Григорій Савич Сковорода (1722-1794)Скачати 318,68 Kb.
Дата конвертації10.10.2017
Розмір318,68 Kb.


Сумський державний університет

Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ

0542-33-10-39 library.sumdu.edu.ua | library_ssu@ukr.netГригорій Савич

Сковорода

(1722-1794)

Суми


Сумський державний університет

2012


016:8У1

Г83

Г83

Григорій Савич Сковорода : до 290-річчя від дня народження : рекомендаційний список / уклад. О. А. Крамаренко ; відп. за вип. Т. В. Слабко. – Суми : Сумський державний університет. Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ. – 32 с.

© Сумський державний

університет, 2012

Г. Сковорода - перший український філософ
Постать Григорія Сковороди — постать без перебільшення легендарна, він став таким ще за свого життя. З дитинства спраглий до знань, він навчався спочатку в дяка, який і помітив таланти дитини. Потім справдилася мрія юнака — навчатися в Києво-Могилянській академії. Сковорода з дитинства виявляв безліч талантів: він мав прекрасний голос, грав на кількох музичних інструментах, був уважний, спраглий до знань, мав неабиякий хист до мов та наук. Упродовж свого життя Г. Сковорода невпинно вчився. Вчився в уже згаданій Києво-Могилянці, багато займався самоосвітою, навчався у природи та людей, навіть у своїх власних учнів... Можливо, саме ця здатність, спрага до засвоєння нового, невгамовний пошук істини, праця над самим собою і привели Сковороду до того рівня духовного та розумового розвитку, якого він досяг.

Григорій Сковорода став першим українським філософом. За життя йому пропонували багато різних посад, але мандрівний філософ понад усе цінував свою волю, право самому визначати своє життя, жити так, як йому до вподоби, спілкуватися з людьми різного віку та професій — це Григорій Сковорода вважав найбільшим щастям для себе.

Перший український філософ не видав за життя жодної книги своїх творів, але його ідеї, байки, поезії з неймовірною швидкістю поширювались світом, люди переповідали їх один одному, велику їх частину знали напам'ять. На щастя, твори Сковороди збереглися в своїй більшості. Хоча хіба вони могли не зберегтися, коли час не владний над творчістю такого рівня?

Григорій Сковорода залишив нам різноманітну творчу спадщину. Це і ліричні вірші, частина з яких стали народними піснями, і гострі викривальні вірші, у яких ми бачимо засудження вад тогочасного суспільства, і глибокі притчі, і повчальні байки. Філософія Г. Сковороди тривалий час була недостатньо вивчена, за радянських часів вивчалася заангажовано. Існували навіть праці радянських вчених, у яких Сковороду називали атеїстом, хоча твори митця настільки рясно пересипані цитатами з Біблії, що навіть не всі їх можна одразу угледіти і відрізнити від власних висловів Сковороди. На щастя, зараз його творчість привертає дедалі більше уваги, всі сучасні вчені сходяться на тому, що його філософська система була набагато глибшою і складнішою, ніж досі прийнято було вважати. Після стількох сторіч творчість Г. Сковороди «не розгадана» вповні, цікавить і вчених, і пересічних читачів!

Філософія Сковороди охоплює усі сфери людського життя. Він багато говорить про щастя, розуміння щастя і шляхи досягнення внутрішньої гармонії. Григорій Сковорода пропонує людям почати шлях до щастя з пізнання себе і невпинного внутрішнього духовного самовдосконалення. Багато уваги Сковорода приділив і проблемам виховання, розробивши прекрасну, струнку і просту, проте дійсно геніальну систему виховання.

Жодна сфера життя людини не лишилася поза увагою мандрівного філософа Григорія Сковороди. Його творчість цікава нам і досі, а уважний читач знайде у філософських ідеях Сковороди відповіді й на свої власні питання...
Життєпис Григорія Сковороди
Народився Григорій Сковорода на Полтавщині 22 листопада 1722 року у родині малоземельного козака Сави Сковороди. Пізніше Сковорода любив називати себе Григорієм Вар - Савою, тобто Сином Спокою.

За звичаєм свого часу Григорій закінчив чотирирічну дяківську школу і у шістнадцятирічному віці вступив до Києво-Могилянської Академії.

Сковорода перебував в Академії, що правда з перервами, майже 20 років. Час від часу він відволікався від навчання: був і півчим імператорської капели в Петербурзі, подорожував по Європі, викладав у Переяславському Колегіумі, але завжди повертався до своєї Alma Mater.

Перелічуючи коло подальших занять Сковороди, можна згадати його вчителювання в маєтку Томаров, відвідування Троїце-Сергієвської Лаври, 10-літню викладацьку роботу в Харківському Колегіумі. До Харківського періоду його життя належать " Байки харьковские", курс лекцій з етики, філософські трактати і діалоги.

Саме тут Сковорода познайомився зі своїм майбутнім учнем – Михайлом Ковалінським. Юнак не відразу прийняв свого вчителя, він не смів і думати, що гідний його дружби, хоча з захопленням, подивом і повагою ставився до способу його життя і філософських ідей.

Сковорода направляв Ковалінського у його філософському пошуку, ділився своїми думками, вчив філософії як практичній моралі, писав листи, сповнені участю.

Справжнім щастям для філософа стала ця дружба, і в учні він бачив своє продовження. Дружба, писав Сковорода - "мое единственное утешение и мое сокровище, ее я ценю більше, чем пирамиды, мавзолеи и другие царские памятники". Але світ, що не впіймав Сковороду, відібрав найкоштовне для вчителя – найбільш обдаравоного учня.
"Світ ловив мене, але не впіймав"

Увесь цей час світ ловив Сковороду. Йому пропонували і високі світські посади і духовну кар'єру. Але він залишався вірний своїм принципам, відстоював свою особисту волю й індивідуальність, не піддаючись спокусам світу.

Володіючи незалежними поглядами і власними методами викладання, Сковорода не знайшов спільної мови з керівництвом Харківського колегіуму. Це було останнє місце роботи вченого і педагога. З тих пір він стає мандрівним філософом.

Викладання в Харкові було останньою спробою йти звичайною дорогою, і в той же час - поштовхом, завдяки якому в насиченому розчині багаторічних шукань почалася швидка й остаточна кристалізація.

У його житті починається майже тридцятирічний період подорожування, аскетичного зречення від усіх спокус світського життя. Відмовляючись від бажання влаштуватися в житті, Сковорода остаточно переносить своє життя у внутрішні виміри, стає мандрівником – перелітним птахом. Безперервна мандрівка стала єдиною справою його життя, вираженням його релігійності. Вона стала добровільним подвигом зречення від тих звичайних умов життя, що є перешкодою для внутрішнього життя духу.

Поза тілом, вище тіла хотів би жити філософ, він хотів би жити трансцендентним життям, не мати ніякої власності, навіть тіла свого. Тому що той, кого гнітить вага минаючих речей не може бути вільним і духовним.

Для нього головним було бути, а не мати, тому, що щира досконалість людини не в тім, що вона має, а в тім, якою вона є.

Помер Сковорода на світанку у неділю 9 листопада 1794 року в селі Іванівка в маєтку знайомого поміщика. Незадовго до смерті Сковорода сам викопав собі могилу біля гаю під липою і заповідав зробити на могилі напис: "Світ ловив мене, але не піймав", що і було виконано.


Філософські вчення

Його філософське вчення виникало під впливом багатьох джерел і тому має досить складний характер. Найчастіше Сковорода звертається у своїх міркуваннях до висловлень представників таких шкіл, як піфагорійці, кініки, кіренаїки, стоїки, скептики. В поглядах на проблеми моралі й етики авторитетами для Сковороди є Піфагор, Діоген, Сократ, а сама його філософська система сформувалася під впливом Платона і неоплатоніків. Широко використовував Сковорода також ідеї вітчизняних просвітителів С. Полоцкого, Ф. Прокоповича, П. Могили, Д. Туптала та народну творчість: міфи, казки, прислів'я.

У своїх працях Григорій Сковорода вчив, що існують три світи: один великий і два малих. Великий світ - Всесвіт - Макрокосмос, що складається з безлічі світів. Другий - Мікрокосмос – маленький світ чи людина. І третій - світ символів - чи Біблія. Ідеї, запозичені Сковородою з Біблії, проглядаються у всій його філософській системі.

Сковорода визнає, що "Библия есть наисовершеннеший и наимудрейший орган", "она — аптека, наполненная божьей премудростью для лечения душевного мира, не исцеленного никакими земными лекарствами". У символічному світі Біблії зібрані фігури всіх небесних, земних і підземних речей, що ведуть людську думку до поняття вічного.

Кожний з цих трьох світів має дві натури: матеріальну - видиму - розрізнену, минаючу - і невидиму - вічну, єдину, духовну. "Эта невидимая натура или Бог, все живое пронизывает и поддерживает, везде всегда есть, был и будет." Первинною є невидима, духовна натура, видима ж натура є тільки вічною тінню Бога.

Властиві всім людям пошуки щастя привели Сковороду до розуміння, що дійсне блаженство людини не в погоні за минаючими благами зовнішнього світу, а в пізнанні себе, знаходженні божественної мудрості й у срідній праці. Саме праця до душі гармонізує відносини людини з Всесвітом "Нет горшей муки, чем болеть мыслями, а болеют мысли, лишаясь врожденного дела".
Твори Григорія Сковороди

  1. Сковорода, Г. Поезії із "Саду божественних пісень" / Г. Сковорода ; пер. В. Шевчук // Україна: антологія пам'яток державотворення, Х-ХХ ст. : у 10 т. / упоряд. В. Шевчук. – К. : Вид-во Соломії Павличко "Основа", 2008. – Т. 4 : Спроби реанімації Козацької держави. – С. 499–505.

  2. Сковорода, Г. С. Вибране / Г. С. Сковорода, І. П. Котляревський. – 3-є вид. – Х. : Прапор, 1990. – 299 с.

  3. Сковорода, Г. С. Вірші. Пісні. Байки. Діалоги. Трактати. Притчі. Прозові переклади. Листи / Г. С. Сковорода. – К. : Наукова думка, 1983. – 541 с.

  4. Сковорода, Г. С. Розмова про істинне щастя / Г. С. Сковорода. – Х. : Прапор, 2002. – 280 с.

  5. Сковорода, Г. С. Сочинения : в двух томах. Т. 1 / Г. С. Сковорода. – М. : Мысль, 1999. – 511 с.

  6. Сковорода, Г. С. Твори : у 2-х т. Т. 1: Поезії. Байки. Трактати. Діалоги / Г. С. Сковорода. – 2-е вид., випр. – К. : Обереги, 2005. – 528 с. – (Київська бібліотека давнього українського письменства. Студії. Т. 5).

  7. Сковорода, Г.С. Твори : у 2-х т. Т. 2 : Трактати. Діалоги. Притчі. Переклади. Листи / Г. С. Сковорода. – 2-е вид., виправ. – К. : Обереги, 2005. – 480 с. – (Київська бібліотека давнього українського письменства. Студії. Т. 6).

Про Г. С. Сковороду

  1. Александрович, Т. З. Поетика прози Григорія Сковороди : автореферат... канд. філол. наук : спец. 10.01.01 – українська література / Т. З. Александрович. – К. : НАН Укр. Ін т літератури ім. Т.Г. Шевченка, 2007. – 20 с.

  2. Вандышев, В. Н. Варсава, или жизнь после : монографія / В. Н. Вандышев. — Х. : Издатель Савчук О.О., 2012. — 360 с. 

  3. Гнатюк, Л. П. Мовна свідомість і мовна практика Григорія Сковороди в контексті староукраїнської книжної традиції : автореферат... д-ра філол. наук : спец. 10.02.01 – українська мова / Л. П. Гнатюк. – К. : Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка Ін-т філології, 2011. – 35 с.

  4. Гузар, І. Вибрані праці про Г. Сковороду, Т. Г. Шевченка і І. Канта / І. Гузар. – Донецьк, 2004. – 297 с.

  5. Драч, І. Ф. Григорій Сковорода : біографічна повість / І. Ф. Драч, С. Б. Кримський, М. В. Попович ; за ред. В. М. Нічик. – К. : Молодь, 1984. – 216 с. – (Серія біографічних творів "Уславлені імена" ; Вип.60).

  6. Закала, М. М. Свобода як антропологічна проблема у філософії Григорія Сковороди : автореферат... канд. філос. наук : спец. : 09.00.05 – історія філософії / М. М. Закала. – Львів : МОН, молоді та спорту Укр. Львівський нац. ун-т ім. І. Франка, 2012. – 19 с.

  7. Йосипенко С. Л. Философия Григория Сковороды: проблемы, направления и история исследования / С. Л. Йосипенко.- Режим доступа:

http://www.runivers.ru/philosophy/logosphere/366422/

  1. Іванова, Н. В. Метатеорія поглядів Г. Сковороди : філософсько-освітній аспект : автореферат... канд. філос. наук : спец. 09.00.10 – філософія освіти / Н. В. Іванова. – Одеса : Південноукраїнський національний педагогічний університет імені К. Д. Ушинського, 2010. – 20 с.

  2. Кононенко, Т. П. Українознавчі виміри філософської спадщини Г. Сковороди : автореферат... канд. філос. наук : спец. 09.00.12 – українознавство (філософські науки) / Т. П. Кононенко. – К. : КНУ ім. Т. Шевченка, 2011. – 36 с.

  3. Кравченко, О. П. Вчення про людину у філософії Георгія Кониського і Григорія Сковороди : автореферат дис... канд. філос. наук : спец. 09.00.05 / О. П. Кравченко. – К. : Інститут філософії ім. Г. Сковороди НАН України, 2006. – 20 с.

  4. Кулик, І. О. Творча спадщина Григорія Сковороди в педагогічній історіографії : автореферат... канд. пед. наук : спец. 13.00.01 –  загальна педагогіка та історія педагогіки / І. О. Кулик. – Полтава : Полтавський держ. педагогічний ун-т, 2009. – 20 с.

  5. Левченко, В. В. Художньо-образна система Григорія Сковороди : автореферат... канд. філос. наук : спец. 09.00.08 – естетика / В. В. Левченко. – Луганськ : Східноукраїнський нац. ун-т ім. Володимира Даля, 2008. – 16 с.

  6. Лощиц, Ю. М. Григорий Сковорода. Странствующий философ в житии и преданиях: биографическое повествование / Ю. М. Лощиц. Режим доступа:

http://sklaviny.ru/libris/lib_l/lschc00.php

  1. Мовчан, Р. Український модернізм 1920-х : портрет в історичному інтер'єрі : монографія / Р. Мовчан. — К. : ВД "Стилос", 2008. — 544 с.

  2. Морально-естетичні ідеї Г. С.Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – 78 с.

  3. Поліщук, Ф. М. Григорій Сковорода : cемінарій / Ф. М. Поліщук. – К. : Вища школа, 1972. – 208 с.

  4. Сковорода Григорій : дослідження, розвідки, матеріали : збірник наукових праць / упоряд. : В. М. Нічик, Я. М. Стратій. – К. : Наукова думка, 1992. – 382 с. – (Філософія України).

  5. Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину : історія та сучасність : матеріали ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – 163 с.

  6. Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину: історія і сучасність : програма ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року / В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – 10 с.

  7. Ушкалов, Л. Сковорода та інші. Причинки до історії української літератури / Л. Ушкалов. – К. : Факт, 2007. – 552 с. – (Висока полиця).

  8. Ушкалов, Л.В. Григорій Сковорода і антична культура / Л. В. Ушкалов. – Х. : ТОВ "Знання", 1997. – 180 с.

  9. Філософський та літературознавчий виміри сучасних гуманітарних досліджень [Текст] : матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції до 287-ліття з дня народження Г. С. Сковороди, м. Суми, 17–19 грудня 2009 року / редкол. : В. М. Вандишев, В. О. Артюх. — Суми : Сумський державний університет, 2009. — 109 с.

  10. Чернега, Т. М. Антропоцентризм як принцип філософської інтерпретації історії (на матеріалі творчості Г. С. Сковороди) : автореферат… канд. філос. наук: спец. 09.00.03 / Т. М. Чернега. – Одеса : Одеський національний університет ім. І. І. Мечникова, 2006. – 20 с.

  11. Чернишов, В. В. Парадигма синтезу західної та східної філософсько-теологічних традицій у творчості Г. С. Сковороди : автореферат... канд. філософських наук : спец. 09.00.05 – історія філософії / В. В. Чернишов. – К. : Київський нац. ун-т ім. Т. Шевченка, 2010. – 20 с.

  12. Шевчук, В. О. Пізнаний і непізнаний Сфінкс: Григорій Сковорода сучасними очима : розмисли / В. О. Шевчук. – К. : Університетське видавництво "Пульсари", 2008. – 528 с. 

  13. Шевчук, Т. С. Антична спадщина в художній рецепції Григорія Сковороди : автореферат... канд. філол. наук : спец.  10.01.05 – порівняльне літературознавство / Т. С. Шевчук. – К. : НАН Укр. Ін т літератури ім. Т. Г. Шевченка, 2010. – 40 с.  1. Александрова, О. С. Розуміння сутності людини в творчості Г. С. Сковороди в контексті філософського аналізу специфіки економічного розвитку сучасної України / О. С. Александрова // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 30–31.

  2. Антропологічна спрямованість філософії Г. Сковороди // Історія української філософії : навч. посіб. / Ю. О. Федів, Н. Г. Мозгова. – К. : Вид-во Україна, 2000. – С. 127–136.

  3. Антропологічна спрямованість філософської думки Г. С. Сковороди // Історія філософії в стислому викладі : навч. посіб. / Ю. П.Тарєлкін, В. О.Цикін. – Суми : СумДПУ ім. А. С. Макаренка, 2007. – С. 166–172.

  4. Артюх, В. О. Вчення Григорія Сковороди про матерію в інтерпретації Віктора Петрова / В. О. Артюх // Філософський та літературознавчий виміри сучасних гуманітарних досліджень : матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції до 287-ліття з дня народження Г. С. Сковороди, м. Суми, 17–19 грудня 2009 року / редкол. : В. М. Вандишев, В. О. Артюх. – Суми : Сумський державний університет, 2009. – С. 27–28.

  5. Артюх, В. О. Про тлумачення Дмитром Донцовим деяких ідей Григорія Сковороди / В. О. Артюх // Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину : історія та сучасність : матеріали ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – С. 39–41.

  6. Білик, О. М. Мандрівний спосіб життя Григорія Сковороди, традиції паломництва і сакральне / О. М. Білик, Я. М. Білик // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 27.

  7. Бондар, І. О. Вплив античної спадщини на систему філософських поглядів Сковороди Г. С. (на основі порівняльного аналізу з поглядами Епікура, кініків та стоїків) / І. О. Бондар // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 73–76.

  8. Бубенщиков, Р. В. Г. С. Сковорода – видатний ритор-гуманіст / Р. В. Бубенщиков, Л. М. Яременко // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету, 14–28 квітня 2004 р. – Суми : Сумський державний університет, 2004. – С. 129–131.

  9. Вандишев, В. М. Григорій Сковорода як християнин / В. М. Вандишев // Християнство в контексті історії і культури України : матеріали I Міжнародної наукової конференції (Київ, 28–29 листопада 1997 року). – К., 1997. – С. 33–34.

  10. Вандышев, В. Н. Аристократ духа – Г. С. Сковорода / В. Н. Вандышев // Filozofia slowianska a tozsamosc europejska. – Warszawa, 2010. – S. 485–496.

  11. Вандышев, В. Н. Вечер философа (Г. С. Сковорода о смерти и бессмертии) / В. Н. Вандышев // Вісник Харківського національного університету. – 2010. – № 894. – С. 5–10.

  12. Вандышев, В. Н. Встреча с Философом (к вопросу о влиянии философии Г. С. Сковороды на учение Н. Ф. Федорова / В. Н. Вандышев // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2010. – Вип. 43. – С. 43–56.

  13. Вандышев, В. Н. Г. С. Сковорода – наследник классической европейской науки / В. Н. Вандышев // Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину : історія та сучасність : матеріали ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – С. 3–4.

  14. Вандышев, В. Н. Г. С. Сковорода : мысли о вечности, о времени, о знании (интертекстуальная реконструкция) / В. Н. Вандышев // Філософія спілкування : філософія, психологія, соціальна комунікація : науково-практичний філософський журнал. – 2011. – № 4. – С. 148 – 153.

  15. Вандышев, В. Н. Григорий Сковорода : культуротворческий феномен мыслителя / В. Н. Вандышев // Czlowiek - Kultura - Spoleczenstwo. – Chelm : W-wo WSSMiKS w Chelmie, 2010. – S. 133–149.

  16. Вандышев, В. Н. Григорий Сковорода : на пути к духовному уединению / В. Н. Вандышев // Сумська старовина. – 2010. – № XXXI-XXXII. – С. 135–148.

  17. Вандышев, В. Н. Ноосферные представления Г. С. Сковороды / В. Н. Вандышев // Сталий розвиток в контексті проблем формування особистості та ідей Г. С. Сковороди : збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції в межах Великого Проекту "Григорій Сковорода - 300", 16–17 жовтня 2008 р. – Х., 2008. – С. 247–250.

  18. Вандышев, В. Н. Творческие искания Г. С. Сковороды : вопросы по поводу / В. Н. Вандышев // Гуманітарний вісник Запорізької державної інженерної академії. – 2002. – Вип. 11. – С. 19–26.

  19. Вандышев, В. Н. Философия гуманизма Г. С. Сковороды в контексте европейской традиции / В. Н. Вандышев // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 3 – 6.

  20. Вандышев, В. Н. Философско-теологические искания Г. С. Сковороды / В. Н. Вандышев // Тези доповідей науково-теоретичної конференції викладачів, співробітників, студентів СумДУ з соціально-гуманітарних проблем. – Суми, 1995. – С. 49–53.

  21. Вандышева-Ребро, Н. В. "Информационная реаль­ность" Г. С. Сковороды и современность / Н. В. Вандышева-Ре­бро // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 21 – 22.

  22. Васянович, Г. Григорій Сковорода – філософ і педагог / Г. Васянович // Вісник Львівського університету. Сер. Педагогічна. – 2004. – Вип. 18. – С. 239–251.

  23. Видання книги Тараса Кононенка "Божественна симфонія Григорія Сковороди" // Літературна Україна. – 2011. – № 1. – 6 січня. – С. 14.

  24. Войтов, В. В. Етико-правовий вимір філософії Г. С. Сковороди / В. В. Войтов // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 29–30.

  25. Воронкова, В. Г. Метафізичні виміри творчості Г. С. Сковороди / В. Г. Воронкова // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 13–16.

  26. Г. С. Сковорода // Фiлософiя : навч. посіб. / I. С. Старо­войт, Т. О. Сілаєва, Г. О. Орендарчук. – Тернопiль : Астон, 1997. – С. 48–51.

  27. Гаврюшин, Н. К. Вольтер и Григорий Сковорода: две софиологии? / Н. К. Гаврюшин // Труди Київської Духовної Академії. – 2011. – № 14. – С. 155–165.

  28. Галаур, С. Благословенні ви, сліди мандрівника Сковороди... : візитівкою Слобожанщини став літературно-меморіальний музей видатного українського філософа / С. Галаур // Урядовий кур'єр. – 2011. – № 87. – 17 травня. – С. 8, 17.

  29. Головченко, А. Проблема истины в эпистолярии Г. Сковороды и Л.-А. Сенеки / А. Головченко, А. Е. Лебедь // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету / відп. за вип. Л. П. Валенкевич. – Суми : Сумський державний університет, 2010. – Ч. ІІІ. – С. 113–114.

  30. Гордієнко, М. Г. Екзистенціальний плюралізм Григорія Сковороди як передумова досягнення людського щастя / М. Г. Гордієнко // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 23–25.

  31. Григорий Сковорода (1722-1794) философ, поэт, педагог, просветитель // 100 великих украинцев. – Режим доступа: http://fisechko.ru/100vel/ukrain/32.html

  32. Григорій Савич Сковорода (1722–1794) // Українська література ХІ–ХVІІІ століть : хрестоматія з коментарями / Є. А. Карпіловська, Л. О. Тарновецька. – Чернівці : Прут, 1997. – С. 329–334.

  33. Григорій Савич Сковорода // Історія української філософії : навч. посіб. / упоряд. М. В. Кашуба. – Львів : Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2004. – С. 186–199.

  34. Григорій Савович Сковорода // Філософія : підручник / за ред. О. П. Сидоренка. – К. : Знання, 2009. – С. 351–354. – (Вища освіта ХХІ століття).

  35. Григорій Сковорода (1722–1794) // Українська література : для іноземних студентів : підручник / С. І. Дяченко, О. В. П'ятецька. – К. : Академія, 2010. – С. 38–42. – (Альма-матер).

  36. Григорій Сковорода : вчення про три світи // Історія філософії. Проблема людини та її меж : навч. посіб. / Н. Хамітов, Л. Гармаш, С. Крилова. – К. : Наукова думка, 2000. – С. 193–195.

  37. Григорій Сковорода: вчення про три світи // Історія філософії. Проблема людини та її меж : навч. посіб. зі словником / Н. Хамітов, Л. Гармаш, С. Крилова. – К. : КНТ; ЦНЛ, 2006. – С. 181–183.

  38. Гришин, І.Я. Деякі стратегічні аспекти формування суспільства знань новаторського типу в контексті реалізації великого проекту "Григорій Сковорода - 300" / І. Я. Гришин // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 6–13.

  39. Дудко, Д. М. Сковородинський ідеал "сродної" праці і реальність соціалізму / Д. М. Дудко // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 66–68.

  40. Єфімець, О. П. Учитель у філософських рефлексіях Г. С. Сковороди / О. П. Єфімець // Новий колегіум. – 2007. – № 5. – С. 65–69.

  41. Жадько, В. А. Якою є релігійність філософії Г. Сковороди? / В. А. Жадько // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 16–18.

  42. Життя і спосіб філософування Григорія Сковороди // Філософія : сім видатних постатей : текст лекцій / О. М. Кобяков. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – С. 111-123.

  43. Життя та філософська діяльність Г. Сковороди // Філософія : навч. посіб. / О. А. Смольков, Ю. Л. Дещинський. – Львів : Магнолія Плюс, 2006. – С. 192–205. – (Вища освіта в Україні).

  44. Загряжский, И. В. К сравнению понимания призвания у Мартина Лютера и идеи "сродного" труда у Г. С. Сковороды / И. В.Загряжский // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 64-65.

  45. Кашуба, М. Твори Плутарха як джерело моральних настанов Г. Сковороди / М. Кашуба // Іноземна філологія. – 2010. – Вип. 122. – С. 324–330.

  46. Класичний період розвитку української філософії. Григорій Савич Сковорода // Філософія : український світоглядний акцент : навч. посіб. / Ю. М. Білодід. – К. : Кондор, 2006. – С. 274–279.

  47. Кобяков, О. М. Григорій Сковорода і метафізика східної патристики : нотатки щодо порівняльного вивчення / О. М. Кобяков // Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину : історія та сучасність : матеріали ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – С. 59–60.

  48. Козачок, З. Вчення Григорія Сковороди про матерію в інтерпретації Віктора Петрова / З. Козачок, В. Артюх // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету, 20–25 квітня 2009 року / відп. за вип. Л. П. Валенкевич. – Суми   Сумський державний університет, 2009. – Ч. 2. – С. 192–193.

  49. Колганов, В. А. Некоторые проблемы социального бытия современной Украины в свете философской концепции Г. С. Сковороды / В. А. Колганов, Я. И. Коськина // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 39–41.

  50. Костюченко, В. Руссо і Сковорода : про суголосність поглядів Сковороди та Руссо на суспільство, людину, науку, мистецтво, педагогіку / В. Костюченко // Слово Просвіти. – 2012. – № 25. – 21–27 червня. – С. 12–13.

  51. Красюк, С. Слобожанський любомудр (Г. С. Сковорода) / С. Красюк // Науковий світ. – 2011. – № 6. – С. 18–19.

  52. Курасова, Н.В. Творчество, посвященное Г. Сковороде (к истории создания памятника Г. С. Сковороде в Лохвице) / Н. В. Курасова // Філософський та літературознавчий виміри сучасних гуманітарних досліджень : матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції до 287-ліття з дня народження Г. С. Сковороди, м. Суми, 17–19 грудня 2009 року / редкол. : В. М. Вандишев, В. О. Артюх. – Суми : Сумський державний університет, 2009. – С. 48–49.

  53. Лавський, В. Г. Стоїцизм Г. С. Сковороди, як форма соціального протесту / В. Г. Лавський // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 70–73.

  54. Лазарева, Т. М. Про впровадження ідей Г. С. Сковороди у процес виховання дітей / Т. М. Лазарева // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 28.

  55. Лебідь, А. Є. Семантика символу у творчості Г. Сковороди / А. Є. Лебідь // Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину : історія та сучасність : матеріали ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – С. 67–68.

  56. Манженко, В.П. Листи Г. С. Сковороди до Я. Правицького / В. П. Манженко // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 65–66.

  57. Матвєєв, В. О. Філософсько-релігійні погляди Григорія Сковороди в аспекті самореалізації особистості в порівнянні з ведичною традицією / В. О. Матвєєв // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 43–45.

  58. Місця Слобожанщини, якими мандрував Григорій Сковорода // Історія України. – 2008. – № 21. – червень. – С. 16 17.

  59. Назаренко, В. Д. І. Багалій про Г. С. Сковороду / В. Назаренко // Вісник Сумського державного університету. Серія Філологічні науки. – 2001. – №8 (29). – С. 35–39.

  60. Наливайко, С. Сковорода : таємниця славетного імені / С.Наливайко // Освіта і управління. – 2008. – Т. 11, № 4. – С. 97 107.

  61. Никитин, В. В. Мир ловил меня, но не поймал. Попытка истолкования автоэпитафии Григория Сковороды / В. В. Никитин, Н. В. Левченко // Universitates. Наука и просвещение. – 2011. – № 1. – С. 42–48.

  62. Ніколенко, С. С. Ідеї гуманізації економічної освіти в працях філософа-педагога Г. С. Сковороди та шляхи їх державного втілення в Україні / С. С. Ніколенко, В. В. Похилюк // Философские проблемы гуманитаризации высшего образования : сборник статей по материалам І Международной научно-практической конференции / под общ. ред. Б. И. Тарельника. – Сумы-Бердянск, 2001. – С. 159–162.

  63. Оленченко, Є. Теорія "нероблення" Григорія Сковороди за Віктором Петровим / Є. Оленченко, В. Артюх // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету, 20–25 квітня 2009 року / відп. за вип. Л. П. Валенкевич. – Суми : Сумський державний університет, 2009. – Ч. 2. – С. 189–191.

  64. Опанасюк, В. В. Естетика Бароко в літературно-філософській спадщині Г. С. Сковороди / В. В. Опанасюк // Учення Григорія Сковороди про дух, духовність та істину : історія та сучасність : матеріали ІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції 3–5 грудня 2007 року. – Суми : Сумський державний університет, 2007. – С. 132–134.

  65. Опанасюк, В. В. Істина в любові : практичне значення філософії Г. С. Сковороди / В. В. Опанасюк // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 61–63.

  66. Осипов, А. О. Творчість Г. С. Сковороди та актуальні питання духовності / А. О. Осипов // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 33–34.

  67. Особливості філософських курсів Києво-Могилянської академії. Життя та філософська діяльність Г. Сковороди // Основи філософських знань : навч. посіб. / В. Л. Петрушенко. – Львів : “Магнолія 2006”, 2007. – С. 103–107. – (Вища освіта в Україні).

  68. Особливості філософських курсів Києво-Могилянської академії. Життя та філософська діяльність Г. Сковороди // Основи філософських знань : навч. посіб. / В. Л. Петрушенко. – К.-Х. : Каравела; Новий світ-2000, 2002. – С. 120–125. – (Вища освіта в Україні).

  69. Особливості філософських курсів Києво-Могилянської академії. Життя та філософська діяльність Г. Сковороди // Філософія : навч. посіб. / В. Л. Петрушенко. – К., Львів : Каравела, Новий світ-2000, 2002. – С. 232–240. – (Вища освіта в Україні).

  70. Остащук, І.Б. Акватична символіка у творчості Григорія Сковороди : біблійно-християнський контекст / І. Б. Остащук // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 37–39.

  71. Переломова, О. С. Образне втілення морально-етичних принципів у літературній творчості українських письменників-філософів Г. С. Сковороди та І. Я. Франка / О. С. Переломова // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 51.

  72. Пінчук, Т. С. Г. С. Сковорода як виразник психологічної думки на Україні в XVIII ст. / Т. С. Пінчук // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20  травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 19–21.

  73. Повторева, С. Творчість Григорія Сковороди з позицій семіотики і постструктуралізму / С. Повторева // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Філософські науки. – 2008. – № 607. – С. 98–103.

  74. Поліщук, О. П. Феномен художнього мислення : біографічний нарис Г. Сковороди / О. П. Поліщук // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 47–48.

  75. Прокопов, Д. Є. Філософія Г. Сковороди / Д. Є. Прокопов // Історія української філософії : підручник / М. Ю. Русин, І. В. Огородник, С. В. Бондар та ін. – К. : ВПЦ "Київський університет", 2008. – С. 253–263.

  76. Прудка, В. П. Свобода особистості та самопізнання в філософській концепції Г. С. Сковороди / В. П. Прудка // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 56–57.

  77. Рабжаева М. В., Семенков В. Е. «Сон» Г. С. Сковороды как репрезентация творческой фрустрации / М. В. Рабжаева, В. Е. Семенков // Русская антропологическая школа: труды. – 2008. – Вып. 5. – С. 349–365. – Режим доступа:

http://ec-dejavu.net/s-2/Hryhoriy_Skovoroda.html

  1. Розвиток філософської думки в Україні від Г. Сковороди до нашого часу // Філософія : підручник / за ред. Г. А. Заїченка. – К. : Вища школа, 1995. – С. 92–93.

  2. Савельєв, В. З вірою у відновлення божого образу в людині (до 285-річчя від дня народження Григорія Сковороди) / В. Савельєв // Персонал Плюс. – 2007. – № 45. – 21–27 листопада. – С. 8.

  3. Савельєв, В. Філософські ідеї Г. Сковороди і Л. Шестова (Компаративний аналіз) / В. Савельєв // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". Філософські науки. – 2008. – № 607. – С. 108–115.

  4. Савицкая, Л. Григорий Сковорода : великий странник / Л. Савицкая // Управление компанией. – 2004. – № 3. – С. 100–103.

  5. Сидоренко, Н. В. Ідея Софії Премудрості Божої у вченні про серце Г. Сковороди / Н. В. Сидоренко // Магістеріум. Історико-філософські студії. – 2008. – Вип. 30. – С. 52–60.

  6. Сидоренко, Н. В. Феномен переображення в антропологічному вченні про серце Г. Сковороди / Н. В. Сидоренко // Наукові записки Національного університету "Києво-Могилянська академія". Філософія та релігієзнавство. – 2007. – Том 63. – С. 47–53.

  7. Синах, А. О. Деякі аспекти проблеми світового зла в філософії Г. С. Сковороди / А. О. Синах // Філософський та літературознавчий виміри сучасних гуманітарних досліджень : матеріали Міжнародної науково-теоретичної конференції до 287-ліття з дня народження Г. С. Сковороди, м. Суми, 17–19 грудня 2009 року / редкол. : В. М. Вандишев, В. О. Артюх. – Суми : Сумський державний університет, 2009. – С. 102–103.

  8. Синтез духовного і світського начал в елегії Григорія Сковороди // Українська класична елегія : монографія / О. Ткаченко. – Суми : Сумський державний університет, 2004. – С. 98–104.

  9. Сковорода Григорий Саввич // Анатомия мудрости : 120 философов. В 2-х т. / П. С. Таранов. – Симферополь : Резюме, 1997. – Т. 2 : Жизнь. Судьба. Учение. – С. 377–384.

  10. Сковорода Григорий Саввич // Большая Советская Энциклопедия : в 30 томах / гл. ред. А. М. Прохоров. – М. : Советская энциклопедия, 1976. – Т. 23 : Сафлор – Соан. – С. 514 515.

  11. Сковорода Григорий Саввич // Большая энциклопедия : в 62 т. / редкол. : Г. В. Кожевников, М. В. Арапов, С. М. Архипов и др. ; гл. ред. С. А. Кондратов. – М. : Терра, 2006. – Т. 45 : Сернан – Славянофилы. – С. 501–502.

  12. Сковорода Григорий Саввич // Популярная энциклопедия : большая энциклопедия в 20 т. / редкол. : Г. В. Кожевников, М. В. Арапов, С. М. Архипов и др. ; гл. ред. С. А. Кондратов. – М. : Терра, 2009. – Т. 16 : Сивертс – Судимость. – С. 40.

  13. Сковорода Григорій Савич (1722–1794) – просвітитель-гуманіст, філософ, поет, перекладач // 100 видатних iмен України : навч. посiб. / I. Шаров. – К. : Альтернативи, 1999. – С. 373–378.

  14. Сковорода Григорій Савич (1722–1794) – український філософ-просвітитель, поет // Філософський словник / М. А. Булатов. – К. : Стилос, 2009. – С. 455–456.

  15. Сковорода Григорій Савич (1722–1794) // Видатні постаті України : біогр. довідник / редкол. : Г. В. Щокін, М. Ф. Головатий, В. А. Гайченко та ін. – К. : МАУП; Книжкова палата України, 2007. – С. 1140–1144.

  16. Сковорода Григорій Савович (1722–1794) - український філософ, поет, просвітитель // Українська фiлософiя в іменах : навч. посіб. / I. В. Огородник, М. Ю. Русин ; за ред. М. Ф. Тарасенко. – К. : Либiдь, 1997. – С. 245–252.

  17. Сковорода Григорій Савович // УСЕ Універсальний словник-енциклопедія / гол. ред. ради М. Попович. – К. : Ірина, 1999. – С. 1246–1247.

  18. Странствующий философ Григорий Сковорода // Феномен русской философии : соискание и филиация идей : монография / В. Н. Вандышев. – Сумы : Сумский государственный университет, 2010. – С. 107–123.

  19. Сухачов, С.Я. Моральний потенціал теорії "сродної праці" Г. С. Сковороди / С. Я. Сухачов // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 45–47.

  20. Сюндюков, І. Мудрість дивака : етика Григорія Сковороди та наш час / І. Сюндюков // День. – 2005. –26 лютого. – С. 7.

  21. Тесленко, П. Григорій Савич Сковорода та сучасність / П. Тесленко, В. В. Опанасюк // Матеріали науково-теоретичної конференції викладачів, аспірантів, співробітників та студентів гуманітарного факультету, 18–29 квітня 2005 р. / відп. за вип. Л. П. Валенкевич. – Суми : Сумський державний університет, 2005. – Ч. 2. – С. 67–70.

  22. Тимощик, В. Український Сократ : 3 грудня народився Григорій Савич Сковорода - просвітник, філософ, поет, педагог, який став найвидатнішою постаттю в культурному житті України ХVIII століття / В. Тимощик // Урядовий кур'єр. – 2008. – № 228. – 4 грудня. – С. 16.

  23. Ткаченко, О. Г. Елегія в творчості Григорія Сковороди / О. Г. Ткаченко // Наукові записки Харківського державного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди. Серія Літературознавство. – 1997. – № 1. – С. 21–25.

  24. Україна і Просвітництво. Філософія Г. Сковороди // Історія філософської думки в Україні : навч. посіб. / І. В. Огородник, В. В. Огородник. – К. : Вища школа, Знання, 1999. – С. 251–264.

  25. Ушкалов, Л. В. Про епістемологічні засади вивчення творчості Сковороди : статистичні методики / Л. В. Ушкалов // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 18–19.

  26. Фаріон, О. О. Проф. В. І. Шинкарук про гуманістичні аспекти світогляду Г. С. Сковороди / О. О. Фаріон // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 52–54.

  27. Философская система Г. С. Сковороды // Практикум по философии : учеб. пос. / В. Ф. Сухина, К. В. Кислюк. – Х. : Фолио, 2001. – С. 231–239.

  28. Філософія Г. Сковороди // Історія української філософії : підручник. – К. : Академвидав, 2008. – С. 271–282.

  29. Філософія Г. Сковороди // Основи філософських знань : підручник / В. А. Буслинський, П. І. Скрипка ; 3-е вид., стереотип. – Львів : Новий Світ-2000, 2006. – С. 113–115.

  30. Філософія Г. Сковороди // Філософія : навч. посіб. /зЗа ред. І. Ф. Надольного. – К. : Вікар, 1999. – С. 183–187.

  31. Філософія Г. Сковороди // Філософія : підручник / Є. М. Причепій, А. М. Черній, Л. А. Чекаль. – К. : Академвидав, 2009. – С. 225–230.

  32. Філософія Г. С. Сковороди // Філософія : навч. посіб. / Л. В. Губерський, І. Ф. Надольний, В. П. Андрущенко та ін. ; за ред. І. Ф. Надольного. – К. : Вікар, 2008. – С. 173–175.

  33. Філософія Григорія Сковороди // Історія української філософії : навч. посіб. / В. С. Горський. – К. : Наукова думка, 2001. – С. 101–125.

  34. Філософія Григорія Сковороди // Історія філософії України : підручник / М. Ф. Тарасенко, М. Ю. Русин, І. В. Бичко та ін. – К. : Либідь, 1994. – С. 167–194.

  35. Філософія Григорія Сковороди // Філософія : навч. посіб. / В. Й. Григор'єв. – К. : ЦНЛ, 2004. – С. 145–147.

  36. Філософія Григорія Сковороди // Філософія : навч. посіб. / за ред. Т. О. Сілаєвої. – Тернопіль : Астон, 2008. – С. 102–105.

  37. Філософія Григорія Сковороди // Філософія : навч. посіб. / за ред. І. Ф. Надольного. – К. : Вікар, 2006. – С. 128–129.

  38. Філософія Григорія Сковороди // Філософія : навч. посіб. / Л. В. Губерський, І. Ф. Надольний, В. П. Андрущенко та ін. ; за ред. І. Ф. Надольного. – К. : Вікар, 2010. – С. 128–129.

  39. Філософія Григорія Сковороди // Філософія : мислителі, ідеї, концепції : підручник / В. Г. Кремень, В. В. Ільїн. – К. : Книга, 2005. – С. 430–435.

  40. Філософія й етика Г. С. Сковороди // Філософія. Історія філософії. Антропологія. Культура і цивілізація : конспект лекцій / В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2008. – С. 142–145.

  41. Хвостенко, Г. Боярський, Шубський, Сковорода... Суми : історія в іменах / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. – 2007. – № 38. – 21 вересня. – С. 13–14.

  42. Хвостенко, Г. Видавець Сковороди, Шевченка : Іван Лисенко / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. – 2007. – № 52. – 28 грудня. – С. 11.

  43. Хмілевська, І.С. Християнський антропологізм у творчості Григорія Сковороди / І. С. Хмілевська // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 31–33.

  44. Художня творчість Григорія Сковороди // Українська література XІ–XVIII ст. : навч. посіб. / П. В. Білоус, О. П. Білоус. – К. : Академія, 2010. – С. 208–268.

  45. Цимбал, О. Є. Релігійні та етичні ідеї Г. С. Сковороди / О .Є. Цимбал // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 36–37.

  46. Чаплінська, О. В. Рефлексія філософії Г. С. Сковороди у творах українських неоромантиків кінця XIX – початку XX ст. / О. В. Чаплінська // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 54–56.

  47. Черних, Г. П. Філософія Г. С. Сковороди у світлі сучасного екологічного мислення / Г. П. Черних // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 57–59.

  48. Чорноморденко, І.В. Позанаукове знання і особливості філософії Григорія Сковороди / І. В. Чорноморденко // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В.М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 35.

  49. Швырков, А.И. Теория органопроекции и "божественная премудрость" Г. С. Сковороды / А. И. Швырков // Морально-естетичні ідеї Г. С. Сковороди і сучасний світ : матеріали тез і виступів Всеукраїнського симпозіуму, 19–20 травня 2006 року / відп. за вип. В. М. Вандишев. – Суми : Сумський державний університет, 2006. – С. 42-43.

  50. Шевчук, Т. Музичний код творчості Григорія Сковороди / Т. Шевчук // Слово і час. – 2011. – № 5. – С. 24–35.

Зміст

Г. Сковорода – перший український філософ …………… 3

Життєпис Григорія Сковороди .…………………………... 5

Твори Григорія Сковороди …………………………………... 9

Про Г. С. Сковороду ………………………………………….. 10


Каталог: data
data -> Легенда львівського Оссолінеуму: постаті, видання та соціальна роль бібліотеки Оссолінських в уявленнях галичан хіх–хх ст. Роман Голик
data -> Освіта. Виховання. Навчання бабенко, Тамара Василівна
data -> Відділення «науково-дослідний центр періодики» Сімнадцять років творчого поступу І наукових здобутків Мирослав Романюк
data -> Модуль Історія України від найдавніших часів до сучасності
data -> «Економічне вчення Томаса Мальтуса»
data -> Порівняльна характеристика економічних поглядів С. Сісмонді та П. Ж. Прудона Вступ
data -> Освіта. Виховання. Навчання актуальні проблеми дошкілля


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconСковорода Григорій (1722—1794)
Григорій Савич Сковорода народився 3 грудня 1722 р в селі Чорнухах на Полтавщині в сім'ї малоземельного козака
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconГригорій Савич Сковорода 1722-1794
Григорій Сковорода народився в сотенному містечку Чорнухи Лубенського полку, що нині на Полтавщині, у небагатій козацькій родині
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconГригорій Савич Сковорода ( 1722-1794) Видатний український просвітитель – гуманіст, філософ, поет І педагог
...
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconГригорій Сковорода (1722 — 1794)
Його багатогранна філософська й літературна творчість — це остання ланка в перехідному періоді від давньої української літератури...
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconЛекція №9 на тему: Григорій Савич Сковорода видатний український філософ І письменник
В цих словах – принцип життя мислителя, що він неодноразово показував своїми вчинками
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconБитим шляхом через Пирятин, пішки, жадібним до знань, Григорій дістався до Києва І став одним із наполегливих І тямущих студентів
Народився письменник-просвітитель ХVII ст. Григорій Сковорода 3 грудня 1722 року в селі Чорнухи на Полтавщині, в сім‘ї Сави І паланки...
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconГригорій Савич Сковорода
Його біографія, мабуть, ще краща за його твори, але які гарні й твори”. Тож не дивно, що протягом ХІХ-ХХ століть факти життєвого...
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconІван Пільгук григорій сковорода

Григорій Савич Сковорода (1722-1794) icon"290 років з дня народження Григорія Сковороди. Огляд життя і діяльності"
Григо́рій Са́вич Сковорода́ (* 22 листопада (3 грудня) 1722, Чорнухи, Лубенський полк — † 29 жовтня (9 листопада) 1794, Іванівка,...
Григорій Савич Сковорода (1722-1794) iconТема. Григорій Сковорода. Життя І творчість філософа, просвітителя, поета. Його християнські морально-етичні ідеали. «Сад божественних пісень»
Тема. Григорій Сковорода. Життя І творчість філософа, просвітителя, поета. Його християнські морально-етичні ідеали. «Сад божественних...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка