Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас



Скачати 154.57 Kb.
Дата конвертації12.03.2018
Розмір154.57 Kb.


Вільям Шекспір (1564–1616) — геніальний англійський драматург і поет доби Відродження. Сонети. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини (описи природи, змалювання сили почуттів та ін.).

(Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас )

Підготувала

вчитель зарубіжної літератури

Червоненської ЗОШ І-ІІІ ступенів

Ребіш Наталія Миколаївна

Тема уроку: Вільям Шекспір (1564–1616) — геніальний англійський драматург і поет доби Відродження. Сонети. Основні теми сонетів В. Шекспіра – кохання до Смаглявої леді, дружба. Відображення внутрішнього світу ренесансної людини (описи природи, змалювання сили почуттів та ін.).

Мета уроку: прослідкувати з учнями за життєвим і творчим шляхом, з’ясувати суть «шекспірівського питання», розкрити ідейно-художній зміст сонетів Шекспіра; розвивати уміння аналізу поетичного тексту, самостійної роботи, дослідницької діяльності, вміння готувати повідомлення на задану тему; виховувати любов до поезії.

Наскрізні лінії: «Здоров'я і безпека» - ( Цінує людське життя) (НЛ-3);

«Підприємливість і фінансова грамотність» - (Засоби досягнення поставленої мети ) (НЛ-4);



Предметні компетентності

Учень (учениця):

  • знає хронологічні межі Відродження;

  • визначає риси гуманізму в літературних творах доби Відродження;

  • розповідає про ключові віхи життя й творчості митців, дає визначення поняття «сонет», виявляє особливості його структури у творах В. Шекспіра;

  • визначає провідні теми, мотиви в ліричних творах письменників (сонетах),

  • характеризує образ ліричного героя в сонетах В. Шекспіра;

називає відомих українських перекладачів творів В.Шекспіра.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма уроку: засідання.

Обладнання: портрет Шекспіра, виставка книг, презентація,

відео https://www.youtube.com/watch?v=gVWMnYrsW7g ,

відеозапис сонетів

(https://www.youtube.com/watch?v=hzxS5p72CRs) , . (https://www.youtube.com/watch?v=gCzHKj_UALc) (https://www.youtube.com/watch?v=eK6ES1qJP6w) https://www.youtube.com/watch?v=qHiF44ZtHrk



Епіграф уроку:

О, друже, я Христом прошу

Тут не копай, де я лежу.

Блажен будь, як прийшов без злості,

й будь проклят, хто б чіпав ці кості»

(епітафія на могилі В. Шекспіра)



Перебіг уроку

І. Організаційний момент

1. Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами продовжуємо знайомство з одним із найяскравіших періодів в історії людства – епохою Відродження.

2. Бесіда:

- Що таке Відродження?

- Назвіть хронологічні рамки цієї доби.

- В якій країні почалося Відродження?

- Що стало основою нової культури Відродження?

- Назвіть найвідоміших представників епохи Відродження.

ІІ. Повідомлення теми, мети, епіграфа уроку.

1. Слово вчителя.

На наших уроках ми не тільки знайомимось із найкращими майстрами світової літератури та їх творами, а й подорожуємо різними країнами. Сьогодні ми відвідаємо Англію. Є у неї ще й інші назви - Велика Британія та “країна туманного Альбіону”. Там ми дізнаємось багато цікавого про сучасну Англію та про самого Шекспіра. Правда, подорож буде віртуальною, а здійснити її нам допоможуть ваші однокласники. Вони заздалегідь отримали індивідуальні завдання, самостійно знайшли потрібний матеріал і протягом уроку будуть екскурсоводами у нашій подорожі. Що ж розпочинаємо.

Учитель. Подивіться на політичну карту світу. Це – (показує на карті) сучасна Англія. Якою вона є сьогодні?

1 учень. Велика Британія – острівна країна, що розташована на північному заході Євразії. Крім острова Великобританія, північно-східної частини острова Ірландія, до складу країни входить низка невеликих островів, розташованих довкола. Сполучене Королівство Великобританії і Північної Ірландії- офіційна назва країни. Найближчими сусідами, що знаходяться на материку Євразії, є Франція та Бельгія. На заході держава межує з Ірландією, що була 700 років колонією Великобританії. Звільнення Ірландії відбулося 1949 року. Але 6 графств Ольстера залишились у складі Великобританії, яка належить до 7 найрозвиненіших країн світу, є членом ЄС. Столиця держави – Лондон.

Учитель. Вулицями цього міста нас проведе 2 учень

2 учень. Герберт Уелс, відомий письменник-фантаст, у 1911 році писав: ”Як на мене, Лондон – найцікавіше, найкрасивіше, найдивовижніше місто у світі”. З того часу багато що змінилося: з’явилися хмарочоси в Сіті, Центр Мистецтв на південному березі, діловий центр Декландс. Але Лондон, столиця світу, залишився вірним собі. Сучасний Лондон – великий міжнародний центр, який відвідує багато туристів із різних країн світу. Бувають там і наші співвітчизники. Вони вважають за потрібне обов’язково побувати на площі Парламента, уважно роздивитись Біг-Бен і послухати його голос. Приваблює туристів і Букінгемський палац, який побудував король Георг IV. Вартість будівництва досягла 700 000 фунтів. Величною архітектурною спорудою міста є Кенсінгтонський палац. У ньому народилась і виховувалась королева Вікторія.У музеї воскових фігур мадам Тюссо відвідувачів очікує зустріч з всесвітньо відомими особами: членами королівської родини, популярними акторами та політиками, зірками поп-музики. Музей знаходиться неподалік від Бейкер-стріт.

У Лондоні працює найдавніший метрополітен у світі, який побудовано у 1863 році. У місті розташовані великі банки, правління страхових, судноплавних, поштових та інших компаній, торгівельні біржі, редакції найвідоміших газет.

Лондон – найбільший культурний центр країни. Тут знаходяться Лондонський університет, Університет Сіті, Королівська академія драматичного мистецтва, Королівська академія музики та інші навчальні заклади. У місті працюють найбільша у світі Британська бібліотека та понад 30 музеїв.

Серед архітектурних пам’яток Лондона найвідоміші: замок Вільгельма Завойовника – Тауер, Вестмінське абатство, “банкетний зал” палацу Уайтхолл, Британський музей та інші.

Учитель. У сучасному Лондоні багато і театрів. Всі вони славляться якістю постановок ще з часів великого драматурга і поета Вільям Шекспір. Саме про нього і його творчість ми будемо говорити на уроці.

2. Запишіть тему уроку .

Сьогодні у нас на столі фіалка. Кажуть, вона була улюбленицею Шекспіра, його маленькою « дарлінг». Нехай вона стане дарунком душі поета, а вам допоможе відкрити серця для сьогоднішнього уроку.

III. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1.1.Перегляд відео про Вільяма Шекспіра

(https://www.youtube.com/watch?v=gVWMnYrsW7g)

На основі почутого і побаченого матеріалу ви повинні скласти таблицю «Літературно-психологічного портрету письменника»
Складання таблиці «Літературно-психологічний портрет Вільяма Шекспіра»
Дата народження

Хрещений 26 квітня 1564, дата народження невідома, місце народження Стретфорд-на-Ейвоні.



Родовід

Мати письменника Мері Арден належала до збіднілого дворянському роду, становище і заняття якого визначалися невеликим земельним наділом. Це були фермери, скоріше, просто поміщики. Батько драматурга Джон Шекспір походив із селян, але в Стредфорді займався торгівлею зерном, вовною, конями, м'ясом. Його обирали на ряд дуже почесних посад у міському керуванні. У 1565 р. він стає олдерменом (главою міської ради), а в 1571 р. — мером міста. Наприкінці 80-х років XVI ст. Джон Шекспір розорився, але труднощі і неприємності не зломили його, він завжди залишався веселою і життєрадісною людиною.



Освіта, заняття

Про освіту, отриману В. Шекспіром, немає ніяких достовірних відомостей. Вважається, що майбутній драматург учився в Стредфордській граматичній школі, де викладали англійську, латинську, грецьку мови, знайомили з Біблією. Учні граматичної школи читали Вергілія, Цицерона, Горація, Плавта, Теренція, Сенеку.



Світ захоплень

У 1587 році виїхав у Лондон і став грати на сцені, хоча великого успіху як актор не мав. З 1593 року працював у театрі Бербеджа як актор, режисер і драматург. При Якові I трупа Шекспіра отримала статус королівської. В 1599 році брав участь у побудові лондонського театру «Глобус», став його пайовиком — і наступні 10 років значився у списках його трупи. Протягом багатьох років Шекспір займався лихварством, а в 1605 році став відкупником церковної десятини.

Творчість

Творчість письменника поділяється на три періоди. Перший датується 1590-1600 рр., дослідники називають його «оптимістичний». У цей період автор писав комедії(«Багато галасу з нічого», «Комедія помилок»), трагедію «Ромео і Джульєтта», а також хронічки («Генріх ІV», «Річард ІІ», «Генріх VІ», «Генріх V» ). Другий період (1601-1+608 рр.) називають «драматичним». У цей час автор створює трагедії «Отелло», «Гамлет», « Король Лір», «Макбет», «Антоній і Клеопатра». Третій період був найкоротший і тривав три роки (1609-1612 рр.). Дослідники називають його «романтичним». Автор створює в цей період «Зимову казку», «Бурю», «Перикла», «Цимбеліна».



Визнання та місце у світовій літературі

Шекспір був першим класиком світової літератури, який дав глибоке психологічно й логічно зумовлене зображення характерів у розвитку. Геніальність Шекспіра виявилася й у його мистецтві зображення руху історії, виникнення та розвитку ключових історичних подій. Найважливішим художнім відкриттям Шекспіра було його глибоке проникнення у внутрішній світ людської особистості, зображення діалектики душі. Тому Шекспірові герої завжди поєднують типове з неповторно індивідуальним.



Посмертна слава У 1612 р. літературно-театральна діяльність Шекспіра припиняється. Він більше не пише і не виступає на сцені, а їде з Лондона у свій рідний Стредфорд, де й помирає 23 квітня 1616 року у 52-річному віці. Вільям Шекспір помер, переконаний, що його епоха – вселюдська трагедія. І все ж таки ми маємо право стверджувати – більше за все на світі він любив людину і життя. Інакше не міг би створити безсмертні образи, в яких людство і сьогодні бачить і впізнає себе, знаходячи в них не закам’янілі ідеали, а сучасний погляд у минуле і в майбутнє

4.2 Слово вчителя.

За життя Шекспіра і після його смерті ніхто не мав сумніву в тому, що він був творцем прославлених трагедій, комедій і хронік. Але в XIX, а потім і в XX ст. стало виникати сумніви щодо авторства письменника, так зване «шекспірівське питання».

Існує два погляди на авторство Шекспіра: традиційний - Шекспір зі Стретфорда - на - Ейвоні являється автором усього, під цим ім'ям надрукованого, і нетрадиційний - справжній Шекспір хтось інший.

Що ж викликає сумніви у науковців? Шекспір був не дуже освіченою людиною, а у своїх творах він виявляє різнобічну обізнаність у багатьох галузях знань: про медицину він писав, як лікар, про закони — як юрист, про рослини — як ботанік, про філософські проблеми — як філософ.

Вражає й словниковий запас письменника: 30 тисяч слів, до того ж знання іноземних мов: французької, італійської, грецької, іспанської, латини.

Автор шекспірівських п’єс добре знав греко-римську міфологію, літературу, історію, був знайомий із справжньою Італією: Венецією, Вероною, Міланом. А Шекспір, як відомо, ніколи не виїжджав за межі своєї Батьківщини.

(Повернення до епіграфу уроку)

«О, друже, я Христом прошу: Тут не копай, де я лежу. Блажен будь, як прийшов без злості, й будь проклят, хто б чіпав ці кості». Ці слова епітафії на могилі В.Шекспіра в церкві Святої Трійці в Стретфорді на Ейвоні не змогли зупинити Делію Бекон, яка одна із перших і найнаполегливіших хотіла розгадати таємницю, що не дає спокою багатьом поколінням людей: «Чи справді жив та писав Вільям Шекспір?»

Проте, наше завдання «не тривожити кості» генія, ми дозволимо собі «потривожити» його твори, сподіваючись, що «проклятими не будемо», а навпаки, нове, цікаве, непізнане інтерпретоване нашою сучасницею Ліною Костенко спробуємо дослідити. Саме вона, Ліна Костенко, у своєму чотиривірші заперечує усі сумніви (підозри), щодо «шекспірівського питання»:


Важке литво свічад і свіч.

Любов царствена офіра.

Якби Джульєтта колупала піч,

То, може б, навіть не було Шекспіра [3; 39].


Отож, що дало підстави так фольклорно та влучно заявити, Шекспір був, бо була Джульєтта. Що ще «шекспірівське» інтерпретує Ліна Костенко?

Перш за все, це жанрове навіювання. «Світлий сонет» Ліни Костенко за жанром – «англійський» сонет, що розбивається на три катрени (чотиривірші) з неоднаковими римами та прикінцевий дистих (двовірш). Без сумніву, це і доля Джульєтти, це і перегук із «смаглявою леді», що є новим чудом світу. Проте повністю ця вимога дотримується лише зрідка. Тому у «Світлому сонеті» вона виявляє себе в дещо зміщеному варіанті.


Як пощастило дівчині в сімнадцять,

в сімнадцять гарних, неповторних літ!

Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.

Вона ридає, але все як слід.


Вона росте ще, завтра буде вищенька.

Але печаль приходить завчасу.

Це ще не сльози – це квітуча вишенька,

що на світанку струшує росу.


Вона в житті зіткнулась з неприємістю:

хлопчина їй не відповів взаємністю.

І то чому: бо любить іншу дівчину,

а вірність має душу неподільчиву.


Ти не дивись, що дівчинка сумна ця.

Як пощастило дівчинці в сімнадцять!


4.3 Вірш читає підготовлений учень

…Хто є Шекспір?

Чи був він?

Білі руки підводять учені – їм бракує слів.

Чи був він – той актор,

Чиї перуки

Вкривали наймудрішу із голів?

Хто є Шекспір?

А що таке безсмертя?

А як сонети збурюють світи?

Митцеві часом необхідно вмерти,

Аби своє безсмертя віднайти.

Високі думи час собою значать.

Стають вони, мов пасма вічних гір.

Був Гамлет,

Був народ англійський.

Значить,

Напевне був Шекспір.

Знайомлячись із біографією Шекспіра, ми побачили, що він був сином свого часу, своєї культури, який завдяки своєму таланту створив велику кількість творів, зумів показати внутрішній світ людини, психологію її вчинків і заслужити світове визнання. Але для цього Шекспіру досить було і невеликої частини творчої спадщини – його сонетів.

4.4 Музична пауза. Сонет № 40 ( https://www.youtube.com/watch?v=hzxS5p72CRs)
Слово вчителя.

Пісня, яку ви прослухали, створена в 20 столітті. Але автором слів є Вільям Шекспір, це слова його сонета покладені на музику. Всього Шекспір написав 154 сонети. У 1609 році вийшло єдине прижиттєве видання сонетів.

Сонети об’єднані в цикл, який поділяється на групи:

1 – сонети 1 – 126 – присвячені другові;

2 – сонети 127 – 152 – присвячені Смаглявій дамі;

3 – сонети 153 -154 – радість і краса кохання.

Прийшли мені на горе і на страх

Любові дві в супутники щоденні.

Юнак блакитноокий – добрий геній,

І жінка – демон з мороком в очах

І досі вчені сперечаються, хто ж був прототипом героїв Шекспіра, кого він змалював в своїх сонетах? Серед можливих кандидатур на роль друга називають графа Саутгемптона, а на роль Смаглявої дами – придворну даму королеви Єлизавети Мері Фіттон. Їх портрети ви бачите на слайді, а в другому ряду показано, як різні художники уявляли цих героїв.

Кохання і дружба – це ті два почуття, якими живе поет. Вони є джерелом творчого натхнення поета, незалежно від того, чи приносять йому радість і блаженство, чи змушують переживати муки ревнощів, печаль.

( На фоні мелодії учні читають сонети 121, 102, 88)

https://www.youtube.com/watch?v=qHiF44ZtHrk


Сонет 102

Зроста любов моя, всякчас нова, -

Люблю ніжніше, мовчки, до нестями.

Торгує той дрібними почуттями,

Хто серце всім на показ відкрива.

В весняну пору нашої любові

Тебе прославили мої пісні, -

Так соловей співа на честь весни,

Та влітку мовкне спів його в діброві.

Не гаснуть чари весняного саду,

Як стихне голос ніжного співця.

Коли той спів лунає без кінця,

Набридне він, утративши принаду.

Тому на певний час умовк і я,

Щоб пісня не обриднула моя.

Сонет 88


Коли, свої виправдуючи зради,

Нарузі віддаси мене й ганьбі,

Я сам допомагатиму тобі,

Себе ганьбитиму я без пощади.

Найкраще знаючи всі власні вади,

В них ладен я відкритися юрбі,

Твоєї правоти і честі ради

Найбільшу кривду спричинить собі.

Та в жертві цій здобуток мій багатий

Покриє легко всі мізерні втрати,

Моє безчестя, кривди і жалі,

Бо знатиму – не марно слугував я:

Тавро лукавства, зради і безслав’я

Не запалало на твоїм чолі.


Сонет 121

Ліпш бути злим, ніж виглядать на злого,

Впокорившись обмовам навісним.

О суд очей чужих! Як нам із ним

Погодитись нелегко, їй же богу!

Чи б міг фальшивий зір цінити в скарб

Мій серця жар? Здолав його б донести

Шпигунський набрід, що кладе на карб

Мені все те, за що я годен честі?

Я – отакий, як бач. Ганьбить мене -

Це міряти на свій аршин пігмеям.

Та я ж високий як на них. Бігме їм

Це не з руки. А хто мене зігне?

На грішника – то всі, і навіть діти,

В смолі пекельній мусили б сидіти.
Вчитель.

Найбільшою бідою для нього є втрата дружби і кохання. Саме ця думка звучить у сонеті 90. (https://www.youtube.com/watch?v=eK6ES1qJP6w)


Сонет 130 присвячений Смаглявій дамі

Її очей до сонця не рівняли,

Корал ніжніший за її уста,

Не білосніжні пліч її овали,

Мов з дроту чорного коса густа.

Троянд багато зустрічав я всюди,

Та на її обличчі не стрічав,

І дише так вона, як дишуть люди, -

А не конвалії між диких трав.

І голосу її рівнять не треба

До музики, милішої мені,

Не знаю про ходу богинь із неба,

А кроки милої – цілком земні.

І все ж вона – найкраща поміж тими,

Що славлені похвалами пустими.
4.5. Робота над сенканом до слова Шекспір.

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.

Слово "сенкан" походить від французького слова "п’ять" і позначає вірш у п’ять рядків.

Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)

Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)

Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (три дієслова).

Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.

Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

Наприклад:

Шекспір


Геніальний, критичний,

Писав, грав, роздумував,

Автор відомої трагедії «Гамлет»,

Драматург.


ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Незакінчені речення.

Сьогодні на уроці ми ознайомились із …

Ми довідались, що Шекспір – це …

Він писав … Крім цього, він написав ще …

Сонети присвячені темі …

Геніальність Шекспіра в тому, що він, як ніхто інший, зумів…



V. Домашнє завдання.

1. Вивчити сонет напам’ять.



2. Створіть буклет до творчості В. Шекспра

Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconКонспект уроку з фізики (10 клас) Тема уроку: Розв’язування задач по темі "Закони Ньютона. Гравітаційна взаємодія" Мета уроку
Комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація до уроку, програмне середовище «Жива фізика»
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconКонспект уроку із зарубіжної літератури для 9 класу
Історичні, естетичні, філософські чинники розвитку романтизму. Основні ознаки романтизму як напряму в літературі й мистецтві. Романтизм...
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconДля вчителів зарубіжної літератури
Завдання для оцінювання навчальних досягнень учнів із зарубіжної літератури. 7 клас. Яворів, 2015. 48 с
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconМетодичний кабінет відділу освіти Яворівської районної державної адміністрації Для вчителів зарубіжної літератури
Збірник завдань для розвитку навиків вдумливого читання на уроках зарубіжної літератури. 6 клас. Яворів, 2014. 53 с
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconКонспект лекцій з курсу " історія зарубіжної літератури" (ХVІІ поч. ХІХ ст.) Для студентів гуманітарного факультету
Конспект лекцій з курсу “Історія зарубіжної літератури” (ХVІІ – поч. ХІХ ст.) для студентів гуманітарного факультету (спеціальність...
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconКонспект уроку (За новою програмою, 5 клас) До 200-річчя з Дня народження Т. Г. Шевченка
...
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconКонспект уроку в 6-му класі вчителя зарубіжної літератури нвк №3
Добрий день, любі діти. Я рада новій зустрічі з вами. Бажаю вам успіхів у вивченні нової теми, нових творчих злетів. А зараз покладіть...
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconПлан-конспект уроку музики 6 клас, ІІ семестр тема 4: Жанри симфонічної музики Тема уроку №2: Симфонія. Увертюра Мета уроку
Д. Шостаковича, на музичних прикладах продовжити ознайомлення дітей з можливості симфонічної музики
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconКонспект уроку із зарубіжної літератури в 8 класі Михайляк Галини Григорівни 2014 Тема. Позакласне читання. Вільям Шекспір «Король Лір»
Мета: розшири знання учнів про творчість англійського письменника, допомогти учням зрозуміти зміст твору, його ідейно-художні особливості;...
Конспект уроку з зарубіжної літератури 8 клас iconУроків зарубіжної літератури 5 клас Зміст



База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2017
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка