Обласними культурно-мистецькими закладами проведена значна робота по організації культурно-мистецьких та просвітницьких заходів щодо відзначення знаменних та пам’ятних дат історії та сучасності держави та краю.
КУ «Обласний навчально-методичним Центром «Херсонської обласної ради» 22 січня 2014 року на базі школи мистецтв № 1 міста Херсона було проведено обласний етап ІV Всеукраїнського конкурсу учнівської творчості «Об’єднаймося ж, брати мої!» у номінаціях «Образотворче мистецтво» та «Декоративно-прикладне мистецтво». Темою заходу була «Ідея соборності України: творчість Тараса Шевченка; народ, суспільство, держава, родина. Минуле, сучасне і майбутнє». На конкурс надійшли роботи з усіх мистецьких навчальних закладів Херсонської області. Журі конкурсу на чолі з Народним художником України, професором Володимиром Чуприною визначило 10 переможців, роботи яких були представлені в м. Києві на XXІІІ Всеукраїнському конкурсі читців імені Тараса Шевченка, (до 200-річчя Великого Кобзаря), який проходив з 12 по 16 травня.
05 березня поточного року в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М.Куліша організовано та проведено культурно-мистецьку акцію «Шлях до Тараса» за участю делегацій з районів та міст області. У заході взяли участь 700 глядачів та понад 300 учасників.
09 березня в обласному центрі у Шевченківському сквері проведено урочистий мітинг «Благословен той день і час…» та покладання квітів до погруддя Тараса Шевченка.
20 березня в області завершився обласний огляд аматорського мистецтва, присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка та 70-річчю утворення Херсонської області.
З метою вшанування пам’яті Великого Кобзаря, з січня по травень п.р. пройшов обласний конкурс самодіяльних поетів «Кобзаревими стежками», на якийнадійшло понад 100 віршованих творів про Т.Г.Шевченка від 75 авторів майже з усіх районів області.
21 березня цього року в м. Херсоні на базі Південноукраїнського регіонального інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського тижня дитячого читання – 2014, присвяченого ювілею Т.Г.Шевченка. Серед почесних гостей були представники із міст Києва та Миколаєва, відомі поети, художники, письменники, журналісти.
Обласним краєзнавчим музеєм до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка» підготовлено літературно-історичний проект «Музейна Шевченкіана» з використанням сучасних інтерактивних методів подання матеріалу. Спеціально для проекту були побудовані: стаціонарна виставка «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття» та віртуальна «Дитячими стежками Кобзаря». Крім того, фахівцями музею підготовлено цикл екскурсій та заходів «Музейна Шевченкіана», до якої ввійшли наступні заходи: «Херсонщина у поезії Великого Кобзаря». «У нашім раї на землі…», «Дитячими стежками Кобзаря». Загальна кількість заходів, екскурсій діючого проекту «Музейна Шевченкіана» 145 (лютий-вересень). Всього відвідало заходи – 3705 чол. (370 чол. – пільгова категорія населення).
З метою утвердження свідомості нації, народу, етнічної культури, мовної єдності, кращих рис характеру громадянина України музеєм біло впроваджено патріотично-просвітницький проект «Україна – єдина країна». В рамках цього проекту було проведено наступні заходи: просвітницький захід до Дня Знань «Херсонщина у поезії Кобзаря», присвячений темі Першого уроку 2014/2015 навчального року (всього відвідало – 110 дітей); масовий захід «Україна. Поступ свободи» (ретроспектива становлення української державності, висвітлення подій Європейського майдану та майдану в Херсоні, відвідало – 115 чол.). До 155-річчя від дня народження осетинського поета Коста Хетагурова проведено 6 урочистих заходів (відвідали 136чоловік . та підготовлено віртуальну екскурсію «Коста Леванович Хетагуров: життя і творчість».
До 120-річчя від дня народження О.П.Довженка побудовано віртуальну виставку «Я хочу жити на Вкраїні», виставку «Лицарі степів» (знайомство з темою козацтва вихованців дитячих садків) та віртуальна екскурсія «Трагедія людства 1914-1918 рр. Херсон та херсонці під час Першої світової війни». До 150-річчя з дня народження видатного вченого та засновника музею природи в Херсоні Йосипа Конродовича Пачоського організовано 2 святкових науково-інтерактивних заходів «Мандрівка в час заснування ХОКМ. Зустріч з Й.К.Пачоським»,які відвідало 50чоловік.
В обласному художньому музеї ім. О.Шовкуненка в рамках виставкового проекту «Українське мистецтво ХХ століття у збірці музею» відкрито виставку «Шевченкіана у творах українських художників-графіків ХХ століття», виставка творів художників-графіків ХХ століття «Українські художники – Великому Кобзарю». На базі виставки проводилися лекції для студентської молоді та викладачів шкіл естетичного виховання. За звітний період проведено 52 екскурсії, які відвідали 2,7 тис. осіб.
Також музеєм організовано та проведено: виставки з урочистим вернісажем: «Українські художники Великому кобзарю», «Єдина моя Україна»; лекцію для вчителів естетичного виховання «Шевченко-художник» та підготовлено виступ на ТРК «Скіфія» в рамках рпрограми «Люди і долі» про життя та творчість великого Кобзаря.
До 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка, 70-річчя визволення України від фашистських загарбників, 70-річчя створення Херсонської області, та 69-річчя Дня Перемоги Херсонською обласною філармонією було підготовлено 8 концертних програм: «Т. Г. Шевченко в музиці», «Сім жінок у житті Шевченко», музично-поетичні композиції: «Я так її, я так люблю…», «Дитячі роки поета», «Видатні співаки Перемоги», «Поклонимось великим тим рокам», музично-поетична композиція «Вулицями рідного міста», «Пісні 30-х та 40-х років».
Солісти обласної філармонії взяли участь у культурно-мистецькій акції «Шлях до Тараса», яка пройшла 05 березня поточного року в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. М.Куліша. Всього Херсонською обласною філармонією до знаменних та пам’ятних дат проведено 61 концерт.
В березні на базі Херсонського музичного училища відбувся вечір вокальної музики «Пам’яті Кобзаря» за участю творчого складу артистів філармонії.
04 квітня в обласному академічному театрі ляльок відбулася прем’єра літературно-хореографічної композиції «Тарас Шевченко – очима молоді» (спільний проект театру та Херсонського державного університету). Виставу переглянуло 250 глядачів.
09 квітня в актовій залі обласного Палацу культури відбулася тематична програма «Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття».
У червні п.р. проведено літературно-музичну програму, присвячену 31-й річниці створення творчих колективів клубу ветеранів ВВв та праці «Патріот Вітчизни» ім.генерала Жирнова.
Творчими колективами обласного Палацу культури протягом 2014 року організовано та проведено 543 культурно-масових заходів які переглянуло 122 100 глядачів.
З 12 по 16 травня в м. Києві проходив XXІІІ Всеукраїнський конкурс читців імені Тараса Шевченка, в якому взяли участь представники творчої молоді з Херсонщини.
Протягом року обласною бібліотекою для дітей ім. Дніпрової Чайки реалізовувався відеопроект «Шевченкіана нашої родини» за участю дітей, дорослих членів їхніх родин, читацьких родин, окремих сімей херсонців, відомих у громаді своєю причетністю до популяризації творчості Кобзаря. Всього було залучено 26 родин.
За підтримки Херсонського благодійного фонду «Захист», представників творчих спілок області відбувся святковий захід «Шевченкова спадщина єднає тавричан», що пройшов 09 грудня 2014 року у навчально-виховному комплексі ім. Т.Г.Шевченка з нагоди підбиття підсумків Року Шевченка на Херсонщині.
Комунальним підприємством «Кіновідеопрокат» проводилася кіно-мистецька відеопрограма «У моєму серці слово Кобзаря». Програму показано у 26 школах м. Херсона, обслуговано 2,5 тис. школярів. У районах і містах області відеопроект переглянули понад 1,5 тис. осіб.
До 70-річчя утворення Херсонської області обласний краєзнавчий музей проводив екскурсії у рамках виставково-просвітницького проекту «Працею створена» для учнівської молоді м. Херсона. . Значну увагу музей приділяє розробці та втіленню в життя музейних акцій, проектів, екскурсій, просвітницьких заходів патріотичного напрямку, зокрема в музеї пройшли: тематичні екскурсії «Моє рідне місто» та популярно-просвітницькі заходи та екскурсії: «Україна. Поступ свободи», «О.Довженко – батько українського кінематографу»; тематичні екскурсії «Людина і зброя» «Літературна Херсонщина», та інші. (Всього понад 180 екскурсій). До дня міста музеєм підготовлено та проведено просвітницьку акцію «Історія однієї картини» (Херсон на полотні відомого художника кінця ХУІІІ – початку ХІХ ст. Ф.Алексеєва). (Всього понад – 200 чоловік).
До 70-річчя визволення Херсону від фашистів в обласному художньому музеї ім. О.Шовкуненка побудовановиставку «Миру тобі, рідна Херсонщино!».До 70-річчя утворення Херсонської області в музеї оформлено виставку живопису та графіки херсонських художників «Миру тобі, рідна Херсонщина».
До 70-річчя утворення Херсонської області у лютому-березні 2014 року обласною бібліотекою для юнацтва ім. Б.Лавриньова був реалізований обласний краєзнавчий Інтернет-проект «Херсонщини достойні імена», у межах якого відбулися дві відеоконференції, що об’єднали бібліотеки Херсонщини на платформі Google Hangouts: «Спортивна гордість Херсонщини» та «Звеличені працею і талантом».
До 522-річниці першої згадки про козацтво співробітники музею взяли участь у науковій конференції «Херсонщина у контексті соціокультурної історії України», яка проходила 26 вересня в Херсонському державному університеті.
До 70-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років у травні на сцені академічного обласного театру ляльок відбулась прем’єра вистави для дітей «Яструбок». (Режисер-постановник Б.Чуприна).
03 квітня за сприяння Посольства Киргизької Республіки в Україні в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О.Гончара відбулось урочисте відкриття фотовиставки «Світ Чингіза Айтматова», присвяченої письменнику, громадському та державному діячу Чингізу Айтматову. У відкритті виставки взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол Киргизької Республіки в Україні пан Улукбек Чиналієв, та керівництво міста. Протягом декількох тижнів у школах Херсона та області проходили конкурси: он-лайн конкурс «Киргизстан за 1 хвилину» та літературний конкурс «Херсонські діти про творчість Чингіза Айтматова». На заході були представлені фрагменти кращих робіт. Почесні грамоти та подарунки переможцям вручив Надзвичайний і Повноважний Посол Киргизької Республіки в Україні пан Улукбек Чиналієв.
До Дня Європи закладами культури і мистецтв проведено цикл тематичних заходів.
З 12 по 18 травня в м. Херсоні у ККЗ «Ювілейний» пройшов Тиждень європейського кіно. На базі кінотеатру 3D безкоштовно демонструвалися кращі фільми виробництва Швеції, Іспанії, Німеччини, Великобританії, Франції, Мексики. Ініціаторами кінопоказів виступив КП «Кіновідеопрокат» та Херсонська обласна державна адміністрація.
15 травня в ККЗ «Ювілейний» в рамках проведення «Днів Європи в Україні» відбулася святкова програма, присвячена відзначенню Дня німецької культури у Херсоні. В заході взяли участь керівники структурних підрозділів облдержадміністрації культури, освіти і науки, представники обласного товариства німців «Відергебурт», громадських організацій національних меншин, творчої інтелігенції, молодь та громадськість м. Херсона.
Фахівцями обласного Палацу культури підготовлено та проведено заходи до Державних свят: Церемонію покладання квітів, присвячену Міжнародному Дню пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф «Гірчить Чорнобиль крізь роки» (25 квітня) та Траурний мітинг пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу та вшанування пам’яті жертв політичних репресій. (18 травня).
З нагоди святкування 236-ї річниці заснування міста Херсона артисти та симфонічний оркестр обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша взяли участь у театралізованому мітингу «Херсон – столиця Таврії», який проходив в Потьомкінському сквері, у святковому концерті на площі Героїв Сталінграду «Херсон – місто мого дитинства» та в Гала-концерті «Херсон – Україна – єдина родина».
14 листопада 2014 року в великій залі Херсонського музичного училища відбувся вечір пам’яті жертв репресій 1944 року серед турків-месхетинців «70 років без Батьківщини». Організаторами заходу стали обласна організація турків-месхетинців «Салям» та Херсонський обласний Центр народної творчості. На зустрічі були глави духовенства, органів влади, почесні гості з інших областей.
На виконання Указу Президента України П.Порошенка «Про відзначення в Україні Дня Гідності і Свободи» на державному рівні, в м. Херсоні 21 листопада п.р. на площі Свободи відбувся урочистий мітинг з нагоди десятої річниці «помаранчевої революції» та першої річниці «Євромайдану». В заході взяли участь представники закладів освіти, культури, інших державних організацій та релігійних конфесій. Головна мета заходу – недопущення в Україні повторення кривавих сторінок історії. Після завершення мітингу усі присутні зі свічами в руках вирушили ходою до пам’ятника жертв тоталітарних репресій, де вшанували померлих в роки Голодомору 1932-1933. (Було присутніх близько тисячі чол.)
Херсонським обласним Центром народної творчості спільно з відділом культури Генічеської райдержадміністрації до Дня Прапора та Дня Незалежності України організовано та проведено концертну програму за участю аматорських колективів та солістів Херсонщини для військовослужбовців с.Сальково Генічеського району. У заході взяли участь представники та творчі колективи від болгарської громади м. Херсона, кримськотатарського, німецького, турко-месхетинського товариств Генічеського району, солістка Центру народної творчості Антоніна Потужня.
До державних свят проведено мітинги та покладання квітів: до Дня Соборності та Свободи України, 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 26-ї річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан, дня визволення м. Херсона від фашистських загарбників, до 70-річчя утворення Херсонської області, дня скорботи та вшанування пам`яті жертв війни в Україні, 18-ї річниці Конституції України, 28-ї річниці Чорнобильської катастрофи, 69-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, до Дня пам’яті жертв політичних репресій, 70-ї річниці депортації кримськотатарського народу, дня Європи в Україні, дня Конституції України, дня Незалежності України та дня Державного Прапора, дня знань, дня міста Херсона, Всеукраїнського дня бібліотек, дня українського кіно, дня партизанської слави, дня працівників культури та майстрів народної творчості.
Також проведено тематичні заходи до дня захисника Вітчизни, Міжнародного жіночого дня, Міжнародного дня рідної мови, Міжнародного дня театру,Міжнародного дня музеїв, Міжнародного дня захисту дітей, дня скорботи та пам’яті жертв війни в Україні, дня хрещення Київської Русі – України, до 120-річчя від дня народження українського письменника, кінорежисера А.П.Довженка, до 150-річчя від дня народження М. Коцюбинського, до 125-річчя від дня народження українського письменника, сатирика та гумориста Павла Михайловича Губенка (Остапа Вишні), до 80-річчя від дня народження композитора Валентина Стеренка, до 85-річчя від дня народження херсонського письменника та журналіста Миколи Каляки, до 100-річчя херсонського скульптора І. Шапко, 155-річчя від дня народження осетинського поета Кости Хетагурова, до 70-річчя депортації українців із Польщі 1944-1947 років, тощо.
|