Узагальнена інформація
про виконання пунктів 2, 3 статті 1 та статті 3 Указу Президента України від 12 квітня 2007 року № 297 "Про заходи з відзначення подій Української революції 1917 – 1921 років та вшанування пам'яті її учасників"
за перше півріччя 2010 року
На виконання підпункту а) пункту 2 статті 1 згаданого Указу:
-
22 січня, у День Соборності України, та 29 січня, у День Подвигу Героїв Крут в Автономній республіці Крим, усіх областях, містах Київ та Севастополь було проведено відповідні урочисті заходи.
На виконання підпункту б) пункту 2 статті 1 згаданого Указу:
-
Видано такі наукові праці з історії Української революції 1917 – 1921 років:
-
збірник документів «Українське відродження 1917 – 1920 років на Сумщині» (упорядник Г.М. Іванущенко);
-
«Спадкоємці козацької слави. Біографії генералів Армії УНР - уродженців Черкащини» (автор – Шатайло О.Л.).
-
На сьогоднішній день тематичними музеями, що присвячені подіям Української революції 1917 – 1921 років та вшануванню пам'яті її учасників є створений Українським інститутом національної пам'яті Музей Української Народної Республіки, музейна експозиція Меморіального комплексу "Пам'яті Героїв Крут" (Чернігівська обласна державна адміністрація), "Музей на колесах" на залізничній станції Фастів (громадська організація "Музей на колесах"), Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського у Києві, Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у м.Львові, музей Михайла Грушевського у с. Сестринівка Козятинського району Вінницької області, музей-квартира Надії Суровцової у м. Умань Черкаської області, музей Сергія Єфремова у с. Пальчики Катеринопільського району Черкаської області.
В окремих музеях створені спеціальні експозиції та виставки:
-
фотодокументальна виставка «Українська революція 1917 – 1921 років» (Волинський обласний краєзнавчий музей);
-
виставка «Нестор Махно та його доба» (Запорізький обласний краєзнавчий музей);
-
виставка «Чернігівщина доби Української революції» (Чернігівська обласна державна адміністрація);
-
виставка «Крути в історії визвольних змагань українського народу» (Чернігівський обласний краєзнавчий музей ім.. В.В.Тарнавського);
-
виставка архівних документів з історії ЗУНР (Державний архів Івано-Франківської області);
-
фотодокументальна виставка «Харківщина 90 років тому (до 90-річчя подій Української революції)» (Державний архів Харківської області);
-
фотодокументальна виставка «Українська революція 1917 – 1921 років в архівних документах» (Державний архів Київської області).
В експозиціях більшості обласних краєзнавчих музеїв події Української революції 1917 – 1921 років теж представлені, однак надана центральними та місцевими органами виконавчої влади інформація не дозволяє проаналізувати експозиції на предмет їх відповідності сучасним науковим концепціям та корисності для національної пам'яті українського народу.
Окрім постійно діючих експозицій, виставок архівних документів, речових та фотоматеріалів в Автономній республіці Крим, усіх областях, мм. Києві та Севастополі, а також у закладах Міністерства освіти і науки проводилися тематичні книжкові виставки.
Проблемними питаннями в організації постійно діючих експозицій, виставок архівних документів, речових та фотоматеріалів є несистемність у проведенні виставок та часткова невідповідність їх змісту сучасній науковій концепції Української революції 1917 – 1921 років.
У навчальних закладах, закладах культури, військових частинах відповідні тематичні заходи проведено Міністерством оборони, Міністерством освіти і науки, Радою Міністрів Автономної республіки Крим, усіма обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
-
Українським інститутом національної пам’яті спільно з Міжнародним благодійним фондом національної пам’яті України проведено Всеукраїнський конкурс мультимедійних проектів, присвячений 90-річчю подій Української революції 1917 – 1921 років. Його переможцями визначено фільм «Єдність нації» (автор - Олександр Мошенський, учень Каховської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів № 4, м. Каховка, Херсонська область), фільм «Пам’ятай про Крути» (автори - Світлана Кебкал, Володимир Плечистий, Лілія Єрьоменкова, вчителі Носівської районної гімназії, м. Носівка, Носівський район, Чернігівська область); фільм «Крутянські спартанці або як нищили цвіт нації» (автор - Лідія Маврадіна, вчитель Гребениківської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів, с. Гребеники, Великомихайлівський район, Одеська область); презентація «Вільне козацтво Звенигородщини у боротьбі за незалежність України» (автор – Лариса Янворська, вчитель Єрківської загальноосвітньої школи І - ІІІ ступенів, смт Єрки, Катеринопільський район, Черкаська область), а також фільм «Цілитель воленьки або рецепти мужності патріота» (народна аматорська кіностудія «Волинь», м. Луцьк, Волинська область).
-
Українським інститутом національної пам’яті було підготовлено та розповсюджено звернення до нащадків діячів Української революції 1917 – 1921 років з проханням передати Інституту будь-які матеріали (фотографії, документи, спогади, листи, ін.) про життя та діяльність борців за вільну Україну. На даний час отримано близько 10 (десяти) відгуків.
-
У січні 2010 року відкрито пам’ятний знак «Борцям за волю України, які загинули в Седневі у січні 1919 р.» (смт Седнів, Чернігівський район, Чернігівська область).
________________________________________
Поділіться з Вашими друзьями: |