появу його утопічних творів, з яких найвідоміший роман «Залізна п'ята» (1907), відноситься до вершини творчості письменника і літературної утопії (або антиутопії) початку століття. У далекому двадцять сьомому столітті історики вивчають документи, що відносяться до кінця 20 ст. в якому США стогне під владою фашистської олігархії; боротьба пригніченого пролетаріату проти капіталу тільки розгорається, але з прологу ясно, що з часом вона приведе до успіху. Перу Лондона належить ряд оповідань тієї ж тематики: «Цікавий уривок» (1907), знову представляє зловісну фігуру правителя-олігарха; «Голіаф» (1908), герой якого винаходить нове джерело енергії і з його допомогою встановлює всесвітню «пролетарську диктатуру»; в оповіданні-трактаті «Сон Дебс» (1909) соціалістична революція перемагає в усьому світі в результаті загального страйку.

За кордоном неодноразово виходили збірки фантастичних творів Джека Лондона склад яких помітно відрізнявся, залежно від завдання укладача. Російською мовою подібний збірник виходив у 1993 році, коли укладач Віль Биков спробував зібрати під однією обкладинкою всю перекладену фантастичну малу прозу Джека Лондона.3. Твори

 • Тайфун біля берегів Японії (Typhoon off the Coast of Japan, 1893)

 • Біла тиша (The White Silence)

 • Біле ікло (White Fang 1906)

 • Безсоромна

 • Хвороба самотнього вождя

 • Бродяга і фея

 • Бурий вовк

 • «Бики»

 • У нетрях Півночі

 • Велика загадка

 • Великий чарівник

 • Віра в людину

 • Буйний день (Burning Daylight1910)

 • Гіперборейській напій

 • Гнилизна завелася в штаті Айдахо

 • Джон Ячмінне Зерно

 • Дорога (The Road 1907)

 • Дочка північного сяйва

 • Дияволи на Фуатіно

 • Залізна п'ята (The Iron Heel 1908)

 • Перли Парлея

 • Дружина короля

 • Снага жіноча

 • За тих, хто в дорозі!

 • Закон життя

 • Поклик предків (The Call of the Wild 1903)

 • Золоте дно

 • Золотий каньйон

 • Золотий мак

 • Мудрість сніжної стежки
 • Гра (The Game 1905)

 • Історія Джис-Ук

 • Як аргонавти за старих часів

 • Як я став соціалістом (How I became а socialist)

 • Картинки

 • Киш, син Киша

 • Коли боги сміються

 • Кінець казки

 • Багаття

 • Кулау-прокажений

 • Шматок м'яса

 • Ліга людей похилого віку

 • Місячна долина (The Valley of the Moon 1913)

 • Любительський вечір

 • Любов до життя (Love of Life)

 • Люди безодні (The People of the Abyss 1903)

 • Лютий звір

 • Маленька господиня великого будинку (The Little Lady of the Big House 1916)

 • Маленький рахунок Суїзіну Холу

 • Майкл, брат Джеррі (Michael, Brother of Jerry 1917)

 • Мартін Іден (Martin Eden 1913)

 • Мексиканець (The Mexican)

 • Міжзоряний мандрівник (1915)

 • Місцевий колорит

 • Мічений

 • Морський вовк (The Sea-Wolf1904)

 • Сакраменто

 • У далекій країні

 • На Сороковій Милі

 • На циновці Макалоа

 • Нам-Бок - брехун

 • Несподіване

 • Про себе

 • Одноденна стоянка

 • Відступник

 • Пір'я Сонця

 • По праву священика

 • Під палубним тентом

 • Користь сумніву

 • Прибій Канака

 • Визнання

 • Революція (Revolution 1909)

 • Народжена серед ночі

 • Північна Одіссея

 • Серця трьох (Hearts of Three1918)

 • Світлошкіра Лі Ван

 • Оповідь про Киша

 • Смок Беллью (Smoke Bellew 1912)

 • Смок і Малюк

 • Страшні Соломонові острови

 • «Схопили»

 • Син Вовка (The Son of the Wolf)

 • Там, де розходяться шляхи

 • Стежкою помилкових сонць (The Son Dog Trail)

 • Тисяча дюжин

 • Вбити людину

 • «Хома Гордєєв»

 • Храм гордині

 • Людина з шрамом

 • Що означає для мене життя

 • На берегах

 • Мужність жінки
4. Екранізації творів

Багато творів Джека Лондона лягли в основу фільмів. На сьогодні відомо понад 50 фільмів за його творами, зокрема: • «Час-не-чекає» (1975, 2 с, телефільм за однойменним романом («Burning Daylight»), реж. В. Четвериков)

 • «Морський вовк» (1990, 4 с, телефільм за

 • «Поклик предків» (The Call of the Wild: Dog of the Yukon, 1997), реж. Пітер Сватек

Роман  «Місячна долина» у  1927 році переклала талановита  українська  поетеса  та перекладач  Вероніка Черняхівська. Завдяки блискучому перекладу роман був перевиданий у 1971 році в дванадцятитомнику Джека Лондона. Окрім роману, В. Черняхівська переклала ще його оповідання для дітей. «Вовк Рудько» і «Таємниця малого Кіша» вийшли окремим виданням.

 • Серця трьох, Київ, Веселка, 1993, пер. з англ. Миколи Іванова, за редакцією Юрія Лісняка.

5. Методичні рекомендації до проведення заходів


12. 01. 2016 р. – 140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916)

5.1. оформлення експозицій книжково-журнальних виставок:

 • «Людина, письменник, бунтар».

«Життя завжди дає людині менше, ніж вона потребує»

Дж. Лондон5.2 проведення бесід для учнів старших класів на тему:

 • «Джек Лондон – людина легенда»

5. 3 перегляд відеоматеріалів:
 • Джек Лондон. Любов до життя [Електронний ресурс] // You Tube. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=CIYfbtbn_rs.– Назва з екрана.


6.Бібліографія

6.1.Цікаві Інтернет-ресурси

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] // Вікіпедія. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki//.– Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] // LiveLib. – Режим доступу: http://www.livelib.ru/author/2082.- Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] – Режим доступу : http://loveread.ws/biography-author.php?author=Jack-London.– Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] - Режим доступу: http://www.lib.ru/LONDON/.- Назва з екрана. - (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] // Лаборатория фантастики. - Режим доступу: https://fantlab.ru/autor3003.- Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон (Jack London) [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.londonjack.net.ru/. - Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] // Вікіцитати. – Режим доступу: https://uk.wikiquote.org/wiki/. - Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Биография Джека Лондона [Електронний ресурс] // Все биографии. – Режим доступу: http://all-biography.ru/alpha/l/london-dzhek-london-jack. – Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Краткая биография – Джек Лондон [Електронний ресурс] // Афоризмы великих людей.– Режим доступу : http://www.wisdoms.ru/avt/b135.html. – Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс] // Peoples.ru/журнал «Каравн Историй», июнь 2000. – Режим доступу: http://www.peoples.ru/.- Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015)

 • Джек Лондон [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.jlondon.ru/.- Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).

 • Джек Лондон [Електронний ресурс]// Знамениті, великі, геніальні люди. Найцікавіше про них! – Режим доступу: http://100v.com.ua/uk/Dzhek-London-person.- Назва з екрана. – (Дата звернення 29.10.2015).


6.2 Рекомендований список літератури

 1. Балтроп, Роберт Джек Лондон: человек, списатель, бунтарь [Текст] / Роберт Балтроп // М., Прогрес, 1981. — 208 с..

 2. Батурин, С. С. Джек Лондон [Текст]/ С. С. Батурин // Портреты американських писателей. — М., 1979. — С. 59-118.

 3. Буряк, С. Джек Лондон – людина, яка «сама себе зробила» [Текст] / С. Буряк// Зарубіжна література. —2001.  — Ч. 7.- С. 2.

 4. Давиденко, Г. Й. та ін. Американсьтка література. Джек Лондон. Ернест Міллер Хемінгуей [Текст] / Г. Й. Давиденко / / Історія зарубіжної літератури XX століття : Навч. посібник. — 2011. — С. 172-194.

 5. Денисова, Т. Н. Джек Лондон – американський феномен [Текст] / Т. Н. Денисова// Роман і романісти США XX століття.- Київ, 1990.- 363 с.

 6. Івашина, Л. Залишатися людиною [Текст] / Л. Івашина // Зарубіжна література. — 2007.- № 7-8.  — С. 37-40.

 7. Ковтун, В. Воля і любов до життя (Метод. розробка) [Текст] / В. Ковтун// Зарубіжна література. — 2000. – Ч. 7/167/.- С. 5-6.

 8. Костюк, Г. Каліфорнійський мрійник [Текст] / Г. Костюк // Зарубіжна література. — 2007. – № 7-8. — С. 30-36.

 9. Леонід Кононович про Жанну д'Арк, Джордано Бруно, Джека Лондона, Рабіндраната Тагора, Богдана-Ігоря Антонича / Л. Кононович. — Київ : Грані-Т, 2008. — 96 c.: іл. — (Серія «Життя видатних дітей»).

 10. Мельник, Г. «Є воля до життя – є людина» [Текст] / Г. Мельник // Зарубіжна література. — 2011. — № 9 - С. 10-12.

 11. Наливайко, Д. Письменник життя і боротьби [Текст] / Д. Наливайко // Твори. Дж. Лондон: В 2-х томах. — Київ,1986. — Т.1.- С 5-22.

 12. Павлунь, А. П. Джек Лондон- співець сильних і благородних почуттів [Текст] / А. П. Павлунь // Всесвітня література та культура в навчальних закладах України. - 2012. — № 12.- С. 11-13.

 13. Сечін, О. В. Останній герой - справжній герой (за творами Дж. Лондона) [Текст] / О. В. Сечін // Зарубіжна література в школі: наук-метод. журн.- 2012.- № 10. – С. 38-39.

 14. Сискаєв, Т. В. Життєві уроки (урок за творчістю Дж. Лондона) [Текст] / Т. В. Сискаєв // Все для вчителя. — 2010. — № 13-14 .- С. 7-10.

 15. Степаненко, Людмила У борінні досягається мета [Текст] / Людмила Степаненко // Всесвітня література в сучасній школі. – 2012. — № 1. — С. 26-31.


КЛЮЧОВІ СЛОВА : американські письменики, Джек ЛондонКаталог: Biblio
Biblio -> «Все для людини і завжди з людиною…» 120 років від дня народження Максима Тадейовича Рильського
Biblio -> Життя І творчість Василя Стуса
Biblio -> «благання мартопляса»: «Братове, до вогню мене прийміть, подайте хліба чесний почастунок —
Biblio -> Мистецька спадщина Шевченка-художника
Biblio -> Якби така чудова будівля, що ніде не повторювалася за своєю сміливістю І красою, існувала за кордоном (не кажучи вже про святість І значення самого місця), чи не була б вона постійним предметом турбот церковних І державних?
Biblio -> «Моя любове! Я перед тобою. Бери мене в свої блаженні сни. Лиш не зроби слухняною рабою, не ошукай І крил не обітни!»
Biblio -> Бібліографічний покажчик
Biblio -> Міська ббібліотека для дорослих
Biblio -> С. В. Харченко Виробничий тренінг з управління персоналом Методичні вказівки

Скачати 146,45 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст iconСценарій математичного ранку до 140-річчя від дня народження
А у скількох справах І починаннях, пов'язаних з розвитком І освітою українського народу, брав безпосередню участь професор В. Левицький...
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст icon"фразеологічні звороти з морською термінологією у морських оповіданнях джека лондона"
Розділ Теоретичні аспекти вивчення творчості Дж. Лондона, історія вивчення творчості Дж. Лондона
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст iconНоворічне свято 140 років від дня народження Степана Шухевича
Степана Шухевича (1877–1945), українського політичного та військового діяча, адвоката, письменника
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст iconДжек Лондон «Жага до життя»
Джека Лондона, допомогти зрозуміти зміст твору, сильний характер головного героя
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст icon140 років від дня народження С. А. Крушельницької (1872-1952) Класний керівник Кордіс А. О
Осівці, потім Петликівці, деякий час сім'я Крушельницьких жила у передгір'ях Східних Бескид — у селі Тисові на Станіславщині. З 1878...
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст icon125 років від дня народження Павла Григоровича Тичини (1891–1967) зміст стор
Анна Ященко. Павло Тичина: від "буржуазного націоналіста" до співця Компартії –14
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст icon23 вересня2013р. 140 років від дня народження С. А. Крушельницької (1872-1952), видатної української співачки, педагога
Осівці, потім Петликівці, деякий час сім'я Крушельницьких жила у передгір'ях Східних Бескид — у селі Тисові на Станіславщині. З 1878...
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст icon140 років від дня народження Вільяма Сомерсета Моема
Він мав честь з'явитися на світ на території британського посольства, оскільки батько перебував там на службі, а також мав адвокатську...
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст iconОзнайомитися з біографією Джона Кітса; Ознайомитися з біографією Джона Кітса
Дж. Кітс Джон Кітс був найстаршим із чотирьох дітей Томаса та Френсіс Дженнінгс Кітсів. Джон народився у центральному районі Лондона,...
140 років від дня народження Джека Лондона (Джона Гріффіта)(1876-1916) зміст icon200 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814 – 1861), українського поета, художника, мислителя
Яцюк В. Не забудьте пом'янути Шевченківська листівка як пам'ятка історії та культури 1890–1940. 195–річчю від дня народження присвячується...
База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка