Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури



Скачати 110,87 Kb.
Дата конвертації27.07.2017
Розмір110,87 Kb.
ТипКонспект

Конспект уроку

з української літератури для 7 класу

вчителя української мови та літератури

Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №36

Самолюк Юлії Володимирівни
Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки». Людина і світ крізь призму моральних

проблем.
Мета:



навчальна: познайомити дітей із основними біографічними відомостями про

Є. Гуцала, а також пригадати вивчені поняття з теорії літератури;

аналізувати оповідання Євгена Гуцала «Сім’я дикої

качки»: перевірити знання тексту, схарактеризувати центральні

образи, сюжетні елементи, проблематику твору; звернути увагу

на мовне багатство оповідання;



розвивальна: розвивати в учнів мислення, аналітичні здібності, мовлення,

уміння обґрунтовувати висновки прикладами з твору;



виховна: виховувати доброту, небайдужість до навколишнього світу, любов

до життя.


Очікувані результати:

учні знатимуть: основні віхи життя Є. Гуцала та зміст оповідання «Сім’я

дикої качки»;



учні вмітимуть: аналізувати оповідання (визначати тему, ідею, основну

думку); відрізняти оповідання від новели (враховуючи їх

жанрові особливості); складати план прочитаного; визначати

композицію твору; чітко та змістовно висловлювати та

аргументувати свої думки.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь.
Методи і форми навчальної діяльності: формування кола довіри,

пояснення вчителя, бесіда, літературна асоціація,

робота учнів із візуальними джерелами, розгадування

кросворду (індивідуальна робота на картках), метод

«Незакінчене речення».
Інструментарій: картки, комп’ютер, мультимедійний проектор, презентація

у PowerPoint.


Теорія літератури: оповідання, сюжет, композиція.


Структура уроку:

І. Організаційний момент (5 хвилин)

ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хвилин)

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку (3 хвилини)

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу (20 хвилин)

V. Закріплення вивченого матеріалу (5 хвилин)

VI. Підбиття підсумків уроку (2 хвилини)

VIІ. Оцінювання (3 хвилини)

VIІІ. Домашнє завдання (2 хвилини)

Хід уроку
І. Організаційний момент (5 хвилин)

Коло довіри:

« На сьогоднішньому уроці я хочу дізнатися…» (Слайд 2)


ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хвилин)

Бесіда за питаннями:

  1. Які твори художньої літератури Є. Гуцала ви читали? Чим вони вам запам’яталися? (Слайд 3);

  2. Про що писав письменник у своїх творах? (Слайд 4);

  3. Чому значну увагу він приділяв взаємостосункам людини і природи? (Слайд 5);

  4. Як ви розумієте, що таке сім’я? З кількох чоловік складається ваша родина? Як повинен ставитись кожен член родини один до одного? (Слайд 6);

  5. Чи є, на ваш погляд, сім’ї у птахів, тварин? Що вам про це відомо? (Слайд 7).


ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку (3 хвилини)

Слово вчителя:

Я рада усіх вас бачити на сьогоднішньому уроці української літератури. Давайте з вами усі разом поглянемо за вікно.

Що ви там бачите?

Там у нас холодно, за носики щипає тріскучий мороз, рум’янить щічки. Все навкруги огорнув товстий сніговий килим (діти розглядають картинки з зимовими пейзажами (Слайди 8-11).

І саме зараз, у такі прохолодні морозні дні чи не найбільше хочеться літа, тепла, хочеться відчути на своєму волоссі тепло сонячних зайчиків та легкий подих літнього вітерцю.

Сьогодні ми, хоч і подумки, але поринемо у спекотні літні дні. Уявимо собі ніби золоте літнє сонечко кидає на нас свої гарячі промінчики, шумить зелень лісу та дзюрчить річка (діти розглядають ілюстрації літніх пейзажів (Слайди 12-15)… А допоможе нам у цьому оповідання Є. Гуцала «Сім’я дикої качки». Ми прочитаємо та проаналізуємо прекрасний твір, який учить читача добра, милосердя, любові до навколишнього світу. Як ви вже здогадалися, мова в оповіданні піде про сім’ю дикої качки (діти розглядають фото диких качок ( Слайди 16-18).

Я хотіла б аби протягом уроку ви були в доброму гуморі, почувалися комфортно й упевнено висловлювали свої думки.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу (20 хвилин)

1. Літературна асоціація (діти розглядають портрет Є. Гуцала (Слайд 19) та висловлюють свої припущення стосовно характеру, звичок та способу життя письменника)
2. Розповідь вчителя про життєтворчий шлях письменника (Слайд 20)

Є. Гуцало був не лише прозаїком та поетом, а й кіносценаристом. Народився у селі Старому Животові на Вінниччині в учительській сім’ї. Батькам доводилось переїжджати з однієї сільської школи в іншу. За цей час малий Євген вдосталь надивився розмаїтої подільської природи, наслухався щирих і співучих подолян.

Батько майбутнього письменника працював вчителем української мови та літератури, а мати викладала хімію і біологію. Мабуть, тому в Гуцала така рівновелика любов до рідного слова й рідної природи, до ледь вловимих відтінків барвистої мови і до шовкових трав.
Дитинство малого Євгена було обпалене війною. Війна почалася коли хлопчику було всього 4 роки. Ця тема згодом знайшла своє відображення в багатьох творах письменника. А потім була школа, та сама, яку спалили фашисти і яку першою люди взялися відбудовувати.

Хлопець змалку тягнувся до слова, багато читав. Читав усе, що потрапляло до рук. Випасаючи череду, читав «Кобзар» Шевченка і стару обдерту Біблію. Біблію без початку й кінця, що знайшов у скрині померлої баби Ликери. Читав Вальтера Скотта, Джека Лондона і брошуру про силосування, яка була в колгоспній бібліотеці. Пристрасть до читання не покидала Євгена Пилиповича все життя. Хлопець любив мріяти.


Закінчив Є. Гуцала Ніжинський педінститут імені Гоголя. Багато років працював у редакціях обласних газет, «Літературній Україні», видавництві «Радянський письменник». Автор кількох поетичних книжок, багатьох збірок, оповідань, повістей, романів («Люди серед людей», «Яблука з осіннього саду», «Скупана в любистку», «Хустина шовку зеленого», ««Мертва зона», «Родинне вогнище», «Запах кропу», «Сільські вчителі», «Шкільний хліб», «Позичений чоловік», «Парад планет» та ін.). Багато писав і для дітей та юнацтва (книжки «Олень Август», «Пролетіли коні», «З горіха зерня», «У лелечому селі», «Дениско», «За обручем», «Зелене листячко з вирію», «Саййора», «Жовтий гостинець» та ін.).

Посмертно видані його твори у п’яти томах. Лауреат премії імені Ю. Яновського та Державної премії УРСР імені Т. Г. Шевченка. Його твори, перекладені багатьма мовами світу, відомі далеко за межами України.


Читаючи твори Є. Гуцала, ми відчуваємо справжню музику мистецтва слова, притаманну цьому письменникові.

  Помер Є. Гуцало 1995 року.



3. Робота над твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»:
2.1. Учні зачитують або переказують найцікавіші, на їхню думку, уривки з твору. Пояснюють чому їх вразив саме цей епізод та які емоції викликав.
2.2. Визначення теми оповідання за допомогою бесіди: (Слайд 21)

- Як звали головних героїв оповідання?

- Чим вони вам запам’яталися?

Тема: відтворення взаємостосунків дітей із світом дикої природи. (Тему діти записують у зошити).

2.3. Визначення ідеї за допомогою бесіди: (Слайд 22)

- Чому вчить нас оповідання «Сім’я дикої качки»?

- Якими рисами характеру наділені головні персонажі твору?

Ідея: засудження жорстокості, байдужості, прагнення піднестися за рахунок хвалькуватості, брехні (Юрко); возвеличення доброти, чуйності, милосердя (Тося). (Ідею діти записують у зошити).

2.4 Визначення основної думки за допомогою бесіди: (Слайд 23)

- Які проблеми порушив Є. Гуцало в оповіданні?

- Чи є вони актуальними у наш час?

- Чому так важливо бережно ставитися до навколишнього середовища?

- Чи маєте ви домашніх улюбленців? Як до них відноситеся?



Основна думка:

А) дитина – майбутня доросла людина, яка повинна осмислено ставитися до своїх вчинків, нести відповідальність за свої дії;

Б) не завдавати шкоди природі, адже вона варта поваги, любові; усе живе має право на життя.
2.5. Визначення жанрових особливостей (Слайд 24)

Учитель, користуючись схемою, пояснює учням жанрові особливості оповідання. Учні мають розповісти як кожна з цих особливостей продемонстрована у творі «Сім’я дикої качки».



Основні особливості оповідання
Наявний конфлікт Оповідання Автор використовує

описи, роздуми…


Невеликий Змальовується Невелика кіл. Сюжет чіткий Характери по-

прозовий 1 або кілька гол. героїв за побудовою казані здебіль-

твір епізодів шого у сфор-

життя мованому

гол. героїв вигляді


2.6. Пригадати визначення поняття «сюжет». Скласти на дошці орієнтовний план до твору Є. Гуцала «Сімя дикої качки». (Слайд 25)
2.7. З допомогою вчителя сформулювати визначення поняття «композиція». На основі складено плану діти мають визначити композицію твору. (Слайд 26)
2.8. Бесіда за питаннями:

- Хто з дітей любить природу? Юрко чи Тося? (Слайд 27)

- Які фрагменти в оповіданні свідчать про Тосину любов до природи?

(Підтвердіть свої відповіді уривками з тексту). (Слайд 28)

- Знайдіть і прочитайте уривок, у якому описано поведінку каченят у неволі (коли Юрко помістив їх у великий ящик). Визначте, які суфікси автор використовує для творення слів у цьому описі. Як називаються такі суфікси? (Слайд 29)

- Як ви вважаєте, чому наприкінці оповідання ні Тося, ні Юрко не наважилася підійти одне до одного? Хто з них першим повинен був зробити крок назустріч? Відповідь обґрунтуйте. (Слайд 30)

- Як ви вважаєте, якби Юрко прочитав перед приїздом у село оповідання Євгена Гуцала «Сім'я дикої качки», чи повівся б він так із качиною сім'єю? Чому саме? (Слайд 31)

- Як далі, на вашу думку, могли б розвиватися події в оповіданні? Пофантазувавши, запропонуйте однокласникам власну версію подальшого розвитку подій у творі. (Слайд 32)


V. Закріплення вивченого матеріалу (5 хвилин)

Розгадування кросворду (індивідуальна робота на картках). (Слайд 33)






1.







к













2.




а












3.










ч










4.к






















5.
















а












  1. Місце, де провів свій ранок Юрко? (річка)

  2. Що спочатку приваблювало Юрка в Тосі, а потім стало набридати? (увага)

  3. Що, як великий промінь, лежало на плечах у Юрка коли він ішов вранці старим дубовим лісом? (вудочка)

  4. Той, про кого розповідав Юрко Тосі, що він зловив його в міському озері на вудку. (крокодил)

  5. Те, що збирався робити Юрко з дикими каченятами. (доглядати)


VI. Підбиття підсумків уроку (2 хвилини)

1. Слово вчителя:

Отже, сьогодні ми з вами досить плідно попрацювали: опрацювали зміст оповідання Є. Гуцала «Сім’я дикої качки», визначили його ідейно-тематичні особливості та проблематику. Крім того з’ясували жанрові особливості оповідання. Всі були надзвичайно активними та добре працювали протягом усього уроку.


2. Метод «Незакінчене речення»

«На сьогоднішньому уроці я дізнався (-лася), що…»


VIІ. Оцінювання (3 хвилини)
VIІІ. Домашнє завдання (2 хвилини)

1. Скласти план для характеристики Тосі та Юрка, дібрати цитати;

2. Проілюструвати епізод з твору, який вам сподобався найбільше. (Слайд 35)

Додаток 1



Розгадай кросворд




1.







к













2.




а












3.










ч










4.к






















5.
















а









1. Місце, де провів свій ранок Юрко?

2. Що спочатку приваблювало Юрка в Тосі, а потім стало набридати?

3. Що, як великий промінь, лежало на плечах у Юрка коли він ішов вранці старим дубовим лісом?

4. Той, про кого розповідав Юрко Тосі, що він зловив його в міському озері на вудку.

5. Те, що збирався робити Юрко з дикими каченятами.









Каталог: attachments
attachments -> Урок-роздум після знайомства з інтимною лірикою Анни Ахматової та Ліни Костенко
attachments -> Вступ Література кінця XIX
attachments -> Усний журнал
attachments -> України Львівський коледж транспортної інфраструктури
attachments -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
attachments -> Уроку : Антон Павлович Чехов «Товстий і тонкий»
attachments -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
attachments -> Костенко Ліна Василівна
attachments -> Конспект відкритого уроку в 11 класі


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconПлан-конспект бінарного уроку української літератури та іноземної мови для 9 класу
Тема. Т. Г. Шевченко – геніальний український поет, мислитель, визнаний у всьому світі
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconПрограма співбесіди для осіб, які мають базову або повну вищу освіту з української мови І літератури для громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства, при вступі на навчання для здобуття ступеня
Програму з української мови та літератури для вступників розроблено на основі чинних програм з української мови для 5-11 класів,...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconКонспект уроку з української літератури для 7 класу
...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconНаказ №20 Про інтерактивні ігрові елементи, як засіб розвитку особистості у роботі вчителя української мови та літератури Перепічки Людмили Станіславівни
На виконання річного плану роботи школи адміністрацією школи протягом вивчалась система роботи вчителя української мови та літератури...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconЗвіт про роботу вчителя української мови та літератури в міжатестаційний період Курдибайло Людмила Іванівна, освіта вища, стаж 40 років, кваліфікаційна категорія вища
...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconРекомендаційний список літератури на допомогу викладачам української мови та літератури, класним керівникам та майстрам виробничого навчання
Григорович Шевченко – великий український народний поет, геніальний митець-новатор, основоположник нової української літератури та...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури icon11 класу здавали дпа з української мови та літератури
Учні 11 класу здавали дпа з української мови та літератури, згідно розкладу
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconЗбірник матеріалів з української літератури для учнів 7-го класу
Даний збірник матеріалів дозволить доповнити підручник «Української мови та літератури» Слоньовської О., як для класів з українською...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconПлан-конспект уроку української літератури в 11 класі Тема уроку: Микола Хвильовий І літературна дискусія 1925-1928 років
...
Конспект уроку з української літератури для 7 класу вчителя української мови та літератури iconПрограму з української мови та літератури для вступників розроблено на основі чинних програм з української мови, чинних програм з української літератури, а також програми Українського центру оцінювання якості освіти
України, іноземних громадян та осіб без громадянства, при вступі на навчання для здобуття ступеня


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка