Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісаковичСкачати 51.31 Kb.
Дата конвертації21.03.2018
Розмір51.31 Kb.

Городнянський історико-краєзнавчий музей

АБРАМ ІСАКОВИЧ

КАЦНЕЛЬСОН

Городня

2012р.

Біографічна довідкаАбрам Ісакович Кацнельсон народився 1 січня 1914 році в місті Городня на Чернігівщині в родині вчителя математики. «У Городні, на Чернігівщині, де я народився, близькою подругою моєї матері була вчителька української мови й літератури Євгенія Гнатівна Осмяловська. Вона приносила нам українські книжки, переважно поезію. Мати моя співала в українському хорі, що був створений "Просвітою". Влаштовувала "Просвіта" й літературні вечори. Малим я слухав чудові українські пісні й вірші в гарному виконанні. Мене заполонила українська мова, її музичність..» - так пояснив свій вибір творчого шляху Абрам Ісакович.

Перші вірші «Календарні листки» і «В музеї» з'явилися в обласній пресі в 1930 році. Перша книга віршів «Краплі сонця» вийшла в 1935 році.

У 1939 році закінчив Київський національний університет імені Т.Г.Шевченка і аспірантуру з теорії літератури, працював кореспондентом «Литературной газеты» по Українській РСР, член Спілки письменників СРСР з 1938 року, неодноразово обирався членом правління Спілки письменників України.

У роки Великої Вітчизняної війни був кореспондентом армійської газети. Нагороджений двома орденами Вітчизняної війни 2-го ступеня, Червоної Зірки та медалями.

Автор багатьох збірок віршів та книжок про віршознавство, Абрам Кацнельсон мав щастя багато років близько спілкуватися з сучасними йому корифеями української поезії : Павлом Тичиною, Максимом Рильським, Володимиром Сосюрою, Миколою Бажаном. Він надрукував про них статті й спогади про їхню діяльність. Впродовж багатьох років керував семінарами молодих поетів при Спілці письменників України, багато з його учнів стали відомими майстрами слова.

Лауреат літературних премій імені Максима Рильського (1984) й Івана Кошелівця (2002). У 1994 році поет удостоєний звання Заслужений діяч мистецтв України. Проте у ганебні роки так званої «боротьби з космополітизмом» поет чимало пережив , але виявив велику людську гідність і мужність. Абрамові Кацнельсону не могли пробачити його імені, чесних книг про рідну Україну і пронизливих віршів про долю єврейського народу, про Бабин Яр. 


Влаштовувалися антисемітські акції: у 1994 році заслуженому українському поетові, фронтовикові облили бензином двері квартири і підпалили, написавши поруч антисемітські гасла. Після повторного підпалу поет вирішив виїхати в США.
З 1994 року жив в Лос-Анжелесі штат Каліфорнія. Але й в еміграції продовжував напружено працювати, писати нові вірші й видавати нові книги. Член Міжнародного ПЕН-клуба (1995), автор більше ніж двадцяти поетичних збірок, віртуозно володів словом. 
«Щоб бути українським поетом, не досить народитися в Україні і довгі роки жити її життям. Не досить любити цю землю і квітучу природу. Не досить дихати її повітрям, навіть уві сні. Щоб бути українським поетом від Бога – треба, як птиця, вільно купатися у повітрі співучої української мови, вільно гойдатися у її хвилях, розчинятися у її стихії. Щоб бути українським поетом, треба навчитися прощати їй, ненці-Україні все, навіть відсутність взаємності… Але щоб бути українським поетом євреєві, треба мати усі попередні таланти, плюс – ангельську душу! Такою людиною – душею є талановитий український поет і надзвичайна людина – Абрам Кацнельсон»(Олександр Бураковський).

У Абрама Кацнельсона є низка віршів на єврейську тему, але 99 відсотків його поезії присвячені Україні, її природі, її людям. Він вкладав у свої вірші все різномаїття і красу української мови. 


У 2002 році київське видавництво «Астарта» видало збірник «Лірика», куди ввійшли кращі твори поета.

Помер 21 серпня 2003 року, похований у Лос-Анджелесі штат Каліфорнія. 


Відомий київський журналіст Віталій Портников, колись отримавший своє перше інтерв'ю у Кацнельсона, згадував в статті пам'яті поета: «Був українським євреєм. Не означає це — єврей, який живе в Україні. Навіть не означає — єврей, який переймається Україною. Означає — єврей, який відчуває Україну. З різних історичних причин таких в Україні небагато. Є тут євреї радянські, є російські, є євреї, які більш за все на світі прагнуть перестати бути євреями. А от українських євреїв... Таких в Україні бракує. Або є люди, які грають цю роль, однак якось непереконливо. А Абрам Ісакович — він таким просто був...».

Твори


Збірки поезій, видані в Україні — «Краплі сонця»(1935), «Достигають плоди» (1938), «Ряст» (1940), «Передній край» (1947), «В ім'я життя» (1953), «Погожі дні» (1956), «Вибране» (1958), «З тобою поруч» (1959), «Ракети й солов'ї» (1960), «Посеред бурі» (1963), «Літа мої» (1964). «Поезії» (1967). «Бурштин» (1969), «Атоми душі» (1974), струм (1975), «Пісня єдності» (1978), «Осіннє гроно» (1979), «Монологи» (1981), «Спалахи» (1981), «Відчуття орбіти» (1983), «Вибране» (1983), «Очима пам'яті» (1986), «Заповітне» (1988), «Лірична мозаїка» (1989), «На вечірньому прузі» (1992), «Троянди на снігу» (1993), «Лірика» (2000).

Видані в США — «Поклик висоти» (1996). «В німбі сивини» (1998). «Вірші про тебе» (2001). «З перекладацького зошита» (2003). «Здалека і зблизька» (2004).

Видані в перекладах російською мовою — «Дерево свободы» (1960), «Верность» (1973), «Баллада о струнах» (1983), «Жизни трепетная нить…» (2004).

Книги з теорії і критики поезії, видані в Україні — «Краса і сила віршованого слова» (1964), «Правдива іскра Прометея» (1968). «Про поезію і поетів» (1972). «Любов моя — поезія» (1967). «Про поезію» (1977).

Участь в антологіях — Українська радянська поезія. Київ Держ. вид-во худож. літ-ри,1951 р., Антологія української поезії. Київ Держ. вид-во худож. літератури.1958 р.,Українська радянська поезія Київ, Дніпро,1985 р. Anthology of Soviet Ukrainian Poetry. Kyiv.Dnipro. 1982 Українська радянська поезія. Київ. Дніпро. 1985. т.5 Poetry of Soviet Ukraine's. New World. Woodchurch, Ashford. Kent. UNESCO. Paul Norbury, 1986 Збірник ЗОЛОТИЙ ГОМІН (українська поезія світу) Київ,1997 р. Вірші А.Кацнельсона надруковані також в Антологіях Української поезії, що вийшли в перекладах білоруською, естонською, болгарською, чеською та іншими мовами. ЗЕРНА. Літературно-мистецький альманах українців Європи, число 6-7, 2002 р.

Поезії А. Кацнельсона перекладалися мовами народів Радянського Союзу, а також англійською, німецькою, болгарською, чеською, словацькою, угорською, сербською та ін.


Література


  1. М.Гнатюк. Горіння душі поетової (передмова до книги поезій АТОМИ ДУШІ (1976),

  2. Н.Костенко. Абрам Кацнельсон (в збірнику ПИСЬМЕННИКИ РАДЯНСЬКОЇ УКРАЇНИ, випуск 9,1979),

  3. Л.Новиченко. Про мініатюри Абрама Кацнельсона (передмова до книги поезій ЛІРИЧНА МОЗАЇКА(1989),

  4. Борис Олійник. Щедро дарящий (передмова до книги БАЛЛАДА О СТРУНАХ (1983),

  5. Літературно-художній журнал українських письменників Німеччини СОБОРНІСТЬ (повністю присвячений творчості А.Кацнельсона), число 3, 2000 р

  6. Письменники Радянської України. 1917–1987: Біобібліографічний довідник/ Упорядники В. К. Коваль, В. П. Павловська.— К.: Рад. письменник, 1988.—719 с.

  7. Письменники Радянської України: Біобібліографічний довідник /Упорядник Олег Килимник.— К.: Рад. письменник, 1960.—579 с.

  8. Біляїв Володимир «На неокраянім крилі…» — ДонецькСхідний видавничий дім, 2003. — 348 с. ISBN 966-7804-57-7

  9. Абрам Кацнельсон «ТАК БУЛО…»
Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconЗапрошує шкільний історико-краєзнавчий музей Помічнянської зш №3
Ця подія стала своєрідним підсумком пошукової роботи учнів та учителів школи протягом 1979-1989 рр
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconКонкурс на кращу розробку уроку з використанням краєзнавчого матеріалу Номінація : історія Урок-екскурсія в краєзнавчий музей
Вступ. З цього уроку учні дізнаються про події Великої Вітчизняної війни на Гайсинщині. Урок проводиться у формі екскурсії в міський...
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconКраєзнавчий потенціал центральних районних та міських бібліотек Сумської області
Краєзнавчий потенціал центральних районних та міських бібліотек Сумської області : аналітична записка за підсумками соціологічного...
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconНа допомогу генеологам (Література з фонду доунб) Генеалогічні дослідження на Дніпропетровщині
Абросимова С. В. Дмитро Яворницький та його родовід / С. В. Абросимова, А. Ф. Парамонов; Дніпропетровський історичний музей ім. Д.І....
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconЧернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. М. Коцюбинського
Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник видатного українського письменника Михайла Коцюбинського було засновано у...
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconМузей Бойової слави Доманівської зош І-ІІІ ступенів №2
Доманівській зош І- ііі ступенів №2, яка розташована на вулиці Шкільній, с. Доманівка Доманівського району, існує музей Бойової слави...
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconСьогодні музей «Бойової слави» у Берегові має іншу назву «Народної пам'яті»
Цей дивовижний музей діє вже понад 40 років у Берегівській школі-інтернаті. Дивовижний він тому, що тут практично все залишилося...
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович icon15 грудня 2015 року в Корсунь-Шевченківському державному історико-культурному заповіднику буде проведена науково-практична конференція «Корсунщина в історії України»
Видатні постаті Корсунщини та їх роль у вітчизняній та світовій історії І культурі. Історико-біографічні напрями дослідження історії...
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconСценарій / Історико-культурологічне товариство «Герої Крут»
Крути. Січень 1918 року : документи, матеріали, дослідження, кіносценарій / Історико-культурологічне товариство «Герої Крут»; упоряд....
Городнянський історико-краєзнавчий музей абрам ісакович iconМузеї міста Дніпро дніпропетровський національний історичний музей імені д.І. Яворницького
Дніпропетровський національний історичний музей імені д.І. Яворницького


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка