Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень



Сторінка1/5
Дата конвертації13.04.2017
Розмір0.94 Mb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5

Урок №1

Тема: Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень.

Мета уроку:

Навчальна : Познайомити учнів з поняттям інформації, повідомленнями та способами подання повідомлень.

Розвивальна: Навчити дітей абстрактно та логічно мислити, розвивати бажання здобувати нові знання.

Виховна: Розвити інформаційну культуру, вміння працювати з інформацією.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Доброго ранку, діти! Я Вас вітаю з початком нового навчального року і бажаю успіхів у навчанні та творчих злетів.

Ми приступаємо до вивчення нового для вас предмету – Інформатики.

Ви перейшли до середньої школи, тому на уроках інформатики ми будемо застосовувати принципи вивчення предмету, які застосовують у старшій школі. Це буде цікавим і корисним для вас досвідом та дозволить вам підготуватися до навчання в старших класах. В цьому навчальному році нас з вами чекає 35 уроків(16 у І семестрі та 19 у ІІ семестрі), де ми будемо займатися, як засвоєнням теоретичних знань, так і відпрацюванням практичних навичок роботи з комп’ютером.
Вивчення інформатики ми почнемо з теми «Інформація. Інформаційні процеси та системи». На вивчення даної теми виділено 4 уроки на протязі яких ми з вами розглянемо теоретичні та практичні питання по даній темі.

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень».



ІІ. Людина – це істота соціальна, яка потребує постійного спілкування і сучасний технічний прогрес дозволяє людині спілкуватись необмежено за допомогою інформаційних технологій. Людина, яка не вміє користуватись персональним комп’ютером (ПК) позбавлена змоги отримувати найновішу інформацію в науці та інших галузях людської діяльності або для її отримання витрачає дуже багато часу. Тому вивчення інформатики є надзвичайно актуальним для молодих людей, які тільки вступають в життя.

Метою сьогоднішнього уроку є ознайомлення з поняттям інформації,повідомлення.


ІІІ. Отже, розпочнемо розглядати питання сьогоднішнього уроку. Світ існує в трьох основних формах – речовина, енергія та інформація.

Інформація – це відомості стосовно осіб, предметів, фактів, подій, явищ і процесів незалежно від форми їх подання

Інформація має такі властивості

Властивості інформації

Цінність

Достовірність

Повнота

Доступність



Актуальність

Об’єктивність





  1. Цінність – це максимально можлива користь для досягнення мети.

  2. Достовірність – правдивість уявлень про джерело інформації.

  3. Повнота – ступінь подробиць в уявленнях про предмет.

  4. Актуальність – відповідність поточному моменту часу.

  5. Доступність - здатність споживача сприймати формацію.

  6. Об’єктивність – відображення зовнішнього світу, який існує незалежно від сприймача.

Інформація передається за допомогою повідомлень.

Повідомлення складаються з матеріальних носіїв: знаків(записи на папері, книги), сигналів(світлофор, маяк), фізичних процесів, які змінюються з часом. (записати)

Людина сприймає інформацію(повідомлення) за допомогою своїх органів чуття.

Візуальне сприйняття інформації – це текстова інформація, числова інформація та графічна інформація. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Звукове сприйняття інформації – це мова, музична композиція, сигнали. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Тактильна інформація - за допомогою дотику. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Нюхова інформація – за допомогою носа. Давайте наведемо з Вами приклади…..

Смакова інформація – за допомогою смаку(язик). Давайте наведемо з Вами приклади…..

Одну і ту ж інформацію можна передавати різними мовами, усно та письмово або у вигляді малюнку. Сприйматися інформація (повідомлення) може також по різному. Наприклад, кивок голови згори вниз у нас означає слово «Так», а у Болгарії слово «Ні». Або слово «коса» також має три значення коса дівчини, коса на річці та коса для скосу трави. Таким чином інформація залежить від того, як трактується повідомлення і за допомогою чого воно передається.

Якщо повідомлення не несе корисної інформації, то воно несе шум.(записати)

Інформація може перетворюватися в шум і навпаки. Наприклад, якщо ми бачимо кожен день безліч реклами, то ми її сприймаємо, як шум, але якщо нам щось потрібне (меблі, одежа, ПК), то ми починаємо прислуховуватись реклами. В цьому випадку шум перетворюється в інформацію.

Форми подачі інформації бувають: текстова, графічна, звукова, числова, мультимедійна(кіно), керуюча(інструкції, команди). (записати)

Серед способів подачі інформації: мова(усний обмін інформацією), писемність, преса, книги, радіо, кіно, телебачення, комп’ютер. (записати)


Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так стомився?

І наліво нахилився.

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Руки вгору, руки вниз.

Вгору трошки подивись.

Руки склали, як вітряк,

І покрутимося так.

Вище руки підійміть

І спокійно опустіть.

Будем дружно ми сідати

І до праці приступати.


  1. Гра «Моя планета»


Мета: Визначення учнями вихідної інформації в результаті опрацювання вхідної інформації.

У давнину люди вирішили, що кожній цифрі від 1 до 9 відповідає одна з планет Сонячної системи:



  1. Сонце

  2. Місяць

  3. Марс

  4. Меркурій

  5. Юпітер

  6. Венера

  7. Сатурн

  8. Уран

  9. Нептун

Якщо послідовно додавати цифри дати свого народження, то можна визначити «Свою» планету. Наприклад,

15.01.2008 = 1+5+0+1+2+0+0+8 = 17 = 1+7 = 8 → Уран


Вхідна Опрацювання Вихідна

інформація інформації інформація
А тепер давайте попрацюємо в парах. Кожен з Вас повинен отримати вхідну інформацію(дату народження) в свого партнера по парті, опрацювати інформацію та видати «планету» свого партнера. Отже, на все це у Вас є 5 хвилин. Почали!
Загадки про загальні носії інформації

Чорняві пташинки


На кожній сторінці
Мовчать та чекають,
Доки їх вгадають. (Букви )

Головою обертає


Нам показує держави
Ріки, гори, океани. (Глобус )

Що за незнайома мова?


Хто перекладе нам слово? ( Словник )

Смачно пахне наш пиріг,


Хто його зробити зміг?
Допоможе книга-диво,
Все розкаже нам красиво ( Кулінарна книга)

Дуже я потрібна всім –


І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,
А сама завжди мовчу. ( Книга)

Ось так дім – одне вікно!


Кожен день в ньому - кіно! (Телевізор)

Розклад добре знаю я


І домашнє завдання.
На сторіночках – оцінки
Кожного шкільного дня! (Щоденник )

Отже, на уроці ми дізналися, що ж таке інформація та повідомлення та яким чином повідомлення передавати та сприймати.



  • Чи сподобався вам урок?

  • Що саме сподобалось, а що ні?

  • Які ви нові для себе знання дістали?


Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. § 3.

Урок 2
Тема: Способи подання повідомлень

Мета уроку:

Навчальна: забезпечити засвоєння учнями способів подання повідомлень.

Розвивальна: розвиток пам’яті, уважності, логічного мислення.

Виховна: формування інтересу до вивчення науки інформатики, виховання інформаційної культури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку

І. Організаційний момент

(Привітання, відмітити відсутніх)



ІІ. Актуалізація опорних знань

Відповіді учнів на запитання:



  • Як людина отримує відомості про навколишній світ?

  • Що називають інформацією?

  • Як пов’язані повідомлення та інформація? (слайд 1)


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми й мети уроку.

В основному людина отримує інформацію за допомогою своїх очей, але й інші органи чуття значимі для сприйняття (слайди 2-5). Ми розглянули дуже багато прикладів повідомлення і можна зробити висновок, що повідомлення – це послідовність сигналів різної природи: звуків, текстів, зображень, жестів тощо (слайд 6). Тобто повідомлення не лише можна по різному сприймати але й по різному передавати. Тож сьогодні на уроці ми познайомимося з видами повідомлень відповідно до способу їх подання. Темою уроку є - «Способи подання повідомлень» (слайд 7).



IV. Пояснення нового матеріалу.

Розповідь учителя (Слайд 8)



Фізкультхвилинка
V. Закріплення нових знань

  1. Назвати способи, якими подаються повідомлення (Слайд 9)

  2. Як називаються ці значки? Для чого та де їх використовують? Який це вид повідомлення? (Слайд 10 – Смайлики)

  3. Назвіть органи чуття, якими людина сприйняла (Слайд 11).

  4. Дайте відповідь на питання, використовуючи різні способи подання повідомлень: Котра година? Як пройти до бібліотеки? (Слайд 12).

  5. (Якщо залишиться час) Заповнити таблицю згідно поданого зразка (Слайд 13)

VI. Домашнє завдання (Слайд 14).

VII. Підведення підсумків уроку:

Декілька учнів оцінюють свої знання (кожен для себе визначає) згідно до слайду 15. Виставлення оцінок за урок.


Урок 3

Тема: Інформаційні процеси: зберігання, опрацювання, передання та пошук повідомлень.

Мета уроку:

Навчальна: Познайомити учнів з інформаційними процесами та навчити їх застосовувати в житті

Розвивальна: Розвити вміння працювати з інформацією, опрацьовувати інформацію та збирати, передавати та шукати інформацію

Виховна: Розвити в учнях інформаційну культуру, виховати посидючість

 

Тип уроку: Комбінований урок

 

Структура уроку


  1. Організаційний момент

  2. Етап орієнтації

  3. Етап проектування

  4. Етап навчальної діяльності

  5. Гра

  6. Контрольно-оцінювальний етап

  7. Домашнє завдання

Хід уроку

І. Доброго ранку, діти! Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Інформаційні процеси».

ІІ. Щоб добре вміти працювати з інформацією, потрібно знати всі можливі дії з нею. Саме цим ми сьогодні і займемося. Давайте починати.

ІІІ. Процеси, які пов’язані із пошуком, отриманням, зберіганням, обробкою, передачею та використанням інформації називаються інформаційними процесами.

інформатика 5 клас

З кожним роком в світі об’єм інформації збільшується в декілька разів. В середині ХХ століття з’явилось поняття комп’ютерного вибуху, коли людина повинна була володіти таким об’ємом інформації, що в пам’яті вже важко його зберегти. І тут на допомогу людині прийшов комп’ютер. З появою цієї техніки з’явилися нові науки – кібернетика, інформатика, експертні системи, нейронні мережі та ін.



Інформатика – це наука, яка вивчає інформаційні процеси в живій та неживій природі, суспільстві та техніці.

Комп'ютер — універсальна цифрова обчислювальна машина для оброблення програмованої інформації.

Інформаційна технологія – це організація інформаційних процесів з використанням технічних засобів та приладів. (записати)

Існують такі види інформаційних технологій: пошта, лист, телефон, телеграф, електрона пошта та ін.



Паперові технології – це організація передачі інформації за допомогою паперових носіїв.

Нові інформаційні технології – це організація передачі даних через ПК. (записати)

Фізкультхвилинка

Хто здоровим хоче буть,

Про зарядку не забудь!

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись,

Руки вгору, руки в боки,

І зроби чотири кроки,

Дерева високі-високі,

Травичка низенька-низенька,

Вітер дерева колише, гойдає,то вниз пригинає.

Птахи з дерев летять, відлітають,

А учні тихенько на місця сідають.



ІV. Гра

Гра  «Хто є хто? Джерело-споживач-носій»

Прокоментуйте інформаційні процеси, заповнюючи наведену таблицю.



урок інформатики 5 клас

Гра – кодування (робота в парах)

Двоє хлопців приїхали відпочивати до літнього табору. Перший поцікавився у другого, як його звати.

— Відгадай,— відповів той. — Я замінив кожну літеру свого імені на номер в українському алфавіті. Вийшло 22 7 21 4 12 14. Розкодуйте ім’я хлопчика.

інформатика 5 клас

Завдання 2. Закодуйте ім’я свого партнера по парті. Дайте відповідь на питання: Якими інформаційними процесами ви користувалися в роботі?

VІ. Контрольно-оцінювальний етап(робота в парах)

1. Інформацію, що не залежить від особистої думки чи судження, можна назвати:

а) достовірною;

б) актуальною;

в) об'єктивною;

г) корисною;

д) зрозумілою.

2. Інформацію, що відбиває правдиве положення справ, називають:

а) зрозумілою;

б) достовірною;

в) об'єктивною;

г) повною;

д) корисною.

3. Інформацію, істотну і важливу в даний момент, називають:

а) корисною;

б) актуальною;

в) достовірною;

г) об'єктивною;

д) повною.

4. Інформацію, за допомогою якої можна вирішити поставлену задачу, називають:

а) зрозумілою;

б) актуальною;

в) достовірною;

г) корисною;

д) повною.

5. Властивості інформації - …

6. Інформаційні процеси - …


VIІ. Домашнє завдання

1. Вивчити терміни

2. § 3
Урок 4

Тема: Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними.

Мета уроку:

Навчальна: Познайомити учнів з даними та пристроями для роботи з даними, навчити учнів кодуванню повідомлень.

Розвивальна: Розвивати вміння працювати з даними та принцип кодування повідомлень.

Виховна: Виховувати в учнях інформаційну культуру, увагу, посидючість.

Тип уроку: Комбінований урок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.

Доброго дня, діти!

Сьогодні ми з вами розглянемо тему: «Дані. Пристрої, що використовуються для роботи з даними».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Інформацію передається у вигляді повідомлень. Самі повідомлення стають даними. Саме цим ми сьогодні і займемося. Давайте починати.


ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Повторення (мозковий штурм)

  1. Що таке інформація?

  2. Які властивості інформації ви знаєте?

  3. Які носії інформації ви знаєте?

  4. Що таке повідомлення?

  5. Як передаються повідомлення?

  6. Що таке шум?

  7. Чи може шум перетворюватися на інформацію?

  8. Чи може інформацію перетворюватися на шум?

  9. Які інформаційні процеси ви знаєте?

  10. Що таке інформатика?


ІV. Засвоєння нових знань.

Дані – це інформація, яку ми можемо сприймати або працювати з нею.

Комп'ютер – універсальна цифрова обчислювальна машина для оброблення інформації.

Інформаційна технологія – це організація інформаційних процесів з використанням технічних засобів та приладів. (записати)

Існують такі види інформаційних технологій: пошта, письмо, телефон, телеграф, електрона пошта, диктофон, фотокамера, калькулятор, відеокамера, ігрова приставка, навігатор, планшет та ін. Паперові технології – це організація передачі інформації за допомогою паперових носіїв. Нові інформаційні технології – це організація передачі даних через ПК. (записати)

Серед одиниць вимірювання інформації виділяють: біт, байт, КБ, МБ, ГБ, ТБ.

Біт – це найменша одиниця вимірювання інформації, одна комірка пам'яті, в яку можна записати 0 або 1.

Байт – це вісім підряд записаних бітів.

1байт = 8 бітів

1Кбайт = 1024 байти

1Мбайт = 1024 Кбайти

1Гбайт = 1024 Мбайти

1Тбайт = 1024 Гбайти



Система числення – це система запису чисел за допомогою певного набору знаків.

Системи числення бувають: десяткова, двійкова, вісімкова, шістнадцяткова, римська. Системи числення використовують кодування. (записати)



Кодування – процес перетворення символів одного алфавіту на символи іншого.

Код – результат кодування.

Фізкультхвилинка

Один – піднести руки вгору,

Два – нагнутися додолу.

Не згинайте, діти, ноги

І торкайтеся підлоги.

Три, чотири – прямо стати

Будемо відпочивати.


  1. Закріплення нових знань.


Завдання 1. Додаток 1
Завдання 2. «Не царська, а цезарська справа…»
Одним з давніх шифрів є шифр Цезаря, названий так на честь римського імператора Гая Юлія Цезаря, який використовував його для секретної переписки. За цим шифром кожний символ алфавіту замінявся іншим, що знаходився від даного на певну кількість позицій:


Розшифруйте повідомлення


ДЙДЬГМХЗ КРЧСУПАХЙНЦ, якщо ключ К = 3:

Завдання 3. (робота в групах)

Використовуючи шифр Цезаря, закодуйте українські прислів’я, ключ К=2:

1. Правда суду не боїться.

2. На хорошу квітку і бджілка летить.

3. Легко здобуте легко й забути.

4. Від жару і камінь трісне.

5. Слово не стріла, а глибше ранить.

6. Свій розум май і людей питай.

7. Розумний розсудить, дурень осудить.

8. Кінець діло хвалить.

9. Без роботи день роком стає.

10. В науці старих нема.

11. Без вміння і сила зайва.

12. Сонце відчиняє світ, а книга відкриває очі.



  1. Підсумок уроку.

Сьогодні ми з вами познайомилися з даними та пристроями для роботи з даними, навчилися кодуванню повідомлень. Оцінюю роботу учнів на уроці.


  1. Домашнє завдання.

1. Вивчити § 1.3.

2. Закодуйте своє повідомлення, скориставшись таблицею азбуки Морзе.


Урок 5


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5

Схожі:

Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconІнформація про конкурс II. Інформація про crdf global III. Загальна інформація про конкурс 3 IV. Вимоги до учасників 4
Кінцевий термін подання заявок: Вівторок, 15 червня 2016 р. (23: 59) за східним літнім часом США
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconПовідомлення про Б. Хмельницького та його сподвижників. Учитель демонструє портрети та ілюстрації на ст. 94-95 підручника. Завдання: На основі повідомлень та ілюстрацій визначте риси характеру Б. Хмельницького і його соратників
Прочитати пункт 1 § 14 І документ на ст. 92 «Б. Хмельницький про основну причину національно-визвольної війни»
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconІнформація це відомості про документи (книги, статті, електронні ресурси тощо), необхідні і достатні для їх пошуку, відбору та використання, а також для повідомлення, рекомендації та популяризації
Бібліографічна інформація це відомості про документи (книги, статті, електронні ресурси тощо), необхідні І достатні для їх пошуку,...
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconВсесвітня історія, 11 клас Тема: США мета
Обладнання: політична карта світу, історичні документи, додаткова інформація ( повідомлення учнів), портрети президентів США
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconПовідомлення (Повідомлення про інформацію)
Підтверджую ідентичність електронної та паперової форм інформації, що подається до Комісії, та достовірність інформації, наданої...
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconВимоги до оформлення доповідей І повідомлень

Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconРезюме Прізвище, ім’я, по-батькові Контактна інформація
Контактна інформація: вкажіть свій телефон, адреса електронної пошти та домашньої сторінки (якщо є). Вказувати домашню адресу бажано,...
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconПовідомлення має бути точним, нейтральним, швидким, повним, цікавим, містким
Кожне повідомлення має містити джерело. Якщо джерело сумнівне або неточне, перевага віддається надійності, а не швидкості. Отже треба...
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconНайдьонова Л. А. Кібер-булінг або агресія в інтернеті: способи розпізнання І захист дитини методичні рекомендації Київ 2011
Найдьонова Л. А. Кібер-булінг або агресія в інтернеті: способи розпізнання І захист дитини / Л. А. Найдьонова //Методичні рекомендації...
Інформація. Повідомлення. Способи подання повідомлень iconІнформація про наукову та науково-технічну діяльність кафедри за 015 р. І узагальнена інформація щодо наукової та науково-технічної діяльності кафедри ІІ
Визначні результати фундаментальних досліджень у галузі природничих, суспільних І гуманітарних наук, зокрема наукові досягнення світового...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка