Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка



Скачати 87.83 Kb.
Дата конвертації13.04.2017
Розмір87.83 Kb.
ТипКонспект


Загальноосвітня школа «Дивосвіт»

Конспект уроку

з літературного читання

для 2 класу
Описи природи

у поезіях Т.Г.Шевченка

Підготували

вчителі початкових класів

Співак В.Я.,

Соловйова О.О.
Львів 2014


Тема. Образи природи у творах Т.Г.Шевченка.

Мета: ключові компетентності: вміння вчитися(оцінювати результат своєї роботи);загальнокультурна(сприймає духовні і моральні основи життя); грома-дянська(бережливе ставлення до природи); здоров`язбережувальна(взаємо-

зв`язок людини з природним оточенням);



предметні компетентності: закріпити навички правильного,виразного читання, уміння словесно малювати картини природи; розвивати уміння працювати в парах і групах; залучити дітей до імпровізації та вчити висловлювати свої судження щодо прочитаного твору; виховувати почуття любові до рідного краю, до природи.

Очікувані результати:

-учні вміють читати ліричні твори;

-створюють словесні пейзажі до твору;

-чітко висловлюють свої судження відносно прочитаного;

-уміють самостійно працювати, а також у групах;

-цінують своїх пращурів, вивчають їх творчість.



Хід уроку

І.Організаційний момент

ІІ.Вправи на вдосконалення навичок читання

1.Гра<<Зайве слово>>



Дуб,тополя,клен,ялина.(Зайве – ялина – воно хвойне)

Соловей,жайворонок,ластівка,горобець.( Зайве – горобець –зимуючий птах)

Моринці,Кирилівка,Канів,Канада.( Зайве – Канада – це країна)

2.Анаграми (з поданих букв утворіть слова)



Писте (степи)

Нила (лани)

Бивер (верби)

Потолі (тополі)

ІІІ. Перевірка д/з . Додаток №1

Учні мають на партах речення (коротка біографія Шевченка) . Їм потрібно розташувати речення в правильному порядку і скласти біографію.



ІV. Актуалізація опорних знань

-Україна… Це наша земля, наш рідний край, наша країна з славною багатовіковою історією й мудрими, талановитими людьми,з чарівною піснею,що дивує світ,багатими народними традиціями,з мальовничою природою.

-Можливо,хтось із вас здогадався,про що сьогодні йтиметься на нашому уроці?

V.Повідомлення теми і мети уроку

-Сьогодні ми далі продовжимо розглядати твори великого і славетного поета Т.Г.Шевченка. Оспівував він у своїх віршах калину. А чим являється калина для нашої України?

-Так,калина – це символ нашої Батьківщини.

VІ.Робота над темою уроку

1.Робота над віршами. Кожна група опрацьовує свій вірш. Додаток 2.

<<Тече вода з-під явора>>

1)Виразне читання вірша (слухання аудіо запису)

-В якому образі ви побачили калину?(В образі дівчини серед юнаків)

2)Словникова робота

-пояснення значень слів явір і пишатися;

-читання колонок слів двічі: зверху вниз і навпаки;

-прочитайте найдовше і найкоротше слово; усі дієслова; словникове слово;

3)

-З якими почуттями описує природу рідного краю поет?



-Які картини виникли у вашій уяві?

(Вивішую малюнки до твору)



4)Читання вірша учнями вголос.



Робота над змістом з елементами вибіркового читання

-Зачитайте, які рослини згадує автор у вірші, крім калини.

-Зачитайте рядки, в яких автор показує куди тече річка.

-Зачитайте рядки, в яких розповідається про тварин, які милуються красою рідного краю.



VІІ.Фізкультхвилинка

2.Робота над уривком «Сонце заходить, гори чорніють»

-Нам пощастило народитися в країні, де просто дух захоплює від невимовної

краси природи. Мабуть,не дивно,що таку красу природи весь час описували та описують майстри слова та інші митці. Але жоден з них не зміг перевершити генія української літератури Т.Г.Шевченка в описах природи України

1)Читання вірша вчителем

-Що оживає в цьому творі?(Пейзаж,змальований поетом)

2)Читання вірша<<ланцюжком>>

3)Читання учнем виразно

4)Аналіз прочитаного

Багато віршів Шевченка покладено на музику. Слухання пісні «Сонце заходить»

-У віршах Шевченка природа живе поряд з людиною. Це ми знову відчуємо,опрацювавши уривок з поеми<<Сон>>.



3.Робота над уривком із поеми<<Сон>> «Світає, край неба палає…»

1)Читання вголос (слухання запису)

-Який пейзаж ви побачили в своїй уяві?

3)Виразне читання вірша



-Яким ви уявляєте ранок, описаний у вірші?

-Кого згадує автор?

-Які куточки української природи змальовує поет? (гай, степ, став, сади)

-Знайдіть порівняння( Тополі,мов сторожа)

-Що є завжди поряд з природою? (Людина)

-В Україні до верби завжди було особливе ставлення. Свяченій вербі приписували магічну силу: нею виганяли вперше скот на пасовисько,щоб до тварин нічого не чіплялось; під час грози викидають вербове гілля надвір,щоб град зупинився. Відваром верби і трав напували хворих.



4 Робота над віршем «Зоре моя вечірняя…»

Виразне читання вірша вчителем.



«Зоре моя вечірняя…» це уривок із великого твору «Княжна»

Образ вечірньої зорі – це улюблений образ поета. Він проходить через усю його творчість.

Робота над змістом.

-Про що йдеться у першій строфі вірша?

-Про що розповідається у другій строфі вірша? Чому поет звертається до зорі?

Слухання пісні «Зоре моя вечірняя…»

5.Складання пазлів.

Робота в групах.

Учні на парті мають розрізані картинки (ілюстрації до уривків віршів) , уривки віршів. Група має скласти пазли і підібрати уривок.

VІІІ.Підсумок уроку

Тарас – поет і художник

Славетний,великий,шанований.

Творив,складав і малював.

Т.Г.Шевченко був далекоглядною людиною.

Він зумів показати нам красу рідного краю і словом і пензлем.



1. З’єднай прислів’я.

Робота в парах.

До даного початку знайди закінчення прислів’я та з’єднай їх. Прочитай. Додаток 4

2.Кореспонденти<<Коло думок>>

-Вірші якого поета ми читали?

-Чим вони вам сподобались?

-Які почуття з`явилися у вас від прочитаних творів?



3.Незакінчене речення

*На уроці я навчився…(виразно читати вірші,словесно створювати малюнки)

*На уроці я дізнався….(які твори писав Шевченко)

*Цей урок змусив мене задуматись…(який внесок залишу я для своєї країни,як оберігати рідну природу і задля чого)



ІX.Домашнє завдання

Виразно читати вірші Т.Г.Шевченка

-Любіть свій рідний край,людей і шануйте нашу історію,зберігайте її для наступного покоління.

Додаток №1


  • 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Київщині народився Тарас Григорович Шевченко у кріпацькій сім’ї.




  • Невдовзі родина переїхала в сусіднє село Кирилівку, де й пройшли дитячі роки Тараса.

  • Батько й мати з дня на день ходили на панщину, жили бідно, в нужді і злиднях.

  • Коли йому виповнилося 8 років батько віддав його в “науку” до дяка.

  • Перше тяжке горе – смерть матері, Тарасик мав 9 років.

  • На 12 році Тараса спіткало нове горе, раптово простудившись у дорозі, помер батько.

  • Дуже рано в Тараса появилися здібності до малювання і щоб здобути освіту, стає наймитом дяка у школі.

  • Пізніше шукає в сусідніх селах учителя малювання, 13 річним пасе ягнята.

  • Тарас був козачком пана Енгельгардта.

  • Доля привела Тараса до Петербурга, де він прожив 17 років.

  • Тут, Шевченко, талановитий кріпак, познайомився з відомими діячами , які доклали багато зусиль, щоб викупити Шевченка з кріпацької неволі.

  • 22 квітня 1838 р. пан видав відпускну на волю своєму кріпакові Тарасу Григоровичу Шевченку завдяки його друзям.

  • І з травня 1838 року Тарас став учнем К. Брюллова – почав навчатися в Петербурзькій Академіі Мистецтв .

  • У 1840 році виходить у світ “ Кобзар ”

  • Після закінчення Академії Мистецтв Шевченко приїздить до Києва, працює художником.

  • Дуже жорстоко покарали Тараса Шевченка за його вірші – 10 років солдатської муштри, які й підірвали його здоров’я.

  • Через 10 років поета звільнили, хворим він повернувся у Петербург.

  • Помер Т. Г. Шевченко 10 березня 1861 р. у Петербурзі.

Додаток 2

Тече вода з-під явора


Тече вода з-під явора
Яром на долину;
Пишається над водою
Червона калина.
Пишається калинонька
Явір молодіє,
А кругом їх верболози
Й лози зеленіють.

Тече вода із-за гаю


Та понад горою,
Хлюпочуться качаточка
Поміж осокою.
А качечка випливає
З качуром за ними,
Ловить ряску, розмовляє
З дітками своїми…

Світає, край неба палає


Світає, край неба палає;
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє.
Степи, лани мріють;
Між ярами над ставами
Верби зеленіють.
Сади рясні похилились;
Тополі по волі
Стоять собі, мов сторожа,

Розмовляють з полем.



Сонце заходить, гори чорніють…

Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє.

Радіють люде, що одпочинуть,

А я дивлюся... і серцем лину

В темний садочок на Україну.

Лину я, лину, думу гадаю,

І ніби серце одпочиває.

Чорніє поле, і гай, і гори,

На синє небо виходить зоря.

Ой зоре! зоре! — і сльози кануть.

Чи ти зійшла вже і на Украйні?


Зоре моя вечірняя…

Зоре моя вечірняя, 
Зійди над горою,
Поговорим тихесенько
В неволі з тобою.
Розкажи, як за горою
Сонечко сідає.
Як у Дніпра веселочка
Воду позичає.
Як широка сокорина
Віти розпустила...
А над самою водою
Верба похилилась;



Додаток 3


Тече вода з-під явора
Яром на долину;
Пишається над водою
Червона калина.




Сонце заходить, гори чорніють,

Пташечка тихне, поле німіє...



Світає, край неба палає;
Соловейко в темнім гаї
Сонце зустрічає.




Розкажи, як за горою
Сонечко сідає.
Як у Дніпра веселочка
Воду позичає.







Додаток 4

Склади і поясни прислів'я (з’єднай за допомогою стрілочок):



Шевченко Тарас...


Шевченкові твори сяють, мов...
Шевченків «Кобзар» - то для народу...
Ми Шевченка славить будем …

зорі .
наче сонце для нас.


і ніколи не забудем .

великий дар.


Склади і поясни прислів'я (з’єднай за допомогою стрілочок):



Шевченко Тарас...


Шевченкові твори сяють, мов...
Шевченків «Кобзар» - то для народу...
Ми Шевченка славить будем …

зорі .
наче сонце для нас.


і ніколи не забудем .

великий дар.


Склади і поясни прислів'я (з’єднай за допомогою стрілочок):



Шевченко Тарас...


Шевченкові твори сяють, мов...
Шевченків «Кобзар» - то для народу...
Ми Шевченка славить будем …

зорі .
наче сонце для нас.


і ніколи не забудем .

великий дар.





ЗШ «Дивосвіт», В.Співак


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconКонспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський
Мета уроку: ознайомлення з біографією Т. Г. Шевченка, його літературною творчістю, закріплення уміння складати партитуру, розвивати...
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу Тема: Ліна Костенко. Коротко про письменницю. Уявне, фантастичне І реальне в її поезіях. «Дощ полив…»
Вати поетичні смаки, доброту, любов до природи; розвивати вміння виразно читати поетичні твори, грамотно висловлювати власні думки,...
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconХрестоматія з літературного читання для 3 класу
Пропонована хрестоматія укладена у відповідності до вимог чинної Програми (1-4 кл., 2011 р.). Учитель початкових класів зекономить...
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconКонспект уроку читання у 4 класі Мелодії природи Підготувала Лугова Олена Нифонівна, учитель початкових класів
Особливості проведення уроку: урок розроблений з використанням елементів інтерактивної
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка icon3 класу ( додаток до підручника О. Я. Савченко) 2014р. Мних Марія Миколаївна
Вона доповнює підручник О. Я. Савченко «Літературне читання» для класу. При підготовці до уроків літературного читання у класі з...
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка icon3 класу ( додаток до підручника О. Я. Савченко) 2014р. Мних Марія Миколаївна
Вона доповнює підручник О. Я. Савченко «Літературне читання» для класу. При підготовці до уроків літературного читання у класі з...
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconТема. Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати…». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Г. Шевченка Мета: ознайомити учнів із шедевром світової пейзажної лірики «Садок вишневий коло хати»
Тема. Тарас Шевченко. «Садок вишневий коло хати…». Картини довколишнього світу, природи в поезіях Т. Г. Шевченка
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка icon№ уроку Тема уроку Дата Примітка І семестр (48 годин)
Матеріал до уроку. «Літературне читання», «Зошит з літературного читання», с. 5–7
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconКонспект уроку з читання. О. Іваненко «Тарас у наймах». Тема уроку. О. Іваненко «Тарас у наймах»
Продовжити знайомити дітей з відомостями про дитинство великого українського поета Т. Г. Шевченка. Вчити передавати під час читання...
Конспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка iconДручником В. Науменко
За підручником В. Науменко «Перлинка» (книга з літературного читання). Додаток до підручника «Літературне читання» для 3 класу, Київ,...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка