Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата



Скачати 118.73 Kb.
Дата конвертації02.09.2017
Розмір118.73 Kb.

Тема: Життєвий і творчий шлях американського письменника, лауреата

Нобелівської премії Ернеста Міллера Хемінгуея, особливості його

поетики і стилю. Вплив Хемінгуея на розвиток художньої прози ХХ

століття
Мета: ознайомити учнів із віхами життєвого та творчого шляху американського письменника Е. М. Хемінгуея, зацікавити школярів особистістю письменника; розширити знання учнів про присудження Нобелівської премії в галузі літератури; визначити особливості поетики й стилю Хемінгуея та його вплив на розвиток художньої прози ХХ століття; розвивати вміння учнів створювати асоціативні портрети особистості; удосконалювати навички складання конспекту та роботи з підручником; виховувати повагу до людей, що належать до хемінгуеївських «героїв кодексу».
Обладнання: Презентація життя і творчості Е. Хемінгуея портрети Е. Хемінгуея, фото золотої медалі, що вручають нобелівському лауреату, асоціативний портрет «Хемінгуей».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і

навичок


Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів. Оголошення теми та мети уроку.

1. Слово вчителя.

Письменники, творчість яких ми вивчаємо – Ернест Хемінгуей, Ясунарі Кавабата, Габріель Гарсіа Маркес – лауреати Нобелівської премії, як уже відомі вам Борис Пастернак, Альбер Камю. Перемогти в міжнародному конкурсі, отримати почесний приз завжди приємно, а всесвітньо відому Нобелівську премію – почесно не лише для самого генія, але й для його нації. Сьогодні лауреати премії Нобеля – це світова еліта.



2. Повідомлення учнів про історію заснування та особливості нагородження Нобелівською премією.

3. Бесіда з учнями.

- Які факти вам про Нобелівську премію найбільше запам’яталися?



- Про що б ви хотіли розповісти своїм одноліткам у рубриці «Цікаво знати» шкільної газети?

Премія присуджується з 1901 року за визначні наукові дослідження, революційні відкриття та значний внесок у культуру і розвиток суспільства.

Присуджують премію у шести номінаціях (література, фізика, хімія, фізіологія та медицина, економіка, захист миру). Упродовж цілого тижня, який так і називається Нобелівський.

Обговорення представлених робіт і голосування відбувається за умови суворої таємності, розбіжності по кандидатурах у протокол не заносяться. У пресі публікується лише рішення про присудження премії і коротке його мотивування, оскарженню або скасуванню воно не підлягає.

Премія не присуджується посмертно. Згідно із волею Нобеля, річний прибуток від його спадщини має ділитися на п’ять рівних частин між особами, які попереднього року найбільше прислужилися людству в різних галузях.

Нобелівська премія складається із золотої медалі вагою 200 грамів із зображенням Альфреда Нобеля (на ній вказано латиною роки його народження та смерть, з іншого боку медалі з літератури зображено юнака, який сидить під лавром і зачаровано записує пісню муз) й чека на встановлену грошову суму – близько т3 млн. доларів.

Лауреати представляють Нобелівські лекції , які публікуються в спеціальному виданні «Нобелівські лауреати». Урочисті церемонії вручення нагороди лауреатам відбуваються в Стокгольмі і Осло 10 грудня, у річницю смерті Нобеля – так званий День Нобеля (у Швеції це офіційний день підняття державного прапора).

За усталеною традицією шведський король вручає золоті медалі лауреатам Нобелівської премії у Стокгольмі, а норвезький король бере участь у церемонії в Осло.

За всю історію існування Нобелівської премії відомо шість випадків відмови від премії. Здебільшого це рішення було прийнято під тиском влади. Усього з 1901 року - часу вручення першої «нобелівки» - премію отримали понад 770 осіб. У списку країн із найбільшою кількістю Нобелівських лауреатів лідирує США. На другому місці - Великобританія (приблизно втричі менше лауреатів), Німеччина та Франція.

Не нагороджені премією Марк Твен, Анна Ахматова, Райнер Марія Рільке, Джозеф Конрад, Джеймс Джойс, Марсель Пруст, Астрід Лінгред та інші.

Кандидатом на нагородження Нобелівською премією був Іван Франко, але він не дожив до її присудження. У наші дні на цю премію претендували українці Улас Самчук, Павло Тичина, Микола Бажан та Олесь Гончар.

  1. Слово вчителя.

Як ви переконалися, питання пов’язані з Нобелівською премією, є надзвичайно цікавими і не перестають вас дивувати. Для мене відкриттям стало те, як ретельно готується сама церемонія нагородження, вечеря, концерт. Цікаво, що перший Нобелівський банкет відбувся 10 грудня 1901 року одночасно з першим врученням премії. Тепер банкет проводять в Блакитному залі міської ратуші. Запрошується 1300-1400 осіб. Форма одягу – фраки та вечірні сукні. У складанні меню беруть участь кухарі «льоху ратуші» і кулінари, які коли – небудь отримували звання «Кухар року». У вересні три варіанти меню дегустуються членами Нобелівського комітету, які вирішують, що буде подаватися «до столу Нобеля». Завжди відомий тільки десерт – морозиво , але до вечора 10 грудня ніхто, крім вузького кола посвячених, не знає якого сорту.

Для Нобелівського банкету використовується сервіз і скатертини із спеціально розробленим дизайном. У куточку кожної скатертини та серветки витканий портрет Нобеля. Посуд ручної роботи: по краю тарілки проходить смуга з трьох кольорів шведського ампіру – синій, зелений і золотий. У такій самій гамі прикрашена ніжка кришталевого фужера. Сервіз для банкета був замовлений за 1,6 млн. доларів до 90-річчя Нобелівський премій 1991 року. Він складається з 6750 келихів, 9450 ножів і виделок, 9550 тарілок і однієї чайної чашки. Остання – для принцеси Ліліани, яка не п’є кави. Чашка зберігається в спеціальній дерев’яній коробці з дерева з монограмою принцеси. Блюдце від чашки було викрадено.

Столи в залі розставляються з математичною точністю, а зал прикрашають 23000 квітів, які присилають з Сан-Ремо. Всі рухи офіціантів строго прохронометровані з точністю до секунди. Наприклад, урочисте внесення морозива займає рівно три хвилини з моменту появи першого офіціанта з підносом в дверях до того, як останній з них стане біля свого столу. Подача інших страв займає дві хвилини.

Рівно о 19 годині 10 грудня почесні гості на чолі з королем і королевою спускаються сходами у Блакитний залу, де вже сидять усі запрошені. Шведський король веде під руку шведську лауреатку, а якщо такої не виявиться – дружину Нобелівського лауреата з фізики. Першим виголошується тост за Його Величність, другим – в пам'ять Альфреда Нобеля. Після цього розкривається таємниця меню. Під час вечері звучить музика у виконанні іменитих музикантів.

Банкет завершується виносом морозива, увінчаного, як короною, шоколадною монограмою-вензелем «N». О 22615 шведський король дає знак до початку танців в Золотій залі ратуші. О 1:30 гості розходяться.

Нобелівський концерт, у якому беруть участь найвідоміші класичні музиканти сучасності, - одна з трьох складових нобелівського тижня. Нобелівських концертів два: один проводиться 8 грудня в Стокгольмі, другий – в Осло на церемонії вручення Нобелівської премії миру. Транслюється цей концерт на міжнародних каналах 31 грудня щороку.

У 1954 році лауреатом Нобелівської премії став американський письменник Ернест Міллер Хемінгуей «за його майстерність в мистецтві оповідань, яку він продемонстрував в оповіданні «Старий і море». За вплив на сучасний стиль», як зазначалося в протоколі нагороджень.»

Дізнавшись про присудження повісті «Старий і море» Нобелівської премії, Хемінгуей розсміявся та сказав, що після того, як його роман «За річкою, в затінку дерев» був одностайно відхилений критикою, він вирішив до кінця життя не писати жодного рядка.

Через кілька років у нього не виявилося ні цента, і він вирішив швидко написати оповідання, щоб розрахуватися з кредиторами. Так з’явилася повість «Старий і море». Відтоді я запитую себе: чи не є безгрошів’я для письменника кращим джерелом натхнення?!

Хемінгуей не був на церемонії вручення премії: він хворів. У його Нобелівській лекції , прочитати яку доручили Джону Кеботу, американському послу в Швейцарії, говорилося, що «творчість – це щонайменше самотність… Щоб письменнику зростати в громадській думці, йому треба пожертвувати своєю самотністю. Адже творити потрібно одному, і, якщо хочеш стати досить хорошим письменником, то доведеться щодня мати справу з вічністю – або з її відсутністю.»



ІІ. Робота над темою уроку.

  1. Презентація портретів Е. Хемінгуея.

  2. Бесіда з учнями.

- Існує думка, що за фотографією людини можна багато дечого цікавого сказати. Що ви можете сказати про Хемінгуея за фото?

- Які уподобання мав в житті письменник?



3. Слово вчителя.

У дні столітнього ювілею письменника в 1999 році у Флориді проходив меморіальний фестиваль «Дні Хемінгуея». Його емблемою стало добре всім відоме бородате обличчя з важкими зморшками.

Хоча є й інші картинки. Сивий утомлений дід, кожен рух його – біль. Він погано бачить, майже нічого не чує, втрачаючи свою останню зброю пам'ять, кожен день пише досі не опубліковані вірші.


  1. Словникова робота.

«Утрачене покоління» - літературна течія, яка існувала в період між двома війнами Першою і Другою світовою.

  1. Слово вчителя.

Певною мірою творчість Хемінгуея дотична до літератури екзистенціалізму. Власний стиль Хемінгуея був своєрідним (містким, свіжим, мужнім), відповідав гіркому світосприйняттю людей повоєнної доби. Герої Хемінгуея, яких називали «героями кодексу», мають певні усталені правила поведінки, яким ніколи не зраджують. Вони живуть за принципами: цінувати власну свободу, йти на зустріч небезпеці, не боятися смерті, захищати слабких, боротися за свої переконання, бути вірним у коханні та дружбі, ніколи не скаржитися на несправедливість долі, не чекати на жалість, знати свій фах і бути справжнім майстром своєї справи.

  1. Робота в зошитах.

Особливості поетики та стилю Е. Хемінгуея:

- лаконізм;

- психологічна майстерність;

- чіткість та виразність описів природи;

- тема «втраченого покоління»;

- антивоєнний пафос;

- відтворення екзистенційної – межової або екстремальної ситуації, за умов якої людина проходить головне моральне випробування;

- відображення крайнього неблагополуччя сучасної людини, її Зовнішньої невлаштованості й внутрішньої спустошеності;

- культ моральної сили;

- «герой кодексу» - той, який виявляє мужність, стоїцизм перед ворожими силами, бореться із долею, при цьому діє із збереженням честі, гідності, здатності до дружби, любові;

- заміна «опису» «показом»;

- використання можливостей ритму художньої прози, лейтмотивів;

- поглиблення поняття підтексту в літературі.

7. Коментування учнями цитат із творів Ернеста Хемінгуея.
Людину можна знищити, але її не можна перемогти.

Усі хороші книжки схожі в одному – коли ви дочитаєте до кінця, вам здається, що все це сталося з вами, і так воно при вас залишиться назавжди: гарне і погане, захоплення, печалі та жаль, люди і місця і навіть погода.

Не судіть людину тільки за її друзями. Пам’ятайте, що друзі в Іуди були бездоганні.

Кожна людина народжується для якоїсь справи. Кожен, хто ходить по землі, має свої обов’язки в житті.



ІІІ. Підбиття підсумків уроку.

Виразне читання вірша Є. Євтушенка «Зустріч в Копенгагені».

1. Як ви мали нагоду пересвідчитися, Хемінгкуей як особистість зачарував сучасників. А які враження справив на вас?

2. Чи виникло у вас бажання глибше познайомитися з особистістю Е. Хемінгуея?



ІV. Домашнє завдання.

Знати зміст повісті «Старий і море». Виписати цитати з повісті, що, на ваш погляд, мають філософський зміст.




Тема: «Старий і море» Е. М. Хемінгуея – повість-притча про людину.

«Життєподібний» сюжет і філософсько-символічний зміст твору


Мета: поглибити знання учнів про притчу; з’ясувати філософсько-символічний зміст повісті; визначити основні проблеми і мотиви повісті Е. Хемінгуея «Старий і море», розглянути образну систему твору; розвивати творче мислення учнів, активізувати їх пізнавальні інтереси, вміння аналізувати та інтерпретувати художній текст; виховувати високий гуманізм, формувати моральні цінності та ідеали, повагу до людей похилого віку.
Обладнання: ілюстрації до повісті «Старий і море», фотопортрет можливого прототипу образу рибалки з повісті «Старий і море».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування н їхній основі умінь і

навичок
Не тіло, а душа є людиною.



Г. Сковорода.

Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Слово вчителя.

Ми продовжуємо відкривати для себе глибину творчості й особистості американського письменника Ернеста Хемінгуея. Як відомо, письменник живе у власних творах, думки його стають надбанням суспільства. Залишається тільки подякувати Хемінгуею за уроки мудрості, що стали вже афоризмами для нас:



  • Я прагну висловити на папері те, що бачу і відчуваю, найкращим і найпростішим чином.

  • Не існує єдиної істини. Все існуюче істинне.

  • Немає друга більш відданого, ніж книга.

  • Ви належите мені і весь Париж належить мені, а я належу своєму записнику і олівцю.

  • Не існує правила як писати. Іноді це легко і бездоганно, а іноді ти ніби вперто свердлиш камінь , а потім ти підриваєш його вибухівкою.

  • Не варто путати рух з діяльністю.

  • Коли люди говорять, слухай уважно. Більшість людей не вміють слухати.

  • Для кожного письменника кожна книга повинна бути новим початком, з яким він знову намагається досягти недосяжного. Він має завжди старатися зробити щось таке, чого ще ніхто не робив до нього. І то велике щастя, коли це вдається.

  • Завдання письменника – не судити, а прагнути зрозуміти.

  • Світ – чудове місце, гідне того, щоб за нього боротися.

2. Бесіда з учнями.

1. Назвіть основні віхи життя та творчості американського письменника Е. Хемінгуея.

2. Які чинники вплинули на формування характеру письменника?

3. Як Е. Хемінгуей ставиться до війни?

4. Чому письменника називають «стилем епохи»?

5. Як ви розумієте зміст словосполучення «хемінгуеївський герой»?

6. За який твір письменник отримав Нобелівську премію?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми та мети уроку.

1. Слово вчителя (про історію створення повісті «Старий і море»).

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Робота з епіграфом.

2. Бесіда за сприйняттям змісту повісті.


  • Яке враження на вас справила повість?

  • За визначенням Хемінгуея у повісті три головні герої: Сантьяго, хлопчик і морська стихія. Хто, на вашу думку, є головним героєм повісті?

  • Як Сантьяго ставився до хлопчика?

  • Які захоплення мав старий Сантьяго?

  • Яким ви уявляєте старого Сантьяго?

  • Чому батьки хлопчика забрали його від старого рибалки?

  • За що хлопець поважає і любить рибалку?

  • Яка історія трапилася зі старим у морі?

  • Яким ви уявляєте собі Сантьяго у час випробування, поєдинку з рибою?

  • Як жителі села сприймають успіх і водночас поразку Сантьяго?

3. Слово вчителя.

Повість Хемінгуея написана у формі міркувань, спогадів старого Сантьяго, його розмови з самим собою. У репліках цієї мудрої людини немало афоризмів, які підкреслюють кредо Хемінгуея – письменника, сильної і мужньої людини: «Ніколи ні про що не шкодуй. Ніколи не рахуй втрат», «… людина не для того створена, щоб зазнавати поразки. Людину можна знищити, але її не можна перемогти».



4. Робота в зошитах.

Притча – повчальна, алегорична, переважно релігійно-філософська оповідь, що має сюжет і мораль.

Притча ілюструє важливу ідею, торкаючись проблем моралі, загальнолюдських законів. Притча є одним із засобів вираження морально-філософських міркувань автора і почасти використовується з метою прямої настанови читачу у питаннях людської і суспільної поведінки.

Ознаки притчі:

- алегоричність,

- поділ на дві частини – зміст і мораль,

- дидактичний характер,

- глибина порушених проблем,

- пристрасність висвітлення проблем,

- символічність сюжету,

- узагальнюючий смисл,

- переважно релігійно-філософський зміст.

5. Слово вчителя.

На перший погляд сюжет повісті «Старий і море» нескладний. Старий рибалка Сантьяго вирушає далеко у відкрите море. Йому поталанило, він упіймав таку велику рибу, що старому доводиться довго і тяжко змагатися, щоб перемогти її. Але на зворотному шляху акули обгризли рибу, і старий приплив до берега лише з її скелетом. Поєдинок завершено.

Ще багато інших питань викликає твір Хемінгуея, який за глибиною порушених проблем і пристрастю їх висвітлення за універсальністю висновків і все людськістю їх звучання нагадує притчу, щоправда, дещо незвичну, хоч певною мірою і традиційну за формою подачі матеріалу. Адже притча ґрунтується на побутовому сюжеті, який набув символічного, узагальнюючого значення, надаючи їй дидактичного характеру. Притча завжди повчає.

Повість Хемінгуея бере від традиційної притчі побутову основу розповіді, алегоричність, узагальнюючий зміст, поєднання сьогоденного і вічного, особистого і всесвітнього. Багато критиків так і сприйняли її як притчу і спробували тлумачити всю історію старого як символічне зображення боротьби добра і зла, боротьби людини з роком. Сам Хемінгуей протестував проти такого однобічного і спрощеного трактування його твору, обстоюючи реалістичну основу повісті.



6. Бесіда з учнями.

1. Чому Сантьяго під час рибалки розмовляє вголос?

2. Як ви розумієте слова: «Людина в морі ніколи не буває самотньою»?

3. Старий Сантьяго людина не набожна?



IV. Підсумок уроку

V. Домашнє завдання

Подумати і записати, щоб сьогодні сказав старий Сантьяго сучасній молоді?

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconТема. Життєвий І творчий шлях французького письменника Альбера Камю; його філософські та естетичні погляди. А. Камю й екзистенціалізм
Ета: простежити життєвий І творчий шлях письменника, дослідити вплив ідей філософії екзистенціалізму на творчість А. Камю; розвивати...
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconТема. Іван – Карпенко – Карий. Життєвий та творчий шлях письменника. Багатогранність його літературної та театральної діяльності Мета
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях драматурга, його просвітницькими ідеями, участю у культурно – просвітницьких...
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconТема. Гійом Аполлінер (1880-19180). «Лорелея», «Зарізана голубка й водограй», «Міст Мірабо». Життєвий І творчий шлях письменника. Шлях французького поета Гійома Аполлінера від неоромантизму до кубофутуризму
Життєвий І творчий шлях письменника. Шлях французького поета Гійома Аполлінера від неоромантизму до кубофутуризму. Реакція на символізм,...
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconУрок світової літератури в 11 класі Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І Маргарита» вершина творчості письменника
Тема. Михайло Булгаков. Життєвий І творчий шлях письменника. Роман «Майстер І маргарита» – вершина творчості письменника
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconЖиттєвий І творчий шлях американського письменника Ернеста Хемінгуея. Особливості його поетики й стилю
Авити учнів особистістю Е. Хемінгуея; окреслити особливості його творчої еволюції, новаторський характер прози; розвивати навички...
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconКонспект уроку Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях письменника. Його філософські й естетичні погляди. Роман
Тема. Альбер Камю. Життєвий І творчий шлях письменника. Його філософські І естетичні погляди. Камю й екзистенціалізм. Роман
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconТема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І Україна. «Тарас Бульба». Мета
Тема. Микола Гоголь. Життєвий І творчий шлях письменника. Гоголь І україна. Тарас
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата icon"даніель дефо. Життєвий І творчий шлях письменника. „Життя й незвичайні та дивовижні пригоди робінзона крузо"
Тема уроку: ”даніель дефо. Життєвий І творчий шлях письменника. „Життя й незвичайні та дивовижні пригоди робінзона крузо”
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconЕрнест Хемінгуей (1899-1961). Життєвий І творчий шлях письменника. Новаторство його прози
Тема: Ернест Хемінгуей (1899—1961). Життєвий І творчий шлях письменника. Новаторство його прози
Життєвий І творчий шлях американського письменника, лауреата iconТема. Михайло Лермонтов. Життєвий І творчий шлях
Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях поета, на основі біографічних відомостей сформувати образ поета-романтика;...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка