Катерина Перелісна



Скачати 115.08 Kb.
Дата конвертації09.03.2018
Розмір115.08 Kb.

Середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 10

м. Сєвєродонецька Луганської області



Птахи взимку.

Катерина Перелісна «Змерз».

Оригамі. Пташка.

Розробка інтегрованого уроку

для учнів 2 класу

вчителя початкових класів

вищої категорії

Сєрік Тетяни Олександрівни


м. Сєвєродонецьк

2016 р.

Тема. Птахи взимку. Катерина Перелісна «Змерз». Оригамі. Пташка.

Мета: дати уявлення про те, як зимують дикі птахи; вчити розпізнавати зимуючих птахів своєї місцевості; обговорити, як можна допомогти тваринам; ознайомити учнів із творчістю Катерини Перелісної; вдосконалювати навички свідомого виразного читання віршованих творів; розвивати уяву, образне мислення; розвивати мовлення учнів; виховувати допитливість, любов до природи рідного краю, до тварин, що мешкають у лісах,  розвивати вміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов і бережне ставлення до при­роди, птахів рідного краю.

Обладнання: презентація до уроку; завдання, роздруковані для роботи в парах, групах; відео – технологічна картка виготовлення виробу; голоси пташок (запис).

Тип уроку: інтегрований (природознавство, літературне читання, трудове навчання). 

ХІД УРОКУ

І.1. Організаційний момент (Слайд 1)


  • Лише дзвоник задзвенить –

Тиша в клас приходить вмить.

В нас роботи так багато,

То ж працюємо завзято!

– А вашими помічниками на уроці будуть уважність, пам’ять, швидкість мислення , винахідливість та взаємодопомога. В добру путь!



  • Психологічне налаштування на урок. (Слайд 2)

Я щасливий, як ніколи!

Яке щастя йти до школи!

Усе знать і добре вчиться,

Пізнавати таємниці.



2. Вправа «Юний синоптик» (Слайд 3)
— Який місяць?

— Які зміни відбулися в природі протягом тижня?

— Яке число?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були протягом дня опади

— Чи впливають зміни в неживій природі на живу природу?



3. Введення в тему (Слайд 4)

  • назвіть тварин, яких бачите на малюнках.

  • що обєднує їх?

  • Чому птахів виділили в окрему групу серед тварин? (Тіло птаха вкрите пір’ям, вони мають дзьоб, крила, вміють літати. Деякі птахи бігають і можуть плавати.)

  • Що ж робити птахам, коли восени кількість комах зменшується?

– Птахів, які восени відлітають у вирій, а навесні знову повертаються до свого краю, називають перелітними.

4. Вправа «Метод Прес»

Завдання: - Уявіть, діти, що журавель не хоче відлітати у вирій. Давайте його переконаємо, що йому необхідно полетіти у вирій.

Ключові слова: Я вважаю… (Журавлику, тобі обов’язково треба летіти у вирій.)

Тому що… (взимку ти загинеш.) Наприклад,… (ти не зможеш у грудні відшукати собі їжу, бо буде холодно і вода на водоймах замерзне і ти загинеш від голоду.)

Отже… (вирушай швидко у дорогу!)

5. Загадка (Слайд 5)

Прийшла до нас бабуся

У білому кожусі.

Поля причепурила,

Пухнастим снігом вкрила.

Вгадайте, хто вона,

Бабуся чарівна? (ЗИМА)


  • Що відбувається в природі з приходом зими?

II.1. Повідомлення теми і мети уроку (Слайд 6)

    • То ж визначимо тему уроку. Для цього в парах виконайте завдання на картках.

Під кожним малюнком цифра вказує на букву, яка потрібна для визначення теми уроку.











1

3

1

3

4















3

1

2

3

3

5

2. Бесіда (Слайд 7)

─ Доведіть, що цю групу тварин відносять до птахів.

- Назвіть їх.

- Коли ми можемо побачити цих птахів?

— Як називають птахів, які залишаються у нас на зиму?
— Чому вони не відлетіли в теплі краї? (Птахам страшний не холод, а голод. Вони можуть знайти собі їжу узимку. Ці птахи живляться насінням рослин, ягодами.)

3. Робота з підручником. (Слайд 8 - 9)

- Прочитати статтю. Дізнатися, яку ще групу птахів виокремлюють?

(Середню нішу серед перелітних і осілих птахів займають кочові птахи – це ті птахи, які не відлітають у вирій, а прилітають у наш край.)

4. Робота в парі. Встанови відповідність.(слайд 10)


Голуб

снігур

зозуля



кочові




синиця

осілі




горобець

перелітні



лелека.



5. Фізкультхвилинка (Слайд 11-12)

Притомилися малята –


Час фізпаузу почати!

6. Аукціон (Слайд 13)

- назвіть птахів, яких можна зустріти взимку в нашій місцевості?

- чи правильне твердження?

Сороки, галки, сірі ворони залишаються зимувати, бо в них не вистачає сил для перельоту в теплі краї.

7. «Броунівський рух»


  • Діти тягнуть картки з назвами пташок.

  • Визначають групу, до якої вони відносяться.

  • Знаходять в класі своїх «родичів».

  • Доводять, чому вони об’єдналися в групу.

7. Вікторина «Чи знаєш ти птахів?» (Слайд 14)

1) Якого птаха називають лісовим лікарем? (Дятел)


2) Який птах висиджує пташенят узимку? (Шишкар)

— А як ви вважаєте, чому шишкар виводить своїх пташенят узимку, а не влітку?

Шишкарі живляться насінням шишок. Узимку багато корму для пташенят, оскільки дозріло насіння шишок. А гніздо у шишкаря тепле, і мама, як пухова ковдрочка гріє, тому мороз не страшний

3) Який птах пересувається, притискаючись до ствола, немов повзе по корі? (Повзик)


4) Голівка у цієї пташки в чорній шапочці, а грудка яскраво жовта. Вона охоче їсть несолоне сало, м’ясо, рибу. (Синиця)
5) Якому птахові дали назву за властивість з’являтися з першим снігом? (Снігур)
6) Якого птаха називають компанійським? (Горобець)

8. Робота в групі «Чи знаєш ти народні прикмети?» (Слайд 15 -16)
- З’єднати початок прикмети з кінцівкою

1 Синиця зранку починає пищати —

1. на заметіль

2 Горобці сидять з розпушеним пір’ям —

2. чекай морозу.

3 Якщо ворони і галки в’ються в повітрі —

3. до відлиги.

4 Ворони і галки сідають на землю —

4. на дощ.

- Перевір! 1- 2; 2 – 4; 3 – 1; 4 – 3.

9. Презентація годівничок (Слайд 17)

— Як людина допомагає птахам пережити важку зиму?
— Підніміть руки, у кого є годівниці? (Дуже легко зробити з пакета, з пластмасової пляшки.)

ГОДІВНИЦЯ
Ми завчасно, як годиться,
ледь упав легкий сніжок,
змайстрували годівницю
на зимівлю для пташок.
О, горобчику й синичко,
пам’ятаємо про вас:
нам — турбота невеличка,
вам — підмога в лютий час.

10. Гра «Оплески» (Слайд 18)

 Що ви покладете у годівничку птахам?

Гарбузове насіння, пшоно, підсмажене соняшникове насіння, зерно, крихти хліба, насіння бур’янів; несолоне сало, насіння динь, кавунів, цукерки.


    • Пам’ятайте! Чорний хліб і підсмажене насіння, солоне сало птахам давати не можна!

 Незважаючи на холод і мороз, в нашому класі панує тепла і приємна атмосфера. Нехай тендітний промінчик зимового сонця запалить у ваших серцях велику любов до живих створінь природи, що оточують нас.
ІІІ. 1.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ З ЧИТАННЯ

- Дізнайтеся, з яким автором сьогодні ми працюємо: (Слайд 19-21)



тенаКари ресналіПе

— Сьогодні ми ознайомимося із творчістю письменниці Катерини Перелісної. Біографічна довідка

— Катерина Перелісна (Катерина Федорівна Глянько-Попова) (1902 — 1995) — українська поетеса і письменниця, авторка численних творів для дітей.

Народилася Катерина 1902 р. у Харкові.

Навчалася в українській гімназії ім. Б. Грінченка у Харкові. У цій гімназії викладали найкращі харківські україністи.

Твори Катерини Перелісної навіть покладені на музику.

Її лагідні вірші, мов ніжні сонячні промінчики, зігрівають душу.

 
2. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ



Робота над загадкою. (Слайд 22)

• Сіра шубка із пір’їн,

На морозі жвавий він.

Не орел цей стрибунець. Хто це, діти?...  (горобець).


Прочитай скоромовку (Слайд 23)

Летів горобець, сів на хлівець,

А як вийшов стрілець, то утік горобець. 


Прочитай чистомовку

Ям-ям-ям - важко взимку горобцям,

Ти-ти-ти - їм зерняток не знайти.

Ати-ати-ати - треба крихт їм накидати,

Ать-ать-ать - щоб їм під стріхою дрімать. 
20 Емоційність - душевне переживання, почуття, хвилювання. (слайд 24 -25)

 — Як живеться горобчикові взимку? Прочитаємо, як про це у своєму вірші говорить поетеса.



  • Виразне читання вірша вчителем.

— Які картини постали у вашій уяві під час слухання вірша?

  • Фізкультхвилинка (Слайд 26)

Щось горобчик наш замерз,

Крильця притомились.

Він тремтить маленький весь,

Силоньки згубились.

Тож, вставайте не сидіть, не сидіть,

Горобчика будем гріть.

Ніженьками плиг, скік,

То вперед, а то убік.

Крильцями затріпотіли І горобчика погріли.

А тепер присіли й встали,

Щоби ніжки сили мали.

А тепер угору руки,

Щоб не знав горобчик муки.

Вже горобчик пожвавішав,

Пурх! – і гратись полетів.

Ну, а учень тихо сів. 




  • Читання вірша учнями.

  • Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

— Що почула поетеса у цвірінчанні горобчика? Знайдіть у тексті вірша окличні речення.

— Для чого використовує їх авторка? З яким проханням звертається горобчик до дитини?

— Доведіть за текстом, що поетеса співчуває горобчикові, переживає за нього.

— Чи можна сказати, що вірш емоційний, тобто насичений почуттями, переживаннями?



  • «Мікрофон»

  • Гра «Читає Незнайко»

Учитель читає уривки з віршів Катерини Перелісної, навмисне припускаючись помилок. Учні повинні їх помітити і виправити.

• Сніг-сніжок

Із неба (хмар) летить,

Землю закриває.

Змерз горобчик,

Цвірінчить —

Крихіток (зерняток) шукає.


  • Гра «Знайди риму».

Летить... (цвірінчить), закриває... (шукає), цвірінь... (кинь), холодний... (голодний), сніжок …(мішок)…

  • «Цікаво знати!»

Чи знаєте ви, що до 60-х років у США не було жодного горобця? Туди їх переправили для благих цілей з Англії — полювати на гусениць. Ну а пернаті, судячи з усього, зовсім не противилися, тому що саме цими ласощами вони годують зі свого дзьоба новонароджених пташенят. Існує і невеликий пам’ятник горобцям. Облаштувався такий в Бостоні ще в XIX століття. Люди власними руками встановили статую цим пташкам за їх плідне полювання на шкідників природи. ... 
3. Домашнє завдання

І група: виразно читати, ставити запитання до змісту вірша та давати відповіді на них.

ІІ група: проілюструвати вірш, підготувати повідомлення про горобця.

ІІІ: скласти розповідь про історію своєї дружби з пташкою. 

ІV. Повідомлення теми з трудового навчання

  1. Бесіда про папір та техніку оригамі

– Виготовляти пташок ми будемо з паперу.

– З чого виготовляють папір?

Паперу понад 2000 років. Винайшли його в Китаї. Виготовляли власноруч з шовкового дерева чи бамбуку.

В наш час папір роблять спеціальні машини з деревини, макулатури, соломи, ганчір̓я, стебел кукурудзи. Такі машини виготовляють близько 1км паперу за секунду.

«Гарний папір примушує думати про гарні речі» – говорять японці.

Мабуть, не даремно саме в Японії виникло мистецтво складання паперу – оригамі.

Діти, я гадаю, з вас
Дехто в руки вже не раз
Паперовий аркуш брав,
З нього граючись, складав
Чи то жабку, чи жучка,
Чи то просто літачка.
То ж повернемося з вами
До складання знову,
До мистецтва орігамі –
Є такеє слово.
Це японське давнє слово

Необхідно знати:

«Орі» – склад в японській мові,


Значить щось складати,
А папір свій називають
Всі японці – «гамі»,
Коли з нього щось складають,
Кажуть «орігамі».

  1. Правила техніки безпеки на уроці.

– Нагадаємо основні правила техніки безпеки на уроці трудового навчання.

  • Не заважати сусіду працювати;

  • роботу виконувати охайно;

  • дотримуватись правил при роботі з ножицями

  1. Виготовлення пташок в техніці оригамі.

Працюють диференційовано: 1 група – за технологічною карткою;

2 група – за відеосупроводом.



4. Створення композиції «Пташина їдальня»



V.Рефлексія

  • З якою метою ми робили цю вправу?

  • Які думки вона у вас викликала?

  • Які почуття?

  • Чого ви особисто навчились?

  • Чого хотіли б навчитись у подальшому?


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Катерина Перелісна iconЛітература рідного краю література без традицій – храм без фундаменту; без пошанування
Катерина Перелісна. Три правди. Молитва. Колядка. Щедрик. Христос воскрес! Писанка
Катерина Перелісна iconБілокур Катерина Василівна Катерина Білокур за роботою. Біографія
«Катерина Білокур», поставлено однойменний телеспектакль (1980), документальний фільм «Чарівний світ Катерини Білокур»
Катерина Перелісна iconКатерина Логвинівна Ющенко
Катерина Логвинівна Ющенко видатний вчений математик, кібернетик, засновник теоретичного програмування в Україні, член кореспондент...
Катерина Перелісна iconУрок №8 література рідного краю. К. Перелісна «три правди»
Катерини Перелісної, митців рідної Харківщини, почуття любові до художньої літератури; прищеплювати інтерес до наслідків власної...
Катерина Перелісна iconІ. Коваль Катерина. 5 А. Весна

Катерина Перелісна iconНіжинського обласного педагогічного ліцею Масючок Катерина, Матраєв Максим, Мішаков Руслан Дитячі роки

Катерина Перелісна iconГодік катерина олександрівна ''19'' концепт
«бісовщини» в творчості українських та російських письменників першої половини ХХ століття
Катерина Перелісна iconЗ історії мистецтва Інформаційний листок бібліотеки
...
Катерина Перелісна iconДубенська районна станція юних туристів
Катерина Анатоліївна керівник гуртків Дубенської районної станції юних туристів
Катерина Перелісна iconНепрочитаний шевченко
Т. Шевченка “Катерина” – за допомогою власного структурно-функціонального методу, з позицій постійно використовуваної ним у всіх...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка