І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) МетаСкачати 199,43 Kb.
Дата конвертації28.09.2017
Розмір199,43 Kb.

І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд)

Мета: ознайомити учнів з художниками Сумської області, центрами музичної культури Сумщини та їх композиторами, видатними письменниками, поетами рідного краю; розвивати пізнавальний інтерес до культурного спадку рідного краю;

виховувати патріотичні почуття до спадщини культури наших земляків, сприяти збереженню пам’яток культури лівобережної УкраїниОбладнання: комп’ютер, проектор, відеоматеріали, презентація, репродукції картин, плакати, виставка книг, записи музичних творів.

«Людина завжди повинна пам’ятати, звідки вона пішла в життя :

Людина не має права бути безбатченком» О.П. Довженко(епіграф)

2-й слайд
Вступне слово класного керівника

Сумщина — перлина в намисті України. Це і тому, що в свій час вона відігравала важливу роль в історії нашої Батьківщини.

Наприклад, літописні факти свідчать про те, що Путивль ще в X столітті був достатньо великим містом, адміністративним і торгово-ремісницьким центром.

Гетьманська резиденція Глухів перетворилася в значний культурний центр України, а місто Глухів стало столицею Лівобережної України.

І, звичайно, край з такою історією багатий на таланти. Це люди, які прославили Сумщину. Це Березовський М.С. і Бортнянський Д.С. – композитори XVIII ст.; Юзефович К. — музикант; Ф. Кричевський, К.Трутовський — художники. Г.Нарбут — основоположник і майстер української графіки. І.Кавалерідзе — скульптор. С.Сергєєв-Ценський, Ю. Смолич, С.Васильченко, О.Довженко закінчили Глухівський учительський інститут.

Свого часу Сумщину відвідали російський цар Петро І (1708р.), Щепкин, декабрист С.Волконський, Денис Давидов, М.Глинка, Г.Сковорода, П.Чайковський, Л,Жемчужніков, М.Крамськой, Ф.Васильєв, М.Реріх, М.Ломоносов та інші видатні особистості. І краса нашого краю змальована в безсмертних

творах літератури і мистецтва. Наша зустріч пройде у вигляді усного журналу.
1 сторінка «Майстри палітри» 3слайд.

Учень. Сумщина відома не тільки «заезжими» художниками, які відтворювали красу нашого краю на своїх полотнах, але, як кажуть, і доморощенними творцями пензля.

4слайд.

Містечко Ромни — батьківщина талановитого живописця і театрального художника Г.А. Стеценка,- який увійшов в історію українського образотворчого мистецтва як автор багатьох картин, портретів, розписів іконостаса (народився у м.Почеп, зараз Брянська область) . Глухівський театр, декорації до спектаклів якого виконував Стеценко, у 50-х роках ХVІІІ століття був одним із центрів театральної культури на Україні. Серед відомих зараз 50 робіт художника почесне місце займає «Роменська мадонна», яка експонується в міському краєзнавчому музеї.


5слайд

Певний інтерес представляє творчість провінційного художника із м. Охтирка К.Власовського. Його ранні роботи створені під впливом художників — передвижників. Серед багаточисленних пейзажів художника виділяються полотна «Жигайлівка», «Дегтярів яр» (кінець XIX cm.).


6слайд

Микола Онацький (1875—1940). Його полотна «Автопортрет» (1909) і «Альтанка» (1919) демонструють не тільки високу професійну майстерність художника (він, до речі, учень І.Репіна), а й характеризують його як тонкого спостерігача життя.


7слайд

Учениця. Син земського фельдшера з містечка Лебедин на Сумщині Федір Кричевський (1879—1947) змалку, як і всі члени родини, привчений був працювати. Федір був здібною дитиною. З часом сім'я Кричевськнх переїжджає до села Мала Ворожба. У 1895 р. Федір їде до Москви, щоб вступити до училища живопису, архітектури і скульптури. Після його закінчення в 1902р. до. Великобританії (як художник-кореспондент на урочистості з нагоди коронації англійського короля Едуарда Сьомого), а в 1910—1911 pp. відвідав Францію, Німеччину, Італію, Австрію.

В Сумському художньому музеї знаходиться картина Ф.Кричевського «Три віки». Полотно зовсім невелике за розмірами — 49 сантиметрів завдовжки і 18,6 сантиметрів заввишки, але в якому музеї не експонувалася ця картина її помітять: пов'язана з конкретним часом, місцем і конкретними людьми, вона несе в собі гуманну ідею. Насамперед, це єдність представників різних поколінь: молодість, зрілість і старість. Три етапи життя, три різні світовідчуття, три покоління. Дивлячись на бабусю, матір і доньку, ми сприймаємо їх, як єдину родину, в якій панують злагода і мир.Має картина й символічний зміст. «Три віки» — це втілення неперервності життя. І не лише в суто фізичному розумінні. Дуже важливий і духовний зв'язок між поколіннями, передусім у родині. Картина прославляє гуманні, гармонійні стосунки, утверджує духовну спадкоємність трьох поколінь. Це неначе три ланки ланцюга що веде з минулого в майбутнє.
8слайд.

СЛАЙД (Портрет Нарбута,абетка)

Одним з наших славетних земляків є Є ВИДАТНИЙ ХУДОЖНИК – ГРАФІК ІЗ СВІТОВИМ ІМЯМ Георгій Нарбут, КОТРИЙ ПРОТЯГОМ 1917 – 1920 РОКІВ СТВОРИВ Українську абетку – ГРАФІЧНІ АРКУШІ З ОКРЕМИМИ ЛІТЕРАМИ УКРАЇНСЬКОГО АЛФАВІТУ, ДЕ У ХУДОЖНІЙ ФОРМІ УОСОБЛЕНИЙ ДУХ УКРАЇНСЬКОЇ НАЦІЇ, ВТІЛЕНИЙ ГЕНІЙ І ДУХОВНИЙ ДОСВІД УСЬОГО УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ.

ОСЬ ЯК ПРО це напиасв інший наш земляк – ВІДОМИЙ ПОЕТ ОЛЕКСА Ющенко:То незвичайні фарби

В абетці для школяра,

Що їх збентежений Нарбут

Причепливо підбира.

Усе незвичайне в нього –

І світло, і силует.

Засмагла літера строго

Свій починає лет.

Впевнена, невідступна,

В свідомість мою ввійшла,

Слово дала непідкупне

Без крапелини зла.

Серце він зміг перелити

В чорнявий значок оцей.

О, вічне єднання літер,

Як вічне єднання людей.

Непевні кроки дитини,

Найперші дивні значки…

Бажання митця єдине –

В очах запалить світлячки,

Цікавості іскри - злото

В очах і в душі не згасить.

Яка ж то гаряча робота,

Натхнення яка ненасить!

Розкрились, немов перед чудом,

Очата у малюка…

Хиба ж ми таке забудем,

Що подих у нас виклика?

Іде розбуджений Нарбут

З маленького хутірця,

Щоб дарувати не фарби –

Любов’ю заповнить серця.

Але, на жаль, Нарбут свою абетку не закінчив. До того ж оригінали деяких аркушів загубилися в часі і просторі, у вихорі буремних подій… Але, як відомо, «рукописи не горять». Йдеться сааме про незнищенність людського таланту, духовного досвіду, ПРОГЕНЕТИЧНИЙ КОД НАЦІЇ, ЯКИЙ ПЕРЕДАЄТЬСЯ ВІ ПОКОЛІННЯ ДО ПОКОЛІННЯ,ВІД ХУДОЖНИКА ДО ХУДОЖНИКА. Майже через століття, засвоївши художню манеру, а головне – дух свого геніального попередника, наш сучасник сумський художник – дизайнер Олександр Радзівон протягом трьох років створив графічні варіанти літер Д, Є, Е,Ж, П,Р, Т, У, Х, Ц, Ш, Щ, Ю, Я

9слайд (село)

Пісня про село

Учень. «Село оточене садами, за садами — ставки, за ставками ліс — все потопає в зелені. Біля будинку ростуть дерева, і гілки їх лежать на даху, заглядають у вікна. Усі дні бував я з батьком, який займався садами,- сади були його пристрастю. Дуже любив я ходити до селян у гості, де мене завжди лагідно зустрічали. Добрі господарі пригощали і кислим молоком, і паляницями, і медом. Чиста побілена хата для мене мала велику принадність — мені вона подобалась більше нашого будинку. З ранніх років я полюбив українське село з його добрими жителями, з його садами».
10слайд

Так писав у своїй «Автобіографії» класик українського малярства Костянтин Трутовський (1826—1893). Він із сердечною любов'ю згадував і описував село свого дитинства — Попівку — Семенівку Охтирського повіту Харківської губернії (нині Охтирський район Сумської області). Звідси десятилітній Костик поїхав учитися до Харкова, а після його закінчення — до Петербурга. Тут він навчався у двох закладах: у Військовому інженерному училищі та в Академії мистецтв.Одна з кращих картин — «Жінка з полотном». Знаходиться вона в Державному музеї образотворчого мистецтва в Києві. Це не лише програмний твір в доробку самого Трутовського, а й одна з найтиповіших жанрово-побутових картин в українському живописі другої половини XIX ст.

Центральний образ картини — молода жінка, мати. Погляд глядача зосереджується передусім на її міцній, доладній постаті. Художник досягає цього за допомогою пейзажу; не випадково схили двох горбів збігаються якраз в тій точці де стоїть жінка. Мати і дитя злилися з природою, стали її найбільшою цінністю окрасою і величчю.

Картина «Жінка з полотном» не є ілюстрацією до певного літературного твору, але її зміст та образний лад, співзвучні поетичним рядкам Тараса Шевченка написаним 1849 року на Кос-Аралі :

У нашім раї на землі

Нічого кращого немає;

Як тая мати молодая

З своїм дитяточком малим.

Як і Шевченко, Костянтин Трутовський виділяє у чарівній природі найголовніше, ні з чим незрівнянне — людину, матір «з своїм дитяточком малим». Художник опоетизовує святість материнства любов і ласку.

Зверніть увагу на експозицію картин сумського художника-аматора Ю.Стеценка (1937 р. н.) Тут представлені його роботи: «Бузок», «Польовий букет», «Зимова ніч», «Куточок старого міста», «Хризантеми». Художник надає перевагу пейзажному живопису. Але є в його творчому доробку і картини на біблійну тематику. Так, наприклад, «Народження Ісуса Христа».
2 сторінка «Покликані музикою» 11слайд

Вступне сло во вчителя музики. В житті людини особливо велика роль належить музиці, яка не потребує перекладу і зрозуміла людям всіх національностей. Сумщина — край багатих традицій в мистецтві, музична культура якого базується на українській народній основі і на освоєнні кращих художніх : досягнень світової літератури.

З найдавніших часів здійснювався інтенсивний культурний взаємообмін України з народами Західної Європи, що збагачувало музичне життя, піднімало його на європейський рівень.

Ось ми і спробуємо на основі краєзнавства виявити роль україно-західноєвропейських зв'язків. В їх основі був великий інтерес в Україні в тому числі на Сумщині, до знань, просвітництва, культури кращих надбань Західної Європи. Одним із яскравих прикладів таких зв'язків були і симфонічні оркестри багатьох поміщицьких садиб Слобожанщини в XVII — першій половині XIX ст. Козацька старшина, багаті землевласники мали в своїх садибах театри, оркестри, відправляли здібних музикантів для навчання за кордон, запрошували звідти капельмейстерів. Поміщицькі садиби ставали місцевими центрами музичної культури, розплідниками західноєвро­пейської культури, важливим фактором розповсюд­ження музичних знань серед простого люду.
12 слайд

Учениця. Найбільш старовинними симфонічними оркестрами на Сумщині були в селі Сваркому Глухівського району і в селі Михайлівці Буринського району.

Гру симфонічного оркестру в селі Юнаківка (Сумський район) в палаці князя Голіцина слухав в 1810 р. Щепкін.

Цікаво, що оркестри засновувались на базі діючих у поміщиків хорів, співаки яких одночасно навчалися грати на різноманітних музичних інструментах. Прикладом цього був оркестр в с. Хоружівці Недригайлівського району, де поміщик Стрекайлов мав великий для того часу симфонічний оркестр (60 осіб).

Кращими оркестрами на Слобожанщині були колективи села Хотін Сумського району у палаці Кондратьєвих (пізніше М.І. Комбурлея), а також містечка Глухів, у К.Розумовського. Останній виконував твори відомих композиторів Західної Європи: Й.Баха, Х.Глюка, Генделя, Гайдна та ін.


13 слайд

В нотній бібліотеці Розумовських налічувалось більше 2000 творів, із них 299 симфоній та увертюр. Є підстави вважати що Глухів — одне із міст, де вперше в Україні і в Росії виконувались твори

Бетховена: у першій половині ХІХ ст. син гетьмана Андрій служить послом у Відні. Андрій був близько знайомий з Моцартом, Гайдном. Людвіг ван Бетховен присвятив йому три квартети і дві симфонії.

Після реформи 1861 року більшість оркестрів стають вільнонайманими. Багато з них припинили свою діяльність.Учень. Подією історичного значення було відкриття в м. Глухові вокальної школи. Вона відкрила нову еру в вітчизняній музичній культурі. Засновані в 1738 році указом імператриці, школа готувала музикантів для Придворної капели. Крім вивчення співацького мистецтва, вихованці освоювали гру на струнних музичних інструментах - скрипці, бандурі гуслях. В цій школі навчався, а потім співав в придворній капелі майбутній український філософ і поет Григорій Сковорода,

Глухову належить видатна роль в розвитку вітчизняної культури. В XVIII ст. тут знаходиться -резиденція гетьмана Малоросії графа К. Розумовського. Прославились його хорова і інструментальна капели, балетна та театральна трупи, які з успіхом виступали в Петербурзі. Очолював хорову капелу талановитий музикант К.Юзефович.


14 слайд

У Глухові народилися композитори, які увійшли в історію світової музичної культури — М.С. Березовській та Д.С.Бортнянський. Ім'я Максима Березовського увіковічене разом з ім'ям Моцарта в Болонській філармонічній академії. М.Березовський — автор опери «Демофонт», декількох духовних концертів, які являються: видатними прикладами хорового мистецтва XVIII ст.

Дмитро Степанович Бортнянський — автор опер «Креонт», «Алкід», «Квінт Фабій», «Свято сеньора», «Сокол», «Син суперник, або Сучасна стратоніка», концертних увертюр, сонат, романсів. Він автор воєнно-патріотичної кантати «Певец во стране русских воинов» і «Пісні ратника» на слова В.Жуковського.

Знайомство з творчістю М.Березовського, Д.Бортнянського дає можливість відчути гордість за наших земляків, які створили шедеври музичної культури в хоровій та інструментальній музиці. Ці твори є прикладами вітчизняного мистецтва в яких з'єдналась висока майстерність авторів з їх патріотичними почуттями. (Танець)


15слайд

Учениця. На Сумщині неодноразово (з 1871 по 1880 щорічно) бував П.І.Чайковський на запрошення власника садиби М.Кондратьєва. Сумська земля надихала композитора на створення Увертюри «Гроза», романсів на слова Апухтіна, з яким зустрічався в Низах (Сумський район); працював над оперою «Коваль Вакула».
16слайд

Серед уродженців Сумщини — імена кобзарів Єгора Мовчана, Євгена Адамцевича,співаків Іванова, А. Мокренка. Поезіями наших земляків О.Олеся,

П. Грабовського скористалися багато композиторів.

З гордістю береже сумська земля пам'ять про славні сторінки в історії музичної культури. Проводяться свята музики в Глухові, Тростянці, Низах, Лебедині. Відроджується інтерес до кобзарського мистецтва. Дитячі фольклорні свята свідчать про інтерес підростаючого покоління до народної творчості.


Слайд 3 сторінка «Ті,що словом край свій звелича…» 17слайд

18слайд

Бібліотекар. Сумщина має унікальні літературні традиції. Вони починаються ще від «Слова о полку Ігоревім». Бо цей шедевр світової літератури, як уже доведено нашими краєзнавцями, з'явився на світ саме на нашій землі. Відтоді він постійно надихав і надихає письменників нашого краю, який здавна був щедрим на літературні таланта.
19/ 20 слайди Отож невипадково Сумщина дала світові таких класиків літератури як Пантелеймон Куліш, Яків Щоголев, Павло Грабовський, Олександр Олесь, Микола Хвильовий, Іван Багряний, Антон Макаренко, Борис Антоненко- Давидович, Остап Вишня,Олекса Ющенко.

Учень. З нашим краєм пов'язане життя і творчість Т.Г. Шевченка, Лесі Українки. Кобзар неодноразово бував на Сумській землі: у Єсмні, Глухові, Кролевці, Ромнах, Лебедині, Лихвині. Є навіть відомості про те що поет зупинявся у с. Юнаківка, яке розташоване за 10 км від Басівки.
21 слайд

Особливе місце серед письменників, пов'язаних з Сумщиною, займає Антон Чехов. Він, перебуваючи у нашому краї в 1888, 1889 і 1894 роках, тут написав, завершив або розпочав такі твори, як «Неприятность», «Красавицы», «Именины», «Скучная история», «Леший», «Трагик по неволе», «Рассказ неизвестного человека», тощо. Враження від краю і людей позначилось у багатьох його листах, широко відомому оповіданні «Человек в футляре» та інших.


22 слайд

1898 року чотири місяці провів у Сумах Олександр Купрін працюючи підмінним артистом у місцевому театрі. Свої враження від тогочасного міста, його культурного життя він описав в оповіданні «Как я был актером», де, зокрема, дав яскраву замальовку місцевого базару.

Автор відомого роману «Порт-Артур» Олександр Степанов навчався в Сумському кадетському корпусі.

Перебування на Сумщині не залишилося безслідним у багатьох письменників.

Творчість сумських письменників є актуальною у нашому сьогоденні, коли відроджується дух української нації, її культура, об'єктивно оцінюється історичне і недавнє минуле.
23 слайд О. Олесь (портрет)

Живи, Україно, живи для краси,

Для сили, для правди, для волі!...

Шуми, Україно, як рідні ліси,

Як вітер в широкому полі.

До суду тебе не скують ланцюги,

І руки не скрутять ворожі.

Стоять твої вірні сини навкруги

З шаблями в руках на сторожі.
Я ще вернусь!Гарячим вітром,

Потоком гірським до вас вернусь …

Я обпалю вас палким диханням,

Могучим громом збуджу я вас.


Ці слова були пророчими . Один із зачинателів сучасної української літератури після довгих років замовчування нарешті повернувся до нас у своїх творах. Першу книгу талановитого лірика (1907) захоплено вітав Іван Франко, про його творчість була високої думки Леся Українка, Нечуй Левицький, Михайло Коцюбинський. Своїм учителем називав нашого земляка Павло Тичина. Бо його талант увібрав у себе могутній дух народу, його віру в краще майбутнє. О. Олесь (Олександр Іванович Кандиба) народився 14 грудня 1878 року в місті Білопілля в родині службовця. Щороку хлопець їздив до діда на село, де і познайомився з народними піснями. звичаями. поет самостійно опанував кілька мов – польську, болгарську, сербську. Вірші складав українською та російською. Поет жив в еміграції, спочатку в Будапешті, потім в Австрії, до кінця свого життя жив у Чехословаччині. Сповнене трагізму життя О. Олеся обірвалося 22 липня 1944 року після повідомлення про загибель сина у фашистському концтаборі Заксен хаузен. Сина звали Олег Ольжич, відомий український поет.

В поезіях О. Олеся – глибока скорбота, самотність, «жаль по рідній стороні».


Вірш «З журбою радість обнялась»

Романс «Айстри » на слова О. Олеся, муз. М. Лисенка.
24 слайд

П. Воронько (портрет)

Люблю я землю не легку й не просту,

Де плач і пісня, зло і доброта,

Де розмах сокола й обмеженість крота,

Де на красу є віспа і короста.

Проте у всьому бачу поступ зросту

І там, де зовні – тільки суєта,

В борінні досягається мета,

Підводяться в майбутнє арки мосту.

«Буде в пісні жить душа моя » - це слова нашого земляка Платона Воронька, який набув слави, насамперед, як поет – пісняр, що слухав і розумів народ, віддав йому своє серце і життя . Платон Микитович Воронько народився 1 грудня 1913 року в селі Чернеччина, Охтирського району в трудовій селянській родині, де панувала любов до книги і задушевної народної пісні.

У роки Великої Вітчизняної війни був командиром взводу Московського винищувального батальйону, інструктором підривної справи в партизанській школі. В1943 -1944 роках воював у партизанському з”єднанні Сидора Артемовича Ковпака, командував групою мінерів партизанів. Перша книжка поезій називається «Карпатський рейд» 1944р.

Дуже любив дітей і писав для них. Особливою популярністю користуються «Читаночка», «Малятам- соколятам», «Казка про Чугайстра», «Помагай», «Облітав журавель»…

Настане час, коли зазвучать твори Воронька у повний голос. Як пророцтво, що притаманне дійсно щирому серцю поета, звучить вірш «Заспів»
Дощ пройшов, і світлі ручаї

В синє море виливають воду.

Може, так і ці пісні мої

В океан співучого народу

Потечуть, як світлі ручаї.

Хай струмок те море не поглибить,

І не буде слави по мені,

Як хмарина мусить воду вилить,

Так і я – всю душу у пісні.

І коли по житу, винограду

Травень хлюпне воду із ковша

І підіймуть люди пісню радо –

Буде в пісні жить душамоя.
Читання вірша «Я повсюдно звертаюсь до тебе»
Я повсюдно звертаюсь до тебе,

У думках, у надіях, в жазі.

Де б не був я, а ти, наче небо,

Наді мною в ясі і грозі.

І, напевно, в останній тривозі,

Як утомиться серце старе,-

Горілиць упаду при дорозі,

І в очах твоє небо замре.

Зашумить наді мною ліщина,

Вкриє рястом остання весна,

Україно моя, Батьківщино –

Вічно доле сумна і ясна.


25слайд Леонід Татаренко (Портрет)

Мой Тростянец! Рябины озарили

Твои дворы…росу на чебреце.

А сколько в поле птиц золотокрылых –

Таких увидишь только в Тростянце!

Мой Тростянец – в озерах лебединых,

А в соснах – колокольней!- слышен звон,

Есть много Тростянцов на Украине,

Единственный с Чайковским породнен.

Серед сучасних поетів України в першому ряду стоїть ім’я Леоніда Татаренка.

Народився в Тростянці 10 червня 1930 року. Біографія поета в його поезіях.

Солнечная родина!

Сосні да чебрец…

Станция Сморидина –

Город Тростянец.

Озерянка чистая –

Улица моя,

Вербы серебристые…

Здесь родился я…

В самом шумном городе

Я не забывал

Станцию Смородино –

Беленький вокзал.

Як істинний митець, він не міг не відобразити в одному з творів те особливе піднесення, яке відчуваєш у Тростянці біля казкових озер Нескучного. Тут юний Чайковський в літку 1864року вслуховувався в чарівну музику оточуючих трав та дереві переносив їх у свої твори.Читання віршу «Лебединое озеро».

Лес стоит в задумчивом молчании,

Оцепив вервями тихий пруд.

Этот пруд глубокий тростяньчане

Лебединым озером зовут.

А внизу, где поросль молодая,

Меж осин таится старый грот.

Ветками осины закрывают

В подземелье каменное вход.

Здесь роса искрится, как слезинки,

Папоротник кажется седым,-

Здесь хранятся где - то на тропинках

У пруда Чайковского следы.

Осторожно шорохи лесные

Дымкой опускаются на пруд.

И плывут мелодии родные

Словно чудо - лебеди плывут.
Пісні на вірші Леоніда Татаренка - поклик душі, тієї любові, що становить сенс нашого життя. Дивно, як чуйно тремтять струни і в душах всіх, хто слухає та співає його пісні.

Пісні:


«Червона троянда » муз. А. Горчинського

«Ты наша молитва, мама» муз О.Осадчого

«Ладони отца» муз . Ю. Исарова

«Что же ты матери подарил» муз. О. Білаша


(перегляд відеозапису)
26 слайд (повернення до епіграфу)

Заключне слово класного керівника:

Сьогодні ви познайомилися із культурним спадком рідного краю. Твори про життя Сумщини, її славних людей та їх справи є частиною культурного буття всієї України.

Творіння художників Ф.Кричевського, К.Трутовського, музикантів

М. Бортнянського, Д.Березовського, майстрів слова П.Куліша, Я.Щоголева, П.Грабовського, Б.Антоненка-Давидовича, І.Багряного та цілого ряду інших митців яких дала сумська земля, є коштовним надбанням українського народу. О.П.Довженку належать слова: «Людина завжди повинна пам'ятати звідки вона пішла в життя. Людина не має права бути безбатченком...» Отож, давайте жити не забуваючи, хто ми, звідки, і де наше коріння.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconЖиве у віках. У вінок шани Т. Г. Шевченку
Пам'ять про Великого Кобзаря живе у віках. У вінок шани Т. Г. Шевченку до 200-річчя
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconСлайд. Назва слайд. Слова Івана Лозки
Лозка учень фізико-математичного класу ноплчор глибоко розчарований прийшов додому
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconТема. «Ні, я жива! Я буду вічно жити!» Творчість Лесі Українки Мета
Мета: розширити знання учнів про життя І творчість Лесі Українки. Формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний...
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconТема. Мотив єдності природи й людини. Патріотизм І ностальгія за далекою батьківщиною як провідний настрій «Кримських сонетів» А. Міцкевича. (Слайд 1) Мета
...
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconШевченкове слово у віках не старіє
Прізвище майстра, у якого Т. Шевченко пройшов школу свого професійного вдосконалення
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconТема. Жанрово-тематичне розмаїття лірики Олександра Пушкіна Мета
Доброго дня, дорогі діти! Подивіться, (слайд 1) яке зворушливе диво я для вас знайшла!
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconТема. Квітни мово, наша рідна. Дмитро Білоус. Віра поета в неминуче відродження рідного слова у поезіях «Вічно жива» та «Хліб І слово» Мета
Формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconУправління культури І туризму сумської обласної державної адміністрації
Обидва прояви єдиної Любові, – тієї небесної роси, що допомагає кожному з нас спинатися на ноги, зростати, квітнути. Так в ідеалі...
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconТема проекту: Парк тіней незабутих предків Мета проекту
Кінцевий продукт: проект – альбом,,Ніхто не забутий,ніщо не забуте, в тому числі електронний варіант, слайд-презентація з супроводом...
І тобі, рідно Сумщино, вічно квітнути в віках (1-й слайд) Мета iconВеликий маг України Микола Гоголь
Життя І творчість М. В. Гоголя яскравий приклад нащадкам любові до історії І культури українського народу, єднання російської та...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка