Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі»



Дата конвертації26.08.2017
Розмір80,9 Kb.

Відділ освіти

Дебальцівської міської ради

Світлодарський навчально-виховний комплекс

«Загальноосвітня школа І ступеня № 8 - гімназія»



Жан де Лафонтен.

Байка «Зачумлені звірі».

З досвіду роботи

вчителя світової літератури

А. М. Поповой



Тема. Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі».

Мета:Систематизувати й узагальнити відомості про байку, алегорію, езопову мову, ознайомити з фактами біографії Ж. де Лафонтена;розвивати образне, асоціативне мислення, творчі здібності учнів, формувати навички виразного читання байки «Зачумлені звірі», сформувати вміння визначати тему та ідею твору; прищеплювати інтерес до літератури; виховувати людяність і толерантність в учнів.

Тип уроку:застосування знань та формування вмінь і навичок.

Методи:

а)методи організації та здійснення навчально- пізнавальної діяльності



  • словесний (розповідь, бесіда);

  • наочний (демонстрація);

  • практичний (виконання завдання за зразком);

б) методи стимулювання та мотивації навчально-пізнавальної діяльності

  • створення емоційно-моральної ситуації (створення висловлювань, які виражають власні емоції);

  • аргументація опрацювання матеріалу (оголошення мети уроку);

в) методи контролю і самоконтролю

  • індивідуальне опитування (відповіді на питання);

  • усний контроль ;

  • письмовий контроль (практична робота, творче завдання).

Обладнання:портрет письменника, байка «Зачумлені звірі», ілюстрації до баки.
ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Сьогодні ми продовжемо вивчати творчість байкарів і познайомимося з новою байкою Ж. де Лафонтена «Зачумлені звірі».



  1. Перевірка домашнього завдання.

Перегляд ілюстрацій які підготували учні.


  1. Повторення з теорії літератури поняття «байка», «алегорія», «мораль», «езопова мова».




  1. Бесіда за життєвим і творчим шляхом Езопа та його байками.

  • Кого вважають основоположником байки?

(Основоположником байки вважають античного раба-митця Езопа).


  • Коли жив відомий байкар Езоп?

(VІ століття до н.е.).

  • Де народився Езоп?

(У Давній Греції).

  • Як провів соє життя Езоп?

(Все життя Езоп провів у рабстві).

  • Яка існує легенда про смерть Езопа?

(Легенда про смерть Езопа: його скинули зі скелі дельфійські жерці, яким він дорікав за користолюбство і захланність).

  • Коли і хто вперше згадує ім’я Езопа?

( Ім’я Езопа вперше згадується в працях історика Геродота (VІ ст. до н.е.). ).

  • Скільки байок написано Езопом?

(приблизно 426 байок написані Езопом).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Повідомлення теми і мети уроку (учні роблять записи у зошитах).




  1. Розповідь вчителя.

Видатний французький байкар Лафонтен, який жив майже через дві з половиною тисячі років після Езопа, назвав свої перші збірки байок «Езопові байки, розказані віршами Лафонтена». Однак його байки, здавалося, були абсолютною протилежністю Езоповим: проза поступилася віршам, стислість — розгорнутим описам і навіть елементам драматизації, повчання — підкресленій відмові від моралізаторства. Тоді звідки ця дивна назва? Не віриться, що самолюбивий француз, який з дитинства вирізнявся непокірністю, через що навіть не став придворним короля Луї XIV, вирішив просто скористатися ім'ям Езопа задля «реклами» власних творів.

А пояснення просте. Передовсім, здавна авторитет Езопа поміж байкарів був настільки великим, що будь-чия байка часто називалась «Езоповою байкою». До того ж хоча сам Лафонтен, начебто, відмовився від традиційної для байки моралі, заявивши, що «байка повинна виховувати лише тим, що знайомить читача зі світом», по суті, робив те саме, що й Езоп.


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Виступ учнів -«літературознавців» з повідомленням про життя та творчість Ж. де Лафонтена (1621–1695).

Лафонтену виповнилося більше ніж сорок років, коли він взявся писати для нащадків: у 1668 році вийшла його перша збірка байок. Для сучасників він писав набагато раніше. Його добре знали як автора казочок, лестивих послань до вельми шанованих осіб та багатьох віршів на випадок. Лафонтен завжди був готовий складати вірші на будь-яку тему: звернення до песика, опис палацу тощо. Чотири рази на рік віршами він «розплачувався» з міністром Фуке, своїм покровителем, за пенсію, стіл і помешкання. Проте свої «Казки», що тішили читачів дотепністю та життєлюбністю, він писав із задоволенням. Але у цих творах Лафонтен надто сміливо висловлював свої вільні думки, за що «Казки» були заборонені поліцією за підрив авторитету церкви та глузування з її служителів. Твори довелося друкувати у Голландії. Наприкінці життя Лафонтенові запропонували зректися своїх «неморальних творів», а він ніяк не міг зрозуміти, що в цих казках такого поганого…




  1. Розповідь учителя.

Лафонтен — перший байкар Нового часу. До нього існували лише переклади або переспіви у прозі й віршах східних збірок та байок Езопа. З-під пера Лафонтена народилася нова байка. Коротка, повчальна, вона засяяла живими характерами, стала маленьким театральним видовищем, розіграним веселими акторами. І це видовище не втратило своєї первісної простоти, інакомовлення, а зберегло глибоку мудрість.

Лафонтен був уже відомим письменником, коли почав писати байки. Тепер ми знаємо його лише як байкаря. Все, що так поціновували сучасники, тепер майже забуте... Байка допомагала митцю висловити те, про що було небезпечно говорити відверто, адже мова йде не лише про звірів, і тим гірше для тих, хто у тваринах упізнає себе!




  1. Робота над байкою «Зачумлені звірі»

Підручник с.46 – 47.

1.Виразне читання байки вчителем.

2.Виразне читання учнями байки за особами.

3.Робота з текстом та обговорення прочитаного.



  • Як ви зрозуміли назву байки?

  • Знайдіть у тексті, що говорить автор про чуму.

  • Які наслідки чуми?

  • Яке лихо трапилося з лісовими звірами?

(«Чума косила звірину»)

  • Навіщо Лев скликав раду?

(Щоб обрати найбільшого грішника і принести його в жертву, щоб зупинити чуму.)

  • Чи справжнім грішником, на вашу думку, є Лев?

(Так, він з’їв не тільки багато овець, але й пастухів.)

  • Як Лис виправдовує Лева?

(«Ви, уївши тих дурних овець,

їм честь велику виявляли.

А що до пастухів — який то гріх?

Вони нам стільки дозволяли,

Що краще б їх поїсти всіх».)


  • Чому Лис виправдовує Лева?

(Тому що Лев — цар звірів.)

  • У чому полягає гріх Осла?

(Він ущипнув зелененької травички.)

  • Чи був Осел найбільшим грішником у лісі?

(Ні, він навіть не був хижаком.)

  • Чому ж саме його лісова громада вирішила принести у жертву?

(Осел — найбеззахисніший серед звірів.)

  • У байці не говориться про те, кого з тварин принесли в жертву. Хто, на вашу думку, нею стане? Чому?

  • Які риси людського характеру уособлюють образи Лева, Лиса, Осла?

  • Яка мораль байки? Як вона співвідноситься зі змістом та назвою твору?

(«Отак і в нас: є гроші — маєш право,

Немає — то під суд іди».)


4.Пошуково – дослідницька робота.

Визначення теми та ідеї байки



Тема — розповідь про те, як лісові звірі обирали під час чуми «найбільшого» грішника.

Ідея — несправедливість суспільства, у якому одним можна все, а іншим — нічого.


  1. Колективне складання цитатного плану байки (запис у зошити).

Орієнтовний цитатний план байки

1. «Чума — нещадна, люта сила».

2. «Лев скликав раду».

3. «...зі скрути не вийти без належної покути».

4. «Я маю на душі великий гріх».

5. «О царю! — каже Лис ... Але хіба ж то гріх?».

6. «А потім тигри та вовки себе картали залюбки».

7. «Та встав Осел».

8. «Я, грішний, жмутик і вкусив».

9. «...причина всіх напастей і лих».

10. «Отак і в нас: є гроші — маєш право, немає — то під суд іди » .
6.Підготовка до переказу учнями байки в особах.
• Читання байки учнями мовчки.

• Розподіл «ролей».

• Обговорення інтонацій, що виражатимуть характер героїв

Лев — владність, удавана щирість тощо;

Лис — хитрість, підлабузництво тощо;

Осел — простота, відвертість, тощо;

Звірі (громада) — обурення, прихована радість від того, що знайшли невинну жертву тощо).

• Виразне читання учнями байки «у ролях».




  1. Переказ учнями байки в особах.




  1. Скласти кросворд за байкою «Зачумлені звірі».

Представлення свого кросворду учнями біля дошки.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Пропоную повторити та систематизувати знання з теми.

Право сильного — ось основа суспільства. Герої Лафонтена доводять, що навіть ворогуючі між собою хижаки здатні вмить об'єднатися, щоб звалити всі гріхи на невинну жертву.

Хитрість, підступність, підлабузництво, жорстокість, несправедливість ховаються під масками тварин, які зібралися на раду. На перший погляд, Лев щиро кається і готовий принести себе у жертву. Та навряд чи він це зробить, адже сподівається, що є ті, чий гріх тяжчий за його провини. До того ж, він — цар звірів!

Підтримати сильного і вберегти себе від смерті хитрощами і лестощами вдається Лису. Його підлабузництво не має меж — все вивертається: злочини стають доброчинністю, нещирість — взірцевим сумлінням, а облуда — правдою. Все виправдовується для тих, хто має силу і владу!

Горе тим, хто сприймає все це за чисту монету! Осел через свою простоту, прямодушність стає беззахисною жертвою у пазурах хижаків. Ніби все законно: громада, зваживши гріхи, вирішила покарати винного. Проте вини як такої у Осла немає: чи може він не їсти траву? Чому ж найбільший грішник — саме він? Мабуть тому, що не має ні сили, ні влади, ні грошей. Саме у цьому - мораль не тільки байки, а й усього суспільства.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.



  1. Індивідуальні завдання: підготувати повідомлення про Івана Крилова.

  2. Підготуватись до виразного читання байок Крилова «Вовк і Ягня», «Ворона та Лисиця»

Творче завдання: намалювати ілюстрації до байок Жана де Лафонтена.
VII. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити одне з речень:

Я дізнався…

Я навчився...

Я зрозумів, що можу...

Для мене стало новим...

Мене здивувало...


VІІІ. РЕФЛЕКСІЯ

«Квітка засвоєння».

Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:

Зелені – все зрозуміло;

Сині – майже все зрозуміло;

Жовті – зрозуміло наполовину;



Оранжеві – дещо зрозуміло;

Червоні – нічого не зрозуміло.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconЖан Мольєр Мольєр (Жан-Батист Поклен)
Мольєр зустрівся зі шкільним товаришем принцом Конті, який порекомендував його брату короля. І ось Жан-Батист Мольєр разом зі своїми...
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconБайка як жанр літератури та її особливості. Езоп (VI ст до н е.). Байка "Вовк І Ягня" Здається, байка просто бреше
Тема: Байка як жанр літератури та її особливості. Езоп (VI ст до н е.). Байка "Вовк І ягня" Здається, байка просто бреше
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconТема. Іван Франко казкар ( збірка «Коли ще звірі говорили» )
«Коли ще звірі говорили»; розвивати навички роботи з текстом, сприйняття інформації на слух, передачі змісту казки, прочитаної самостійно;...
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconБайка у світовій літературі
Для того байка штрика під ребро, Щоб виправлять людські заблуди І похвалять красу й добро
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconТл: літературна казка. Мета: ознайомити учнів з дитячими роками І. Франка, з його творами про дітей І для дітей, зі збіркою казок «Коли ще звірі говорили»
Літературні казки. Особливості літературної казки, її відмінність від народної. Іван Франко. Дитинство письменника. І. Франко-казкар...
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconУрок №1 Тема. Байка як жанр літератури та її особливості. Езоп основоположник жанру байки. Байка «Вовк І Ягня»
Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми працюємо разом. Кожному з вас я хочу побажати, щоб на уроці ви були
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconУрок №13 Дата Тема уроку: І. Франко. Дитинство письменника. Іван франко-казкар. (Збірка «коли ще звірі говорили») Мета: Навчальна
Мета: Навчальна: ознайомити учнів із дитячими роками Івана Франка, його творами про дітей І для дітей, збіркою казок «Коли ще звірі...
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconБайка як жанр літератури та її особливості. Езоп
Мета: ознайомити учнів з розвитком жанру байки у світовій літературі, розкрити особливості побудови байки, допомогти засвоїти значення...
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» icon"заглянь у природу"
Дерева І трави, квіти І птахи, риби І звірі, І сама людина – все разом на планеті дуже потрібні один одному
Жан де Лафонтен. Байка «Зачумлені звірі» iconФранцузька Республіка Прапор, герб, девіз
Жан-Поль Готьє, Ів-Сен Лоран, Коко Шанель, Крістіан Діор, Луї Віттон, Пьєр Карден


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка