Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою»



Скачати 57,38 Kb.
Дата конвертації03.06.2017
Розмір57,38 Kb.
ТипКонспект

Басюк Валентина Калинівна,

вчитель української мови і літератури

Половлівської ЗОШ 1-2 ст.

КОНСПЕКТ УРОКУ
«Андрій Чайковський.

«За сестрою». Родина Судаків. Мужність Павлуся»

Тема. Андрій Чайковський."За сестрою". Родина Судаків. Мужність Павлуся.
ТЛ: романтичний герой,гіпербола.

Мета: охарактеризувати членів родини Судаків; розкрити мужність Павлуся; виховувати почуття патріотизму, відданості,віри в перемогу добра,справедливості.
ЦІЛІ.

Учні знатимуть:

риси характеру членів родини Судаків,їхні думки і вчинки;зміст літературознавчих понять романтичний герой,гіпербола.



Учні вмітимуть:

схарактеризувати героїв повісті;пояснити роль гіперболи у творі;пов'язати історичне минуле з сучасністю;

колективно спланувати роботу на уроці.
Тип уроку. Урок закріплення знань,умінь,навичок.

Обладнання: малюнки дітей.

Методи,прийоми,форми роботи: усне малювання,бесіда,створення колажу,есе,групова робота.
ХІД УРОКУ

І.Мотиваційний етап.

1.З'ясування емоційної готовності. ("Побажай собі удачі").

2. Актуалізація суб'єктного досвіду. (Есе "Наша родина моїми очима").

ІІ Цілевизначення та планування.

1.Вибір цілей із загального переліку,доповнення власними цілями.

2.Колективне планування.

Гадаю, кожен народ має книжки,

що в якийсь спосіб перестали бути

літературою і зробилися просто часткою

життя,… що їх читав і читає кожен.

Карел Чапек


ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

Родина дуже важлива у житті кожної людини. Це найближчі, найрідніші люди, яких ми дуже любимо, які дарують нам тепло та допомагають у складних ситуаціях.  Це й рідна домівка, затишна та безпечна. Родина – це твій маленький світ, в якому все зрозуміле, дороге. Справжня родина – це більше, ніж просто бути родичами. Це особливе ставлення одне до одного. Це любов, взаємоповага, допомога.

Сьогодні діти ми також поговоримо з вами про родину Судаків у повісті Андрія Чайковського "За сестрою".
Вчитель зачитує із тексту повісті про рід Судаків.
2.Накреслення за допомогою учнівських малюнків сімейного дерева родини Судаків.

Петро


Павло

Ганна

Степан

Палажка

Дід(глава роду)


Створення родинного альбому Судаків (колаж). (Робота в групах).

Кожна група характеризує одного з членів родини за поданою нижче схемою. Потім представник групи озвучує характеристику героя і на дошці під портретом прикріплює аркуші із записаними ключовими словами.


Схема аналізу образів.

Персонаж.

Його портрет.

Риси характеру і вчинки,в яких вони виявляються.

Найпоказовіший учинок персонажа.

Роль персонажа у творі.

Висловлювання героя,яке найбільше вразило,схвилювало.
З'ясування змісту літературознавчого поняття романтичний герой.

Прочитайте в підручнику,який герой називається романтичним.

Чи можна Павлуся вважати романтичним героєм?Чому?

Що таке гіпербола?


Вчитель.

Справді,образ лицаря,головного героя твору Павлуся,майже вашого ровесника,хвилює і викликає симпатії до себе. Ви захоплюєтесь його глибоким патріотизмом,щирою любов'ю до сестри,здатністю переборювати труднощі в досягненні поставленої мети. Проте в декого з вас може з'явитися сумнів у реальних можливостях здійснення його задуму. Адже Павлусь часто потрапляє в такі ситуації,з яких,беручи до уваги юний вік,йому не під силу вибратися.Це стається тому,що автор у певних місцях гіперболізує цей образ,і він набирає рис,властивих фольклорним героям - богатирям. Такий прийом не тільки не применшує краси образу,а навпаки,робить його привабливішим і викликає,мабуть,у вас,юних читачів,бажання наслідувати позитивні риси характеру Павлуся.


Характеристика образу.
Дід Андрій (глава роду) "вважав за свій обов'язок привчати Павла до лицарського ремесла". Як це позначилося на характері й долі хлопця?

(Павлусеві снилися бої з татарвою ,він мріяв швидше підрости і стати славним козаком,від дідових оповідей виробилася в хлопця завзята козацька вдача. Тому,коли дід помер,роль охоронця роду перейшла до Павла,адже Степан і Ганна у полоні,Палажка загинула,Петро - на Січі).


Простежте життєву дорогу Павла.
Учні накреслюють життєву дорогу хлопця,позначають на ній події,які вплинули на його загартування і змужніння.
Гарячою любов'ю до України,до її народу перейняті всі помисли й почуття головного героя. Докажіть правильність цієї думки,зачитавши внутрішні монологи.("Маму вбили,дідуся…нас замучили…Заждіть,чортові сини! Вернуся я ще сюди,може,і не раз,та не на посторонку,як невільник,а з козацтвом,як лицар!").

До речі,які риси вдачі Павлуся можуть у наш час бути зразком для наслідування?


Спробуйте передати почуття Павла під час однієї з визначених на життєвій прямій подій.

(Словесне малювання).



IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

Що вдалося вам як читачам, чого ви сьогодні навчилися? Продовжте незакінчене речення:



  • «Сьогодні на уроці я…»

  • «Для мене сьогодні важливим було…»

  • «Найбільше мене вразило..»



Самооцінювання учнів.
Прізвище, ім’я учня ____________________________Клас_________



Види роботи

Самооцінка

Оцінка членів групи

заг. оцінка

1

Випереджувальне завдання










2

Робота в групі для спільного виконання завдання










Кого б ви оцінили індивідуально:

V. Домашнє завдання.

Обов'язкове. Схарактеризувати образ Павлуся за самостійно складеним планом.

За бажанням. Уявіть, що вам доручили зняти останню серію фільму «За сестрою». Поділіть її на кадри, давши кожному з них заголовок ( кінорежисери, письменники) намалюйте ілюстрації до повісті (художники)
Вчитель.

Родина — то святий вузол, котрим сполучаються люди в суспільстві, то є життєдайний осередок, що плекає найвищу цінність — цвіт нації — дітей, аби кожен батько, кожна мати мали можливість повторити себе у своїх нащадках. Ми всі люди — смертні, лише рід, родина, сім'я — безсмертні.
(пісня "Родина").
Каталог: pedagogichna orbita
pedagogichna orbita -> «Михайло Стельмах «Гуси-лебеді летять»
pedagogichna orbita -> Сторінки життя І творчості М. В. Гоголя. Письменник І Україна. Історична основа повісті «Тарас Бульба»
pedagogichna orbita -> Відділ освіти та виховання Володимирецької рда методичний кабінет Великоцепцевицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів
pedagogichna orbita -> І письменник» «Зачарована Десна»
pedagogichna orbita -> Секція: світова література Українські переклади творів Генріха Гейне
pedagogichna orbita -> Комунальна науково – методична установа «Володимирецький районний методичний кабінет» Комунальна науково – методична установа
pedagogichna orbita -> Конкурс «Початкова школа XXI століття»
pedagogichna orbita -> Урок: Філософсько символічний зміст повісті Е. Хемінгуея «Старий І море»
pedagogichna orbita -> 2 клас Моє рідне село Виховний захід Л. Г. Наконечна, старший вчитель Степангородської зош І – ІІІ ст. Володимирецького району Рівненської області Мета


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconКонспект уроку,7 клас «Хто в Україні гідний називатися патріотом?» Андрій чайковський. Коротко про митця. «За сестрою»
Андрій чайковський. Коротко про митця. «За сестрою». Відтворення історичних подій із позицій гуманізму
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconТема. Андрій Чайковський. «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій з позицій гуманізму в героїко-романтичній повісті «За сестрою». Напружений динамічний сюжет. Мета
Ричну основу повісті «За сестрою», вдосконалювати навички аналізувати художній твір, визначати його жанрові ознаки; розвивати увагу,...
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconУрок тема. Андрій Чайковський «За сестрою». Геройство І лицарська відвага. Підсумковий урок
Е минуле українського народу; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, увагу, спостережливість, уміння грамотно висловлювати...
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconАндрій Чайковський. Біографічний нарис про письменника. Відтворення історичних подій у повісті «За сестрою»
Менника, з’ясувати історичну основу повісті; збагачувати словник учнів, розвивати логічне мислення, вміння грамотно висловлювати...
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconАндрій Чайковський: Любіть Україну, любіть своє рідне! 1857-1935 Біографія
Народився Андрій Чайковський 16 травня 1857 року в сім'ї дрібного службовця, дрібного шляхтича, в місті Самбір. У ранньому віці втратив...
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconТема А. Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій. Напружений динамічний сюжет героїко – романтичної повісті

Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconКонспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський
Мета уроку: ознайомлення з біографією Т. Г. Шевченка, його літературною творчістю, закріплення уміння складати партитуру, розвивати...
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» icon“””Доки будуть говорити і читати українською, доти буде живий Андрій Чайковський”
Батько в своїй адвокатській роботі був поетом, його виступи-оборони перед присяжними суддями були повні
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconПлан-конспект уроку логіки в класі План-конспект уроку математики в класі
Матеріали оцінки роботи вчителя учнями, батьками, колегами по роботі, адміністрацією
Конспект уроку «Андрій Чайковський. «За сестрою» iconАндрій Чайковський (1857 1935)
Львівського університету. Працював адвокатом у Львові, потім у Бережанах відкрив адвокатську канцелярію, перед першою світовою війною...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка