Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на ТернопільщиніСкачати 44,62 Kb.
Дата конвертації15.10.2017
Розмір44,62 Kb.

Історичне краєзнавство.

Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині

Короткий опис маршрутів дасть можливість організувати туристсько-краєзнавчі походи, які спрямовані вивчення історії періоду Визвольної війни під проводом Б. Хмельницького, пов'язаних з рідним краєм.

Вагоме місце належить гетьману Б. Хмельницькому . «Хмельницький мав великий талант політичний і державний, без сумніву любив Україну і відданий був її інтересам» (М.Грушевський).

. Життя і діяльність Б.Хмельницького припадають на один із найтяжчих періодів в історії нашого народу.

Народився Б.Хмельницький 27 грудня 1595 р. Є свідчення, що прізвище Хмель (Хмельницький) сягає їхнім родоводом в с. Товсте, Заліщицького району. Опісля родина переїхала у Чегирин. З 1609 р. по 1615 р. Богдан навчався у Львівській латинській школі, очевидно бував проїздом у Тернополі. Будучи реєстровим козаком у багатьох походах проявив себе відважним, далекоглядним полководцем. У лютому 1648 р. козаки обрали Б.Хмельницького гетьманом.

Перебуваючи на Січі, він звернувся до народу з універсалом, щоб козаки й селяни спільно вдарили по шляхті, розпочавши народно-визвольний рух, яким була охоплена Україна на протязі 1648-1655 рр.

Історія визвольної боротьби нашого народу багатьма славними сторінками пов’язана з Тернопільщиною. Улітку 1648 р. великі повстанські загони діяли поблизу Теребовлі, Підгайців, Зборова, Кременця.

Б.Хмельницький на чолі свого війська здійснив три походи на західноукраїнські землі й щоразу проходив територією Тернопільщини.

Перший похід відбувся восени 1648 р., коли гетьман з основними силами через Збараж-Зборів-Золочів-Глиняни підійшов до Львова і почав його облогу.

На 1649 р. припадає другий похід. Тоді козацько-селянське військо на чолі з Б.Хмельницьким оточило Збаразьку фортецю,а під Зборовом відбулася одна з головних битв Б.Хмельницького. Тут він змушений був підписати Зборівський договір.

У 1655 р., після приєднання України до Росії, Б.Хмельницький в союзі з Росією здійснив ще один похід на західноукраїнські землі. Тоді його шляхи пролягли через значну територію Тернопільщини.

Розроблені туристичні маршрути дадуть можливість здійснити мандрівку крізь час і відстань, пройти тими дорогами, які сходив на Тернопільщині зі своїм військом Б.Хмельницький. Мандрівка його шляхами допоможе зберегти історичну пам'ять пізнати правду про минуле свого народу. До мандрівки допоможе підготуватись наступна література:

Б.Мельничук, Н.Юрчак «Шляхами Б.Хмельницького на Тернопільщині», Тернопіль, 2008 р.

О.Гаврилюк «Богдан Хмельницький і Тернопільщина» ( газета «Свобода» число 108, 111, 113 за 1995 р.).Маршрут № І

Шляхами походу Богдана Хмельницького на Галичину 1648 р.

  1. Збараж-Тернопіль-Зборів-Львів.

  2. Збараж-Золочів-Глиняни-Броди-Буськ-Львів.

Захоплені замки черкаським полковником Максимом Кривоносом: у Скалі-Подільській, Чорткові.

Семитисячне військо Максима Кривоноса оточило Кременецьку фортецю наприкінці вересня 1648 р. Біля гори Черга кам’яні хрести з ледь помітними написами. Це – П’ятницький цвинтар – священна реліквія українського народу.

У період найбільшого піднесення визвольного руху восени 1648 року серед основних повстанських центрів Тернопільщини були: Підгайці, Теребовля, Товсте, Хоростків, Чортків, Буданів, Гримайлів, Соколів, Червоноград, Гусятин, околиці Зборова, Поморяни, Дунаїв, Плавуча.

Успіхи першого року Визвольної війни були великими, проте сила шляхетської Польщі ще була не зламаною.Маршрут № 2.

Шляхами походу Б.Хмельницького на Галичину 1649 р.

Рік 1649 ввійшов у нашу історію насамперед, як рік битв визвольних військ Б.Хмельницького із шляхтою Речі Посполитої під Збаражем і Зборовом.

Шлях походу: Збараж – с. Озеряни – Зборів

Село Кровінка – поблизу Теребовлі можливе місце народження Нестора Морозенка (Станіслава Морозовицького) – легендарного полководця війська Б.Хмельницького. 10.07.1649 р. під мурами Збаразького замку загинув Морозенко.

Біля м. Збараж був тяжко поранений Вінницький полковник Іван Богун. Світлий образ Морозенка дав наснагу й письменникам – уродженцям Тернопільщини. Борис Харчук створив про козацького звитяжця повість-легенду, а Левко Крупа – віршовану драму. Біля сіл Луб’янки і Кротівці в урочищі «Козацькі могили», можливе місце поховання Морозенка.

А на згадку про мужність при облозі міста полковника Бурляя долину між Збаражем і Стриївкою називають Бурляєвою.

Виникнення назви Чегарі Збаразькі пов’язано із підходом Б.Хмельницького до Збаража.

А назва села Максимівка походить від наймення полковника Кривоноса.

18.08.1649 р. була укладена Зборівська угода гетьмана Б.Хмельницького з Польщею, яка гарантувала козакам багато вольностей.

У с. Скориках Підволочиського району згідно переказів Б.Хмельницький зі своїм військом сповідався в церкві каплиці цього села, яка зберглася до наших днів. Сьогодні пам’ятник великому гетьманові прикрашає центральну садибу села.

Значні військові дії відбулись біля сіл Метежова, Грабівці, Млинівці, Озерна, околиць Зборова. Перший повів наступ під Зборовом брацлавський полковник Данило Нечай. Цей надійний соратник Б.Хмельницького овіяний легендами визвольних змагань.

Маршрут № 3.

Шляхами походу Б.Хмельницького на Галичину 1655 р.

Здійснюючи прагнення українського народу Б.Хмельницький ще на початку війни з Польщею мав на меті визволити західні землі, приєднати до Великої України Волинь, Поділля, Галичину. Але перемогти шляхетську Польщу і звільнити всі українські землі козацько-селянське військо з багатьох причин не змогло. Після Переяславської ради Б.Хмельницького з Московщиною 18.01.1664 р. він здійснив третій похід на Галицькі землі.

У 1651 році військо Б.Хмельницького йшло на Берестечко, стояло табором біля села Колодно на Збаражчині.

Восени 1653 р. воєнні дороги знову привели Б.Хмельницького на Поділля. Українське військо стало табором поблизу Гусятина, готуючись до бою з розташованою під Жванцем армією Яна Казимира.

У 1655 р. не пощастило Б.Хмельницькому здобути Кам’янець-Подільськ – російсько-козацьке військо повернуло на Скалу-Подільську і Борщів.

Село Ягільниця – під час Визвольної війни українського народу 1648-1657рр. було ареною запеклих боїв.

У вересні 1655 р. військо Б.Хмельницького під Бучачем завдало поразки загонові кінноти Станіслава Потоцького та оволодів замками: Бучацьким, Золотопотіцьким. Свідками походів козацького війська залишились хрести на козацьких могилах, які збереглись у Старих Петликівцях. Трибухівцях, м. Бучачі (у районі аеродрому).

Згодом визвольні війська, захопивши Теребовлю, підійшли до Підгайців і здобули місто.Нині в передмісті Бережан Раю можна побачити дуб Хмельницького. Це 600-річне дерево – найстаріше на Тернопільщині, одне з най давніших на Україні.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconУрок з історії України з мультимедійною підтримкою в 5 класі за темою «Богдан Хмельницький»
...
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconП., Середяк А. В. Історичне краєзнавство навчальний посібник
Голубко В., Качараба С., Середяк А. Історичне краєзнавство. Навчальний посібник. – Ч.І. – Львів: Видавничий центр лну імені Івана...
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconНаціонально визвольна війна українського народу середини VII століття
Учитель. На сьогоднішньому уроці ми спробуємо пройти шляхами Богдана Хмельницького, перегорнути у пам’яті основні битви під його...
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconЖиття Богдана Хмельницького та його вплив на долю України в 17 ст
Залучити учнів до дослідження біографії гетьмана Богдана Хмельницького та його вплив на долю України в 17 ст
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconVarnak ueuo com Дмитро Дорошенко
Хмельниччина в історіографії. Польська Річ Посполита напередодні повстання Хмельницького. Причини повстання. Особа Богдана Хмельницького....
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconМарченко тетяна михайлівна + 82-94 епоха богдана хмельницького в російській романтичній картині світу: трансформація фольклорних, літописних, історіографічних традицій
...
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconПрограма гуртка «Історичне краєзнавство»
Комунальний позашкільний навчальний заклад «володимирецький районний будинок школярів та юнацтва» володимирецької районної ради
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині icon«Козацтво в історії України: від Дмитра Вишневецького (Байди) до Богдана Хмельницького». Уявіть, що Вам, як члену цього гуртка, треба взяти в ній участь. Вкажіть тему своєї доповіді та складіть її розширений план
«Історик-початківець» вирішив провести шкільну конференцію на тему: «Козацтво в історії України: від Дмитра Вишневецького (Байди)...
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині icon1. Історичне краєзнавство комплексна наука про історію розвитку суспільства в певній місцевості
Перспективи програми дослідження історії міст І сіл України, в тому числі Рівненщини
Історичне краєзнавство. Шляхами Богдана Хмельницького на Тернопільщині iconДержавобудівнича діяльність
Богдан Хмельницький творець Української козацької держави. Досягнення Богдана Хмельницького історики часто порівнюють зі здобутками...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка