Епоха Відродження у запитаннях та відповідяхСкачати 125,22 Kb.
Дата конвертації21.05.2017
Розмір125,22 Kb.Епоха Відродження у запитаннях та відповідях

(всесвітня історія, 8 клас)
Даний матеріал повністю чи частково можна використовувати на уроці узагальнення, присвяченому темі «Високе Відродження» або для проведення позаурочного заходу (вікторини, брейн-рингу тощо). Учитель може змінити порядок раундів та на свій розсуд організувати змагання між командами чи окремими учасниками. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
Раунд 1. Бліц (запитання на швидкість)

 1. Архітектор, живописець, дослідник ХV ст., який запропонував термін «Відродження»? (Джорджо Вазарі)

 2. Перекладіть термін «Відродження» на французьку мову (Ренесанс)

 3. Кого називали «королем живописців і живописцем королів»? (Тиціана)

 4. Автор історичної драми «Генріх ІV» (В. Шекспір)

 5. Учений-астроном ХVІІ ст., якого Ньютон назвав великим (Г. Галілей)

 6. Перший поет-гуманіст, засновник епохи Відродження (Ф. Петрарка)

 7. Ідеальне суспільство вільних людей за версією Ф. Рабле? (Телемська обитель)

 8. Учений, що встановив зв’язок геометрії з алгеброю, сформулював закон інерції (Р. Декарт)

 9. Визнаний майстер гравюри з Німеччини, який вважав себе «Князем живописців»? (Альбрехт Дюрер)

 10. Про кого казали, що «він зупинив Сонце й зрушив Землю»? (М. Коперник – геліоцентрична система світу)

 11. Учений-астроном ХVІ ст., спалений на вогнищі за вироком інквізиції (Д. Бруно)

 12. Засновник і актор театру «Глобус», автор «Річарда ІІІ» і «Короля Ліра»? (В. Шекспір)

 13. Мистецький стиль у Європі, назва якого перекладається як «дивний, химерний, вигадливий» (бароко)

 14. Частина світу, яка дала назву Відродженню у Німеччині, Голландії, Франції, Англії (північ - Північне)

 15. Канцлер англійського парламенту, друг Е. Роттердамського, автор «Утопії»? (Томас Мор)


Раунд 2. Правда чи вигадка?

Учасникам необхідно визначити, чи достовірними є наступні твердження.


 1. Словом «бароко» спочатку називали рідкісну дорогоцінну перлину химерної форми. (Так. А потім став так називатися стиль європейського мистецтва – ошатний, пишний та розкішний)

 2. Епоха Ренесансу була після епохи Відродження. (Ні. Це дві назви однієї і тієї ж епохи)

 3. Термін «Північне Відродження» означає відродження античної спадщини у країнах, розташованих на північ від Італії. (Ні. У Франції, Німеччині, Нідерландах антична спадщина була відсутня, а культура розвивалася під впливом Італії).

 4. Леонардо да Вінчі був лівшею. (Ні. Леонардо да Вінчі однаково вільно володів як правою, так і лівою рукою).

 5. Скульптура Мікеланджело «Давид» була створена зі шматка раніше зіпсованого іншим художником мармуру. (Так. Від нього відмовились всі відомі майстри, в тому числі і Леонардо да Вінчі)

 6. Архітектурна перлина Ватикану – Сикстинська капела – була фортецею. (Так. Будівництво капели розпочали у 1477 р. і задумувалася вона як оборонна споруда, де міг би сховатися папа Сикст ІV, від якого вона й отримала свою назву).

 7. На знаменитій картині Леонардо да Вінчі «Дама з горностаєм» є зображення горностая. (Ні. На картині зображений одомашнений альбінос чорного тхора. Дама, на руках якої цікавий звір, - Чічілія Галерані, прізвище якої при вимові схоже на грецьке слово «galee», що означає «горностай» - звідси й назва).

 8. Французький король Франциск I, за переказами, заплатив Леонардо да Вінчі за його «Джоконду» всього-на-всього 1200 ліврів – ціну породистого коня. (Так. Нині за цей шедевр можна купити не один табун породистих рисаків.)

 9. Картина Рембрандта «Нічна варта» отримала назву через те, що події на ній розгортаються у темну частину доби. (Ні. Коли полотно знайшли у ХІХ ст., мистецтвознавцям здалося, що фігури людей змальовані на темному фоні, хоча насправді це був товстий шар кіптяви. Назва картини теж була іншою, але в історію вона увійшла саме так).

 10. На картині П. П. Рубенса «Солом'яний капелюшок» зображена донька художника в фетровому капелюшку. (Так. Назва виникла через помилки переписувачів, оскільки французькі слова «paille» - солома і «poil» - фетр дуже схожі. Насправді, Сусанна зображена батьком-художником у синьо-чорному фетровому капелюсі зі страусовим пір'ям.)

 11. Стиль бароко у Європі з’явився завдяки Реформації й перемозі протестантизму. (Ні. Протестантські церкви були невеликими й скромними, аби ніщо не відволікало людей від праці. Тому бароко з’являється завдяки перемозі Контрреформації при підтримці католицького духовенства).

 12. Якщо в англійському театрі шекспірівських часів затримувався початок вистави, публіка жартувала: «Королева голиться» (Так. Всі жіночі ролі в театрі виконували молоді чоловіки)

 13. До XV століття церква забороняла художникам писати автопортрети, портрети своїх друзів і рідних, тому вони практично відсутні. (Ні. Вони просто не бачили в цьому потреби. А ось у XVII столітті автопортрети стали дуже модними.)

 14. У певний період свого життя Мікеланджело читав листи, високо тримаючи їх над головою (Так. Під час розпису Сікстинської капели він привчився дивитися вгору на склепіння, а коли робота була завершена й тримав голову прямо – майже нічого не бачив).

 15. Епоха Відродження була зумовлена зростанням інтересу людей до мистецтва та наукових експериментів. (Так. Замість того, щоб на віру сприймати будь-які доводи церкви, люди шукали відповіді на свої запитання у наукових дослідах. До того ж, багатьом із них здавалося, що найвищий розквіт цивілізації був у Давніх Греції та Римі, тому й прагнули відродити їх ідеї та ідеали).Раунд 3. Знайдіть «зайвого»

Команди/окремі учасники отримують репродукції відомих полотен, портретів, архітектурних споруд, скульптур (за наявності відповідного технічного обладнання – висвітлюються на екрані). Завдання: встановити зв’язок між ними (автор, стиль, манера виконання, країна тощо) та знайти «зайвого», пояснивши свій вибір.


1

http://galeri12.uludagsozluk.com/571/thomas-more_793235.jpg


2

http://www.biograpedia.ru/sites/default/files/images/%d0%a0%d0%b0%d0%b1%d0%bb%d0%b5_%d0%a4%d1%80%d0%b0%d0%bd%d1%81%d1%83%d0%b0_2.gif


3

http://artlemon.ru/imagesbase/1/big/michelangelo-buonarroti/biopic-artfond.jpg


4

http://www.electrummagazine.com/wp-content/uploads/2010/12/shakespeare.jpg
Відповідь: 3 – портрет Мікеланджело, решта – письменники.


1

http://pazlov.net/6540-thickbox/pazl-sikstinska-madonna-rafael-eurographics-1000-el.jpg

2

http://ukrainart.com.ua/image/cache/data/product_images/1349702270_ac8262fcce238b431e50a5d8be774c31_b-801x801.jpg

3

http://cache4.useumdata.org/images-3/la-belle-jardiniere-raphael-1505-7e318599.jpg

4

http://www.artariya.ru/wp-content/uploads/2016/03/1336070753.jpg

Відповідь: 4 – картина Леонардо да Вінчі, решта – мадонни Рафаеля.

12

http://ukrgrdumka.gr/wp-content/uploads/2012/11/pinzel_st.george.jpg

3

https://uploads2.wikiart.org/images/michelangelo/pieta-1499.jpg

4
Відповідь: 2- автор скульптури Пінзель, решта – Мікеланджело.

1

http://900igr.net/up/datai/66855/0012-009-.jpg

2

http://www.krugosvet.ru/images/1007191_ph09278.jpg

3

http://svitppt.com.ua/images/5/4237/770/img42.jpg

4

http://img-fotki.yandex.ru/get/3102/fchstudents.25/0_1ad04_7106d9a2_xl


Відповідь: 1 – замок у Франції, решта – архітектурні споруди Італії.
Раунд 4. Герої свого часу

Учасники отримують час на обдумування відповіді – до 30 с.
Запитання:

 1. За даними вчених Амстердамського університету і фахівців США, вона містить 83% щастя, 9% зневаги, 6% страху і 2% злості. Про що йде мова? (посмішка «Джоконди») 1. Син голландського мірошника, 13-річний студент Лейденського університету, у майбутньому – видатний живописець, якого цікавили емоції й думки людини, автор полотен «Даная», «Нічна варта»? (Рембрандт ван Рейн)
 1. Його мистецтво було визнано ще за його життя, а не по смерті, як це трапляється з багатьма. Скульптор, архітектор, живописець, поет, автор куполу собору св. Петра в Римі. А як називається його скульптура, яка символізує боротьбу за свободу одного з італійських міст? (Давид, Флоренція, Мікеланджело)
 1. 4 роки праці, 600 кв. м, 300 постатей, історія людства до всесвітнього потопу – про що йде мова? (розпис Мікеланджело стелі Сікстинської капели в Римі)
 1. Молодий пастух, майбутній цар Ізраїлю, зосереджено дивиться на свого невидимого супротивника, філістимлянина Голіафа, готуючись до битви. Назвіть «батька» цієї 5,5 метрової скульптури – символу цілої епохи Ренесансу. (Мікеланджело)
 1. Назвіть єдину скульптуру Мікеланджело, яка містить його підпис? («П’єта» або «Оплакування Христа») 1. Назвіть фреску Ватиканського палацу, на якій зображені три титани Відродження – Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель? («Афінська школа» Рафаеля)
 1. Ні до, ні після нього жоден художник не спромігся за таке коротке життя створити стільки довершених і при цьому різноманітних картин із зображенням Мадонни з немовлям. Діва Марія на його картинах то зовсім юна і ніжна, то зображена у вигляді простої напрацьованої та стомленої селянки. Хто ж був цим «співцем мадонн»? (Рафаель)
 1. Сучасники вважали, що бути відображеним пензлем великого майстра - значить знайти безсмертя. Замовлення до нього надходили від найбільш шанованих і знатних осіб: римських пап, королів, кардиналів і герцогів, адже його самого вважали «королем живописців». Хто ж отримав цей почесний титул? (Тиціан)
 1. Кращими істотами на землі хлопчик Нардо вважав коней і птахів. Це не завадило йому стати автором мосту через Босфор, танку, годинникового маятника, гелікоптера, дихального апарату для підводного плавання і пояснити поширення звукових хвиль. Укажіть подвійну назву його найвідомішого художнього витвору епохи Відродження. («Джоконда» або «Мона Ліза» Леонардо да Вінчі)
 1. Мистецтво цього художника обманює спостерігача. Назвіть його картину та визначте ще одну її особливість, знаючи, що ім'я одного з героїв полотна в перекладі з латинської означає «шість». («Сікстинська мадонна» Рафаеля. Задній фон у вигляді хмар приховує в собі фігури ангелів, а на правій руці св. Сікста зображено шість пальців)
 1. Полотна цього нідерландського живописця з фантастичними постатями, дивними тваринами сповнені тривогою за людство, яке загрузло в гріхах і нагадують ребус, який необхідно розгадати. Одна з картин створена за старовинним народним прислів’ям «Світ – це віз сіна, кожен тягне з нього скільки може». Про кого йде мова? (Ієронім Босх) 1. Філософ, юрист, медик, математик, астроном, художник, автор водопроводу у Фромборку та перших географічних карт Польщі та Пруссії. Його твір «Про обертання небесних сфер» більше 200 р. перебував у списку заборонених католицькою церквою книг. Хто він? (М. Коперник)
 1. Цей витвір мистецтва поклав початок жанру психологічного портрету у Європі. Живий погляд і загадкова посмішка стали втіленням гармонії, про яку мріє весь світ. Назвіть ім’я автора полотна та одну з його видатних фресок, створену за біблійним сюжетом. («Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі)
 1. Він був талановитим і як живописець, і як гравер. Його спадок нараховує більш ніж 900 аркушів. Малювання було частиною життя майстра. Він володів відомими графічними техніками – від срібного шрифту до вугілля та акварелі. Назвіть його ім’я. (Альбрехт Дюрер)
 1. Він відкрив чотири супутники планети Юпітер, що оберталися навколо неї.
  Спостерігаючи Місяць, він виявив, що місячна поверхня багато у чому схожа на земну. Спостереження за зірками дали йому зрозуміти, що їх значно більше, аніж можна побачити неозброєним оком. Хто він? (Галілео Галілей)
 1. Сім років в’язниці не змусили його відмовитися від своїх поглядів та переконань. І навіть на вогнищі вимовив слова, що пережили століття: «Спалити – це ще не означає спростувати». Хто був переконаний у нескінченності Всесвіту? (Джордано Бруно) 1. Він був ученим, лікарем, поетом, керував самостійною церковною областю Вармія, а на початку 16 століття навіть очолював оборону одного з міст проти тевтонських рицарів. Після тридцяти років довгих спостережень за небом та складних математичних розрахунків він переконливо довів, що Земля кругла і обертається навколо Сонця. Назвіть його та його батьківщину (Миколай Коперник, Польща)
 1. Коли церква притягла його до суду як єретика і присудила до страти, йому довелося відмовитися від вчення Коперніка та власних відкриттів. Але саме йому належить вислів, сказаний ним вже, як стверджують, після того суду: «І все ж таки, вона (Земля) обертається!». Як звали цього єретика? (Галілео Галілей) 1. Іспанський дворянин, учасник битви під Лепанто, 5 років провів у алжирському полоні, брав участь у підготовці виступу «Непереможної армади», автор пародії на рицарські романи. Назвіть ім’я письменника та його найвідоміший твір (Мігель Сервантес, «Дон Кіхот»)Раунд 5. «Що написане пером…» (письмові завдання)

Команди або окремі учасники отримують картки із завданнями, які виконуються на швидкість або за певний час – на розсуд учителя.


 1. Установіть відповідність між іменами митців та назвами їхніх творів (поєднайте стрілочками).Рафаель

Рембрандт

Тиціан

Рубенс
«Красуня»«Сліпі»

«Суд Паріса»

«Дама з віялом»

«Сикстинська мадонна»

Правильна відповідь

Рафаель - «Сикстинська мадонна»

Рембрандт - «Дама з віялом»

Тиціан - «Красуня»

Рубенс - «Суд Паріса»


 1. Установіть відповідність між іменем митця та країною, яку він представляв.
А. Дюрер

Д. Браманте

П. Брейгель

М. Сервантес


Нідерланди

Іспанія


Німеччина

Франція


ІталіяПравильна відповідь

А. Дюрер - Німеччина

Д. Браманте – Італія

П. Брейгель – Нідерланди

М. Сервантес – Іспанія


 1. Виберіть імена митців – представників Північного Відродження: А. Дюрер, Тиціан, П. Брейгель, Рембрандт, І. Босх, Мікеланджело, Ф. Петрарка, П. Брейгель, П. Рубенс, Д. Браманте.


Правильна відповідь: А. Дюрер, П. Брейгель, Рембрандт, І. Босх, П. Брейгель, П. Рубенс.


 1. Знайдіть помилки в тексті

Інтерес діячів Відродження до людини та природи сприяв розвитку наукових знань. Першим спростувати геоцентричну систему світу, де центром Всесвіту є нерухоме Сонце, наважився Галілео Галілей. Свої погляди про геліоцентричну систему (геліос – сонце) він виклав у книзі «Зоряний вісник», яка відразу ж була надрукована і розкуплена.

Продовжувачем цього вчення став польський монах Джордано Бруно. Він вважав, що Всесвіт не обмежений лише Сонячною системою, він безкінечний, у ньому існує безліч світів. Рятуючись від спалення, він змушений був публічно зректися своїх переконань.

Астрономічні відкриття італійця М. Коперника пов’язані із сконструйованим ним телескопом. З його допомогою вчений побачив гори на Місяці, плями на Сонці, супутники Юпітера. Невеличка книжечка Коперника «Про обертання небесних сфер» справила величезне враження і викликала невдоволення інквізиції. Проте довгі роки ув’язнень, тортур і допитів не зламали його, не змусили відректися від своїх поглядів. Найоригінальніший мислитель 16 ст. був спалений у Римі, перед стратою вигукнувши: «І все-таки вона обертається!».

Правильний варіант

Інтерес діячів Відродження до людини та природи сприяв розвитку наукових знань. Першим спростувати геоцентричну систему світу, де центром Всесвіту є нерухома Земля, наважився М. Коперник. Свої погляди про геліоцентричну систему (геліос – сонце) він виклав у книзі «Про обертання небесних сфер», яку довго не наважувався надрукувати.

Продовжувачем вчення Коперника став італійський монах Джордано Бруно. Він вважав, що Всесвіт не обмежений лише Сонячною системою, він безкінечний, у ньому існує безліч світів. Ці погляди розходилися з церковним вченням і Бруно звинуватили в єресі. Довгі роки ув’язнень, тортур і допитів не зламали його, не змусили відректися від своїх поглядів. Найоригінальніший мислитель 16 ст. був спалений у Римі, але залишився вірним своїм словам: «Кого захоплює велич його справи, той не відчуває жаху смерті».

Астрономічні відкриття італійця Галілео Галілея пов’язані із сконструйованим ним телескопом. З його допомогою вчений побачив гори на Місяці, плями на Сонці, супутники Юпітера. Невеличка книжечка Галілея «Зоряний вісник» справила величезне враження. Твердження Галілея про те, що Сонце й інші планети обертаються навколо своєї осі викликало невдоволення інквізиції. Рятуючись від спалення, він змушений був публічно зректися своїх переконань, хоча після судового засідання вперто вимовив: «І все-таки вона обертається».


Підведення підсумків. Визначення переможців.

Каталог: attachments -> article
article -> Вступ Література кінця XIX
article -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
article -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
article -> Люботинський професійний ліцей залізничного транспорту
article -> «Сто років з Андрієм Малишком»
article -> Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв»
article -> “Слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета Олександра Довженка”, зазначав Чарлі Чаплін
article -> Схеми. Таблиці 9 клас новий час
article -> Опорна схема


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconВеликі італійські художники епохи відродження
Епоха зажадала сильних, освічених, таких, що не бояться ніякої роботи людей. Саме в їх середовищі стала можлива поява тих небагатьох...
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconЛідія Лепська, вчитель світової літератури та російської мови Захарівської зш І-ІІІ ступенів, Кіровоградська область Мета
Вкажіть на країни, з якими пов’язана епоха Відродження
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconI хронологічний (первісна епоха), стародавній світ, середньовіччя, новий І новітній час; II
Гетьманська держава, боротьба за українське національне відродження (XIX – поч. ХХ ст.), українська національно-демократична революція...
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconПрезентація літературно-музичної композиції “ Шляхами Вільяма Шекспіра.” Підготувала: вчитель світової літератури
Відродження, або Ренесанс (фр. Renaissance, італ. Rinascimento) епоха в історії та культурі Європи, яка прийшла на зміну культурі...
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconОсновні риси епохи Відродження
Термін "Відродження " вперше вжив відомий живописець І архітектор Джорджо Вазарі, він мав на увазі відродження Античності
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconМистецтво Високого Відродження. Італійське Відродження
Мета: ознайомити учнів з основними принципами Відродження, дати уявлення про творчість італійських художників цієї епохи
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях icon1. Історичні передумови Відродження Історичний період, до розгляду філософії якого ми приступаємо, у сучасників одержав назву «Відродження»
«Відродження» (від фр. «Renaissance» Ренесанс) оскільки в їх час було відроджено ту культуру, яку знищило було християнство за 1000...
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях icon5-б кл. Література
Параграф39,впр. 324(табл у словник),327,329(показувати у відповідях),с. 126(внизу)-відгадати слова, записати їх у зош
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconЗагальна характеристика доби Відродження
Відродження, або Ренесанс («розквіт») – доба в історії культури та мистецтва 14-16 ст., що започаткована в Італії
Епоха Відродження у запитаннях та відповідях iconВасиль іванишин нація державність націоналізм вф „відродження” дрогобич 1992 Свого часу перша книжка Василя Іванишина „Українська Церква І процес національного відродження”База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка