Життя І творчість Василя СтусаСкачати 91,43 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір91,43 Kb.


Міністерство культури України

ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва»Життя і творчість Василя Стуса
(до 75-річчя від дня народження)


Рекомендаційний список


Київ 2013


Життя і творчість Василя Стуса (до 75-річчя від дня народження) : реком. список / уклад. С. Настенко ; ДЗ «Держ. б-ка України для юнацтва». – Київ, 2013. – 10 с.

Як добре те, що смерті не боюсь я

і не питаю чи важкий мій хрест.

Що перед вами судді не клонюся…

Народе мій, до тебе я ще верну

Як в смерті обернуся до життя…

Василь Семенович Стус – великий український поет-класик, літературознавець, правозахисник, творчість і життя якого викликають глибоку повагу та захоплення.

Народився поет 6 січня 1938 року в с. Рахнівка, Гайсинського району Вінницької області в селянській родині і був четвертою дитиною в сім’ї. В 1939 році, щоб уникнути примусової колективізації, батьки – Семен Дем’янович та Ілина Яківна – переїжджають на Донбас у місто Сталіно (нині Донецьк) та влаштовуються працювати на один з хімзаводів. 1945 року Василь зі своєю сестрою Марією пішов до школи. У шкільні роки поет знайомиться з класичною літературою, поезією, мистецтвом. Саме тоді він починає сумніватися в тому що цей народ «найщасливіший в світі». В 1954 році Василь закінчує середню школу зі срібною відзнакою і вступає до Сталінського педагогічного інституту на історико-педагогічний факультет.

За роки студентства Василь Стус приймає активну участь у діяльності студентської літературної студії (де навчався і Іван Дзюба). В 1959 року закінчує навчання з червоним дипломом і їде працювати в село Таужня Кіровоградської області вчителем української мови та літератури. Цього ж року 22 листопада в газеті «Літературна Україна» друкують добірку творів поета з переднім словом Андрія Малишка. Після служби у війську на Уралі вчителює в м. Горлівці, потім є літературним редактором у газеті «Соціалістичний Донбас». А в кінці 1963 року, після успішного складання іспитів, Стус стає аспірантом Інституту літератури АН УРСР ім. Т. Г. Шевченка і переїздить до Києва. Друкується в часописах «Донбас», «Прапор», «Дніпро». За час перебування в аспірантурі підготував і здав до видавництва першу збірку творів «Круговерть», пише велику літературознавчу розвідку про визначного українського поета Павла Тичину – «Феномен доби», офіційно не визнану й не сприйняту радянським літературознавством, але широко відому в самвидаві, надрукував кілька перекладів із Гете, Рільке, Лорки.

Влітку 1965 року розпочалися арешти в середовищі української інтелігенції. Кращі представники інтелігенції на чолі з Л. Танюком утворили клуб творчої молоді, до якого входили художники А. Горська та П. Заливаха, літературознавці й письменники І. Дзюба, М. Коцюбинська, І. Світличний, Є. Сверстюк, В. Чорновіл. Вони протестували проти арештів та цькувань національної інтелігенції.

4 вересня цього ж року на прем’єрі кінофільму С. Параджанова «Тіні забутих предків» поет підтримав І. Дзюбу та В. Чорновола і виступив в київському кінотеатрі «Україна» з протестом проти серпневих арештів української інтелігенції. А вже наприкінці місяця Стуса відраховують з аспірантури, звинувативши в «систематичному порушенні норм поведінки аспірантів та співробітників наукового закладу», хоча фактичною причиною відрахування був його виступ-протест.

З того часу і почалися поетові поневіряння. На роботу його не брали, деякий час довелося працювати навіть кочегаром. Друкувати, звісно, перестали. Рукопис першої збірки віршів «Круговерть», яку ще в 1964 році віддав до видавництва «Молодь» дістав негативну рецензію і книга не побачила світ. Та ж доля чекала і на другий рукопис, «Зимові дерева», який у видавництві «Радянський письменник» навіть був схвалений до друку. І тільки в 1970 році збірка «Зимові дерева» вийшла з друку і то за кордоном (у Брюсселі). Це була перша опублікована книжка поета.

Наступну збірку поет називає «Веселий цвинтар». Під час арешту ця збірка була конфіскована. Кілька віршів автор відновив по пам'яті, і вони згодом увійшли до збірки «Свіча в свічаді», виданій 1977 р. за кордоном. Тим часом на Батьківщині його вірші поширювалися в списках, через самвидав. Загалові феномен Стуса відкрився вже після смерті поета — з розвитком гласності й демократії. Почали з'являтися добірки його віршів, спогади і статті про нього. В 1990 році вийшла перша в Україні збірка вибраних поезій «Дорога болю».

У грудні 1965 року Василь Стус одружується з Валентиною Попелюх. 15 листопада 1966 року в них народився син – нині літературознавець і дослідник творчості батька, Дмитро.

Стус активно виступав проти свавілля і беззаконь брежнєвської системи, захищав права людини. У відкритих листах до Спілки письменників, Центрального Комітету Компартії Стус критикував панівну систему, протестував проти арештів у середовищі своїх колег. Над труною трагічно загиблої художниці Алли Горської він відкрито звинуватив у вбивстві існуючу владу і цим остаточно прирік себе на подальшу мученицьку долю.

12 січня 1972 року – перший арешт; впродовж майже 9 місяців поет перебував у слідчому ізоляторі. Саме тоді було створено збірку «Час творчості». На початку вересня 1972 року Київський обласний суд звинуватив його в «антирадянській агітації й пропаганді» і засудив на 5 років таборів суворого режиму і 3 роки заслання. Ув'язнення відбував у в'язниці Мордовської АРСР, заслання – в селищі Матросова Магаданської області. Більшість віршів, що їх Василь Стус писав у концтаборі, вилучалася і знищувалась, лише деякі потрапили на волю через листи до дружини. З ув'язнення звернувся із заявою до Верховної Ради СРСР з відмовою від громадянства: «…мати радянське громадянство є неможливою для мене річчю. Бути радянським громадянином – значить бути рабом…». В 1978 році поета прийняли до PEN-клубу. (PEN-клуб (International PEN, PEN Club) – міжнародна неурядова організація, яка об'єднує професійних письменників, редакторів і перекладачів. Був створений з метою сприяння дружбі й інтелектуальній співпраці письменників всього світу; акцентує увагу на ролі літератури в розвитку взаєморозуміння і світової культури; бореться за свободу слова; діє як потужна сила в захисті прав письменників).

Повернувшись восени 1979 року до Києва, приєднався до гельсінської групи захисту прав людини. Незважаючи на те, що його здоров'я було підірване, Стус заробляв на життя, працюючи робітником на заводі. В травні 1980 року був знову заарештований. Відмовився від призначеного йому адвоката Віктора Медведчука, намагаючись самому здійснити свій захист. За це Стуса вивели із зали суду і вирок зачитали без нього. Як «небезпечний рецидивіст» він був засуджений на 10 років примусових робіт і 5 років заслання.

Стусові, що з листопада 1980 року перебував у таборі особливого режиму в селищі Кучино Пермської області, заборонили бачитися з родиною (останнє побачення було в 1981 році). Також зазнавав постійних обшуків під час яких вилучалося всі написані вірші (остання поетична збірка Василя Стуса «Птах душі»). На знак протесту проти жорстокого поводження табірної адміністрації з політв'язнями він кілька разів оголошував голодування. У січні 1983 року за передачу на волю зошита з віршами на рік був кинутий у камеру-одиночку. Дякуючи друзям, чимало його творів потрапило на волю, і за кордоном, коли вже не стало поета, була видрукувана збірка «Палімпсести». В 1985 році Стуса було висунуто на здобуття Нобелівської премії з літератури.

28 серпня 1985 року Стуса кинули до карцеру. На знак протесту він оголосив безстрокове сухе голодування. Помер в ніч з 3 на 4 вересня, можливо, від переохолодження. За офіційними даними причина смерті – зупинка серця. Його поховали на табірному цвинтарі. Прохання рідні про перевезення тіла на Батьківщину було відхилено, на підставі того, що не закінчився термін ув’язнення.

У листопаді 1989 році завдяки клопотанням рідних і однодумців прах Василя Стуса перепоховали на Байковому кладовищі в Києві. В 1991 році його посмертно відзначено Державною премією ім. Т. Г. Шевченка за збірку поезій «Дорога болю». В 2005 Василю Стусу присвоєно звання Героя України (посмертно).


Рекомендована література:
Твори В. Стуса
Стус В. Вибрані твори / В. Стус ; упоряд. Д. Стус. – К. : Смолоскип, 2012. – 872с. – (Шістдесятники).

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. Деколонізація СРСР – єдиний гарант миру в усьому світі. З таборового зошита / В. Стус ; за заг. ред. Л. Івшиної. – К. : Вид-во ПраТ «Укр. прес-група», 2012. – 80 с. – (Бронебійна публіцистика).

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. Листи до сина / В. Стус. – 2-ге вид. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2002. – 192 с.

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. Палімпсест : вибране / В. Стус ; упоряд. Д. В. Стус. – 2-е вид. – К. : Факт, 2006. – 432 с.

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. Під тягарем хреста / В. Стус. – Львів : Каменяр, 1991. – 159с.

ББК 84.4Укр6-5

С88
Стус В. Час творчості = Dichtensezeit / В. Стус ; післямова Д. Стуса. – К. : Дніпро, 2005.– 704 с. – (Б-ка Шевченківського комітету).

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. С. Вибране : поезії / В. С. Стус. – Донецьк : Донбас, 1998. – 208 с.

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. С. Вибрані твори : поезії / В. С. Стус. – Донецьк : БАО, 2008. – 352 с.

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. С. Дорога болю : поезії / В. С. Стус. – К. : Рад. письм., 1990. – 222 с.

ББК 84.4Укр6-5

С88
Стус В. С. Золотокоса красуня : вірші / В. С. Стус ; упоряд. Д. Стус. – К. : Сл. і час, 1992. – 48 с.

ББК 84.4Укр6-5

С88
Стус В. С. Листи у вічність… / В. С. Стус. – Донецьк : БАО, 2012. – 272 с.

ББК 84.4Укр6

С88
Стус В. С. Отак і ти згоряй : вірші / В. С. Стус. – К. : Просвіта, 2005. – 288с. – Укр. та рос. мовами.

ББК 84.4Укр6

С88
Література про життя і творчість В. Стуса
Базилевський В. Стус Василь (1938 – 1985). Визволення смертю / В. Базилевський // Сл. Просвіти. – 2013. – 1 – 9 січ. – С. 8 – 9.
Базилевський В. Стус: структура етичного радикалізму / В. Базилевський // Літ. Україна. – 2012. – 13 верес. – С. 4 – 10, 11.
Бондаренко Г. І. Екзистенція страждання в поезії В. Стуса / Г. І. Бондаренко // Наук. вісн. Волин. нац. ун-ту ім. Л. Українки. – 2009. – № 12. – С. 30 – 34. – (Філологічні науки. Літературознавство).
Васильченко-Каверіна Н. Карпати в житті і творчості Василя Стуса / Н. Васильченко-Каверіна // Наук. вісн. Чернів. ун-ту. – 2008. – Вип. 394 – 398. – С. 374 – 378. – (Слов’янська філологія).
Воловненко В. «Вдасться чи ні сього разу повернутися додому…». Кому вигідно стверджувати, що Василь Стус не любив рідного Донбасу? / В. Воловненко // День. – 2012. – 26 груд. – С. 10.
Єгорченко М. О. Концепція поета у творчості Василя Стуса / М. О. Єгорченко // Наукові записки Нац. ун-ту «КМ акад.» – 2009. – Т. 98. – С. 71 – 74. – (Філологічні науки).
Кравченко Л. Василь Стус – інтерпретатор поезії Р.-М. Рільке : моногр. / Л. Кравченко. – Дрогобич : Коло, 2008. – 340 с.

ББК 83.34Укр6-8

К78
Маринчак А. Авторський інтернаціональний синтез у поезії Василя Стуса на тлі християнської аксіології / В. Маринчак // Сл. і час. – 2012. – № 5. – С. 37 – 39.
Не відлюбив свою тривогу ранню: Василь Стус – поет і людина : спогади, статті, листи, поезії / упоряд. О. Ю. Орач – К. : Укр. письм., 1993. – 400 с.

ББК 83.34Укр6-8

Н38
Овсієнко В. Василь Стус у віддзеркаленнях : спогади Василя Овсієнка про Василя Стуса / В. Овсієнко ; [упоряд. О. Дворко]. – Полтава : РІК, 2007. – 191 с.
Павленко М. С. Хлоп’як із криці. В. Стус. / М. С. Павленко // Біб-ка «Дивослова». – 2009. – № 12. – С. 44 – 63.
Пеунов В. Стежка до його серця / В. Пеунов // Вітчизна. – 2009. – № 1 – 2. – С. 106 – 137. – Про Василя Стуса.
Пуніна О. «За читанням Ясунарі Кувабати» Василя Стуса: досвід осяяння / О. Пуніна // Сл. і час. – 2012. – № 5. – С. 50 – 57.
Рарицький О. Поезія героїчного чину. Василь Стус: еволюція художнього мислення / О. Рарицький. – Хмельницький : Просвіта, 2002. – 140с.
Салига Т. Молитвослов від Василя Стуса / Т. Салига // Біблія і культура. – 2008. – Вип. 8 – 9. – С. 225 – 234.
Сановець С. Збірка В. Стуса «Зимові дерева»: міфопоетичне прочитання / С. Сановець // Наук. записки Нац. ун-ту «Острозька акад.». – 2010. – Вип. 18. – С. 201 – 209. – (Філологічні науки).
Стус Д. Василь Стус: життя як творчість / Д. Стус. – 2-е вид., виправл. – К. : Факт, 2005. – 368с.

ББК 83.34Укр6-8

С88
Стус Д. Василь Стус: людина легенда / Д. Стус // Світогляд. – 2008. – № 1. – С. 10 – 14.
Штань Г. «О Боже мій! Така в мене печаль…» / Г. Штань // Укр. літ. газ. – 2011. – 28 січ. – С. 14 – 15. – Про Василя Стуса.
Яструбецька Г. Концепція збірки «Палімпсести» В. Стуса / Г. Яструбецька // Сл. і час. – 2010. – № 9. – С. 30 – 38.Каталог: bibliography
bibliography -> Мудрець Омар Хайям (до 965-річчя з дня народження вченого та поета)
bibliography -> Неперевершений знавець народного життя
bibliography -> «Література є моїм життям » (про українського письменника Івана Андрусяка) Київ 2014 «Література є моїм життям »
bibliography -> Унікальний феномен «Великого Бориса» (до 110-річчя від дня народження Бориса Романовича Гмирі, українського оперного співака)
bibliography -> Слухайте, слухайте слово, слово живе Кобзаря! Лине воно над світом за океани й моря
bibliography -> Костянтин Дмитрович Ушинський –основоположник педагогічної науки
bibliography -> Шевченко для молоді твори мовами народів світу
bibliography -> Бориспільська міська центральна бібліотека Енергія слова Олеся Бердника


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Життя І творчість Василя Стуса iconВсеукраїнська професійна бухгалтерська газета
Україні. Виходить українською мовою з 1927 року, має багату історію. Саме цей журнал визнав І благословив на творчість Олександра...
Життя І творчість Василя Стуса iconКонспект уроку позакласного читання у 7 класі Урок підготувала Проценко Світлана Сергіївна
Жиленко, творчість яких вивчалася у 5-7 класах, розповісти про дитинство поета-шістдесятника Василя Стуса, ознайомити з ім’ям маловідомої...
Життя І творчість Василя Стуса icon"Творчість поетів-шістдесятників" Українська література, 11 клас
Творчість В. Симоненка, Д. Павличка, І. Драча, М. Вінграновського, Л. Костенко, В. Стуса
Життя І творчість Василя Стуса iconУрок за Творчістю Василя Стуса
Підготувала учитель української мови та літератури Вапнярської сзш – І – ІІІ ступенів №2
Життя І творчість Василя Стуса iconБетховен українського слова“ (Життя І творчість Василя Стефаника)
Мета: висвітлити сторінки життя й творчого шляху В. Стефаника як прозаїка-новеліста світового рівня, лю­дини й громадянина; викликати...
Життя І творчість Василя Стуса icon"Життєвий і творчий шлях Василя Стуса"
Шевельов Ю. ”Трунок І трутизна”. Українське слово. Хрестоматія української літератури та літературної критики XX ст. – К. 1994 –...
Життя І творчість Василя Стуса iconУрок № «бетховен українського слова». (Життя І творчість василя стефаника)
Мета: висвітлити сторінки життя й творчого шляху В. Стефаника як прозаїка-новеліста світового рівня, людини й громадянина; викликати...
Життя І творчість Василя Стуса iconДовідка від видавництва: Це книга про громадянина-патріота
Статті, нотатки І виступи Василя Стуса. Листи до друзів. Судові й позасудові репресії
Життя І творчість Василя Стуса iconТема уроку. Василь Стус: життя та поезія як дорога болю
Мета уроку: на основі аналізу життєвого та творчого шляху В. Стуса формувати в учнів національну гідність та свідомість, методом...
Життя І творчість Василя Стуса icon„Біографія Василя Стуса
Перебуваючи в ув'язненні в Мордовії, продовжував творити поетичні твори, писав заяви-протести проти переслідувань інакодумців в СРСР....


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка