«Чарівна квітка України»Скачати 205,71 Kb.
Дата конвертації20.01.2018
Розмір205,71 Kb.Тема: «Чарівна квітка України» (пам’яті Квітки Цісик присвячується)

Тип: літературно-музичний журнал

Мета: розширити знання одинадцятикласників про представників української діаспори, зокрема про американську співачку українського походження Квітку Цісик; розкрити неоціненне значення творчості співачки для розвитку і поширення української культури у світі; виховувати в учнів засобами поетичного слова, музичного мистецтва інтерес до надбань українського мистецтва, естетичні смаки, любов до музики, пісні, пошану до митця, бажання творити для своєї землі, патріотизм.

Обладнання : портрет співачки, прикрашений паперовими квітами, вишиті рушники, відео інтерв’ю Квітки Цісик з О. Горностаєм, мультимедійна презентація, аудіо записи пісень.

Перебіг заходу:

Юра Напевне, не знайдеться на земній кулі народу, який би не знав у своїй історії явища еміграції. З різних причин і з різною метою залишають люди рідну землю і вирушають у чужі краї. В українській історії також без цього не обійшлося. Серед тих, хто за велінням долі опинився далеко від землі своїх батьків, чимало представників науки, культури, мистецтва. Всі ви, безумовно, пам’ятаєте імена видатних письменників, які змушені були покинути свою батьківщину і шукати щастя на чужині. Олександр Олесь, Володимир Винниченко, Євген Маланюк, Осип Турянський, Олег Ольжич, Улас Самчук… Цей ланцюжок імен можна продовжувати довго, так само, як ішли до нас з далекої чужини ті, хто ніколи не забував свої корені, хто жив і творив для України. Зараз ви почуєте пісню, створену за віршем поета-емігранта Богдана Лепкого. Вона – це крик туги й прощання з рідним краєм.

Лунають перші акорди пісні «Журавлі»

На фоні музики ведучий продовжує говорити:

Недарма кажуть, що нашого цвіту – по всьому світу. От і сьогодні ми маємо нагоду поговорити про представницю української діаспори, ім’я якої, впевнений, ви вже чули, але про яку ще так мало знаєте. Чарівною квіткою України називають її. Квітка Цісик. Саме її голос ви зараз чуєте.Лунає пісня «Журавлі»

Дмитро Її не показували по телевізору, навряд чи можна було побачити її фото надрукованим у якомусь престижному журналі чи газеті. Тільки по українському радіо час від часу звучав її ніжний, таємничий, проникливий голос.

Судячи з імені, вона, напевно, походила з Карпат чи Прикарпаття, бо саме там жінкам нерідко дають такі поетичні імена -- Квітка, Зірка, Ружана...

Ії пісня ніколи не підсилювалася за допомогою могутньої техніки, не супроводжувалася оглушливим оркестром, не демонструвалася під фонограму. Вона лилася з душі, котра через океани тягнулася до історичної батьківщини.

1

Вона прожила все життя у США, та, слухаючи її пісні, переконуємося, як сильно вона любила Україну. Її голос викликає бурю емоцій та пронизує до глибини душі. Її творчість вкотре доводить, наскільки багата наша культура і заставляє гордитись словосполученням “я - українець”. Вона – це американська співачка українського походження Квітка Цісик.Юліана

декламує вірш Тоні Білоус (Бельгія) «Я – квітка»:

Я - квітка степова,

Я - всіх і нічия.

Я сонцева коханка,

Я вітру забаганка.

Полин - купіль моя,

Пірнай - і я твоя.
Я - квітка лугова,

Гойдаюсь в травах я.

Я у вінку співанка,

Пелюсткова веснянка.

Вуста з нектаром я,

Відпий - і я твоя.


Я - квітка польова,

У житі бавлюсь я,

Я - жайворонка любка,

Грайливая голубка.

Купальська врода я,

Милуйся! Я - твоя.


Я квітка у гаю,

Царюю як в раю:

В промінні ніжусь я,

Під трелі солов’я.

Жаги оздоба я,

Вдягни - і я твоя.


Я - квітка лісова,

Купаюсь в росах я,

Я громова любаска,

Дощу - жадана ласка,

Духмяний килим я,

Ступи - і я твоя.


Одне лиш прошу, пам’ятай:

Не рви мене і не ламай.

Землі, життя - оквіта я.

Я - всіх, твоя і нічия.Повідомлення дослідників біографії Квітки Цісик

(слайд 3)

Світлана. Цісик Квітка Володимирівна (04.04.1953, Нью-Йорк, США — 29.03.1998, Нью-Йорк, США). Американська співачка українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень. Володарка премії «Оскар» в номінації «найкраща пісня для кіно» за пісню до фільму «You Light Up My Life» (1977).

(слайд 4)

Грига Марія Квітка Володимирівна Цісик народилася 4 квітня 1953 р. у Квінсі (Нью-Йорк, США) в сім’ї післявоєнних емігрантів із Західної України Іванни та Володимира Цісиків. В родині вже була дитина — старша на 8 років сестричка Квітки, яка народилася у подружжя в 1945 р. в концтаборі. Батько родини свого часу закінчив Львівську консерваторію, був відомим скрипалем-віртуозом. Талановитий музикант не загубився в Америці, а виявивши організаторські здібності, заснував Український музичний інститут Америки, де викладав, і де навчалися його діти.

(слайд 5)Минда Василь Обидві музично обдаровані дівчата досягли великих успіхів і в музиці, і в кар’єрі. Марія, так звали старшу сестру Квітки, закінчивши Український музичний інститут, стала відомою піаністкою, давала майстер-класи в «Карнеґі-Хол»; очолювала консерваторію у Сан-Франциско.

(слайд 6)

Ковач Василь.

Батьки були великими друзями, вчителями та підтримкою обдарованим донькам. В родині панувала рідна мова, звучала українська пісня і мама Іванна слідкувала за вимовою Квітки, коли вона записувала диски. Перший вчитель Квітки — батько сподівався, що саме вона продовжить його у скрипці. У Квітки була «батьківська рука», як говорили рідні.Крецул Дмитро. Після школи вона вступила до державного університету Нью-Йорка на клас скрипки. Проте, через рік вона кинула університет і була прийнята в Mannes School of Music, де під керівництвом хранителя віденської оперної традиції професора Себастіана Енгельберга отримала знання з вокалу та відшліфувала свій голос — колоратурне сопрано. Навчання закінчила в 1974 році. Ще студенткою почала працювати, оскільки потрібно було оплачувати навчання та допомагати родині.

(слайд 7)

Росол Юліана Тоді вона і подалася в шоу-бізнес та дуже швидко зарекомендувала себе як досконала вокалістка в будь-якому музичному стилі. Квітка обрала собі псевдонім Кейсі (за першими літерами її імені та прізвища,). Її почали навперебій запрошувати до роботи над своїми альбомами поп– та рок-зірки (Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінда Ронстад, Роберта Флек, Девід Санборн, Карла Саймон, Мікіо Масуо, Квінс Джонс, а з Майклом Джексоном Квітка співала в одному хорі). Квітка також виконувала заголовні пісні в фільмах.

Повідомлення дослідників творчості співачки

Дурневич Богдана. Дуже швидко Квітка стала однією з найбільш високооплачуваних виконавиць рекламних мотивів для радіо та телебачення. Її голос звучав в рекламних роликах таких брендів як, наприклад, Coca-Cola. З 1982 року Квітка була єдиним і незмінним голосом компанії Ford Motors. 1977 р. Квітка здобула .нагороду Оскар в номінації «краща пісня для кіно» за виконання пісні у фільмі «You Light Up My Life».

(слайд 8)

Грига Марія. 1980 р. вона записала свій перший альбом «Songs of Ukraine» («Пісні з України»). 1989 р. — другий альбом, який отримав назву «Two Colors» («Два кольори»).

(слайд 9)

Альбоми є родинними проектами. Перший альбом допомагав записувати її перший чоловік, композитор–аранжувальник Джек Корнер. «Він музикант і композитор, але нічого не чув про Україну. Тепер знає про неї дуже багато. До кожного твору Джек ставився дуже відповідально: щоб не змінити його, не зробити американським, а залишити неповторний український мелос. Всі пісні я спеціально перекладала йому англійською — він так хотів, щоб зрозуміти і відчути зміст», — розповідала Квітка Цісик. Про цей альбом Квітка сказала: «Присвячую поривам нескореного українського духа і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану».(слайд 10)

Ангеліна Халус. У створенні другого альбому»Два кольори» брали участь мама,сестра та другий чоловік Квітки Ед Ракович — інженер звукозапису. Сестра Марія Цісик грала на піаніно, а мати Іванна стежила за чистотою вимови Квітки. Епіграфом до другого альбому стали слова Квітки: «Ця збірка пісень — бажання мого українського серця вплести радісні нотки в розпатлане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу».

Калитич Наталія. Це був абсолютно некомерційний проект – Квітка Цісик записала обидва альбоми на власні кошти (далеко не маленькі – 200 тисяч доларів). Для запису альбомів було залучено 40 музикантів з Нью-Йорку. Квітка перекладала усі пісні на англійську мову і розтлумачувала музикантам, про що йдеться – так, щоб вони могли перейнятись тим, про що гратимуть. За словами Еда Раковіча, чоловіка Цісик, українські альбоми Квітки – “це був проект любові до України. Вона хотіла реалізувати цей проект і таким чином підтримати українську культуру”.

Грига Марія. «Я всім розповідала, яка в Україні красива, мелодійна музика і народ співучий. Але не було жодного запису, зробленого на професійному рівні. І я зрозуміла, що повинна записати українські пісні. Не тільки для своїх приятелів — для всіх українців. Це був би такий подарунок! Я мріяла, що в Україні мене почують...» — говорила Квітка Цісик. У шаленому темпі її життя знайшлися час і бажання заспівати для батьківського краю. І так, як це зробила вона, не зміг повторити ніхто. Перший диск українських пісень «Квітка» був записаний у 1980 році, другий — «Два кольори» — у 1989–му. Вони зібрали цілий вінок нагород у Канаді, а в 1990–му були номіновані на премію «Греммі».

Лунає пісня «Два кольори»

Повідомлення дослідників біографії Квітки Цісик

(слайд 11)

Урдинець Юрій. 1983 р. Квітка з матір‘ю відвідали Україну, тоді її пісні ще заборонено було крутити по радіо, дуже мріяла дати серію концертів вже на незалежній Україні. Віктор Мішалов (австралієць українського походження), з яким Квітка навчалася в Консерваторії, приїжджаючи в Україну привіз платівку Квітки Цісик. Тоді з’явилася перша платівка «Квітка» і вона була дуже популярна. Альбом ходив на касетах, на бобінах, люди переписували, слухали, всі захоплювалися і дуже хотіли побачити саму Квітку. Свого часу Олександр Горностай (один з організаторів фестивалю «Червона Рута») запрошував Квітку Цісик до України 1989 р. для участі у фестивалі, а в 1992 р. для участі в концерті з нагоди першої річниці незалежності України.

Халус Михайло. Пісні у виконанні Квітки хочеться слухати не лише через те, що вони українські, а тому, що вони дійсно варті цього. Тож давайте послухаємо ще прекрасний голос Квітки:

(слайд 12)

Лунає « Наш вальс»

Шуфрич Світлана. Те, що нависло над жінками родини Цісиків, вимагало жертви. І його неможливо було ні розвіяти, ні задобрити. Може, страх… Він також за кадром. Але не це головне і не на цьому крапка… Квітка Цісик, її мати і сестра померли від раку молочної залози. Дехто називає це фатальністю, містикою. Хоч жінки у родині Цісик майже одночасно захворіли на однакову хворобу, та це не генетичне, вважає її двоюрідна сестра Христина Лев. У тому містечку, де вони жили, було дуже багато жінок із таким діагнозом.

Власов Іван. Як ставилася до хвороби Кейсі? «Вона не хотіла помирати», — розповідає Євген Возняк. «Вона не впускала у себе страх. Знала, що хвора і повинна лікуватися, вона це зробить і переможе. До хвороби ставилася як до тимчасової проблеми і ніколи не боялася її», — згадує Христина Лев.

Шуфрич Світлана. Її не стало 29 березня 1998 року. Шістьох днів не дожила вона до свого дня народження. У Сполучених Штатах на знак пам’яті про Квітку Цісик і її талант заснували Фонд підтримки музично обдарованих дітей. На згадку про її сестру Марію засновано Фонд «Адже життя прекрасне», який збирає кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України.

Штуглинець Дмитро.декламує вірш Тетяни Чорновіл «Пісня весняної Квітки»:

Весною сповнене життя

Минає швидко,

Пішла з весни у небуття

Прекрасна Квітка.

Росла, цвіла в чужім краю,

Свій рід шукала,

Та Батьківщину все свою,

В думках плекала.

Слова квітучі, чарівні

Світ полонили,

Лиш в Україні ті пісні

Заборонили.

До мрій своїх в весняний день

Пішла за снами,

Красу заквітчаних пісень

Лишила з нами.

Повідомлення дослідників вшанування пам’яті Квітки Цісик

Урдинець Юрій. У 2007—2010 роках в Україні та США відбулися заходи першого українсько–американського проекту «Незабутня Квітка», присвячені пам’яті Квітки Цісик. У Львові, Івано–Франківську та інших містах регіону пройшли вечори пам’яті, на яких відбулися зустрічі родини Квітки з України та США.

Халус Михайло 22 січня 2010 року у Львові, на фасаді будинку №8 на вулиці Глибокій, відкрили меморіальну дошку, присвячену Квітці Цісик. На табличці викарбувано: «У цьому будинку до 1944 року мешкала славетна родина Левів, у якій у 1953 році народилася відома американська співачка українського походження Квітка Цісик».

Урдинець Юрій. Іменем Квітки Цісик назвали вулицю, планують зняти про неї фільм, організувати фестиваль.

Халус Михайло. Поки що це все у планах. Та голос маленького українського соловейка за океаном — Квітки Цісик — завжди буде звучати у наших серцях.

Шуфрич Світлана. декламує вірш Галини Фітель «Чарівна Квітка»:

Ви бачили колись чарівну квітку?

Ніжнішої й милішої нема,

і навесні, і восени цвіте, і влітку,

і навіть взимку, як усе дріма.

Вона цвіте у пісні невмирущій,

і цвіт у пам’яті людській навік воскрес.

Вона співа, і спів той всюдисущий

з грудей, мов птаха, рветься до небес.

Вона із роду дів – провидиць віщих,

мов ружа, і небесна, і земна.

Ім’я цієї квітки – Квітка Цісик.Та жаль, назавжди зірвана вона.

Вчитель. Мені б хотілося, щоб про Квітку ви знали не тільки як про співачку, а ще й як про звичайну людину. Можливо, завдяки цьому вона стане зрозумілішою, ближчою, своєю… Тому зараз ви почуєте кілька згадок про неї людей, яким пощастило знати цю дивовижну жінку.

Повідомлення групи «кореспондентів»

Калитич Наталія. Христина Лев, двоюрідна сестра Квітки, так розповідає про неї: «Вона цінувала гарні речі. Все її помешкання було вмебльоване у дусі тридцятих — вона любила цей стиль. А з прикрас носила тільки діамантовий перстень (також у дусі тридцятих), який подарував чоловік Едвард».

Халус Ангеліна. «Вона була спортивною, мобільною. Уміла використовувати кожну вільну хвилину. А ще Квітка дуже любила коней. Як тільки закінчувалася робота у студії, вона сідала у спортивне авто і їхала до свого заміського будиночка. Там подружжя тримало коней...

Калитич Наталія. Вона дуже тонко відчувала мистецтво. Коли 1995 року я збиралася в Україну, Квітка мене просила привезти роботи українських художників. Їй хотілося підтримати українське мистецтво».

Халус Ангеліна. А ось згадки Олександра Горностая: «Квітка була хороша, метка, проворна,цікава, доброзичлива, щира… Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент — ця українська ментальність — у неї зберігся». “Вона була весела. Відчувалося, що могла при нагоді вставити добрячу шпильку. Жива і жвава. Маленька на зріст і дуже така рухлива, мов вивірка…Відчувалося, що до всього ставилася відповідально».

Юліана. Не все подобалося Квітці у сфері рекламних синглів. Якісь речі вона вимушена була робити. Це та закономірність і та неволя, що торкається кожного. Але є пісня «Я піду в далекі гори»… Наче відповідь за всіх і за все, наче ліричний маніфест свободи. Тієї, яка виборсується із зачарованого кола рутини… Свободи, яка поборює страх.

Звучить пісня «Я піду в далекі гори»

Повідомлення дослідників творчості Квітки Цісик

Минда Василь. Спеціалісти підрахували, що Квітку прослухали понад 22 млрд. чоловік — в кілька разів більше ніж населення земної кулі. В історії американської легкої музики про Цісик написано: «голос, що звучить найчастіше в світі». Як це підрахували? Склали час ефірів, де звучав голос співачки, і помножили на приблизне число слухачів, так і вийшли на цифру, понад 22 млрд.

Учень 2: Передчасна смерть 44-річної співачки шокувала Американський континент. Не було жодної радіостанції, яка б не передала приголомшливу новину. «Дивний голос залишив світ живих — писала преса — Кейсі Цісик, що почала свою кар’єру як оперна співачка і володіла одним з найпопулярніших голосів, померла в Манхеттені».

Штуглинець Дмитро Унікальний тембр голосу і дивовижно вишукана манера виконання полонила мільйони слухачів. Її не просто слухали найбільше в світі, а й відчували магію та лікувальний ефект її голосу. Пісня лилася з її душі та через океан розмовляла з Україною.

Халус Ангеліна. Вона співала бездоганно, ніколи не взяла жодної фальшивої ноти, жодного невмотивованого форсування звуку, жодного невдалого вокального прийому. Співала так, що відгукнеться будь-яка жива душа. Пісня просто ллється з її серця. А в серці Квітки Цісик, народженої в Америці завжди жила Україна.

Читець декламує вірш Степана Бабія «Квітка Цісик»:

Квітка Цісик, голубка (бо дух) золота

Лине над океаном, до зір доліта.

Голосом долинає до отчих країв,

До високих смерек, до своїх солов'їв.

До калини, що рідна в дощах, як сльозах,

Долетів, крила стерши, натомлений птах,

І доніс, дивний голос додому доніс:

Море радості й смутку у сяєві сліз.

Халус Ангеліна. Американці шанують професіоналів і вклоняються їм. Саме такою була пані Цісик. Навіть не будучи поп-зіркою, Квітка досягла того, що її голос знали всі американці, за винятком людей з вадами слуху. Унікальний тембр голосу співачки, її на диво елегантна манера виконання, бездоганна мова, полонили й мільйони українців. Дивовижно, але, не маючи звання народної артистки України, вона буде володіти вічною народною любов’ю і повагою українців всього світу.

Квітка Цісик не була народною артисткою України, але коли подивишся на деяких наших "народних", які тільки-но відхопивши це звання, відразу починають витягувати трелі як не російською, то англійською, прагнучи бути поміченими в Голлівуді чи бодай у Москві, то мимоволі приходить думка, що далекій заокеанській співачці вищезгаданий титул пасував би куди більше.Лунає заключна пісня «Рідна мати моя».

Співачці цього року виповнилося би 61. Про неї згадують ті, хто її знавХристина ЛЕВ, двоюрідна сестра Квітки Цісик, Нью-Йорк:

– Вона любила пройтися безлюдним пляжем, тримаючи за руку маленького сина. Любила, щоб океан торкався її ­босих ніг. Любила довго плисти в морі, так, щоб з берега перетворитися в ледь помітну крапку на небосхилі. Любила ­довгі кінні прогулянки за містом. Любила бавитися зі ­своїм великим, схожим на ведмежа псом чау­чау Медьо. Любила запаморочливу швидкість свого спортивного Jaguar'а. Це був її автомобіль, якому не зраджувала, хоч мала можливість ­їздити на всіх останніх моделях Ford'а (10 років озвучувала рекламу автомобіля Ford, компанія дарувала їй кожну нову модель машини. – "Країна").

Батьки записали кожну з нас свого часу до школи україно­знавства, яку мали відвідувати щосуботи. Ми тоді жили у Вашингтоні, Квітка до такої самої ходила у себе в Нью­Йорку. Звичайно, на вікенд хотілося бавитися вдома, дивитися мультфільми, але багато наших друзів також ходили до суботньої школи, і за тиждень ми встигали за ними скучити. Які б заробітки не мала українська родина, справою честі було відкласти кошти на літній табір для своєї дитини. З 7 до 16 років юна пластунка Квітка відвідувала ці тритижневі табори в горах. Жили ми в шатрах, щовечора збиралися довкола великої ватри, вчили українських пісень. ­Квітка з 4 років займалася скрипкою, але юначкою зрозуміла, що головна її любов – це спів. Такий голос, як у неї, таку манеру виконання можна почути в карпатських селах. Білий голос іде з глибини, десь із живота. У Квітки є кілька пісень в першому альбомі, заспіваних у такій манері.

На Різдво чи Великдень наша родина обов'язково їздила до Цісиків у гості або вони до нас. Коли я перебралася до Нью­Йорка, Квітка завжди знаходила час зателефонувати, спитати, як справи, запросити на вечерю. Якось зізналася, що боїться виступати перед великою аудиторією, і саме тому обрала професію студійної співачки. Лише для концерту в Україні готова була переступити через свій страх. Але не встигла.

Коли Квітці поставили діагноз, то сказали, що проживе кілька місяців, але ті кілька місяців тривали сім років. Перед смертю сестри її чоловік Ед Ракович розіслав повідомлення близьким та знайомим з проханням, щоб вони писали до неї і підтримували. На початку 1998­го я мала їхати в Україну працювати, перед тим зайшла до неї в гості. Вона подарувала мені декілька своїх модних суконь. Хотіла, щоб у мене щось залишилось від неї. За кілька місяців її не стало.

Кирило СТЕЦЕНКО, 59 років, скрипаль, композитор, Київ:

– Улітку 1990­го приїхав до тітки в Нью­Йорк. Серед багатьох мрій і планів було познайомитися зі Стінґом і ­Квіткою Цісик. Дістав її телефон, але протягом місяця спрацьовував автовідповідач. На нього я наговорював, хто я такий і чому хочу зустрітися. Пояснював, що я онук Кирила Стеценка – його музику в Америці краще знають, ніж тут, її там виконували в кожній українській церкві. Й от на початку 1991­го отримав дзвінок від Квітки. Сказала, що готова зі мною зустрітися. Виявилось, що в неї якраз народився син, і вона доти не могла приділити мені увагу.

Ми розмовляли в студії її чоловіка Еда Раковича. Триповерхова будівля, розташована в центрі міста, вражала і технічним оснащенням, і іменами, з якими працював Ракович як звукорежисер. Спілкувалися з ним англійською – хоч він і походив із родини польських євреїв, ані польської, ані української не розумів. Він записував Мадонну, Duran Duran. Розповідав, що витратив на запис українських альбомів Квітки 200 тисяч доларів і досі не розрахувався з боргами, бо ніяких прибутків із цього вони не мали. Коли я попросив приватно переписати собі альбом Цісик, в повітрі запала неприємна мовчанка. Це був наче натяк, що так робити не можна. В Америці вартість однієї касети становить півпроцента середньої місячної зарплати, і виглядає дивно, що ти не можеш її купити.

Квітка мала на руках місячне немовля, а вже приїхала на студію, готова працювати. Розмовляли в окремій ­кімнаті й малий періодично влаштовував нам музичні паузи своїм плачем. Про Україну Квітка говорила ухильно, лише що хоче приїхати. Зрозуміло, що тоді як молода мама вона не могла все полишити й летіти за океан. 1994 року Борис Шарварко (гендиректор і художній керівник Все­українського державного центру фестивалів і концертних програм. – "Країна") дуже просив привезти її на концерт у палаці "Україна" до Дня Незалежності. Та тоді вона вже лікувалася.

"Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу", – мені подобаються ці слова на альбомі Квітки Цісик. На іншому присвята звучала так: "Присвячую поривам нескореного українського духу і його безнастанним змаганням по обох боках океану". В житті вона такими пафосними словами не кидалася, уникала патріотичної лексики.

Олексій КЕРЕКЕША, 52 роки, вокаліст і клавішник гурту "Фата Моргана", Нью-Джерсі:

– Квітка запросила нас до себе додому на паті. Це був 1992 рік, ми тільки­но переїхали до Америки. З Тарасом Петриненком більше не грали, залишили йому стару назву гурту "Гроно". Цісик зателефонувала і сказала, що їй дуже сподобався наш перший альбом на вірші Шевченка. Її знайома поетеса написала декілька англомовних текстів, я створив музику. Планували стати її постійними акомпаніаторами на концертах. Особливо в нашій музиці Квітку зачепила флейта. Просила, щоб вона й далі домінувала.

Тоді приїзд музикантів з України був подією для діаспори. Ми прийшли до Квітки додому. Це були величезні апартаменти біля Централ­парку – найдорожчого району Нью­Йорка. Посеред вітальні стояв рояль. Кімната з вікнами на всю стіну залита світлом. Чотири десятки гостей – в основному, американці – продюсери, музиканти. Всі страшенно курили. Нам було ніяково – англійської ж до пуття не знали. Весь прийом провели на кухні з мамою Квітки, пані Іванкою. Дуже привітна жінка. Розпитувала, хто ми, звідки, як там Україна. А що ми могли розповісти? Виїхали ж, коли були купони й порожні полиці.

Пізніше з Квіткою провели декілька пробних репетицій і на цьому співпраця заглохла. Вона все менше проявляла до неї інтерес. Про хворобу ніхто прямо не говорив, але всі здогадувалися. Квітка могла зникнути на якийсь час, потім з'явитися з короткою зачіскою, і знову щезнути на місяць.Олександр ГОРНОСТАЙ, 53 роки, генеральний директор Національного оркестру України, Київ

– Я впродовж 20 років стикався з діаспорою, трохи знаю її менталітет, ставлення до України, одне до одного. Нічого дивного немає в тому, що для них Квітка Цісик – просто дів­чина, яка непогано співала. Вони всі зростали більш­менш нарівні, і коли хтось вибивається нагору, це зажди викликає заздрість. У повітрі витало: "Що такого особливого в Цісик? Ми всі намагалися зробити максимально для України, вона зробила багато і нічого дивного нема, кожен на її місці робив би те саме".

Квітка знайшла можливість записати два українські диски. Потрапивши в радянську Україну, вони зруйнували вакуум, який утворився після смерті Івасюка. Їх слухали і думали: якщо за океаном зберегли свою українськість і за 100 років, то ми теж маємо це зробити.

Цісик була швидка й рухлива, як білочка. Невисокого зросту, ніс гостренький, з горбинкою. Зізнавалася, що хоче записати альбом українських колискових і приїхати з концертами в Україну. Наприкінці 1980­х її музика почала звучати звідусюди, ми захотіли запросити її на перший фестиваль "Червона рута" в Чернівці – я був його директором. Ми ще не розуміли, що Квітка не могла отак зірватися й приїхати, бо мала обов'язки за рекламними контрактами. На першу річницю Незалежності написав їй листа­запрошення, але серпень збігався з її корпоративними виступами для компанії Ford. А далі вже хвороба не дала можливості відвідати Україну. Знаючи це, з особливим щемом слухаю її останню пісню, записану українською, – "Журавлі" на вірші Богдана Лепкого, в якій вона співає:

Чути кру­кру­кру

В чужині помру,

Заки море перелечу –

Крилонька зітру…"Хочу заспівати рекляму українською"

Звичайний день Квітки ­Цісик під час роботи над другим українським альбомом, 1989 року, виглядав так:

9.00 – запис реклами для авіа­компанії Trans World ­Airlines,

10.00 – для Coca-Cola,

11.00 – для фірми з продажу нерухомості Hartz ­Mountain ­Industries,

13.00 – авіакомпанії Eastern ­Airlines,

15.00 – японських автомобілів Datsun,

17.00 – панчох L'eggs,

18.00 – McDonald's,

20.30 – 3.00 – праця в ­студії над платівкою "Два кольори".

– До агенції приходить фірма і просить підвищити продаж її, скажімо, ­авто­мобілів, як це було з Ford, – розповідала Квітка Цісик 1992 року в інтерв'ю. – ­Композитори пишуть рекламні джинґли. ­Вибираю не найкращий, а той, який найлегше б западав у пам'ять. Для ­Ford'а я співаю 10 років. Коли почула, що вони відкрили представництво в Україні, вирішила, що мушу подзвонити й сказати: "Хочу заспівати для них рекляму українською".

Її голос чули 22 мільярди людей

1953, 4 квітня – Квітка Цісик народилася у Нью-Йорку. Була другою донькою Володимира Цісика й Іванни Лев. ­Батько, родом із-під Коломиї, до ­війни закінчив Львівську консерваторію, вчився у Празі, Мюнхені, був головним концертмейстером Львівської опери. 1944-го подружжя, тікаючи від наступу Червоної армії, опинилося в таборі для переміщених осіб у німецькому місті Байройт. За рік у них народилась перша донька Марія. 1949 року Володимир Цісик із родиною виїхав до США. Влаштувався викладачем в Українському музичному інституті, штат Нью-Йорк. 1971-го у нього стався інсульт – саме акомпанував на скрипці Квітці на сцені. Іванна працювала в банку.

– Я мала його пальці й техніку, але мріяла співати, і досі почуваюся винною, що покинула скрипку, – зізналася Квітка в одному інтерв'ю.1974 – закінчила консерваторію в Нью-Йорку. Після школи отримала стипендію на навчання у державному університеті Нью-Йорка по класу скрипки, але через рік покинула його заради занять вокалом. Мала колоратурне сопрано. Ще студенткою консерваторії, аби оплачувати навчання, почала працювати студійною співачкою. Взяла псевдонім Kacey – Кейсі – за першими літерами імені та прізвища K.C. – Kvitka Cisyk. Виконувала рекламні джинґли, була бек-вокалісткою у Роберта Флека, Боба Джеймса, Девіда Санборна, Майкла Болтона, Карли Саймон, Лінді Ронстад, Мікіо Масуо, Майкла Джексона.

1977-го зіграла епізодичну роль подружки нареченої в комедійній мелодрамі "Ти світло мого життя". Однойменна пісня з цього фільму у виконанні Цісик отримала "Оскар" як найкраща звукова доріжка.

1980 – побачив світ перший україно­мовний альбом Квітки Цісик "Пісні України".

– Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна, і що український народ співучий. А мені відповідали: якщо так, зіграй що-­небудь, – згадувала. – Це дуже сумно, але в нас (українців діаспори. – "Країна") не було жодної платівки на професійному рівні, оскільки це дорога річ і записати її забирає багато часу. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, але і для всіх українців. Адже у мене не було можливості щось зробити для нашого суспільства, а це був би такий подарунок. І я мріяла, що в Україні мене почують.

Альбом допомагав записувати її перший чоловік, композитор-аранжувальник Джек Корнер.

– Він нічого не чув про Україну. Тепер знає про неї дуже багато, – розповідала. – До кожного твору Джек ставився дуже відповідально: щоб не змінити його, не зробити американським, а залишити неповторний український мелос. Усі пісні я спеціально перекладала йому англійською – він так хотів, щоб зрозуміти й відчути зміст.

Звукорежисером платівки був Ед Ракович, співвласник із Корнером студії Clinton Recording Studios. Згодом він став другим чоловіком співачки.1982 – записала рекламну пісню "Чи вам щастило кермувати Ford'ом". Квітка Цісик 10 років була голосом цієї автомобільної компанії. Крім того, озвучувала реклами корпорацій Coca-Cola, American Airlines, Sears, ­Safeway, Starburst. У Ford Motor Company підрахували, що голос Квітки Цісик прослухали більше людей, ніж коли-небудь може жити на планеті – 22 млрд.

1983-го Квітка разом із матір'ю відвідала СРСР, була у Львові, інших містах Західної України. Після поїздки в її репертуарі з'явилися пісні Володимира Івасюка.

1989 – в Нью-Йорку вийшов другий україномовний альбом "Два кольори", за вимовою Квітки на обох платівках слідкувала її мати.

1991 року в другому шлюбі, з музичним продюсером Едом Раковичем народився син ­Едвард-Володимир. Став академічним піаністом, торік почав ходити на курси української мови.1998, 29 березня – Квітка Цісик померла, не дожила п'ять днів до свого 45-річчя. Діагноз – рак грудей. 1994-го від цього ж померла мати співачки Іванна Лев. Рак грудей за п'ять років після Квітки забере з життя й її старшу сестру Марію. Вона була піаністкою, вела майстер-класи в Carnegie Hall, працювала директором консерваторії в Сан-Франциско.

Позаторік у Львівській середній школі №54, що на вул. Хвильового, 16, відкрили музей Квітки Цісик.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Чарівна квітка України» iconГригорій Квітка-Основ’яненко Григорій Квітка-Основ'яненко
Через діатез у п'ятирічному віці хлопчик осліп. Зір повернувся до нього знов після відвідування Озерянського храму. Юний Квітка побачив...
«Чарівна квітка України» iconГригорій Квітка-Основ’яненко – основоположник української прози
Григорій Квітка народився 29 листопада 1778 р під Харковом у родовому маєтку Основа
«Чарівна квітка України» iconКвітка-Основ'яненко Григорій
ГригорійФедорович Квітка народився 29 листопада 1778 р в слободі Основа поблизу Харкова вдворянській родині (від назви слободи й...
«Чарівна квітка України» iconТема Образотворче мистецтво
Проте історичне минуле України, чарівна природа, життя І побут наро­ду, його культура, фольклор надихали багатьох великих митців...
«Чарівна квітка України» iconУрок української літератури 9 клас Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко батько української прози
Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко — батько української прози. "Маруся" — сентиментально-реалістична повість, перший прозовий твір...
«Чарівна квітка України» iconМій рідний край – чарівна Україна
Славутицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 відділу освіти виконавчого комітету
«Чарівна квітка України» iconГригорій Квітка-Основ’яненко перший прозаїк нової української літератури
Тема: Григорій Квітка-Основ’яненко – перший прозаїк нової української літератури


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка