Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї



Скачати 83,61 Kb.
Дата конвертації06.05.2018
Розмір83,61 Kb.

Тема: Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї.

Мета уроку: розкрити характер Пунічних воєн як воєн загарбницьких з обох сторін (Перша і Друга війни); ознайомити учнів з класичними зразками військової майстерності, зокрема в справі оточення і знищення сил противника (битва під Каннами), у боротьбі на виснаження сил, ворога; уточнити відмінності приводу до війни від її причини; виховувати в учнів почуття героїзму, мужності, відваги.

Обладнання: карта «Стародавній Рим», схема «Битва при Каннах», картина «Тріумф римського війська».

Хронологія: 264-241 рр. до н.е., 218-201рр. до н.е., 216р. до н.е., 149-146рр. до н.е., 247-183рр. до н.е., 202р. до н.е.

Тим уроку: комбінований з елементами дидактичної гри.

Хід уроку

І. Повторення вивченого.

1. Пригадайте, хто з героїв римських легенд міг би сказати про себе такі слова : «З давніх пір моїх братів і сестер переслідують і вбивають, зображають хижаками і злими. А за що? Якщо б не я, то і Рим може і не був би заснований… Тому що статую, та ще в центрі міста, даром не ставлять. Я навіки застигла в броні і тим горджусь!»

– Яку роль, згідно легенди, зіграла вовчиця в заснуванні Риму?

2. Розкажіть про боротьбу плебеїв за свої права.

3. З якими подіями в історії Риму пов’язаний вислів (прислів’я): «Гуси Рим врятували».

4. Вам, відомо, що ще в 509 р. до н.е. римляни вигнали останнього царя і встановили республіку? Що означає термін «республіка» і доповніть речення: республіка – це…

5. Що вам відомо про організацію влади в римській республіці? Накресліть схему.

ІІ. Повідомлення теми мети, завдання уроку.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

План


  1. Перша Пунічна війна (264 – 241 рр. до н.е.)

  2. Похід Ганнібала в Італію (2 П.в – 218-201 до н.е.)

  3. Знищення Карфагена (3 П.в – 149-146рр. до н.е.)

1. Клас умовно поділяють на 2 табори: римляни, карфагеняни. Про початок війни ми дізнаємося з рішення римського сенату.

Голова Сенату. На народних зборах будо прийнято рішення про завоювання о. Сицилія. Для цього нам необхідно знищити могутнього суперника в Середземноморському світі - Карфаген.

І сенатор. Саме так. Сицилія ніби «прилипла» до Італії. Тому острів повинен бути наш. Грецькі міста Сицилії змушені підкорятися нам так, як підкорились греки Пд. Італії. І тоді нам перейдуть пшеничні поля, виноградники і оливкові сади Сицилії.

Консул. Але, щоб перемогти такого сильного ворога, як Карфаген нам необхідно підготувати чіткий план наступу, створити сильне військо як на суші, так і на морі.

ІІ сенатор. На чолі військ повинні бути два консули. Це в нас є Теренцій Варрон і Емілій Павел. На вас і покладається вся відповідальність за ведення воєнних дій і перемогу над пунійцями, т.б. карфагенянами.

Голова Сенату. Тепер потрібно вирішити, чи обом консулам іти разом з військом, чи одному залишитись у Римі, а другому – відправитись в похід.

Сенатор. Я думаю, що на війні необхідна одноособова влада, т.б. влада одного.

Член Сенату. Але «але одна голова – добре, а дві-краще».

Член Сенату. На війні щоденна заміна командуючого небезпека. Один консул вважає, що від битви необхідно відмовитись, а другий наполягає на битві.

Голова Сенату. Значить, вирішимо так. Якщо небезпека для нашого війська буде великою, тоді другий консул відправиться на війну. В нашій країні склалась надзвичайна ситуація, тому ми повинні передати владу диктатору.

Член Сенату. Нехай ним стане Фабій Максім, адже саме його 5 разів обирали консулом.

Народний трибун. Я підтримую рішення Сенату, сьогодні слово «veto» не прозвучить, тому що плебс також зацікавлений у могутності Риму і завоюванні родючої, багатої на хліб Сицилії.

Всі .Схвалюємо

Розповідь вчителя.

Зрозуміло, що римський сенат прийняв рішення розпочати війну. Причина боротьби між Римом і Карфагеном - намагання римлян вийти за межі Апеннінського півострова в район Середземного моря і захопити о. Сицилію, на території якого в ІІ ст. до н.е. були карфагенські володіння. 118 років тривали війни. Чому назвали Пунічні?

Привід до війни: захищаючи сицилійське місто Мессану від карфагенян, римляни у 264 р. до н.е. послали на острів свої війська.

Карфагенці мали сильний військовий флот, армію, вони оволоділи Іспанією, римляни захопили о. Сардінію та Корсіку.

241 р. до н.е. римляни біля Егатських островів розгромили морські сили Карфагена. Так закінчилась І Пунічна війна

Умови мирного договору:


  1. Пунійці повинні сплатити 3200 талантів срібла (84 тонни) протягом 10 років;

  2. Повернути всіх полонених;

  3. Повністю звільнити Сицилію.

Уривок з «Хрестоматії стародавнього світу» – «Полібій про мирний договір Риму з Карфагеном… (с.109).

2. До римського сенату дійшли чутки, що син відомого героя І Пунічної війни Гамількара Барки, Ганнібаг очолив армією Карфагену і готується до війни з Римом?



Розповідь учениці про біографію Ганнібала.

Голова Сенату. Нам потрібно відправити посольство до карфагенського сенату. Хто його очолить?

І член Сенату. Пропоную Фабія Максіма.

ІІ член Сенату. Нехай відправляється Фабій і вияснить чи самовільно, чи за розпорядженням карфагенського сенату готується Ганнібал до війни з Римом?

Фабій Максім. (перед сенатом Карфагену). Я, Фабій Максім – римський посол, хочу вияснити у вас чи ви, представники сенату, дали згоду на підготовку Ганнібала до війни з нами, чи ні ?

Представник Сенату. Розглядати це питання – справа самих карфагенян. Карфаген - незалежна держава, і римляни не мають права втручатися в його внутрішні справи. (Оплески )

Фабій Максім. (згорнув полу своєї тоги).

«Тут я вам приніс і війну, і мир. Виберіть, що вам до вподоби більше».



Сенатор. Вибирай сам.

Фабій Максім. (відпустив полу) і сказав «Війна».

Розповідь вчителя .

Так у 218 – 201рр. до н.е. тривала ІІ Пунічна війна.



Привід – загарбання карфагенців в Іспанії (будують нове місто – Новий Карфаген). Золоті та срібні поклади Іспанії дали можливість відновити колишню могутність. Ганнібал готує 60-тисячну армію у похід на Італію.

Ганнібал перед воїнами.

Доблесні мої воїни, я з раннього дитинства готувався до війни з римлянами. Дев’ятирічним хлопчиком я дав клятву перед батьками, що ніколи не буду другом римлян і зроблю їм стільки зла, скільки зможу. Цій клятві я буду відданий до смерті.

Ми маємо в розпорядженні 60-тисячну армію, 37 слонів, сильний флот.

Воїн. Але римляни також готові до війни; вони захопили племена галлів, створили дві армії.

Ганнібал. Як ви думаєте? Куди римляни зібрались направити цих дві армії?

Радник. Звичайно, що і Іспанію і Карфаген?

Ганнібал. Тоді я звіру їхній план і вторгнуся в Італію.

Воїн. Ми віримо тобі, адже ти найкращий полководець у світі.

Ганнібал. Ні, друзі. Я посідаю тільки третє місце після Александра Македонського та Пірра. Нам на шляху до Італії потрібно перейти через Альпійські гори. Тут холодного навіть в липні, а ми маємо здійснити перехід у вересні, коли не тільки дме вітер, а й з неба падає сніг, льодяна крупа.

Воїн. Нам повинні допомогти галли, адже римляни їх підкорили, і ми для них будемо як визволителі.

Ганнібал. А й справді, я скажу галлам, що ми воюємо тільки з римлянами, - інші народи Італії – наші друзі.

Вчитель. Сама природа давала знамення, щоб буде війна

(уривок Плутарх с.39)



Розповідь про перехід через Альпи…

217р. до н.е. він заманив у засідку римське військо з Гаєм Флавієм. Римське військо очолив Фабій Максім (війна на виснаження сил ). Але римляни вимагають рішучих дій. На чолі армії стають два консули: Т. Варрон і Е. Павел.

Ганнібала чекали під стінами Риму. Куди вирушить ватажок карфагенян?

Ганнібал. Наше військо не зуміє оволодіти укріпленим містом Римом. Тому, воїни, ми вирушаємо на південь країни.

Вчитель. 216 р. до н.е. – противники зустрілися біля містечка Канни. В Римі було створено також сильне військо. На чолі стояли два консули. Біля Канн побачили рівнину і почали сперечатись.

І-й консул. Більше ми не можемо чекати, у нас в два рази більше піхоти як у Ганнібала. Римський легіон роздавлять проклятих пунів.

ІІ-й консул. Тільки дурень може дати битву Ганнібалу. Карфагенська кіннота сильніша від нашої, а ця рівнина – прекрасне місце для дій кінноти.

І-й консул. Я даю наказ піхоті, щоб вона шикувалась чотирикутником: пліч о пліч стоятиме 80 тисяч легіонерів. Я думаю – це могутня сила. Наша слабша кіннота нехай стане по флангах (3 тисячі).

Ганнібал довго також спостерігав за римлянами і сказав до радників.



Ганнібал. Я розгадав плани римлян. Нашій піхоті не стримати натиск легіонів. Але, якщо вони почнуть наступ і зрадіють успішним початком, тоді вороги відкриють свої фланги. Тому я наказую, щоб піхота вишикувалась півмісяцем. Кращі частини поставити по флангах, а з лівої і правої сторони піхоти – кінноту. Я буду командувати центром, адже це найбільше небезпечна ділянка бою.

Розповідь вчителя.

Битва при Каннах (розповідь за «схемою»)…

Карфагенці перемогли. Становище римлян було дуже скрутним, але сенат відмовився вислухати карфагенського посла, який пропонував розпочати переговори про мир.

(Уривок із книги «Історія стародавнього світу в художньо – історичних образах» с 196). Карфагенці знову підступили до Риму. Але в Ганнібала було замало сил і він знов відійшов на південь Італії. Тепер бойові дії велися не тільки в Італії, але й в Іспанії та Сицілії. Армія Ганнібала танула. Сціпіон в Африці. Карфагеняни відкликають Ганнібала 202 р. до н.е. – битва під Замами. Римляни отримали перемогу. (Допоміг нумідійський цар).

201 р. до н.е. – закінчилась ІІ Пунічна війна.

Умови миру:

1) сплата карфагенцями 10 тис. талантів протягом 50 років;

2) віддати весь флот – 500 кораблів. Таким чином, могутність самого небезпечного суперника Риму було зломлено. Рим став суперником в Західному Середземномор’ї.

- Яка доля чекає Ганнібала? Він змушений шукати захисту в Передній Азії.

3.У військовому відношенні Карфаген не представляв ніякої небезпеки для Риму, але римські купці боялися суперництва більш досвідчених карфагенських купців. Карфагеняни мирно жили, вирощували виноград і оливки, торгували вином і маслом.

Але після перемого у Римі виникли суперечки, яка доля захоплених земель.

Герой ІІ Пунічної війни Сціпіон вважав, що далі продовжувати війну проти Карфагену не потрібно. (Провінція – підвладна територія). Зовсім по іншому віршувалась доля Карфагену в Сенаті.

Голова Сенату. Ми повинні вирішити долю Карфагену.

Сенатор Катон. Я був на чолі римського посольства в Карфагені. Там я побачив карфагенський порт: багато кораблів стояло, купці одіті в яркий одяг. П’ятдесят років назад, коли я бився під керівництвом Сціпіона, пуни нас боялися, жили в страху. А тепер вони забули все: радіють життям і багатіють.


  • Карфаген розцвітає. Морська торгівля збагатила пунів, а наші купці терплять крах. Я вважаю, що Карфаген мусить бути зруйнованим. На кожному засіданні Сенату я буду говорити ці слова.

Сенатори. Стерти Карфаген з лиця землі.

Римляни почекали поки Карфаген виплатить 10 тис. талантів, потім оголосили війну. ІІІ Пунічна війна (149-146р. до н.е.) – знищення слабшого. Три роки тривала облога. 17 днів горів Карфаген. Дим низько стелився по землі. Замість гарного, повного життям міста простягалось поле з великими руїнами.

Першим зійшов на мур молодий воїн Тіберій Гракх, нагороджений за це Золотим вінком. Місце, де стояв Карфаген, де працювали ремісники і торгували купці, піддавалось вічному прокляттю, щоб віднині на ньому не з’явилось ні будинку, ні пасовища. Це було повеління Сенату. В рабство продано – 50 тисяч карфагенян.

– Зачитують уривки про героїзм карфагенян.



Висновок: Таким чином, після перемоги над Карфагеном в середині ІІ ст. до н.е. Рим став наймогутнішою морською державою Середземномор’я, а саме море римляни стали називати «внутрішнім» або «нашим морем».

IV. Закріплення матеріалу.

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  1. Назвіть головну причину Пунічних війн.

  2. На що сподівався Ганнібал виступаючи в похід проти Риму?

  3. У чому полягає могутність Карфагена в чому його слабкість?

  4. Коли відбулася битва під Каннами?

  5. Чи був небезпечним для Риму переможений Карфаген?

V.Підсумок уроку Домашнє завдання.

Опрацювати § 45



Дати письмову відповідь на запитання: «Причини перемоги Риму над Карфагеном?»






Каталог: bitstream -> 123456789
123456789 -> Урок позакласного читання у 8 класі Презентація проекту
123456789 -> Творчість А. Міцкевича апогея польського романтизму
123456789 -> Ключове запитання: Справжній Митець… Який він? Для реалізації проекту було створено групи „Біографи”
123456789 -> В. Стефаник. Новаторство письменника. Експресіонізм у його творчості
123456789 -> Урок 1 Тема. Як не любить той край Матеріал уроку. Володимир Сосюра "Як не любить той край "
123456789 -> Конспект уроку із світової літератури для 7 класу Тема. Поетизація давньоруської минувшини в баладі О. С. Пушкіна «Пісня про віщого Олега»
123456789 -> 5 клас Тема уроку. Шлях Мауглі від вихованця джунглів до їх володаря. Мета уроку


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї icon“…на півдорозі між злиднями і сонцем” А. Камю (сторінками біографії А. Камю). “…на півдорозі між злиднями і сонцем” А. Камю
Боротьба людей проти конкретного зла (боротьба європейського руху Опору проти фашизму), це книга про тих, хто не підкорився, а не...
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconДмитро чижевський нариси з історії філософії на україні
Розв’язання проблеми. Філософія І філософії. Абсолютна правда та окремі філософічні пункти погляду. Розвиток філософії. Боротьба...
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconБурхливий, суперечливий суспільно-історичний розвиток світу в першій половині XX ст. Зміна світоглядних та естетичних систем. Складність І неоднозначність художнього процесу цього періоду
«Утрачено рівновагу між людиною І природою, між життям І мистецтвом, між наукою І музикою, між цивілізацією І культурою»,— писав...
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconКиїв очима українських та зарубіжних митців Літературна вітальня
Багато пережив він – пограбування, пожежі, спроби знищення. Не раз Київ називали другими Афінами, руським Єрусалимом, православним...
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconРобота формування міжпредметних компетентностей під час вивчення шкільного курсу фізики
Зміст Вступ Значення між предметних зв’язків для формування наукового світогляду учнів. Основні напрями здійснення між предметних...
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconКнига присвячена 60-річчю початку націо-нально-визвольного руху в Україні періоду Другої світової війни. У повісті в художній та публіцистичній формах розкрито умови визрівання національно-патріотичної свідо-мості громадян у західному регіоні України та
Третьої Тернопільської Військової Округи «Лисоня», курінного упа омеляна Польового
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconБоротьба упа-«Захід» І збройного підпілля оун на західноукраїнських землях

Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconРеферат з дисципліни «Релігієзнавство»
Великий (бл. 285-337) стверджував панування християнства в Римській імперії. З цією метою йому довелось послідовно обмежувати вплив...
Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconБоротьба болгарського суспільства за визнання геноциду болгар у східній фракії в 1913 році

Боротьба між Римом та Карфагеном за панування в Західному Середземномор’ї iconВироби у вигляді лінз з гірського кришталю в складі троянського скарбу L як вірогідний атрибут древніх ритуалів запалювання вогню
В статті йдеться про вироби з гірського кришталю зі скарбу L, який був знайдений Генріхом Шліманом у Трої. Розглядаються культурологічні...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка