Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ



Скачати 124.01 Kb.
Дата конвертації20.04.2018
Розмір124.01 Kb.
ТипІнформації

БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ

(Тренінгове заняття для учнів підліткового віку)



Марина ТЮТЮННИК, практичний психолог

Оскільського навчально-виховного комплексу

Ізюмської районної ради Харківської області
Мета: ознайомити підлітків з негативними явищами в мережі Інтернет та надати рекомендації щодо безпечного користування мережею; розвивати критичне мислення стосовно інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я.

Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери.
Хід роботи
І. Вступ.

Інтернет-технології стали природною частиною життя дітей і сучасної молоді. Невміння працювати з комп’ютером і орієнтуватися в інтернет-просторі в сучасному суспільстві можна порівняти з невмінням писати й читати. Комп’ютер є не тільки розвагою, але й засобом спілкування, самовираження та розвитку. [3, с.8]

Віртуальний світ дозволяє підліткам реалізувати цілу низку базових потреб: спілкування, ігри, розваги, саморозвиток та самореалізація, виховання сміливості, вміння долати перешкоди. [1, с.12]

Але є й негативний бік користування Інтернетом: відсутність життєвого досвіду, як правило, підвищує ризик зіткнутися з онлайн-загрозами.


ІІ. Прийняття правил роботи.
ІІІ. Очікування від заняття.
ІV. Мозковий штурм «Онлайн-загрози».

- Як ви думаєте, які онлайн-загрози існують при користуванні Інтернетом?

Всі відповіді дітей записуються на дошці. Потім учням пропонується самостійно дати визначення, пояснення тим загрозам, які вони назвали.

Психолог надає додаткову інформацію, якщо вона потрібна.


Додаткова інформація.

В Інтернеті приховано досить багато небезпек як для дітей, так і для дорослих. Знання цих небезпек дозволить їх уникнути.



Онлайн-загрози:

- онлайн-насильство;

- шахрайство;

- порнографія;

- отримання особистої інформації з метою злочинного використання.

  • Віруси, які заважають нормальній роботі комп’ютера та можуть знищити всю інформацію.

  • Нелегальні та шкідливі матеріали, що не відповідають віковим особливостям і негативно впливають на фізичне та психічне здоров’я дітей (небажаний контент - інформаційне наповнення сайту):

- Контент для дорослих. Інтернет може надати дітям швидкий та (у більшості випадків) безкоштовний доступ до порноконтенту. Практично гарантовано, що дитина зіткнеться із дорослим контентом, навіть якщо вона і не шукала його.

- Пропагування сексуального насильства над дітьми, жорстокої поведінки, шкідливих звичок тощо.

Перегляд матеріалів, що містять сцени насилля та жорстокості по відношенню до людей або тварин, перешкоджає нормальному формуванню моральних цінностей та може завдати психологічних травм.

- Он-лайн-зваблення дітей. Діти не лише можуть легко знайти порнографічні сайти, вони так само легко можуть отримати інформацію, яка підштовхне до скоєння злочину.

- Кібер-хуліганство, до якого відноситься:


  • Кібер-булінг – одна з форм переслідування дітей та підлітків за допомогою мережі. Для цього створюються сайти, або сторінки в соцмережах, на яких розміщуються матеріали, що компрометують дитину (фото, відео); надсилаються агресивного змісту повідомлення, коментарі тощо.

  • Кібер-грумінг – входження у довіру до дитини з метою використання її у сексуальних цілях. Шахраї дуже добре ознайомлені з особливостями вікової психології дітей та підлітків і орієнтуються в їхніх інтересах. Встановлюючи контакти в соціальній мережі або на форумах з дітьми, що знаходяться у пригніченому психологічному стані, вони співчувають, пропонують підтримку, обговорюють з дитиною питання, які її турбують, поступово переводячи їх у сексуальну площину, а потім пропонують перейти до стосунків у реальному світі.

- Виробництво, розповсюдження та зберігання дитячої порнографії. Серед молоді останнім часом набуває популярності така розвага як секстинг - фотографування себе у роздягненому вигляді на камеру телефона чи комп’ютера, з метою пересилки знімків друзям. Частіше за все секстинг використовують закохані пари, ті, хто хоче вихвалитися перед знайомими романтичними стосунками або підлітки, які розраховують на взаємність.

  • Виманювання інформації про дитину та її сім’ю з метою подальшого пограбування, шантажу.

Наведено основні й найстрашніші, на наш погляд, загрози, які можна «підчепити» через Інтернет, але фахівці з даного питання виділяють їх значно більше.

V. Вправа «Термінатор».

Мета: формування навичок безпечної поведінки у випадку потрапляння на сайти із контентом, який є небажаним для дітей.

На початку гри, непомітно для інших учасників, психолог повідомляє 2-3 обраним учням їхнє особливе завдання.

Учні об’єднуються в підгрупи по три учасники; отримують різнокольорові стікери й наклеюють їх на свій одяг.

Завдання гри полягає в тому, щоб не загубити і не втратити ці стікери. Психолог показує на будь-кого з учасників та дає команди: «міксер!», «пральна машинка!», «слон!», «тостер!»

На кожну команду всі учасники повинні виконати відповідні дії. «Міксер!» - учасник, на якого показав психолог, піднімає руки та голосно промовляє звук «вжик!», а учасники зліва та справа рухаються навколо своєї осі під його руками. Усі інші пропорційно розміщуються по троє і також виконують ці дії.

«Пральна машинка!» - учасник, на якого показав психолог, починає крутити головою, а ті, що знаходяться зліва та справа, руками роблять велике коло, в якому і крутить головою їхній партнер по грі. Всі інші учасники пропорційно розміщуються по троє і також виконують ці дії.

«Слон!» - учасник, на якого показав психолог, витягує вперед складені руки («хобот»), а учасники зліва та справа імітують руками великі вуха слона. Решта пропорційно розміщуються по троє і також виконують ці дії.

«Тостер!» - учасник, на якого показав психолог, починає підстрибувати на одному місці, а учасники зліва та справа складають руки та піднімають їх вгору. Між цими руками і плигає «тост». Всі інші учасники пропорційно розміщуються по троє і також виконують ці дії.

За командою «термінатор!» - обрані учасники повинні якомога швидше забрати стікери в інших учасників.

Коли учасники добре зрозуміли правила гри і швидко орієнтуються після кожної команди, психолог несподівано для всіх дає команду «термінатор!». Звісно, більшість учасників не розуміє, яку саме дію треба виконувати. Але в цей час 2-3 учасники, які знають нюанси гри, користуючись розгубленістю решти учасників, швидко забирають стікери, які всі, згідно з правилами, повинні пильно берегти. У результаті більшість із них втратить свої стікери – їх заберуть «термінатори», яким із самого початку були відомі всі правила гри.



Обговорення:

1. Чи сподобалася вам гра? Чому?

2. Чому ви не зберегли свої стікери? Що вам заважало?

3. Чи незнання правил гри може виправдати той факт, що ви не зберегли стікери, адже ви чітко знали умову гри: берегти стікери?

Висновок: у більшості випадків діти, відвідуючи сайти з дорослим або небажаним для них контентом, не усвідомлюють тих небезпек, на які можуть наразитися. Мета авторів цих сайтів – ввести дітей у такий психологічний стан, щоб вони втратили пильність. Оскільки діти не знають справжньої мотивації авторів цих сайтів, вони досить легко можуть потрапити у халепу.
VІ. Інформаційне повідомлення «Критичне мислення».

Як ви розумієте словосполучення «критичне мислення»? Як ви думаєте, що це таке, що це означає?

Людина, яка вміє критично мислити, формує самостійні твердження або думки на їх ґрунтовній аргументації. Необхідність критичного мислення виникає тоді, коли з’являється потреба перевіряти вірогідність суджень, висловлюваних людьми, або при використанні різноманітних джерел інформації, наприклад Інтернету.

Критичне мислення дозволяє міркувати про свої власні думки і причини, які стоять за іншими точками зору. Ми міркуємо про те, яким чином прийшли до рішення проблем. Ці роздуми базуються на логіці та надійній достовірній інформації, яку ми збираємо з багатьох джерел. Критичне мислення починається з постановки запитань і з’ясування проблем, які потрібно вирішити.

Сучасний рівень комп’ютеризації суспільства робить неосяжне інформаційне поле доступним кожному. Практично кожен може зчитувати інформацію з мережі, але практично кожен може і вмістити туди все, що завгодно. В цьому велика превага такого ресурсу, але в ньому криється і великі перестороги щодо необмеженого не розбірливого використання. Тому дуже важливим є вміння правильно, критично оцінювати ресурси Інтернету.
VІІ. Вправа «Розпізнавання пропагандистських технік з у ЗМІ та Інтернеті».

Мета: ознайомити учнів з маніпулятивними техніками, які найчастіше зустрічаються в ЗМІ та Інтернеті; формувати критичне мислення стосовно інформації.

Учні об’єднуються у три підгрупи, кожна з яких отримує частину інформації стосовно розпізнавання пропагандистських технік у ЗМІ та Інтернеті. Завдання для підгруп: ознайомитися з цією інформацією, навести власні приклади й розповісти про це іншим учасникам.

Інформація для учнів, яка ділиться на декілька частин для кожної підгрупи:

Розпізнавання пропагандистських технік з у ЗМІ та Інтернеті

Найчастіше в Інтернет-статтях та ЗМІ використовуються такі техніки маніпуляцій поведінкою чи свідомістю людини:



1. «Перенесення» – використання імен, фраз, чи символів, які можуть зробити очікуваний вплив. Наприклад: використання фотографії кінозірки чи відомого діяча на першій сторінці сайту, щоб люди виходили на сторінку при здійсненні пошуку.

2. «Приховування» (Відбір фактів) - презентація виключно такої інформації, яка дає перелік позитивних якостей, рис, ознак певного винаходу, товару, способу без надання переліку негативних.

3. «Причіпний вагон» («Роби, як усі!») – використання інформації, яка впливає на поведінку, що використовує відомості про використання людьми певної групи чогось, що «відрізняє» їх від «інших» наприклад, часто на молодіжних сторінках Інтернету, стверджується, що більшість молоді вживає легкі алкогольні напої, «приєднуйся до нас!», закликають такі сайти, або запитують «А ти вже спробував? Купив?». «Всі це роблять, значить, і ти маєш робити також!»

4. «Псевдонауковість» – надання деяким рекламним статтям вигляду наукових, де використовується мова близька до наукової, в якій багато наукових термінів та понять. Часто в таких статтях вказуються неіснуючі установи, несправжні імена вчених. В Інтернеті, наприклад, дуже багато статей, які розповідають про певні ліки, товари, які на перший погляд не несуть рекламного характеру, а виглядають як наукові статті.

5. «Свідчення» (Експертна оцінка) – рекомендації чи підтримка, які робляться відомими чи впливовими людьми. Наприклад: відомий футболіст рекламує в Інтернеті пиво, відомий актор розповідає про зубну пасту чи медичний препарат.

6. «Малюнки-антисвідки» - дуже часто ознаками прихованої пропаганди є невідповідність ілюстрацій змісту статті, підбір фотографій, які зроблені зовсім не під час описуваних подій чи явищ. Часто в Інтернеті наводяться відредаговані нечесними авторами чужі, «підтасовані» фотознімки, в яких змінені/замінені деталі.

7. «Гра на емоціях» - розповідь про ідею чи виріб супроводжується короткою, хвилюючою приємною чи дуже негативною історією. Якщо ви у захваті від чогось, сумні чи щасливі, то це і є той самий виріб або ідея, які вам потрібні!

8. «Повторення» - часте повторення назви виробу чи ідеї. Назва рекламованого товару чи ідеї часто повторюється, мало не в кожному реченні, і людина легко запам’ятовує її і при нагоді купує чи використовує в своїй мові.

9. «Негатив про суперників» - наведення негативних епітетів чи прикладів про інші вироби чи ідеї. Свідчення про недоліки інших зовсім не робить ваші ідеї чи продукти добрими, проте люди часто сприймають це на користь рекламованого вами товару чи ідеї. Наприклад, в рекламі прального порошку чи миючих засобів часто показують, як «інший» засіб нічого не робить з плямами, а рекламований – все і одразу відчищає.

10. Приховані маніпулятивні психологічні техніки – спеціальні прийоми та лексичні побудови, які використовуються в психології та психотерапії для зміни поведінки людей. Наприклад, є прийом, коли психотерапевт, щоб здобути прихильність клієнта на початку розмови висловлює три простих твердження, з якими клієнт, безумовно погоджується. Після чого ступінь його довіри до психотерапевта підвищується, а критичне сприйняття знижується. Проте, на відміну від інших маніпулятивних застосувань, в психотерапії, психотерапевт спочатку з’ясовує, що доброго і поганого може статися, коли пацієнт отримає бажаний тип поведінки, бажані риси, а реклама цього не робить. [4]



Обговорення.
VІІІ. Вправа «Таємниця».

Мета: формування навичок безпечної поведінки під час обміну фотографіями та особистою інформацією.

Психолог нагадує про те, що кожен із учасників має певні таємниці і не хоче, щоб вони стали відомі іншим. Наприклад: ми користувалися не своїми речами, без дозволу брали чужі речі, пліткували про кращого друга тощо. Це може статися з кожним: з ким – частіше, а з ким - дуже рідко, але це трапляється.

Учням пропонується описати на папері одну таку подію. Після того, як учасники напишуть, психолог просить дуже щільно скласти цей папірець, перегнувши декілька разів, щоб не було видно, що саме написано, і покласти його під стілець.

Після цього всім учасникам пропонується пересісти на два стільці вправо, потім на п’ять стільців вліво та ще на три стільці вліво.



Обговорення:

1. Що ви зараз відчуваєте?

2. Чи можете ви визначити, під яким стільцем знаходиться ваша таємниця?

Психолог просить взяти чужий папірець під стільцем, на якому він зараз опинився. Не треба його розгортати! Учасники лише беруть у руки папірці з чужими таємницями.



3. Що ви відчуваєте тепер? Чи хотіли б ви , щоб зараз хтось прочитав зміст того, що написано на папері, який він тримає у руках? Звісно цього ніхто не бажає.

Висновок: досить часто ми розміщуємо у мережі Інтернет інформацію, яка може нас компрометувати або навіть ідентифікувати: повне ім’я, домашню адресу, телефон, фінансовий статок, місце роботи батьків та інше. Цього не варто робити, інакше ми будемо почувати себе так, як під час цієї вправи.

Увага! Психолог повинен уважно слідкувати, щоб учасники навіть випадково не дізналися про зміст написаного на папірцях. Одразу після завершення вправи всі папірці збираються і на очах учасників знищуються або скидаються в кошик для сміття. Це необхідно зробити, адже вправа наочно демонструє ризик розміщення приватної інформації в мережі Інтернет, але кожен учасник повинен бути впевненим: його таємниця не стала відома іншим.
ІХ. Гра-руханка «Макарони».

Мета: зняти емоційне напруження.

Макарони, макарони, (почергові кругові рухи руками

З кетчупом, з кетчупом перед собою)

Гострі – гострі, ( тремтіння пальцями)

З перцем, з сіллю, (почергові рухи руками, що

імітують перчіння та соління страв)

Ложка справа, (підняти праву руку, зігнуту у

лікті)


Ложка зліва, (підняти праву руку, зігнуту у

лікті)


Маму з татом слухаємо, (нахили головою вліво-вправо)

Їмо, їмо, їмо. (нахили головою вперед-назад)


Х. Підведення підсумків.
Список використаних джерел:

1. Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник/ А. Б. Кочарян, Н. І. Гущина. – Київ, 2011.

2. Вчимося самостійності: навч.-метод. посіб. / За загал. ред.: Т. П. Спіріної; автор. кол.: Ю. М. Галустян, А. В. Каравай, А. Б. Кочарян, Т. Д. Мельник. – К.: Видавництво ФОП Москаленко О. М., 2011.

3. Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі (Посібник для батьків)/ Литовченко І. В., Максименко С. Д., Болтівець С. І., Чепа М. А., Бугайова Н. М. – К.: Видавництво: ТОВ «Видавничий будинок «Аванпост Прим», 2010



4. Intel® «Шлях до успіху» Комп’ютерні технології і підприємництво, 2011

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconКодекс честі як імператив життя
Обладнання: наочний матеріал, аркуші паперу різного кольору, мультимедійне забезпечення: слайди, публікації, презентація із досліджуваного...
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconПрофілактика та подолання стресових станів
Матеріали: маркери, фломастери, аркуші паперу, бейджі, стікери, плакати, дошки, роздаткові матеріали
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ icon, «заповідник»,
Естетичне сприйняття чудового світу природи; виховувати бережливе та відповідальне ставлення до природи
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconЗдоров’я школярів багато в чому залежить від їхніх теоретичних знань І практичних навичок, які сприяють збереженню здоров’я
Бесіди та заходи, які пропонуються, сприятимуть вихованню усвідомленого ставлення школярів до свого здоров’я та формування в них...
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconУроку. Позакласне читання. О. С. Пушкін «Дубровський»
Пушкіна, формувати навики аналізу епічного твору, вміння висловлювати думки з приводу прочитаного, на прикладі творів світової класики...
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconШкола сприяння здоров’ю
Виховання гармонійно розвиненої особистості, активної участі кожної дитини у творенні власного фізичного І духовного здоров’я
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconПовідомлення про перші відомості віл /сніду
Сніду, реферати, плакати за темою, фрагменти соціальних реклам, документальних фільмів, матеріали для тренінгів, стікери, ручки,...
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconОбладнання: портрети видатних людей, репродукції картин Леонардо да Вінчі; картки для індивідуальної роботи. Хід уроку
Мета: ознайомити учнів з окремими досягненнями людства; розвивати у школярів наполегливість, працелюбність, уміння доводити задумане...
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconКонспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка
Мета: ключові компетентності: вміння вчитися(оцінювати результат своєї роботи);загальнокультурна(сприймає духовні І моральні основи...
Інформації викладеної на сайтах; виховувати відповідальне ставлення щодо збереження власного життя і здоров’я. Обладнання: аркуші паперу, олівці, ручки, фломастери. Хід роботи І. Вступ iconУрок вивчення нового матеріалу. Обладнання
«легендарного поета» та «великого борця за волю свого краю»; розвивати критичне мислення, зв’язне мовлення, навички виразного читання,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка