Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської областіСторінка1/40
Дата конвертації14.04.2017
Розмір2,03 Mb.
ТипПротокол
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40

Державний архів Херсонської області
Бібліотечка архіву: Випуск 18
До 70-річчя створення

Херсонської області

Схвалено


Протокол науково-методичної ради

державного архіву

Херсонської області

______________ № ___З історії
Херсонської області


1944-2014 рр.
Збірник документів

Херсон

2014

Керівники проекту: В. О. Лебідь, Т. Ю. Томіліна

Укладачі: А. В. Євдокимова, І. В. Лопушинська, І. Ю. Сінкевич,

О. І. Стукалова, С. М. Чечет, О. І. Шинкаренко

Відповідальні за випуск: В. О. Лебідь, Т. І. Лебідь

З історії Херсонської області. 1944-2014 рр.: Збірник документів / Уклад.: А. В. Євдокимова, І. В. Лопушинська, І. Ю. Сінкевич, О. І. Стукалова, С. М. Чечет, О. І. Шинкаренко ; Відп. за вип. В. О. Лебідь, Т. І. Лебідь. – Херсон : Державний архів Херсонської області, 2014. – (Бібліотечка архіву. Вип. 18)


До уваги читачів пропонується збірник документів із фондів держархіву Херсонської області. Представлено документи за 1944-2003 рр. Виконавчого комітету Херсонської обласної ради, Херсонської обласної державної адміністрації, Виконавчого комітету Херсонської міської ради, Виконавчого комітету Херсонського обласного відділу народної освіти, Херсонського обласного відділу у справах будівництва та архітектури, партійних фондів, фондів особового походження, науково-довідкової бібліотеки держархіву області та ін.

Видання розраховане на істориків, краєзнавців, викладачів, студентів, учнів старшої школи, широке коло читачів історичної літератури.

© Державний архів Херсонської області, 2014ЗмістПЕРЕДМОВА 4

Документи 8


ПЕРЕДМОВА


30 березня 1944 року відбулася визначна подія в історії України. Першостолиці Північного Причорномор’я було повернуто статус адміністративного центру великого територіального утворення – Херсонської області. Місто Херсон стало обласним центром, відновило своє значення і роль носія історичних, адміністративних і культурних традицій, започаткованих в період більш як столітнього існування Херсонської губернії.

Сучасна Херсонська область розташована на землях, які увійшли до складу Російської імперії протягом 1774-1783 років у ході переможних війн з Османською імперією та Кримським ханством.

На цих землях здавна жив український народ, який поступово заселяв і освоював причорноморські степи. У давні часи поселення на території області були форпостами торгівлі і боротьби проти кримсько-турецької агресії. Важливий торгівельний пункт сиве Олешшя на шляху з варяг у греки, Кам’янська і Олешківська Січі, численні козацькі зимівники, переїзди, переправи через ріки, рибні лови – все це перші історичні кроки до утворення окраси півдня України – Херсонської області.

Із заснуванням м. Херсона у 1778 році та Херсонської губернії у 1803 році розпочалося інтенсивне заселення краю, прискорився його економічний розвиток. Херсонська губернія охоплювала території сучасних Херсонської, Одеської, Кіровоградської, Миколаївської, частин Дніпропетровської, Запорізької областей та Придністров’я. У своєму складі наприкінці ХІХ століття вона мала 5,5 тисяч населених пунктів, зокрема 16 міст, 50 містечок та 9 посадів із населенням 2,7 млн. чоловік. Губернія відіграла визначну роль в економічному піднесенні півдня України, розвитку сільського господарства, промисловості, особливо насамперед сільгоспмашинобудування та суднобудування, зовнішньої торгівлі. На безкраїх розораних цілинних степах вирощувались багаті врожаї зернових. Херсонщина посідала одне з провідних місць у Російській імперії з виробництва товарного хліба та розвитку експорту зерна й іншої сільськогосподарської продукції. З 1920 року розпочалися численні адміністративні перетворення, наслідком яких стало входження земель Херсонщини до інших територіальних утворень – Херсонського округу, Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської та Запорізької областей.

Не оминули наш край і лихоліття Першої світової і громадянської воєн. Непоправних людських втрат, матеріальних і фінансових збитків зазнала Херсонщина в роки Великої Вітчизняної війни. 13 березня 1944 року в ході наступальної операції війська 3-го Українського фронту визволили м. Херсон, а 12 квітня від ворога була звільнена вся територія сучасної області.

Зруйноване господарство потребувало якнайскорішої відбудови, мобілізації сил і засобів для використання потенціалу регіону для прискорення перемоги над ворогом.

30 березня 1944 року Указом Президії Верховної ради СРСР «Про створення Херсонської області у складі Української РСР» було затверджене подання Президії Верховної Ради УРСР про утворення Херсонської області з центром у м. Херсоні. До складу області увійшли м. Херсон, Білозерський, Бериславський, Великоолександрівський, Голопристанський, Горностаївський, Каланчацький, Калініндорфський, Каховський, Нововоронцовський, Скадовський, Херсонський, Цюрупинський і Чаплинський райони із складу Миколаївської області. Із складу Запорізької області до новоутвореної області увійшли Великолепетиський, Генічеський, Іванівський, Нижньосірогозький, Новотроїцький і Сиваський райони. Протягом 70-ти років адміністративно-територіальний поділ області неодноразово змінювався. З’явилися Високопільський, Верхньорогачицький, Каланчацький райони, ліквідовані Сиваський, Калініндорфський (Калінінський) райони, з 1946 по 1958 роки існував Новомаячківський район. Сьогодні до складу області входять 18 районів і 4 міста обласного значення.

Виконання указу про утворення області було покладено на організаційний комітет, до якого увійшли досвідчені працівники, переважно з інших областей. 20-22 квітня 1944 року його було реорганізовано у виконком Херсонської обласної ради депутатів трудящих. 27 квітня виконком приступив до виконання своїх обов’язків. Цього дня було оприлюднене спільне розпорядження облвиконкому та обкому КП(б)У про перебирання ними на себе влади у межах створеної Херсонської області.

Область очолили досвідчені управлінці, які пройшли сувору школу фронту і партизанської боротьби. Херсонський обласний виконавчий комітет очолив фронтовик Пилип Іванович Пасенченко-Демиденко. Головою облвиконкому він був затверджений 11 червня 1945 року постановою політбюро ЦК КП(б)У. Першим секретарем Херсонського обкому і міському КП(б)У 22 квітня 1944 року було призначено двічі Героя Радянського Союзу Олексія Федоровича Федорова, відомого керівника партизанського руху в Україні.

Херсонський облвиконком діяв як орган виконавчої влади до січня 1948 року. Перші вибори до обласної ради депутатів трудящих відбулися 21 грудня 1947 року.

З перших років свого існування область визначила основними пріоритетами розвитку народногосподарського комплексу сільське господарство та промисловість. В області було побудовано і введено в дію, реконструйовано потужні суднобудівні підприємства, підприємства легкої і переробної промисловості, радіоелектроніки, сільського машинобудування, створено багатогалузеве сільське господарство на основі інтенсифікації.

У 1946 році розпочалося будівництво Херсонського суднобудівного заводу, у 1951 році – Херсонського бавовняного комбінату. Протягом 1960-х років лише у м. Херсоні було побудовано 10 великих підприємств, зокрема завод великопанельного домобудування, м’ясокомбінат, теплоелектроцентраль, поліграфічну фабрику. У 1963 році введено в дію першу чергу целюлозо-паперового заводу у м. Цюрупинську.

У 1952 році на мапі області з’явилося молоде місто гідробудівників Нова Каховка, а в жовтні 1955 року були завершені основні роботи на Каховській ГЕС, однієї із найсучасніших на той час у світі. Спорудження греблі дало можливість побудувати потужні зрошувальні системи – основу сільського господарства області. У 1961 році почалось спорудження найбільшої в Європі гідротехнічної споруди – Північно-Кримського каналу, яким дніпровська вода йде до Криму. У 1967 році розпочали будівництво Каховської зрошувальної системи. Зрошення заклало підвалини економічного зростання сільськогосподарських підприємств області, дало можливість вирощувати нові сільгоспкультури, зокрема розвивати рисосіяння. Херсонщина перетворилась на одну з потужних житниць республіки.

У 60-80-ті роки ХХ століття в області швидкими темпами створювалась транспортна інфраструктура. Реконструйовано Херсонський річковий порт, прокладено автошляхи і налагоджене сполучення практично з усіма населеними пунктами області, побудовано нову злітну смугу та аеровокзал.

Одночасно з господарським будівництвом йшло і соціально-культурне будівництво З кожним роком зростало число лікарень, вищих та середніх спеціальних навчальних закладів, шкіл, дитячих садків, будинків культури, клубів і бібліотек.

Обличчям області стали херсонці, які своєю працею творили її історію. Серед них двічі Герой Соціалістичної Праці, комбайнер М. А. Брага, двічі Герой Соціалістичної Праці, Герой України, голова колгоспу Д. К. Моторний, Герой Соціалістичної Праці, будівельник-новатор М. Г. Дашко, Герой Соціалістичної Праці, директор суднобудівного заводу В. Ф. Заботін та багато інших. Херсонщина руками особливого типу людей-степовиків перетворилася на потужний промислово-аграрний регіон.

У 1967 році Указом Президії Верховної Ради СРСР за успіхи, досягнуті трудящими області в господарському і культурному будівництві, Херсонська область була нагороджена орденом Леніна. У 1978 році Указом Президії Верховної Ради СРСР у зв’язку з 200-річним ювілеєм обласний центр місто Херсон було нагороджено орденом Трудового Червоного Прапора.

Понад 90 % громадян України в Херсонській області підтримало Всеукраїнський референдум про незалежність. Відповідно до Закону України від 05 березня 1992 року «Про представника Президента України» першим представником Президента України став О. Т. Мельников.
Хронологічні межі документів, включених до збірника, – 1944-2003 рр.

У збірнику представлено копію указу про утворення Херсонської області із фондів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України та документи державного архіву області із фондів:

ф. Р-199 Виконавчий комітет Горностаївської селищної ради депутатів трудящих, смт Горностаївка Горностаївського району Херсонської області (1944-1970 рр.);

ф. Р-325 Виконавчий комітет Чаплинської сільської ради народних депутатів, смт Чаплинка Чаплинського району Херсонської області (1925-1990 рр.);

ф. Р-731 Виконавчий комітет Херсонської міської ради народних депутатів, м. Херсон Херсонської області (1920-1996 рр.);

ф. Р-1014 Херсонська організація Спілки письменників України, м. Херсон Херсонської області (1959-1988 рр.);

ф. Р-1979 Виконавчий комітет Херсонської обласної Ради народних депутатів, м. Херсон Херсонської області (1944-1991 рр.);

ф. Р-2239 Відділ народної освіти виконавчого комітету Херсонської обласної ради народних депутатів, м. Херсон Херсонської області (1944-1988 рр.);

ф. Р-2386 Ордена Леніна спеціальне будівельно-монтажне управління «Дніпробуд» і його комітет на будівництві, м. Нова Каховка Херсонської області (1951-1960 рр.);

ф. Р-2661 Відділ у справах будівництва і архітектури виконавчого комітету Херсонської обласної ради народних депутатів, м. Херсон Херсонської області (1944-1984 рр.);

ф. Р-2797 Херсонське обласне управління бавовництва виконавчого комітету Херсонської обласної ради депутатів трудящих, м. Херсон Херсонської області (1949-1953 рр.);

ф. Р-3512 Херсонський ордена Леніна бавовняний комбінат імені ХХVІ з'їзду КПРС Міністерства легкої промисловості УРСР, м. Херсон Херсонської області (1951-1995 рр.);

ф. Р-3742 Виконавчий комітет Новокаховської міської ради народних депутатів, м. Нова Каховка Херсонської області (1952-1996 рр.);

ф. Р-4000 Правління Херсонської обласної організації Спілки художників УРСР, м. Херсон Херсонської області (1970-1975 рр.);

ф. Р-4015 Колекція документів політичних і громадських діячів Херсонщини (1923-2010 рр.);

ф. Р-4067 Херсонська обласна державна адміністрація, м. Херсон Херсонської області (1992-2008 рр.);

ф. Р-4071 Документи по виборах Президента, народних депутатів України та референдумах (1990-2011 рр.);

ф. Р-4084 Рилєєв Василь Петрович (1944), член Національних спілок фотохудожників і журналістів України, заслужений діяч мистецтв України (1967-2011 рр.);

ф. Р-4095 Горностаєв Євген Вікентійович (1914-2004), краєзнавець, колекціонер, почесний громадянин м. Херсон (1792-2004 рр.);

ф. Р-4098 Кичинський Анатолій Іванович (1950), поет (1973-2004 рр.);

ф. Р-4106 Степанов Микола Дмитрович (1926-2009), член Національної спілки фотохудожників України, голова правління обласного фотоклубу (1929-2010 рр.);

ф. П-46 Херсонський обласний комітет Компартії України, м. Херсон Херсонської області (1944-1991 рр.);

ф. П-116 Генічеський районний комітет Компартії України, м. Генічеськ Генічеського району Херсонської області (1924-1991 рр.);

ф. П-185 Херсонський міський комітет Компартії України, м. Херсон Херсонської області (1932-1991 рр.);

ф. П-3562 Партійний архів Херсонського обласного комітету Компартії України, м. Херсон Херсонської області (1946-1991 рр.);

ф. П-3772 Первинна партійна організація Компартії України Нововоронцовського районного комбінату побутового обслуговування населення, смт Нововоронцовка Нововоронцовського району Херсонської області (1965-1967 рр.).

Також у збірнику опубліковані фотодокументи державного архіву області та документи із друкованих видань і місцевої періодичної преси науково-довідкової бібліотеки (НДБ) державного архіву області.

Збірник містить два розділи: «Документи» та «Фотодокументи».

Розділ «Документи» включає укази, звіти органів влади та громадських організацій і спілок, листування, відомості про відбудову області після звільнення її території від нацистських окупантів, дані про зміни в адміністративно-територіальному поділі, звіти про розбудову шкільної та середньої освіти; матеріали про життя переселенців із Польщі, дані про економічний та соціально-культурний розвиток області тощо. Розділ сформовано за хронологією. Датування подано за оригіналами документів. Тексти документів публікуються мовою оригіналу із збереженням особливостей стилістики та орфографії. Описки та помилки у текстах документів виправлені без застережень. Неповнота документів обумовлена в заголовках та позначена крапками. Кожен документ має заголовок, посилання на номер фонду, опису, справи, аркуша або вихідні дані друкованих видань. Більшість документів – оригінали, переважна кількість джерел публікується вперше.

У розділі «Фотодокументи» використано фотодокументи державного архіву області, та фотодокументи із фондів особового походження. Кожен фотодокумент має анотацію – назву, місце, дату і, за можливістю, автора фотографії, пошукові дані.

Збірник доповнено довідковим апаратом: переліком документів, іменним і географічним покажчиками.

Документи можуть бути використані для краєзнавчих досліджень, вивчення історії органів влади, написання конкурсних робіт членами Малої академії наук, при викладанні курсів вітчизняної історії.О. Шинкаренко, начальник відділу використання інформації документів державного архіву області


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   40

Схожі:

Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconДержавний архів полтавської області підсумки діяльності архівних установ області
Забезпечення збереженості та державний облік документів національного архівного фонду
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconДержавний архів донецької області архівні установи Донецької області
Архівні установи Донецької області: Довідник. Редкол.: Н. Д. Буценко (голова), А. В. Ситая, Л. І. Широбокова, І. В. Шишолік – Донецьк,...
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconХерсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Херсонської міської ради Компетентнісно орієнтований підхід до викладання української мови та літератури у профільному навчанні
Дейнек Т. П., учитель вищої категорії, Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 Херсонської міської ради
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconПоложення про взаємодію Скадовського районного суду Херсонської області із засобами масової інформації та журналістами, затвердженого наказом №25-од від 09. 03. 2017 Пам’ятка для представників змі
Додаток 3 до Положення про взаємодію Скадовського районного суду Херсонської області із засобами масової інформації та журналістами,...
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconТези науково-дослідницької роботи
Прізвища І прізвиська жителів села Новоолександрівка Нововоронцовського району Херсонської області
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconХерсонської області
Призначити на посаду директора комунального закладу „Нижньосірогозька школа естетичного виховання” Пірогову Світлану Анатоліївну
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconНавчально-методичне забезпечення заняття
Навчальна мета: Вивчити основні історичні події на території Приморської сільської ради Скадовського району Херсонської області
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconХерсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 Херсонської міської ради Компетентнісний підхід на уроках української мови та літератури, світової літератури Укладачі
У збірці представлено досвід вчителів української мови та літератури, світової літератури Херсонської загальноосвітньої школи І-ІІІ...
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconДержавний архів донецької області методичні рекомендації
Фотодокументи дають дослідникам значний та достовірний матеріал, який характеризує візуально події, котрі не відображені або неповністю...
Державний архів Херсонської області Бібліотечка архіву: Випуск 18 До 70-річчя створення Херсонської області iconЗірка Мензатюк. «Таємниця козацької шаблі» пригодницька повість сучасної письменниці
Дорохіна С. М., у читель української мови та літератури Дудчанського загальноосвітнього об´єднання «дитячий садок – школа І-ІІІ ступенів...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка