Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов



Скачати 91,18 Kb.
Дата конвертації04.08.2017
Розмір91,18 Kb.
ТипКонспект


Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі.
ТЕМА. Леонід Іванович Глібов – відомий український поет і байкар. Віршовані загадки, акровірші. «Химерний маленький...». «Що за птиця?»

Мета: поглибити знання учнів про життєвий і творчий шлях Л. Глібова, познайомити їх з авторськими віршованими загадками, їх ознаками та особливостями;

розвивати навички виразного осмисленого читання, пояснення способів відгадування загадок; кмітливість, розумові здібності, пам’ять, творчу уяву;

виховувати шанобливе ставлення до відомого українського поета і байкаря, любов до жартівливих творів, інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: урок з використанням інтерактивних технологій.

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, портрет Л.Глібова, виставка творів письменника, дитячі ілюстрації до акровіршів, байок,узагальнювальне гроно .
Очікувані результати:

у результаті цього уроку учні зможуть:

розповідати про життєвий і творчий шлях письменника;

уважно та виразно читати текст, визначаючи важливе, переказувати;

працювати з таблицею, визначаючи художні особливості твору;

систематизувати та узагальнювати свої знання, використовуючи інформаційне гроно;

давати власну оцінку почутому.

Під час уроку розвиваються, удосконалюються мотиваційна, комунікативна, інформаційно-технологічна, соціокультурна та діяльнісна компетентності учнів.


СТРУКТУРА УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ.Оголошення теми й мети уроку, мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

ІV. Закріплення знань.

V. Домашнє завдання

VІ. Підсумок уроку

Хід уроку

І. Організаційний момент

- Доброго дня учні нашого ліцею, гості нашого уроку.



ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1.Слово вчителя.

Сьогодні у нас незвичайний урок, а про що ми будемо говорити , переглянувши першу підказку і ви самі мені скажете тему нашого уроку... (Звучить відео виконання пісні «Стоїть гора високая» на слова поезії «Журба» Л.Глібова).



- Так яка тема уроку? (відповіді учнів)

  • А тепер підказка №2 : подивіться інсценізацію твору (Виходять 3 учнів і розповідають байку «Лебідь, Щука та Рак» Л.Глібова , отримуюють зірочки). Учні за активність на уроці будуть отримувати ось такі зірочки, бо ви у мене і є зірочки, тож доведіть це усім гостям.

  • Отже, яка тема нашого уроку?(Відповіді учнів)

На початку уроку переглянули і послухали найкращий шедевр – романс «Журба» і тема уроку – Леонід Глібов – відомий український поет і байкар. Віршовані загадки, акровірші. «Химерний маленький..». «Що за птиця?»

2.Робота у зошитах.

- Відкрийте зошити і запишіть

Одинадцяте грудня

Класна робота

Тема уроку

(Учні записують тему уроку).

-Що ви очікуєте дізнатися на цьому уроці?

Метод «Мікрофон»

- А що з молодших класів памятаєте про Л.Глібова?

- Які твори його читали?(«Лисиця-жалібниця», «Вовк та Ягня»)

- Кенар, канарка – співоча красива пташка (малюнок , учень співає на іграшці). Так називали відомого українського байкаря Леоніда Івановича Глібова. І він , дійсно, як та птаха, «виспівував» поетичні рядки, але не прості, а загадки з закодованою відгадкою. Такі твори називаються акровіршами. Тож сьогодні ми завітаємо у гості до Л.Глібова – дідуся Кенира, як називали його діти.



ІІІ.Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу

  1. Виступи творчих груп.

- Сьогодні нашими вчителями будуть учні, які підготували випереджаюче домашнє завдання, які проведуть екскурсію-подорож сторінками життя і творчості відомого байкаря.

« Журналісти» (учні розповідають про Л.Глібова)

1. Народився Леонід Іванович Глібов у селі Веселий Поділ на Полтавщині в заможній родині. Батько, Іван Назарович, працював управителем маєтку поміщиків Родзянків. Мати, Орина Гаврилівна, була культурною, освіченою жінкою, її дитячі та юнацькі роки пройшли в родині пана Трощинського. Дівчина багато читала, любила вистави домашнього театру, яким керував батько Миколи Гоголя. Отож цілком закономірно, що вона стала першою вчителькою маленького Льолика.



- Коли народився Леонід Глібов?

2. Хлопчик ріс жвавим і веселим, йому подобалося усе гарне, понад усе любив квіти і доглядав за ними.

Дуже любив Льоня слухати казки баби Одарки. Вона так майстерно розповідала їх, що майбутній письменник виразно уявляв риси вдачі та звички тварин. Йому здавалося, що звірі й насправді думають і розмовляють, що серед них, як і серед людей, є добрі і злі, розумні й дурні, бідні й багаті.

-Яким хлопчиком ріс?

3. Юність поета пов'язана з Ніжинським ліцеєм. Згодом він учителював, викладав історію та географію.



Глібов був надзвичайно вимогливим учителем, але ніколи не бив учнів, як було тоді заведено в навчальних закладах. Він з повагою ставився до дітей, не примушував зазубрювати уроки, давав корисні поради.

- Діти, зверніть увагу, що Леонід Глібов був учителем, як і я.

1. Зрештою життя Леоніда Івановича не обмежувалося лише вчителюванням. Він чимало читав, мав доступ до багатої бібліотеки пана Родзянка й сам писав вірші. З його творчого доробку відомо 107 байок, понад 50 загадок, 14 акровіршів, ліричні поезії.

Твори для дітей поет друкував у львівському журналі «Дзвінок» під псевдонімом Дідусь Кенир. Чому раптом «Кенир»? Псевдонім навіяний дитячими спогадами про те, що його батька сусіди називали саме так за любов до цієї співучої пташки.

- Який творчий доробок Л.Глібова?

2. Ставши поважним учителем і письменником, Леонід Глібов узяв і собі це ім'я, під яким йому працювалося легко та плідно. За останні чотири роки свого життя письменник написав стільки творів, скільки за всі попередні, разом узяті.

3. Маленьким читачам «Дзвінка» найбільше полюбилися загадки-акровірші, відповідь на які схована у перших літерах кожного рядка. Тому діти з нетерпінням чекали кожний наступний номер журналу.

Наприкінці життя Леонід Іванович тяжко хворів. Але писати вірші не припинив, навіть майже повністю втративши зір — писав їх з лупою під лінійку. (Ці учні отримуюють зірочки)

-Діти,що ви запамятали з цього повідомлення? Запишіть у зошити.
-А хто ще скаже про цікавий випадок із життя Л.Глібова?

Зараз ми побуваємо на станції «Цікавинок» .Доповнення учнів. (Даю зірочку)
2. Робота біля дошки: складене інформаційне гроно – узагальнюємо матеріал.

Ми розглянули біографію Леоніда Глібова і зараз складемо у вигляді інформаційного грона головні грані цієї людини.(Запишіть у зошити)


Дідусь Кенир Поет Байкар

Перший вірш «Сон» Написав 107 байок,

понад 50 загадок,

14 акровіршів, ліричні поезії.

3. Слово вчителя

Ми з вами пригадали раніше вивчені твори. А зараз послухайте та спробуйте відгадати загадку Дідуся Кенира"Химерний, маленький".

Але деякі слова можуть бути вам не зрозумілі, тож спочатку давайте пояснимо їх значення.

4. Словникова робота


Химерний

Дивний

Шкандибати

Повільно йти

Коханчик

Улюбленець

Окріп

Кип’яток

Макітра

Великий глиняний горщик

5. Виразне читання загадки вчителем

ХИМЕРНИЙ, МАЛЕНЬКИЙ

Химерний, маленький,

Бокастий, товстенький

Коханчик удавсь;

У тісто прибрався,

Чимсь смачним напхався,

В окропі купавсь.

На смак уродився,

Ще й маслом умився,

В макітрі скакав...

Недовго нажився,

У дірку скотився,

Круть-верть – та й пропав.

Хотів був догнати –

Шкода шкандибати:

Лови не лови!

А як його звати –

Лінуюсь сказати,

А нуте лиш ви!

"То ж, діду коханий, І ряд

Вареник гречаний!" –

Кричить дітвора. ІІ ряд

Чому не вгадати!

Не бігать шукати ІІІ ряд.

Такого добра.



  • Чи сподобався вам цей вірш?

  • Які дії виконує вареник?

  • Які ознаки має вареник?

6.Робота з підручником ст. 152

  • Запишіть у зошитах визначення

Пестливі називають слова із відтінком зменшуваності або ніжності.

Н-д: сонечко, маленький, качечка.



  • Я зараз вам прочитаю ще одну загадку , а ви на слух випишіть пестливі слова.

7. Вчитель читає вголос загадку «Котилася тарілочка»

Котилася тарілочка

По крутій горі,

Забавляла любих діток

У моїм дворі.

Нам тієї тарілочки

Чому не любить –

Хорошая, золотая

І як жар горить.

Прийшла баба- сама чорна

І чорний жупан, -

Заховала тарілочку

У синій жупан.

Постихали співи й жарти

У дворі моїм;

Золотої тарілочки

Стало жаль усім.

Зачинився я у хаті,

У віконці став

І про тую тарілочку

Співати почав:

«Туманочку, туманочку!

Поклонись зорі,

Покоти нам тарілочку

По нашій горі…»


  • Отже, які пестливі слова ви виписали? ( Тарілочка, діток, туманочку,віконці)

  • Хто виписав усі отримує зірочку.

Фізхвилинка.

А зараз ми звернемось до неординарних віршів - загадок .

Сторінка 154

-Що таке акровірш? Прочитали мовчки очима.



8.Коментоване письмо.

Одна дитина коментує , а всі інші записують у зошити визначення



( Акровірш- це загадка, відгадку на яку можна прочитати за першими літерами кожного рядка.)

9.Читання учнями акровіршів.

Читаємо по черзі «Що за птиця?» сторінка 154

- За якими ознаками ви здогадуєтесь, що в загадці йде мова про муху?

- Чому в загадці мусі протиставляється старець?

Ще раз прочитаємо виразно цю загадку. (Читають ще 2 учнів)

Акровірш « Хто вона?»

-Про кого йде мова?

- Прикмети якої пори року описано в загадці?Прочитайте про них у тексті.

-За якими ознаками ти здогадуєшся, о в загадці йдеться про ластівку?



Читання пошепки.

Акровірш « Хто розмовляє?»

- Хто веде розмову у творі?

- Чому про осоку всі забувають?

Читання ланцюжком акровірша.

10.«Декламатори»

А тепер найцікавіший момент – хвилинка «Акровіршії».

- Хто прочитає акровірш Л.Глібова , який ви знайшли самі?



V. Закріплення знань.

1.Запитання вчителя.

Пригадайте,що ви запамятали з біографії Л.Глібова?

-Що таке акровірш?

Пестливі слова?



2.Проведення тесту за темою.

- А зараз ми перевіримо як ви запамятали важливий матеріал протягом уроку (діти працюють над тестом)

Перевірте себе, подивіться на екран звірте свої відповіді з відповідями на екрані. Хто отримав 12 балів – молодець, хто 10 б-

3.Літературна читальня.

Вчитель. Зверніть увагу, діти, на нашу літературну поличку. Я б вам радила почитати у нашій шкільній бібліотеці збірки Л. Глібова з поезіями байками та акровіршами.

VІ. Домашнє завдання.

1.Знати біографію байкаря.

2. Навчитись виразно читати акровірші Глібова ( за бажанням вивчити один вірш напам`ять).

3.Творче завдання – скласти сенкан.



VІІ. Підсумки уроку , оцінки

«Мікрофон»

  • Чи справдилися ваші сподівання?

Що зацікавило вас?

- Що вам сьогодні сподобалося на уроці і найбільше запам’яталося ?

  • Хто отримав найбільше зірочок на уроці , той найстаранніший, найактивніший

Ось на уроці ми заглянули більше як на сто років назад, і у віршах відчувається оптимізм. Сподіваюсь, творчість Л.Глібова принесла вам задоволення, віру у творчі можливості нашого народу.

№1.


Конспект уроку з української літератури у 5 класі.

Тема. Вступ. Слово в житті людини. Художня література як мистецтво слова.

Мета: подати відомості про види мистецтва , навчити відрізняти художню творчість від інших видів діяльності людини, поглибити знання про роль художнього слова в житті людини, розкрити поняття образне слово;

Розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, формувати світогляд;

Виховувати любов до різних видів мистецтва, зокрема до літератури.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.



Обладнання: виставка різних видів мистецтва,
Каталог: attachments -> article
article -> Вступ Література кінця XIX
article -> Проблема особистості людини у творчості А. П. Чехова
article -> Позакласний захід із світової літератури На гостину до ювіляра
article -> Люботинський професійний ліцей залізничного транспорту
article -> «Сто років з Андрієм Малишком»
article -> Рими. Андрій Малишко «Вихопивсь дощик поміж заграв»
article -> “Слов’янство поки що дало світові в кінематографі одного великого митця, мислителя і поета Олександра Довженка”, зазначав Чарлі Чаплін
article -> Схеми. Таблиці 9 клас новий час
article -> Опорна схема


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconЛеонід Глібов – найкращий український байкописець. …творець правдивих перлин української літератури
Леонід Глібов найкращий український байкописець. …творець правдивих перлин української літератури
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconПлан-конспект уроку української літератури в 11 класі Тема уроку: Микола Хвильовий І літературна дискусія 1925-1928 років
...
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconУрок української літератури: «Український поет І байкар Леонід Глібов. Віршовані загадки Глібова, їх фольклорна основа. «Химерний, маленький», «Хто сестра І брат?»
Тема. Український поет І байкар Леонід Глібов. Віршовані загадки Глібова, їх фольклорна основа. «Химерний, маленький», «Хто сестра...
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconПлан-конспект уроку з української літератури у 5 класі Тема уроку: Тарас Шевченко. Життєвий шлях. Мета уроку
Тараса Шевченка, особливу увагу звернути на дитячі роки, дослідити риси характеру малого Тараса за допомогою твору Степана Васильченка...
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconРозробка відкритого уроку української літератури спеціаліста вищої категорії Степанової Світлани Вікторівни Тема уроку: Краса врятує світ
Портрет О. Довженка, його батьків. Книжкова виставка по творчості письменника, рекомендаційний список літератури
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconКонспект уроку з української літератури в 7 класі
Тема Борис Харчук. „Планетник”. Роздуми про сенс людського життя, моральний вибір кожної людини. Добро І зло в повісті, в сучасному...
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconКонспект уроку української літератури у 9 класі Мистецтво бачити слово. Візуальна (зорова) поезія сьогодні
Зверніть увагу на тему уроку (висвітлено на проекторі). Про що йтиме мова на уроці?
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconКонспект відкритого уроку з української літератури для 11 класу Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду…
Тема.,,Золотих не хочу лаврів, з ними щастя не здобуду…”
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconКонспект уроку української літератури в 11 класі учителя вищої кв категорії Марецької Л. П. Тема уроку: Провідні мотиви лірики В. Симоненка Мета уроку: Ознайомити старшокласників з найкращими зразками патріотичної
В. Симоненка та стійку громадянську позицію його ліричного героя. Прищеплювати любов до України, спонукати до прагнення мати в житті...
Конспект відкритого уроку з української літератури в 5 класі. Тема. Леонід Іванович Глібов iconЛеонід Глібов. Визначний український байкар, поет
Леонід Глібов. Визначний український байкар, поет. Тл: гумор,сатира, байка, алегорія, мораль. Побудова байки. «Жаба І віл»


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка