І письменник» «Зачарована Десна»



Скачати 54,64 Kb.
Дата конвертації18.08.2017
Розмір54,64 Kb.

Підготувала вчитель

української мови та літератури

Басюк Валентина Калинівна

Половлівської ЗОШ 1-2 ст.

Володимирецького району
Рівненської області
« О. Довженко – видатний

український кінорежисер

і письменник»
«Зачарована Десна»

Великий і чарівний

світ дитинства у

«Зачарованій Десні»

ТЕМА О.Довженко – видатний український кінорежисер і письменник. «Зачарована Десна». Великий і чарівний світ дитинства у «Зачарованій Десні».


МЕТА: ознайомити учнів з найголовнішими фактами біографії О.Довженка , змістом фрагментів повісті «Зачарована Десна»; розвивати вміння виразно читати епічний твір , виділяти в тексті різні види описів , пояснювати їх роль; виховувати повагу до рідних , близьких людей , почуття прекрасного.

ЦІЛІ.


Учні знають: кілька фактів з життя письменника ; зміст уривків кіноповісті «Зачарована Десна», визначених для вивчення.

Учні вміють: виразно читати найяскравіші фрагменти; розповідати про родину Сашка; знайти в тексті опис вражень хлопчика про довкілля.
ТИП уроку комбінований урок.
ХІД УРОКУ

І.Мотиваційний етап.

1. З’ясування емоційної готовності до уроку (Кольоровий настрій).

- Діти , доброго дня. Сьогодні у нас гості. Тому поверніться , привітайтеся. Присядьте.

- З яким настроєм ви прийшли на сьогоднішній урок?

---------------------------------------------------------------------------------

Спогади… Їх не можна викреслити зі свого життя. Вони у кожного свої – теплі й привітні, холодні й дощові.

Дитинство – маленька держава пустощів , світ сміху і веселощів, безтурботна пісенька жайворонка на світанку.

Дитинство неможливе без зморщених, перетруджених рук бабусі , без маминої посмішки, яка ,наче сонечко, тепло і світло до відкритої душі маленької дитини.

Дитинство неможливе без гри « в здачу», «заморозки», без друзів , без падінь і синців. Згадуючи все це, на вустах з»являється посмішка. Я пам»ятаю безкінечні «подорожі» по всьому селу , згадую бійки з сусідськими хлопцями , сльози – сварки з подружками через ляльку Зою.Всі ці спогади ,наче скарб, захований в середині душі. Матусина пісенька лунає найсолодшим голосом , а татова прихована любов іскриться через сяючі добром ласкаві очі… Все це завжди зігріває душу.Завдяки цьому ти маєш сенс жити , адже є люди, які тебе люблять, які завжди вислухають і допоможуть. Дитинство – світ любові і надії в очах дітей , невпинне море радощів і щастя .

Все це настільки чудово , що , триваючи лише мить, дарує насолоду на все життя , яке неможливе без спогадів…

Я хотіла б , щоб ви записали у табличку ті асоціації, які викликає у вас слово «дитинство».

Діти записують , а потім зачитують.


ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ , ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні ми будемо розглядати твір про дитинство, який написав О.Довженко. Тому , діти , розгорніть зошити , запишіть тему сьогоднішнього уроку.

ВЧИТЕЛЬ. Ось тут , на Чернігівщині

«Хлопчик , зачарований Десною,

Виріс , щоб усіх нас чарувать.

Щоб усе , що в думі , в серці , в мислі

Визріло з дитячих давніх літ,

Повернуть народові , як пісню,

Як надії слово, мрії зліт !

Так , як Убедь до Десни спішила

До Дністра Десна , Дніпро в Лиман,

Так співці натхненна ллється сила

У людський безмежний океан»

(П.Дорошко «Сосниця» з присвятою О.Довженку).



  • Подивіться , будь ласка, на портрет О.Довженка. Про що він розповідає? Зараз ми спробуємо зібрати кілька означень-намистин про письменника .

--------------------------------------------------------------------------------------

До речі , діти, ви працюватимете з таблицею на протязі уроку , досліджуючи особистість Довженка.

---------------------Діти зачитують------------------------------------------

Спогади сестри:

- Сашко дуже любив читати книжки.

Пам’ятаю, наша мама говорила:

Сашко, перестань читати, не забивай свою голову, багато читати шкiдливо. Іди краще погуляй.

Вiн засмiється i скаже:



  • Мамочко, я ще трохи почитаю. Люблю, мамо, читати, не можу без книжок, я б їх читав i вдень, i вночi.

  • Діти , а ви любите читати книжки? Які саме?

ДІТИ ПРОДОВЖУЮТЬ РОЗПОВІДЬ

Вiн завжди був чисто

одягнутий, часто сам прав собi сорочку.

Я сам, — каже.

- У вас, мамо, i так багато роботи. Мама говорила:

— Сашко, не сором мене перед людьми.

А вiн вiдповiдає:

Мамо, нiякий труд не принижує людину…



  • Діти , а як ви допомагаєте своїм батькам?

Довженко дуже любив слухати мамині пісні , а потім цілував мамині руки. А діти йому говорили:

- Не цілуй мамині руки , вони в землі!

- А він сміється й каже:

- Руки трудящі – руки красиві.
Твір є автобіографічний.Тому подивіться , діти , на екран. Зачитаємо
Отже, О.Довженко виступає як автор і як герой твору – малий Сашко. Кіноповість сповнена глибоких роздумів про життя українського села. Вона ніби сплетена з вінка задушевних спогадів.

Зараз , діти , попрацюємо з текстом твору.


І ряд – відшукайте і зачитайте , яку роботу найбільш любила мати Сашка?

ІІ ряд – З ким порівнює автор свого дідуся і чому?

ІІІ ряд – Зачитайте розширений портрет батька. Якими рисами наділяє його автор?

І РЯД


- Яку роботу найбільше у світі любила мати Сашка? ЗачитуютьЯким словом називає її автор ? (НЕВГАМОВНА МАТИ).Як це її характеризує? (Не може посидіти на місці , весь час потрібно працювати).

-----------------------------------------------------------------------------------

ІІ РЯД

На кого був схожий дід? Зачитують. Чим викликане таке порівняння? Яку книжку він часто читав? Де він любив спати? Чому мати ненавиділа діда?(бо вважала чорнокнижником).Спалила Псалтир.



  • Чим дідусь був незвичайний?? (вмів розмовляти з травами , звірами).

  • Яка людина може розуміти мову тварин?

ІІІ ряд . Розширений портрет батька .Зачитують.

  • А що було в батька некрасиве?

  • Чому?

  • Кого можна було малювати з образу батька? Чому?

Давайте пригадаємо бабусю. Насправді вона була такою злою? Зачитують.

(Її сварки схожі на щедрівки .Пестливі слова свідчать , що вона не була злою)



  • А хто для вас є найближчою і найдорожчою людиною?

  • ------------------------------------

  • Цінуйте своїх рідних і близьких , вони заслуговують на те.

От якось Сашко вирішив творити добрі діла. Коли він вирішив?

(коли повиривав усю недозрілу моркву).



  • Які добрі вчинки вирішив робити Сашко?

(Учні зачитують).

  • А тепер , діти , які добрі справи зробили ви? (Святий Миколай приносить подарунки…Я вірю , що ви виростите добрими дітьми , попереду у вас усе життя).

  • А тепер , діти , ми перевтілимось у кінорежисерів. Будемо творити кіноплівку зачарованого світу Сашка..

  • Які ви вважаєте найяскравішими спогадами Сашка?

1 кадр. Повінь

  • У чому проявився героїзм Сашка під час повені?

-------------------Діти відповідають----------------------------------------

2 кадр. Лев.

3 кадр. Коні

- Що відбулося , що Сашко змінив ставлення до тварин?

4 кадр. Собака Пірат.

5 кадр. Город.

- Що захотів Сашко зробити , щоб було красиво скрізь ?

(розвести левів).

- Чи думали ви над тим, що слід зробити , щоб світ став кращим?
-Що Сашко більше за все на світі любив ? (МУЗИКУ).

- Яку саме? (КЛЕПАННЯ КОСИ).

Із фрагментів утворити плівку «Зачарований світ Сашка».


  • Повернемось до таблиці.

  • Яким ви для себе відкрили О.Довженка?

  • Зачитують таблицю

  • То чому , діти , та Десна є «зачарованою»

Перед нами постав великий , прекрасний і загадковий світ , який буває лише в дитинстві. Він наповнений любов’ю , добротою гумором , людяністю, родинним теплом. Із такого світу ми черпаємо силу на подальше життя , яке буде дуже непростим.

  • Отже , який висновок ми можемо зробити із сьогоднішнього уроку?

--------Як найдовше залишатися дитиною, де немає проблем , де все прекрасне ,чарівне.----------------------

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ



Доповнити таблицю найяскравішими спогадами вашого дитинства.
Каталог: pedagogichna orbita -> 21 11 2012
pedagogichna orbita -> «Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»
pedagogichna orbita -> Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою»
pedagogichna orbita -> Сторінки життя І творчості М. В. Гоголя. Письменник І Україна. Історична основа повісті «Тарас Бульба»
pedagogichna orbita -> Відділ освіти та виховання Володимирецької рда методичний кабінет Великоцепцевицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
pedagogichna orbita -> Секція: світова література Українські переклади творів Генріха Гейне
pedagogichna orbita -> Комунальна науково – методична установа «Володимирецький районний методичний кабінет» Комунальна науково – методична установа
pedagogichna orbita -> Конкурс «Початкова школа XXI століття»
pedagogichna orbita -> Урок: Філософсько символічний зміст повісті Е. Хемінгуея «Старий І море»
21 11 2012 -> 2 клас Моє рідне село Виховний захід Л. Г. Наконечна, старший вчитель Степангородської зош І – ІІІ ст. Володимирецького району Рівненської області Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

І письменник» «Зачарована Десна» iconТема. О. Довженко видатний кінорежисер І письменник. Кіноповість «Зачарована Десна»
Мета: ознайомити учнів із життям І творчістю О. Довженка, його кіноповістю «Зачарована Десна»
І письменник» «Зачарована Десна» iconУрок екологічного спрямування за технологією 3 по 30 хвилин. Тема: О. П. Довженко. " Зачарована Десна ". Видатний український кінорежисер І письменник. Великий І чарівний світ дитинства в " Зачарованій Десні "
О. П. Довженко. " Зачарована Десна ". Видатний український кінорежисер І письменник. Великий І чарівний світ дитинства в " Зачарованій...
І письменник» «Зачарована Десна» iconТема Олександр Довженко. Розповідь про видатного українського кінорежисера й письменника. Зачарована Десна
«Тема Олександр Довженко. Розповідь про видатного українського кінорежисера й письменника. «Зачарована Десна» — твір про великий...
І письменник» «Зачарована Десна» iconПовторити розділові знаки в безсполучниковому реченні, вправи 6-15 з роздаткового матеріалу
Прочитати О. Довженка «Зачарована Десна», «Україна в огні», законспектувати біографію письменника
І письменник» «Зачарована Десна» iconЧернігів Видавництво «Десна Поліграф»

І письменник» «Зачарована Десна» iconГоголь М. В. український письменник?
Актуальність проекту полягає у тому, що Гоголь довгий час вивчався лише як російський письменник, хоча зв’язок із Україною митця...
І письменник» «Зачарована Десна» iconО. П. Довженко (бографія)
Вирішальним для характеру творчості майбутнього режисера почуттям стала любов до природи, яка визріла ще у дитинстві: мальовнича...
І письменник» «Зачарована Десна» iconМарина Цвєтаєва (1892-1941). Огляд біографії поетеси
Марини Цвєтаєвої, вона була зачарована тим, як зсередини, з переплетення струн І оксамитових молоточків народжувалися мелодії. Пізніше,...
І письменник» «Зачарована Десна» iconІван Багмут. Пригоди чорного кота Лапченка, описані ним самим Повість
Словом, я перебуваю в таких умовах, в яких не може бути жоден письменник, І можу писати про те, що справді бачив І чув, не домислюючи...
І письменник» «Зачарована Десна» iconКонкурсів, навряд чи існувало б поняття «відомий письменник»
«відомий письменник». Чим більше титулів та нагород отримує літератор, тим охочіше його книжки друкують, читають та розкуповують....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка