Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття



Скачати 61.16 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір61.16 Kb.
ТипУрок

Методична скарбничка міста Новограда-Волинського



УРОК СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 10 КЛАСІ НА ТЕМУ

«АРТЮР РЕМБО. ХУДОЖНІЙ СВІТ ПОЕЗІЙ. АСОЦІАТИВНО-ЧУТТЄВА КАРТИНА ВСЕСВІТУ У ВІРШАХ «ВІДЧУТТЯ» ТА «ГОЛОСІВКИ»
Вчитель ЗОШ № 7 Сухова Олена Іванівна


(УРОК З ВИКОРИСТАННЯМ ТЕХНОЛОГІЙ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ У 10 КЛАСІ)

Тема уроку: Артюр Рембо (1854 - 1891)

Художній світ поезій.

Асоціативно-чуттєва картина Всесвіту у віршах

«Відчуття» та «Голосівки»


Мета уроку: ознайомити десятикласників із життям і

творчістю поета;

допомогти усвідомити особливості його

художнього світу;

розвивати навички аналізу ліричних творів,

їх цілісного сприйняття;

виховувати естетичні смаки, любов до поезії.
Обладнання: портрет поета, електронна презентація,

відеофільм «Неймовірні історії…»,

вірш Л.Костенко «Хлопчик прийшов із

Шарлевілю», вірші А.Рембо.


Тип уроку: урок – дослідження.
Рембо, перебудувавши всю

поетику, зумів знайти шлях

до найшаленішої краси

Пабло Неруда.

ХІД УРОКУ

І. Оголошення теми та мети уроку.
1. Вступне слово вчителя.

«Я був проклятий райдугою», - такими словами завершував своє творче життя 20-річний поет.

Це не помилка, у 20 років він справді підводив підсумки невдалого, на його думку, життєвого експерименту під назвою «Творчість Артюра Рембо».

«Прокляття райдугою» позначилось на його житті раптовим спалахом поетичної зрілості, блискучим, але невдалим горінням і не менш стрімким згасанням його літературної зірки.


Чілійський поет Пабло Неруда сказав про нього: «Рембо, перебудувавши всю поетику, зумів знайти шлях до найшаленішої краси». Саме ці слова я взяла епіграфом до нашого уроку на тему: «Артюр Рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина Всесвіту у віршах «Відчуття» та Голосівки». Запишіть тему уроку в зошити.

ІІ. Подача нового матеріалу.
Всього 37 уроків відвела доля, таким неперевершеним майстрам літературного слова, як Дж.Байрон, О.Пушкін, А.Рембо. Та навіть порівняно з Байроном і Пушкіним, можна говорити про творчий Феномен, бо лише три роки свого життя (з 17 по 20 р.) Рембо віддав мистецтву і навіки увійшов в скарбницю світової літератури.

Знаний А.Рембо і в Україні. Величезне враження справила його творчість на видатну українську поетесу Ліну Костенко, яка у вірші «Хлопчик прийшов із Шарлевілю» розповіла про його юнацькі роки.

Цей вірш підготувала до сьогоднішнього уроку Анастасія Хрущ.
(Анастасія Хрущ читає вірш Л.Костенко)
Вчитель._Прослухавши вірш, скажіть, чим французький митець був близький видатній українській поетесі?

(А.Рембо був близький Ліні Костенко за духом, за поетичним світобаченням, тому вона дещо ідеалізувала його життя й постать у реальності. Адже не тільки він страждав від світу, а й світ страждав від його бунтівного, нестримного характеру, його витівок.)


Вчитель. А.Рембо був надзвичайно обдарованим поетом, свавільним і агресивним, людиною здібною, але неврівноваженою; все його життя – це шалена авантюра як у сфері творчості, так і в особистому житті.

Втім, звернімось до початку.

Презентувати сьогодні творчість А.Рембо мені допоможуть група біографів та група літературознавців.

Група біографів отримала випереджаюче завдання підготувати розповідь про життєвий і творчий шлях А. Рембо. Дівчата крім розповіді підготували електронну презентацію. Будь ласка, вам слово!
(Презентація творчості А. Рембо)
Вчитель. Артюр Рембо і Поль Верлен – окрема тема нашої сьогоднішньої розмови. Їх імена завжди стоять поряд, бо біографія одного немислима без детальної розповіді про іншого. При цьому їхнє знайомство тривало менше 4-х років: вперше зустрівшись у вересні 1871, вони назавжди розлучилися у лютому 1875 року. Це були дві діаметрально протилежні натури. Сама природа ніби поставила експеримент, звівши двох настільки різних поетів. Не випадково, історію їх взаємин інколи порівнюють з давньогрецькою трагедією в двох актах з катастрофічною розв’язкою у фіналі.
(Відеофільм «Неймовірні історії…»)
Вчитель. Ви прослухали розповіді біографів про життя і творчість А.Рембо, подивились відеофільм. То які ж ваші враження про А.Рембо? Як ви сприйняли його як поета і людину?
Працюємо в групах:

І групі я пропоную попрацювати над сенканом на тему: «Рембо».

ІІ група складає асоціативне гроно на цю ж тему.

ІІІ група працює над кубуванням на тему «Поль Верлен і Артюр Рембо».
На все у вас 3 хвилини. Час пішов. Презентувати роботу групи має хтось один, кого ви виберете.
(Протягом 3-х хвилин звучить французький шансон. Групи презентують результати своєї роботи)
Вчитель. Рембо – це «брутальний випадок» в історії європейської поезії. З юнацьким максималізмом він увірвався в літературу і став предтечею бунтівних авангардистів ХХ ст. Без творчого доробку А. Рембо не було б поетичної революції Г.Аполлінера та французьких сюрреалістів.
Я передаю слово літературознавцям.
Вчитель. Дівчата підвели нас до опрацювання віршів А. Рембо «Відчуття» та Голосівки»..
Виразне читання вірша «Відчуття» (Савчук Катерина).
Бесіда за запитаннями:


  • Які відчуття описані в поезії? (Позитивні відчуття ліричного героя, його злиття з природою «В душі безмежної любові приливи»)

  • Яким є настрій цього вірша? (Настрій вірша піднесений, яскравий)

  • Якими почуттями охоплений ліричний герой? (Ліричний герой щасливий, він захоплений «блакитними вечорами», в його душі звучить внутрішня музика, навіяна єдністю з природою, внутрішній стан співпадає зі станом природи.)


Виразне читання сонету «Голосівки» (Папенчук Таїсія).

Нагадайте, що таке сонет?


Бесіда за текстом вірша:

- Чому, на вашу думку, саме з кольорами асоціюються у поеті голосні звуки?

- Чому сонет має назву «Голосівки»?

- За яким принципом побудований сонет?

- Чому «Голосівки» називають панорамою Всесвіту?
Вчитель. А зараз я пропоную групам попрацювати над створенням щоденника подвійних нотаток.
І група – робить це, працюючи над віршем «Відчуття».

ІІ група – те ж саме над сонетом «Голосівки».

ІІІ група – у нас буде групою експертів, ви маєте вислухати обидві групи і провести експертну оцінку їхніх виступів і запропонувати свої висновки.
(Виступи груп)

ІІІ. Підсумки уроку.
Ми з вами познайомились з життям і творчістю французького поета А.Рембо. І, я думаю, ви впевнились, що він незвичайний поет. Читачів шокувала експресивність висловлювань, думок, парадоксальність створених ситуацій. Поет ніби навмисно ламає логічний хід думки і робить можливими будь-які перетворення, все в світі: простір, час, стихії можуть мінятися місцями.

Осяяння Рембо бентежать душу читачів, шокують, а значить, не залишають байдужими. Хочеться вірити, що вірші «скандального» поета не залишили байдужими і вас, бо ми ще не прощаємось з Рембо, а на наступному уроці познайомимось з його віршем «П’яний корабель».

Тож, запишіть домашнє завдання.

ІV. Домашнє завдання (на вибір).
Ознайомитись з віршем «П’яний корабель».

Написати анотацію до збірки поезій А.Рембо.



Література:

1. В.В.Паращич. Усі уроки світової літератури. 10 кл. Харків. «Основа». 2011.

2. К.Таранік – Ткачук. Від Вірмена до Маркеса. Тернопіль. «Мандрівець». 2005.

3. Зарубіжна література № 21-24, червень, 2005.



4. Євгенія Волощук. Зарубіжна література. Хрестоматія – посібник. 10 кл. Київ. «Світ знань». 2004.




Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconАртюр Рембо (1854 1891)
«ясновидця». Рембо витворив нову поетичну мову й засади нового поетичного мислення
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconУрок 24 Артюр Рембо

Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconВолодимир Сосюра (1898-1965) Виховний захід «Любіть Україну, як сонце, любіть» Виховний захід «Любіть Україну, як сонце, любіть…» Мета
В. Сосюри, що не ввійшли до програмового вивчення; навчати естетично сприймати тонкощі поезій українського поета; розвивати в учнів...
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconТема. Лрк. Світ поезій Оксани Лятуринської
Мета. Увести учнів у світ поезій Оксани Лятуринської, проаналізувати засоби творення образів, спонукати до вивчення усієї творчості...
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconТести про А. Рембо Роки життя Артюра Рембо
А «П’яний корабель» б «Голосівки» в «Паризька оргія» г «Моя циганерія» д
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconРозділ І функція кольору у художній творчості 1 Естетизм Оскара Уайльда
Кольорова картина світу. Особливості англійських кольоропозначень при перекладі на російську мову
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconМета заняття: ознайомити учнів із особливостями жанру «роман у віршах»
Тема заняття. «Маруся Чурай» Ліни Костенко перлина української літератури ХХ століття. Історична основа твору, сюжетна канва. Тл:...
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconВитязь української поезії
В. Симоненка, тематикою його поетичної творчості розкрити ідейний зміст поезій, допомогти осягнутит духовний світ поета
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconУроку з української літератури «Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень»
Тема: Збірка поезій Лесі Українки «На крилах пісень», її висока оцінка Іваном Франком. Основні цикли поезій
Артюр рембо. Художній світ поезій. Асоціативно-чуттєва картина всесвіту у віршах відчуття iconІ. Мотиваційний етап
Художній твір як явище мистец­тва, новий ірреальний світ, створений письменником. Його особливість І значення. Функції мистецтва


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка