Дріжджі одноклітинні гриби



Скачати 54,66 Kb.
Дата конвертації09.08.2017
Розмір54,66 Kb.



Клас: 6

Тема: Дріжджі — одноклітинні гриби.

Мета:

Навчальна. Ознайомити учнів з особливостями будови, процесами життєдіяльності та умовами існування одноклітинних грибів на прикладі дріжджів, їх значенням у природі та житті людини.

Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати одноклітинні організми між собою, та використовувати знання з повсякденного життя; вміння працювати в парах.

Виховна. Виховувати інтерес до вивчення біологічних об’єктів, розширювати кругозір учнів.

Тип уроку: комбінований

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, картки. дріжджі, мультимедійна презентація, ПК, роздатковий матеріал, робочий зошит, підручник.

Основні поняття та терміни: грибниця, хітин, дріжджі, брунькування. 

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

    2. Перевірка домашнього завдання.

2.1. Робота учнів за картками. 3 б.

2.2. Гра “Конкурс одноклітинних тварин”

Вчитель трьома реченнями розповідає про одноклітинну тварину. Один учень із пари повинен визначити, про кого йде мова. Наприклад, 

№1. 

- розмножується в клітинах крові; 3 б.



- за це людина мене недолюблює; 2 б.

- вона усіляко бореться з комарами. 1 б.

(це малярійний плазмодій)

№ 2.


- маю небагато коротких, широких псевдоніжок;

- живу у кишечнику людини;

- можу викликати у людини тяжке захворювання.

(це амеба дизентерійна)

№ 3.

- маю клітинний рот і навколоротову заглибину;



- наявні два ядра;

- тіло вкрите війками, за допомогою чого і рухаюсь.

(інфузорія туфелька).

2.3. Виконання тестових завдань – робота з картками. 1б.

Вибрати одну правильну відповідь.

1. До одноклітинних рослин належить:

А хламідомонада В амеба протей

Б інфузорія-туфелька Г вольвокс

2. У хламідомонади вічко виконує функцію:



А орієнтації в просторі В руху

Б виділення продуктів життєдіяльності Г накопичення поживних речовин

3. Хламідомонада розмножується:



А тільки нестатево В тільки статево

Б статево і нестатево Г тільки вегетативно

4. Хлорела розмножується:



А нестатево В статево

Б статево і нестатево Г тільки вегетативно

5. Хлорела мешкає:



А у прісних водоймах В у морях

Б у ґрунті Г у прісних водоймах, морях і ґрунті

6. Регулюють внутрішньоклітинний тиск у клітині хламідомонади:



А травні вакуолі В джгутики

Б скоротливі вакуолі Г вічко і ядро

Відповіді: 1 — А, 2 — А, 3 — Б, 4 — А, 5 — Г, 6 — Б.

2.4. Конкурс біологічної казки про хламідомонаду (творче домашнє завдання).

3. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

План уроку

1. Історія вивчення дріжджів.

2.Особливості будови дріжджів.

3.Спосіб та середовище життя дріжджів.

4.Значення дріжджів у природі та житті людини.



4. Актуалізація опорних знань учнів.

Технологія «Мікрофон»

— Що вам відомо про гриби?



Очікувані відповіді учнів:

1. Гриби — це організми, які складаються із шапинки, ніжки.

2. Ростуть у лісі.

3. Бувають їстівні та отруйні.

4. Дітям не бажано вживати гриби тощо.

Запитання до учнів:

— Чи бачили ви коли-небудь дріжджі? Якщо бачили, то де?

(Обговорення відповідей учнів.)

— Чи можна дріжджі віднести до грибів?

(Більшість учнів відповідає, що ні.)

5. Вивчення нового матеріалу.

1. Історія вивчення дріжджів.





2. Особливості будови дріжджів.

Ви вже знаєте, що гриби об’єднуються в окрему групу. Тепер давайте лише пригадаємо, що гриби, на відміну від рослин, не здатні до фотосинтезу. Вони можуть споживати лише розчини органічних речовин. Клітина грибів має щільну клітинну оболонку подібно до клітин рослин. До її складу входить особливий вуглевод – хітин ( один з найпоширеніших у природі вуглеводів; його вважають другою органічною речовиною за поширенням в природі; в клітинних стінках грибів – виконує захисну й опорну функції, забезпечуючи жорсткість клітин)



  • Робота з підручником с. 61 мал. 65 А,Б.

  • Наявність хітину в клітинній оболонці.

  • Дріжджі – одноклітинні організми.

  • Дріжджі не утворюють грибних ниток.

  • Клітини дріжджів мають кулясту або овальну форму.

  • Наявність в клітині цитоплазми, вакуолі з клітинним соком, ядра.

  • Робота з робочим зошитом на с. 24 – завдання 4,6.

3.Середовище життя та розмноження дріжджів.

  • Дріжджі можуть мешкати у водоймах, а на суходолі надають перевагу місцям, багатим на цукри.

  • Можуть оселятися на поверхні плодів і листків, нектарах квіток, деякі представники дріжджів трапляються у ґрунті.

Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю. Найхарактернішим способом вегетативного розмноження для одноклітинних грибів — дріжджів є брунькування.

  • Розмножуються цукрові (пекарські) дріжджі брунькуванням.

Визначення:брунькування,— утворення нового організму з виростів тіла материнської клітини.

  • Деякі дріжджі розмножуються поділом навпіл.

  • Особливості брунькування пекарських дріжджів (сприятливі умови: температура, достатня кількість цукру, кисню)

4.Значення дріжджів у природі та житті людини.

    6. Узагальнення та систематизація знань

1. дріжджі –це багатоклітинні організми

2. дріжджі – це одноклітинні організми.

3. дріжджі - це одноклітинні гриби.

4. вперше побачив дріжджі Роберт Гук.

5. довів роль дріжджів у спиртовому бродінні А. Левенгук

6. дріжджі живляться цукрами

7. дріжджі поширені як на рослинах, так і в грунті

8. дріжджі застосовують в медицині для лікування деяких захворювань

9. найдавніше дріжджі застосовують для випікання хліба

10 розмножуються дріжджі брунькуванням

11.широко дріжджі застосовують у пивоварінні та виноробсті

12. дріжджі допомагають виготовити квас

13.деякі дріжджі можуть викликати захворювання людини.

14. дріжджі дуже повільно ростуть

15.роль дріжджів у спиртовому бродінні довів Луї Пастер- французький мікробіолог

16 дріжджі використовують для очищення стічних вод та забруднених територій

1-ні, 2- так, 3- так, 4-ні, 5-ні, 6-так, 7-так, 8-так,

9-так, 10-так, 11-так, 12-так, 13-так, 14-ні, 15-так, 16-так

7. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок.

Технологія «Незакінчені речення»

Учні працюють з відкритими реченнями:

— На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було…

— Мені сподобалося…

— Мені не сподобалося…

— Від наступного уроку я чекаю…



8. Домашнє завдання

Параграф 16 читати.

Зошит завдання 7, 8 на с. 41.

Скласти 3 тестових запитання до теми «Дріжджі».



Підготувати кросворд з центральним словом «дріжджі»

 
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Дріжджі одноклітинні гриби iconУрок з природознавства у 2 класу «Гриби: їстівні та отруйні»
Посібник знайомить із новітніми підходами до формування креативної інноваційної особистості. В першій частині наведено основні теоретичні...
Дріжджі одноклітинні гриби iconАмеба, інфузорія одноклітинні твариноподібні організми
Обладнання: таблиці «Амеба», «Інфузорія», проектор, відеоматеріали: рух амеб, рух інфузорій


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка