Електричний струм у живій природіСкачати 33,59 Kb.
Дата конвертації24.07.2017
Розмір33,59 Kb.Електричний струм у живій природі

Фізика як науку про природу не можуть не цікавити живі організми і людина – вінець природи. Людина – це невичерпний об’єкт фізики. Пізнання світу неможливе без пізнання себе. Людині життєво необхідні фізичні знання про живу природу і про себе.

У 1790 році Луїджі Гальвані (1737 – 1798), відомий італійський фізіолог під час дослідження препарованого м’яза жаб’ячої лапки помітив, що вона скорочується, якщо до неї доторкнутись одночасно двома предметами, зробленими з різних металів. Чому так відбувається, пояснив інший італійський учений – Алессандро Вольта(1745 – 1827), який довів, що дві пластинки з різних металів у розчині солі (а також у крові) продовжують електрику. Тобто, електричні явища характерні для живих організмів.

Деякі тварини здатні виробляти електричний струм, коли їм треба паралізувати здобич або ворога. Всім відомі електричні скати. Стародавні греки добре знали цих риб і дивувалися їхньою здатністю убивати свою здобич на відстані, зовсім не торкаючись до неї. Назвали їх за це «нарке», що означає «затьмарювати». Звідси походити слово «наркоз». Тільки порівняно недавно було розгадано таємницю скатів. Це – риби-електростанції. Вони мають два електричні органи, розміщені з обох боків між грудним плавцем і головою. А морська вода – це хороший провідник електрики. Скат створює електричний струм (до 220 В і 60 А), який досягає риб і убиває їх.

Звичайна муха електричним способом визначає хімічний склад речовин, до яких вона торкнулася кінцівками.

Але вивчення електричних процесів у живому організмі стало можливим лише у останні десятиріччя завдяки розвитку сучасної фізики. Нині відомо, що життя будь-якої клітини супроводжується певними електричними явищами. Особливо це стосується м’язів і нервової системи. Імпульси збудження, що передаються по нервах, мають електричну природу.

Зовнішній електричний струм має великий вплив на живий організм. Залежно від величини струму і його параметрів, він може вбити живий організм або оживити його чи лікувати. Коли у людини зупиняється серце, то за допомогою спеціального електричного приладу передається на серце короткочасний електричний струм (імпульс), який змушує м’язи серця скорочуватись і далі працювати.

Зараз уже не дивина, що «голе» серце без живого тіла, підключене до певних електричних приладів, може працювати досить довго.

За допомогою електричного струму можна розрізати живу тканину тонше, ніж найтоншим скальпелем і «зшивати», «зварювати» її без ниток.

При вивченні та лікування живих організмів медики та вчені не можуть обійтися без реєстрації біоритмів, біопотенціалів. Їхня реєстрація дає змогу бачити стан органів і клітин, а також хід різних життєвих процесів у них.

Для аналізу стану серця людини за допомогою дослідження біопотенціалів застосовується електрокардіографія, м’язів і нервів – електроміографія, головного мозку – електроенцефалографія.

Для лікування внутрішніх органів застосовують діатермію – метод, що ґрунтується на тепловій дії електричного струму високої частоти. Завдяки цьому методу підсилюється кровообіг, знижується тиск, що має лікувальний вплив на ушкоджений орган – шлунок, сечовий міхур тощо.

На підставі досліджень біоритмів і біопотенціалів було створено біопротез (штучний орган), тобто протез, яким керують за допомогою біострумів пошкоджених скелетних м’язів.

Сконтруйовано біострумовий маніпулятор, який використовують при шкідливих роботах і в складних умовах. У ньому головна роль належить біопотенціалам, які виникають на поверхні руки експериментатора. Вони уловлюються спеціальним браслетом, підсилюють і надходять до штучної руки-маніпулятора.СКАРБНИЧКА ЦІКАВИХ ФАКТІВ

Чи може метал бути ізолятором?

Може! Німецькі фізики вивчили електричні властивості Індію. Для дослідження вони брали все менші й менші часточки металу. Виявилося, що коли розмір часточки став дорівнювати  мікрометра, метал став ізолятором. У такій малій кількості металу електронам «ніде розвернутися», вони втрачають рухливість. Це відкриття вказує на межу створення мікросхем.Чи може пластмаса проводити струм?

Може! Якщо в процесі виготовлення пластмаси в неї додати йод. Існують пластмаси, які проводять струм не гірше за мідь.Чи може скло проводити струм?

Може, якщо нагріти його в полум’ї! У нагрітому стані скляний «дріт» здатен живити електричну лампочку.Найперша електрична праска

З’явилася у 1913р. До XVІІ ст. інструмент для прасування нагадував сковорідку, на яку насипали тліюче вугілля. Від XVІІ ст. вугілля стали закладати усередину металевого корпусу праски. Пізніше замість кам’яного вугілля використовували деревне, потім спирт і навіть побутовий наз.Струм лікує?

Вже близько 200 років у медицині електричний струм використовують для лікування (напруга 60 - 80 В, сила струму 40 – 50 мА). Під дією струму відбувається місцеве подразнення нервових закінчень, знімається біль. Під дією електричного поля іони лікарських розчинів попадають у людських організм (іонофорез).
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Електричний струм у живій природі iconЕлектричний струм. Дії електричного струму
Обладнання: металеві провідники, джерело струму, вимикач, магнітна стрілка, цвях, з'єднувальні провідники
Електричний струм у живій природі iconТема: Електричний струм. Електричне коло. Джерела та споживачі електричного струму. Безпека під час роботи з електричними пристроями Мета
Авчальна: дати означення електричного струму, виявити умови його існування, з’ясувати роль джерела струму в електричному колі та...
Електричний струм у живій природі iconЗовнішньополітичних відносин
Вкажіть представника структуралізму, який акцентував на соціологічній природі імперіалізму
Електричний струм у живій природі iconМикола Хвильовий
Я тепер покохав город". Тоді ж він здружився з найбільш талановитими письменниками української столиці. У 1921 році вийшла друком...
Електричний струм у живій природі iconУрок рольова гра «суд над опором»
Мета. Поглибити та систематизувати знання учнів за темою «Електричний опір», показати їхнє використання у побуті та техніці; навчити...
Електричний струм у живій природі iconПочаткова школа 3-а английский язык (Руденко А. В.)
Підготувати схему кругообігу речовин у природі (для практичної роботи), повторити §12, вивчити §13
Електричний струм у живій природі iconВідгук на твір мистецтва
Гімн природі, на лоні якої виникають чисті людські взаємини І почуття, така ідея новели М. Коцюбинського "Тіні забутих предків"
Електричний струм у живій природі iconКонспект лекцій з курсу «Економіка підприємств електротранспорту»
Економіка підприємств електротранспорту: Конспект лекцій для студентів 4-5 курсів денної І заочної форм навчання спеціальностей 092202...
Електричний струм у живій природі iconДріжджі одноклітинні гриби
Навчальна. Ознайомити учнів з особливостями будови, процесами життєдіяльності та умовами існування одноклітинних грибів на прикладі...
Електричний струм у живій природі iconУрок з читання 3 клас Тема. Буду я природі другом
Розвивати мислення, уяву, фантазію, діалогічне І монологічне мовлення, навички читання. Виховувати любов до природи, бережливе ставлення...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка