Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський



Скачати 74.68 Kb.
Дата конвертації08.04.2017
Розмір74.68 Kb.
ТипКонспект

Рівненська гуманітарна гімназія

Рівненської міської ради

Конспект уроку

з літературного читання

Тема уроку:

Тарас Григорович Шевченко

Матеріал для читання

Андрій М’ястківський

Вірші Тараса Шевченка

уривки з віршів

Т. Г. Шевченка
вчитель методист

Шута Наталя Іванівна
м. Рівне


Тема уроку: Вірші Тараса Шевченка.

Над “Кобзарем” Вадим Скомаровський.

Мета уроку: ознайомлення з біографією Т. Г. Шевченка, його літературною творчістю, закріплення уміння складати партитуру, розвивати акторське читання, розвиток пам’яті, мовлення, виховання поваги до української національної літературної спадщини.

Обладнання: портрет Т.Г. Шевченка, художні твори письменника, опорні схеми, виставка книг, пісковий годинник, кросворд, аудіо-запис творів виконаних на бандурі.
Хід уроку.
І. Організаційний етап.

  • орфоепічна розминка (вимовляння скоромовок з одночасним масажем дрібних м’язів пальців).

Скоро, скоро мовить Ганка

Скоромовки-спотиканки.

Слово в слово Слава ловко

Скоро мовить скоромовки.

Всіх скоромовок не перескоромовиш, не перескоромовиш...

  • самоконтроль (Учні самостійно проводять вимірювання швидкості читання вголос з одночасним відстукуванням індивідуального ритму, та мовчазного читання, тримаючи губами олівець, з метою відключення промовляння прочитаного. Результати замірів записують на сторінку самоконтролю в зошит з читання щоденно, що дає можливість простежити динаміку швидкості читання.)

  • представлення книги: (учні представляють книги, що прочитали самостійно) 2-3 учні кожного уроку за планом

  1. назва книги, збірки

  2. автор книги або твору

  3. художник-ілюстратор

  4. рік видання, видавництво

  5. анотація до книги (складає учень)

  6. хто або що сподобалось

  7. чому вчить ця книга або що нове для себе взяв з цієї книги (твору)

  8. зачитати уривок, що вразив, або розповісти найцікавіший епізод

  9. продемонструвати сою ілюстрацію або діафільм

  10. поради наступному читачу.

Вчитель включає аудиозапис виконання музичних творів на бандурі. Музика звучить тихо, створюючи фон протягом цілого уроку.
ІІ. Перевірка домашнього читання.

(Свідомість читання твору Андрія М’ястківського “Вірші Тараса Шевченка” перевіряється у формі літературної гри).

c:\users\mik\appdata\local\temp\finereader11\media\image1.png


  1. Хто вів розмову з дідом в оповіданні “Вірші Тараса Шевченка”? (онук)

  2. Який дитячий заклад відвідував хлопчик? (садочок)

*. Що росло навколо садочка? (дерева)

  1. Які дерева росли навколо дитячого садочка? (вишні)

  2. Що було перед вікнами садочка? (пам’ятник)

  3. Ким була людина, якій присвячувався пам’ятник? (поет)

  4. В якому літературному жанрі працюють поети, що пише поет? (вірш)

  5. Як називається річка, про яку читали вірші в садочку? (Дніпро).

Ви помітили, що ми дістали закодоване слово “Шевченко”. Для вас не є секретом, що на сьогоднішньому уроці ми з вами будемо говорити про творчість Тараса Григоровича Шевченка. Нашу розмову я хочу розпочати з біографії (біо - життя + графія - опис) цієї людини, нашого національного героя.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.

Розповідь про життєвий шлях Шевченка.

Біографія Т.Г. Шевченка.

Народився Шевченко 9 березня 1814 року в селі Моринцях на Черкащині. Нелегке було життя у маленького Тараса. У дев’ять років він залишився без матері. Життя в сім’ї стало нестерпним, коли батько одружився з удовою, яка мала трьох своїх дітей. Хлопчина змушений був терпіти знущання лихої мачухи. В одинадцять років став Тарас круглим сиротою - помер і батько. Тяжко жити сироті. Ким він тільки не був: і пастухом, і погоничем, і нянько, і воду носив школярам. Про своє нелегке дитинство він згадує у своїх віршах.

(демонстрація книги “Мені тринадцяти минало”)

Змалку в обдарованій від природи прокинувся талант художника. Це було не звичайне дитяче захоплення... Вугіллям, крейдою чи олівцем він малював скрізь, де тільки міг: на стінах, на дверях, на папері. Прагнення навчитися малювати водило хлопчика від села до села у пошуках вчителя. Був він за “школяра-попихача”, тобто наймита, в обов’язки якого входило рубати дрова, носити школярам воду; терпів знущання старого дяка. Після декількох років поневірянь він стає слугою пана П. Енгельгардта, який робить його козачком (слугою на побігеньках). Однак любов до малювання не покидає Тараса.

Одного разу пан з панною поїхали на бал. Скориставшись їхньою відсутністю, хлопець засвітив свічку і став перемальовувати портрет козака Платова, на чому був спійманий і жорстоко побитий. Але дана подія не пройшла безслідно: пан захотів мати власного художника і віддав свого “козачка” на чотири роки в навчання. Стверджують, що саме тоді Тарас почав складати і свої перші поезії. З того часу Шевченко-художник і Шевченко-поет йшли поруч тернистими стежками життя.

Посміхнулася Шевченку доля у 1838 році. Було йому 24 роки. Благородні друзі викупили його з рабства за 2500 крб. Ставши вільним, він вступив до академії мистецтв.

У 1840 році побачила світ книжка поезій Шевченка “Кобзар”, за яку прозвали поета в народі незламним Кобзарем.

(Демонструється виставка книг)

Одним з найкращих дарунків для дітей серед небагатьох прижиттєвих видань Т. Шевченка була остання його книжка - “Букварь южно-русский” (1861) - посібник для початкового навчання в школах України, написаний літературною мовою. Сторінка “Лічба” містила необхідний матеріал для навчання математики.

Помер поет у своїй кімнаті-майстерні в Академії мистецтв 10 березня 1861 року. 10 років заслання підірвали фізичні сили, здоров’я Шевченка. Поет хотів поселитися в Україні, тут писати і працювати. Не пустили його в Україну. Навіть, поховали в Петербурзі на Смоленському кладовищі. Та не могли люди забути і не виконати заповіт великого Кобзаря.

(Вчитель декламує уривок із “Заповіту”)

У травні того ж року перевезли його прах в Україну. Поховали його на Чернечій горі, поблизу Канева. На цій горі поховано три гетьмани війська козацького - Підкова, Кішка, Шах. Тут же поховано і генія поетичного слова, великого художника, патріота і борця за свободу Т.Г. Шевченка.

Цікава і скорботна історія життя нашого національного героя.

Перевірка і закріплення біографічних даних.

(учні одержують картки з завданням, в якому стрілочками необхідно з’єднати частини фраз і скласти розповідь про Тараса Шевченка).

Народився * * 10 березня 1861 року

Зростав * * національним героєм

Був талановитим * * 9 березня 1814 року

Помер * * художником і поетом

Для кожного українця є * * національним героєм

Учні зачитують складену розповідь про поета.

Робота над поетичними творами.

  • Чому український народ вважає Шевченка національним героєм? Напевне цей секрет криється в його творчості.

  • Мовчазне читання уривків поетичних творів з метою первинного ознайомлення.

  • Про що ж писав Т.Г. Шевченко, яка тема цих творів? (про природу)

  • До якої групи віршів можна віднести ці твори? (до лірики)

  • Природу якої країни оспівував Т. Шевченко в цих творах? (України). Чому?

  • Отже, таку лірику можна назвати і патріотичною.

  • 3 якими почуттями слід читати такі вірші? (учні самостійно обирають настрій: із хвилюванням; роздратуванням; із замилуванням; спокійно; із захопленням; байдуже; радісно; із любов’ю).

  • Але для майстерного прочитання поетичного твору необхідно скласти партитуру, (кожна група обирає твір і складає до нього партитуру).

Учні читають твори за складеною власною партитурою.

  • Ви вмієте це зробити самостійно? (одержують алгоритм самостійної роботи).


Працюй самостійно

  1. Прочитай вірш.

  2. Розстав паузи.

  3. Відміть місця, де необхідно "взяти" дихання.

  4. Знайди слова, які треба виділити логічним наголосом.

  5. Прочитай вірш мовчки і обери інтонаційне забарвлення.

  6. Приготуйся читати вірш вголос.


Кожна група читає вголос твір, а партнери із сусідніх груп дають поради для покращення якості читання.


  1. Закріплення вивченого.

Кожен учень самостійно обирає собі уривок з творів Т. Шевченка і готується читати вірш вголос.


  1. Підсумок уроку:

Що нового ви сьогодні довідались на уроці? Яке відкриття ви для себе сьогодні зробили? Про що ви сьогодні будете розповідати батькам?


  1. Домашнє завдання.

Підготуватись до уроку позакласного читання. (завдання і рекомендаційний плакат учні одержали на попередньому уроці позакласного читання).

  1. Дібрати інформацію про життя Тараса Шевченка.

  2. Прочитати твори про життєвий шлях Тараса Шевченка.

  3. Дізнайся чому свою книгу Шевченко назвав “Кобзар”.

  4. Виготов книжку-саморобку “Малий Кобзар”.


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський icon№ уроку Тема уроку Дата Примітка І семестр (48 годин)
Матеріал до уроку. «Літературне читання», «Зошит з літературного читання», с. 5–7
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський icon4 клас Вчителя початкових класів Горішньослобідської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Іванців Ярослави Олексіївни Тема. Великий Кобзар. Вступ до теми “Тарас Шевченко”. Матеріал уроку. „ Тарас Шевченко”
Матеріал уроку. „ Тарас Шевченко” (про нього). Т. Г. Шевченко „ Вітер з гаєм розмовляє…”, „Садок вишневий коло хати”
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconКонспект уроку з читання. О. Іваненко «Тарас у наймах». Тема уроку. О. Іваненко «Тарас у наймах»
Продовжити знайомити дітей з відомостями про дитинство великого українського поета Т. Г. Шевченка. Вчити передавати під час читання...
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconПлан-конспект уроку з української літератури у 5 класі Тема уроку: Тарас Шевченко. Життєвий шлях. Мета уроку
Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на дитячі роки, дослідити риси характеру малого Тараса за допомогою твору Степана Васильченка...
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconКонкурс «Найкращий конспект уроку з позакласного читання сучасної української літератури»
Тема. Урок позакласного читання. Презентація книги Л. Ворониної «Прибулець з Країни нямликів»
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconУрок позакласного читання. «Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди …»
Тема уроку: Урок позакласного читання. «Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди …»
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconУрок читання у 4 класі 12. 02. 2013 Тема уроку : Вчитаймося в Лесине слово іскристе
Матеріал уроку : Біографічні відомості про Лесю Українку. Леся Українка «Давня весна», «Вечірня година»
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconПлан-конспект відкритого уроку з українського читання Урок 26. Тварини наші вірні друзі. Тема уроку. Г. Тютюнник «Ласочка». З досвіду роботи старшого вчителя початкових класів Борщівської зош І-ІІІ ст. №1
Вчити бачити прекрасне у житті й дорожити ним, зокрема, з розумінням ставитися до «братів наших менших». Удосконалювати навички зв'язного...
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconТарас Григорович Шевченко (1814 1861)
Тарас Григорович Шевченко народився 25 лютого (9 березня за н ст.) 1814р в с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії
Конспект уроку з літературного читання Тема уроку: Тарас Григорович Шевченко Матеріал для читання Андрій М’ястківський iconКонспект уроку з літературного читання для 2 класу Описи природи у поезіях Т. Г. Шевченка
Мета: ключові компетентності: вміння вчитися(оцінювати результат своєї роботи);загальнокультурна(сприймає духовні І моральні основи...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка