Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі”Скачати 118.21 Kb.
Дата конвертації31.05.2017
Розмір118.21 Kb.

Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі”(С. Ковалевська)

Мета:

  • Показати учням зв'язок математики з літературою, формувати філософське сприймання світу як органічне поєднання духовності і науковості;

  • Розширити кругозір учнів, збагатити їх інтелект, виховувати в них свідоме ставлення до одержання знань.

Обладнання: портрети відомих поетів, письменників та вчених-математиків (О. С. Пушкін, М. Ю. Лермонтов, Л. М. Толстой, Л. Керролл, О. Вишня, Омар Хайям, С. Ковалевська), плакати з висловлюваннями: ”Натхнення потрібне в поезії, як і в геометрії” (О. С. Пушкін), „У мене одне з найкращих, найрадісніших занять - це уроки математики та грецької мови з дітьми” (Л. М. Толстой), „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” (С. Ковалевська), музичний супровід.
І Ведуча. – Математика і мистецтво, математика і література. Що в них спільного? На перший погляд - нічого.

ІІ Ведуча. – Чому це на перший? Я вважаю, що і на другий, і на третій, і на десятий погляд нічого спільного між ними нема і бути не може! Скільки вчених зі світовим ім'ям говорили про особливу роль математики!

І Ведуча. – Так, пам'ятаю і цілком згодна з тим, що говорив

М. В. Ломоносов: ”Математику вже тому вивчати потрібно, що вона розум до порядку приводить”!ІІ Ведуча – От бачиш! Недарма в перекладі з грецької слово”матема”, від якого походить назва „математика”, означає „наука”! І не просто наука – а цариця всіх наук!

Математика...Наук цариця недосяжна,

Могутня, щедра і прекрасна,

Блискуче розум розвиває,

І вірно мислити навчає.

Неперевершена її краса,

Чудова логіка струнка!”

І Ведуча. Ой, як гарно і правильно сказано! Але ж ти висловлюєшся не математичними термінами, а чудовими віршами! Отже, заперечуєш сама собі—все-таки математика і поезія мають багато спільного!

ІІ Ведуча. –Ти не зрозуміла! Я ж не заперечую, що література стає у пригоді математиці! Наприклад, багато задач можна подати у віршованій формі. Візьмемо, для прикладу О. С. Пушкіна.

Скупой рыцарь”«…читал я где-то,

Что царь однажды воинам своим

Велел снести земли по горсти в кучу.

И гордый холм возвысился, - и царь

Мог с вышины с весельем озирать:

И дол, покрытый белыми шатрами,

И море, где бежали корабли…»

І. Ведуча. –І де ти тут розгледіла задачу?ІІ. Ведуча. – Як де? Чисельність війська 100 000 чоловік, в пригорщі—0, 2 дм3, кут при основі пагорба 450. Знайти об̕ єм конуса і висоту. Чим не задача?

І. Ведуча. —Так, згодна! Але ж, сподіваюсь, що ти не тільки в цьому вбачаєш користь поетичних рядків?

ІІ. Ведуча. –Звичайно, ні! Іноді вірші допомагають нам краще запам̕ ятовувати. От хоча б взяти число π- відношення довжини кола до його діаметра. Це число є нескінченним неперіодичним десятковим дробом. Щоб більше цифр цього числа запам'ятати, ще в шостому класі ми вивчили такий вірш:

Чтобы нам не ошибаться,

Что б окружность верно счесть,

Нужно только постараться

И запомнить все, как есть:

3 14 15 92 и 6!”

(π=3, 1415926... )І. Ведуча. От бачиш, як тісно переплітається поезія і математика, красиве і корисне!

ІІ Ведуча.. – Так, поезія може надати огранки математичним фактам і задачам, щоб ті засяяли ще яскравіше. Поезія може виконувати лише допоміжну роль, слугувати гарним фоном для математики, але ставити математику—точну, серйозну науку поряд з легковажною поезією—це вже занадто!

І. Ведуча. —От тут погодитись із тобою я ніяк не можу!

Наука і мистецтво поєднує прагнення до пізнання і творчості. Вони належать до людської цивілізації, а тому збагачують одне одного. Розум і душа, інтелект і натхнення, математика і поезія – це два крила нашої долі, які несуть нас до щастя. Вони не можуть не захоплювати своєю витонченістю і красою. Недарма відомий математик О. Казанцев сказав: „Математика-пісня розуму”Ведучий. Факти життя свідчать, що математика і поезія – давні союзниці. Ще пушкінський геній визнавав: „Натхнення потрібне в поезії, як і в геометрії”. А згодом стверджував: „Натхнення в геометрії необхідне, як і в поезії”. Помінявши місцями науку і творчість, поет підкреслив їх рівноправність перед натхненням. Правоту цього твердження виявляють поетичні рядки видатних математиків і математичні передбачення ліриків.

Ведучий. Про безмірність найсвятішого в житті говорить сучасник ХХ сторіччя поет Олександр Чиневський:

Даны нам бесконечности на небе:

Пространство внеземное бесконечно,

И звезд числа вовек не перечесть.

А на земном пределе беспредельны:

Пучиной вод – моря и океаны,

Песком зыбучим – жгучие пустыни

И неземной любовью – сердце человека.Ведучий.

Напередодні ви отримали завдання:знайти факти із життя видатних вчених-математиків, які б пов̕ язували їх з літературою і, навпаки—славетних літераторів із математикою. Чи вдалося вам відшукати їх?

- Гіпотеза про походження арабських цифр вперше була висловлена О. С. Пушкіним.

  • Відомий російський драматург і поет Олександр Сергійович Грибоєдов, автор комедії „Горе от ума”, закінчив три факультети Московського університету, в тому числі і фізико-математичний.

Дочка відомого поета Байрона Ада Лавлейс була автором першої мови для обчислювальних машин.

  • Шарль Перро, автор „Червоної шапочки”, написав казку „Кохання циркуля та лінійки”.

  • Англійський математик Дж. Сільвестер написав сонет „Небесна муза”, який присвятив першій російській жінці-математику Софії Ковалевській.

  • Говорять, що кузен Жуля Верна математик Анрі Гарсе зробив на прохання письменника обчислення для його роману „Із Землі на місяць”, які обгрунтували можливість міжпланетної подорожі, якщо снаряду відразу буде надано початкової швидкості 11 км/с і ці математичні викладки внесені в текст роману.

  • Прочитавши казку Льюїса Керролла „Аліса в країні чудес”, англійська королева так захопилася нею, що наказала принести їй усі книжки чарівного казкаря. Якими ж були здивування та розчарування, коли їй принесли книжки, на кожній сторінці яких рясніли формули і незрозумілі терміни. Королева не знала, що автор „Аліси” Льюїс Керролл був математиком Чарлзом Латуїджом Доджсоном.

Ведучий. До речі, якось племінниця казкаря Іза Боумен написала йому листа, де від себе і двох своїх сестер надіслала „мільйони обіймів і поцілунків”. Тоді Керролл відповів:”Я дуже радий, що ти надсилаєш мені в листі мільйони обіймів від себе, Неллі і Емсі. Але прошу тебе, подумай скільки часу забрала б така кількість обіймів і поцілунків у твого старого і дуже заклопотаного дядечка!”. Давайте спробуємо зробити такі обчислення.

(Ведучі із зали обирають двох учнів, і зала веде підрахунок обіймів, зроблених ними за 1 хвилину, а потім обраховують час, витрачений на три мільйони обіймів. )Ведучий. Багато видатних вчених – математиків були глибокими шанувальниками художнього слова, а дехто з них навіть досяг успіхів у галузі художньої літератури. Багато вчених, починаючи з Евкліда й аль-Хорезмі, збагачували науку способами розв̕̕ язування різних рівнянь. Серед них і великий таджицький учений і поет Омар Хайям, що винайшов геометричний спосіб розв̕ язування кубічних рівнянь. Омар Хайям був творчою особистістю. Багато хто з правителів Сходу запрошував його у придворні поети. Омара Хайяма знають як поета, філософа, математика, фізика, астронома, а також творця поетичної форми – рубаї ( чотири рядки, лише три з яких рифмуються між собою ).

Ведучий. Омар Хайям – неперевершений майстер цього жанру!

Маленьку книжечку віршів Омара Хайяма знають і шанують на батьківщині поета, у сусідніх країнах і цілому світі. Вона переходить із рук в руки, примушує людей замислитися та сперечатися про щастя, життя, злагоду. І хоча сучасники Омара не вважали заняття поезією серйозною справою, проте вірші Хайяма читають і досі!


Я тільки й знаю, що знання шукаю,

В найглибші таємниці проникаю.

Я думаю вже сімдесят два роки -

І бачу, що нічого я не знаю.
Коли у небуття і ймення наше кане,

Не згасне сонечко у небі полум̕ яне.

Нас не було, та світ не був від того гірший,

Він не погіршає й тоді, як нас не стане.
Хоч я не шліфував покірності перлину

І тягаря гріхів з плечей своїх не скину,

Все ж не пускаюся я берега надії,

Бо тільки істину я визнаю єдину.
Учениця. А чи відомо вам, що Лев Миколайович Толстой,

автор роману „Війна і мир”, був також автором підручника з математики? Він написав підручники для початкової школи, зокрема і підручник арифметики. Багато цікавих задач пропонував Лев Миколайович своїм учням. Ось, наприклад, задача-оповідання „Як Пахом купував землю”

Роками мріяв селянин Пахом про власну землю. Довго гроші збирав, відмовляючи собі в усьому! І ось, нарешті, зібрав заповітну суму. Старшина поставив йому таку умову:


  • Скільки за день землі обійдеш, уся твоя буде за 1000 крб, але коли до заходу сонця не повернешся на те місце, з якого вийшов, - втратиш свої гроші.

Тільки зійшло сонце, вирушив Пахом від мітки. Пройшов верст 10, вирив ямку й звернув круто вліво. Пройшов по цій стороні ще більше, верст 13, загнув другий кут. Третьою стороною пройшов усього 2 версти, глянув на сонце, а воно вже низенько, а до мітки ще верст 15 буде. Вирив ямку і став напрямки поспішати. Іде, іде, важко йому стало, відпочити хочеться, але не можна: сонце вже зовсім низько. Прискорив ходу, а воно ще далеко. Побіг риссю. Біжить, сорочка до тіла липне, в роті пересохло, серце молотком б’є. Глянув, сонце вже заходити починає. Наддав з останніх сил. Прибіг до місця, впав, руками до мітки дістав.

  • Ну й молодець! Багато землі придбав!- вигукнув старшина. Підбіг слуга, щоб допомогти Пахому підвестись, але той уже мертвий лежав...

-- Порахуйте, яку відстань пройшов селянин і площу цієї ділянки. (Пахом обійшов ділянку площею 78 кв. верст і периметром 40 верст. )

- Як треба було йти Пахому, щоб, пройшовши 40 верст, обійти ділянку

більшої площі? ( В-дь: За сторонами квадрата)

Учениця. Софія Василівна Ковалевська– перша російська жінка – професор математики – народилася 3 січня (за старим стилем)1850р. у Москві в сім’ї Корвін-Круковських.

Пізніше Софія Ковалевська говорила, що пристрасть до науки вона отримала від предка, угорського короля Матвія Корвіна, любов до математики, музики і поезії від діда Федора Шуберта, вільну і свободолюбиву вдачу – від Польщі, потяг до мандрів і невміння підкорятися загальноприйнятим звичаям -- від прабабки циганки, а все інше – від Росії.

Коли дівчинці було 6 років, батько пішов у відставку і родина поселилася в своєму родовому маєтку Палібіно, у Вітебській губернії. Дівчинці для занять найняли вчителя. Два з половиною роки вона займалася арифметикою, потім пройшла курс алгебри, простудіювавши популярний двотомник Бурдона, за яким у той час навчалися студенти Паризького університету. На 6-му році навчання Софія приступила до вивчення стереометрії.

Доступ жінкам в Петербурзький університет у той час був закритий. Відтак, щоб отримати освіту, 18-річна Софія фіктивно вийшла заміж (згодом брак став справжнім) за вченого палеонтолога і видавця Володимира Ковалевського, який був старшим за неї на 8 років. Ковалевські виїжджають за кордон, де продовжила навчання у найвідоміших вчених Бунзена, Гельмгольца, Вейерштрасса.

За свої наукові праці Ковалевська отримала наукове звання –Рада Геттінгенського університету присвоїла їй ступінь доктора філософії з математики та магістра витончених мистецтв „ з найвищою похвалою”.

У 1874 р. Ковалевська повернулася в Росію. Не отримавши можливості займатися наукою на батьківщині( мала право викладати арифметику в жіночій гімназії), Софія Василівна стала працювати в газеті „Новий час” науковим оглядачем і театральним критиком. З її літературного доробку відомі повість „ Нігіліст” (1884р. ), драма „Боротьба за щастя”, сімейна хроніка „Спомин дитинства” (1890), у яких авторка розказує про заміський побут 60-х років ХІХ ст, про свою сестру А. В. Корвін-Круковську ( по

чоловіку Жаклар), учасницю Паризької комуни, про Ф. Достоєвського.

Восени 1878 року після народження доньки, Софія Василівна продовжує наполегливу наукову працю, читає лекції в Лондоні, Парижі, Цюріху, викладає в Стокгольмському Університеті. Крім занять педагогічною діяльністю, займалася науковою і літературною роботою.

Протягом усього життя Софія Ковалевська відстоювала своє святе право – бути вченим, професором, дослідником нарівні з чоловіками. І їй це вдалося. Якщо перелічити всі досягнення, всі її успіхи і нагороди, надані їй науковим світом, важко повірити, що ця жінка прожила на Землі всього сорок один рік. Вона померла 29 січня 1891 року у Стокгольмі.

Учениця. А зараз послухайте одну із її поезій (учень акомпанує на гітарі)
Учень

... Но чувство есть у нас святое,

Надежда, бог грядущих дней, -

Она в душе, где все земное,

Живет наперекор страстей;

Она залог, что есть поныне

На небе иль в другой пустыне

Такое место, где любовь

Предстанет нам, как ангел нежный,

И где тоски ее мятежной

Душа узнать не может вновь.Учениця. Ці поетичні рядки належать великому російському поетові Михайлу Юрійовичу Лермонтову. Сучасники М. Ю. Лермонтова, які добре знали його, розповідали про математичні захоплення поета. І куди б не закидала б його доля, завжди із собою він брав математичні книжки. Так, О. О. Лопухін, товариш Лермонтова по кавалерійському училищу, писав, що одного разу, приїхавши до нього в Москву, Лермонтов замкнувся в кабінеті й до пізньої ночі розв̕ язував якусь математичну задачу. Не розв̕ язавши її, змучений поет заснув. Задачу він розв̕ язав уві сні. Йому приснилося, що прийшов якийсь математик і підказав йому розв̕ язання.

Ведучий. Які тільки прекрасні поезії подарували людству Тарас Шевченко, Олександр Пушкін, Сергій Єсенін та багато-багато інших поетів! Їхні твори перекладено багатьма мовами світу. Ми пропонуємо вам переклад їх поезій на мову математичну!

Тарас Шевченко „ Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають ідучи дівчата,

А матері вечерять ждуть. ”

13 9 48

15 8 43


512 38

16 30 23


О. Пушкін.

„ Я помню чудное мгновенье:

Передо мной явилась ты,

Как мимолетное виденье,

Как гений чистой красоты. ”

17 30 48


140 10 01

126 138


140 3 501

В. Маяковський.

„Крошка сын к отцу пришел

И спросила кроха:

-Что такое „хорошо”

И что такое „плохо”?

2 46 38 1

116 14 20!

15 14 21

140 0 17!

С. Єсенін

„Русь советская”

Но и тогда,

Когда во всей планете

Пройдет вражда племен,

Исчезнет ложь и грусть, --

Я буду воспевать

Всем существом в поэте

Шестую часть земли

С названьем кратким „ Русь”!

170! 16 39

514 700 142

612 349

17 114 02!


ВЕДУЧИЙ. —Здавна побутує в літературі й жанр математичної пародії. „Паралелепіпед” Остапа Вишні—класичний зразок цього жанру, якому притаманне несподіване, цікаве й дотепне використання математичних понять та методів.

Сценка


Учень. Ще про одну визначну людину хотілося сьогодні згадати, хоч і не є вона ні поетом, ні письменником. Це всесвітньовідомий співак, наш український соловейко—Анатолій Солов̕ яненко. Анатолій Борисович стажувався у міланському театрі „Ла Скала” і був першим з наших тенорів, який співав ( і не один раз) на уславленій сцені „Метрополітен-Опера” в Нью-Йорку.

Та мало хто знає, що Анатолій Борисович мав математичну освіту: він закінчив фізико-математичний факультет Донецького політехнічного інституту, отримав диплом гірничого інженера і залишився в ньому викладати нарисну геометрію.

Послухайте у виконанні Анатолія Солов’яненка пісню, слова до якої написала людина, яка також мала математичну освіту (фізико-математичний факультет Харківського університету) – це Михайло Петрович Старицький – брат основоположника української класичної музики Миколи Лисенка.

(Звучить пісня „Ніч яка, Господи, місячна, зоряна” у виконанні А. Солов̕ яненка)ВЕДУЧИЙ. Ми сподіваємось, що за допомогою наведених сьогодні прикладів, нам вдалося переконати скептиків в тому, що література і математика—це два могутніх знаряддя пізнання світу, частиною якого є й сама людина. Не протистояння, а поєднання мистецтва і науки вносить гармонію і красу у світ! Будьте різнобічно освіченими!

Проникаючи в зоряні далі,

В таємниці земної кори,

Математика всіх закликає:

Ти міркуй, фантазуй і твори!

Література

1. Про математику і математиків. Висловлювання видатних діячів минулого і сучасного/ Упор. Е. М. Кіро, А. С. Зоря. – К.: Рад. школа, 1981.

2. Бородін О. І., Бугай А. С. Біографічний словник діячів у галузі математики. – К.: Рад. Школа, 1973.

3. Конфорович А. Г. Колумби математики. – К.: Рад. школа, 1982.

4. Математика після уроків. Тиждень математики / Упорядн. І. С. Маркова – Х.: Вид. група „Основа”, 2006

5. Ігрові технології навчання на уроках математики / Упорядн. Коць Т. Г. —Тернопіль- Харків: Видавництво „Ранок”, 2010.

6. М. Ю. Лермонтов. Собрание сочинений в четырех томах. Москва, Библиотека "Огонек", Издательство "Правда", 1969 г.

7. Остап Вишня. Твори у п’яти томах. Том п’ятий. – К. Видавництво „Дніпро”, 1975

8. А. С. Пушкин. Избранные сочинения в двух томах. Том первый. М.: „Художественная литература”, 1980
Каталог: doc -> files -> news -> 272
272 -> Урок позакласного читання в 2 класі за повістю-казкою В. Нестайка
news -> Дубовенко Ірина Володимирівна, Скремінська Світлана Миколаївна, класні керівники днз «Житомирське вище професійне технологічне училище»
news -> Я це хтось інший…
news -> Памятка для кожного учня (додаток ); листок з початками речень для гри «Продовж речення»(додаток 4); листки для роботи в парах (додаток 5); листочки з словами для складання розповіді (додаток 6), читанка клас, ІІ частина
news -> Світова література клас Усього – 0 годин; розвиток мовлення – години; позакласне читання – години; контрольних робіт – годин
news -> Тема: олександр олесь. Поезії з книги «Княжа Україна»
news -> Тема. Тема спадкоємності поколінь, вірності волелюбним традиціям народу, збереження світлої пам’яті про захисників І борців за волю рідної землі. Г. Могильницька «Цвіт неспалимий»
news -> «Семінар читачів» (знайомство з творчістю Олександра Олеся)
news -> Методичні рекомендації щодо вивчення зарубіжної літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2009-2010 навчальному році лист мон


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” icon"Він був живим до кінця "
На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з поетом, непростим за своїм стилем І в той же час блискучим за художнім обдаруванням
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” icon«Особливості функціонування системи крові у різні вікові періоди та її функції»
Внаслідок цього хімічний склад плазми крові, лімфи та міжтканнної рідини багато в чому однакові. З віком значних змін хімічного складу...
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconУрок-концерт у 7-их класах. "Мій улюблений жанр фольклору" Епіграф до уроку : "
Епіграф до уроку: “Пісня – це не те, що написано на нотному папері, а те, що співається народом…” Ніна Матвієнко
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconТема «Я живу Україною» Е. Андієвська «Казка про яян». Українська письменниця І художниця, що живе в Німеччині. Її казки-притчі. Мета
Епіграф: у чому призначення людини? Бути людиною! С.Є. Лєц Станіслав Єжи Лєц польський
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconСимоненко, В. А
Звідси той дух непоборний, яким вона пройнята, звідси та розпашіла пристрасть, яка буяє в ній? Вітер часу не остудив Симоненкових...
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconРозпад радянського союзу
Шелеста була любов до України, І він, будучи українцем, не міг зрозуміти, чому ним керує Москва, він весь час, він, до певної міри,...
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconЖиттєвий шлях нашого земляка у його поезії
Давно відомо, що той, хто береться за перо, береться за нього з потреби висловитися та бути почутим І читачем, І критикою
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconКонкурсу " Учитель року 2010 "
Уміє навчати той, хто навчає цікаво, хто викладає свій предмет, хоч І не дуже привабливий, на перший погляд, так, щоб у душі учня...
Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” icon“Учитель не той хто вчить, а той у якого вчаться” Педагогічне кредо: Загальні відомості

Епіграф: „Неможливо бути математиком, не будучи в той же час поетом у душі” iconКнига вчить, як на світі жить Душі людської доброта Грамоти вчиться завжди знадобиться
Правила поведінки під час уроків І на перервах. Поведінка в їдальні, в бібліотеці


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка