Цілую руки матері святі



Скачати 92,94 Kb.
Дата конвертації14.09.2017
Розмір92,94 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку співробітництва

для 5 класу


Тема: Цілую руки матері святі

(В. О. Сухомлинський «Казки школи під голубим небом»)
Мета: ознайомити учнів із біографією В. О. Сухомлинського, його

творчістю та педагогічною діяльністю;

розвивати уміння аналізувати художній твір;

виховувати любов до матері та культуру читання.
Обладнання: портрет В. О. Сухомлинського, збірки творів В. О. Сухомлинського, малюнки учнів, буклети «Правила для дітей», проектор.
Епіграф: По-справжньому любити батька й матір – це значить

приносити в дім мир і спокій.

В. О. Сухомлинський.
Хід уроку

1) Організаційний момент.

2) Повідомлення теми і мети.
Сьогодні у нас незвичайний урок літератури. Можливо, зараз хтось із вас зробить перший крок у майбутню професію. Адже серед вас є ті, котрі хочуть бути вчителями чи вихователями. Надамо їм можливість виявити свої педагогічні здібності.

Отже, знайомтесь із новими учителями української літератури. Вони і проведуть урок за прекрасними творами нашого видатного земляка, педагога і письменника В. О. Сухомлинського.



  • Обговорення епіграфа.

3) Робота над темою.



Розповідь учнів-учителів
Життєвий і творчий шлях В. О. Сухомлинського

Василь Олександрович був схожий на звичайного сільського учителя,


який почувається дещо скуто серед гамору і мешутні. Але у скромній його
постаті відчувалася глибока людська гідність, той великий духовний світ,
що струменів з розумних очей, випромінюючи
якесь потужне поле. Глибока природна інтелігентність й делікатність були
чи не найвизначнішими його рисами. Але за цією м'якістю
приховувалася могутня вольова натура та крем'яний характер.

Ось така людина виросла в простій селянській родині. Народився він 28 вересня 1918 року в с. Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області. Батько його, Олександр Омелянович, орав землю, столярував і теслярував у школі. Мати, Оксана Овдіївна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, вишивала, займалася шитвом. У сім'ї, крім Василя, було ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія. Змалку в дітей виховували любов до книги, тому і ріс хлопчик жвавим і допитливим. Дуже любив малювати. У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам'ять.

У 1939 році Василь Олександрович закінчив факультет української мови і літератури Полтавського педагогічного інституту і розпочав педагогічну діяльність.

У 1941 році став на захист Батьківщини. На війні був до Перемоги,


нагородженим орденом і медалями, двічі тяжко поранений.

Від 1947 року й до кінця свого подвижницького життя працював


директором Павлиської середньої школи на Кіровоградщині. У 1955 році
захистив кандидатську дисертацію на тему: «Директор школи – керівник
навчально - виховної роботи », став заслуженим учителем України.

35 років викладав українську мову і літературу, розробляв теорію й


методику виховання дітей у шкільному і родинному колективах.
Павлиська школа стала лабораторією передового і новаторського досвіду
педагогіки.

У 1960 році була опублікована трилогія «Серце віддаю дітям»,


«Народження громадянина», «Листи до сина».

У книзі «Серце віддаю дітям» описана «школа радости»: фізичне загартовування, розумовий розвиток, естетичне виховання в початковій школі. «Народження громадянина» – аналіз проблем виховання підлітків, формування їх моральних якостей. «Листи до сина» – розмова з вихованцем, що покинув стіни школи. На високу оцінку заслуговують і такі праці, як : «Павлиська середня школа», «Розмова з молодим директором школи», « Сто порад учителеві», «Батьківська педагогіка»

Знаходячись у лікарні, тяжко хворий Василь Олександрович думками
линув до школи. Діти з квітами прийшли до свого учителя, він підвівся,
поглянув у вікно і промовив: «Діти йдуть до школи, а я іду із життя ».

2 вересня 1970 року перестало битись серце В. О. Сухомлинського. Похований він всього за триста метрів від школи, якій віддав усе своє життя.

Фізична смерть не припинила його творчих досягнень, не зупинила
його служіння школі, учительству, педагогічній науці. Вічний слід
залишив він у своїх книгах, щоденнику, який вів 32 роки.

Василь Олександрович завжди буде для нас взірцем, адже був довершеним зразком людини майбутнього – всебічно і гармонійно розвиненої, кришталево чистої. Він писав: «Казка – це вітер, що роздмухує вогник дитячої думки й мови».

Його казки однаково хвилюють і дорослих, і дітей.

Усі твори Сухомлинського носять виховний характер, тому що це був письменник усім своїм талантом, роботящим умом, всім серцем, педагог за покликанням. Він склав 10 правил для дітей: чого не можна робити. У вас на парті лежать буклети «Правила для дітей», прочитаємо їх. Запам'ятайте і завжди дотримуйтеся цих правил:

Правила для дітей

(10 «не можна» В.О. Сухомлинського)






  1. Не можна ледарювати, коли всі працюють.

  2. Не можна сміятися над старістю і старшими людьми, про старість
    треба говорити тільки з повагою.

  3. Не можна заходити в суперечку з шанованими і дорослими людьми.

  4. Не можна виявляти незадоволення тим, що в тебе немає якоїсь
    речі.

  5. Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере
    собі.

  6. Не можна роботи того, що осуджують старші.

  7. Не можна залишати старшу рідну людину одинокою.

  8. Не можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу і поради у
    старших.

  9. Не можна сідати до столу, не запросивши старшого.

  10. Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка.



1 учень розповідає історію школи під голубим небом, знайомить дітей із збіркою « Казки школи під голубим небом», її розділами.

Читає казку «Прийшла мама»; аналізує із класом:

– Яка пора року зображена у казці? Докажіть.

– Що здається маленькій Зої?

– Чи боїться вона?


  • Що відповідає мамі?

  • Як змінилася погода на вулиці? Чому?


2 учень: прочитаємо казку «Моя мама пахне хлібом»:

  • Про що розмовляють хлопчики?

  • Ким працювала мама Миколки?

  • А Толі?

  • Які професійні слова використовуються?

  • Чи можна визначити, чия професія важливіша?

  • Чи можна назвати хлопчиків хвальками?

  • Чому ж вони хваляться?

  • Чи важливі професії у ваших мам?


3 учень: ви самостійно читали казку «Мій жайворонок у віконце полетів». Перекажіть її.

– Як звати найменшого сина?

– Чому мама так його називає?

– А як він ставиться до мами?

– Чи турбується син про неї? Як?

– Чому хлопчик заплакав, хоча про нього ніхто нічого не говорив?

– Чи не літають жайворонки у віконце у вас вдома?
4 учень розповідає « Яблуко в осінньому саду».

– Опишіть сад.

– Чому зраділи дівчатка?

– Як вони поділили яблуко?

– Що зробила мама?

– Чи ділитесь ви зі своїми мамами?


1 учень: прогнозоване читання казки «Сива волосинка» та її аналіз:

– Чому посивіла Михайликова мама?

– Що сказав син мамі?

– Чи зрозумів він її відповідь?

– Чи є у ваших мам сивина?

– А як ви думаєте, чому сивіють наші мами?2


2 учень: самостійно прочитайте казку «Сім дочок».

– Яка із дочок по-справжньому любила маму?

– Які порівняння використовує автор? Запишіть їх.
3 учень роздає надруковані слова та інсценує із дітьми казку «Найласкавіші руки».
Автор: Маленька дівчинка приїхала з мамою до великого міста. Пішли вони на базар. Мама тримала доньку за руку. Дівчинка побачила стільки цікавого, що від радощів заплескала в долоні і... загубилася у натовпі.

Дівчинка (плаче):

Мамо! Де моя мама?



Люди (6 чоловік, обступили дівчинку):

– Як тебе звати, дівчинко?

Олею.


  • А як маму кличуть? Скажи, ми її зараз знайдемо.

  • Дівчинка

  • Маму кличуть... мамою...мамусею...

  • Люди (всміхаються, заспокоюють):

– Скажи, які у твоєї мами очі – карі, голубі?

Очі у неї... найдобріші...

– А коси? Яке волосся у мами – чорне, русяве?


  • Волосся ... найкрасивіше...

– Скажи, які в неї руки?

– Може, у неї якась родимка на руці, згадай.

Руки у неї... найласкавіші...

Пішли люди й оголосили по радіо:

« Загубилась дівчинка. У її мами найдобріші очі, найкрасивіше волосся,

найласкавіші в світі руки»

І мама одразу ж знайшлася. (обіймає доньку)


  • Що було, на вашу думку, далі?

  • Що розповіла дівчинка мамі?

  • Уявіть себе на її місці: що сказали б ви?


4 учень: В. О.Сухомлинський у багатьох казках використовував елемент байки. Згадаємо, що називається байкою?

  • Користуючись опорною схемою, назвіть її ознаки. (схема спроектована на дошку)

Байка – це невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту.

Будова байки
оповідь мораль

(розгортання події) (повчальний висновок)


Прочитаємо казку «Вороненя і соловей».

– Чому плакало Вороненя?



  • Як вирішив розрадити його соловей?

– Чи сподобалась Вороненяті чарівна солов’їна пісня? Чому?

– Про що задумався Соловей?

– Чи можна назвати цю казку байкою? Які ознаки байки вона має?
3) Підсумки уроку:


  • Розвиток мовлення. Складіть діалог на тему: «Розмова із мамою», використавши порівняння.

  • Розгляньте малюнки і скажіть: до яких вони казок?


Учитель:

Дякую всім нашим учителям, котрі підготували і провели цей урок! Він закінчився, але його тема залишається актуальною для усіх нас щодня. Любіть своїх мам, поважайте їхню працю!



Читайте твори В.О.Сухомлинського, вони вчать бути справжніми людьми. А для тих, хто обере педагогічну професію, цей урок стане першим кроком у вивченні неоціненної спадщини видатного колеги-земляка.
Домашнє завдання: написати твір-мініатюру на тему: «Цілую руки матері святі» або виготовити листівку до свята.


Підготувала Слободяник Ольга Вікторівна, вчитель української мови та літератури, вища кваліфікаційна категорія, старший вчитель.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Цілую руки матері святі iconСценарій виховної години у 2 (6) класі «Я берегтиму тебе, мамо» Монастирська Надія Михайлівна
Мета: виховувати в учнів почуття любові, шани, поваги до рідної матері, матері України та Божої Матері
Цілую руки матері святі iconЮрій яновський
«Рубай, брати, білу кість!» Пил спадав. Дехто з Андрієвого загону втік. Дехто простягав руки, і йому рубали руки, підіймав до неба...
Цілую руки матері святі iconШарль Бодлер 1821-1867 Зміст
Заміжжя матері наклало важкий відбиток на характер Шарля, який в підлітковому віці І в юності в піку думкам вітчима та матері часто...
Цілую руки матері святі iconТема. Робота з клавіатурним тренажером
Правильне розташування пальців на клавіатурі: чотири пальці лівої руки стоять на клавішах «ф», «і», «в», «а», чотири пальці правої...
Цілую руки матері святі iconОбраз матері у творчості Бориса Олійника
Б. Олійника; формувати уяву про головні життєві цінності; розвивати естетичне сприйняття художніх образів, фантазію, образне мислення;...
Цілую руки матері святі iconУрок позакласного читання Тема. Материнська свята доброта
Мета: розширити І поглибити знання учнів про значення матері в житті людини, формувати культуру стосунків у сім*ї. Розвивати техніку...
Цілую руки матері святі iconМарко Вовчок „Горпина, Життя матері кріпачки
Мета : через виразне читання оповідання показати тяжке життя матері – кріпачки силу материнського почуття, виробляти вміння відшукувати...
Цілую руки матері святі iconДорогий друже! Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом І серцем красу, велич І могут­ність Батьківщини, хто збагнув відтінки й пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як
Батьківщини, хто збагнув відтінки й пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим ім'ям...
Цілую руки матері святі icon«Чого ми тут, на цій землі?». Поетична творчість Ю.І. Ковальського
«Я мамині святі тривоги до сивих літ своїх зберіг»
Цілую руки матері святі iconНа кращому святі я ще не був!
Г. Лютий 20 листопада відбулося свято з нагоди тридцятиріччя колегіуму, на яке завітали гості з районного та міського відділу освіти,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка