Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної



Скачати 58,04 Kb.
Дата конвертації18.06.2017
Розмір58,04 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку української літератури в 11 класі

учителя вищої кв. категорії Марецької Л.П.


Тема уроку: Провідні мотиви лірики В.Симоненка
Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної,

громадянської та філософської лірики.

Навчити визначати мотиви лірики, розкривати високу національну свідомість В.Симоненка та стійку громадянську позицію його ліричного героя. Прищеплювати любов до України, спонукати до прагнення мати в житті активну цілеспрямованість. Поглибити знання про такі поняття ,як патріотична ,громадянська та філософська лірика, сюжетний вірш.
Епіграф: Упаду я зорею,

Мій вічний народе,

На трагічний і довгий

Чумацький твій шлях.

В.Симоненко

Обладнання: портрет,український рушник,виставка творів,ілюстрація

„Життя, як метеор”,зірочки з назвами поезій, запис пісні

„Синові”,соната Бетховена.

План уроку: 1.”Україно!Ти- моя молитва,

Ти моя розпуко вікова...”

2.”Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!”

3.”Ти знаєш,що ти – людина?

Ти знаєш про це чи ні?”

Хід уроку:
І. Повідомлення теми уроку та формулювання мети разом з учнями.

Тема сьогоднішнього уроку: „Провідні мотиви лірики В. Симоненка.а мету цього уроку давайте сформулюємо разом, бо ви добре ознайомлені з тим ,над чим ми працюватимемо, адже ви отримали попереднє завдання: об’єднатися в творчі групи, з-поміж творчого доробку поета вибрати поезії з тими мотивами, які саме вам треба було проаналізувати, продекламувати деякі з них напам’ять, розказати цікаві біографічні факти, пов’язані з цим видом лірики, огбгрунтувати свій вибір, поставити запитання до класу.

(До складу груп входять читці,критики,біографи,прес-секретарі)
ІІ.Актуалізація знань

- На минулому уроці ми ознайомились з життєвим шляхом В.Симоненка-

яскравої особистості,що спалахнула,наче метеор,на небозводі України.

Що вам найбільше запам”яталось,що найбільше вразило вас з біографії поета?

- Яким ви його уявляєте?

- До якої когорти укр. митців належить Симоненко?



Вступне слово вчителя

Так, а ще В.Симоненко безмежно любив життя. Україну, людей, високо цінував красу і правду, палко ненавидів брехню, духовну обмеженість і байдужість. Любив палко і віддано, ненавидів жагуче й послідовно.

Ніколи й нікого не зрадив. Він щедро обдаровував людей теплом і світлом своєї доброї і чесної душі. Був поетом. А доля поета-писати вірші, складаючи слово до слова, рядок до рядка ,з дня в день, вечорами й ночами. Вірші про те, що дороге тобі, що любиш і в що віриш, чим тривожишся і болиш, що ладен відстоювати до останнього подиху, поки б’ється серце і рука тримає перо.

Тож сьогодні поведемо мову про те найголовніше і найдорожче, що поет мав у житті й ради чого, власне, й жив: про його поезію. Спробуймо бодай схематично окреслити обшири того дивовижного світу, який ми називаємо

лірикою В.Симоненка. Вслухаймося в кожне слово поета, аби пережити те, що пережила його неспокійна душа, відчути його пристрасть, біль, зачарованість красою життя і ,зрештою, осягнути бодай дещицю його незглибимої мудрості.

Зверніть увагу на цю чудову ілюстрацію, яка вже ,напевно, викликала у вас певні асоціації, та краще про це розкаже учениця, яка її виготовила.

(Учениця пояснює ілюстрацію)

Зоря Симоненка займається знову і знову, коли звучать його поезії. Тож засвітімо його зорю!

(звучить уривок з поезії „Україно, п’ю твої зіниці” у виконанні вчителя)
Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.

Презентація групою учнів патріотичної лірики.

Слово критику (коротка характеристика).

Учні під музичний супровід декламують напам’ять поезії „Україні”, ”Я закоханий палко, без міри”, ”Земле рідна”, ”В букварях ти наряджена і заспідничена”, ”Лебеді материнства”.

Слово критику про кропітку працю над текстом поезії „Лебеді материнства”

Звучить невеличкий уривок з пісні „Синові”.

Слово біографу(про гідну відповідь Симоненка кадебісту на літературному вечорі)

Бесіда навколо патріотичної лірики



  • Як В.Симоненко любить Україну?

  • Як ви розумієте рядки: ”Україно, тебе я терпіти не можу,

Я тебе ненавиджу чуттями всіма,

Коли ти примітивна і на лубок похожа,

Коли думки у тебе на лобі нема” ?


  • Як поет змушує нас ні на мить не сумніватися в щирості своїх почуттів

до України?

  • А яку поезію можна назвати притчею про болісний духовний пошук шляху до Рідного краю, до свободи, до демократії?

  • „Казку про Дурила” поет написав за 3 міс. до смерті , вона стала його лебединою піснею. Він розумів, що чимало його співвітчизників втратили Батьківщину, навіть не помічаючи цього. Але він свято вірив,

що з’являться мислячі, непокірні, віднайдуть дорогу до Рідного краю і поведуть за собою мільйони.

  • Як закінчується казка, які власні мрії і сподівання поет висловлює про майбутнє України?

Поставте своє запитання до класу.

Зачитують рядки з поезій патріотичної лірики, які найбільше сподобались

І наклеюють зірочки на ілюстрацію.


  • Поет так щиро і самовіддано любив Батьківщину, хіба це провина? За

що ж був так підло покараний?

Учитель: Які ж то були страшні часи, і тим ,що вони минули, ми мусимо

Завдячувати таким сміливцям, як Симоненко, який не боявся говорити

Правду, хоч і розумів, як це було небезпечно:

Не докорю ніколи і нікому,

Хіба на себе інколи позлюсь,

Що в двадцять літ в моєму серці втома,

Що в тридцять смерті в очі подивлюсь...

Презентація групою учнів громадянської лірики.

Слово критику(коротка характеристика)

Учні читають напам’ять поезії „Де зараз ви, кати мого народу?”, ”Монархи”, ”Жорна”,” Я”(він дивився на мене тупо)

Слово біографам

Зачитують рядки, в яких найяскравіше виражена громадянська позиція

Симоненка і наклеюють зірочки на ілюстрацію.

Бесіда про громадянську лірику


  • Яка поезія з гром. Лірики є найсміливішою? Чому?

  • За що так ніжно любить поет б. Онисю. дідуся, дядьків і тітоньок,

  • Адже вони нічим особливим не виділяються?

  • Як поет співвідносить себе з народом?

  • Звідки у нього така людяність, щирість?

Учитель зачитує поезію „Прирученим патріотам”. Чим вона актуальна

нині?


Потрібно деяким нинішнім кандидатам в народні депутати ,які навперебій клянуться в любові і відданості укр. народові ,перечитати Симоненка. Він

Умів бачити в народі кожну окрему людину, закликав поважати народ, себе.

І ми звертаємося до філософської лірики.

Слово критику.

Читання напам’ять поезій ”Ти знаєш, що ти – людина?”, ”Можна”, ”Люди прекрасні”, ”Найогидніші очі – порожні”.

Слово біографу.

Зачитайте, будь ласка, рядки, в яких ідеться про філософські роздуми поета,

які вас найбільше приваблюють.

- Про які загальнолюдські проблеми ,істини говорить поет?

- Чи можна сказати ,що ці вірші написала молода людина?

- Ваше запитання до класу.

Підсумок уроку

- Назвіть провідні мотиви лірики Симоненка.

- Які ідеї він сповідував у своїй творчості?

Заключне слово вчителя.

Справжнє визнання прийшло до поета лише після його смерті. Національна свідомість, розбуджена відлигою, шістдесятництвом, тоді почала жевріти в душах тисяч і тисяч українців. І кожен з них цілком слушно вважав Симоненка поетом-героєм, що, як і Шевченко, повстав проти режиму і загинув .Загинув молодим! У пам’яті сучасників він залишиться молодим, вродливим. Але найкраще відтворити особистість поета допомагає автопортрет, який Симоненко намалював у вірші „Перехожий”:

Як він ішов!

Струменіла дорога,

Далеч у жадібні очі текла.

Не просто ступали -

Співали ноги,

І тиша музику берегла.

Як він ішов!

Зачарований світом,

Натхненно і мудро творив ходу.

Його співуча, натхненна хода ось уже майже півстоліття допомагає розпрямляти спини, дивитися прямо, ставати собою – гідними людьми,

достойними українцями.

Тож бажаю і вам прожити життя так, щоб про вас хтось захоплено

сказав: Як він ішов!

Д.з.: вивчити напам’ять поезію „Лебеді материнства”, поезію з інтимної лірики читати виразно і аналізувати.



Рефлексія учнів щодо своєї навчальної діяльності (самооцінювання, взаємооцінювання)
Каталог: klas -> school31 -> ZNZ31 -> ped%20skarbn
klas -> Історія хімія (курс лекцій)
klas -> Кз «Веселівська загальноосівтня школа І-ІІІ ступенів» Криворізької районної ради Дніпропетровської області
klas -> Позакласний захід з української мови Підготувала Болюк Валентина Олексіївна
klas -> Чарльз Діккенс народився 7 лютого 1812 р в містечку Лендпорте, біля Портсмута
klas -> Творчість Адама Міцкевича
klas -> «Розвиток креативного мислення на уроках математики»
ped%20skarbn -> Урок зарубіжної літератури у 10 класі Шарль Бодлер пізній романтик І предтеча символізму
ped%20skarbn -> Тема. Своєрідність розвитку японської літератури. Хоку поезія згадки, душевного перевтілення
ped%20skarbn -> Проект Неймовірна клітина Маршрут захоплюючої подорожі у країну-місто “Клітина”


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconКонспект уроку з української літератури в 6 класі учителя І категорії Тарасівської зош І-ІІІ ступенів
Мета уроку: ознайомити учнів з розповіддю Олени Пчілки про дитячі роки своєї дочки; шляхом перевтілень дітей в образи розвивати творчу...
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconКонспект 10 клас Тема уроку: Провідні мотиви поезії Поля Верлена "пейзажі душі"
Тема уроку: Провідні мотиви поезії Поля Верлена – "пейзажі душі", їх своєрідність та насиченість символами (на прикладі вірша "Осіння...
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconПлан-конспект уроку з української літератури у 5 класі Тема уроку: Тарас Шевченко. Життєвий шлях. Мета уроку
Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на дитячі роки, дослідити риси характеру малого Тараса за допомогою твору Степана Васильченка...
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconРозробка відкритого уроку української літератури спеціаліста вищої категорії Степанової Світлани Вікторівни Тема уроку: Краса врятує світ
Портрет О. Довженка, його батьків. Книжкова виставка по творчості письменника, рекомендаційний список літератури
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconПлан-конспект уроку української літератури в 11 класі Тема уроку: Микола Хвильовий І літературна дискусія 1925-1928 років
...
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconКонспект уроку з фізики (10 клас) Тема уроку: Розв’язування задач по темі "Закони Ньютона. Гравітаційна взаємодія" Мета уроку
Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація до уроку, програмне середовище «Жива фізика»
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconПлан-конспект уроку в 9-му класі Тема: О. Пушкін великий російський поет. Аналіз вірша «До моря » Мета
Практична: формувати знання учнів про життя та творчість О. С. Пушкіна; удосконалювати виразне читання, зв’язне мовлення; визначити...
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconКонспект уроку образотворчого мистецтва у 6 класі тема уроку: Творча спадщина Катерини Білокур
Мета: ознайомити учнів з творчістю К. Білокур, особливостями її робіт; навчити створенню робіт з квітковими мотивами; розвивати творче...
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconКонспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні
Зверніть увагу на тему уроку (висвітлено на проекторі). Про що йтиме мова на уроці?
Конспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної iconКонспект уроку з української літератури у 7 класі на тему: "В. Голобородько. Поема "
Мета уроку: повторити біографію В. Голобородька, вміти виразно читати поезію, аналізувати прочитане, розкривати образ лелеки, знати...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка