«Чарівна квітка України»Скачати 133,8 Kb.
Дата конвертації09.03.2018
Розмір133,8 Kb.

Позакласний захід

Тема:«Чарівна квітка України» (пам’яті Квітки Цісик присвячується)

Тип:літературно-музичний журнал

Мета:розширитизнання одинадцятикласників про представників української діаспори, зокрема про американську співачку українського походження Квітку Цісик; розкрити неоціненне значення творчості співачки для розвитку і поширення української культури у світі; виховувати в учнів засобами поетичного слова, музичного мистецтва інтерес до надбань українського мистецтва, естетичні смаки, любов до музики, пісні, пошану до митця, бажання творити для своєї землі, патріотизм.

Обладнання : портрет співачки, прикрашений паперовими квітами, вишиті рушники, відео інтерв’ю Квітки Цісик з О. Горностаєм, мультимедійна презентація, аудіо записи пісень.

Перебіг заходу:

Ведучий:Напевне, не знайдеться на земній кулі народу, який би не знав у своїй історії явища еміграції. З різних причин і з різною метою залишають люди рідну землю і вирушають у чужі краї. В українській історії також без цього не обійшлося. Серед тих, хто за велінням долі опинився далеко від землі своїх батьків, чимало представників науки, культури, мистецтва. Всі ви, безумовно, пам’ятаєте імена видатних письменників, які змушені були покинути свою батьківщину і шукати щастя на чужині. Олександр Олесь, Володимир Винниченко, Євген Маланюк, Осип Турянський, Олег Ольжич, Улас Самчук… Цей ланцюжок імен можна продовжувати довго, так само, як ішли до нас з далекої чужини ті, хто ніколи не забував свої корені, хто жив і творив для України.Зараз ви почуєте пісню, створену за віршем поета-емігранта Богдана Лепкого. Вона – це крик туги й прощання з рідним краєм.

Лунають перші акорди пісні «Журавлі»

На фоні музики ведучий продовжує говорити:

Недарма кажуть, що нашого цвіту – по всьому світу. От і сьогодні ми маємо нагоду поговорити про представницю української діаспори, ім’я якої, впевнена, ви вже чули, але про яку ще так мало знаєте. Чарівною квіткою України називають її. Квітка Цісик. Саме її голос ви зараз чуєте.Лунає пісня «Журавлі»

Ведучий: Її не показували по телевізору, навряд чи можна було побачитиїї фото надрукованим у якомусь престижному журналічигазеті. Тільки по українськомурадіо час від часу звучавїїніжний, таємничий, проникливий голос.

Судячи з імені, вона, напевно, походила з Карпат чиПрикарпаття, босаме там жінкамнерідкодаютьтакіпоетичніімена -- Квітка, Зірка, Ружана...

Іїпісняніколи не підсилювалася задопомогоюмогутньоїтехніки, не супроводжуваласяоглушливим оркестром, не демонструваласяпідфонограму. Вона лилася з душі, котра через океанитягнулася до історичноїбатьківщини.
1

Вона прожила все життя у США, та, слухаючиїїпісні, переконуємося,як сильно вона любила Україну. Її голос викликає бурю емоцій та пронизує до глибинидуші. Їїтворчістьвкотре доводить, наскількибагата наша культура і заставляєгордитисьсловосполученням “я -українець”. Вона – цеамериканськаспівачкаукраїнськогопоходженняКвіткаЦісик. Сьогодні, 4 квітня, ми святкуєморічницю з дня їїнародження.Читець декламує вірш Тоні Білоус (Бельгія) «Я – квітка»:

Я - квітка степова,

Я - всіх і нічия.

Я сонцева коханка,

Я вітру забаганка.

Полин - купіль моя,

Пірнай - і я твоя.
Я - квітка лугова,

Гойдаюсь в травах я.

Я у вінку співанка,

Пелюсткова веснянка.

Вуста з нектаром я,

Відпий - і я твоя.


Я - квітка польова,

У житі бавлюсь я,

Я - жайворонка любка,

Грайливая голубка.

Купальська врода я,

Милуйся! Я - твоя.


Я квітка у гаю,

Царюю як в раю:

В промінні ніжусь я,

Під трелі солов’я.

Жаги оздоба я,

Вдягни - і я твоя.


Я - квітка лісова,

Купаюсь в росах я,

Я громова любаска,

Дощу - жадана ласка,

Духмяний килим я,

Ступи - і я твоя.


Одне лиш прошу, пам’ятай:

Не рви мене і не ламай.

Землі, життя - оквіта я.

Я - всіх, твоя і нічия.


Повідомлення дослідників біографії КвіткиЦісик

2

Учень1:Цісик Квітка Володимирівна (04.04.1953, Нью-Йорк, США — 29.03.1998, Нью-Йорк, США). Американська співачка українського походження, виконавиця українських народних і популярних пісень. Володарка премії «Оскар» в номінації «найкраща пісня для кіно» за пісню до фільму «YouLightUpMyLife» (1977).Учень 2: Квітка Володимирівна Цісик народилася 4 квітня 1953 р. у Квінсі (Нью-Йорк, США) в сім’ї післявоєнних емігрантів із Західної України Іванни та Володимира Цісиків. В родині вже була дитина — старша на 8 років сестричка Квітки, яка народилася у подружжя в 1945 р. в концтаборі. Батько родини свого часу закінчив Львівську консерваторію, був відомим скрипалем-віртуозом. Талановитий музикант не загубився в Америці, а виявивши організаторські здібності, заснував Український музичний інститут Америки, де викладав, і де навчалися його діти.

Учень 1: Обидві музично обдаровані дівчата досягли великих успіхів і в музиці, і в кар’єрі. Марія, так звали старшу сестру Квітки, закінчивши Український музичний інститут, стала відомою піаністкою, давала майстер-класи в «Карнеґі-Хол»; очолювала консерваторію у Сан-Франциско.

Учень 2: Батьки були великими друзями, вчителями та підтримкою обдарованим донькам. В родині панувала рідна мова, звучала українська пісня і мама Іванна слідкувала за вимовою Квітки, коли вона записувала диски. Перший вчитель Квітки — батько сподівався, що саме вона продовжить його у скрипці. У Квітки була «батьківська рука», як говорили рідні.

Учень 1: Після школи вона вступила до державного університету Нью-Йорка на клас скрипки. Проте, через рік вона кинула університет і була прийнята в MannesSchoolofMusic, де під керівництвом хранителя віденської оперної традиції професора СебастіанаЕнгельберга отримала знання з вокалу та відшліфувала свій голос — колоратурне сопрано. Навчання закінчила в 1974 році. Ще студенткою почала працювати, оскільки потрібно було оплачувати навчання та допомагати родині.

Учень 2:Тоді вона і подалася в шоу-бізнес та дуже швидко зарекомендувала себе як досконала вокалістка в будь-якому музичному стилі. Квітка обрала собі псевдонім Кейсі (за першими літерами її імені та прізвища,). Її почали навперебій запрошувати до роботи над своїми альбомами поп– та рок-зірки (Майкл Болтон, Боб Джеймс, Лінда Ронстад, Роберта Флек, Девід Санборн, Карла Саймон, МікіоМасуо, КвінсДжонс, а з Майклом Джексоном Квітка співала в одному хорі). Квітка також виконувала заголовні пісні в фільмах.

Інтерв’ю Олександра Горностая з Квіткою Цісик(І частина)

(уривок про дитинство і життєвий вибір)

Повідомлення дослідників творчості співачки

Учень 1:Дуже швидко Квітка стала однією з найбільш високооплачуваних виконавиць рекламних мотивів для радіо та телебачення. Її голос звучав в рекламних роликах таких брендів як, наприклад, Coca-Cola. З 1982 року Квітка була єдиним і незмінним голосом

3

компанії FordMotors. 1977 р. Квітка здобула нагороду Оскар в номінації «краща пісня для кіно» за виконання пісні у фільмі «YouLightUpMyLife».Учень 2:1980 р. вона записала свій перший альбом «SongsofUkraine» («Пісні з України»). 1989 р. — другий альбом, який отримав назву «TwoColors» («Два кольори»). Альбоми є родинними проектами. Перший альбом допомагав записувати її перший чоловік, композитор–аранжувальник Джек Корнер. «Він музикант і композитор, але нічого не чув про Україну. Тепер знає про неї дуже багато. До кожного твору Джек ставився дуже відповідально: щоб не змінити його, не зробити американським, а залишити неповторний український мелос. Всі пісні я спеціально перекладала йому англійською — він так хотів, щоб зрозуміти і відчути зміст», — розповідала Квітка Цісик. Про цей альбом Квітка сказала: «Присвячую поривам нескореного українського духа і його безнастанним змаганням по обидвох боках океану».

Учень 1:Другий чоловік Квітки ЕдРакович — інженер звукозапису, допомагав працювати над альбомом «Два кольори». Епіграфом до другого альбому стали слова: «Ця збірка пісень — бажання мого українського серця вплести радісні нотки в розпатлане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу».

Учень 2:Сестра Марія Цісик грала на піаніно, а мати Іванна стежила за чистотою вимови доньки.Це був абсолютно некомерційний проект – Квітка Цісикзаписала обидва альбоми на власні кошти (далеко не маленькі – 200 тисяч доларів). Для запису альбомів було залучено 40 музикантів з Нью-Йорку. Квітка перекладала усі пісні на англійську мову і розтлумачувала музикантам, про що йдеться – так, щоб вони могли перейнятись тим, про що гратимуть. За словами ЕдаРаковіча, чоловіка Цісик, українські альбоми Квітки – “це був проект любові до України. Вона хотіла реалізувати цей проект і таким чином підтримати українську культуру”.

Учень 1:«Я всім розповідала, яка в Україні красива, мелодійна музика і народ співучий. Але не було жодного запису, зробленого на професійному рівні. І я зрозуміла, що повинна записати українські пісні. Не тільки для своїх приятелів — для всіх українців. Це був би такий подарунок! Я мріяла, що в Україні мене почують...» — говорила Квітка Цісик. У шаленому темпі її життя знайшлися час і бажання заспівати для батьківського краю. І так, як це зробила вона, не зміг повторити ніхто. Перший диск українських пісень «Квітка» був записаний у 1980 році, другий — «Два кольори» — у 1989–му. Вони зібрали цілий вінок нагород у Канаді, а в 1990–му були номіновані на премію «Греммі».

Лунає пісня «Два кольори»

Повідомлення дослідників біографії Квітки Цісик

Учень 1:1983 р. Квітка з матір‘ю відвідали Україну, тоді її пісні ще заборонено було крутити по радіо, дуже мріяла дати серію концертів вже на незалежній Україні. Віктор Мішалов (австралієць українського походження), з яким Квітка навчалася в Консерваторії, приїжджаючи в Україну привіз платівку Квітки Цісик. Тоді з’явилася перша платівка «Квітка» і вона була дуже популярна. Альбом ходив на касетах, на бобінах, люди переписували, слухали, всі захоплювалися і дуже хотіли побачити саму Квітку. Свого часу Олександр Горностай (один з організаторів фестивалю «Червона Рута») запрошував Квітку Цісик до України 1989 р. для участі у фестивалі, а в 1992 р. для участі в концерті з нагоди першої річниці незалежності України.

4

Учень 2: Сама Квітка мріяла заспівати наживо для українського слухача. Про це вона поділилась в єдиному, яке збереглось, україномовному інтерв’ю. «Я б дуже хотіла, і ми вже почали говорити, щоб приїхати з концертом в Україну. Я планую концерт в Україні. Мій чоловік мені на вушко вже нашіптує, що вже час на третю плиту (альбом), — розповіла в інтерв’ю Олександру Горностаю Квітка Цісик. — Я думала, може, записати плиту колискових пісень. Хоча, я ще не знаю. Може, це буде плита модерних пісень із України».Ведучий:Пісні у виконанні Квітки хочеться слухати не лише через те, що вони українські, а тому, що вони дійсно варті цього. Тож давайте послухаємо ще прекрасний голос Квітки:

Лунає « Наш вальс»

Учень 1:Те, що нависло над жінками родини Цісиків, вимагало жертви. І його неможливо було ні розвіяти, ні задобрити. Може, страх… Він також за кадром. Але не це головне і не на цьому крапка…

Учень 2:КвіткаЦісик, їїмати і сестра померли від раку молочноїзалози. Дехтоназиваєцефатальністю, містикою. Хочжінки у родиніЦісикмайжеодночаснозахворіли на однакову хворобу, та це не генетичне, вважаєїїдвоюрідна сестра Христина Лев. Утомумістечку, де вони жили, булодужебагатожінокіз таким діагнозом.

Учень 1:Як ставилася до хворобиКейсі? «Вона не хотілапомирати», — розповідаєЄвген Возняк. «Вона не впускала у себе страх. Знала, щохвора і повинна лікуватися, вона цезробить і переможе. До хворобиставилася як до тимчасовоїпроблеми і ніколи не бояласяїї», — згадує Христина Лев.

Учень 2:Її не стало 29 березня 1998 року. Шістьох днів не дожила вона до свого дня народження.У Сполучених Штатах на знак пам’яті про Квітку Цісик і її талант заснували Фонд підтримки музично обдарованих дітей. На згадку про її сестру Марію засновано Фонд «Адже життя прекрасне», який збирає кошти на закупівлю мамографічного обладнання для України.

Читецьдекламує вірш Тетяни Чорновіл «Пісня весняної Квітки»:

Весною сповнене життя

Минає швидко,

Пішла з весни у небуття

Прекрасна Квітка.

Росла, цвіла в чужім краю,

Свій рід шукала,

5

Та Батьківщину все свою,В думках плекала.

Слова квітучі, чарівні

Світ полонили,

Лиш в Україні ті пісні

Заборонили.

До мрій своїх в весняний день

Пішла за снами,

Красу заквітчаних пісень

Лишила з нами.

Повідомлення дослідників вшанування пам’яті Квітки Цісик

Учень 1:У 2007—2010 роках в Україні та США відбулися заходи першого українсько–американського проекту «Незабутня Квітка», присвячені пам’яті Квітки Цісик. У Львові, Івано–Франківську та інших містах регіону пройшли вечори пам’яті, на яких відбулися зустрічі родини Квітки з України та США.

Учень 2:22 січня 2010 року у Львові, на фасаді будинку №8 на вулиці Глибокій, відкрили меморіальну дошку, присвячену Квітці Цісик. На табличцівикарбувано: «У цьомубудинку до 1944 року мешкала славетна родина Левів, у якій у 1953 роцінародиласявідомаамериканськаспівачкаукраїнськогопоходженняКвіткаЦісик».

Учень 1:ІменемКвіткиЦісик назвали вулицю, плануютьзняти про неїфільм, організувати фестиваль.

Учень 2:Покищоце все у планах. Та голос маленького українського соловейка за океаном — КвіткиЦісик — завжди буде звучати у наших серцях.

Читецьдекламує вірш Галини Фітель «Чарівна Квітка»:

Ви бачили колись чарівну квітку?

Ніжнішої й милішої нема,

і навесні, і восени цвіте, і влітку,

і навіть взимку, як усе дріма.

6

Вона цвіте у пісні невмирущій,і цвіт у пам’яті людській навік воскрес.

Вона співа, і спів той всюдисущий

з грудей, мов птаха, рветься до небес.

Вона із роду дів – провидиць віщих,

мов ружа, і небесна, і земна.

Ім’я цієї квітки – Квітка Цісик.

Та жаль, назавжди зірвана вона.

Ведучий: Мені б хотілося, щоб про Квітку ви знали не тільки як про співачку, а ще й як про звичайну людину. Можливо, завдяки цьому вона стане зрозумілішою, ближчою, своєю… Тому зараз ви почуєте кілька згадок про неї людей, яким пощастило знати цю дивовижну жінку.

Повідомлення групи «кореспондентів»

Учень 1:Христина Лев, двоюрідна сестра Квітки, так розповідає про неї: «Вона цінувала гарні речі. Все її помешкання було вмебльоване у дусітридцятих — вона любила цей стиль. А з прикрас носила тількидіамантовий перстень (також у дусітридцятих), якийподарувавчоловікЕдвард».

Учень 2:«Вона була спортивною, мобільною. Умілавикористовуватикожнувільнухвилину. А щеКвіткадуже любила коней. Як тількизакінчувалася робота у студії, вона сідала у спортивне авто і їхала до свогозаміськогобудиночка. Там подружжятримало коней...

Учень 1:Вона дуже тонко відчуваламистецтво. Коли 1995 року я збиралася в Україну, Квітка мене просила привезти роботиукраїнськиххудожників. Їйхотілосяпідтриматиукраїнськемистецтво».

Учень 2:А ось згадкиОлександра Горностая: «Квітка була хороша, метка, проворна,цікава, доброзичлива, щира… Видно, що американське життя мало свій відбиток, а от родинний момент — ця українська ментальність — у неї зберігся».

Учень 1:“Вона була весела. Відчувалося, що могла при нагоді вставити добрячу шпильку. Жива і жвава. Маленька на зріст і дуже така рухлива, мов вивірка…Відчувалося, що до всього ставилася відповідально».

7

Інтерв’ю Олександра Горностая з Квіткою Цісик(ІІ частина)( уривок про роботу в рекламному бізнесі )

Ведучий :Не все подобалося Квітці у сфері рекламних синглів. Якісь речі вона вимушена була робити. Це та закономірність і та неволя, що торкається кожного. Але є пісня «Я піду в далекі гори»… Наче відповідь за всіх і за все, наче ліричний маніфест свободи. Тієї, яка виборсується із зачарованого кола рутини… Свободи, яка поборює страх.

Звучить пісня «Я піду в далекі гори»

Повідомлення дослідників творчості Квітки Цісик

(на фоні слайдів«Тобі, ніжна й незабутня Квітко України, присвячую…»)

Учень 1:Спеціалісти підрахували, що Квітку прослухали понад 22 млрд. чоловік — в кілька разів більше ніж населення земної кулі.В історіїамериканськоїлегкоїмузики про Цісик написано: «голос, щозвучитьнайчастіше в світі». Як цепідрахували? Склали час ефірів, де звучав голос співачки, і помножили на приблизне число слухачів, так і вийшли на цифру, понад 22 млрд.

Учень 2:Передчасна смерть 44-річної співачкишокувалаАмериканський континент. Не буложодноїрадіостанції, яка б не передала приголомшливу новину. «Дивний голос залишивсвітживих — писала преса — КейсіЦісик, що почала свою кар’єру як опернаспівачка і володіла одним з найпопулярнішихголосів, померла в Манхеттені».

Учень 1:Унікальний тембр голосу і дивовижновишукана манера виконання полонила мільйонислухачів. Її не просто слухалинайбільше в світі, а й відчувалимагію та лікувальнийефектїї голосу. Піснялилася з їїдуші та через океан розмовляла з Україною.

Учень 2:Вона співалабездоганно, ніколи не взяла жодноїфальшивоїноти, жодногоневмотивованогофорсування звуку, жодногоневдалого вокального прийому. Співала так, щовідгукнетьсябудь-яка жива душа. Пісня просто ллється з їїсерця. А в серціКвіткиЦісик, народженої в Америцізавжди жила Україна.

Читецьдекламує вірш Степана Бабія «Квітка Цісик»:

Квітка Цісик, голубка (бо дух) золота

Лине над океаном, до зір доліта.

Голосом долинає до отчих країв,

До високих смерек, до своїх солов'їв.

До калини, що рідна в дощах, як сльозах,

Долетів, крила стерши, натомлений птах,

8

І доніс, дивний голос додому доніс:Море радості й смутку у сяєві сліз.

Ведучий:Американці шанують професіоналів і вклоняються їм. Саме такою була пані Цісик. Навіть не будучи поп-зіркою, Квітка досягла того, що її голос знали всі американці, за винятком людей з вадами слуху. Унікальний тембр голосу співачки, її на диво елегантна манера виконання, бездоганна мова, полонили й мільйони українців. Дивовижно, але, не маючи звання народної артистки України, вона буде володіти вічною народною любов’ю і повагою українців всього світу.

Квітка Цісик не була народною артисткою України, але коли подивишся на деяких наших "народних", які тільки-но відхопивши це звання, відразу починають витягувати трелі як не російською, то англійською, прагнучи бути поміченими в Голлівуді чи бодай у Москві, то мимоволі приходить думка, що далекій заокеанській співачці вищезгаданий титул пасував би куди більше.Лунає заключна пісня «Як на ті чорнобривці погляну».

9
Каталог: doc -> files -> news
news -> Урок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

«Чарівна квітка України» iconГригорій Квітка-Основ’яненко Григорій Квітка-Основ'яненко
Через діатез у п'ятирічному віці хлопчик осліп. Зір повернувся до нього знов після відвідування Озерянського храму. Юний Квітка побачив...
«Чарівна квітка України» iconГригорій Квітка-Основ’яненко – основоположник української прози
Григорій Квітка народився 29 листопада 1778 р під Харковом у родовому маєтку Основа
«Чарівна квітка України» iconКвітка-Основ'яненко Григорій
ГригорійФедорович Квітка народився 29 листопада 1778 р в слободі Основа поблизу Харкова вдворянській родині (від назви слободи й...
«Чарівна квітка України» iconТема Образотворче мистецтво
Проте історичне минуле України, чарівна природа, життя І побут наро­ду, його культура, фольклор надихали багатьох великих митців...
«Чарівна квітка України» iconУрок української літератури 9 клас Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко батько української прози
Тема. Григорій Квітка-Основ'яненко — батько української прози. "Маруся" — сентиментально-реалістична повість, перший прозовий твір...
«Чарівна квітка України» iconМій рідний край – чарівна Україна
Славутицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 відділу освіти виконавчого комітету
«Чарівна квітка України» iconГригорій Квітка-Основ’яненко перший прозаїк нової української літератури
Тема: Григорій Квітка-Основ’яненко – перший прозаїк нової української літератури


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка