Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба»



Дата конвертації17.09.2017
Розмір73 Kb.

Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну

(за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба»)

Тема: Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця. Її казка-притча «Говорюща риба». Порушення питань моралі, дружби, сили слова.

Мета: допомогти учням глибше усвідомити притчевий зміст і художню вартість казки; розвивати навички визначення головної думки твору, ключових фраз; висловлювати свої думки про прочитане; сприяти вихованню поваги до морально-етичних цінностей, що допомагає бачити і розуміти красу світу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з ІКТ-супроводом.

Методи, прийоми, форми роботи: гронування, «Займи позицію», технологія «Незакінчене речення», «Мікрофон», клоуз-тест.

Епіграф:

Вірний приятель – то найбільший скарб.



Очікування:

  • знатимуть зміст казки-притчі «Говорюща риба»;

  • умітимуть виразно і вдумливо читати казку, виділяти її фантастичні елементи;

  • визначати головну думку твору, відшукавши в ньому ключові фрази.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель:

Наш урок цікавим буде!

Казку люблять усі люди!

І дорослі, і малі,

Тобто, й наші школярі.

Будемо ми працювати,

Й руку вправно піднімати.

Казка кличе нас усіх,

Починаємо мерщій!..

II. Мотиваційний етап

Вчитель:

- Сьогодні на уроці відбудеться знайомство з казкою-притчею української письменниці та художниці Емми Андієвської «Говорюща риба».



Очікування: «Мікрофон» На основі вивчення теми я хочу навчитися…

пояснювати…,

розкривати…,

називати…,

схарактеризувати…,

дискутувати…,

аргументувати…,

дати власну оцінку…



ІІІ. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Підготовка до сприймання казки-притчі

У Емми Андієвської є цикл не зовсім звичайних казок-притч, об'єднаних спільним початком і закінченням.

Казки були опубліковані разом у 2000 р. видавництвом «Зерна» і частина казок була видана видавництвом «Піраміда». Частина казок також опублікована у книжці «Джалапіта», виданій у 2006 р. львівським видавництвом «Піраміда».

Збірка казок містить вісімнадцять оповідань. Перед самими казками, між ними та після них відбувається розмова між шакалом та консервною бляшанкою. Ці двоє, зустрівшись ввечері, домовляються розповідати один одному казки. Вони почали розмовляти про те, що люди їх не розуміють, забувають, «що речі, які перебувають в людському оточенні, олюднюються», теж мають душу. При цьому шакал розповідає казки із сумним закінченням, а бляшанка – казки із щасливим кінцем. Кожну розказану казку обоє коментують та інтерпретують її мораль по своєму.

Як і в багатьох інших творах Андієвської, в казках відбувається олюднення речей. Шакал та бляшанка обговорюють власне уподібнення до людей.

Робота над змістом твору

Аналізуючи твір, ми спробуємо дати відповідь на проблемне питання:

«Мовчить як риба. Коли вживають цей вислів? Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну?»

Виразне читання казки. Обмін враженнями.

Бесіда:


  1. Що вам сподобалося?

  2. Що не сподобалося?

  3. Що видалося дивним, незрозумілим, шокуючим?

Словникова робота.

Бляшанка – банка із жерсті.

Шакал – невеликі або середні за розміром хижаки, що харчуються падлом і рештками. Їх довгі ноги і вигнуті ікла пристосовані для полювання на невеликих ссавців, птахів та плазунів. Здатні підтримувати швидкість 16 км /год тривалий час. Найактивніші в сутінках.

Жанрова специфіка твору

Казка – фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події.

Притча – невелике оповідання, яке містить повчання в алегоричній формі. В притчі події підпорядковані повчальній частині. Притча схожа на байку. Однак смисл притчі більш значимий: вона ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів. Притча часто служить для прямої настанови читачу щодо поведінки, вчинків.

«Подумаймо разом»

1.Як ви гадаєте, чи така пригода може відбутися насправді? («Займи позицію»)

2. Дочкою чи сином була «говорюча риба»? Чому ви так думаєте?

3. Чому батьки журилися через дар своєї дитини?


4. Які особливості «жіночої» поведінки втілено в казці?
5. Чи слушно вважати ці особливості чеснотою або вадою? Чому?

6. Чи зустрічали ви у житті людей, подібних до говорющої риби?

7. Чи у вас є часточка від говорющої риби?

8. Який висновок можна зробити з цієї історії?

9. Як розкрита тема добра у творі?

Ідейно-тематичний аналіз казки

Тема – життя риби, яка була не такою, як всі.

Ідея – трагедія індивідуальності, яка не підозрює про свою не пересічність; роль дружби в житті людини.

Проблематика твору


  • Індивідуальності;

  • Дружби;

  • Буденності;

  • Добра;

  • Взаєморозуміння.

Система образів

Батьки

Бaлaкущa рибa

Шaновaні риб'ячою громaдою

засмучені

сподівання

Незручно, що вони належать до одної родини

Балакучість

Добре серце

Не розумілa, чому сумують бaтьки

Дуже молода

Бaлaкущу рибу видaлили з води


Рибa стaлa жити нa березі

Попливлa шукaти іншого тaбунa

Шукaю співбесідникa

Рибaлкa відчув, що ліпшого приятеля, ніж говорящa рибa, в нього немa й ніколи не буде…

Довіра

Вонa зaшквaрчaлa нa пaтельні



Смaжені риби всі однaкові

Вонa стaлa тaкою, як і рештa

Індивідуальна, не така як всі



Не говіркий
Рибалка

Риба


Жінка

ділився з нею турботaми

приятель, якого ще не носилa земля

недолугий чоловік

нaвіть вилову не здaтен донести до хaти

Розуміння

Нерозуміння

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Перевірка засвоєння змісту казки (Клоуз-тест):


  1. Де жила рідня балакучої риби?… (в блакитних водостях).

2. Кого не знайшлося говорющій рибі і в іншому тaбуні? … (співрозмовникa).

3. Що робила бaлaкущa рибa, говорячи без упину? … aвaжaла рибaм зосередитися, a це порушує гідність риб'ячу).

4. Хто одним мaхом виніс її нa берег?... (виводок оселедців).

5. Що робив рибалка, коли щaстило добре продaти вилов?... (рибaлкa приносив пляшку винa, і вони удвох розпивaли її по чaрці, приємно гуторячи).

6. Кому сказала риба: Я йду до рибaлки в гості?... (сонцю).

V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

Технологія «Незакінчене речення»:

Читаючи казку «Говорюща риба», я відчув … здивування, біль.

Читаючи казку «Говорюща риба», я побачив … рибу, рибалку, консервну бляшанку, шакала.

Читаючи казку «Говорюща риба», я зрозумів … Дерево міцне корінням, а людина – друзями. Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.



VI. Домашнє завдання

Середній рівень:

Намалювати ілюстрації до твору.



Достатній рівень:

Скласти за казкою «Говорюща риба» колаж, акровірш, сенкан (Додаток № 1).



Високий рівень:

Прочитати українську народну казку Подніпров’я (Наддніпрянщини) «Чому риби мовчать» (Додаток № 2), написати власне висловлювання на тему: «Чому мовчать риби?»



Додаток № 1

Риба


Балакуча, добра

Шукала, допомагала, вірила

Відрізнялaся від інших голосом

Дружба


Додаток № 2

Чому риби мовчать

Українська народна казка Подніпров’я (Наддніпрянщини)

Давно-предавно жив на світі карась і був він такий цікавий, що до всіх липнув із розпитуваннями. Підпливе до мами і питає:

— Мамо, а чого ми живемо у воді, а не на суші?

Мама ж тільки плескала хвостом і мовчала. Тоді карась плив до батька і питав його:

— Тату, а чого ти не літаєш, як білі пташки над водою?

Батько сердито відвертався і також мовчав, бо вважав, що кращого за воду нічого немає і не може бути на світі. А цікавий карась плив далі й далі і у кожного, кого зустрічав, щось питав. У поважної тітки Сомихи питав, чого вона така вусата, а в дядька Вугра — чого він такий довгий. Та риби відмахувались від прилипка і мовчали.

Якось карась побачив старого мудрого щупака. Йому вкрай захотілось довідатись, чого той щупак увесь у плямах і навіщо йому такі гострі зуби.

— А чого це тебе так цікавить? — несподівано для карася спитав раптом щупак.

Карась задумався. А й справді, навіщо йому все це знати? І поки він думав, щупак хап і проковтнув карася. Його зовсім не цікавило, якого карась кольору і чи є в нього зуби.



Відтоді карасі нікого ні про що не питають, а полюбляють мовчати і ховатись від щупаків. Їм ніколи розмовляти, адже і свого клопоту вистачає.

Ось так і живуть риби мовчки. Тільки коли-не-коли, як утрапить котра на гачок і спритний рибалка витягне її із води, риба починає проситися, щоб її випустили. Але ніхто не розуміє риб’ячої мови, тому й думає, що вона просто хапає ротом повітря.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconТема. «Я вибрала долю собі сама…» Життєвий І творчий шлях Ліни Костенко. Особливості індивідуального стилю. «Страшні слова, коли вони мовчать…»
...
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconПоетична творчість емми андієвської ХХІ століття: метатекст, жанрові моделі, ідіостильові стратегії

Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» icon«Найголовнішого не побачиш очима…» (комплексна система завдань за філософською казкою-притчею А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»)

Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconТема. Емма Андієвська – сучасна українська письменниця. «Казка про яян»
Обладнання : портрет Емми Андієвської, маршрутні листи,мультимедійна презентація, долоньки, зірки, картки із завданнями
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconЕмма Андієвська. Казка «Говорюща риба»
Мета : навчити учнів розуміти прихований зміст твору; виробляти уміння й навички визначати головну думку казки, робити власні висновки...
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconБіографія емми андієвської емма Андієвська
Німеччині, Австралії, Бразилії, Ізраїлі, Україні та Швейцарії. Поетеса є членом Національної спілки письменників України з 1994 року,...
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconСушена риба Буйвол Мушлі Каурі
У часи Юлія Цезаря у якості грошей використовували рабів. Так одна рабиня прирівнювалася до трьох корів, шести телят, дванадцяти...
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconЛіна костенко. Лірика викладач: Л.І. Зінченко
Поезії “Страшні слова, коли вони мовчать”, “Вже почалось, мабуть, майбутнє”,”Хай буде легко”, “Недумано, негадано ”
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconМета: продовжити роботу над твором Емми Андієвської «Казка про яян», опрацювати зміст твору, його виховне І повчальне значення; допоїти глибше усвідомити притчовий зміст І художню цінність казки
Розвивати культуру зв'язного мовлення, абстрактне, логічне І критичне мислення, пам'ять, увагу, вміння грамотно висловлювати думку;...
Чи згодні ви з тим, що риби мовчать? Тоді як вони розуміють одна одну… за казкою-притчею Емми Андієвської «Говорюща риба» iconМетодичні рекомендації щодо викладання зарубіжної літератури у 2015-2016 навчальному році (О. В. Риба) 29 Методически препоръки за учите лите по български език и література
До початку 2015/2016 навчального року: Інформаційно-методичні матеріали на допомогу педагогічним працівникам /Укладачі: Юрченко Т....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка