Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета



Скачати 65,69 Kb.
Дата конвертації04.05.2017
Розмір65,69 Kb.
ТипКонспект

КОНСПЕКТ УРОКУ

7 клас. І семестр. 7 урок.

ОБРАЗНИЙ ЗМІСТ МУЗИКИ
Тема уроку. Виражальність та зображальність образів.

Мета: - поглибити уявлення учнів про виражальні та зображальні можливості музики;

    • вчити учнів співвідносити музичні образи з живописними і літературними, висловлюючи судження ;

    • розвивати вокально-хорові навички та вміння спостерігати за інтонаційним розвитком музичних образів;

    • виховувати глибоке розуміння класичної музики, почуття краси.

Тип уроку: урок поглиблення теми.

Музично-дидактичний матеріал: «Україно, любов моя» І.Шамо , «Лебідь» із сюїти «Карнавал тварин» К. Сен-Санса, «Музика» Ю.Рожкова.

Зоровий ряд: портрет композитора К. Сен-Санса, фото А. Павлової, відеозапис танцю у виконанні М.Плісецької, відеозапис «Лебедя» К.Сен-Санса у виконанні В.Зінчука, презентація учня «Біографія К. Сен-Санса»

Обладнання: фортепіано, магнітофон, мультимедійна система.

Епіграф уроку: Якби все, що відбувається в душі людини, можна було б передати словами, музики не існувало б на світі.

О. Сєров


Перебіг уроку

І. Організацій момент. Повідомлення теми. Актуалізація опорних знань.

Звучить музика А.Вівальді «Пори року. Осінь.» 2 частина. На екрані картини художників з осінніми пейзажами.

Учитель. Зараз прозвучала прекрасна музика італійського композитора А.Вівальді, а епіграфом до нашого уроку я обрала слова О.Сєрова « Якби все, що відбувається в душі людини, можна було б передати словами, музики не існувало б на світі».

Ми вивчаємо тему «Образний зміст музики» і уже познайомилися з різними образами, скільки ж ми уже зібрали образів з прослуханих на уроках музичних творів? (патріотичні, героїчні, ліричні…)



  • Як зрозуміти твердження «музика виражає»?

  • Музика зображує?

Тема нашого уроку «Виражальність та зображальність образів». Яку ж картину, з представлених на екрані, зобразила музика, що прозвучала тільки що, і які вона виразила почуття?(самотність, сум)

Так, і до вже відомої нам палітри образів ми добавимо образи ліричні, романтичні, що зобразив у музиці «Пори року.Осінь» А.Вівальді. .

Допомагати мені на уроці будуть три групи ваших однокласників Літератори, Художники та Музикознавці і літератори підібрали вірші за даною темою.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Але краса природи не завжди викликає сум і почуття самотності, а особливо природа нашої місцевості - це більше почуття захоплення, насолоди, задоволення, гордості за рідні місця. Я пропоную вам познайомитися з новою піснею «Україно, любов моя», І. Шамо.



Виконання пісні учителем.

Розспівування на перших фразах пісні.

Розучування. Робота над інтонуванням та текстом

Дуже приємно бути щасливим і задоволеним і дуже сумно бути самотнім. А як може звучати самотність?

Згадайте «Острівець» С. Рахманінова. Які засоби муз. виразності здатні передати сум і самотність?

Учитель грає мелодію «Лебедя» К. Сен-Санса.



Учитель. Що відчуваємо, що бачимо, коли звучить ця мелодія?

Як ви гадаєте, музика малює образ чи виражає почуття? Чи можливо це одночасно?

( звучить «Лебідь» К. Сен-Санса)

Учні: Це лірична музика, світла, ніжна, намалювала щось надзвичайно гарне…( якщо потрібно дати підказку, щоб вийти на образ лебедя).

Учитель: Так, прозвучав твір французького композитора ХіХ століття Каміля Сен-Санса, а ми знаємо, що ХІХ століття це епоха - ?

Учні: Романтизму

Учитель: А що ж це означає?

Учні: У музиці оспівується ліризм і чуттєвість.

Учитель Нам допоможуть наші музикознавці.

На екрані: Словничок. Романтизм – напрям у мистецтві, який склався на рубежі 18-19 ст. У музиці оспівується трагічність самотності, ідеалізація і поетизація минулого, побуту, почуттів і природи.

Учитель: Саме так і детальніше з життям і творчістю композитора нас познайомлять музикознавці. Вони отримали творче завдання і чудово з ним впоралися.

Учень … презентує свій проект про життя та творчість К. Сен-Санса.

Учениця … підготувала інформацію про зоологічну фантазію «Карнавал тварин» та про твір «Лебідь».(1886)

Учитель: Зоологічна фантазія написана у жанрі сюїти, тобто на основі різнохарактерних мелодій.

На екрані: Словник .Сюїта (фр.) – ряд, послідовність –муз. Твір, який складається з декількох самостійних п’єс, іноді не пов’язаних загальним змістом.

Сам композитор вважав свій твір жартом, і відносився до нього не дуже серйозно. Може тому, що використав у своїх п’єсах відомі на той час мелодії різних композиторів, тому ноти твору були опубліковані після смерті композитора у 1928 році.. Лише «Лебідь» був написаний самим композитором і дуже швидко відокремився від усіх п’єс з «Карнавалу тварин» і став жити самостійно.

«Лебідь»- це яскраве торжество музичної лірики, одна з найкращих мелодій. З її прохолодною й чистою, зворушливою і чуттєвою поезією мало що можна порівняти. Як ви гадаєте у яких видах мистецтва ще можна зобразити цей прекрасний образ?

Учні: у зображальному мистецтві, у літературі, у танці.

Учитель: А давайте спробуємо рухами показати мелодію( діти встають і пластично інтонують)

І не дивно, що цей твір викликав захоплення не лише звичайних людей , а й митців-професіоналів. Так на початку ХХ століття відома російська балерина Анна Павлова втілила образ вмираючого лебедя на сцені. Надихнув її балетмейстер Фокін і танець був майже імпровізацією, але прославив балерину на увесь світ. ( на екрані фото А.Павлової) Після А. Павлової образ лебедя на сцені постійно втілювали балерини всього світу і зараз я пропоную вам подивитися відеозапис «Вмираючого лебедя» у виконанні відомої російської балерини середини ХХ століття Майї Плісецької. Уявіть, що ми в театрі насолоджуємося мистецтвом танцю.



Відеозапис

-А у фойє театру нас зустріла репортер нашої гімназійної газети «Нова генерація» .

Метод «Мікрофон»

Уениця з групи літераторів: Яке враженя викликав запис? Чи співпадає враженя від побаченого з почутим раніше твором? Які засоби музичної виразності найяскравіше відтворили образ гордовитого птаха? Які рухи постійно повторювались і що вони малювали? Чому А.Павлова вирішила створити образ вмираючого лебедя на сцені, хоча композитор на цьому акцент не робив? (щоб більш драматизувати образ, привернути увагу ще більше за рахунок переживань).

Репортер: Дякую за гарні відповіді, читайте інтерв’ю у новому номері газети



Учитель. Але ми розглянули ще не всі можливі втілення образу лебедя у різних видах мистецтв. До мелодії були написані слова, зроблено переклад для хору і лебідь зазвучав у голосі..

Пропоную вам послухати втілення образу лебедя у голосі.( звучить у виконанні учителя)

А зараз ми спробуємо втілити образ лебедя у палітрі фарб. Юні художники намалюють палітру настрою, яку викличе музика.

Учні з групи художників будуть малювати фарбами під звучання «Лебедя» К. Сен-Санса у сучасній обробці (у виконанні В.Зінчука) з відеорядом , а всі присутні спробують виразити образ лебедя у літературі, як наприклад це зробила я:



Краса і грація, і гордовита стать

У музиці чарівно так звучать.

Звучить музика, на екрані фото лебедів, учні-художники малюють, всі інші складають образ у літературі.



Учитель: Поясніть нам будь ласка чому ви вибрали саме такі фарби?

Учень: пояснює як фарби відобразили побачений образ.

Учитель: прошу представити свої літературні шедеври всіх бажаючих.

ІІІ. Підсумок уроку.

Учитель: Отже, на уроці ми переживали, уявляли, знайомилися з образами природи і лебедя. Чи всі образи були однакові, чи всі вони викликали різні почуття?

Дякую всім, хто активно працював ,але я би хотіла почути й тих, хто не дуже активно працювали, тож для них є можливість отримати високий бал. Дайте відповідь на тестові завдання.

( на екрані висвітлюються питання)


  1. «Карнавал тварин» К. Сен-Санса

- опера ;

- балет ;

- сюїта ;

- пісня .



ІІ. Визначте правильне твердженя

1.Сюїта – це збірка пісень однієї тематики.

2. Сюїта – це програма концертних номерів.

3. Сюїта - це цикл різнохарактерних інструментальних п’єс об’єднаних спільним художнім задумом.



  1. Сюїта – це колекція картин, об’єднаних спільним художнім задумом.

ІІІ. Образ, що втілює п’єса .

  1. Ліричний образ.

  2. Героїчний образ.

  3. Комічний образ.

  4. Трагічний образ.

ІV. У яких видах мистецтв був представлений на уроці образ «Лебедя» К. Сен-Санса?

Опитуються і оцінюються учні.

ІV. Домашнє завдання: Я прошу всіх дома спробувати намалювати або настрій, який викликав сьогодні прослуханий твір, або малюнок лебедя на хвилях і ми влаштуємо вернісаж з ваших робіт. А тих, хто захоплюється літературою підібрати вірш, або написати самому і ми із задоволенням прослухаємо його у класі.

Учитель. Ми знов упевнились у значимості і величі музики, у її невичерпних можливостях виражати і зображувати як чуттєві так і зримі образи . Тож чи згодні ви зі словами нашого епіграфу?( на екрані епіграф)

Учні. Тому, що всі мистецтва покликані виражати і зображувати почуття людини, але лише музика ,навіть без слів , кольорів і рухів, може і виразити і зобразити .

Учитель:Наш урок закінчується. Ми отримали дійсно багато нових знань, відомостей, а також приємних емоцій. І хочеться завершити наш урок піснею, яка є нашою улюбленою. Вона дуже лірична, мелодійна і підтримає настрій нашого уроку, це пісня «Музика» Ю.Рожкова на слова І. Боровик.

(на екрані слова пісні)



Виконання пісні. «Музика» О.Антоняка.

Вихід з уроку під мелодію пісні «Музика».
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconПлан-конспект уроку музики 6 клас, ІІ семестр тема 4: Жанри симфонічної музики Тема уроку №2: Симфонія. Увертюра Мета уроку
Д. Шостаковича, на музичних прикладах продовжити ознайомлення дітей з можливості симфонічної музики
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconКонспект уроку з фізики (10 клас) Тема уроку: Розв’язування задач по темі "Закони Ньютона. Гравітаційна взаємодія" Мета уроку
Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація до уроку, програмне середовище «Жива фізика»
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconУроків з музичного мистецтва 7 клас образний зміст музики тема уроку: «Пісні символи» Гімн «Ще не вмерла України…» М. Вербицького «Боже великий, єдиний» М. Лисенка
Обладнання: Нотний текст пісні – гімну, магнітофон, сd-диски, відеокліп «Пісні – символи України»
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconУрок №6 Дата Тема (семестру,) Палітра музичних образів Тема уроку Образ танцю. Тип уроку: комбінований Жанр урок композиція
Моріса Равеля та особливостями розвитку образу звучання симфонічної п'єси
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconУрок алгебри, 7 клас Тема уроку. Множення одночлена І многочлена. Розв’язування вправ. Мета уроку
Мета уроку. Закріпити І вдосконалити уміння застосовувати алгоритми множення одночлена на многочлен до перетворення (спрощення) цілих...
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета icon«Батько української музики»
Мета уроку: розкрити життєвий зміст та глибину втілення образів в операх М. Лисенка; ознайомити учнів з життєвим шляхом композитора;...
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета icon№ уроку Тема уроку Дата Примітка І семестр (48 годин)
Матеріал до уроку. «Літературне читання», «Зошит з літературного читання», с. 5–7
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconУрок №8 27. 09. 13 План-конспект уроку німецької мови Тема: Jugend und Berufsauswahl Підтема: Jeder Beruf ist wichtig Тип уроку: комбінований Мета
Навчальна: вивчити нову лексику та закріпити її на практиці, повторити слабку відміну прикметників, формувати вміння вести розгорнутий...
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconКонспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський
Мета уроку: ознайомлення з біографією Т. Г. Шевченка, його літературною творчістю, закріплення уміння складати партитуру, розвивати...
Конспект уроку клас. І семестр урок. Образний зміст музики тема уроку. Виражальність та зображальність образів. Мета iconВідкритий урок всесвітня історія 11 клас вчитель Пасічна Л. М. 2012 рік Тема Сполучені Штати Америки та Канада в другій половині ХХ на початку ХХІ століття Мета
Повідомлення теми та мети уроку. Побажання один одному успіху. Учні озвучують власні очікування від уроку


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка