Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І)Скачати 42,54 Kb.
Дата конвертації22.02.2018
Розмір42,54 Kb.

Розробка уроку«Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера” (ч.І)»

(7-й клас)


Тема: Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера” (ч.І).Теорія літератури. Сатира

Мета уроку:  • висвітлити основні факти життя й творчості Дж. Свіфта; дати поняття про сатиру та сатиричний роман на прикладі роману „Мандри Лемюеля Гуллівера”; охарактеризувати особливості творчої манери Дж. Свіфта;

  • розвивати навички роботи з біографічним матеріалом;

  • виховувати інтерес до сатиричної літератури.


Хід уроку
Я пишу не ради слави. Єдина моя мета – благо суспільства.

Дж. СвіфтІ. Орг. момент

ІІ. Актуалізація опорних знань (усне опитування)

1) Дайте визначення поняттю роман.

2) Які різновиди роману вам відомі?

IІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІV. Повідомлення навчального матеріалу

1. Слово вчителя або повідомлення учнів „Життєвий і творчий шлях Дж. Свіфта (1667-1745)”.

Син суддівського чиновника з Дубліну, Свіфт не знав батька, бо народився вже після його смерті. Мати не могла прогодувати дитину, і піклування про Джонатана узяв на себе дядя Годвін, комерсант. Хлопчик гостро відчував своє принизливе положення. Він ріс гордим, самолюбивим. Він вирішив добитися того, щоб лорди розмовляли з ним як з рівним. У нього не було ані титулу, ані грошей – він повинен був схилятися перед сильними світу. Він хотів досягти слави, пошани, поваги.

У 14 років Свіфт стає студентом Дублінського університету (вивчає богослов’я). Вчитися було важко, але Джонатанові допомагав батько, який час від часу надсилав йому гроші. Однак із стін університету юнак вийшов без грошей і будь-яких сподівань на заробіток.

Свіфт їде до Англії. При ньому лист до далекої материної родички – дружини знатного вельможі Вільяма Темпля. Темпл узяв юнака до себе на службу секретарем (Свіфт займав цю посаду майже 10 років). У домі була велика бібліотека, з’їжджалися цікаві люди. Сам дипломат у відставці займався творчістю. Естер Джонсон, дочка домоправительки, стала ученицею Свіфта, а потім – дружиною. У маєтку Темпля розпочалася літературна діяльність Свіфта. Тут він пише перший свій памфлет „Битва книг” та „Казку бочки”. Де гостро критикує міжрелігійні чвари.

Він був сатириком і активним громадським діячем, що не стояв осторонь соціальних проблем суспільства. З іменем письменника пов’язані важливі політичні події, наприклад. укладення в 1713 р. мирної угоди між Англією і Францією у війні за „іспанський спадок”. Сучасники назвали цю угоду „свіфтовим миром”.

Незалежний і волелюбний, чесний і правдивий, Свіфт не подобався можновладцям. Які всілякими методами змушували його замовчати.

1713 року Свіфта було відправлено до Ірландії (секретар губернатора Ірландії; потім – настоятель Дублінського кафедрального собору). Саме в Ірландії Свіфт досягає вершин слави: публікує багато памфлетів, стає впливовим політичним журналістом, починає відігравати значну роль у політиці; він не звертає уваги на титули, на багатство, цінує в людях перш за все душевні якості – його поважають і бояться. Свіфт відстоює інтереси знедоленої Ірландії, пригнобленої економічним і політичним утиском англійського уряду (1729 р. – памфлет „Скромна пропозиція”), стає героєм ірландців, навіть третину своїх прибутків віддає у казну для потреб ірландського народу. Англійський уряд навіть хотів заарештувати його, але населення влаштувало охорону будинку Свіфта. І письменник продовжував викривати англійських гнобителів.

1728 року помирає Стелла (Естер). Свіфт хворіє, але продовжує писати. В останні роки глухота відгородила його від світу, а сильні головні болі і напади безпам’ятства завдавали страшних мук.

1745 року Свіфт помирає. Уся Ірландія, для якої він зробив багато, у траурі.

2. Словникова робота.

Памфлет – невеликий за обсягом літературний твір публіцистичного характеру на злободенну тему, призначений для прямого впливу на громадську думку.

Пародія – один з жанрів художньої літератури, сатиричний чи гумористичний твір, в якому імітується творча манера письменника або особливості якогось жанру, напряму задля осміяння їх як невідповідних новим мистецьким запитам.

3. Історія створення роману.

Спочатку Свіфт вирішив написати пародію на пригодницький роман. Це були дуже розповсюджені книги у Англії початку 18 ст., часто бездарні, але були і дуже хороші.

Тобто, спочатку Свіфт не ставив перед собою значних цілей. Але по мірі написання він зрозумів, які сатиричні можливості таїть у собі така форма. Роман стає політичною сатирою.

4. Теорія літератури. Поняття про сатиру.

Комічне – відображення дійсності, яке супроводжується сміхом.

За ступенем гостроти викриття й засудження комічне у творі буває трьох видів: гумор, сатира, сарказм.

Гумор – співчутливе, незлобне висміювання в художньому творі окремих недоліків суспільного і побутового життя або вад людського характеру.

Сатира – різке висміювання, гостре викриття і засудження корінних пороків суспільного чи побутового життя.

Сатира – художні твори різних жанрів, у яких гнівно засуджуються і різко осміюються порочні явища суспільного і індивідуального життя.

Іронія – засіб гумору та сатири, заснований на приховано-глузливому, зневажливо-осудливому зображенні людини чи явища.

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Бесіда.

1) Яким було дитинство Дж. Свіфта?

2) Де навчався майбутній письменник?

3) Якою була основна мета життя Дж. Свіфта?

4) Чому твори письменника викликали невдоволення можновладців?

5) Які за жанрами твори писав Дж. Свіфт?

6) Що таке сатиричний роман?

2. Заключне слово вчителя.

У книжок, як і у людей, різні долі. Деякі твори читачі зустрічають з ентузіазмом, але з часом вони забуваються. Інші, не оцінені сучасниками, потім стають популярними. У роману Свіфта біографія просто безхмарна. Протягом століть цією книгою зачитуються люди будь-якого віку, знаходячи у ній кожен щось для себе.VІ. Підсумки

VІІ. Д/з: дочитати роман „Мандри Лемюеля Гуллівера” (ч.І); поняття про сатиру.Каталог: ld
ld -> Ахматова Анна Андріївна Ахматова Анна Андрі́ївна (Горенко) — російська поетеса, родом з України, представниця акмеїзму. Лауреат міжнародної літературної премії «Етна-Таорміна»
ld -> Творчість
ld -> Освіта. Виховання. Навчання бабенко, Тамара Василівна
ld -> 49 науково-дослідних робіт із 52, які виконувалися за договорами із замовниками у 2013 році, були складовими частинами державних і галузевих програм (планів)
ld -> Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях. Філософські й естетичні погляди. Камю І екзистенціалізм. Провідні мотиви творчості
ld -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів
ld -> Проект змін до програми Робоча група
ld -> Художня спадщина: студії
ld -> В. Домонтович Доктор Серафікус. Без ґрунту [Романи]
ld -> Державна науково-педагогічна бібліотека україни


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) iconПрийоми сатиричного зображення у романі Дж. Свіфта «Мандри Гуллівера»
Всі ці риси втілилися в його творах – палких памфлетах, в’їдливих сатирах, романі «Мандри Гуллівера», який став своєрідним синтезом...
Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) iconЛітературні диктанти. За твором Дж. Свіфта «Мандри Гуллівера»
Чого мати навчала Артура з раннього дитинства?
Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) iconСатира в романі Свіфта «Мандри Гуллівера»
Мета: продовжити роботу з літературним аналізом тексту, з’ясувати особливості використання сатири та алегорії в тексті; удосконалювати...
Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) iconУ десяти томах
Крутікова (голова), М. Є. Сиваченко редактор тома М. Д. Бернштейн Упорядкування та примітки Л/. Ji, Мандри к и
Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) icon«мені подобається в києві»
Мій співрозмовник Джонатан Перник зі Сполучених Штатів Америки. Так склалося, що мені випало з ним спілкуватися протягом останніх...
Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) iconВідділ наукової інформації та бібліографії Читання як мандри душі
Література тісно пов’язана з естетичними категоріями прекрасного, величного, піднесеного, трагічного, драматичного, комічного тощо....
Джонатан Свіфт. „Мандри Лемюеля Гуллівера (ч.І) iconКнига для iiiтисячоліття Євген Маланюк Шлях до Шевченка мандри шевченковими шляхами
При всій значній кількості різноманітних друкованих матеріалів про видатного українця Тараса Григоровича Шевченка, його особистість...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка