Книга тетралогії «Таємний посол»Скачати 183,73 Kb.
Дата конвертації09.04.2017
Розмір183,73 Kb.
ТипКнига

Тема: Володимир Малик (В.К.Сиченко) «Фірман султана» (ІІ книга тетралогії «Таємний посол»). Розповідь про легендарне козацтво та українського д’Артаньяна в умовах боротьби українського народу з турецькими і татарськими загарбниками

Мета:


Навчальна: ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В.Малика , розпочати роботу над ідейним змістом історико - пригодницького роману «Таємний посол»; розкрити його історичну основу.

Розвивальна: викликати інтерес до читання художньої літератури, допомогти усвідомити зміст твору; уміння висловлювати власну думку щодо прочитанного.

Виховна: виховувати інтерес до творчості В.Малика, почуття любові до рідного краю,народу, гордості за свою Батьківщину, прагнення до добра й справедливості.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, репродукція картини І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові».

Теорія літератури: історична повість, роман, герої художнього твору, тема, головна думка, художні засоби, відгук про літературний твір.

Хід уроку 1. Актуалізація опорних знань.

Ми закінчили вивчати творчість видатного українського поета Т.Г.Шевченка, давайте пригадаємо, що ми вчили на попередніх уроках:

 1. Що вам відомо про поезію як літературний жанр?

 2. Які поетичні твори ви знаєте?

 3. Д якого роду художньої літератури належать поетичні твори?

 4. Назвіть художні засоби, які митці застосовують у своїх творах?

 5. В яку історичну епоху жив і творив Т.Г. Шевченко?

 6. За що переслідувався царською владою?

 7. Хто такі революціонери? Чи можна Шевченка назвати революціонером?

Через що Т.Г. Шевченка називають Кобзарем? Поясніть етимологію слова « Кобзар»

 1. Мотивація навчальної діяльності школярів

 1. З якими загарбниками боровся український народ?

 2. Що вам відомо про боротьбу українського народу з турецькими і татарськими загарбниками?

 3. Прокоментуйте висловлювання О.Довженка: « Без минулого немає майбутнього»

 4. Чому українці цінують ті надбання, які наші предки вибороли у боротьбі , жертвуючи власним життям?

Показ електронної презентації

Слайд №1-2

 1. Повідомлення теми й мети уроку

Епіграф до уроку: « Жити - вітчизні служити»

Народна мудрість 1. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

 1. Розповідь вчителя про письменника В. Малика.

Слайд №3

У літературу приходять по-різному. Автор пригодницьких та історичних творів Володимир Кирилович Малик увійшов до неї за якихось півгодини. Сталося це так. Одного сонячного червневого дня 1956 року в редакцію видавництва «Молодь» зайшов стрункий чоловік і запропонував письменникові Б. Чайковському прочитати свою поему-казку «Журавлі-журавлики». Ознайомившись з нею, Б. Чайковський з деяким сумнівом у душі дав згоду на друк цього твору. Але не помилився. Уже не одне десятиліття твори Володимира Кириловича читають діти, молодь і дорослі. Адже, за словами того ж Б. Чайковського, письменник «...заворожує чудовими й чарівними мандрами з країни в країну, з епохи в епоху, примушує радіти і ридати, любити і ненавидіти, переживати як власні, знегоди й перемоги героїв».

Народився Володимир Кирилович Малик (справжнє прізвище — Сиченко) 21 лютого 1921 року в селі Новосілки Макарівського району на Київщині в селянській родині. В сусідньому селі Ясногородці закінчив середню школу, а в 1938 році вступив на філологічний факультет Київського університету. Тоді ж почав складати вірші.

Слайд №4


Незабаром розпочалася важка, багаторічна війна з фашистами. Навчання довелось перервати. Молодий студент пішов у народне ополчення, працював на оборонних роботах під Києвом та Харковим. В одному з боїв його було важко поранено. Уже непритомного взяли його в полон. Потім В. Малика було вивезено до Німеччини, де йому в концентраційних таборах протягом двох років довелось пережити невимовні муки, голод, загрозу смерті. І лише в жовтні 1945 року вдалось повернутись на Батьківщину.

У радянському фільтраційному таборі Володимира призначили командиром роти, але попередні випробування дали про себе знати. Як наслідок — тяжка хвороба серця. Та може, це й на щастя. Товаришів відправили у рідні «гулаги», а тяжко хворих — додому помирати. Рідна домівка в Новосілках із радістю прийняла в свої обійми виснаженого юнака. Мати виходила сина. Учителював В. Малик у Ясногородці, навчаючи дітей рідної мови та літератури. У 1950 році закінчив заочно університет, де навчався до війни. Після цього молодий учитель переїхав з Київщини на Полтавщину, в місто Лубни.

Слайд №5

Є в Лубнах на затишній вуличці Лісовій білий будиночок з мансардою і яблуневим садом на подвір'ї — садиба Володимира Малика. Один із журналістів колись писав: «Малик не уявляє себе без праці «а землі, без любові до неї. Цю любов письменник успадкував од батьків-хліборобів...» Не уявляв він себе й без спілкування з природою, без мандрівок по рідній Україні. Не уявляв він свого життя й без книг, до яких прихилився душею ще в дитячі роки.

Хлопчиною носив він рюкзаками книжки з дідусевої бібліотеки і днями не міг відірватись від захоплюючих творів.

Слайд №6


Саме тут, у цьому історичному місті, більш за все захотілося В. Малику своїми творами наблизити події далекого і героїчного минулого до сучасників, розповісти про народних звитяжців, людей особливого героїзму. Володимир Кирилович глибоко знайомився з історичною літературою, засиджувався в архівах, виїжджав на місця, де колись жили його майбутні герої. На Поділля — в гості до нащадків Кармалюка. У Карпати — до спадкоємців Довбушевих традицій. Збирав народні перекази. І почали одна за одною виходити з-під його пера казки-легенди для молодших читачів В літературному доробку письменника є твори як для маленьких читачів так і для дітей середнього шкільного віку. Наприклад,Збірка «Журавлі-журавлики». Назву збірці дала казка-поема письменника «Журавлі-журавлики». Саме з цим твором вперше прийшов молодий поет до редакції з проханням її надрукувати. Маленькі читачі одразу полюбили цю поему. А йдеться в казці про ті давні часи, коли на нашу рідну землю здійснювали свої спустошливі набіги турецькі орди. Під час одного з таких набігів захопили вони в полон маленьку дівчинку Наталочку. Добре, чуйне серце мала ця дитина. Ще вдома, в рідній оселі зворушливо доглядала пораненого журавлика. А коли поневірялась в турецькому полоні, зуміла випустити на волю своїх земляків. Вдячний журавлик Павлик не забув Наталиного добра. Повертаючись разом з ключем на рідну землю, врятував маленьку україночку з чужоземного ярма. У книжку увійшли ще такі казки-легенди письменника: «Чарівний перстень» — про безстрашного та мудрого ватажка опришків Олексу Довбуша; «Червона троянда» — про відважного хлопчину-партизана Василька та «Воєвода Дмитро», в якій змальовано трагічну подію в нашій історії — розгром ордами  Батия захисників Києва та загибель від обвалу тисяч людей в Десятинній церкві міста.

У літературному доробку письменника є відомі пригодницькі повісті для читачів середнього шкільного віку, а саме: «Чорний екватор», «Двоє над прірвою», «Слід веде до моря».

Слайд №7

Промайнули роки. До письменника прийшло визнання. Найбільше Володимира Кириловича знають як автора історичних романів. Серед яких найпопулярніші такі: тетралогія «Таємний посол», романи «Князь Кий», «Чумацький шлях», «Горить свіча» та останній роман «Князь Ігор. Слово о полку Ігоревім». Століття пролягають між часами, коли діяли герої цих творів. Так само сотні літ розділяють нас із ними. Але талановита, вправна письменницька рука скоротила ці відстані, зробила близькими змальовані події, увічнила в нашій пам'яті благородну, в ім'я народу та свободи рідної землі, боротьбу героїв. У книгах В. К. Малика чимало захоплюючих пригод, швидка зміна подій. Недарма читачі та деякі літературні критики порівнюють твори Володимира Кириловича з творами французького романіста Олександра Дюма, а талант українського письменника ставлять поряд із мистецькою майстерністю поляка Генріка Сенкевича.

У житті письменник був чесною, скромною та доброю людиною. Багатьом початківцям допомагав порадами, вивів на широкий літературний шлях. Усе своє життя письменник прожив гідно, у великих творчих та плідних трудах. Багато його творів перекладено іноземними мовами. За твори історико-патріотичної тематики, зокрема романи «Посол Урус-шайтана», «Шовковий шнурок», та «Князь Кий» В. Малик був удостоєний літературної премії Лесі Українки 1983 року.

Помер Володимир Кирилович Малик 31 серпня 1998 року. 1. Робота з підручником. Учні читають вголос біографію В.Малика.

 2. Запитання по біографії письменника.

 • Де і коли народився В.К.Малик? - У якій родині? - Розкажіть про навчання майбутнього письменника. - Чому Володимир Малик змушений був перервати навчання? - Як він опинився у Німеччині? - Що Малику довелось пережити у концентраційних таборах? - Що сталося , коли В.Малик повернувся на Батьківщину? - Ким працював після звільнення? - Які найпопулярніші твори В.К. Малика?

Теорія літератури

 1. Які твори називають епічними ?

 2. Які види епічних творів ви знаєте ? / Казка,билина,легенда, оповідання, новела, повість,роман/

Рома́н (фр. roman — «романський») — літературний жанр, найпоширеніший у XVIII–XX століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів.

За змістом — соціальний, сімейно-побутовий, соціально-побутовий, історичний, філософський, сатиричний, пригодницький, біографічний, науково-фантастичний та ін.


За часом розгортання сюжету — історичний (зображуються минулі події), сучасний (зображуються теперішні події), роман про майбутнє (зображуються передбачені автором події, наприклад, у науково-фанастичному романі).


 1. Повідомлення учнів про тетралогію «Таємний посол». Випереджувальна робота учнів.
  Учені розповідають, як у автора виник задум твору, як збиралися матеріали, про нагородження тетралогії літературною премією імені Лесі Українки 1983 р.

Слайд №8

Учень1

Задум тетралогії «Таємний посол» виник у Володимира Малика під впливом відомої картини великого російського художника І. Ю. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові». Спочатку з’явилася думка: яких мужніх, відчайдушних людей увічнив геніальний митець на полотні!.. А ще подумалось: художник своїми засобами вихопив із життя цих захисників своєї землі лише одну мить, а в романі ж можна широко показати, як вони жили, сіяли й збирали хліб, займалися ремеслами й промислами, кохали, виховували дітей, воювали зі своїми споконвічними ворогами — кримськими та турецькими феодалами, які майже щороку вчиняли розбійницькі напади на Україну, Росію й Польщу, як вони гинули на цих війнах, як, потрапивши в полон, страждали в неволі, на каторзі, визволялися і знову йшли в бій, аби захистити рідний край від спустошень та поневолення.Слайд№9
…Історичний роман вимагав значної підготовчої роботи над джерелами (документами, літописами, мемуарами сучасників, дослідженнями істориків тощо), ознайомлення з місцями, де відбувалися важливі історичні події; потрібно було продумати оригінальні сюжетні лінії, композицію, визначити героїв твору. Почалися тривалі й клопітні пошуки, роздуми.

Учень 2

Особливо важко було знайти головного героя. Потрібен був історичний персонаж — молодий, сміливий, розумний і добре освічений козак. А серед запорожців… тодішніх «інтелігентів» було немало. Письменникові допоміг щасливий випадок. В одному з письмових історичних джерел ішлося про те, що напередодні російсько-турецької війни 1677—1681 років… кошовий отаман Запорозької Січі Іван Сірко відрядив до Туреччини козака, який добре знав турецьку мову і звичаї населення, з таємним завданням — розвідати наміри султана Магомета IV та дізнатися про його військові приготування. Через деякий час козак повернувся на Січ і привіз важливий документ — султанський фірман (указ), в якому говорилося про намір Порти захопити й поневолити Україну та розкривалися основні воєнно - стратегічні плани Османської імперії протии Російської держави…


Історичні джерела не зберегли імені розумного й сміливого козака-розвідника. Володимир Малик назвав його Арсеном Звенигорою і вивів головним героєм тетралогії…
З неослабним інтересом читаються також сторінки про легендарну Запорозьку Січ, яка століттями залишалася грізною фортецею звитяжців, що громили ворогів-загарбників. За наказом турецького султана 15-тисячний загін яничарів і 40-тисячна татарська орда оточили Запорозьку Січ, щоб знищити її невеликий гарнізон і зруйнувати укріплення». Цей трагічний і водночас героїчний епізод яскраво змальовано в романі. Зрадник провів яничарів у Січ і допоміг знищити варту.

3.Учень

Слайд №10. Повідомлення про заснування Запорізької Січі (2-3хв.).

Дмитро Вишневенький ввійшов в народні думи під іменем Байди —безтурботним гультіпакою, що тільки й знає пити мед-горілку і, здається, зовсім не має ніякого іншого клопоту... Але, насправді, Д. Вишневецький був першим, хто вирішив покласти край турецькому й татарському пануванню в південних степах України. Зібравши під своєю орудою чимале військо, він організував сміливі походи в Крим, громив турецькі фортеці на Чорному морі. Заснував на о. Мала Хортиці першу Січ. Вона мала площу близько 500га, її оточували земляні вали висотою 12 м. та міцний дерев‘яний частокіл( або “засіка”) – звідси пішла назва - Січ. З усіх боків цього укріплення були встановлені гармати. Крім цього козаки постійно патрулювали навколишню місцевість. Таким чином, Запорізька Січ була неприступною для ворога. Але гетьмана зрадили й відправили до турецького султана. За народними переказами, султан придумав для гетьмана мученицьку смерть: його зачепили гаком за ребро і чекали, що він благатиме, аби його зняли. Та ні благання, ні стогін не злетіли з його вуст.Смерть Д.Вишневецького була великою втратою для козацтва. І невипадково історики називають його духовним батьком Січі.

4-й Учень

Слайд № 11-12

Про спосіб життя та звичаї запорожців(3 хв.)

Незвичайним і різнорідним був козацький побут. Існують різні оповідання, перекази, анекдоти про запорізьку старовину. "Обичаї запорозькі чудні, поступки хитрі і більшою мірою на насмішку похожі",— оповідав колись столітній запорожець Микола Корж. Запорожці славилися веселістю й охотою до жартів. Особливо любили вони вигадувати прізвища товаришам. Того, що спалив з необережності курінь, звали Палієм; того, що розкладав вогонь над водою, Називали Паливодою; такому, що варив кашу, давали ім'я Кашки або Кашовара. Так само пішли прізвища Горбач, Малюта, Черепаха, Гнида, Качало, Корж...

Також, запорожці брили голову, залишаючи чуприну рад лобом, — оселедець. Коли ця чуприна виростала довгою, то козак закладав її за вухо. Вусів не підстригали, а намазували чим-небудь і закручували вгору. Це ставили козаки собі за особливу козацьку славу і честь. Віталися козаки також на свій спосіб. Коли вибиралися в гості до чийогось куреня, то, ще сидячи на конях, гукали "Пугу! пугу! пугу!" Господар вигляне у віконце і відповість: "Пугу! пугу!" Тоді гість відзивається; "Козак з лугу!", а господар: "Повішайте там, де й наші коні", — тобто прив’яжіть коней до ясел і просимо до хати.

5-й Учень

Слайд № 13-14-15

Повідомлення про Івана Сірка

Відомий французький історик, побувавши в Україні, писав про козаків: “Вони дотепні і проникливі, вибагливі та щедрі, не жадібні до багатства, але надзвичайно цінують волю. Міцні тілом – легко зносять холод і спеку, голод і спрагу. На війні витривалі, відважні, сміливі, навіть відчайдушні, бо не цінують свого життя. Від старості або хвороби помирають дуже рідко, - здебільшого гинуть у бою.” До бою їх ведуть отамани – люди надзвичайної відваги та розуму. …» Одним з таких отаманів, а згодом козацьких гетьманів, був Іван Сірко. Це була людина виняткової мужності, вірності своїй Батьківщині, видатних військових та організаційних здібностей. За своє життя він провів близько ста воєнних розвідок і походів, програвши лише в одному. Цю людину запорожці вісім раз обирали своїм гетьманом. За легендами він міг на відстані визначати кількість ворожого війська, бачити розташування ворожих загонів та силою думки проникати у ворожі табори. Одна звістка про те, що козаків веде Сірко наводила жах на турецькі війська і змішувала їх відступати. Турецький султан прозвав його шайтаном, тобто чортом за мужність, військовий талант та хитрість/

5. Робота над текстом повісті «Фірман султана» (ІІ книга тетралогії «Таємний посол»).

6. Виразне читання творуСловник до твору. Тлумачення слів.

Урус-шайтаном (руським чортом) турки називали кошового отамана Запорозької Січі Сірка Івана Дмитровича, який був одним з найвидатніших українських полководців. Він прославився переможними походами проти кримського ханства і турецьких фортець Очаків та Ісламкермен.

Фірман — у деяких мусульманських країнах так звався указ султана або шаха.

Тетралогія (від гр. tetras — чотири і logos — слово) — чотири твори, об’єднані одним задумом.

Порта — вживана в Європі назва уряду Османської імперії (так називалася Туреччина до 1922 року).

Кафа — місто на березі Чорного моря, відоме з другої половини VI ст. до нашої ери; захоплена татарами в XII ст., Кафа стала найбільшим невольничим ринком. Тепер це місто називається Феодосією.

Козацька рада — збір усіх січовиків для розв’язання важливих питань: походу в Крим чи Туреччину, переобрання кошового отамана тощо. На раду, про яку йдеться в романі, на Січ прибули всі козаки,— після Різдва малося переобрати кошового. У такий час заборонялося пити горілку. Про всі ці обставини татарський хан не знав і сподівався на легку перемогу.

Гаківниця — довга й важка рушниця, якою були озброєні запорозькі козаки в XV—XVII ст.; під час стріляння прикріплювалася до землі гаком (звідси назва), уражала цілі на віддалі триста кроків.

Спагії — турецька піхота.

Тулумбаси — старовинна назва ударного музичного інструмента типу бубна.

Ятаган — рубаючо-колюча холодна зброя, в якої лезо клинка міститься на його ввігнутому боці.

Келеп — ударна холодна зброя: довга залізна або дерев’яна палиця з металевим наконечником у вигляді кулі.

Ага — середній офіцерський чин у тогочасній турецькій армії.

Суточки — вузькі проміжки між причілковими стінами куренів.

Гяур — нечестивий, тобто людина, яка сповідує не іслам, а якусь іншу релігію.

Спахія — поміщик, пан, володар.

Піл — тут: поміст для спання.

Кумельгом, кумелем — шкереберть, сторч головою.

Пруг — тупий бік леза шаблі.

Агарянський (від агарян — стародавнього народу, що проживав у східній Палестині, постійно воював проти Ізраїлю, відзначався підступністю і жорстокістю) — тут: «срібло-золото» окаянне, кляте, проклятуще, здобуте зрадою і продажністю.

Значний козак — той, що належить до старшинського кола.

Пірнач — булава, в якій ряд металевих виступів (так звані пера) утворюють головку, насаджену на держално; пірнач — знак отаманської або полковницької влади.

Січова слобідка — селище, в якому проживали купці й ремісники, що обслуговували козаків; тут велися торги, містилися приїжджі люди — посли, купці та інші.

Чортомлик (друга назва — Базавлук) — один з островів у пониззі Дніпра; тут наприкінці XVI ст. було засновано Запорозьку Січ.

7. Обмін враженнями, евристична бесіда, спостереження над текстом.


 • Який епізод з уривка вказує на благородство козаків, їх чесність і лицарську честь?

 • Кого найбільше зневажали козаки? (Зрадників.)

 • Чим відзначився козак Товкач? (Смертельно поранений, він тримався до ранку, щоб назвати ім’я зрадника.)

 • Про якого видатного козацького полководця йдеться? (Про Івана Сірка.)

 • Як ви ставитеся до жорстоких сцен битви?

 • Що ви знаєте про яничар? Що думаєте про перетворення Сафар-бея, турецького воїна, на болгарського хлопця Ненка?

 • Хто з героїв твору вам найбільше сподобався, запам’ятався, чому?

 • Схарактеризуйте головного героя тетралогії Арсена Звенигору.

7. Випереджувальна робота учнів.
Виступ підготовленого учня з елементами бесіди.

Літературознавець Григорій Сергієнко у передмові до тетралогії В. Малика «Чорний посол»пише:


«Читачеві, особливо молодому, імпонують сміливість, винахідливість, гострий розум, чесність і висока порядність головного героя роману — Арсена Звенигори, який завжди стає на бік справедливого діла, на захист принижених і покривджених, до якої б національності вони не належали. Арсен Звенигора — людина, від природи наділена гострим розумом і благородством душі. Він гаряче любить свій народ, свою землю, без застереження кидається у вир смертельної боротьби і завдяки освіті, військовій виучці, кмітливості, природній силі виходить переможцем у найскладніших ситуаціях. Ідеальний герой? Ні. Він і страждає, і сумнівається, і проявляє іноді нестриманість, гарячковість, властиву молодості. Це звичайна людина, але твердого військового гарту і разом з тим великої душевної краси».

Слайд№16-178. Запитання до учнів:

— Чи погоджуєтеся ви з такою думкою?

— Наведіть приклади вчинків, дій, роздумів героїв, які вказують на такі якості Арсена, як:

сміливість, мужність; кмітливість;


гострий розум;
чесність і висока порядність;
гарячковість, нестриманість;
патріотизм.

9. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

— Завдяки чому книги В. Малика цікаві, захоплюючі?

Очікувані відповіді:

— автор бере за основу цікавий, незвичайний історичний матеріал;

— герої постійно потрапляють у різні пригоди;

— сюжет складний, переплетені долі героїв, зберігається інтрига, динамічність;

— позитивні герої — носії кращих людських якостей;

— у творі щасливий кінець.

Слайд №18-19-20

Тестові завдання

1. Хто автор тетралогії « Таємний посол»?а) Павло Загребельний;б)Михайло Коцюбинський;в) Володимир Малик.

2. Де народився Володимир Малик?а) на Київщині;б) на Черкащині; в) на Донеччині.

3. Що сталося з Володимиром Маликом під час Великої Вітчизняної війни? а) через поранення потрапив у полон до фашистів; б) під час бою перейшов на бік ворога; в) перед війною виїхав за кордон.

4.Яку освіту отримав В. Малик після війни? а)освіту лікаря і працював у лікарні; б) вчителя та працював вчителем української мови у школі; в)не вчився, працював на заводі.

5. Який історичний роман приніс Володимиру Малику всесвітню славу? а) « Князь Кий»; б) «Диво»; в)Таємний посол».

6. Що таке тетралогія? а)чотири романи, об`єднані єдиним задумом, пов`язані головними героями; б) два романи, що мають одну сюжетну лінію; в)три романи,що мають однакових героїв

7. На основі яких подій створений роман « Таємний посол»? а)на реальних історичних подіях, які відбувалися за часів Івана Сірка; б) на вигаданих;в) на реальних історичних подіях, які відбувалися за часів Богдана Хмельницького.

8. Як у Володимира Малика виник задум написати серію романів про козаків? а)під впливом книжок з історії; б) під впливом картини І. Рєпіна « Запорожці пишуть листа турецькому султанові»; в) під впливом прочитаних козацьких літописів.

9. Про що дізнався письменник, коли вивчав історичні джерела? а) про боротьбу козаків проти татар; б) що був такий козак Арсен Звенигора; в) що був козак,якого відправили до Туреччини, розвідати про плани ворогів.

10. Хто такий Урус- Шайтан? а) турецький султан; б) гетьман Іван Сірко? в) Арсен Звенигора.

11. Що сталося в Запорізькій Січі? а) турецьке військо оточило Січ і почався бій; б) турецьке військо зненацька напало і захопило полонених; в) турецьке військо оточило Січ і зрадник провів яничарів у фортецю.

12.Що таке «фірман»? а) наказ турецького султана про важливі державні події; б)турецький національний одяг; в) наказ султана захопити Арсена Звенигору.

V. Підбиття підсумків уроків

Порівняльна робота.
Завдання: порівняти літературний твір В. Малика і картину І. Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові», назвати переваги кожного виду мистецтва.

Проблемні запитання до учнів.

— Які за жанром романи В. Малика, як означити їх головного героя Арсена Звенигору? (Героїко-романтичні романи, герой — романтичний.)

— З яким твором, що вивчався раніше, схожа тетралогія В. Малика? (А. Чайковський. «За сестрою».)VІ . Домашнє завдання
Читати й переказувати біографію В.К.Малика. Опрацювати ідейно-художній зміст наступних 2-х розділів .

Використані джерела: 
Бужченко Т. Освячено боротьбою / Т. Бужченко // Літ. Україна. – 1978. – 11 липня. – С. 8.
Волинський К. Уроки Володимира Малика / К. Волинський // Літ. Україна. – 2001. – 18 лютого. - С. 7.
Дзюба І. Несходимі стежини минувшини / І. Дзюба // Київ. – 1986. – №10. – С. 87.
Дяченко А. Володимиру Малику – 75 / А. Дяченко // Літ. Україна. – 1996. – 29 лютого. – С. 4.
Ільницький М. Людина в історії. Сучасний український історичний роман / М. Ільницький. – К. : Дніпро, 1989. – 502с.
Карпенко В. Слави козацької пісняр / В. Карпенко // Літ. Україна. – 2001. – 12 квітня. – С. 6.
Козюра І. Володимир Малик: життя і творчість / І.Козюра, В.Козюра. – Полтава : АСМІ, 2003. – 118 с.
Кулаковський В. Вірність історичній правді / В. Кулаковський // Вітчизна. – 1969. – №2. – С. 206.
Кулаковський В. Одісея Арсена Звенигори / В. Кулаковський // Вітчизна. – 1970. – №2. – С. 204 – 206.
Мірошниченко В. Диференціація мотивів у романі Володимира Малика "Черлені щити" / В. Мірошниченко //Українська література в загальноосвітній школі. - 2004. - №11. - C. 27.
Сиченко О. Нащадок давньоруського Бояна / О. Сиченко //Урядовий кур’єр. – 2006. – 24 лют. - С.6.
Страшенко О. "Благословляю вас..." : [про літературний шлях В.Малика ] / О. Страшенко // Культура і життя. - 2006. - N15/16 /12квіт./. - C. 3.
Шведченко І.Г. Запорозька Січ у другій половині 17 ст. Володимир Малик "Побоїще в Січі" / І.Г. Шведченко // Історія та правознавство. - 2005. - №2. - C. 12-13.
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига світ, книга серцю привіт Методичні рекомендації ббк 8. 387. К 53
Книга — світ, книга — серцю привіт : метод реком. / Нац б-ка України для дітей; уклад. Ю. В. Осадча. — К., 2013. — 36 c
Книга тетралогії «Таємний посол» icon«Засоби залучення учнів до читання як шлях формування загальнокультурної компетенції інноваційної особистості»
Школа – це насамперед книга. Книга – це могутня зброя. Розумна, натхненна книга часом вирішує долю людини
Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига року Бі-Бі-Сі 2012 (Книга року bbc) — літературна нагорода україномовним літературним творам, що присуджується Британською телерадіомовною корпорацією (Бі-Бі-Сі). Книга року Бі-Бі-Сі
Ця книга про те, як можна подолати свій страх. Про те, як можна навчитися навіть із найстрашніших І найзагрозливіших синьомордів...
Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига для дому, книга для сім'ї, ви можете сміливо наслідувати приклади з моїх порад, робити виписки, конспектувати окремі тези чи положення, а згодом перевірити це на власному досвіді
Книга, що претендує на настільну, заслуговує, очевидно, на передмову. Книга без передмови — те ж саме, що кінокартина без кіножурналу....
Книга тетралогії «Таємний посол» iconВіра Казидуб
Битва з амазонкою — сьома книга члена Національної спілки письменників України Віри Казидуб. Її перша книга —
Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига року колегіумних класів 2011-2012 новоград-волинський 2012 I. Книга братства
Валентина Зайцева); 11 клас (історичний) – 29
Книга тетралогії «Таємний посол» iconШановні користувачі бібліотеки та колеги! Бюлетень «Увага! Нова книга»
...
Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига це чарівниця. Книга змінила світ. У ній пам'ять людського роду, вона рупор людської думки. Світ без книги світ дикунів

Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига твій найкращий друг. «Моя книга моє обличчя». «Дбай про книгу джерело знань»
«Потрібен весь навчальний рік за підручниками догляд, щоб охайним він дійшов до інших учнів згодом»
Книга тетралогії «Таємний посол» iconКнига-морська глибина, хто в них пірне аж до дна, той,хоч ітруду мав досить, дивнії перли виносить
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка