Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговуванняСкачати 75,24 Kb.
Дата конвертації06.10.2017
Розмір75,24 Kb.


Дитяча бібліотека сьогодні:

нові можливості, нова якість обслуговування.
Сєвач Г.Ф.

заступник директора

Веселинівської ЦБС

по роботі з дітьми


Дитячі бібліотеки, як і все наше суспільство, сьогодні переживають нелегкі часи. І тільки від бібліотекарів залежить, як вистояти і знайти нові рішення у визначенні найбільш ефективних форм розвитку бібліотеки, виборі і застосуванні потрібних технологій. Це необхідно щоб кожна бібліотека виконувала свої соціальні функції, визначила своє культурне, інформаційне, історичне призначення. Бібліотека повинна забезпечувати користувачам вільний доступ до інформації незалежно від їх соціального статусу, місце знаходження, зобов’язана бути органічною частиною національної і світової інформаційної системи, надавати можливість отримувати інформації з будь-яких джерел без географічних та інших обмежень.

Необхідно забезпечувати якісне збереження документів через переведення в електронну форму, поєднувати у своєму фонді документи на традиційних та електронних носіях інформації. Веселинівська ЦДБ постійно намагається робити все для формування у наших користувачів потреби в читанні, залученні до читання якомога більше юних веселинівців, популяризації дитячої книги, виховання в учнів інформаційної культури, любові, дбайливого ставлення до книги та інформаційної культури.

Важливим у дитячому читанні є активне використання інформаційних технологій в т.ч. Інтернету. І все ж, бібліотекарі ЦДБ вважають, що Інтернет не може замінити живого спілкування з книгою. Інтернет загрожує дитині пересиченням неупорядкованою інформацією, де немало хаотичного, відсутнє обмеження складу інформації, в т.ч. і морального характеру. Тому бібліотекарі використовують ті можливості Інтернету, котрі не відміняють звичних форм роботи серед юних користувачів, але дають можливість спростити та вдосконалити їх. Головний принцип діяльності Веселинівської ЦДБ – бібліотека починається з книги, якщо перефразувати вислів. Так, бібліотека – це, перш за все, книга. Бібліотечний фонд - це головна складова частина бібліотечно-інформаційних ресурсів, основа її багатогранної діяльності. Чим якісніший фонд, тим повніше задовольняється потреби користувачів, тим краще бібліотека може виконувати покладені на неї обов’язки. Веселинівська ЦБС у комплектуванні своїх фондів використовує традиційні і нетрадиційні джерела комплектування. Фонд бібліотеки формується з урахуванням типових запитів користувачів шкільної програми. Бібліотекарі не можуть дозволити в період складних соціально-економічних умов формувати фонди з літератури випадкової - тієї, що просто поповнить кількісний склад, але стане мертвим вантажем на книжковій полиці. Згідно з перспективним планом вивчення стану укомплектованості та використання бібліотечного фонду Веселинівської ЦБС на 2006-2010рр., бібліотекарі Веселинівської ЦДБ вивчають щороку склад книжкового фонду аналітичним, систематичним, бібліографічним, соціологічним методами. Це дає можливість очищати фонди від застарілої, непрофільної та літератури, що не користується попитом, складати заходи роботи щодо удосконалення фонду.

Три роки Веселинівська ЦБС співпрацює з благодійним фондом «Україна», що дало можливість поповнити фонди ЦБС новою дитячою літературою, літературою із шкільних предметів, довідковою тощо на суму майже 30000грн. Співпрацюємо також з обмінно-резервним фондом національної бібліотеки України. Співпраця з Миколаївським видавництвом І.Гудим дає змогу поповнювати фонди краєзнавчою літературою. Десять збірок поезій Людмили Чижової Веселинівська ЦДБ придбала саме у видавництві І.Гудим. Поезію Л.Чижової дуже люблять наші діти. Постійно бібліотекарі знайомляться з прайсами та каталогами окремих видавництв. Тому замовляємо і купуємо видання, що мають максимальну цінність для юних користувачів, оптимально задовольняють їх потреби. Перевагу віддаємо українським виданням. Ще одне джерело поповнення фондів – це подарунки читачів (у середньому 100 і більше книг). Організовуємо постійно акцію «Зі світу по книжці». За платні послуги бібліотека у 2009 р. придбала 30 цінних видань. У бібліотеці також створено папку з текстами творів шкільної програми, закачаних з Інтернету.

Читацькі уподобання дітей зараз докорінно змінились, а також характеристики дитячого читання: тривалість, характер, репертуар, мотиви і стимули, способи роботи з друкованим текстом. Використання нетрадиційних форм роботи сприяє неформальному спілкуванню читачів, отриманню інформації в живій, емоційно насиченій, незвичайній формі. На сьогодні ми втілюємо в життя бібліотечні програми підтримки і стимулювання дитячого читання:

обласна комплексна програма «Здоров’я нації» (2002-2011рр.),

районна комплексна програма «Я і закон» (2009-2011рр.),

районна комплексна програма «Діти Веселинівщини» (2006-2010рр.),

бібліотечна цільова програма «До рідних джерел» (2008-2012рр.),

цільова бібліотечна програма «Книга єднає покоління» (2006-2010рр.)

бібліотечна програма «Літо з книгою» (щорічна)

Всі вони покликані створити привабливий імідж читання.

Особливо вдалою виявилася програма «Книга єднає покоління» Вона дала можливість більш тісно спілкуватися дітям з представниками старшого покоління наших земляків. Проведене соціологічне дослідження: «Чи знаєш ти свій родовід» - серед учнів 5-9 кл. показало, що діти знають свій родовід тільки до, як то кажуть, третього коліна.

Завдяки втіленню даної Програми в життя, діти мали можливість познайомитись із проблемами та справами людей старшого покоління, зрозуміти їх настрої, переживання, дізнатись про їх уміння, інтереси, таланти. Навчитись бути більш уважними, ввічливими з усіма людьми. У Програмі є такі напрямки: «Мудрі бабусі й дідусі», «Бабусина скриня і дідусеві руки золоті», «Бібліотека в рюкзаку». «Мудрі Бабусі й дідусі» - напрямок програми, що передбачає читання книжок бабусями і дідусями для дітей. Щовівторка учні молодших класів можуть послухати казку чи цікаве оповідання і обговорити його разом. Лідерами читання книжок дітям стали колишній директор Веселинівської ЦБС Швець Н.М. та колишній працівник торгівлі Добротова Г.І.. «Бабусина скриня і дідусеві руки золоті» - це напрямок програми, що передбачає зустрічі дітей з народними умільцями. В бібліотеці було організовано виставки – презентації предметів творчості наших бабусь і дідусів та зустрічі з авторами експонатів виставки.

Справили велике враження на дітей виставки вишитих ікон матері-героїні Шидивар М.Г., рушників колишньої вчительки початкових класів Зайченко Н.П.. Про досягнення спортсменів району дітям розповів колишній директор Веселинівської ДЮСШ Шестопалов С.Я., демонструючи медалі, кубки, фото. «Бібліотека в рюкзаку» – це допомога людям похилого віку, котрі за станом здоров’я не можуть відвідати самостійно бібліотеку, тому до цієї роботи долучаються активісти дитячої бібліотеки, вони здійснюють обмін книжок. Таких у нас в бібліотеці нараховується 15 чоловік.

Щорічне Свято книги, що відкриває Тиждень дитячого читання в бібліотеці завжди проходить з елементами театралізації. До участі у святі залучаються і глядачі. Для них організовуються спеціальні конкурси з призами для переможців.

Залученню користувачів до бібліотеки та читання сприяє також робота читацьких клубів «Калина» та «Клуб цікавих зустрічей».

Завдання «Клубу цікавих зустрічей» – це допомога учням у вмінні орієнтуватися у світі професій, познайомити їх з людьми незвичайної долі. Клуб працює вже шостий рік. Девіз клубу - «Не місце красить людину, а людина місце».

Майже кожне засідання клубу неординарне і стає подією для гостей та членів клубу.

Хотілося б згадати зустріч із знавцем лікарських рослин Вікол Т.В., котра ознайомила дітей з лікарськими рослинами нашого краю, порадила, коли збирати, сушити і як зберігати рослини. Під час засідання члени клубу здійснили екскурсію на природу, де Вікол Т.В. продемонструвала, що насправді ліки знаходяться у нас під ногами. На згадку гостя подарувала кожному члену клубу насіння квітів, що мають лікарські властивості.

Начальник Веселинівського відділення Приватбанку Феняк П.Р. розповів про банківські освітні програми. Одна із них, ЮНІОРБАНК, – програма для клієнтів від 7 до 15 років. Знання, отримані за цією програмою, допоможуть дітям у майбутньому стати успішними, приймати правильні рішення. Члени клубу здійснили екскурсію в приміщення Приватбанку, де познайомилися з його працівниками і їх обов’язками. Цікавою була також зустріч з депутатами селищної Ради Биковою К.В. та Донченко М.М. Тема засідання – «Що може жінка».

Завдання клубу «Калина» - це духовний розвиток особистості, поширення морально-етичних принципів.

Відомо, що кожна дитина має природні здібності та творчі задатки, і найефективніший шлях пошуку талантів – це конкурси, участь в яких приносить дітям радість і почуття особистої самореалізації. В 2009 році 11 бібліотек-філій взяли участь в обласному конкурсі «З любов’ю до рідної природи» (виготовлення еко-книжки саморобки). На конкурс було представлено 21 книжку - саморобку з 11 бібліотек ЦБС. В читальному залі ЦДБ було оформлено перегляд цих робіт для користувачів-дітей. Переможцем стала Войцеховська Злата із своєю книжкою «Атлас маленького веселинівця». Першого червня до Дня захисту дітей щороку традиційно бібліотека проводить конкурси малюнка, де діти захищають свої малюнки і отримують призи. Також проходять конкурси малюнків, присвячені різним визначним датам і за різноманіми актуальними темами: «Україна – рідний краю» (до Дня незалежності), «Село, в якому ти живеш» (до Дня Веселинового), «Моя мама - найкраща» тощо. Спільно з Будинком творчості проводимо виставки дитячих поробок, іграшок, вишивок, з Будинком культури - конкурси читців поезії. Літературний конкурс «Проба пера» дав змогу виявити поетичні та письменницькі таланти наших дітей. У конкурсі взяли участь 12 учнів 7-8 класів.

Важливим фактором, що впливає на результати роботи бібліотеки, є її співробітництво з такими партнерами та друзями бібліотеки, як:

- відділ сім’ї та молоді при Веселинівській райдержадміністрації

- Веселинівський краєзнавчий музей

- редакція районної газети «Зоря»

- дитячо - юнацька спортивна школа

- Веселинівська ЗОШ І-ІІІ ст.

- Веселинівська гімназія

- благодійна організація «Президентський фонд Україна»

- громадські організації (воїнів-афганців, товариство Червоного Хреста, товариство «Союз - Чорнобиль», жіночий центр «Довіра»)

- приватні особи тощо.

Одним із головних партнерів ми вважаємо сім’ю дитини. У багатьох випадках саме батьки є авторитетом у виборі книги та оцінці прочитаного. Для батьків ЦДБ організовує Дні відкритих дверей, Дні батьків. Бібліотекарі проводять з батьками бесіди про дитяче читання, його особливості, відвідують батьківські збори, де виступають з аналізом читання дітей, оглядами нової літератури. Батьки також запрошуються на масові заходи, де бере участь їх дитина. Також батьки часто самі беруть участь у масових заходах, виступають на засіданнях читацьких клубів. Виставки організовані в дитячій бібліотеці по темах «Читаємо разом»», «Улюблені книги нашої сім’ї» постійно обновляються книжковими новинками. Батьки і діти самі визначають, які книги з бібліотечного фонду необхідно представити на цих виставках.Останнім часом бібліотека плідно співпрацює з товариством Червоного Хреста. У березні місяці провели спільний захід «Туберкульоз - загроза людству». При підтримці Червоного Хреста пройшли заходи до 65-річчя Перемоги. Це зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни.

В усіх уже звичних і традиційних напрямках роботи бібліотекарі Веселинівської ЦДБ намагаються все ж знайти ту родзинку, щоб справді пробудити у користувачів - дітей бажання раз-у-раз відвідувати бібліотеку не тільки з метою вибору книги, а й щоб цікаво поспілкуватись, провести змістовно дозвілля, проявити свої творчі здібності, зустріти однодумців.
Каталог: method -> semynary
method -> Бібліотечка Всеукраїнської школи новаторства Серія «Післядипломна педагогічна освіта»
method -> Ніколайчук Т. А. – методист кабінету координації методичної роботи Рівненського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Волосюк А. А
method -> Рівне 2011 «Справжнє виховання дитини у вихованні самих себе»
method -> Т. Г. Шевченко: аспекти вивчення творчості в сучасній школі
method -> За матеріалами семінару Рівне – 2013
method -> Національне виховання учнів: регіональний аспект
method -> Педагогічна майстерність
method -> Методичні рекомендації щодо побудови профорієнтаційного заняття з учнями початкових класів. Представлений дидактичний та роздатковий матеріал
semynary -> Шаповалова Л. М. зав. Новоселівською б/ф Роль бібліотеки у формуванні розвитку творчих здібностей юних користувачів


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconМіністерство культури України Державний заклад «Національна бібліотека України для дітей» Сучасна дитяча література ближнього зарубіжжя
Сучасна дитяча література ближнього зарубіжжя : метод поради / Держ закл. «Нац б-ка України для дітей»; уклад. І. В. Слободянюк....
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconВсесвітній конгрес бібліотекарів та інформаційних працівників «Сучасні бібліотеки – надихають, дивують, відкривають нові можливості» (серпень 2012, Фінляндія): враження молодого бібліотекаря

Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconБориспільська міська центральна бібліотека Енергія слова Олеся Бердника
Може, ми ще не збагнули всієї величі цього діяча з племені титанів? І в майбутньому до його спадщини будуть припадати, мов до джерельної...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconЦентр з обслуговування закладів освіти Слов'янського району
«Учитель покликаний використовувати всі можливості, щоб саме в роки дитинства донести до свідомості й серця найтонші відтінки барв,...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconУправління культури І туризму київської облдержадміністрації київська обласна бібліотека для юнацтва
Майстер-клас : Інформаційний бюлетень з бібліотечно-бібліографічного обслуговування юнацтва : / [уклад. Т. І. Василькевич]; Київська...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconСистематизація документів один з найдавніших І найпоширеніших методів їхньої аналітико-синтетичної обробки, оскільки вона відповідає потребам людей у поділі знань за галузевою ознакою, диференціації наукових знань
Якість систематизації, точність визначених пошукових образів документів, а також якість інформаційно-пошукових систем, побудованих...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconОбслуговування
Л. В. Тараненко, завідуюча відділом довідково-бібліографічної та інформаційної роботи кзк «Дніпропетровська обласна бібліотека для...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconНадвірнянська центральна районна бібліотека Методично-бібліографічний відділ Нові надходження книг
Нові надходження книг [Текст]: інформ дайжест за І півр. 2015 р. / Надвірнянська црб; метод бібліогр відділ; уклад. Т. Гавриленко;...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconКонцепція національно-патріотичного виховання дітей та молоді вступ
Вони уже ввійшли до освітнього І загальновиховного простору, але нинішні суспільні процеси вимагають їх переосмислення, яке відкриває...
Дитяча бібліотека сьогодні: нові можливості, нова якість обслуговування iconРеферат на тему: " Розвиток кінематографії. Діяльність О. Довженка"
У тридцяті роки відбувалося становлення кіностудії. Майстри освоювали звук. І це збагатило палітру кінотворів. Тоді ж з’явився й...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка