Бондаренко Валентин ВасильовичСкачати 140,25 Kb.
Дата конвертації28.06.2017
Розмір140,25 Kb.Бондаренко

Валентин

Васильовичзз


«Земля є колискою людства, але не можна вічно жити в колисці.»

К.Е. Ціолковський

«Валентин Бондаренко … входил в число лучших: не только по степени подготовки, но и по моральным качествам героя, природному магнетизму, красоте души…»

Г.Железняк

(директор Харківського планетарію)

«…СВЕТЛОЙ ПАМЯТИ ЧЕЛОВЕКА, КОТОРОМУ МОГ БЫТЬ ПРИСВОЕН ОДИН ИЗ ПЕРВЫХ НОМЕРОВ ПОКОРИТЕЛЕЙ КОСМОСА»

А.С.Панин

«АЭРОКЛУБ ПРОДОЛЖАЕТ ПОЛЕТ»

Про подорожі в Космосі люди мріяли здавна. Найрозумніші, відважніші, працьовитіші прокладали шлях до зірок. Багато харків’ян зробили значний внесок у розвиток космічної галузі. Харківщина – світовий рекордсмен за кількістю космонавтів. Більш ніж 30 осіб були зараховані до загону космонавтів і наша школа пишається тим, що серед них - іі випускник - Валентин Бондаренко .

Він народився 16.02.1937. З раннього дитинства полюбив небо. Його старший брат Анатолій ( 1930-1993, працював в Харківському філіалі ОКБА інженером-нормувальником )розповідав: «Років з трьох, як за подвір’я вийдемо, так і тягне до галявини, над якою літав на своєму планері С.В. Гризодубов. Тут, у Липовому гаю, на дачі, Степан Васильович конструював і сам випробував, літаючи над селищем, новий мотопланер… Можливо, звідси мрія про небо й у Валентина». Батько, Василь Григорович - начальник цеху Харківської хутрової фабрики , в перші ж дні війни добровольцем пішов на фронт, та будучі контуженим потрапив у полон до табору смерті « Грос лазарет-301». Там він створював у робочих командах підпільні групи, організовував втечі військовополонених. В 1942 році й сам утік з полону і пробрався до партизан. Почав воювати простим членом загону, а к серпню 1944 року став комісаром окремого загону розвідки партизанського об єднання. Сім бойових нагород прикрасили в кінці війни груди героя. А Валентин разом із старшим братом, матір’ю Ольгою Іванівною (яка, як і батько, працювала на хутряній фабриці) пережили два роки окупації в Харкові.

В 1944 році вступив до школи. В старших класах чоловічої 93-ї школи спортом захоплювались до фанатизму. Цьому сприяв також і класний керівник Валентина Бондаренка, вчитель фізкультури та військової справи - Торяник Іван Авксентьович. Напевно, саме спорт, постійні заняття лижами, ковзанами, футболом (Валентин був кращим нападаючим місцевої команди) перемогли хворобу серця.(потім її не змогла виявити жодна медична комісія). І коли до школи прийшли інструктори-льотчики Харківського аероклубу, поговорили з учнями, показали знімки - Валентин незабаром став паралельно навчатися і там. «Шість днів у школі, а сьомий, вихідний, - в аероклуб. Зимові і осінні канікули – в аероклуб. Нам було з Валькою по 16 років. Почали літати. Боже, це я зараз згадую з таким благоговінням!» - розповідав Л. Голенко, друг і однокласник Валентина. Учбовий аеродром в Коротичі знаходився в 15 км. від Харкова і хлопці на велосипедах гнали туди, окрилені мрією про небо.

У 1954 році В. Бондаренко закінчив чоловічу середню школу №93 та відділення пілотів Харківського обласного аероклубу.

У 1955 році вступив до Ворошиловградського військового училища льотчиків, потім був переведений до Грозненського училища, а в 1956 році – до Армавірського. В 1957 році закінчив училище, а також одружився і у нього народився син Олександр.

Службу проходив у Прибалтиці.

З атестаційного листа льотчика – винищувача: «Працьовитий. Літати любить. Літає сміливо, грамотно, упевнено».

У 1960 році, з 3,5 тисяч кандидатів, Валентин був відібраний до двадцятки льотчиків, які пройшли дуже суворий медичний, професійний та інтелектуальний відбір і добровільно дали згоду на зарахування до першого загону космонавтів СРСР. В загоні він був наймолодший- всього 23 роки. Галина Железняк. директор Харківського планетарію: «В Валентине Бондаренко была сконцентрирована та доброжелательность харьковчан и тот научный потенциал, который они несут в себе».

Космонавт П. Попович в своїх спогадах писав, що Валентин був доброзичливим і веселим. Його ласкаво називали «Дзвіночок». Він дуже добре співав, любив грати у футбол і був найкращим тенісистом у загоні. Двоюрідна сестра дружини Валентина Бондаренка Люба ( Любов Михайлівна Кошелєва) жила поруч із сім єю космонавта . Вона запам ятала останній його приїзд додому напередодні загибелі у відпустку ( хоча їй тоді було 6 років ): щедрі , як завжди , подарунки та величезний ,зліплений із снігу на вулиці ,ведмідь.

Космонавт Г. Шонін згадував, як Валентин врятував життя маленького хлопчика, піднявшись на п’ятий поверх будинку по ринві і знявши дитину з підвіконня « Я завжди захоплювався його самовідданістю і рішучістю». На місце Григорія Нелюбова, який вибув з першої шістки космонавтів, медична комісія відібрала дві кандидатури - Анатолія Карташова (якого потім забракувала) і Валентина Бондаренка. Йому потрібно було пройти всі тренування, в тому числі й на центрифузі. В звичайному режимі випробування починали з шестикратного перенавантаження і кожний день по одному збільшували. І тільки на шосту добу крутили по дванадцятикратному. Але по якихось причинах повне навантаження провели за один день. У Бондаренка залишився останній рубіж - сурдобарокамера. За масивними дверима - крісло для космонавта, невеликий стіл, на стінах-різні датчики і обладнання: спеціальний пульт, вічко телекамери, спеціальний годинник, який то поспішає, то відстає, щоб по них неможливо було визначити час, електроплитка (космонавт сам повинен був готувати собі їжу - ні про які «тюбики» іще не було й мови), червона кнопка для термінової зупинки експерименту. Тиск у барокамері знижується до 520 мм ртутного стовпчика, зміст кисню збільшується до 40%. Журналісту газети «Красная звезда» М. Реброву дозволили прийняти участь в такому експерименті. Він думав, що відпочине так же довго, як і космонавти. Його випустили після сигналів червоної кнопки і він спитав: «Скільки я просидів? 15 діб?» Йому відповіли, що через пару годин - доба.

23 березня 1961 року Валентин Бондаренко трагічно загинув у сурдобарокамері. Коли він йшов на своє останнє тренування, він узяв з собою декілька книжок. Були серед них і книги про партизанів. Не знав тоді Валентин, що через 10 років про його батька-комісара кавалерійського розвіддивізіону, про його друзів по партизанському підпіллю міста Славутич, що на Хмельниччині, теж напишуть книгу «Подвиг лікаря Михайлова». Закінчуючи десятидобове перебування в сурдобарокамері в московському інституті медико-біологічних проблем, як і інших космонавтів, його випробували самотністю і тишею. Після закінчення медичних тестів він зняв з себе датчики, які були закріплені на його тілі, протер місця, де вони були змоченою в спирті ватою і викинув ії. Вона потрапила на розжарену електроплитку і миттєво спалахнула. В атмосфері практично чистого кисню вогонь поширився на всю камеру. Через великий перепад тиску було неможливо швидко відкрити сурдобарокамеру. Коли її відкрили, Валентин був ще живий. Він встигнув попросити нікого не звинувачувати в тому що трапилось. Галина Железняк, директор Харківського планетарію: «Даже в состоянии болевого шока, в состоянии трагического события человек продолжает думать о других и , на мой взгляд,это дано героям, героям по сути». Його доставили до Боткінської лікарні, де лікарі боролися за його життя, але безуспішно. Валентин Бондаренко так і не встиг дізнатися, що ми стали першими в космосі. Втім, він ніколи не сумнівався в цьому й зробив усе, щоб 12 квітня 1961 року( всього через 19днів після його загибелі) Юрій Гагарін сказав: «Поїхали!». Поховали Валентина Бондаренка на Пилипівському цвинтарі у місті Харкові. Довгий час на обеліску над його могилою був напис:» Світлій пам яті від друзів-льотчиків».І тільки через 25 років до цього напису було приписано чесне закінчення «- космонавтів СРСР». Його вдова, Ганна Семенівна, деякий час жила в Зоряному. Але серце покликало до Харкова. І.Артамонова присвятила їй вірш:

Скажите, а бывает ли так, Анна Семеновна,

Что приснятся Вам ангелы сонные,

Добродушне, умиленные,

Только с крыльями опаленнями?

Или фото со стенки сорвется,

Или чашка вдруг разобьется,

И мальчишка вдруг обернется

И как Валик Вам улыбнется?
Син Олександр Бондаренко – військовий льотчик, підростає й онук,якого на честь діда назвали Валентином.

Памяти Валентина Бондаренко .

«Никого не вините! Я сам виноват» предсмертные слова В.Бондаренко.

Ох, как много огня

В гневе черного дня!-

Как же с этим бороться?!

Этот огненный вал-

Смертоносный финал,

Злодеянье лжесолнца !

Но не жалобный стон,

Не молитвенный тон-

Только ШЕПОТ-НАБАТ:

-Никого не вините!

Никого не вините!

Я сам виноват!

Спеть космический гимн

Выпал жребий другим-

Пощади их дорога !

Но над болью потерь

Торжествует не смерть,

А величие Долга!

Не обида и месть!-

Только Доблесть и Честь,

Только ШЕПОТ-НАБАТ: -

Никого не вините!

Никого не вините!

Я сам виноват!

В этот яростный миг

Он сумел,он достиг

Жизни стоящей цели!

Он шагнул за черту,

Чтобы веру в мечту

Мы терять не посмели !

Чтоб в последнем бою

У судьбы на краю

Звал к победе НАБАТ:

-Никого не вините!

Никого не вините,

Коль сам виноват!..

В том последнем бою,

Выпив чашу свою –

В чем же ОН виноват?!..
А. Полонский 2011 г.

Леонід Голенко, однокласник Валентина Бондаренка: «Хороший парень был! И среди нас был герой, генерал, наверняка, был бы, но судьба есть судьба». На момент трагедії Валентину було всього 24 роки. Хлопчисько…Невідомий солдат незримої війни за першість в пізнанні таємниць й загадок Всесвіту. Він був яскравим представником покоління хлопчаків, батьки яких гинули і ставали героями Великої Вітчиз - няної війни. І, як само собою зрозуміле, Валентин Васильович ризикував і жертвував єдиним по-справжньму цінним,що у нього було - власним життям. Во славу Науки,Батьківщини, Майбутнього.

Все пов’язане з космосом в СРСР було суворо таємно. Про загибель Валентина Бондаренко ніде не було оголошено. Перші відомості про нього і його загибель з явилися на заході тільки в 1980 році, а в Радянському Союзі - в 1986 році, в статті Ярослава Голованова в газеті «Известия».

Валентин Васильович був нагороджений орденом Червоної Зірки (посмертно) .

За рішенням ради експертів Національної іміджевої програми «Лідери ХХ століття» льотчик-космонавт Валентин Бондаренко занесений в список «Харків’янин століття». Ім’ям В. Бондаренка названо один з кратерів Місяця, який знаходиться між кратерами Ціолковського та Гагаріна.

На мисі Канаверел (США) встановлена стела на згадку про загиблих космонавтів і першим у списку стоїть ім’я В.В. Бондаренка.

У Жовтневому районі міста Харкова ім’ям В.Бондаренка названо провулок, де він жив, і встановлено меморіальну дошку.

Серед 20 тисяч документів та експонатів про перших космонавтів СРСР в архівному фонді Центру підготовки космонавтів зберігається тека про В.Бондаренка: фото з особистої справи, автобіографія, диплом, орденська книжка, карти Місяця з відміченим кратером, названим на честь харківського космонавта. Не так мало для життя, довжиною всього 24 роки. Шлях в космос-справа не тільки героїчна, яка потребує відмінного здоров’я та льотного професіоналізму, це ще й вищого ступеню витримка, наполегливість, напруження і самовіддача…Всьому цьому відповідав Валентин Бондаренко, якого ми пам’ятаємо і пишаємося.

Життя продовжується. Штурм Всесвіту триває…

Валентину Бондаренку присвячується …

Не достигнув заветной цели,

Он ушел от нас навсегда.

Не поднялся в Космос со всеми,

И не вспыхнула эта Звезда.

А мы знаем, что он стремился

К звездам путь проложить тогда,

Но погиб. Роковая случайность…

Забрала его навсегда.

И в сердцах наших жить будет вечно

Его смелой мечты полет.

И пример этой жизни яркой

Много сил для свершений дает.


2012р, Ганна Макаренко , 8-А

У школі, космонавтиці та пам’яті В.Бондаренка присвячуються:

- Кімната Слави ( планується в 2013-2014 навчальному році перетворити в музей), де представлені різні копіі документів,фільми,творчі роботи учнів тощо і проводяться екскурсіі.

- Щорічні конкурси серед учнів: робіт МАН, малюнків, рефератів, літературних творів, дитячих поробок,стіннівок.

- Вечори –пам яті , класні години, уроки.

- Книжкові тематичні виставки та огляди літератури у бібліотеці.

- Методичні розробки уроків, позакласних заходів.

Пошук і збір матеріалів продовжується.

Вчителі, які вчили
Валентина Бондаренка
у школі № 93:

Сазонов М.В. – директор

Уваров Л.Г. – завуч

Шредер Г.І. – математика

Кошарновський М.П.- фізика

Войтенко Л.Ф. – укр..мова

Куропатенко Ф.А. – історія

Сімановська П.Н. – нім. мова

Кулакова Г.В. – географія

Зіненко Ю.Ф. – анатомія

Одинцов О.П. - хімія

Мормуль І.І. – креслення

Торяник І.А. – класний

керівник, фізкультура,

військова справаВикористані матеріали:

Алешин В. Они были первыми: 51 год назад был основан центр подготовки космонавтов : [среди первых космоеавтов-харьковчанин В.Бондаренко / В.Алешин //Харк. Известия.-2011.-11 янв.- С.14

Башук Д.Дописанная строка./Д.Башук.// Веч. Харьков.-1991.-20 марта.

Башук Д. Звоночек из Липовой Рощи : [о харьковчанине в отряде первых космонавтов] / Д.Башук // Веч. Харьков.-1997.-22 февр.

Башук Д. Путь в космос оборвался на земле / Д.Башук // Слобода. – 1996. – 16 апр.

Бейдин В. Они были первыми / В.Бейдин // Слово ветерана. – 2009. –


18 апр.

Бондаренко Валентин Васильевич [Электронный ресурс] // Харьковский городничий. – Режим доступа:

http://www.khargor.com/famous_kh/famous_kh_b1.html

Бровченко Л. Яким він хлопцем був / Л.Бровченко // Голос України. – 2001. – 23 берез. – С. 3.

Валентин Бондаренко – тоже 50 лет [Электронный ресурс] : [50 лет со дня трагической гибели] // Livejournal. Режим доступа:
http://ru-cosmos.livejournal.com/741189.html

Валентин Васильевич Бондаренко [Электронный ресурс] // Лаборатория космических исследований. –

Режим доступа: http://www.spacephys.ru/valentin-vasilevich-bondarenko

Варлавин Г. Несостоявшийся полет [Электронный ресурс] / Г.Варлавин // Вечерний Ставрополь. – Режим доступа:


http://www.vechorka.ru/gazeta?b= iew&articleID=3966

Власко В. Земляк из Гагаринского отряда / В.Власко // Слобода. – 1997.– 26 февр.

Вшанування пам'яті члена першого загону космонавтів СРСР Валентина Васильовича Бондаренка

[Електронний ресурс] // Освіта Харкова. – Режим доступу: http://www.kharkivosvita.net.ua/document/1855

Голенко Л. Не взлетел.// Воздушный транспорт. -1990.- 28 августа.

ГолованаовЯ. .Клевета ./Я.Голованов//Известия.-1986.-3 апреля. .Директор Харьковского планетария – о самом первом космонавте [Электронный ресурс] : [гость “Прямой телефонной линии” дир. Харьк. планетария им. Ю.Гагарина Г.В.Железняк / материал подгот. И.Зозуля, И.Стрельник] // Веч. Харьков. – 2011. – 11 апр. – Режим доступа: http://www.vecherniy.kharkov.ua/news/50745/

Дописали строку на обелиске : [об обстоятельствах гибели летчика-космонавта] // Труд. – 1991. – 4 апр.

Зеленина Е. Он мечтал полететь к звездам, но так и не успел… / Е.Зеленина // Время. – 2003. – Май (№ 4) спец. вып.

Зеленина Е. “Я сам виноват…”: в мировом списке потерь покорителей космоса харьковчанин В.Бондаренко значится первым / Е.Зеленина // Время. – 2001. – 12 апр.

Зинченко Ю. Именем Валентина Бондаренко назовут 93-ю школу : [космонавт закончил ее в 1954 г.] /

Ю.Зинченко // Комсом. правда в Украине. – 2010. – 13 апр. – С. 5.

Зинченко Ю. Первым космонавтом мог стать харьковчанин / Ю.Зинченко // Комсом. правда в Украине. – 2009. – 9 апр. – С. 20.

Ижицкий. 1-я топонимическая война. Валентин Бондаренко / Ижицкий // Мегаполис. – 2006. – 19 окт. (№ 7). С. 21.

История одного летчика… [Электронный ресурс] // Школа практической психологии. – Режим доступа:


http://konca.net.ua/ya/archives/5237

Кононов Ю. Первым космонавтом мог стать харьковчанин / Ю.Кононов // Слово ветерана. – 2002. – 2 окт.

Кононов Ю. Трагедія у барокамері / Ю.Кононов // Молодь України. – 2002. – 11 жовт. – С. 6.

Ларионов В. Космонавт № 0 / В.Ларионов // Независимость. – 2000. – 10 февр. – С. 7.

Ларьков Н. Икар из Липовой Рощи / Н.Ларьков // Веч. Харьков. – 2001. – 22 марта.

Лисовский С. Космонавт № 0 : к 44-летию гибели В.Бондаренко / С.Лисовский // Новый день. – 2005. – 23 марта.

Логвиненко Л. Українець став першою жертвою / Л.Логвиненко // Слобід. край. – 1995. – 8 квіт. Панин А.С. Полеты начинаются с рассветом: Повесть.-Х.: Майдан, 2002.-С.84

Первый отряд космонавтов: Бондаренко Валентин Васильевич [Электронный ресурс] // Astrolab. – Режим доступа: http://www.astrolab.ru/cgi-bin/galery.cgi?id=32&no=1466

Путь в космос тернист и опасен : к 40-летию гибели В.Бондаренко [Электронный ресурс] // Новости космонавтики. – Режим доступа: http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/content/numbers/220/51.shtml

Струщенко П. Из гагаринского племени./П.Струщенко.// За авиакадры-.-1991.- 18 марта .Росийско-украинская дружба.Время и судьбы.Справочное издание./Под ред..К.Кеворкяна.-Х.,2011.-С. 110-114. .

Смолинський В. Він міг бути першим / В.Смолинський // Вечір. Харків. – 1988. – 3 листоп.А

Тесло А. “Дзвіночок” із групи ВПС № 1 : [до 45-річчя від дня трагіч. загибелі космонавта] / А.Тесло // Слобід. край. – 2006. – 25 берез.

Тур М. Вспомним всех поименно / М.Тур // Слобода. – 1997. – 15 апр.

Фоменко В. Он готовился с Гагариным / В.Фоменко // Рабочая газ. – 1991. – 12 апр.

Хлопець гагарінського призову // Радян. Україна. – 1988. – 28 серп.

Яницкий Б. Харьковчанин Бондаренко мог стать первым космонавтом Земли, но погиб в сурдобарокамере /

Б.Яницкий // Восточ. экспресс. – 1998. – № 6. – С. 7.

Яницький Б. Жили, творили, щоб неба досягти : [про внесок харк. вчених і космонавтів у розвиток авіації і космонавтики] / Б.Яницький // Слобід. край. – 2003. – 12 квіт.

Яницький Б. Хлопець з Липового Гаю / Б.Яницький // Слобід. край. – 1992. – 11 квіт.

Біографічні довідки:

Валентин Бондаренко [Электронный ресурс] // Люди. – Режим доступа:

http://www.peoples.ru/military/cosmos/valentin_bondarenko/

Валентин Бондаренко [Електронний ресурс] // Українці в світі. – Режим доступу:

http://www.ua.dev.cawas.com/peoples/39bf3c46ac01cd6b/

Бондаренко Валентин Васильевич [Электронный ресурс] // Википедия. – Режим доступа:

http://ru.wikipedia.org/wiki/Бондаренко_Валентин_Васильевич

Валентин Васильевич Бондаренко [Электронный ресурс] // Космическая энциклопедия ASTROnote. – Режим

доступа: http://www.astronaut.ru/as_rusia/vvs/text/bondarenko.htm?reload_coolmenus


Льотчик-космонавт Ю.Малишев покладає квіти на могилу

В.Бондаренка (23.03.1991 року)Надгробний пам’ятник В.В.Бондаренко

Вечір пам'яті В. Бондаренка.

КОЛЕКТИВ ШКОЛИ № 93 М.ХАРКОВА ЩИРО ДЯКУЄ ВСІМ, ХТО НАДАВ СПОГАДИ, МАТЕРІАЛИ ПРО ВАЛЕНТИНА БОНДАРЕНКА.

Укладач: Самохвалова О.І.- завідуюча бібліотекою ЗОШ №93 м. Харкова.
Каталог: files
files -> Тема. Адам Міцкевич. «Кримські сонети». Тл: сонет Мета
files -> Наталія звольська
files -> Стиль романтизм. Архітектура романтизму. Скульптура романтизму. Неоготика. Невізантійський історизм. Наполеонівський ампір
files -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
files -> Для вчителів зарубіжної літератури
files -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
files -> Только мертвый, спокойствию рад. Только мертвый, спокойствию рад
files -> Талант людини це божий дар


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Бондаренко Валентин Васильович iconСердюк валентин васильович
Заступник керівника апарату Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних І кримінальних справ
Бондаренко Валентин Васильович iconУрок позакласного читання 8 клас Валентин Чемерис.
Валентин Чемерис. «Ольвія» історія короткого І трагічного життя юної гречанки
Бондаренко Валентин Васильович iconВнесок університету в розвиток церковних періодичних видань Харківської єпархії другої половини ХІХ – початку ХХ ст
Бондаренко Г. А. Внесок Харківського університету в розвиток церковної православної періодики Харківської єпархії (1862-1917 рр.)...
Бондаренко Валентин Васильович iconАвтобіографія яковенко Володимир Васильович
Яковенко Володимир Васильович, народився 26 сепрня 1950 року в м. Жданові Донецької області
Бондаренко Валентин Васильович iconВарнеке борис Васильович
Варнеке борис Васильович 06. 1874, Москва – 31. 07. 1944, Київ – магістр загальної історії
Бондаренко Валентин Васильович icon180 років від дня народження Степана Васильовича Руданського (1834–1873) Степан Васильович Руданський
Степан Васильович Руданський (6 січня 834 – травня 1873) — український поет
Бондаренко Валентин Васильович icon260 років від дня народження василя васильовича капніста василь Васильович капніст
Василь Васильович капніст, визначний український поет, драматург І громадсько-політичний діяч кін. XVIII — поч. XIX ст. Український...
Бондаренко Валентин Васильович iconСтрутинський валентин

Бондаренко Валентин Васильович iconКнига м. Київ зміс т валентин Рибалка
Аксіологічний погляд на обдарованість І талант особистості
Бондаренко Валентин Васильович icon1. Бабич Валерій ВасильовичБаза даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка