Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни КостенкоСкачати 198,5 Kb.
Дата конвертації05.10.2017
Розмір198,5 Kb.

Березнівська центральна районна бібліотека

Сектор довідкової та інформаційної роботиРекомендаційно-бібліографічний список

до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко

91.9


 Я-11 

 

„Я вибрала долю собі сама”: до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко: рекомендаційно-бібліографічний список / Укладач: Гурин О. І. – Березнівська центральна районна бібліотека, 2015. – с. 

Рекомендаційно-бібліографічний список «Я вибрала долю собі сама» — комплексне видання, спрямоване  на всебічне висвітлення матеріалів, присвячених Ліні Костенко, які знаходяться у фондах Березнівської ЦСПШБ.

До видання увійшли короткий виклад біографії Ліни Костенко, перелік книг поетеси та матеріалів про її творчість, журнально-газетна бібліографія. Окремим розділом сформовано публікації у всесвітній мережі Інтернет (web - бібліографія) .

Мета списка —  допомогти бібліотекарям, викладачам, учителям, журналістам, студентам, які у своїй діяльності або навчанні потребують інформації про життя та творчість Ліни Костенко. Матеріали видання можна  використати при  підготовці до відзначення пам’ятних літературних дат, при оформленні книжкової виставки, проведенні масових заходів, перегляді літератури, виконанні фактографічних довідок, написанні статті або наукової праці.34600 м. Березне

вул. Андріївська,1

центральна районна бібліотека

сектор ДІБР

E-mail : bibliograf25@gmail.com

Наш сайт : berezne.libr.rv.ua

Бібліографічна довідка Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930р.в містечку Ржищеві на Київщині в родині вчителів. У 1936p. родина перебралася до Києва, де майбутня поетеса закінчила середню школу. Ці скупі дані біографічної довідки стануть хвилюючими поетичними мотивами, коли авторка згодом розповість у віршах про біженські дороги воєнних років і про «балетну школу» замінюваного поля, по якому доводилося ходити, і про перший — написаний в окопі — вірш.
Після закінчення середньої школи молода поетеса навчається в Київському педінституті, а згодом — у Московському літературному інституті ім. О. М. Горького, який закінчила 1956р. Ліна Костенко була однією з перших і найпримітніших у плеяді молодих українських поетів, що виступили на рубежі 50—60-х років. Збірки її віршів «Проміння землі» (1957) та «Вітрила» (1958) викликали інтерес читача й критики, а книга «Мандрівки серця», що вийшла в 1961р., не тільки закріпила успіх, а й засвідчила справжню творчу зрілість поетеси, поставила її ім'я серед визначних майстрів української поезії.
Книги Л.Костенко «Над берегами вічної ріки» (1977), «Маруся Чурай» (1979), «Неповторність» (1980) стали не буденними явищами сучасної української поезії, явищами, які помітно впливають на весь її дальший розвиток.
Творчий розвиток Ліни Костенко — поетеси гострої думки і палкого темпераменту — не був позбавлений ускладнюючих моментів. Обмеження свободи творчої думки, різні «опали» в часи застою призвели до того, що досить тривалий час вірші Л. Костенко практично не потрапляли до друку. Та саме в ті роки поетеса, незважаючи ні на що, посилено працювала, крім ліричних жанрів, над своїм найвидатнішим до сьогодні твором — романом у віршах «Маруся Чурай», за який вона в 1987p. була удостоєна Державної премії УРСР імені Т.Г.Шевченка.
На початку 60-х Л. брала участь у літературних вечорах Клубу творчої молоді. Починаючи з 1961 піддавалася критиці за „аполітичність“, був знятий з плану знімання фільм за сценарієм К. „Дорогою вітрів“. 8 квітня 1963 р. на ідеологічній нараді секретар ЦК КПУ з ідеології А.Скаба в дусі погромної березневої зустрічі М.Хрущова з діячами літератури й мистецтва („Ми проти мирного співіснування в сфері ідеології“) сказав: „Формалістичні викрутаси зі словом неминуче призводять до викривлення і затемнення ідейно-художнього змісту твору. А що справа саме така, свідчать деякі твори молодих поетів М.Вінграновського, І.Драча, Л.Костенко“. Це був сигнал до погрому покоління шістдесятників.
1963 з друкарні знімають книжку віршів „Зоряний інтеґрал“, книжка „Княжа гора“ знята з верстки. Фільм за сценарієм Ліни Василівни і Аркадія Добровольського „Перевірте свої годинники“ — про українських поетів, які загинули на війні, знятий у 1964, - на екрани не вийшов. Він був так перероблений під назвою „Хто повернеться — долюбить“, що Л.Костенко відмовилася від авторства.
У ці роки вірші Л.Костенко публікували журнали в Чехословаччині, ґазети в Польщі, і тільки зрідка в Україні. Її вірші ходять у самвидаві.
1965 Л.Костенко підписала лист-протест проти арештів української інтеліґенції. Була присутня на суді над М.Осадчим і М.Зваричевською у Львові. Під час суду над братами Горинями Л.Костенко кинула їм квіти. Разом з І.Драчем звернулася до редакції журналу „Жовтень“ (тепер „Дзвін“) і до львівських письменників з пропозицією виступити на захист заарештованих. Письменники не зважилися на протест, але подали в суд клопотання з проханням передати на поруки Б.Гориня як наймолодшого з заарештованих. Усе це не вплинуло на перебіг судів, але мало величезне моральне значення. У Спілці письменників України (СПУ) в травні 1966, де таврували „націоналістичних відщепенців“, частина молоді влаштувала овацію Л.Костенко, яка відстоювала свої позиції і захищала І.Світличного, П.Заливаху, М.Косіва і Б.Гориня.
1968 Л.Костенко пише листи на захист В.Чорновола у відповідь на наклеп на нього в ґазеті „Літературна Україна“. Після цього ім’я Л.Костенко в радянській пресі не згадується. „Пасаж мовчання“ стає повним. Л.Костенко працює „в шухляду“, проявляючи твердість і безкомпромісність: жодного слова на славу КПРС, Леніна вона не написала.
1973 Л.Костенко попала в „чорні списки“, складені секретарем ЦК КПУ з ідеології В.Маланчуком. Тільки в 1977, після відходу В.Маланчука, виходить збірка віршів „Над берегами вічної ріки“ і в 1979, за спеціальною постановою Президії СПУ, — історичний роман у віршах "Маруся Чурай", що пролежав без руху 6 років. Роман приніс Л.Костенко справді всенародну славу. Разом зі збіркою „Неповторність“ (1980) він у 1987 був відзначений Державною премією ім.Т.Шевченка. Виходять збірки віршів „Сад нетанучих скульптур“ (1987), книга для дітей „Бузиновий цар“ (1987) „Вибране“ (1989). Ліна Костенко – жива легенда. Її твори вивчають у школах та університетах. Попри таку популярність поетеса не любить надмірної уваги до себе. Вона навіть відмовилася від звання Героя України - "політичної біжутерії не ношу". Каже, що просто робить свою справу, адже поклик письменника – писати. Днями письменниця приєдналася до гуманітарної акції "Другий фронт АТО". Ліна Костенко передала на фронт кілька збірок своїх поезій із побажаннями та словами підтримки. Живе та працює Ліна Костенко в Києві. Має двох дітей.

Ліна Костенко
Все більше на землі поетів,

вірніше –  тих, що вміють римувати.

У джунґлях слів поставили тенета,

але схопити здобич ранувато.

Зайці, папуги, гнізда горобині…

Великий щебет, писк і цвірінчання –

таке, що часом хочеться людині

поезію шукати у мовчанні.

Хай метушиться дріб'язок строкатий,

міняє шерсть залежно від погоди…

Поете,  вмій шукати і чекати!

Найкращий вірш ще ходить на свободі.

У дзеркалі її поезії

 

Поет – хоче він того чи не хоче,але йому так дано – він і футуролог, і демограф,

і соціолог. Це діагностик суспільства.

Все, що він робить, він робить у проекції

на потреби культури свого народу.

Ліна Костенко

 

Кожний поет своє сприйняття дійсності, переживання, світоглядні установки моделює в ліричному творі. І чим більш значуща постать митця, тим вагоміше місце його творчості в масштабах планети, в історії свого народу, у формуванні окремої особистості.Ліну Костенко та її творчість уже сьогодні визнають як унікальне явище у світовій літературі ХХ і ХХІ століть. У віршах Ліни Костенко – віддзеркалення епохи, в якій головною цінністю стала людина:

„Я сповідую віру,

у якій оточують німбом

не святих, не пророків,

а просто – щасливих людей”.

Ліну Костенко як людину і поета ми пізнаємо завдяки її творам, де злилися її біографічний та художній образи, які й складають її ліричне „я”. Поезія Ліни Костенко – це суцільна боротьба за правду. Це підтверджують і спогади її доньки про те, що вся „мамина поезія від перших творів була бунтом. Бунтом особистості. Повстанням духу.”

Що таке поезія? Це – правда, як чесність із самим собою. А що робити поетові, коли у суспільстві правди не докличешся, не дошукаєшся, коли: за правду – грати? Кожен вирішує це питання сам. Однак, Ліна Костенко розуміє, що відступившись від правди, поезія стає звичайним примітивним віршуванням.  У цьому трагедія багатьох українських поетів ХХ століття. Ліна Костенко, така вразлива до фальшу, страждала від цього безмірно:

„Поезія на грані катастрофи.

І чи зупиним, чи наздоженем?

Вагони йдуть, спасибі коліщаткам…

Але ж вони в майбутнє порожнем!

Як ми у вічі глянемо нащадкам?!”

Ліну Костенко називають класиком. Не всі мають таку щасливу долю – визнання за життя. Особливо ж в українському літературному процесі, бо багато з тих, кого ми називаємо зараз класиками, занадто рано пішли з життя, були просто знищені за чесність і правду у розквіті сил. Доля дарувала Ліні Костенко прижиттєве визнання. Її твори, як класика-сучасника, досліджують науковці, вивчають учні, читають та перечитують читачі в бібліотеках.

Хоча були часи, коли згадувати це ім’я вважалося крамолою. Ліна Костенко, блискуче дебютувавши трьома збірками, замовкла на довгі шістнадцять років. Але це було не мовчання, а замовчування. Представники тоталітарного режиму не могли змиритися з безкомпромісністю і принциповістю талановитої поетеси України. Та коли поезія Ліни Костенко повернулася до читача, всі зрозуміли – це назавжди!

Живе в Україні Ліна Костенко – поет світової величини. І в дзеркалі її поезії – вся Україна. 

Твори Ліни Костенко

Вибране: поезiї / Костенко, Ліна Василівна; Под ред. М.Н.Москаленко. - К.: Днiпро, 1989. - 559 с.

Гуманітарна аура нації або дефект головного дзеркала: лекція прочитана в Національному університеті "Києво-Могилянська академія" 1 вересня 1999р. / Костенко, Ліна. - 2-ге вид. - К.: Києво-Могилянська академія, 2005. - 32 с.

Маруся Чурай: історичний роман у віршах: для ст. шкільн. віку / Костенко, Ліна Василівна; Худож. Н.О.Лопухова. - К.: Веселка, 1990. - 159 с

Поезія; Маруся Чурай: посібник / Ліна Костенко; Автор-уклад. В.О.Казакова. - Х.: Ранок, 2002. - 64 с.

Сад нетанучих скульптур: вірші, поема-балада, драматичні поеми / Костенко, Ліна Василівна; Ху-дож. І.В.Остафійчук. - К: Радянський письменник, 1987. - 207 с.

Поезія: книга-альбом / Ліна Костенко; Олександр Олесь; Василь Симоненко; Василь Стус. - К.: Наук. думка, 2008. - 272 с.
На сторінках періодичних видань
Іванишин П.

Проза генія, або роман опору Ліни Костенко : рецензия / П. Іванишин // Дивослово : науково-методичний. - 2011. - №4. - С. 57 - 60

Рец. на Костенко Л. Записки українського самашедшого / Л. Костенко. - / Л. Костенко. - К. : А - БА - БА - ГА - ЛА - МА - ГА, 2011. - 416с. - (Перлини сучасної літератури).
Її неповторність : [19 березня минає 85 років від дня народження Ліни Костенко] // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2015. - №12. - С. 1-2
Бородюк Н.

Хай вам доля всміхається! : 85 років від дня народження Ліни Костенко / Н. Бородюк // Урядовий кур'єр. - 2015. - №51/20 берез./. - С. 4


Голобородько Я.

Поетичні універсалії Ліни Костенко / Я. Голобородько // Віче : теоретичний і громадсько-політичний журнал. - 2012. - №19. - С. 68-69


Грипась Л.

"Ми мовчимо, поезія і я, ми одна одній дивимось у вічі" : ліричний вечір за поезією Ліни Костенко : 10-й клас / Л. Грипась, О. Семюшко // Українська мова та література. Шкільний світ : всеукраїнська газета для вчителів. - 2011. - № 43/44. - С. 30 - 34


Гуріна О.

Все починається з любові... : тема кохання в ліриці А. А. Ахматової, Лесі Українки, Ліни Костенко. 11-й клас / О. Гуріна // Зарубіжна література в школі : науково-методичний журнал. - 2015. - №1/2. - С. 74-77


Гузь С.

Раціональні числа. Творчість Ліни Костенко : бінарний урок із математики та української літератури : 6-й клас / С. Гузь, В. Кравець // Математика : Українська газета для вчителів. - 2015. - № 6. - С. 5-9


Другий фронт Ліни Костенко : [на титульній сторінці однієї з книг, переданих на фронт, Ліна Василівна від руки написала вірші, які миттєво облетіли Інтернет] // Голос України. - 2015. - №51/21 берез./. - С. 1,8
Дячок С.

Ліна Костенко і світова література: компаративні аспекти (уривки) / С. Дячок // Зарубіжна література. Шкільний світ : Всеукраїнська газета для вчителів. - 2008. - ч. 41/42. - С. 28-31


Дячок С.

Функції інтертекстуальності у творчості Л. Костенко та специфіка їх репрезентації в процесі викладання літератури / С. Дячок // Зарубіжна література. Шкільний світ : Всеукраїнська газета для вчителів. - 2012. - ч. 23. - С. 27-28


Жидкова Н.

Правова та моральна оцінка судочинства ХVІІ ст. За матеріалами історичного роману у віршах Л. Костенко " Маруся Чурай" : інтегрований позакласний захід, 11 клас / Н. Жидкова, Н. Шеметова // Історія України. - 2011. - № 17. - С. 19-22


Зібарова Л.

Ліна Костенко. Поезії "Дощ полив", "Пісенька про космічного гостя", "Кольорові миші" : 6-й клас / Л. Зібарова // Українська мова та література. - 2012. - № 1. - С. 19-21


Кіріяк Л.

Людина та лиш на землі крилата, яка на щирість і добро багата : за творами Л. Костенко "Чайка на крижині" та "Крила" / Л. Кіріяк // Українська мова та література. - 2012. - № 13. - С. 20-22


Клименко В.

"Гіацинтове сонце" лікаря з оркестром : Ольга Богомолець впорядкувала книгу поезії Ліни Костенко і заспівала свої пісні у новій обробці / В. Клименко // Україна молода : Щоденна інформаційно - політична газета. - 2010. - N 58/30 берез. - С. 15


Клименко В.

Ліна Костенко: Я справді надумала повернутися в літературу, в культуру, бо важкий час - це завжди мій час : [про презентацію нового видання "Берестечка" Ліни Костенко] / В. Клименко // Україна молода : Щоденна інформаційно - політична газета. - 2010. - N 54/24 берез. - С. 13


Клименко В.

Ліна, принцеса воїнів : сьогодні виповнюється 80 років Ліні Костенко / В. Клименко // Україна молода : Щоденна інформаційно - політична газета. - 2010. - N 51/19 берез. - С. 20 - 21


Коваль Н.

Справжнє і вічне : Ліні Василівні Костенко - 85 / Н. Коваль // Українська мова та література : всеукраїнська газета для вчителів : шкільний світ. - 2015. - № 4. - С. 8-9


Костенко Л.

Ліна Костенко: Хочеться часом чогось дуже хорошого. Хіба ні? : відтепер вірші поетеси можна не тільки почитати в "легальному" збірнику, а й почути з перших вуст. Видавництво "Либідь" презентувало її книжку "Річка Геракліта" і однойменний диск / Л. Костенко ; / розмовляла Клименко В. // Україна молода : Щоденна інформаційно - політична газета. - 2011. - N 18/4-5 лют. - С. 20


Кроп Т.

Поезія в часах перехіднихі вічних : [виставка у Державному музеї книги і друкарства України з нагоди 85-ліття Л. Костенко] / Т. Кроп // Літературна Україна : газета письменників Украіни. - 2015. - №16. - С. 2


Кульчицька М.

Мозаїка світових абсурдів у "Діаріуші людства" від Ліни Костенко : про роман "Записки українського самашедшего" / М. Кульчицька, Ю. Горблянський // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2011. - №3. - С. 131-135


Коваль Н.

Історичне тло творчості Ліни Костенко / Н. Коваль // Історія України. - 2015. - № 6. - С. 12-14


Левченко О.

Єднання людських емоцій та природи в поезії : (за книжкою Ліни Костенко "Річка Геракліта") / О. Левченко // Українська мова та література : всеукраїнська газета для вчителів : шкільний світ. - 2015. - № 2. - С. 15-19


Мовчун А.

Чарівний світ Ліни Костенко : до 70-річчя з дня народження / А. Мовчун, І. Черкай // Початкова освіта : Перша всеукраїнська газета для першого вчителя. - 2010. - № 9. - С. 11-16


Москальчук В.

"Поезія - це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі" : літературний вечір для 11-го класу, присвячений Ліні Костенко / В. Москальчук // Українська мова та література. Шкільний світ : всеукраїнська газета для вчителів. - 2010. - № 7. - С. 13 - 19


Остапко о.

Умій у звичайному побачити незвичне.(Л. Костенко "Польові дзвіночки")Читання.3-й клас. / о. Остапко // Початкова освіта : Перша всеукраїнська газета для першого вчителя. - 2008. - № 18. - С. 16-17


Павленко О.

Світ кольорових мишей. Зіткнення неповторності й буденності в поезії Л. Костенко "Кольорові миші" : 6-й клас / О. Павленко // Українська мова та література. - 2012. - № 1. - С. 15-18


Немає часу на поразку : "Вона як хліб". - К.,"Просвіта", 2011 р. : [рецензія на творчість Ліни Костенко] // Київ : Журнал письменників України. - 2011. - №11/12. - С. 183-187. - ISSN 0208-0710
Петрук І.

Л. Костенко "Дощ полив...". Атмосферні опади : бінарний урок з української літератури та географії, 6-й клас / І. Петрук, В. Назарова // Краєзнавство. Географія. Туризм. - 2014. - № 18. - С. 6-9


Регуш О.А.

В її віршах - історія народу: його щасливі і тривожні дні... : 19 березня виповнюється 80 років від дня народження Ліни Костенко / О.А. Регуш // Шкільна бібліотека : загальнодержавний для шкільних бібліотекарів. - 2010. - №2. - С. 104-107


Рига В.

Жінка з легенди: Творчість Ліни Костенко / В. Рига // Шкільний світ : Всеукраїнська газета для вчителів. - 2008. - № 23/24. - С. 23-24


Слоньовська О.

Національна ідея у творчості Ліни Костенко : до ювілею поетеси / О. Слоньовська // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2010. - №3/4. - С. 124-142


Слюнкова Г.

На любові тримається світ : (за мотивами інтимної лірики Г. Гейне, Лесі Українки, Л. Костенко) / Г. Слюнкова // Зарубіжна література в школі : науково-методичний журнал. - 2013. - №13/14. - С. 39-41


Смола О.

Світовий Вавилон: пружина розкручується... : постфактум "Записок..." Ліни Костенко / О. Смола // Дзвін : Літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис. - 2012. - №10. - С. 124-129


Соснова К.

Ліна Костенко. "Дощ полив..." : урок у 6 класі / К. Соснова // Дивослово : науково-методичний. - 2012. - №7. - С. 7 - 9. - ISSN 0130-5263


Стахира М.

Роман у віршах Ліни Костенко "Берестечко" - ретроспектива в майбутнє : 11-й клас / М. Стахира // Українська мова та література. - 2012. - № 15/16. - С. 76-81


Стрюк К.

Дві долі : сценарій поетичної вистави : (за мотивами творів Тараса Шевченка і Ліни Костенко) / К. Стрюк // Українська мова та література : всеукраїнська газета для вчителів : шкільний світ. - 2015. - № 5. - С. 40-49


Стрюк К.

Шляхами Тараса Шевченка і Ліни Костенко / К. Стрюк // Українська мова та література : всеукраїнська газета для вчителів : шкільний світ. - 2014. - № 14. - С. 25-30


Таровита І.

Найвища сутність Ліни Костенко : урок-телепередача : 11-й клас / І. Таровита // Українська мова та література. Шкільний світ : всеукраїнська газета для вчителів. - 2011. - № 19/20. - С. 9 - 14


Ткаченко О.

Л. Костенко "Чайка на крижині", "Крила" : духовне багатство - найбільший скарб у житті / О. Ткаченко // Українська мова та література. - 2012. - № 13. - С. 23-24


Тур В

"І неповторність кожної хвилини шукає шлях від болю до перлини..." (Л. Костенко): Діалог як основна форма втілення герменевтичного способу навчання на уроках ЗЛ / ВТур // Зарубіжна література. Шкільний світ : Всеукраїнська газета для вчителів. - 2009. - ч. 44. - С. 1-24


Ференець С.

...Окреслила духовний суверенітет нації : [до 80-річчя української поетеси Л. Костенко] / С. Ференець // Жінка : Журнал для всієї родини. - 2010. - N5. - С. 10. - ISSN 0131-6753


Ференець С.

А вранці повстану. Обуренням серця. Веселим азартом очей і ума... : [уривок із інтерв"ю Оксани Пахльовської, дочки поетеси Л. Костенко з нагоди ювілею матері] / С. Ференець // Жінка : Журнал для всієї родини. - 2010. - N5. - С. 10-11. - ISSN 0131-6753


Чприна Н.

"Найтяжча кара звалася життям..." : урок української літератури в 11-му класі за романом у віршах " Маруся Чурай" Ліни Костенко / Н. Чприна // Українська мова та література. Шкільний світ : всеукраїнська газета для вчителів. - 2010. - № 7. - С. 24


Чумак Т.

"Вже почалось, мабуть, майбутнє..." : читацька конференція за творчістю Ліни Костенко / Т. Чумак // Дивослово : науково-методичний. - 2011. - №7. - С. 10 - 17. - ISSN 0130-5263


Чумак Т.

Проблема вірності і зради у творах Ліни Костенко на історичну тематику / Т. Чумак // Дивослово : науково-методичний. - 2011. - №7. - С. 17 - 20. - ISSN 0130-5263Чуприна Н.

Поетичний світ Ліни Костенко : позакласний захід з української літератури для 11-го класу / Н. Чуприна // Українська мова та література. Шкільний світ : всеукраїнська газета для вчителів. - 2010. - № 7. - С. 20 - 23


"Я вибрала долю собі сама..." : [до 85-річчя з дня народження Ліни Василівни Костенко] // Позакласний час : На допомогу вчителю. - 2015. - №2. - С. 24-25
Яновська Л.

Щоб ми були безсмертні, бо щасливі : Ліна Костенко презентувала книжку поезій "Річки Геракліта" / Л. Яновська // Урядовий кур"єр. - 2011. - №24/9 лют./. - С. 17
Web – бібліографіяТвори Ліни Костенко

 

Костенко Л. Берестечко [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrcenter.com/.../read.asp?Костенко Л. Вірші [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ukrart.lviv.ua/biblio1/kostenko.html

Костенко Л. „Велосипед ночует на балконе” / Пер. с укр. Р.Левчин [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  http://vladivostok.com/Speaking.../kostenko

Костенко Л.  Лірика душі [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://muza.dp.ua/?cat=50

Костенко Л. Мадам Андро / Пер. с укр. Г. Ганзбург [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.stihi.ru/poems/list.html?...1

Костенко Л. Маруся Чурай [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.ukrcenter.com/

Костенко Л. Маруся Чурай; Дума про братів неазовських;  Скіфська Одіссея; Сніг у Флоренції; Берестечко; Поезії; Біографічна довідка  [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://poetry.uazone.net/kostenko/

Костенко Л  Поезії: Чорна магія ночі; Пелюстки старовинного романсу; Хай буде легко. Дотиком пера; Послухаю цей дощ… [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sherp.relline.ru/.../linalyrc.htm

Костенко Л. Поетична збірка "Відлуння десятиліть"[Електронний ресурс]. – Режим доступу: virchi.narod.ru/.../kostenko.htm

Костенко Л. Світлий сонет [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://sherp.relline.ru/jphome/poetry/sonnets/sn-kost.htm

Костенко Л. Україна як жертва і чинник глобалізації катастроф [Електронний ресурс]. – Режим доступу:  www.ukrlife.org/main/.../kostenko_l.htm


Життя і творчість


Бурбан В. Как зеркало украинской ментальности: [О романе „Маруся Чурай”] [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http:// www.zn.ua/3000/3150/26285/

Дроздовський Д. «Поезія Ліни Костенко в часах перехідних і вічних», або післямова до круглого столу [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.dt.ua/3000/3680/50636/

Захарченко А. Ліна Костенко: «Справжні подвижники не співають “Ще не вмерла”, а ідуть туди, де вона вже вмерла». [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://litakcent.com/.../lina-kostenko

Клименко В. Ліна Костенко: Прозу пишу я, вірші пишуть мене, а над статтями я працюю [Електронний ресурс].


Крилаті вирази

з поетичного слова Л. Костенко

 


   В дитинстві відкриваєш материк

котрий назветься потім — Батьківщина

 

    Шматок землі, ти звешся Україною.Ти був до нас. Ти будеш після нас.

 

   Нації вмирають не від інфаркту.Спочатку їм відбирає мову.

 

  Історія проситься в сни нащадків. 

   Од звичайного погляду скрите

відкривається лиш дивакам.

Прочитай золоті манускрипти,

подивися у вічі вікам.

 

    В озонову дірку подивився янгол: -Господи, скажи їм, щоб вони

схаменулись!

 

    Духовний Чорнобиль давно вжепочався, а ми іще тільки його боїмось.

 

   Скільки років землі –і мільярд, і мільйон,

а яка вона й досі ще гарна!


Чого хвилюються народи

І люди замишляють зло?

Хто їм сказав: «Вінець природи»

Хіба для них її чоло?

 

     Бо пам'ятайте, що на цій планеті,


Вірші Ліни Костенко


 Вечірнє сонце, дякую за день! 
Вечірнє сонце, дякую за втому. 
За тих лісів просвітлений Едем 
і за волошку в житі золотому. 
За твій світанок, і за твій зеніт, 
і за мої обпечені зеніти. 
За те, що завтра хоче зеленіть, 
за те, що вчора встигло оддзвеніти. 
За небо в небі, за дитячий сміх. 
За те, що можу, і за те, що мушу. 
Вечірнє сонце, дякую за всіх, 
котрі нічим не осквернили душу. 
За те, що завтра жде своїх натхнень. 
Що десь у світі кров ще не пролито. 
Вечірнє сонце, дякую за день, 
за цю потребу слова, як молитви.

***


Очима ти сказав мені: люблю. 
Душа складала свій тяжкий екзамен. 
Мов тихий дзвін гірського кришталю, 
несказане лишилось несказанним.

Життя ішло, минуло той перон. 


гукала тиша рупором вокзальним. 
Багато слів написано пером. 
Несказане лишилось несказанним.

Світали ночі, вечоріли дні. 


Не раз хитнула доля терезами. 
Слова як сонце сходили в мені. 
Несказане лишилось несказанним.

***


 СВІТЛИЙ СОНЕТ

Як пощастило дівчині в сімнадцять, 


в сімнадцять гарних, неповторних літ! 
Ти не дивись, що дівчинка сумна ця. 
Вона ридає, але все як слід.

Вона росте ще, завтра буде вищенька. 


Але печаль приходить завчасу. 
Це ще не сльози – це квітуча вишенька, 
що на світанку струшує росу.

Вона в житті зіткнулась з неприємістю: 


хлопчина їй не відповів взаємністю. 
І то чому: бо любить іншу дівчину, 
а вірність має душу неподільчиву.

Ти не дивись, що дівчинка сумна ця. 


Як пощастило дівчинці в сімнадцять!

***


 Вже почалось, мабуть, майбутнє. 
Оце, либонь, вже почалось… 
Не забувайте незабутнє, 
воно вже інеєм взялось!

І не знецінюйте коштовне, 


не загубіться у юрбі. 
Не проміняйте неповторне 
на сто ерзаців у собі!

Минають фронди і жіронди, 


минає славне і гучне. 
Шукайте посмішку Джоконди, 
вона ніколи не мине.

Любіть травинку, і тваринку, 


і сонце завтрашнього дня, 
вечірню в попелі жаринку, 
шляхетну інохідь коня.

Згадайте в поспіху вагона, 


в невідворотності зникань, 
як рафаелівська Мадонна 
у вічі дивиться вікам!

В епоху спорту і синтетики 


людей велика ряснота. 
Нехай тендітні пальці етики 
торкнуть вам серце і вуста.

***


 ДОЛЯ

Наснився мені чудернацький базар: 


під небом у чистому полі, 
для різних людей, 
для щедрих і скнар, 
продавалися різні Долі.

Одні були царівен не гірш, 


а другі – як бідні Міньйони. 
Хту купляв собі Долю за гріш. 
А хто – і за мільони.

Дехто щастям своїм платив. 


Дехто платив сумлінням. 
Дехто – золотом золотим. 
А дехто – вельми сумнівним.

Долі-ворожки, тасуючи дні, 


до покупців горнулись. 
Долі самі набивались мені. 
І тільки одна відвернулась.

Я глянула їй в обличчя ясне, 


душею покликала очі… 
– Ти, все одно, не візьмеш мене, – 
Сказала вона неохоче.

– А може візьму? 


– Ти собі затям, – 
сказала вона суворо, – 
за мене треба платити життям. 
А я принесу тобі горе.

– То хто ж ти така? 


Як твоє ім'я? 
Чи варта такої плати? 
– Поезія – рідна сестра моя. 
А правда людська – наша мати.

І я її прийняла, як закон. 


І диво велике сталось: 
минула ніч. І скінчився сон. 
А Доля мені зосталась.

Я вибрала Долю собі сама. 


І що зі мною не станеться, – 
у мене жодних претенсій нема 
до Долі – моєї обраниці.

***Каталог: berezne -> files
files -> Березнівська центральна районна бібліотека Організаційно-методичний відділ
files -> Біографічна довідка
files -> Відгуки, зауваження, пропозиції щодо розміщення, добору літератури, оформлення просимо надсилати на адресу
files -> Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи
files -> Березнівська центральна районна бібліотека організаційно-методичний відділ Національно-патріотичне виховання в бібліотеках
files -> 2015 р. Ббк 91 24 «Витязь молодої української поезії»
files -> Щоб не відійшов у забуття
files -> Великої Перемоги немеркнуче світло До 70-річчя перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
files -> Ббк 91 о 24 «Я народився І жив для добра І любові»
files -> Ббк 4 б 48 Березнівщина – перлина українського Полісся : краєзнавчий бібліографічний посібник, випуск /матеріал підготували О. Гурин, Н. В. Юрчик. Березне, 2016. 78 с


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconБерезнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи
Володар слів ясних І мудрих : рекомендаційно-бібліографічний список / уклад зав сектором дібр о.І. Гурин – Березнівська цспшб, 2015.–...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconБіографічна довідка
«Фундатор відродження української держави»: до 150-річчя від дня народження Михайла Грушевського : методико-бібліографічні матеріали...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconСарненська центральна районна бібліотека сектор інформаційно-бібліографічної роботи Серія : Гордість краю
Сарненська центральна районна бібліотека; методично-бібліографічний відділ. – Сарни. – 016. – с
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconПоетеса тетяна ульянівна корнійчук (до 60-річчя від дня народження) Біобібліографічний нарис
Поетеса Тетяна Ульянівна Корнійчук : біобібліогр нарис до 60-річчя від дня народження / Сарненська центральна районна бібліотека;...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconЗнаменні та пам’ятні дати Сарненщини на 2016 рік Рекомендаційно-бібліографічний довідник
Знаменні та пам’ятні дати Сарненщини на 2016 рік : реком бібліографічний довід. / Сарненська центральна районна бібліотека; методично-бібліографічний...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко icon2015 р. Ббк 91 24 «Витязь молодої української поезії»
«Витязь молодої української поезії» : рекомендаційно-бібліоргафічний список/ матеріал підготувала О.І. Гурин; Березнівська центральна...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconБерезнівська центральна районна бібліотека Організаційно-методичний відділ
Апостол духу. Каменяр – Іван Франко: методико-бібліографічні матеріали /Березнівська центральна районна бібліотека, організаційно-методичний...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconГерцаївська цбс центральна районна бібліотека ім. Г. Асакі Sistemul centralizat de biblioteci Herţa Biblioteca centrală raională G. Asachi
Методично-бібліографічні матеріали з нагоди 225-річчя від дня народження Г. Асакі
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconБбк 91 о 24 «Я народився І жив для добра І любові»
«Я народився і жив для добра і любові» : інформаційно-бібліографічний список літератури/ матеріал підготувала О. І. Гурин; Березнівська...
Березнівська центральна районна бібліотека Сектор довідкової та інформаційної роботи Рекомендаційно-бібліографічний список до 85-річчя від дня народження Ліни Костенко iconГоловне управління культури київської міської державної адміністрації публічна бібліотека імені лесі українки відділ довідково-бібліографічної та інформаційної роботи олійник Борис Ілліч
Бібліографічний список підготовлено до 77-ої річниці від дня народження Героя України, видатного українського поета, перекладача,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка