Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму



Скачати 70,24 Kb.
Дата конвертації25.04.2018
Розмір70,24 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі
Тема. Музика як мова почуттів. С.Рахманінов – блискучий майстер російського піанізму.
Мета: Розвивати здатність виявляти і розуміти головну думку інструментального музичного твору ; засобами інтеграції (кольору ,слова, життєвого підґрунтя) розвивати емоційно-образне мислення ,музичний досвід , відчуття образної мови твору.

Ознайомити із життям та творчістю видатного майстра піаніста С.В.Рахманінова на прикладі Концерту №2 для фортепіано з оркестром, учити висловлювати свої відчуття через образотворче мистецтво, літературу. Вчити знаходити спільне і відмінне у змісті творів.

Виховувати почуття любові до Батьківщини, музичну культуру, визивати кращі моральні якості особистості.
Музичний та відеоматеріал: презентація :музичні твори С.Рахманінова («Вокаліз», «Весняні води», Прелюдія до-дієз мінор, Концерт №2 для фортепіано з оркестром), відеозапис із виконанням Концерту №2, слайди з життя композитора.
Наочний матеріал: папки- посібники з музики , плакати із висловлюваннями про музику С.Рахманінова, роздаткові кольорові набори, роздаткові картки з біографією композитора, фото з життя С.Рахманінова.
Обладнання: фортепіано ,комп’ютер, проектор з екраном, фонохрестоматія.
Тип уроку: комбінований
Вид уроку: урок поглиблення знань.
Методи навчання: словесні, наочні, практичні.
Технології :Мозковий штурм, порівняння , метод асоціацій, робота з текстом, повернення до раніше вивченого, метод емоційного впливу, , метод емоційної драматургії.
Форми роботи: індивідуальні, парні, групові ,колективні.
Структура уроку:


  1. Організаційний момент.

Вхід дітей до класу. Знайомство. Музичне привітання

Ми вам раді, добрі люди,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво

На урок у шостий клас!

(Далі учитель пропонує заспівати привітання по рядах, потім може запропонувати заспівати тільки дівчаткам, хлопцям. Кожний раз поступово підвищує тональність).

  1. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчання Наш сьогоднішній урок буде присвячено життю і творчості великого російського композитора і піаніста, ви побуваєте в ролі музикознавців, філософів ,біографів його творчості. Звичайно ми будемо співати . А єднати всі види роботи буде музика! Ми об’єднаємося у три групи, на перших партах кожного ряду стоїть табличка із надписом груп. Це - «Філософи», «Музикознавці», «Біографи».

(Учитель показує і називає кожну групу)

Мої питання будуть адресовані одній групі. Але після виступу представника певної групи, можна доповнювати відповідь і іншим учням.



  1. Перевірка домашнього завдання.

  • Скажіть мені, діти, що було задано вам як домашнє завдання?

(Діти відповідають. Учитель виявляє рівень знань, загальної підготовки учнів).

  1. Актуалізація музичного досвіду і знань. Гра «Ланцюжок» Учитель називає поняття і дає певному учню музичний іграшковий інструмент. Той повинен правильно відповісти. У музикознавця (одного з учнів) сигнальна картка (червоно-зелена), яка визначає правильність відповіді. Далі - питання наступному учню. Висвітлюємо поняття «симфонія»,«оркестр»,«диригент»,«виконавець»,»соліст», «композитор».

Учитель: На початку уроку я сказала, що ми познайомимося з видатним російським композитором, але прізвища я не назвала умисно. Чи не пригадаєте ви його самі, прослухавши його твори.

(Звучать фрагменти творів С.Рахманінова. Діти, ймовірно, пригадають автора і назвуть його прізвище).

Учитель: Так, молодці. Прозвучали твори видатного С.Рахманінова. Композитор жив в кінці XIX - на початку XX століття. А скажіть .діти, чи може композитор сам виконувати свої твори? Кого ще із видатних композиторів і виконавців ви знаєте?



(Учні назвуть прізвища Ф.Шопена ,Й.С.Баха, Ф.Ліста

5. Творчість С.Рахманінова

Ось і сьогодні на уроці ми будемо говорити про Рахманінова і як композитора, і як блискучого виконавця.

Коли і як проявилися музичні здібності хлопчика? Наші »Біографи» розкажуть нам про це.



( Учні - «біографи» знаходять в запропонованому тексті факти з життя Рахманінова - хлопчика. Зачитують вголос. )

Учитель: Доля зробила Рахманінову неоціненний подарунок: його чудові руки. «Музикознавці» , знайдіть підтвердження моїм словам в тексті.



(Учні знаходять вислови про чудові руки і пальці виконавця. Доповідають всьому класу. Учитель демонструє із фотографією рук Рахманінова)

Учитель: С.В.Рахманінов був одним із найвидатніших виконавців світу. Серед піаністів XX століття рівних йому не було! Про С.Рахманінова відомий американський виконавець Йозеф Гофман сказав: «Рахманінов був зроблений із сталі і золота: сталь у його руках, золото – в серці» . Ці слова ми вибрали епіграфом до уроку.


Учитель: З фортепіано Рахманінов ніколи не розлучався і цей інструмент був для нього улюбленим. В його творчій спадщині є чотири концерти для фортепіано з оркестром. Хто з наших «Музикознавців» знає, що таке Концерт?

(Учні відповідають, що Концерт – від лат. змагання. Це великий твір для соліста з оркестром. Найчастіше солістом виступає фортепіано, скрипка. Складається концерт з трьох частин.)

- Добре, діти , молодці. В чому можуть змагатися інструменти? Звісно ж , в красі звучання. Тож концерт – це змагання між одним інструментом і цілим оркестром. Запишіть у зошитах назву цього жанру. Концерт № 2 С.Рахманінова - це «звуковий» лист про себе і свою епоху, що залишив нам композитор.




  1. Концерт №2 для фортепіано з оркестром.

Давайте ж зануримось у світ фортепіанної музики Рахманінова.

(Слухання 1 частини Концерту)

- Який загальний характер твору? Скористуйтесь папками-посібниками.



(Музика вольова, рішуча, драматична і водночас лірична)

- Скільки контрастних тем ви почули?



(Спочатку вступ, далі дві різні за характером теми).

Такі теми називають головною партією та побічною

- Яка група інструментів виконує головну партію? (струнні). Який основний характер головної партії? (Мужня, сильна, могутня, рішуча тощо)

- А хто виконує побічну партію? (фортепіано) . Який же характер у другої теми?



( мрійлива, мальовнича, лірична, світла, співуча тощо)

Ми з вами починаємо складати літературно-музичну палітру 1 частини твору. На дошці слова-визначення характеру двох партій, на партах у вас буде кольорова палітра із запропонованих кольорових фігур. Отримаємо таку собі кольорову смужку музичних характерів .



(Діти вибирають відповідні кольори, виконують творчу роботу на партах ).

Як бачимо ,ми отримали розвиток музики у 1 частині Концерту в кольорі.


Учитель: Настрій головної теми перегукується із трагедією у житті композитора.. На початку XX століття в Росії відбулися революційні події Як сприйняв їх Рахманінов – слово «Біографам» .

(Учні віднаходять підтверджуючи факти в тексті)

Учитель: А як себе відчував на чужині композитор? Чи легко йому жилося на чужині?



(«Філософи» виступають.)

Учитель: С.В.Рахманінов попри славу і популярність за кордоном був скромною і сором’язливою людиною. Якось приїхав в одне американське місто на гастролі, він, щоб уникнути зустрічі з журналістами вийшов з вагону поїзда останнім . Рахманінов не любив папарацці і намагався обходитись без них. Біля готелю його чекав один з них. Рахманінов зміг швиденько заскочити у хол і не дав себе зняти. Але коли композитор обідав , поруч з’явився чоловік з камерою. Закрив обличчя руками , Сергій Васильович сказав :»Прошу, залиште мене, я не хочу зніматися!» Увечері, купив газету, він побачив своє фото. Обличчя видно не було, лише руки…Підпис під світлиною була »Руки, які коштують мільйон!». Успіх Другого концерту був приголомшливий . А всі отримані від концерту кошти він направив на потреби Червоної Армії . Йшов 1942 рік, в Росії продовжувалась Велика Вітчизняна війна.


(Перегляд відеофільму з виконанням Є.Кісіна Концерту С.В.Рахманінова) )

Після учитель читає вірш:

Кожна нота кричить:- Прости!

І хрест над горбком кричить : –Прости!

Він на чужині стільки прогрустив,

Він на чужині тільки погостив!

С.В.Рахманінов сказав, що Америка так і не стала для нього другою Батьківщиною, Батьківщина може бути тільки одна! Давайте ж продовжимо нашу творчість і складемо літературний ланцюжок від слова »Рахманінов» до слова «Батьківщина».

(Рахманінов- композитор-музика –почуття-любов –Батьківщина).


  1. «Лелека» , Ю. Рожавської – розучування

Наша нова пісня буде продовженням теми Батьківщини, того, що музика - це мова почуттів. Познайомтесь із піснею українського композитора Ю.Рожавської «Лелека».

Відкрийте папки-посібники із текстом пісні.



(Слухання пісні )

  • «Філософи» , які почуття передає пісня?

(туга, печаль, надія, сум…)

- «Музикознавці», як будемо її виконувати?



(легко, повільно, без напруги)

Розучування 1 куплету по фразах. Робота над дикцією, округлим звуком, ансамблем у виконанні. Спів 1 куплету з акомпанементом.



  • Молодці, ваше виконання було виразним.

  • Чим співзвучні між собою твори С.Рахманінова і Ю. Рожавської?

(вони виражають любов до Батьківщини, музика в обох творах сумна, виразна)

  1. Рефлексія.

- Як ви себе почували під час виконання пісні?

- Що найбільше вразило вас на уроці?

  • Яких струн вашої душі торкнувся композитор і виконавець С.Рахманінов?

8 Підсумок уроку.

Як бачимо, музика і інструментальна, і вокальна - це мова почуттів. Щоб допомогти підвести підсумок, прошу вас закінчити розпочаті речення



(Я дізнався про…Мене здивувало…Мені сподобалося…Мене зацікавило…Було важко… Я надовго запам’ятаю…)

9. Виставлення оцінок
Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconКонспект уроку в 6 класі: «Блискучий майстер російського піанізму»
«концерт»; розвивати здатність виявляти і розуміти головну думку інструментального музичного твору; вчити відчувати ритм та ансамбль...
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconКонспект уроку Хідурок у Організація учнів до роботи
...
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconКонспект уроку в 8 класі: «поєднання стилів різних епох композиторами сучасності»
«стиль», «сюїта»; формувати вміння логічно та аргументовано висловлювати свої думки щодо стильових напрямів музичного мистецтва;...
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconСлавутич 011 Урок художньої культури в класі Розділ Мистецтво в просторі культури Тема Жанрова палітра музичного мистецтва Тема уроку : Напрями музики масових жанрів
Розвиваюча: розвивати вміння аналізувати та розрізняти різні напрями сучасної музики
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconПлан-конспект уроку в 9-му класі Тема: О. Пушкін великий російський поет. Аналіз вірша «До моря » Мета
Практична: формувати знання учнів про життя та творчість О. С. Пушкіна; удосконалювати виразне читання, зв’язне мовлення; визначити...
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconПлан-конспект уроку логіки в класі План-конспект уроку математики в класі
Матеріали оцінки роботи вчителя учнями, батьками, колегами по роботі, адміністрацією
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconПлан-конспект вiдкритого уроку музичного мистецтва у 8 кл. Дата проведення: 27. 04. 2010р Тема: з думкою про Україну Мета: Навчити дiтей сприймати музику свого народу,як народну й композиторську
З 5-ти рокiв хлопчик виявив надзвичайнi музичнi здiбностi I почав систематично займатись музикою
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconКонспект уроку образотворчого мистецтва у 6 класі тема уроку: Творча спадщина Катерини Білокур
Мета: ознайомити учнів з творчістю К. Білокур, особливостями її робіт; навчити створенню робіт з квітковими мотивами; розвивати творче...
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconУроки музичного мистецтва. 5 клас Навчально-методичний посібник для вчителів музичного мистецтва
Шляхтової Т. В., учителя музичного мистецтва Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11 Смілянської міської ради, під...
Конспект уроку з музичного мистецтва в 6 класі Тема. Музика як мова почуттів. С. Рахманінов блискучий майстер російського піанізму iconКонспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні
Зверніть увагу на тему уроку (висвітлено на проекторі). Про що йтиме мова на уроці?


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка