Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки



Скачати 146,55 Kb.
Дата конвертації29.09.2017
Розмір146,55 Kb.
ТипКонспект

Ганьковицька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Свалявської районної ради

Закарпатської області

КОНСПЕКТ УРОКУ

СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

у 5 КЛАСІ

на тему « Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера

Віллі Вонки» (за казкою-повістю Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»)

Учитель світової літератури

Головнич Тетяна Василівна



Тема.

« Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки » ( за казкою – повістю Роальда Дала « Чарлі і шоколадна фабрика»)



Навчальна мета: продовжити роботу над казкою - повістю Р. Дала « Чарлі і шоколадна фабрика», познайомити учнів з пригодами героїв, вчити характеризувати образи персонажів за їхніми вчинками у ставленні до інших;

Розвивальна мета: розвивати навички виразного читання та усного мовлення, переказу прочитаного; розвивати образне мислення і творчу уяву дітей; формувати навички аналізу тексту;

Виховна мета: виховувати у школярів загальнолюдські чесноти , почуття відповідальності за свої вчинки; формувати уважного читача.

Тип уроку: комбінований.

Вид уроку: урок – подорож.

Обладнання: екран та мультимедійний проектор; портрет письменника, підручник, презентація, дидактичний матеріал.

Епіграф: Немає людини, якій у життєвій лотереї



діставались одні виграші.

Болеслав Прус



Хід уроку

І. Організація класу.

- Доброго дня !- мовлю за звичаєм.

- Доброго дня !- кожному зичу я.

- Кому дозволено першим сісти?

- Дівчаткам.

- Так , спочатку – краса, а потім – сила.



II . Актуалізація знань.

Слово вчителя.

 У кожної людини є якась заповітна мрія,  якась мета в житті, якийсь ідеал, до якого він прагне. Один хоче буди гарним. Інший – сильним, третій – розумним. Хтось прагне слави та вроди, для когось найважливішим є багатство. Але, напевно, я не помилюся, якщо скажу, що кожен із вас мріє хоча б раз у житті опинитися на місці героїв повісті-казки Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика». Письменник малює дитячий рай: чарівну шоколадну фабрику з підземними ходами і таємничими печерами.



II. Оголошення теми і мети уроку

Слово вчителя

-А ви любите подорожувати? Любите пригоди? Тоді вперед. Пропоную і нам разом із Чарлі здійснити подорож чарівною фабрикою містера Вонки.

Отже, розгорніть зошити та запишіть тему нашого уроку «Цікаві пригоди Чарлі та його друзів на казковій фабриці містера Віллі Вонки».

Сьогодні на уроці ми разом із героями твору Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика» відвідаємо чарівну фабрику містера Вонки, познайомимося з героями повісті-казки, проаналізуємо їх вчинки та поведінку, складемо їх характеристику.

Ш. Мотивація навчальної діяльності.

- А зараз пригадаємо, з чого все починалося.



1. Гра « Вірю - не вірю».

( Кожне твердження починається словами: «Чи вірите ви, що…»



Учні повинні погодитися з цим твердженням або ні, дати пояснення.)

  1. Чи вірите ви, що Чарлі жив у багатій сім'ї ? ( Ні, Чарлі не жив у багатій родині).

  2. Чи вірите ви, що хлопчик їв щодня шоколад ?( Ні, шоколад він їв один раз на рік, на свій день народження).

  3. Чи вірите ви , що двічі на день Чарлі йшов через шоколадну фабрику? (Так).

  4. Чи вірите ви, що Віллі Вонка винайшов понад двісті сортів нових шоколадних цукерок? (Так).

  5. Чи вірите ви, що Віллі Вонка розсилав свої шоколадні вироби усім королям та президентам світу? (Так).

  6. Чи вірите ви, що містер Вонка побував у Індії маленький палац із шоколаду? ( Ні , містер Вонка побудував величезний палац із шоколаду).

  7. Чи вірите ви, що з воріт фабрики « Вонки» не виходять робітники? (Так).

  8. Чи вірите ви, що шпигуни викрадали таємні рецепти містера Вонки? ( Так).

  9. Чи вірите ви , що фабрика була зачинена на ланцюг, а в вікнах рухалися маленькі темні тіні? ( Так).

  10. Чи вірите ви, що коли хлопець йшов зі школи він знайшов шоколад? ( Ні, він знайшов однодоларову банкноту).

  11. Чи вірите ви, що на фабриці працюють звичайні люди ? ( Ні, це маленькі люди).

  12. Чи вірите, ви що фабрику «Вонки» відкриють для всіх людей?. ( Ні , для кількох щасливців).

  • Таким чином за допомогою гри « Вірю – не вірю» ми пригадали з чого все починалося.

Слово вчителя

- « У людини зажди є все, щоб здійснити свою мрію»,- стверджував бразильський письменник Пауло Коельо. Ось і Чарлі Бакету посміхнулось щастя: він знайшов золотого квитка, який, як здавалося, зроблений зі щирого золота товщиною в аркуш паперу.

  • Епіграфом нашого уроку стануть слова польського письменника Болеслава Пруса

Немає людини, якій у життєвій лотереї

діставались одні виграші. Б. Прус

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу. 2. Рольова гра «Зустріч з літературним героєм» . (Інтерв'ю з літературними героями).

(Стук в двері заходить Віллі Вонка).

– Доброго дня! Я такий радий вас бачити і хотів би всіх запросити на фабрику, але не можу цього зробити, зі мною зможуть піти лише ті п’ятеро, хто знайде золотий квиток. А зараз пропоную скуштувати мій шоколад і знайти золоті квитки. (Віллі Вонка роздає шоколадки, учні шукають золотий квиток.)

Слово вчителя

Давайте дізнаємось, хто став цими щасливчиками. Підніміть, будь ласка, руки, кому дістався омріяний золотий квиток.

– Хто першим знайшов золотий квиток? (Першим, хто знайшов золотий квиток, був Августус Глуп.)

Я- Агустус Глуп. Я дуже люблю по- поїсти , мені часто купують шоколадки, але мало, мало, мало!. Добре, що я знайшов золотий квиток і тепер на шоколадній фабриці! Ти диви ! Справжня ріка шоколаду. Це те , що треба !. Мерщій туди ! Ех, мням, мням, ох, смакота, смак…Бульк!.

– Знайдіть у тексті, як змальовує його автор. («Щасливцем виявився якийсь Авґустус Ґлуп, і на першій сторінці вечірньої газети, яку читав пан Бакет, красувалося його велике фото. На знімку був дев'ятирічний хлопець, такий тілистий, ніби його надули велетенською помпою. З усього його тіла випиналися здоровезні обвислі складки жиру, а лице нагадувало потворну грудку тіста з маленькими смородинками очей, що зажерливо поглядали на світ. Містечко, в якому жив Авґустус Ґлуп, за словами газети, просто шаленіло від радості за свого героя. З усіх вікон майоріли прапори, школярів звільнили від уроків, а ще на честь знаменитого земляка було влаштовано парад. «Я знала, що Авґустус знайде Золотого квитка, - сказала його мати журналістам. - Він щодня з'їдає стільки шоколадних цукерок, що було б просто неймовірно, якби він його не знайшов. Їсти - це його пристрасть. Це єдине, що його цікавить.»)

-Дякую. Ось так змальовує автор Августуса.

Слово вчителя

– Хто став наступним володарем золотого квитка? (Верука Солт)

Після цього вона стала такою відомою, що навіть дала інтерв’ю кореспонденту однієї з газет.

Слово вчителя.

– Чи легко вам було знайти золотий квиток?

– Звичайно, ні! Я зрозуміла, що мушу мати цей квиток і наказала батькам, щоб там не сталось, але квиток має бути в мене.


  • Я – Верука Солт. Мій татусь дуже багатий і зробить для мене все, що я захочу. Це він купив мільйон шоколадок, щоб знайти золотий квиток, і я потрапила на шоколадну фабрику. Тут стільки див.! Он білочки лущать горіхи. Хочу собі таку білочку , тато, купить мені її негайно! Ой , куди ця звірючка мене тягне?

– Дякую за інтерв’ю.
Слово вчителя
– Наступного дня газети повідомили, що знайдено ще два золоті квитки. Хто ж став наступним щасливчиком? (Віолетта Борегард)

  • А ось і вона.

Я – Віолетта Борегард. Чемпіонка із жувальних жуйок. Мій рекорд – три місяці жую одну жуйку. Люблю потім чіпляти жуйки на стільці, на кнопки ліфтів. Ви б чули , як кумедно лаються ті, до кого вони прилипають!. І мені поталанило потрапити на шоколадну фабрику. Кажуть, що тут виробляють якісь незвичайні жуйки , що замінюють обід. Ось вони!. Я повинна спробувати це першою! Ой , чого це я надуваюся, як кулька і куди лечу? Ой - йо – йой!.

– Дякую за інтерв’ю.


Слово вчителя

  • Ось така вона Віолетта Борегард.

– А зараз дізнаємося, кому дістався наступний квиток. Кому він дістався? (Піднімає руку учень) Це – Майк Тіві.

  • Іди до нас, познайомимося ближче.

– Діти, яке найулюбленіше заняття Майка?(дивитись телевізор)

– Що найбільше він любить дивитися?

– Які серіали вважає найкращими?(бандитські).
Я – Майк Тіві . дуже люблю дивитися телевізор. Крім нього, мені нічого не потрібно. А дорослі весь час чіпляються до мене з якимись дурницями – то уроками, то їжею, то ще з чимось. Тут ось якраз бойовик іде. Ото життя, кажу вам! Клас! Але з задоволенням відвідую шоколадну фабрику і навіть пропущу декілька серіалів.

Слово вчителя

– А в кого ж п’ятий квиток? (Учень підводиться, містер Вонка підходить до нього)



Містер Вонка:

– Чарлі! Ну-ну-ну! То он ти який! Це ти знайшов квитка щойно вчора? Я захоплений, зачарований, радий -радісінький. Усі вже тут. П’ятеро діточок.



  • Наша подорож зараз розпочнеться.

Пропоную скласти план подорожі. Ви складіть план подорожі, бо моя фабрика дуже велика і без плану можна заблукати, а я піду готуватися до вашої зустрічі.

  • Таким чином, ми дізналися про щасливчиків яким дісталися золоті квитки.

Проблемне питання. Чому, на вашу думку, останній Золотий квиток дістався саме Чарлі? ( Головна чеснота Чарлі – його добре серце).

3. «Ланцюжок подорожі фабрикою Віллі Вонка»

Слово вчителя

– Працюємо в зошиті. Відновіть, будь ласка, маршрут героїв шоколадною фабрикою.



Слово вчителя.

- А тепер перевіримо.

Перевірка: Шоколадний цех – Умпа-Лумпи – По шоколадній річці – Цех винаходів –вічні барбариски – Велика жуйкова машина – По коридору – Квадратні цукерки – Верука в Горіховому цеху – Великий скляний ліфт – Телевізійно-шоколадний цех – Шоколадна фабрика.

Слово вчителя.

  • Ми пригадали маршрут героїв шоколадною фабрикою.

Містер Віллі Вонка запросив до себе на фабрику володарів золотих квитків.

Як ви вважаєте, як потрібно поводити себе у гостях?



( чемно, ввічливо, слухати старших, не кричати, бути слухняним…)

А як поводять себе власники золотого квитка?

- Отже, цей ланцюжок дав нам додаткову можливість подорожувати фабрикою Віллі Вонки.

- А тепер згадаємо , які дива трапляються з нашими героями. Хто і як був покараний за те, що не прислухався до порад господаря фабрики Віллі Вонки.

4. Бесіда.

Августус Глуп


  • Що ж трапилось з Августусом?

(як ми бачимо, він ненажерливий. Попри заборону містера Вонки, упав у шоколадну річку й застряг у скляній колбі)

Віолетта Борегард

  • Як поводить себе Віолетта на фабриці?

( Віолетта, не послухавши застережень містера Вонки, взяла жуйку, яка ще не була готовою, і перетворилася на чорницю)

Верука Солт

Чому білки потягли Веруку на смітник? (Верука – гнилий горіх)

Що мав на увазі містер Вонка, говорячи, що дівчина – зіпсований горіх? (Зіпсована, погане виховання)

Майк Тіві


  • А як же поводить себе Майк на шоколадній фабриці?

(Він не слухає Містера Вонку, потрапляє у чарівний телевізор і його розтягнуло, як нитку).

-Діти! А як поводився Чарлі, який так мріяв попасти на шоколадну фабрику?



(він один з усіх, хто слухає містера Вонку)

Слово вчителя

- Таким чином бачимо, що хлопчик Чарлі відрізняється від цих дітей своєю поведінкою. Головною метою господаря фабрики уважно стежити за маленькими гостями, і знайти серед дітей найбільш розумного, чемного й доброго.



5. Робота з підручником

Слово вчителя

У казці – повісті Р. Дала вміщено віршовані фрагменти пісні, які співають працівники фабрики Віллі Вонкі ( умпа- лумпи). Розгортаємо підручник на сторінці 272.( Виразне читання пісні учнями ланцюжком по 4 рядки)



  • Які знайомі вам в тексті художні засоби? Епітети, порівняння.

  • Як ви думаєте , які ми бачимо авторські неологізми? ( Теледурмани, хлопчик – нечемнушка)

  • Фразеологічний зворот, стійке словосполучення. ( Перехопити дух, на лоба лізуть очі).

  • Чого досяг автор за допомогою нових слів? ( Він досяг високої експресивності. Твір дуже ритмічний, текст несхожий на інші твори).

  • Хто такі умпа- лумпи ?

  • Про що розповідається в пісні?

  • Учні, а тепер подумайте і скажіть , яка ж тема казки – повісті? ( Світ поділяється на багатих і бідних людей).

  • Ідея яка? ( Заохочення дітей до читання книжок, застереження від втрати сердечності і порядності).

  • І яка основна думка? ( Уміння знайти серед ровесників чемного, розумного, і самому старатися бути таким).



6. Робота в парах. ( Заповнення таблиці)

Слово вчителя.

-У вас на партах є табличка, яка допоможе дати відповідь на питання, які ж риси характеру виявили герої, перебуваючи на фабриці. Скориставшись підказкою, заповніть третій та четвертий стовпчики таблиці.

- А з самого початку виберемо хто якого героя буде характеризувати.


Імя

Батьки

Найбільше уподобання героя

Риси характеру


Августус

Батьки заохочують хлопця, який є дуже жадібним і нічим не цікавиться, окрім їжі

Єдине, що його цікавить, –це їжа

Лінивий, ненажерливий, неслухняний

Віолетта

Батьки схвалюють все, що робить їхня дочка

Постійно жує гумку

Неслухняна, егоїстка

Верука

Багаті батьки готові задовольните всі забаганки

Хоче все мати, влащтовує істерики

Заздрісна, вередлива, невихована

Майк

Не займаються сином

Любить дивитися телевізор

Агресивний, невихований

Чарлі

Улюбленець родини

Мріяв побувати на шоколадній фабриці

Розумний, вихований, слухняний, добрий

Підказка: Єдине, що його цікавить, –це їжа. Розумний, вихований, слухняний, добрий. розумний, кмітливий, уважний, чемний,терплячий, працьовитий, турботливий.

Хоче все мати, влаштовує істерики.

Агресивний, невихований. Постійно жує жумку. Мріяв побувати на шоколадній фабриці. Лінивий, ненажерливий, неслухняний. Неслухняна, егоїстка. Любить дивитися телевізор. Заздрісна, вередлива, невихована.

Перевірка.

Слово вчителя.

- Можна зробити висновок , що робота з таблицею дала нам можливість дізнатися, які ж риси характеру виявили герої перебуваючи на фабриці



V. Закріплення вивченого матеріалу.

Евристична бесіда.

Слово вчителя

  • Ми зустрілися з різними дітьми. Як ми бачимо, усі ці діти мають різні риси характеру.

Що об’єднує Августуса, Веруку, Віолетту, Майка? (Вони грубі, егоїсти). Тобто вони наділені негативними рисами, тому і не дивною виявилася їхня поведінка. Вони не слухають містера Вонка, не реагують на його зауваження. Хіба можна так поводитися у гостях? (Ні)

Як ви думаєте, хто має бути відповідальним за виховання дітей? (Дорослі. )



Слово вчителя.

  • Я погоджуюсь з вами. - Що ви можете сказати про батьків наших героїв?

(Батьки Майка взагалі не займаються сином, батьки Віолетти схвалюють все, що робить їхня дочка, батьки Веруки готові задовольнити всі її забаганки. Батьки Августуса купують синово багато шоколаду.)

  • Як ми бачимо, батьки наших героїв мало приділяли уваги вихованню дітей, виконували всі їхні забаганки, схвалювали всі їхні вчинки. Саме дорослі, власне батьки, мають сприяти формуванню характеру дитини. І екскурсія фабрикою яскраво виявила вади характерів дітей.

Як наслідок, подорож фабрикою містера Вонки для чотирьох дітей виявилась невтішною.

9.Робота з епіграфом.

  • Як ви розумієте вислів польського письменника Болеслава Пруса, що є епіграфом до нашого уроку?

  • Чи добре , коли дитина робить те , що їй заманеться?

  • Чи часто на вершині слави опиняються такі як Августус, Верука, Віолета та Майк ?

  • Від чого це залежить?

Оцінювання учнів.

VI. Підсумок уроку.

Заключне слово вчителя.

  • Ви зрозуміли, що дитину потрібно виховувати від перших днів народження, щоб не запізнитись. Характер людини формується з самого дитинства, крок за кроком, тому вередлива, неслухняна дитини не може стати водночас хорошою, ввічливою, доброю. Роальд Дал ще раз нам довів, що необхідно рахуватися з думкою інших, бути добрим і вихованим, що кожен із нас може змінити світ на краще, навіть дитина. Адже Чарлі зміг! Ви пам’ятайте, що Чарлі став господарем шоколадної фабрики містера Вонки.

Дитячий світ – це особливий світ. Ми забули, що за гроші можна придбати ліжко , але не сон, книги, а не розум, ліки, а не здоров'я, прикраси а не красу, добробут але не щастя. Тож нехай кожний з вас позбудеться своїх вад і стане людиною з чистою душею і добрим серцем, яким був Чарлі. І тоді здійсняться всі ваші заповітні мрії.

VII. Домашнє завдання

- Розгорніть щоденники, запишіть завдання додому: «Чарлі став господарем шоколадної фабрики, тому що...». Допишіть речення.



- Дібрати цитати до образу Віллі Вонки.
Каталог: tbkp
tbkp -> Усього 0 год. На тиждень год. Резервний час год
tbkp -> Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень
tbkp -> Урок №1. Українська література 20 30-х років ХХ ст Урок №2 павло Тичина найбільший модерніст 20-их років. Життєвий І творчий шлях. Звернення до
tbkp -> Науково-методичний центр
tbkp -> Очікувані результати: Знати
tbkp -> Урок пам'яті В. А. Чабаненка «Про сина вірного шумить Великий Луг»
tbkp -> Народився 25 листопада 1838 року в Стеблеві, в сім'ї сільського священика. Народився 25 листопада 1838 року в Стеблеві, в сім'ї сільського священика
tbkp -> Укладачі: Дацко Л. Я., Михальчук М. В., Івасюк Н. Г. (Нвк №1); Мазур Л. М., Біленька О. М., Глєбова В. К. (Нвк №3); Павлова Т. М., Борис С. М. (Сзош №2); Адамець Г. С., Рой А. Ф. (Зош №3); Король Н.І. (школа-інтернат); Артемчук В


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconХроніка культурного життя Сумської області за травень 2015 року (За матеріалами преси та неопублікованими документами) Театрально-концертне життя «Незвичайні пригоди лікаря Айболитя та його друзів»
«Незвичайні пригоди лікаря Айболитя та його друзів» – так називалася прем’єра балету-казки в Сумському обласному академічному театрі...
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconТема. Роман-казка М. Носова «Пригоди Незнайки І його друзів»
Обладнання: комп’ютер, виставка книг, малюнки дітей, елементи костюмів та речі героїв казки, картки, диск з мультфільмом
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconДоброта І щирість головного героя
Мета: вчити характеризувати образ головного героя. Чарлі; висловлювати власне судження щодо вчинків хлопчика; розрізняти поняття...
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconРоальд Дал (1916 1990 )
Обладнання: портрет письменника, мультимедійна презентація, тексти «Чарлі І шоколадна фабрика», сюжетні ілюстрації до твору, фільм...
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconТаємнича картоплина Нікуди він не поїде
Ну, от, одразу хлопчик без бублика Бублик без хлопчика Звісно, просто хлопчика!
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconРоман Ч. Діккенса про пригоди хлопчика, у якого відняли навіть ім’я матері,- це твір високого гуманістичного смислу
Так само постраждав І трубочист, котрий знищив не одне людське життя, вирішуючи свої матеріальні проблеми. Та й гробовщик, до якого...
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconВсеволод Нестайко, Тореадори з Васюківки Трилогия про пригоди двох друзів
А ще той Вася мені сказав, що від дощу все росте. І я довго простоював під дощем, підставляючи струменям свою грішну руду голову....
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconОфіційні правила акції «11 друзів андерса» на ретро fm організатор Акції
Організатором Акції «11 друзів андерса» (надалі — Акція) є радіостанція
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconДіяльності Хуліо Хуреніто та його друзів. Майже сім сторінок роману припадає на опис Єлисаветградського періоду
Майже сім сторінок роману припадає на опис Єлисаветградського періоду діяльності Хуліо Хуреніто та його друзів
Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Віллі Вонки iconУрок 1 Тема. Даніель Дефо та його роман "Життя І незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо"
Тема. Даніель Дефо та його роман “Життя І незвичайні та дивовижні пригоди Робінзона Крузо”


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка