Книга «Під голубим небом»Скачати 61,07 Kb.
Дата конвертації08.02.2018
Розмір61,07 Kb.
ТипКнига

Тема. Учителю! Я перед іменем твоїм в шанобі стану на коліна.
Мета. Ознайомити учнів з життєвим та творчим шляхом відомого українського педагога – В.О.Сухомлинського. Виховувати інтерес до його творчості. Розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас.
Обладнання. Портрет В.О.Сухомлинського, книга «Під голубим небом»,

«10 правил В.О.Сухомлинського», «Наказ дітям» В.О.Сухомлинського.


Хід виховної години

І. Підготовча частина

- Доброго дня, діти!

Послухайте уважно загадку і відгадайте її.

Він нам, як мама дорогий,

Він хоче нас навчити

Любити край чудовий свій.

Це мудрий наш … (учитель)
ІІ. Основна частина

а) Розповідь про святкування Дня вчителя.

Восени, коли матінка Природа одягає свої святкові шати і щедро обдаровує людей багатими дарунками, а журавлині ключі, курличучи, манять дітей у чарівну країну Знань, ми вшановуємо мудрих, великодушних людей – вчителів.


- А хто із вас знає, коли ми святкуємо День учителя? (Перша неділя жовтня).
Учитель… Таке ніжне, світле слово. Воно лунає так дзвінко, як чисте джерело, що у спекотну днину готове вгамувати спрагу. Воно світле, як та провідна зірка, що осяває путь тому, хто збився з правильної дороги або загубився в темряві. Воно ніжне, як барвистий осінній листок, що падає додолу від найменшого подиху вітру.

Але водночас це слово закликає до праці, до дії, до творчого пошуку, самовизначення.

Вчителька – яке прекрасне слово!

Багато хочеться мені сказать.

Але про те я поведу тут мову

Що вчителів потрібно поважать.

Учитель – важка, клопітка праця. Він, наче прекрасний чарівник, проникає у кожну дитячу душу, підбираючи потрібні ключики, знаходить самі най- лагідніші слова. Адже кожна дитина – це найцікавіша скарбничка. І не знайшовши до неї ключа, її не відкриєш.
б) Ознайомлення дітей із біографією В.О.Сухомлинського.

І сьогодні, діти, ми з вами познайомимось із життєвою стежиною великого душею та талантом вчителя, закоханого в дитину, в землю, в мову, народ – Василя Олександровича Сухомлинського. (Показ портрета)

Народився В.О.Сухомлинський в селі Василівка на Кіровоградщині в незаможній родині. Він був серед­нього зросту, худорлявий; каштанове волосся відкривало високе чоло. Але головними на його обличчі були очі — карі, променисті, то лагід­ні, замріяні, то вимогливі, запитальні, а то й усміхнені, жартівливі.

Усе своє життя з 17 років Василь Олек­сандрович працював у школі. Учитель за по­кликанням душі, він учив маленьких і великих школярів грамоти, математики, літератури, історії. Але більш за все він хотів навчити ді­тей думати, відчувати, радіти й сумувати не лише своїми власними радощами й печалями, а й татовими і маминими, дідусевими й бабуси­ними, братовими й товаришевими, зайчика і синички, верби і тополі, місяця й вітру, всієї нашої землі.

Для цього Учитель сам писав казки й розпові­дав дітям, їхнім батькам, учителям. Він напи­сав багато, більше 1500, казок, оповідань, притч, замальовок з життя дітей. У них Учитель розкрив широкий, різноманітний, різ­нобарвний світ, що оточує кожну дитину, охоплює все наше життя. Він хотів, щоб цей світ увійшов у душу маленької дитини, проріс чуйністю, добротою, дбайливістю, відповідаль­ністю і людяністю.

Учитель не лише сам писав казки і розпові­дав їх дітям, часто серед природи, у зеленому класі, який він називав Школою під Голубим Небом

або Школою Радості, а й учив дітей са­мих складати казки, пробуджував у них думку і слово. "Казка, — любив повторювати він, — це, образно кажучи, свіжий вітер, що роздмухує вогник дитячої думки й мови."

От зараз і ми, діти, доторкне­мось до думки і слова Василя Олександровича, до його веселкового казкового світу, який він так хотів перенести у ваші душі і серця.

Хочеться, щоб він пробудив у вас бажання зробити щось хороше, приємне всім, кого ви лю­бите, знаєте, а також незнайомим і всім-всім-всім.
в) Читання та обговорення казок В.О.Сухомлинського.

1. «Соромно перед соловейком».

А зараз, діти, ми прочитаємо з вами казку В.О.Сухомлинського «Соромно перед соловейком».

Оля й Ліда, маленькі першокласниці, пішли до лісу. Після втомливого шляху сіли на траві відпочити й пообідати. Витягли з сумки хліб, масло, яєчка. Коли дівчат­ка вже пообідали, недалеко від них сів на дерево соловей­ко й заспівав. Зачаровані прекрасною піснею, Оля й Ліда боялися поворухнутися.

Соловейко перестав співати.

Оля зібрала недоїдки й шматки газети й жбурнула їх під кущ.

Ліда зібрала недоїдки, загорнула в газету й поклала у сумку.

— Навіщо ти зібрала сміття? — запитала Оля. — Це ж у лісі... Ніхто не бачить...


  • Соромно перед соловейком... — тихо відповіла Ліда.

Відповіді на запитання.

- Куди пішли першокласниці?

- Піснею якої пташки були зачаровані дівчатка?

- Як вчинила Оля?

- А як вчинила Ліда?

- Чому дівчинці стало соромно перед соловейком? (Смітити на природі – все одно, що смітити в себе вдома! Знищуючи її – знищуємо себе).


2. «Дивний мисливець».

Живе у нашому селі дід Максим. Усі кажуть: дивний мисливець. Як тільки починається полювання на зайців чи качок, дід щодня йде з рушницею до лісу. Виходить з дому рано вранці, а повертається ввечері.

Але що то за дивний мисливець! Ніколи не несе додому ні зайця, ні качки. Приходить з порожньою торбою.

Одного разу приніс дід Максим маленьке зайченя. Знайшов під кущем. У зайченяти була зламана ніжка. Дід приклав до ніжки дві гілочки й забинтував її. За тиждень ніжка зрослася, і дід відніс зайченя в поле.

Чого ж це дід Максим такий невдаха?

Пішли одного разу слідом за дідом, захотілося подиви­тися, як він полює. Дивляться: поклав дід рушницю, а сам ходить лісом та й розкладає під кущами сіно зайцям. Зрозуміли тоді, чому дід Максим дивний мисливець.Відповіді на запитання.

- Чому дід Максим дивний мисливець?

- Чому дід Максим добра людина?

(Бо він не полював на звірів і птахів, а допомагав їм).

- Чого вчить нас ця казка?

(Щоб ми були добрими. І допомагали звірям і птахам у скрутних ситуаціях).

Отже, діти, го­ловна думка казки — лише добра людина здатна твори­ти добро для інших.
г) Пам’ятка «10 правил Сухомлинського».

* Не можна ледарювати, коли всі працюють.

* Не можна сміятися над старістю і старими людьми, про старість треба говорити тільки з повагою.

* Не можна заходити в суперечку з шанованими і дорослими людьми, особливо зі старшими.

* Не можна виявляти незадоволення тим, що в тебе немає якоїсь речі.

* Не можна допускати, щоб мати давала тобі те, чого вона не бере собі.

* Не можна робити того, що засуджують старші.

* Не можна залишити старшу рідну людину одинокою

* Не можна збиратися в дорогу, не спитавши дозволу і поради в старших.

* Не можна сідати до столу, не запросивши старших.

* Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка.
д) «Наказ дітям» В.О.Сухомлинського

Батько і мати дали тобі життя і живуть для твого щастя. Не


завдавай їм болю, образи, прикрощів, страждань. Все, що тобі дають батько й мати, - це їхня праця, піт, утома. Вмій поважати працю батьків. Найбільше щастя для матері й батька – твоє життя, працьовитість, любов до науки, повага до старших. Якщо люди вважають тебе недоброю людиною – це велике горе для твоєї матері й батька. По – справжньому любити їх – означає приносити в дім мир і спокій.

Твоя сім`я – це не тільки батько й мати. Це й ви, діти. Це твоя поведінка, твої вчинки. Запитуй у батька й матері дозволу на те, що без них вам робити не можна, або ж не тактично. Справжня свобода сина й дочки – бути слухняними дітьми. Підкорення волі батьків – перша школа громадського виховання, перша дисципліна твоєї совісті. Якщо не навчишся підкорятися волі батьків, то не зможеш стати стійким, мужнім громадянином, дисциплінованим трудівником, вірним батьком своїх дітей.

Три нещастя є в людини: старість, смерть і лихі діти – говорить українська народна мудрість. Старість – невідворотна, смерть – невмолима, перед цими нещастями ніхто не зможе зачинити двері свого дому. А від лихих дітей дім можна зберегти, як від вогню. І це залежить не тільки від ваших батьків, а й від вас самих.

Бути хорошими дітьми – означає не допустити, щоб старість батька й матері була отруєна твоїми поганими вчинками. Вмій відчувати найважчі душевні муки матері й батька. Їхня хвороба – твоє горе. Їхні невдачі і неприємності на роботі – твоя біда. Вмій бути добрим у думках і почуттях. Бережи здоров`я батьків. Пам’ятай, що ранню старість і хвороби батькам приносить не тільки праця, втома, а й сердечні хвилювання, переживання, тривоги, прикрощі. Найбільше вражає батьків невдячність, байдужість сина чи доньки. Будьте гідними своїх батьків!”


ІІІ. Заключна частина.

Будьте і ви, дітки, добрими, як дід Максим. Творіть добро, садіть дерева, очищайте джерела і ріки, любіть свою Землю-матінку, і вона відповість вам любов’ю і щедрістю. Любіть своїх маму і тата, свою рідну домівку і нашу велику прекрасну Батьківщину.

І можливо, діти, хтось із вас у майбутньому стане вчителем. Буде навчати маленьких діток, використовуючи досвід В.О.Сухомлинського.

Дякую вам за вашу плідну роботу на виховній годині.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Книга «Під голубим небом» iconУрок № Тема. Казки Василя Сухомлинського із Школи під Голубим Небом. Учіться фантазувати. В. Сухомлинський «Дід Осінник»
Сухомлинського; вдосконалювати навички правильного, свідомого читання; збагачувати активний словник учнів; розвивати вміння робити...
Книга «Під голубим небом» iconУкраїнська література 11 клас Урок №33 Тема уроку. Еміграційна література (огляд). Євген Маланюк. Огляд життєвого й творчого шляху письменника. «Під чужим небом»
Тема уроку. Еміграційна література (огляд). Євген Маланюк. Огляд життєвого й творчого шляху письменника. «Під чужим небом», «Стилет...
Книга «Під голубим небом» iconТема. Є. Маланюк. Художнє осмислення трагічної історії України, ностальгічні мотиви, філософічність поезій «Під чужим небом», «Стилет чи стилос?». Вірші про призначення поета І поезії. Символічні образи. Мета
Тема. Є. Маланюк. Художнє осмислення трагічної історії України, ностальгічні мотиви, філософічність поезій «Під чужим небом», «Стилет...
Книга «Під голубим небом» iconКнига світ, книга серцю привіт Методичні рекомендації ббк 8. 387. К 53
Книга — світ, книга — серцю привіт : метод реком. / Нац б-ка України для дітей; уклад. Ю. В. Осадча. — К., 2013. — 36 c
Книга «Під голубим небом» icon«Засоби залучення учнів до читання як шлях формування загальнокультурної компетенції інноваційної особистості»
Школа – це насамперед книга. Книга – це могутня зброя. Розумна, натхненна книга часом вирішує долю людини
Книга «Під голубим небом» iconКнига року Бі-Бі-Сі 2012 (Книга року bbc) — літературна нагорода україномовним літературним творам, що присуджується Британською телерадіомовною корпорацією (Бі-Бі-Сі). Книга року Бі-Бі-Сі
Ця книга про те, як можна подолати свій страх. Про те, як можна навчитися навіть із найстрашніших І найзагрозливіших синьомордів...
Книга «Під голубим небом» iconКнига для дому, книга для сім'ї, ви можете сміливо наслідувати приклади з моїх порад, робити виписки, конспектувати окремі тези чи положення, а згодом перевірити це на власному досвіді
Книга, що претендує на настільну, заслуговує, очевидно, на передмову. Книга без передмови — те ж саме, що кінокартина без кіножурналу....
Книга «Під голубим небом» iconКнига вчить, як на світі жить Душі людської доброта Грамоти вчиться завжди знадобиться
Правила поведінки під час уроків І на перервах. Поведінка в їдальні, в бібліотеці
Книга «Під голубим небом» iconВіра Казидуб
Битва з амазонкою — сьома книга члена Національної спілки письменників України Віри Казидуб. Її перша книга —
Книга «Під голубим небом» iconКнига року колегіумних класів 2011-2012 новоград-волинський 2012 I. Книга братства
Валентина Зайцева); 11 клас (історичний) – 29


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка