І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору



Скачати 71,58 Kb.
Дата конвертації02.05.2018
Розмір71,58 Kb.

Українська література

7 клас


Тема: І. Франко. Короткі відомості про митця і його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору.

Мета:

навчальна: ознайомити учнів з творчістю І. Франка; проаналізувати історичну основу повісті «Захар Беркут»;

розвиваюча: вміння виразно читати, логічно мислити, співставляти, робити висновки; розвивати навички відбору головного та його відтворення й аналізу;

виховна: виховувати людські якості на прикладі життя головного героя; прищеплювати інтерес до історичного минулого України.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: портрет І. Франка, ілюстрації до творів письменника, виставка книжок І. Франка, ПК.

Очікувані результати: учні знають короткі біографічні відомості про життя І.  Франка, історичну основу повісті «Захар Беркут».

Формування ключових компетентностей:


результат пошуку зображень за запитом

результат пошуку зображень за запитом

пов’язане зображення



результат пошуку зображень за запитом

результат пошуку зображень за запитом

Вміння спілкуватися державною мовою

Загальнокультурна компетентність

Уміння вчитися впродовж життя

Комунікативна компетентність.

Соціальні та громадські компетентності

Інформаційно-цифрова компетентність

Епіграф

Лиш праця світ таким, як є, створила.

Лиш в праці варто і для праці жить.

І.Франко
ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

  • Хто такий Іван Франко?

  • Які твори ви читали Івана Франка?

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчання школярів

Пояснення вчителем епіграфа

Іван Франко впродовж своєї 40-літньої творчої праці залишив нам величезний творчий доробок як поет, прозаїк, драматург і перекладач, літературний критик і публіцист, багатогранний учений, етнолог і фольклорист, історик, соціолог, політолог, економіст і філософ. Свої дослідження та твори він писав українською, польською, німецькою, російською, болгарською, чеською мовами, за приблизними оцінками їх обсяг сягає понад 100 томів. Усього за життя Франка окремими книгами і брошурами з'явилося понад 220 видань.

Діти складають пазл фото І. Франка http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/965-portret-ivana-franka-tsikava-vprava-2

http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/964-portret-ivana-franka-tsikava-vprava-1

http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/966-portret-ivana-franka-tsikava-vprava-3





IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу. Мотивація навчання школярів

  1. Іван Франко – дитинство та навчання

(на основі матеріалів Персонального сайту Іванни Склярової)

http://ivanna-site.in.ua/ukrajinoznavstvo/vidomi-ukrajintsi/429-ivan-franko-160-rokiv-vid-dnya-narodzhennya



Якщо уявити собі освіту Івана Франка у вигляді сходинок, то це буде http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/963-osvita-ivana-franka :




  1. Іван Франко – митець

Лише частина спадщини великого українського письменника опублікована у 50-ти томах.

За жанрами це http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/961-ivan-franko-mitets :



Відповідь:



Казки

«Коли ще звірі говорили», «Фарбований Лис» та ін.

Вірші

Збірка «Зів’яле листя»

Поема

«Мойсей»

Історичні повісті

«Захар Беркут»

Повісті про сучасне авторові життя

«Борислав сміється»

П’єса

«Украдене щастя»




  1. Іван Франко – громадський діяч

Громадська діяльність молодого Франка почалась ще в гімназії. Він друкується в студентському журналі «Друг». За просвітницьку, громадську та видавничу роботу зазнає трьох арештів:

  • 1877р. - разом з Михайлом Павликом, Остапом Терлецьким і всією редакцією часопису «Друг» за відносини з Михайлом Драгомановим;

  • 1880р. - відбувся у дивних обставинах і нібито за порушення паспортного режиму;

  • 1889р. - на хвилі передвиборчої кампанії до Галицького сейму

Загалом, видає разом з друзями журнал «Громадський друг», після його закриття — альманахи «Дзвін», «Молот», у 1894 журнал «Житє і слово»;

1888 року Франко деякий час працював у часописі «Правда». 1890 року за підтримки М. Драгоманова Франко стає співзасновником Української Радикальної Партії, підготувавши для неї програму, та разом з М. Павликом видає місячник «Народ» (1890–1895).

1895 – 1898. Іван Франко був кандидатом на посла до австрійського парламенту, і їздив по селах Тернопільщини.

Франку належить ініціатива ширшого вживання в Галичині назви «українці» замість «русини» — так традиційно називали себе корінні галичани.

А ось віхи громадського життя І. Франка http://ivanna-site.in.ua/tsikavi-vpravy-7-klas/962-ivan-franko-gromadskij-diyach :


  • друкується в студентському журналі «Друг», збирає велику бібліотеку;

  • три арешти Франка;

  • стає співзасновником Української радикальної партії;

  • журнал «Житє і слово»;

  • балотується в депутати Австрійського парламенту



  1. «Захар Беркут» - історія написання

Що таке повість?

Повість — епічний твір середнього розміру, в якому змальовано життя одного або кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу.

Теорія літератури

Історична повість присвячена реальним історичним подіям, але в ній поряд із дійсними історичними особами можуть діяти і створені уявою автора на основі історичних реалій (ті, яких не було, але вони могли бути). Для розкриття головної думки письменник може навіть змістити якісь історичні епізоди в часі чи домислити їх, і це не суперечитиме художній правді.

Таким чином, «Захар Беркут» — історична повість Івана Франка про боротьбу давніх карпатських общин проти поневолення татаро-монголами та соціального гноблення.



Учитель. Отже, історія написання цього твору.

Редакція журналу «Зоря» в 1882 році оголосила великий конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883 р. повість «Захар Беркут» була вже опублікована у журналі.

Повість була написана 1882 року після другого арешту І. Франка — ув’язнення в коломийській тюрмі. Протягом шести тижнів у рідному селі Нагуєвичах Іван Якович вечорами при світлі каганця (у нього не було навіть настільної лампи) писав твір.

Динамічна пауза. Починаючи з ведучого, кожний по черзі засобами пантоміми зображує якийсь предмет чи поняття і «дарує» його сусіду. Сусід «приймає подарунок» і робить якійсь інший подарунок наступному учаснику .

Учитель. Ця повість є історичною, тому зараз ви дізнаєтесь, які історичні події лягли в основу написання «Захара Беркута»:

Учні переглядають відео «Історія України. Серія 59 – Завоювання татаро – монгол»: https://www.youtube.com/watch?v=MZEjRxDNbmk&index=59&list=PLhuA9d7RIOdZGK7bsr6UgAJMUAEiJYHYG&t=11s



  • З Галицько-Волинського літопису І. Франко взяв відомості про вторгнення татаро-монгол на територію Київської Русі та їхній перехід через Карпати. Письменник використав легенди краю, якими славиться Україна.

  • Село Тухля існує насправді. Воно розташоване недалеко від м. Стрия на Львівщині. Збереглися народні перекази про походження назви села. В одному з переказів його назва пов’язується із загибеллю великої кількості татар, від яких по всій околиці йшов поганий (тухлий) запах. Події відбувалися не в самому селі, а за його межами.

Запитання:

А) У якому році монголо – татари вдерлись в Карпати? (1241 р.)

Б) Яке джерело лягло в основу написання повісті? (Галицько – Волинський літопис)

В) Чи існувало насправді село Тухля, про яке йдеться у повісті? (так, розташоване недалеко від м. Стрий, Львівської області)



V. Закріплення знань, умінь і навичок (за допомогою QR-кодів)

Ні Так

Учитель. А тепер з'ясуємо, як же ви запам'ятали, матеріал нашого уроку:

  1. Іван Якович Франко народився 27 серпня 1856 року в сім’ї коваля (так)

  2. 1875 року закінчив Дрогобицьку гімназію і вступив на філософський факультет Київського університету. (ні, Іван Франко навчався у Львівському університеті)

  3. Франка арештували за громадську діяльність 3 рази (так)

  4. Іван Франко співпрацював з Михайлом Драгомановим (так)

  5. «Захар Беркут» - це історичний роман (ні, це історична повість)

  6. Редакція журналу «Зоря» в 1882 році оголосила великий конкурс на кращий історичний твір. І. Франко вирішив узяти участь, а в 1883 р. повість «Захар Беркут» була вже опублікована у журналі. (так)

  7. В основу повісті лягли історичні події (так)

  8. Село Тухля, про яке писав Франко – вигадка (ні, це село справді існує, у Львівській області)

VІ. Підбиття підсумків уроку

Підіб’ємо підсумки нашої роботи, закінчивши речення:

Мені цікаво було дізнатися про….

Після уроку я обов’язково прочитаю…



VІІ. Домашнє завдання

  1. Прочитати повість «Захар Беркут»

  2. Опрацювати біографію на сайті

  3. Як на вашу думку виглядало село Тухля у середині ХІІІ ст. Намалюйте, або напишіть коротке есе.

Каталог: blog -> articles
blog -> «Розвиток креативного мислення на уроках математики»
blog -> Навчально-методичний посібник Тернопіль
blog -> Ведучий Дорогі друзі! У наш бурхливий час, коли світ заполонили відео, стерео, мобілки, коли прилавки супермаркетів вгинаються від фантастичної кількості періодичних І неперіодичних видань… Ведучий 2
articles -> Тема. Жанрові особливості оповідання. В. Нестайко «Тореадори з Васюківки». Чим ти зараз займаєшся? Удосконалення навичок діалогічного мовлення. Павленко-Черниченко бакитні птахи І квіти. Осінній натюрморт. Мета
articles -> Тема заняття: «Євген Плужник. Поезії. «Для вас, історики майбутні », «Вчись у природи творчого спокою » Мета заняття
articles -> Мутаційна мінливість
articles -> Інтимна лірика І. Франка. Збірка «Зів’яле листя»
articles -> Життєвий І творчий шлях Т. Х. Моргана
articles -> Тема. Григір Тютюнник. «Климко» Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconТема: Іван Франко. Короткі відомості про митця. «Захар Беркут». Історична основа твору. Мета: Навчальна
Навчальна: поглибити набуті раніше знання учнів про І. Франка, людину надзвичайної працьовитості та енциклопедичних знань, розпочати...
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору icon«І. Франко митець І громадський діяч. Історична основа повісті «захар беркут»
Тема: «І. Франко митець І громадський діяч. Історична основа повісті «захар беркут»
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconКороткі відомості про родину І малу батьківщину митця. Короткі відомості про родину І малу батьківщину митця
Олексій Антонович Озірний народився 29 березня 1954 року в селі Вербівка Городищенського району Черкаської області
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconТема. І. Франко. Короткі відомості про письменника. Історична правда та художній вимисел: постать українського мислителя ХVІІ століття. Художній образ у творі «Іван Вишенський»
Порівняти факти з життя визначного українського мислителя, полеміста Івана Вишенського та художній вимисел І. Франка
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconРоман Уласа Самчука «Марія». Історична основа, зміст, проблематика твору
Мати гарну мету мало. Потрібно формувати характер, сталити волю, аби досягти її. Уласу Самчуку це вдалося. Його творчість справді...
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconТема. «Камінний хрест» – психологічна новела про трагедію людини, позбавленої можливості жити І працювати на рідній землі; історична основа твору. Психологічне розкриття образу Івана Дідуха
Амінний хрест; охарактеризувати образ головного героя – Івана Дідуха, розкрити символи твору; розвивати навички узагальнення матеріалу,...
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconТема: І. Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя І творчість видатного українського драматурга XIX ст. Театр «Корифеїв». Трагікомедія
Розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять, спостережливість, вміння робити висновки, узагальнення;...
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconУрок №21 І. Я. Франко. Життєвий І творчий шлях митця
Мета: ознайомити учнів з етапами життєвого І творчого шляху письменника, розкрити жанрове й тематичне розмаїття його творчості; формувати...
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconТема. Л. Костенко «Маруся Чурай». Історична основа твору, його сюжетна канва. Мета
Матеріали та обладнання. Портрет поетеси Ліни Костенко, Марусі Чурай, роман «Маруся Чурай», «Дівчина з легенди», пісні Марусі Чурай...
І. Франко. Короткі відомості про митця І його багатогранну творчість. «Захар Беркут». Історична основа твору iconСлайд Тема: Григорій Сковорода. Життя І творчість філософа, просвітителя, поета. Його християнські морально-етичні ідеали. Біблійна основа творчості Г. Сковороди та його вчення про самопізнання І "сродний труд"



База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка