Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури»



Скачати 114.28 Kb.
Дата конвертації19.04.2017
Розмір114.28 Kb.
ТипКонкурс

Відділ освіти Бородянської райдержадміністрації

Всеукраїнський конкурс

«Найкращий конспект уроку з позакласного читання

сучасної української літератури»

Урок позакласного читання в 5 класі

Презентація книги Лесі Ворониної

«Прибулець з Країни нямликів»

Підготувала вчитель української

мови та літератури Новогребель-

ського НВК «ЗОШ І-ІІ ступенів –

дошкільний навчальний заклад»

Бородянського району Київської

області

Іваненко Людмила Іванівна,

що проживає

за адресою: кв. 29, буд. 9,

вул. Паркова, смт Бородянка,

Київська обл., індекс:07800

2012 рік

5 клас

Тема. Урок позакласного читання. Презентація книги Л. Ворониної «Прибулець з Країни нямликів».

Мета:

навчальна: ознайомити учнів із книжкою Л. Ворониної «Прибулець з Країни нямликів», зацікавити їх творчістю сучасної української письменниці ; прилучити до читання новочасної літератури;

розвивальна: розвивати уяву, креативне мислення, уміння висловлювати власну думку, практично застосовувати набуті знання; розширювати пізнавальні інтереси школярів; сформувати внутрішню потребу дослідити свій родовід;

виховна: виховувати в учнів любов до книжки; на прикладі літературних персонажів презентованого твору плекати доброту , любов, доброзичливе ставлення один до одного.

Обладнання: стіл, прибраний скатертиною, вишитий рушник, хліб-сіль, калина, колоски жити й пшениці, книжкова виставка «Леся Воронина – дітям», виставка учнівських малюнків за змістом презентованої книги.

Випереджувальні завдання: прочитати повість Лесі Ворониної «Прибулець з Країни нямликів»; скласти відгук про книжку; намалювати ілюстрації до твору;

підготувати повідомлення про життя і творчість письменниці; дослідити свій родовід і зобразити його у вигляді дерева.



Методи, прийоми та форми роботи: озвучення випереджувальних завдань, гра «Хто відгадає?», виразне декламування, «Мозковий штурм», інсценізація уривків твору, «Продовж розповідь», «Дерево очікувань», «Рефлексія».

Формування компетентностей:

навчальної – формувати вміння самостійно здобувати інформацію з різних джерел, виділяти головне, вміння й бажання організовувати свою працю для досягнення успішного результату;

комунікативної(мовленнєвої) – вчити будувати власні висловлювання, розвивати вміння впливати на співрозмовника, активно користуватися лексичним запасом;

соціальної – виробляти вміння адаптуватись і визначати особисті цілі та виконувати різні ролі в колективі;

загальнокультурної – розвивати вміння аналізувати й оцінювати досягнення національної культури;

інформаційної – формувати вміння використовувати джерела інформації, зокрема ІКТ, для особистого розвитку, опрацьовувати, систематизувати й передавати матеріал, оперувати технологіями та знаннями, що задовольняють потреби суспільства.

Епіграф:


У добрість вірю. Птахом доліта…

Хай здалеку, а мчить на допомогу.

Я знаю: світ врятує доброта…

А. Бортняк



Перебіг уроку

І. Організаційно-мотиваційний етап .

Вступне слово вчителя. Вітаю вас, діти. Посміхнімось один одному!

Я всміхаюсь сонечку.

Учні. Добридень, золоте!

Я всміхаюсь квіточці.

Учні. Хай вона цвіте!

Я всміхаюсь дощику.

Учні. Лийся, мов з відра!

Друзям і гостям всміхаюся.

Учні. Зичу всім добра!

Відчуваєте? - повіяло теплом. На краплину щастя збільшилось у світі. Радісніше стало довкруж. Навіть від одного доброго слова стає сонячніше на душі. Тож нехай протягом уроку нас зігріває це тепло. Щирим серцем привітаймо нашу шановну гостю, письменницю Лесю Воронину, про книжку якої йтиме мова на уроці.



Учні підносять письменниці на вишитому рушникові хліб і сіль.

ІІ. Цілевизначення і планування.

Діти, що очікуєте від сьогоднішнього уроку? Сформулюйте власні сподівання щодо уроку й запишіть на аркушах. Скористайтесь ключовими фразами, що записані на дошці:

Я хочу дізнатися… Мені цікаво було б зрозуміти… Для мене важливо переконатися…



Учні роблять записи на аркушах у формі листочків, які вчитель прикріплює до «Дерева очікувань».

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Слово вчителя. Сьогодні ми з вами маємо щасливу нагоду навіч познайомитися з людиною, чиє ім’я досі читали лише на титулах книжок, чий голос чули лише в радіопередачах на каналі «Культура». У живому спілкуванні з Лесею Ворониною зможемо дізнатися про все, що нас цікавить, - її життя, творчість: як народжуються сюжети, як приходять літературні герої, що таке натхнення й коли воно з’являється… Спробуємо глибше осягнути зміст повісті «Прибулець з Країни нямликів», ближче запізнатися з головною героїнею твору Олянкою та її друзями, разом з ними побуваємо в різних цікавих життєвих ситуаціях, приміряємо до себе приклади їхнього добротворення. Вчитимемося висловлювати власну думку, аргументувати її. Переконана, що цей урок стане для вас іще одним кроком до пізнання культурного надбання нашого народу, зміцнить вас у любові до книжок, які відкривають, дивують,захоплюють…



ІV. Освоєння теми уроку.

Озвучення випереджувальних завдань.

Повідомлення учнів-«біографів».
Леся Воронина – письменниця, журналістка, перекладачка. Народилася 21 березня 1955 року в Києві. Навчаючись у школі, зацікавилася українським фольклором, співала в хорі народної пісні «Гомін», а також захопилася східними єдиноборствами та йогою. 1972 р. вступила на заочне відділення філологічного факультету Київського держуніверситету імені Тараса Шевченка, який закінчила 1979 року. За час навчання встигла попрацювати кур’єром у Спілці письменників України, лаборантом у школі, електромонтером на деревообробному комбінаті, екскурсоводом у Музеї народної архітектури й побуту в Пирогові та на інших роботах. Мандрувала Україною (автостопом) та Польщею (на байдарках). 1987–1991 роках – редактор відділу літератури та мистецтва журналу «Україна». Далі працювала у дитячому журналі «Соняшник» (з 1992 до 2006 — головний редактор часопису). Нині – автор та ведуча програм каналу «Культура» на українському радіо. Член Спілки письменників України, член Асоціації українських письменників. Пише для дітей. Літературні псевдоніми: Гаврило Ґава, Ніна Ворон, Олена Вербна, Сестра Лесич. Перекладає з польської мови (твори Станіслава Лема, Славоміра Мрожека, Анни Ковальської, Анни Карвінської, Гелени Бехлерової та ін.).http://donkniga.com.ua/img/autor/2/1338.jpg

Леся Воронина – лауреат численних літературних конкурсів, зокрема, Всеукраїнської акції «Книжка року» (2004), Всеукраїнського конкурсу романів, кіносценаріїв і п’єс «Коронація слова» (2005), Міжнародного літературного конкурсу «Дитячий портал» (2006), конкурсу «Книжка року Бі-бі-сі» (2008). За твір «Сни Ганса-Християна» вона здобула першу премію VІ Московського міжнародного конкурсу «Мистецтво книги» в номінації «Книга для дітей та юнацтва» і першу премію Національного конкурсу «Краща книжка України – 2009».

Учні - «літературознавці», які вивчали творчість письменниці, представили та стисло анонсували книжки Лесі Ворониної: «Суперагент 000» (1996), «Суперагент 000. Нові пригоди» (2000), «Таємниця смарагдового дракона» (2001), «Суперагент 000. Таємниця золотого кенгуру» (2004), «Таємниця пурпурової планети» (2005), «Таємне товариство боягузів» (2006), «Прибулець з Країни нямликів» (2010), «Нямлик і балакуча квіточка» (2008, 2010), аудіо книжка «Суперагент 000. У пащі крокодила» (2009), «Леся Воронина про Брюса Лі, Махатму Ганді, Жорж Санд, Фридерика Шопена, Івана Миколайчука (серія «Життя видатних дітей») (2010).

«Мозковий штурм».

? Який твір Лесі Ворониної ви прочитали вдома?

? Зі скількох розділів складається книжка «Прибулець з Країни нямликів»?

? Про що розповідається в першому розділі книжки?

? Хто є головними героями твору?

? Як познайомились Буцик та Олянка?

? Яку їжу називали чарівною? Чому?

Випереджувальне завдання. Інсценізація.

Дівчинка вже доїдала останню ложку манної каші, коли несподівано над краєм столу з’явилася розкудлана голівка Буцика, який спритно почав пригорщами набирати манну кашу і з насолодою її поїдати.



Буцик. Ням! Ням! Ням!

Олянка. Ану швидше ховайся до кишені! Якщо тебе побачать ти ніколи не повернешся до Країни нямликів. А я ж навіть не встигла у тебе про неї розпитати.

Автор. Та зголоднілий нямлик навіть не глянув на дівчину. І Олянка зрозуміла, що його й за вуха не відтягнеш від манної каші.

Олянка (тихо). До речі, це зовсім непогана думка. (Відтягує коротуна від їжі).

Буцик. Тільки-но спробуй! Іще жоден здоровань не торкався вух шляхетного нямлика!

Олянка. Та що це таке?! Ти знову читаєш мої думки!

Нямлик. Ну то й що? Ми всі це уміємо. Що ж тут складного – прочитати думку здорованя? Ніби у вас у голові можна знайти щось цікаве!

Олянка. Тому чому ти виліз зі стіни, а потім ускочив до мого рюкзака?!

Автор. Вона чекала, що Буцик от-от попросить у неї пробачення, та замість цього хтось досить сильно шарпнув Олянку за рукав. Біля неї стояв веснянкуватий хлопець і весело усміхався.

Буцик.Гей, ти що, не впізнала мене? Ну от, ти знову роззявила рота! (Сміється). Що тут такого? Просто всі нямлики стають здорованями, щойно з’їдять хоч ложку Чарівної страви! (Виходять).

Гра «Хто відгадає?»

Декламатор. Любі наші діточки,

Припиняйте балачки!

Надійшов чудовий час,

Гей, хутчій біжіть до нас!

Тільки тут єдиний раз

Ну й розвага – просто клас!

Виміряйте регіт-сміх,

Бо сміятися – не гріх!

Хі-хі-хі! Ха-ха-ха!

Кусь за вухо! Тру-ля-ля!



Бесіда.

? Кому належать ці слова?

? У якому розділі книги ви зустрічалися з клоунами ?

? Що хотіли зробити клоуни?

? Забрати сміх у людей - це добро чи зло? Аргументуйте свою думку.

? Як Олянка та її друзі перешкодили сміхожерам?

? А як учинили б ви в подібній ситуації?

Слово вчителя.

Один мудрець сказав, що людина – це її вчинки. Аби ваші вчинки були добро- творчими, треба вміти розмежовувати добро і зло, гарне і потворне… Цього потрібно вчитися. Приклад того, як бути уважним до людей, берегти і дбати одне про одного, нам показують Олянка та нямлик Юліан . Про них ми читаємо у третьому розділі «Таємниця Володаря подушок».



7. Інсценізація.

Юліан. Зажди! Я не злий. Просто я не знаю, що робити. Отой лютий здоровань, що зруйнував мою домівку, тепер замислив іще страшніший злочин – він хоче розвалити весь цей будинок.

Олянка. Навіщо?

Юліан. Щоб збудувати на цьому місці хмарочос. Найвищий у місті. А нямлики у хмарочосах не живуть…

Олянка. Ну, не плачте, може, ще все влагодиться… До того ж, ви можете зачаклувати цього дядька. Буцик мені казав, що від манної каші в усіх нямликів з’являється чарівна сила.

Юліан. Так, але ти не знаєш найважливішого. На вашого сусіда – ми називаємо його Головним Руйнівником – не діють жодні чари. Бо він винайшов універсальний анти чаклунський костюм. І не скидає його ні вдень, ні вночі. А ще він створив кілька механічних ляльок-манекенів – це його помічники. На вигляд вони точнісінько такі, як здоровані, а насправді в голові у них пір’я, що й у звичайних подушках.

Олянка. Та ви що?! Невже помічники дядька Петра – механічні ляльки? Оті поважні дядечки в чорних костюмах і темних окулярах?

Юліан. Так-так! Вони такі ж, як ось цей заєць (запевняє дівчинку нямлик і показує рукою на Зюзю).

Автор. Олянка схопила свого улюбленця й притулила до щоки. І раптом відчула, що ніс у вуханя мокрий, холодний. Та що це – Зюзя раптом поворухнувся, а тоді вистрибнув з Олянчиних рук і почав стрибати по підлозі.

Юліан. Не бійся, це почала діяти Чарівна страва. На кожного нямлика вона діє по-різному. Буцик стає великим і схожим на здорованя. А я можу оживити будь-яку іграшку.

Олянка. То давайте покличемо Буцика й інших ваших родичів і всі разом щось придумаємо.

Юліан. Ой, якби ж то все було так просто. Я тобі ще не сказав, що Буцика захопили в полон. І саме зараз іде термінове засідання – старійшини роду нямликів вирішують, як визволити Буцика й урятувати наше місто від знищення.

Олянка. А мені туди можна?

Юліан. Куди?

Олянка. На ваше термінове засідання.

Юліан. Та ти що? Жоден здоровань ніколи не бував у Країні нямликів.

Олянка. Ну, раз ви мені не довіряєте, то й допомогти я вам, мабуть, нічим не зможу.

Юліан. Гаразд, цього разу зробимо виняток. Для тебе. Тим більше, що над усім нашим світом нависла загроза. Я навчу тебе дуже простого способу, як проходити крізь стіни. До речі, у тебе ще є хоч трохи Чарівної страви?

Олянка (винувато) Ось це все. Що залишилось.

Юліан. Нічого, цього досить. (Встромляє у коробочку палець, набирає кілька крихточок і проводить пальцем по стіні).

Автор. Просто на очах у дівчинки там утворився отвір, і, набравши повні груди повітря, Олянка зробила крок і опинилася у загадковій Країні нямликів… Олянка допомогла нямликам знищити Головного Руйнівника й визволити Буцика.

Бесіда.

? Чому ІV розділ має назву «Мандрівний Калейдоскоп»?

? Куди потрапляють Дмитрик і Олянка?

? Кого вони знаходять у музеї архітектури та народного побуту?

Інсценізація.

Автор. Посеред хати стояв козак, убраний у полотняну сорочку, жупан і широкі шаровари. На поясі в нього висіла крива шабля.

Дмитрик. Ви хто?

Олянка. Ой, намальований козак десь подівся! То це ж ви і є! Козак. Звісно, я. І живу я в цій хаті вже сотні літ, відтоді, як мене намалював на скрині мій друзяка Стах Характерник. Щоб люди знали, що був на світі такий собі козак Петро Мамай, який зроду-віку нічого не боявся і поліг у бою з турками, коли заскочили вони нас зненацька серед голого степу. А все, що малював Стах, мало чарівну силу, бо володів мій товариш таємними знаннями. Через те й прозвали його на Січі Характерником.

Дмитрик (захоплено). Ваш товариш володів таємними знаннями? А може, й ви знаєте ті стародавні чари і розповісте нам про них?

Козак. Е, ні, хлопче, хоч ви й не чужі мені, а таємниць зраджувати я не маю права. Бо слово дав, що мовчатиму. Та й звідки мені знати, чи ви берегтимете секрет? Малі ви ще. Ось підростіть трохи й приходьте до мене знову, тоді й поговоримо…

Дмитрик. Та що ви, ми нікому не скажемо! Знаєте, я з батьком живу в далекій країні Австралії, і я там урятував від пожежі…

Козак (хитро).А у нас на Січі був один молоденький дуже балакучий джура, то прозвали його наші побратими – Панько Довгий Язик. Так до нього те прізвисько й прилипло. І всі його нащадки тепер звуться Довгими Язиками. (Дмитрик почервонів).

Козак . Гей, мала, а ти чого мовчиш? Може, розкажеш мені, як ви сюди потрапили серед ночі? Мабуть, і ти маєш який секрет?

Автор. Олянці страшенно кортіло розповісти цьому веселому козакові, та ще й їхньому далекому предкові, про Країну нямликів і про те, як вона потоваришувала з Буциком. І вона вже була відкрила рота, але раптом пригадала Буцикові слова: «Пам’ятай, ти єдина зі здорованів знаєш про нашу таємницю. Нікому й ніколи її не розкривай!»

Олянка. (Сумно хитає головою). Я не можу, адже я дала слово…

Козак. Ну, ось, тепер я вже напевно знаю, що нашому козацькому роду нема переводу.

«Мікрофон». Що ви знаєте про козака Мамая? Поміркуйте над його прикінцевою реплікою.

«Продовж розповідь».

- У п’ятому розділі, що має назву «Бурштиновий палац», Олянка шукає бурштин, щоб подарувати своїм батькам, яких дуже любить…

- Олянка наділена такими рисами характеру: …

Бесіда за змістом шостого розділу «Як приборкати перевертайчиків».

? Як Олянка познайомилась з перевертайчиками?

? Як дівчинка розмовляє з хрюсиками?

? Як вона перевиховує грубіянів?

? Сила впливу мистецтва на людину велика. Доведіть це.

? Чи є серед вас грубіяни? Як ви їх перевиховуєте?

? Чого навчає дітей авторка в «Довіднику»?

? Що таке родовід? Для чого його треба знати?

? Хто з вас дослідив свій родовід? Презентуйте дерево свого роду.

Група «ілюстраторів» презентують малюнки до твору .

Група «критиків» озвучує відгуки про книжку «Прибулець з Країни нямликів».

Інтерактивна вправа «Рефлексія».

- Прочитайте епіграф до уроку.

- Чому саме ці слова ми спроеціювали на тему нашого уроку ?

- Погляньте на листочки на «Дереві очікувань». Чи справдились ваші очікування?



Підсумок.

? На яких моральних чеснотах акцентує авторка повісті «Прибулець з Країни нямликів»?

? Чим духовно збагатив нас опрацьований твір?

Завдання додому.

Скласти кросворд за книжкою Лесі Ворониної «Прибулець з Країни нямликів» або написати твір на одну з тем: «Чи хочу я бути схожим на Олянку», «Доброта врятує світ».



Спілкування з письменницею, автографи та фото на згадку.

c:\users\lyudmila\pictures\2012-07-21 презентация\фото зустрічі з л.в\людм. иван\pic_0533.jpg



Виступає Леся Воронина.

c:\users\lyudmila\pictures\2012-07-21 презентация\фото зустрічі з л.в\людм. иван\pic_0586.jpg

Квіти улюбленій письменниці.

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонкурс «Найкращий відгук на сучасну дитячу прозу»
Цілі: визначити переможців конкурсу, заохотити учнів – класів до систематичного читання сучасної української літератури; зацікавити...
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонспект уроку позакласного читання з української літератури у7 класі
Передача та збереження духовних І національних цінностей як запорука щастя та успіху у житті людини
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconФілософія повноти життя й любові за романом марії матіос «майже ніколи не навпаки»: літературно-мистецька вітальня як форма позакласного читання
Урокам позакласного читання понад 50 років. Н. Волошина пише про те, що така організаційна форма з’явилася у 1954-55 навчальному...
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський
Мета уроку: ознайомлення з біографією Т. Г. Шевченка, його літературною творчістю, закріплення уміння складати партитуру, розвивати...
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconУрок позакласного читання з елементами проектної діяльності Ірен Роздобудько «Що може пензлик?
Роздобудько, зацікавити учнів 7 класу творчістю сучасної української письменниці;з допомогою казки «Що може пензлик?»; розкрити постать...
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури
Які твори художньої літератури Є. Гуцала ви читали? Чим вони вам запам’яталися? (Слайд 3)
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонспект уроку з української літератури в 6 класі учителя І категорії Тарасівської зош І-ІІІ ступенів
Мета уроку: ознайомити учнів з розповіддю Олени Пчілки про дитячі роки своєї дочки; шляхом перевтілень дітей в образи розвивати творчу...
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонспект уроку позакласного читання у 7 класі Урок підготувала Проценко Світлана Сергіївна
Жиленко, творчість яких вивчалася у 5-7 класах, розповісти про дитинство поета-шістдесятника Василя Стуса, ознайомити з ім’ям маловідомої...
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconКонспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні
Зверніть увагу на тему уроку (висвітлено на проекторі). Про що йтиме мова на уроці?
Конкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури» iconУроки розвитку мовлення (РМ) (у+п) (у+п) Уроки позакласного читання (ПЧ)
Календарне планування уроків української літератури в 11 класі


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка