Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст



Скачати 177,29 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір177,29 Kb.
ТипКонспект








Відділ освіти Софіївської районної державної адміністрації Софіївська загальноосвітня школа I-III ст. №1

Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст.

Вчитель Колібаба Юлія Іллівна
Дата проведення уроку 27.02.2015 р.

Клас – 9-А


Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині ХІХ ст.

Мета:

  • повторити та узагальнити матеріал з теми;

  • підготуватися до уроку контролю знань;

  • розвивати в учнів вміння працювати з картою;

  • на основі здобутих знань проаналізувати суспільно-політичний рух в Україні у другій половині ХІХ ст. та його вплив на подальший розвиток країни;

  • вчити аргументувати свою думку з посиланням на джерело;

  • виховувати в учнів почуття патріотизму;

  • сприяти формуванню національної свідомості учнів

Завдання:

Після закінчення уроку учень знає



  • про розвиток суспільно-політичного руху в Україні у другій половині ХІХ ст., основні поняття з теми.

розуміє

  • роль людського фактору в історії;

вміє

  • аналізувати історичні події й робити висновки;

  • визначати позитивні й негативні кроки політичних лідерів, пояснювати їхній вплив на розвиток держави;

Інтерактивні вправи:

  • «шкала думок»;

  • «мікрофон»;

  • «робота в парах»

  • «займи позицію»

  • «рольова гра»

Основні поняття: суспільно-політичний рух, національно-визвольний рух, громадівський рух, політична партія, громада, хлопомани,народники, народовці, Валуєвський циркуляр,Емський указ,«Київський телеграф», москвофіли, радикали, «Чигиринська змова», «Київська комуна», «ходіння в народ», «Земля і воля», «чайковці», «Братство тарасівців», «Буковинська трійця», «Нова ера», «Просвіта»,РУРП.
Обладнання: інтерактивна дошка. Презентація «Суспільно-політичний рух в Україні в другій половині 19 ст.»
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів.

- Сьогодні Вас чекає цікавий урок. Ми з Вами узагальнимо вивчений матеріал з теми « Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині ХІХ ст.», підготуємося до уроку контролю знань, продовжимо вчитися застосовувати набуті знання на практиці. Ми також з’ясуємо, яку спадщину залишили по собі люди, які жили у 19 ст? Наскільки вагомим був їхній внесок в українську історію.?

Модернізаційні реформи в Росії стимулювали піднесення суспільного руху. Вони певною мірою демократизували суспільство, залучили до громадянського життя багатомільйонне селянство, розширили рамки й урізноманітнили форми суспільної активності. Проте їхня непослідовність, обмеженість, незавершеність посилювали соціальне напруження:селяни страждали від безземелля та грабіжницьких викупних платежів; робітники були обурені жахливими умовами праці та мізерною зарплатою; молода буржуазія, опанувавши економічні висоти, рвалася до політичної влади, яка б забезпечила їй справжні гарантії вільного підприємництва; інтелігенція бажала справжніх, а не декларативних політичних прав і свобод. Цілком закономірно, що суспільна думка цього періоду не тільки висувала численні моделі майбутнього суспільного розвитку, а й пропонувала різні шляхи досягнення поставленої мети.

Епіграфом до уроку я вирішила взяти слова великого титана поетичного слова Івана Франка: «Нам пора для України жить». Вважаю, що ці слова з вірша «Не пора, не пора, не пора» були і є актуальними на сьогодення .Поетичний образ України Франко проніс через все своє творче життя. Україна для нього – це високе астральне світило поетичних світів.



Перегляд відеоролика «Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині ХІХ ст.». (2хв.) Продовжіть речення: Суспільно- політичний рух – це рух, учасники якого висувають ідеї тих чи інших змін в організації життя суспільства і спрямовують свою діяльність на досягнення цих змін. Зараз ви переглянете відеоролик, за дві хвилини перед вами промайнуть основні події , на яких ми акцентували увагу в цій темі. Після перегляду я попрошу Вас зупиниться на одній із подій, яка найбільше запам’яталася та аргументувати, чому саме ця подія вам запала в душу. Починати відповідь пропоную зі слів…

Вправа. Мікрофон.

Мені найбільше запам’яталася …

Мене вразило….

Як же не згадати…..



ІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів

Перш ніж ми перейдемо до виконання низки завдань, хочу Вам повідомити, що кожне правильно виконане завдання дасть нам змогу відкрити одну літеру. На завершення ми отримаємо слово із семи літер. Рідне і близьке нам усім .



Завдання 1. Розташуй події в хронологічній послідовності.
Зараз спробуємо відтворити хронологічну послідовність основних подій цього періоду. Спробуйте розташувати:

( на дошці слайд 1 з рухомими подіями). Запрошую учня до дошки



  1. Діяльність «Руської трійці» 1833-1837 рр

  2. Утворення Кирило-Мефодіївського товариства 1846 р.

  3. Валуєвський циркуляр. 1863 У

  4. Початок діяльності товариства «Просвіта» 1868

  5. Емський указ.1876

  6. Утворення першої політичної партії на західноукраїнських землях- РУРП 1890

  7. Утворення «Братства тарасівців». 1891

Завдання 2.

Термінологічний калейдоскоп.

Це завдання передбачає знання учнями історичних термінів та понять. На дошці висвітлюється термін, а значення його приховане. Після пояснення учнем терміну,відкривається його значення. К



1.Таємна політична організація, ініційована 1891 року харківськими студентами на могилі Кобзаря, де вони присяглися всіма засобами поширювати середукраїнців його безсмертні ідеї. Братство (Братерство) тарасівців 
2. Особлива громадська організація (об'єднання), яка прагне досягти мети, загальної для її членів шляхом придбання і здійснення політичної влади. Політи́чна партія
3. Україно-австро-польське порозуміння кінця ХІХ ст. у Галичині, яке полягало в культурно-освітніх і господарських поступках австрійських і польських правлячих кіл в обмін на лояльне ставлення українців до імперії Габсбургів. «НОВА ЕРА»
4. Розпорядження російського імператора Олександра II від 18(30) травня 1876, спрямоване на витіснення української мови з культурної сфери і обмеження її побутовим вжитком[1], призвів до тимчасової дезорганізації українського руху в Наддніпрянщині. Емський указ.
5.Таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії Петра Валуєва до територіальних цензурних комітетів, в якому наказувалося призупинити видання значної частини книг, написаних «малоросійською», тобто українською мовою. Згідно з указом заборонялась публікація релігійних, навчальних і освітніх книг, однак дозволялась публікація художньої літератури. Валуєвський циркуляр 30 липня (18 липня) 1863 року.
6.Народницько-культурна течія української інтелігенції на Правобережній Україні 50-ті—60-ті роки 19 століття, яка прагнула зближення з народом. . Хлопомáнство
7.Будь-який суспільно-політичний рух, учасниками якого є представники певної етнічної спільності (племені, народності, нації), з метою звільнення своєї країни від чужоземного панування) та ін. рухи. Націона́льно-визво́льний рух.

Завдання 3. Упізнай героя. ( На парті лежить інформація про діячів 19 століття.)

Р

  1. (15 серпня 1819, село Сокиринці Срібнянського району Чернігівської області — 25 вересня 1888, Сокиринці) — громадський діяч, українофіл, меценат, великий поміщик на Полтавщині і Чернігівщини

  2. український історик, археолог, етнограф, археограф, член-кореспондент Російської АН з 1901; професор Київського університету з 1878; належав до хлопоманів; співорганізатор Київської Громади.

  3. У 1873–1875 роках — голова Південно-Західного відділу Російського географічного товариства.

  4. 25 лютого (9 березня) 1814, с. Моринці, Київська губернія, (нині Черкаська область) — 26 лютого (10 березня) 1861, м. Санкт-Петербург) — український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч.

  5. неодноразово займав посади у різних комісіях, які працювали над проектами рішення «селянського питання», виступаючи з позицій повного звільнення вчорашніх кріпаків від залишків феодальних тягарів та громадянських обмежень.

Упізнай героя. Вибери три відповіді, які відносяться до цієї особистості



  1. український етнограф, фольклорист, поет, громадський діяч, автор слів Гімну України.

  2. український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський та політичний діяч,член Кирило-Мефодіївського братства

  3. Навесні 1838-го Карл Брюллов і Василь Жуковський викупили його з кріпацтва

  4. 1840 року вийшла друком під назвою «Кобзар» його перша книжечка поезій.

  5. 1862 року пише вірш «Ще не вмерла Україна»

  6. Учасник громадівського руху, 1873–1875 — секретар (1875–1876 — заступник голови) Південно-Західного відділу Російського географічного товариства.

Упізнай героя. Вибери три відповіді,які відносяться до цієї особистості

фотографія

1.Народився у родині греко-католицького священика 04 березня 1815р., с. Явірник Руський -7 грудня 1870 с. Млини – український композитор, хоровий диригент, священик УГКЦ, громадський діяч, автор музики гімну України «Ще не вмерла Україна».

2. Засновник РУРП, автор казки «Фарбований лис»

3. Композитор створив низку талановитих хорових, оркестрових і музично-драматичних композицій.

4.Народився 27 серпня 1856-го року в с. Нагуєвичі Дрогобицького повіту у Східній Галичині, поблизу Борислава, в родині заможного селянина-коваля, відомий письменник.

5.Високий художній рівень творів, майстерність композиторського письма дають право називати його першим західноукраїнським композитором-професіоналом, незважаючи на те, що він не закінчував спеціальних музичних шкіл і сучасники вважали його митцем-аматором.

6.Автор роману «Чорна рада»

Упізнай героя. Вибери три відповіді,які відносяться до цієї особистості

(Рольова гра)

Заздалегідь пропоную трьом юнакам підготувати текст монологу від імені М.Драгоманова, В.Антоновича і І.Франка. (Інсценування розмови). Учні повинні пізнати, хто ж з діячів 19 ст. завітав до нас на урок.)

Юнак 1.Люблю історію я. Все своє життя цій науці присвятив, вивчав і збирав матеріали про часи козацькі в Україні, гайдамацькі події, історію міст і міського населення, писав і про Київ, його долю і значення.

Якось задумався над питанням, скільки ж я праць з історії, археології та етнографії України написав. Як виявилося, понад 300.

Я створив київську школу істориків, а вже мої учні: Дмитро Багалій, Михайло Грушевський заклали підвалини сучасної історичної науки.

Пропоную вам прочитати мою статтю «Моя сповідь», де я обґрунтував ідеологію хлопоманів.

Володимир Антонович

Юнак 2. Я надто зобов’язаний своєму батьку, який розвив у мене інтелектуальні інтереси, з яким у мене не було морального розладу і боротьби. Моя сестра Оля(письменниця Олена Пчілка) та племінниця Леся дивувалися, скільки я перечитав книжок різних авторів. Закінчив історико-філологічний факультет Київського університету. Згадую з любов'ю роки навчання в цьому вузі. Утиски проти відроджуваних проявів української культури змусили мене виїхати за кордон. Мені вдалося у Женеві створити громадсько – політичний збірник «Громада» та дати якнайбільше матеріалів для вивчення України і її народу. Мене запросили викладати до Софіївського університету (Болгарія). Ніколи не переставав думати про мою батьківщину.

Михайло Драгоманов



Юнак 3.Дякую тобі, Михайле, за підтримку. Нам таки вдалося у 1890 р. створити Русько - Українську Радикальну партію.

Я ціную тебе,як «європейського політика».Але твої погляди про соціалізм, якось мене хвилюють. Ти висунув теорію перебудови суспільства: необхідне утворення Російської федерації. Але утворення самостійної Української держави ти не передбачаєш??? Як це розуміти? Ми мусимо чути себе українцями – не галицькими, не буковинськими, а українцями без соціальних кордонів.(В руках роман «Борислав сміється»).Я написав понад 100 оповідань, 10 повістей, романів, а віршів - і не перерахувати. Сюжети для творів я черпав з життя і боротьби рідного народу, з першоджерел людської культури - зі Сходу, античної доби.

Відповідь учнів. Кожен називає героя, аргументує фактами,які почув з розмови і доповнює свої знання про героя.

Завдання 6. Займи позицію. Отже, ви поновили свої знання про Драгоманова, Антоновича та Франка. Кому ж ви віддасте перевагу: хто більше зробив для України, хто жив для неї. Хто заради матері України був готовий віддати своє життя. Щоб з’ясувати ваше ставлення щодо даного питання, пропоную інтерактивну вправу «Займи позицію». Будь ласка, станьте поряд з тим героєм, якому Ви віддали перевагу. А

Історія не визнає поняття «якби». Вона така , яка є і не може бути іншою та інколи мимоволі замислюєшся, якою б вона була новітня українська історія, коли б взяли гору драгоманівські принципи національної демократії ненасильницького еволюційного соціалізму. Війни без жертв та примусу, економічний та культурний розвиток суспільства, що не відкидає звичних народно патріархальних форм побуту і духовності. Михайло Драгоманов, якого Бог поклав край у 54 роки,так і не повернувся додому. З нами його гострий розум і велике серце.



Завдання 7.Реставрація історичного писемного джерела.

Нагадаємо, що означає термін «реставрація». Складіть речення з цим словом. Як вам уже відомо серед об’єктів реставрації є і писемні джерела. Адже сучасна наукова практика надає надзвичайне значення писемним джерелам. Парадокс в тім, що чим ближче до нас писемне джерело, тим більшого захисту воно потребує. З часом для письма почали використовувати більш дешевий і менш тривкий матеріал – папір. Ось уявіть, що вам потрапила в руки петиція про українську справу, подана 1869 року на розгляд Сенату Франції його депутатом Камілом Делямаром. Текст іі дещо пошкоджений. Ваше завдання відновити втрачені слова.



В Європі існує народ, забутий істориками,-народ русинів: 12,5 млн - під російським царем і 2.5 млн- під Австро-Угорською імперією. Цей народ існує, має свою історію, відмінну від історії Польщі та ще більш відмінну від історії Московщини. Він має свої традиції,свою мову, відмінну від московської і польської, має виразну індивідуальність, за яку бореться.

В кінці минулого століття всі у Франції і в Європі добре вміли відрізняти Русь від Московії.
Завдання 8. Туристичне агентство «Софіяночка»

Вчитель. Зараз я прошу вас здійснити віртуальну подорож в кінець 21 століття. Софіївка отримала статус міста. Кількість населення складає 50 тисяч. Туристичний бізнес став одним із найбільш прибуткових галузей сучасної економічної системи. В місті працює багато туристичних агентств. Одне з них «Софіяночка» розташоване в центрі міста неподалік від пам’ятника Т.Г.Шевченку. Зранку вже гамірно. Бажаючих замовити тури багато. Н

Туристичний оператор сидить за ноутбуком

Перший клієнт. Мешканець Софіївки.

Доброго ранку. Якось останнім часом дуже цікавлюсь українським національним рухом. Перечитав книжку Юліана Бачинського «Україна irredenta», в якій він на основі економічного аналізу вперше висловив переконаність у необхідності об’єднання східних і західних українців у власній незалежній державі. Не читали?



  • Чому Ви так вважаєте? Читав. Та я з уроків історії ще добре знаю, яке враження справила ця книжка та підняла національний дух усіх свідомих українців і сприяла їхньому згуртуванню.

  • Дякую. Здивована. Отож, у мене виникло велике бажання побувати в альма матері цього відомого українця, де він отримав такі гарні знання Що ви можете мені запропонувати?

  • Звичайно. Можемо. До вашої уваги тур. «Львів- місто мрії» з відвідуванням Львівського університету. Влаштує?

  • Дякую.

  • Наступний клієнт. Іноземець.

  • Агент. Доброго дня.(розмова відбувається англійською) Кава? Чай?Чим я можу вам допомогти?

  • Клієнт. Доброго дня. Знаєте. Я побував в багатьох країнах світу. І таке диво як піраміди чи римський колізей. Мене зовсім не дивує. Я б хотів би дізнатися щось нове.

  • Агент. Можливо. Будуть якісь конкретні побажання?

  • Клієнт. Так, є одне. Мене цікавить місто, де друкувався науково-літературний щомісячний часопис «Основа»

  • Агент. Чи маєте ви на увазі 1-й український журнал,який видавався в в Російській імперії в 1861-1862 рр?

  • Клієнт. Саме так.

  • Агент. Редактори якого були в.Білозерський, П.Куліш, М.Костомаров.?

  • Клієнт. Ви абсолютно праві. Тоді я вам раджу поїхати до міста на Неві- до Санкт-Петербурга». А нрім цього ви там побачите Ермітаж, побуваєте в петропавловській фортеці,на Невському проспекті та в Олександрівському парку.А також,як пощастить, побачите білі ночі.

  • Клієнт. Я згоден. Також я чув, що в цьому журналі друкувалися твори відомого українського поета Т.Шевченка?

  • Агент. Так, це правда. Навіть, після його смерті вони там друкувались. Отже, я вже забронював вам квиток. До вашої уваги дуже цікава і захоплююча подорож «Санкт-Петербург- місто білих ночей»

  • Клієнт. Чекаю з нетерпінням.

Російськомовний українець. (мова ведеться російською)

Клієнт. Здравствуйте. Я очень хочу побывать в городе, где М.Драгоманов издавал сборник «Громада»

Агент.Тогда вам нужно в Женеву – гордость Швейцарии.Это второй после Цюриха город этой страны.В Женеве есть отделение ООН, штаб-квартиры других международных организаций. У 1876 году Старая громада на собственные средства делегирует Михаила Драгоманова в Европу.Он останавливается в Женеве, где и развивает издательскую деятельность: основывает журнал «Громада», издает книги украинским, русским языками.

Клієнт.Приятно общаться с умными людьми. Я вам очень благодарен за помощь.Сам Михаил Петрович активно печатался в разных европейских журналах.Об этом я слышал, путешествуя Европой.

Агент. Желаю вам удачи и позитивных впечатлений.

Завдання 9. Шкала думок

Чи сподобалось вам, як надавали послуги працівники туристичного агентства? Який висновок можна зробити про їх професійність? Які знання ви закріпили?

Вчитель. Бажаю всім побачити в реальності таке життя нашої Софіївки.

Завдання 10. Робота в парах.(Робота з підручником) А

Відкрийте, будь ласка, підручник на ст… Автор підручника пропонує Вам запитання для узагальнення знань з теми. Працюємо парами. Перші 8 запитань. Вам дається три хвилини на обмірковування цього завдання, а потім бажаючі пари по черзі озвучують діалог.



III. Підбиття підсумків уроку.

Отже, представниками різних суспільно-політичних течій та рухів 19 ст. висунуто широкий спектр альтернатив майбутнього суспільного розвитку та вироблено різноманітні форми та методи досягнення поставленої мети.

На завершення уроку лунає пісня

Слова і музика Ковач Людмила

Балада про Україну

Засмутилася земля ,що уквітчана весною

Ой,болить мене душа й умивається сльозою

Мій народе,зупинись,не топчи ти мою вроду

Мого слова не зрічись,не зрікайся свого роду.

Мої діти по світах,там шукають щастя й долю

а моя душа мов птах,хоче вирватись на волю

Україною зовусь й моя мова солов"їна

та красу мою чомусь знову кинули в руїну.

Я Україна,я стою на колінах

В тебе Всевишній знову молю.

Я Україна не зламай мої крила

дай мені сили я зацвіту.

2.Горді мужі і князі,мою волю боронили

запорізькі козаки землю кров"ю освятили

Де Кобзар і де Франко,слово Лесі Українки

Пам"ятай же ,мій народ,це одна моя кровинка.

Більш ніколи і ніхто мою долю не зламає

Знов Карпати і Дніпро "Ще не вмерла"заспівають.

Україною зовусь й моя мова солов"їна

Я ніколи не здаюсь,бо я горда і щаслива!

Я Україна не впаду на коліна

Я Україна в світі одна

Я Україна твоя мати єдина

житиме вічно пісня моя!

3.Посміхнулася земля, що уквітчана барвінком

Народилося дитя, що зоветься українка.

(Всі діти створюють коло, взявшись за руки)


IV. Домашнє завдання

Підготуватися до уроку контролю знань.



Список використаної літератури:
Біла Н. М. Діяльність українських політичних партій серед селянства Східної Галичини (кінець ХІХ - початок ХХ ст.). – Львів, 2004.
Бойко О. Д. Історія України. – К.: Академія, 1999. – 568с.
Борисенко В. Курс української історії. – К., 1996.
Босак О. І. Українська соціал-демократична партія в соціальному і національному рухах Галичини (90-і рр. ХІХ ст.-1914 р.). – Львів, 2003.
Гербільський Г. Розвиток прогресивних ідей в Галичині у XIX ст. – Львів, 1964.
Грабовський С., Ставроянi С., Шкляр Л. Нариси з iсторiї українського державотворення. – К., 1995. – C.267-270, 276-283.
Грицак Я. Молодi радикали в суспiльно-полiтичному життi Галичини // Записки НТШ. ССХХII. – Львiв, 1991. – С. 71-110.
Грицак Я. Нарис історії України. Формування модерної української нації XIX—XX століття. — К., 1996.
Грушевский М. Очерк истории украинского народа. — К., 1991.
Єфименко О. Історія України та її народу. – К., 1992.
Історія України. /За ред. Зайцева Ю.А. — Львів: Світ, 2000. — 463с.
Історія України. /За ред. Г.Д. Темка, Л.С. Тупчієнка. — К.: Видавничий центр «Академія», 2002. — 480 с.
Iсторiя України: нове бачення: У 2 т. Т.I. / Пiд ред.В.Смолiя. – К., 1995. – С. 308-349.
Кармазін М. С. Ідея державності в українській політичній думці (кінець ХIХ – початок ХХ століття). – К., 1998.
Ковальчук В. Б. Ідея державності та національної незалежності у діяльності українських партій Східної Галичини кінця ХІХ - початку ХХ ст. (історико- політологічний аспект) – Львів, 1996. – 173 с.
Кондратюк К. Нариси історії українського національного руху ХIХ ст. – Тернопіль, 1993.
Кріль М. М. Слов'янські народи Австрійської монархії: культурно-освітні танаукові зв'язки з українцями. 1772-1867. – Львів, 2000. – 36с.
Кугутяк М. Галичина: Сторінки історії. Нарис суспільно-політичного руху. – Івано-Франківськ, 1993.
Кугутяк М. В. Національно- політичний рух у Галичині в 1890 - 1939 роках. – К., 1996. – 435с.
Лазарович М. В. «П'ємонт» українського національного відродження (Східна Галичина у другій половині XIX - на початку ХХ століття). – Т.: Економічна думка, 2003. – 35с.
Левицький К. Українськi полiтики Галичини. – Тернопiль, 1996.
Петрів Р.В. Генезис капіталізму у містах Східної Галичини в кінці XVIII – першій половині XIX cт. (1772-1850). – Івано-Франківськ, 1993. – 282с.
Савчук Б.П. Українські громадські організації в суспільному житті Галичини (остання третина ХІХ ст.- кінець 30-х років ХХ ст.) – Чернівці, 1999.
Субтельний О. Україна: Історія. – К., 1993.
Франко I. Ukraina irredenta // Вивiд прав України. – Львiв, 1991.
Франко І. Зібрання творів: В 50 т. – К.: Наук. думка, 1976.

Відділ освіти Софіївської районної державної адміністрації

Софіївська загальноосвітня школа I-III ст.


Конспект уроку з історії України.

Тема. Суспільно-політичний рух в Україні

у другій половині XIX ст.

Вчитель Колібаба Юлія Іллівна

Дата проведення уроку 27.02.2015 р.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconТест 16. Західноукраїнські землі у складі Австрійської імперії у другій половині ХІХ ст. Культура України у другій половині ХІХ ст. У завданнях 1—4 вкажіть одну правильну
Вкажіть, до якої нової форми боротьби вдавались селяни Захід­ної України у другій половині XIX ст
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconТема суспільно-політичний та національний рух в наддніпрянській україні у 50-60-х рр. ХІХ ст

Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconСоціально-політичний розвиток І національний рух в українських землях в першиій половині XIX ст
Криза феодально-кріпосницької системи І особливості соціально-економічного процесу в Україні
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст icon"Соціально-політичний розвиток І національний рух в українських землях в першиій половині XIX ст."
Криза феодально-кріпосницької системи І особливості соціально-економічного процесу в Україні
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconУрок тема уроку. Суспільно політичний рух у 70- 90- Х роках ХІХ ст ( урок 1)
Мета уроку: показати основні напрями суспільно – політичного руху у 70-90 Х рр ХІХ ст
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconУрок з історії України для 8 класу
Тема уроку. Визвольний рух та виступи опришків Західної України в І половині ХVІІІ ст
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconРадикальний рух у Галичині
Мета уроку: Ознайомити учнів із зародженням радикального руху у Галичині; показати нові риси, що внесла в суспільно-політичний рух...
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconТема Модернізація українського суспільства в середині у другій половині XIX ст

Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconТестові завдання до теми : Українські Землі в др пол. 19 ст
Укажіть риси, притаманні економічному розвиткові Наддніпрянської України в другій половині XIX ст
Конспект уроку з історії України. Тема. Суспільно-політичний рух в Україні у другій половині XIX ст iconМасонський рух в україні у другій половині XVIII —на початку XX ст.
Думається, проведення аналогій між середньовічними українськими брат­ствами та масонськими ложами хибне й базується на суто зов­нішніх...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка