Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмоюСкачати 392,35 Kb.
Дата конвертації05.08.2017
Розмір392,35 Kb.Конспекти уроків

МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО
5 КЛАС

І семестр
за новою навчальною програмою

«Мистецтво»

(авт. Л. Масол, О. Коваленко та ін.)
До підручника «Музичне мистецтво»

(авт. Л. Масол, Л. Аристова)

Урок 1. ЯК ВИНИКЛА МУЗИКА
Дата:
Мета: ознайомити дітей з тим, як виникла музика. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

Що таке музика? Як вона виникла? Для чого вона існує? Над цим питання люди замислювалися з давніх-давен.


Як виникла музика

Заглибимося в далеке минуле і поміркуємо, як виник цей вид мистецтва. Можливо музика народилася від співу пташок або дзюрчання струмка, а може, - від ритмічної праці людини, магічних обрядів, або від слова, мелодійної мови людини?

Це було дуже давно, і ми можемо лише припустити, як жила тоді первісна людина. Цікаво, що наштовхнуло її на винахід музичних інструментів?

Першим у світі музичним інструментом була сама людина. У людини є голос, який може видавати милозвучні звуки різної висоти. А для того, щоб мелодія звучала ритмічно, людина то плескала в долоні, то розмірено притупувала.


Ритм – упорядковане чергування музичних звуків.
Слухання. Пер Нергард, «Образ шуму»

Пізніше люди почали вистукувати ритм палицями, камінцями. Звук був дзвінкий і гучний. Саме так, ймовірно, виникли перші музичні інструменти. Вони були дуже різні. Прослухайте дуже цікавий твір, який називається «Образ шуму».


Аналіз твору

Розкажіть про свої враження від музики.

Які ударні інструменти звучать?

Творче завдання.

Поміркуйте, яку музику можна уявити, роздивляючись ілюстрацію Володимира Драчинського «Хор».


Демонстрація пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової
Розучування пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової
1.Хочу я побачити музику,

Хочу я почути музикуЮ

Що таке отая музика,

Розкажіть, благаю я.

2.Спів пташиний – це є музика,

І краплинки – це є музика.

Є своя весела музика

У зеленого гілля.

3.Бачиш, лист в повітрі крутиться,

Тихо крутиться під музику.

Бачиш, хмарка в небі хмуриться –

Буде музика дощу.

4.Має вітер, має сонечко,

Мають хмарки, мають дощики,

Навіть зернятка малесенькі

Мають музику свою.

Хочу я побачить музику,

Хочу я почути музику…


Підсумки уроку

Питання виникнення музики хвилювало людство у всі часи. Сьогодні ми з вами зробили певні припущення з цього питання. На наступних уроках ми продовжимо вивчення цієї теми.


Домашнє завдання

На дозвіллі прислухайтеся до музики природи – шурхоту листя, шуму дощу, співу пташок. Уявіть, які музичні інструменти краще передадуть цю музику.Урок 2. ЯК ВИНИКЛА МУЗИКА (ПРОДОВЖЕННЯ)
Дата:
Мета: ознайомити дітей з тим, як виникла музика. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

На минулому уроці ми з’ясували, що першими виникли ударні інструменти. А як же виникли духові та інші групи інструментів?


Виникнення духових інструментів

Зрозуміло, що за допомогою різних музичних звучань можна розповісти набагато більше і цікавіше, ніж звуками лише одного інструмента.

У своїх піснях і танцях первісна людина розповідала про небезпечне полювання, криваві сутички зі звірями. Вона описувала таємничий і страшний ліс, де співають небачені птахи, передавала у звуках і дзюрчання струмка, і гуркіт грози…

Як же виникли духові інструменти? Випадково зазвучало від подуву вітру порожнє стебло очерету. Людина помітила це і навчилася робити інструменти, звук яких утворюється від вдування повітря в трубку.

Духові інструменти також почали створювати із кісток тварин, у яких просвердлювали отвори.

До речі, про очерет, який заспівав, складено багато казок, легенд. Пригадаємо одну з них.


Легенда

Одного разу, як розповідає давня легенда, бог лісів Пан зустрів прекрасну діву Сирингу і закохався в неї з першого погляду. Пан, голова якого була увінчана ріжками, а ноги з копитцями, не сподобався Сиринзі. І вона кинулася від нього геть. Пан помчав за нею і майже наздогнав на березі Річки. Але Сиринга звернулася до Ріки з благанням, щоб та вкрила її від козлоногого Пана. Почула річка благання Сиринги і перетворила її на очерет. Сумний Пан вирізав з очерету співучу сопілку і з того часу не розлучався з нею…


Виникнення струнних інструментів

А як могли виникнути струнні інструменти? Випускаючи стрілу з мисливського лука, людина почула чарівний звук, і зазвучала струна.

Так у різних куточках планети з'являлися різноманітні музичні інструменти, що наслідували природу: одні – спів пташок, інші – шум морської хвилі або завивання вітру.

Слухання. Спів пташок

Слухання. Луї Клод Дакен, «Зозуля»

Аналіз твору

Порівняйте «музику природи з музичним твором.

Якими музичними засобами можна імітувати звуки довкілля?

Спробуйте передати за допомогою музичної інтонації спів пташки.
Творче завдання

Спробуйте утворити музичний інструмент із звичайної ручки або інших предметів, що вас оточують. Подумайте, як це зробити.


Розучування пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової
Підсумки уроку

Перші музичні інструменти звичайно були дуже простими, примітивними. Але їх виникнення стало величезним кроком у розвитку як самої людини, так і музичного мистецтва взагалі.


Домашнє завдання

Знайдіть цікаву легенду або казку про музичні інструменти, розкажіть її однокласникам.Урок 3. МОВА МУЗИКИ
Дата:
Мета: пригадати такі поняття як «мелодія», «гармонія», «лад», «тоніка», «динаміка», «темп». Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

Щоб навчитися розуміти мову музики, треба відрізняти основні елементи, з яких вона складається, відчувати своєрідні властивості кожного з них


Елементи музичної мови

Найважливішим елементом музичної мови є мелодія – «душа музики». Коли ми наспівуємо без слів та без супроводу улюблений мотив, - звучить лише мелодія. Це – основна думка вокального чи інструментального твору.Мелодія – музична думка, образний зміст якої виражений одним голосом.
Також дуже важливим елементом музичної мови є гармонія, яку ми чуємо, слухаючи супровід до мелодії

Гармонія – співзвуччя, елемент музичної мови.
Зверніть увагу: музичні звуки, поєднуючись один з одним, сприймаються по-різному. Одні – як стійкі. На них композитор і закінчує піню або інструментальну п’єсу. А інші звуки викликають відчуття незавершеності і вимагають руху до стійкого звуку.
Лад – об’єднання звуків, різних за висотою, що тяжіють один до одного.

Тоніка – це найстійкіший, основний звук ладу.
Пригадайте, які бувають лади? (Мажорний і мінорний)
Звичайно, композитор не може передати всю красу музики, не використовуючи динаміку. Завдяки динамічним відтінкам музика стає виразнішою й емоційнішою. В перекладі з грецької мови слово «динаміка» означає «сила». Отже, цей елемент музичної мови пов'язаний із гучністю звучання.

Виразність музики, її характер і настрій залежить і від швидкості виконання твору – темпу. Основний темп виконання музичного твору позначається італійським терміном на його початку.

Allegro – швидко;

Vivace – жваво;

Andante – спокійно;

Moderato – помірно, стримано;

Adagio – повільно.
Творче завдання

Роздивіться репродукції картин із циклу «Соната весни» видатного литовського художника та композитора Мікалоюса Чюрльоніса. Поясніть, чому одна з них називається «Анданте», а інша – «Алегро». Аргументуйте та обговоріть різні версії.


Відомості про композитора

П.І.Чайковський (1840-1893) походив із українського роду Чайок. Прадід композитора народився під Кременчуком.

Свої перші враження композитор отримав від народних пісень, які полонили його своєю красою. Музикою майбутній композитор почав займатися ще в дитинстві. З відкриттям Петербурзької консерваторії Чайковський стає її учнем і закінчує цей заклад із срібною медаллю.

П.І.Чайковський створив велику кількість прекрасних музичних творів найрізноманітніших жанрів. Усю свою творчість він присвячував красі природи, боротьбі людини за щастя.

Творчість Чайковського охоплює опери, всесвітньо відомі казкові балети («Лебедине озеро», «Лускунчик», «Спляча красуня»), симфонії, концерти тощо.

За своє життя П.Чайковський багато подорожував. Він відвідував Італію, Німеччину, Францію, Чехію і, навіть – Америку. І скрізь, де він був, композитор слухав і записував народні пісні.


Слухання. П.І.Чайковський, «Італійська пісенька», «Старовинна французька пісенька» з «Дитячого альбому»

За своє життя П.Чайковський багато подорожував. Він відвідував Італію, Німеччину, Францію, Чехію і, навіть – Америку. І скрізь, де він був, композитор слухав і записував народні пісні. Так у «Дитячому альбомі» з’явилися: «Італійська пісенька», «Неаполітанська пісенька», «Старовинна французька пісенька», «Німецька пісенька».

Слухаючи твори П.Чайковського, простежте за елементами музичної мови.
Аналіз прослуханих творів

Як засоби виразності допомагають створити музичні образи, передати настрої творів?
Демонстрація пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової
Розучування пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової

1.За веселковим, за небокраєм

Хтось на сопілці чарівно грає.

А чи то грає, чи то здається,

Чи пісня лине із мого серця?
Приспів:

Над моїм краєм,

Над моїм містом

Пісня лунає

Голосом чистим.

Пісня злітає

У світ широкий.

Веселка грає

На семи нотах.
2.В чарівній пісні слова чудові

Всі кольорові, всі веселкові.

Краплинки сонця у кожнім слові.

Краплинки щастя теж кольорові.

Приспів.
3.За веселковим, за небокраєм

Срібні дзвіночки хтось розсипає.

На тих дзвіночках веселка грає,

Пісня лунає над рідним краєм.

Приспів.
Виконання пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової
Підсумки уроку

Засоби музичної виразності мають важливе значення у створенні образу, настрою, характеру твору. Якщо ви навчитеся аналізувати особливості музичної мови, то навчитеся розуміти те, що хотів донести до слухачів композитор.


Домашнє завдання

Проспівати улюблену пісню, змінюючи такі засоби музичної виразності, як темп, ритм, мелодію, динаміку.Урок 4. МОВА МУЗИКИ
Дата:
Мета: продовжити знайомство із засобами музичної виразності (тембр), розглянути поняття «вокаліз. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

На минулому уроці ми почали знайомитися з основними засобами музичної виразності. Давайте їх пригадаємо. Це мелодія, гармонія, лад, динаміка, темп.


Засоби музичної виразності

У музичній мові дуже важливий ще один елемент – тембр. Його також називають «звуковою фарбою». За допомогою тембрів ми розрізняємо голоси співаків і характер звучання музичних інструментів.


Тембр – це забарвлення звуку, яке властиве певному голосу або інструментові.
Людський голос теж має тембр. Кожен голос має своє неповторне забарвлення. За тембрами людські голоси розрізняються таким чином:

 • Сопрано – найвищий жіночий або дитячий голос;

 • Альт – низький жіночий або хлоп’ячий голос;

 • Тенор – високий чоловічий голос;

 • Бас – найнижчий чоловічий голос.

Різні тембри притаманні й інструментам. Вони залежать від матеріалу, з якого створений музичний інструмент, від майстерності музиканта-виконавця тощо.


Відомості про композитора

Сергій Васильович Рахманінов (1873-1943) – видатний російський композитор, піаніст і диригент. Він почав займатися музикою в 4 роки, під керівництвом матері, а в 9 років був прийнятий до консерваторії. Найближчою людиною він уважав бабусю, яка влітку забирала його до свого маєтку. Там він навчився слухати і розуміти духовну музику.

У роки навчання в консерваторії Рахманінов із великим успіхом виступав перед слухачами не лише як піаніст, а й як автор своїх творів.

Музика С.Рахманінова відрізняється надзвичайною мелодійністю і співучістю, передає найрізноманітніші почуття людини.

Творчий шлях С.Рахманінова Неодноразово перетинався з культурно-мистецьким життям Києва та інших міст України. 18 жовтня 1893 року в Київському оперному театрі С.Рахманінов диригував своєю першою оперою – «Алеко». У рік київської прем’єри «Алеко» були видані романси Рахманінова за творами Т.Шевченка – «Дума» й «Полюбила я на печаль свою» - у вільному перекладі російського поета Олексія Плещеєва.

Свій «Вокаліз» С.Рахманінов присвятив видатній оперній співачці Антоніні Неждановій.


Слухання. С.Рахманінов, «Вокаліз»

Вокаліз – це музичний твір без слів для виконання голосом у супроводі музичного інструмента або оркестру.
Прослухайте твір С.Рахманінова «Вокаліз» у різному виконанні: віолончель та фортепіано, фортепіано, голосу з оркестром.
Аналіз прослуханого твору

Як змінилось забарвлення музики?

Який варіант виконання вам сподобався найбільше?

Охарактеризуйте тембри інструментів та голосу, які ви почули.

Поміркуйте, чи став би цей твір зрозумілішим для слухачів, якщо б він був написаний на поетичний текст.
Творче завдання

Спробуйте перетворити пісню, яка вам подобається, на вокаліз. Проспівайте.


Розучування пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової
Виконання пісні «Музика», Г.Струве, І.Ісакової
Підсумки уроку

Надзвичайно важливим засобом музичної виразності є тембр, адже він надає творові певного забарвлення. Саме в цьому ми переконалися на прикладі твору С.Рахманінова «Вокаліз».


Домашнє завдання

Доберіть тембри голосів для створення вокальних образів героїв улюбленої казки.Урок 5. МУЗИКА СТАРОДАВНІХ ЕПОХ. МУЗИКА ДАВНЬОГО ЄГИПТУ ТА КИТАЮ.
Дата:
Мета: познайомитися з музичною культурою давніх епох, зокрема з музикою Давнього Єгипту та Китаю. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

Міфи і легенди всіх народів фіксують уявлення людей про музику як могутню силу, що здатна впливати на природу, приборкувати тварин та зцілювати людей.


Музика Давнього Єгипту

Як можна помітити, зображення музикантів у творах скульптури і живопису свідчать про те, що важлива роль у музиці Давнього Єгипту належала струнним інструментам.

Вважається, що давні єгиптяни одними з перших народів світу винайшли арфу. Збереглися розповіді про давньоєгипетських музикантів, що вміли грати на арфі так чарівно, що ці звуки навіть зцілювали різні хвороби. Велика єгипетська арфа, що була більшою за зріст людини, пізніше набула різних форм та розмірів, поширюючись світом.
Слухання. Єгипетська музика (музична реставрація)

Музика – це мистецтво, яке існує тільки під час виконання. Якщо її не записати, вона може зникнути.

Через те, що до нас не дійшли нотні записи єгипетської музики, ми дуже орієнтовно уявляємо, як могла звучати їхня музика. Однак збереглися музичні інструменти та їхні зображення, що «розповідають» нам про стародавню музику. Сучасні фахівці, зокрема іспанський музикант Рафаель Перес Арройо спробували відтворити для нас давньоєгипетську музику.

Аналіз прослуханого твору

Порівняйте прослухану музику із знаменитими фаюмськими портретами, які збереглися з давніх часів.

Хто її виконує? Можливо, ви спробуєте відкрити таємницю давньоєгипетської музики? Запропонуйте свою версію: якою вона могла бути?
Слухання. К.Дебюссі, «Місячне сяйво»

На якому інструменті виконується соло в музичному творі К.Дебюссі? З поданих слів оберіть ті, які характеризують звучання цього інструмента: прозоре, світле, бурхливе, ніжне, плавне, рішуче, урочисте, яскраве.


Музика Давнього Китаю

Перші згадки про китайську музику трапляється в легендах, пізніше – у документальних свідченнях. Музика була обов’язковою під час придворних ритуалів. Щоб повідомляти імператору про настрої народу, спеціально обрані люди постійно подорожували країною та записували почуті пісні. Потім ці записи увійшли до відомої «Книги пісень» - однієї з найстародавніших збірок пісень і гімнів.

Вважалося, що за допомогою музики можна викликати дощ, вплинути на зростання рослин.

Споглядаючи плинність природних стихій, китайські музиканти створили свій особливий лад, який називається пентатоніка.

Китайська музика в основному була одноголосна, іноді застосовувалися другі і треті голоси, які лише допомагали звучати першому голосу.

Китайські музичні інструменти – різноманітні. Найпоширенішими з них вважалися флейти з очерету (сяо), серед струнних – цитра (цинь) і скрипка (ерху). Багата група ударних інструментів – барабани, гонги, дзвіночки тощо.


Творче завдання

Порівняйте картини Уїльяма Тернета та Клода Моне. Яка з них, на вашу думку, може бути ілюстрацією до музики Клода Дебюссі?


Демонстрація пісні «Золота зіронька», Н.Май
Розучування пісні «Золота зіронька», Н.Май

1.Золота, золота зіронька у небі,

Із небес спогляда, дивиться на тебе.
Приспів:

Золоті промінці падають додолу,

Щастя зичать усім. А біди – нікому.
2.Золота, золота зіронька ранкова.

Розцвіта, розквіта в небі волошковім.

Приспів.
Виконання пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової
Підсумки уроку

В різних країнах музична культура розвивалася по-різному. І сьогодні ми з вами познайомилися із двома стародавніми країнами – Єгмптом і Китаєм. Їх музична культура неповторна, своєрідна і цікава.


Домашнє завдання

Намалюйте свою ілюстрацію до твору К.Дебюсі «Місячне сяйво»
Урок 6. МУЗИКА СТАРОДАВНІХ ЕПОХ. МУЗИКА СТАРОДАВНЬОЇ ГРЕЦІЇ
Дата:
Мета: розглянути музичну культуру Стародавньої Греції; познайомитись із творчістю К.Глюка. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

Свідчення про музику Стародавньої Греції збереглися в літературі, написах на колонах, розписах керамічних ваз.


Музика Стародавньої Греції

Музика відігравала важливу роль у житті давніх греків. Вона звучала під час різних свят, театральних вистав. Головним учасником їх був хор, спів якого пояснював події, що відбувалися на сцені.

Мудрець Сократ, до речі, стверджував: «Кращий танцюрист – кращий воїн». Під час танців стародавні греки, подібно первісним мисливцям, дуже правдоподібно інсценували битву з ворогом.

Виконуючи войовничі танці, їхні учасники надягали пурпурні плащі, брали в руки зброю, запалені смолоскипи, і розпочиналися… сценічні «військові навчання».


Слухання. Кристоф Віллібальд Глюк, опера «Орфей та Евридіка» (фрагмент), мелодія Орфея
Греки вірили в чарівну силу музики. Про це свічать різні стародавні міфи.

Так, солодкоголосий Орфей, коли вдаряв по струнах своєї золотої кіфари, ставав могутнішим за богів. Тому що в ці чарівні миті не боги, а пісня Орфея володарювала над світом. Вся природа підкорювалася чудовій музиці. Зачувши звуки прекрасної мелодії, навіть дерева і скелі зсувалися з місць. Слухаючи його спів, утихомирювалися неприборкані потоки водоспаду, а люті звірі плакали, як діти…


Аналіз прослуханого твору

Як композитор втілює ідею життєстверджуючої сили музики Орфея?
Творче завдання

На багатьох гербах різних країн з’являються музичні інструменти. Спробуйте створити музичний герб своєї родини.


Розучування пісні «Золота зіронька», Н.Май
Виконання пісні «Веселкова», О.Янушкевич, М.Ясакової
Підсумки уроку

Сьогодні ми з вами завершили вивчення музичних культур різних країн. Це була цікава, неперевершена подорож, в якій ми зробили багато відкриттів.


Домашнє завдання

Знайдіть літературні твори – вірші, казки, легенди, у яких розповідається про музичні інструменти.Урок 7. МУЗИКА ЯК ВИД МИСТЕЦТВА (УЗАГАЛЬНЕННЯ)
Дата:
Мета: узагальнити та перевірити знання дітей з даної теми.
Музична вікторина

 1. Пер Нергард, «Образ шуму»

 2. Л.Дакен, «Зозуля»

 3. П.Чайковський, «Італійська пісенька»

 4. П.Чайковський, «Старовинна французька пісенька»

 5. С.Рахманінов, «Вокаліз» (ф-но)

 6. Єгипетська музика

 7. С.Рахманінов, «Вокаліз» (голос з оркестром)

 8. К.Дебюссі, «Місячне сяйво»

 9. С.Рахманінов, «Вокаліз» (віолончель та фортепіано)

 10. К.Глюк, «Мелодія Орфея»


Виконання вивчених пісень

 1. «Музика»

 2. «Веселкова»

 3. «Золота зіронька»


Урок 8. ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ. У ВІНОЧКУ НАРОДНИХ ПІСЕНЬ
Дата:
Мета: розглянути народну музику різних країн. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

Пісню називають душею народу. Вона – унікальний феномен, який супроводжує людину від її народження протягом усього життя. З давніх-давен людина розповідала в піснях про все те, що її оточувало, хвилювало. З народної пісні ми дізнаємося про побут, родинне життя, традиції та обряди народу. Величезна кількість пісень, різних за жанрами, й нині зберігається в пам’яті людей і передається від покоління до покоління.


У віночку народних пісень

Кожен народ у світі має свою особливу – народну – музику, в якій відображається його історія, природа і доля. Мабуть, неможливо зрозуміти той чи інший народ, якщо не почуєш народних пісень.

Своєрідність африканської народної пісні відображено у музичному діалозі: один виконавець співає або грає фразу, а інші – імпровізують музичну відповідь на неї.

Україна здавна славиться своїми піснями. Талановитий народ створив унікальне розмаїття історичних і побутових, ліричних і жартівливих, танцювальних і дитячих пісень. Музика і спів супроводжували роботу і відпочинок, свято і церковну службу.

Родинні пісні відтворюють все розмаїття людського життя. Ніжні мелодії колискових дитина вперше чує від матусі. На весіллі співають весільні пісні. У ліричних піснях оспівується кохання, а негативні риси – лінь, байдужість, недбалість – висміюються у жартівливих або сатиричних піснях.
Слухання. Французька народна пісня «Братик Яків»

Слухання. Українська народна пісня «Дівка Явдошка»
Аналіз прослуханих творів

Порівняйте пісні. Які їх особливості? Про що вони розповідають? Що висміюється в цих піснях? Який характер пісень? До якого жанру їх можна віднести? Які риси характерні для народної пісні?

Пригадайте інші жартівливі народні пісні, які ви знаєте. Про що в них співається?
Творче завдання

Яку з українських народних пісень, що співалися в родині або у школі, можна інсценувати? Виконайте її з однокласниками «в ролях».


Демонстрація української народної пісні «Чи не той то Омелько»
Розучування української народної пісні «Чи не той то Омелько»

1.Чи не той то Омелько, (3р)

Що жне жито помаленьку.
2.Цілу жменю до смерку (3р)

Жне Омелько в холодку.


3.Він нажав пів снопа, (3р)

Та й хвалиться, що копа.


4.Він нажав цілий сніп, (3р)

Та й говорить – десять кіп.


5.А він жита не жав, (3р)

В борозенці лежав.


6.А як сяде за обід – (3р)

Із Омелька ллється піт.


7.Пообідавши, Омеля (3р)

Завалився спать в постелю…


8.Ти ледачий, наче пень, (3р)

Жменю жнеш за цілий день.


Виконання пісні «Золота зіронька», Н.Май
Підсумки уроку

Без народної пісні не може існувати народ. Пісня – це важлива сторінка в житті кожної людини. Тож давайте йти дорогами життя разом з піснею.


Домашнє завдання

Заспівати українську народну пісню, яку люблять у вас в родині.Урок 9. ПІСНЯ-ДУША НАРОДУ. КАЛЕНДАРНО-ОБРЯДОВІ ПІСНІ
Дата:
Мета: познайомити дітей з календарно-обрядовими піснями. Прививати любов до української культури та звичаїв. Розвивати естетичні смаки та вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

У прадавні часи люди обожнювали сили природи, вірили в те, що магічними діями можна домогтися кращого врожаю.

Існували пісні, які співалися під час різних народних свят та обрядів. Ці пісні тісно пов’язані зі стародавніми язичницькими віруваннями. Наші пращури-слов’яни вірили в сили природи, в духів. Вони вважали, що обрядовими піснями можуть вплинути на природні стихії: викликати дощ чи вимолити в сонечка тепла.
Види календарно-обрядових пісень

У кожну пору року виконувалися особливі календарно-обрядові пісні. Вони повинні були забезпечити успіхи людини в господарюванні, добрий урожай, щастя в родинному житті. Наприклад: на сільських майданах і галявинах співали веснянки і гаївки, під час Зелених свят – русальні пісні, на Івана Купала – купальські. Пісня жнив люди співали жниварські, славлячи землю за те, що дала їм гарний урожай.


Слухання. Календарно-обрядові пісні (на вибір вчителя)
Аналіз прослуханих творів

До якої пори року належать ці пісні?

Що вас вражає в цій музиці?

Що ви уявляєте, слухаючи її?
Розучування української народної пісні «Чи не той то Омелько»

Виконання пісні «Золота зіронька», Н.Май
Підсумки уроку

Календарно-обрядові пісні – це картина життя українського народу, його вірувань, сподівань, надій.


Домашнє завдання (за бажанням)

Дізнайтеся у дорослих, які календарно-обрядові пісні або пісні-ігри вони знають. Чи співали вони їх, коли були маленькими? Які правила виконання цих пісень запам’ятали? Разом підготуйте розповідь «Улюблена українська народна пісня моєї родини».Урок 10. ПІСНЯ – ДУША НАРОДУ. ІСТОРИЧНІ ПІСНІ
Дата:
Мета: познайомити дітей з українськими історичними піснями. Прививати любов до української народної культури, звичаїв Розвивати естетичні смаки дітей, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

Український народ має цікаву та досить складну історію. Сторінки цієї історії знайшли своє місце в українських піснях.


Історичні пісні

В історичних піснях розповідається про важливі події або відомих народних героїв. Найдавніші історичні пісні пов’язані з добою козаччини, оспівують українських козаків-патріотів, вони називаються козацькі .

Козаки не могли жити без доброї пісні, без музики. Вони грали на бубнах і трубах, але найчастіше – на бандурах і кобзах. За часів козаччини на Україні було багато кобзарів – співців-мандрівників, яких осліпили вороги в неволі. Та навіть незрячими вони зберегли свій бойовий дух. Мандруючи Україною, кобзарі в думах і піснях оспівували доблесть і славу героїв, красу рідного краю. Нерідко поводирями в них були діти, підлітки. (Ілюстрації українських кобзарів на малюнках Опанаса Сластіона, ілюстрація пам’ятника кобзарю Остапу Вересаю у с.Сокиринці на Чернігівщині)
Слухання. Українська народна пісня «За світ встали козаченьки»

За переказами, автором пісні «За світ встали козаченьки» вважають легендарну піснярку з Полтавщини Марусю Чурай. Створена вона була як лірична, але поступово так полюбилася козакам, що перетворилася на маршову, похідну. Пісня має кілька варіантів.Аналіз прослуханого твору

Про що розповідається в пісні?Охарактеризуйте засоби музичної виразності. Який характер пісні? Яких козаків можна уявити?
Творче завдання

Виберіть ударний музичний інструмент та створіть ритмічний супровід до пісні.


Слухання. М.Лисенко, увертюра до опери «Тарас Бульба»

Мелодії народних пісень у своїх творах використовували багато композиторів. В увертюрі до опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка ви почуєте мелодію народної пісні.


Аналіз прослуханого твору

Мелодія якої пісні звучить в оркестровому виконанні?

Порівняйте характер мелодії української народної пісні «За світ встали козаченьки» та увертюри до опери. Що змінилося?

Порівняйте засоби виразності творів (ритм, характер мелодії, темп, динаміку).
Відомості про композитора

Микола Віталійович Лисенко (1842-1912) – славетний український композитор, засновник української класичної музики, диригент, піаніст, педагог.

Рід Лисенків походить із козацької старшини часів Богдана Хмельницького, засновником роду вважається легендарний козацький гайдамацький ватажок Вовгура Лис, сподвижник Максима Кривоноса. Батько М.Лисенка, Віталій Романович, був військовим, а на схилі віку, коли вийшов у відставку, займався етнографічними дослідженнями, гарно співав українські пісні, вправно добирав акомпанемент на фортепіано.

Нащадок давнього шляхетського роду, Микола Лисенко поєднав у собі заповідану предками відданість національній ідеї та музичне обдарування. З дитячих років він полюбляв музику. Його мати була прихильницею європейської та російської класики. Помітивши музичні здібності сина, з 5 років почала вчити його гри на фортепіано. У 9 років Микола написав свій перший музичний твір – граційну «Польку», видану батьком у подарунок до дня народження сина. Також дуже полюбилися хлопчику українські народні пісні, обряди, свята.

Коли Микола виріс і став відомим композитором, він працював майже у всіх музичних жанрах. У спадщині митця є опери «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Різдвяна ніч» та інші. Він започаткував жанр дитячої опери, написавши для дітей три музичні казки: «Коза-Дереза», «Пан Коцький», «Зима і весна».

Протягом усього життя він збирав український пісенний фольклор, творчо застосовував його у власній музиці, сягнувши справжніх духовних вершин українського народу.


Демонстрація пісні «Козацькому роду нема переводу», М.Балеми, М.Воньо та П.Карася
Розучування пісні «Козацькому роду нема переводу», М.Балеми, М.Воньо та П.Карася

1.Сяяли на сонці шаблі запорожців,

Як вони на конях гнали ворогів.

Козацькому роду нема переводу –

Лине його слава з далечі віків.
Приспів:

Гей, співай, козаки,

Про любов, про землю свою святую.

Славте, гей, козаки,

Волю золотую.
2.Наші козаченьки, славні запорожці

Вірними шаблями очищали світ.

Козацькому роду нема переводу –

Прапор малиновий кличе у похід.

Приспів.

3.Квітне наша доля, наче маки в полі,

І ранкове сонце виплива з дібров.

Козацькому роду нема переводу –

Козаки в колисках виростають знов.

Приспів
Виконання української народної пісні «Чи не той то Омелько»


Підсумки уроку

Козацька сторінка займає важливе місце у житті кожного справжнього українця. І кожного дня підростають на нашій землі маленькі козаченьки, які будуть прославляти і захищати нашу Батьківщину.


Домашнє завдання

Намалюйте ілюстрацію до знайомої вам історичної пісні.
Урок 11. НАРОДНІ МУЗИЧНІ ІНСТРУМЕНТИ
Дата:
Мета: познайомити дітей з народними музичними інструментами, музикою троїстих музик. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики.
Вступ

Знайомство з народною музичною культурою важко уявити без опису самих музичних інструментів. У світі існує величезна кількість народних музичних інструментів. Вони різні за формою, створені з різних матеріалів, по-різному оздоблені.


Народні музичні інструменти

Найвідомішими українськими народними інструментами є сопілка, скрипка, кобза, бандура,ліра, коза, цимбали, бубен.

Інструменти багатьох народів світу часто подібні. Так, стародавня кобза – улюблений інструмент кобзарів, була попередницею бандури. Подібний інструмент існує в різних країнах під такими назвами: «kopuz» у Туреччині, «kopus» у Хорватії, «koboz» в Угорщині, «cobza» в Румунії тощо.

Волинка – шотландський народний інструмент, а в Україні та Польщі її називають «козою», тому що вона зроблена у вигляді своєрідного мішка з козиної шкіри.

Королева струнних – скрипка, почала свій шлях із царини народних інструментів. Про скрипку створено багато легенд і казок. Здавна її голос можна почути під час весіль і селянських гулянь. Звичайно, що на той час скрипка звучала зовсім по-іншому. Струни поскрипували під смичком, і тому люди вважали її спочатку досить простим інструментом.

Важливу роль у побуті українського села відігравали троїсті музики. Це народний інструментальний ансамбль, який виступав на народних святах, весіллях, ярмарках.

(Ілюстрації троїстих музик)Роздивіться малюнки і визначте, на яких інструментах грають троїсті музики.

Як ви гадаєте, які за характером мелодії найчастіше виконували троїсті музики?
Слухання. Українська народна пісня «Як ішов я з Дебречина додому» у виконанні троїстих музик
Аналіз прослуханого твору

Який характер твору?

Які інструменти звучать?

У чому незвичність виконання цієї пісні?

Чи можна назвати це виконання сучасним?
Слухання. Шотландські награвання «Грай, волинко»
Аналіз прослуханого твору

Які інструменти звучать?

Який інструмент виконує соло?

Порівняйте з українською музикою троїстих музик
Українська народна казка «Чарівна скрипка»

Жив колись на світі бідний русин. Кожної ночі йому снився син – красивий, високий юнак. Але то був лише сон. Не було у бідняка ані сина, ані багатства – одне лихо в хаті. Пішов бідняк найматися до графа.

- Підеш молотити, - сказав граф, - а за роботу візьмеш те, що в постоли нападає.

Русин погодився. Цілий місяць махав він ціпком і щодня приносив у постолах заробіток. Нарешті провіяв зароблене зерно, постелив на полотні, щоб просохло. Але горобці склювали усе до зернятка.

Побачив це русин, розгнівався.

- Не гнівайся, добрий чоловіче, - запищало щось в нього за спиною.

Нахилився русин і помітив золоте зернятко…

Русин посіяв золоте зернятко під вікном хати. Тричі на день носив воду з річки, щедро поливав, але нічого не сходило.

Та одного ранку русин почув за вікном гарну музику, що схвилювала його душу. Глянув – а на тому місці, де було посіяне зернятко, виросла дивна яблуня. На її гілках висіли не яблука, а скрипки з зеленими і жовтими смугами. Здивувався русин і вийшов у двір.

- Добридень, батьку! Я ваш син Петрик. – І з яблуні зіскочив сонний хлопчик зі скрипкою.

Ще більше здивувався чоловік.

- А що то за скрипка? – питає.

- А то така скрипка, що як погладжу на ній зелені лінії, то омолоджується добро, а як торкнуся жовтих – старіє зло.

…Одного разу в неділю узяв Петрик свою скрипку й пішов у село. Бачить – на вигоні танцюють люди, хоч не грають ні скрипка, ні цимбали. Всі такі потомлені, що ледь на ногах тримаються.

- Що ці люди роблять? – питає Петрик у селян.

- Весілля грають, - сказав один дід. – Та граф їх зовсім змучив роботою.

Погладив хлопчина зелені смужки скрипки й заграв так весело, що навіть листя на деревах зашелестіло. Люди пожвавішали й розвеселились. Усі пішли до запального танку.

А граф вийшов на балкон палацу і рота розкрив від подиву:

- Бачу, що музика надала вам сили. Завтра маєте пробити у горі великий прохід, щоб увесь Черемош міг туди текти!

Вранці узяли люди кирки, лопати й пішли до гори. Дні, тижні, місяці працювали, і пробили тунель.

Подивився граф і каже:

- Тепер побудуйте всередині гори високий палац з великими залами й просторими світлицями.

Але в бідних людей вже не було сил. Пішли вони до хати, де жив Петрик. Покликали хлопця:

- Ти дав нам силу видовбати тунель, а тепер полишив у біді?

…Петрик торкнувся зелених смужок скрипки, приклав смичок до струн й заграв коломийку. Люди помолодшали, стали сильними – і побудували великі зали й просторі світлиці.

Коли все було готово, граф покликав гостей до палацу. Пішов туди й Петрик. Граф помітив його й закричав:

- Як ти насмілився сюди прийти?!

І наказав граф слугам викинути зухвалого хлопця. Та Петрик погладив жовті смуги скрипки й заграв. У палаці все одразу затихло. Граф згорбився, зігнувся, руки його затремтіли.

Петрик вийшов за ворота і закрив їх назавжди. Пройшли роки. Про графа ніхто й не згадував. А про Петрика та його чарівну скрипку розповідають і зараз.
Розучування пісні «Козацькому роду нема переводу», М.Балеми, М.Воньо та П.Карася
Виконання української народної пісні «Чи не той то Омелько»
Підсумки уроку

Не дивлячись на всі негаразди, український народ завжди вмів і любив розважатись. І в цьому чудово допомагали народні інструменти, які створювали на святах та гуляннях відповідний настрій.


Домашнє завдання

Знайдіть у літературі або Інтернеті цікаві відомості про походження народних інструментів. Розкажіть про них на уроці.Урок 12. НАРОДНІ ІНСТРУМЕНТИ (ПРОДОВЖЕННЯ)
Дата:
Мета: познайомити дітей з народними музичними інструментами, музикою троїстих музик. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики.
Вступ

На минулому уроці ми розпочали цікаву подорож у світ народних музичних інструментів. Сьогодні ми продовжимо подорожувати.


Народні музичні інструменти

Старовинний народний інструмент часів Київської русі – гуслі – належить до струнної групи. В сучасних Україні та Угорщині народний інструмент, схожий на гуслі, називається цимбали. (Ілюстрації гуслі та картина В.Васнєцова «Гуслярі»)

Ударні та шумові інструменти є в кожного народу, вони також дуже різні. У багатьох країнах здавна поширені брязкальця, наповнені зернами або іншими предметами. Спочатку їх використовували для подання сигналів, а пізніше – для ритмічної організації музики. Невід’ємною частиною музики різних народів є барабани. Прості у виготовленні, ці інструменти не вимагають особливих навичок гри, тому існують у сотнях різновидів.

В Україні найпоширенішим ударним інструментом у народній музиці є бубон (решітка). Легкий дерев’яний обідок, обтягнутий з одного боку шкірою, - це найпростіша конструкція бубна, що був відомий в Україні ще за давніх часів. Сучасні матеріали, металеві дзвіночки, тарілочки, гарне оздоблення змінили вигляд бубна, що завжди супроводжував танцювальну музику. Вони входили до складу полкової музики Війська Запорізького, як і тулумбаси – барабани, що нагадують литаври. (Ілюстрації цих інструментів)Слухання. Африканська народна музика «Танець духів» (фрагмент)

Слухання. Японська народна музика «Танець дощу»
Аналіз прослуханих творів

Порівняйте африканську та японську музику. У чому відмінність?

Доберіть слова, які розкажуть, що нагадують звуки барабанів.
Демонстрація норвезької народної пісні «Чарівний смичок»
Розучування норвезької народної пісні «Чарівний смичок»

1.Прийшов у село музикант-старичок,

В руках музиканта – чарівний смичок.

Ударив у струни – зібрався народ.

Танцює, співає, сміється село.
2.Проходив багач – як почув скрипаля,

То враз його заздрість за душу взяла.

- Продай свою скрипку! Тобі заплачу,

За неї віддам я всього досхочу!


3.Ні! Скрипку свою я тобі не продам.

Дорослим потрібна вона й дітлахам.

Під звуки її веселиться народ,

Танцює, співає, сміється село!


Виконання пісні «Козацькому роду нема переводу», М.Балеми, М.Воньо та П.Карася
Підсумки уроку

Народних інструментів у світі велике розмаїття. Виглядають вони інколи однаково, але називаються по-різному.


Домашнє завдання

Знайдіть або вигадайте загадки про музичні інструменти.Урок 13. НАРОДНІ ТАНЦІ

Дата:
Мета: познайомити дітей з народними танцями різних країн. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики, повагу до народної музики інших країн.
Вступ

Мистецтво танцю сягає своїм корінням глибокої давнини. Танці виникли як прояв емоцій і почуттів людини, яка намагалася виразити їх у рухах. Спочатку вона намагалася імітувати в танці поведінку тварин і птахів, потім – жести, що відображали певні трудові процеси. Це сприяло розвитку танцювальних рухів. Танці виконувалися із супроводом.


Народні танці

Національним танцем українського народу є гопак – своєрідне змагання між танцюристами. Назва танцю походить від вигуку «гоп!». Щоб танцювати цей веселий і запальний танок, треба бути спритним і міцним. Адже гопак – танець, для виконання якого потрібна неабияка фізична сила.

У минулому гопак виконували переважно чоловіки. Вважалося, що елементи гопака використовувались у бою. У рухах гопака козаки повторювали рухи вершника, підскакували та крутились у повітрі, відпрацьовували володіння шаблею.

Зараз гопак танцюють переважно молоді хлопці та дівчата на сцені, під час свят, на весіллях.

Народний танець часто зображують на картинах. (Картина І.Рєпіна, «Гопак»)

Козачок – веселий рухливий танець, що виник у середовищі воїнів-козаків. Зазвичай це парний танець, де виконавці змагаються між собою в танцювальній майстерності.

Ритуальний танець аркан виконували чоловіки в колі перед військовими виступами. Танець повинен був перевірити воїна на міцність і витривалість, а хто не витримував і розривав руки піж час танцю, того проганяли з кола.


Слухання. Український танець «Гопак»
Аналіз прослуханого твору

Який характер танцю? Поміркуйте: якщо не танцювати, то що б можна було робити під музику гопака?
Слухання. М.Мусорський, гопак із опери «Сорочинський ярмарок»

Гопак неодноразово використовувався не лише в українській, а й російській оперній і симфонічній музиці.


Відомості про композитора

Модест Петрович Мусорський (1839-1881) – відомий російський композитор. У дитинстві він жив у маєтку батьків у Псковській губернії. Враження дитинства, проведеного в селі, визначили напрям і характер його творчості. Мати навчала хлопчика гри на фортепіано. Няня розповідала йому народні казки, і хлопчик під їх враженням імпровізував на фортепіано.

Проте в родині Мусорських ніхто не сприймав музичні заняття Модеста серйозно. І за сімейною традицією десятирічного хлопця відвезли в Петербург до військової школи. Майже 10 років Модест Петрович успішно опановував військові науки, став офіцером і був прийнятий до Преображенського полку. Але любов до музики перемогла: Мусорський покинув військову службу і цілковито присвятив себе мистецтву.

У своїй творчості композитор приділяв значну увагу вокально-хоровій музиці. Він написав такі відомі опери, як «Борис Годунов», «Хованщина», «Сорочинський ярмарок» тощо, вокальний цикл «Дитяча», фортепіанний цикл «Картинки з виставки» тощо.

Мелодіями українських народних пісень та сценами народного гумору сповнена його опера «Сорочинський ярмарок» за повістю Миколи Гоголя. Музична мова Модеста Мусорського дуже оригінальна та наближена до живих інтонацій розмовної мови. Твори композитора наповнені яскравими та самобутніми образами-картинами.
Танцювальна імпровізація

(Звучить гопак) Спробуйте виконати рухи цього запального танцю.


Розучування норвезької народної пісні «Чарівний смичок»
Виконання пісні «Козацькому роду нема переводу», М.Балеми, М.Воньо та П.Карася
Підсумки уроку

Сьогодні ми познайомилися з народними українськими танцями. А на наступному уроці здійснимо подорож танцями інших народів.


Домашнє завдання (за бажанням)

Знайдіть приклади використання українських народних танців у творчості професійних композиторів.
Урок 14. НАРОДНІ ТАНЦІ
Дата:
Мета: познайомити дітей з народними танцями різних країн. Розвивати естетичні смаки дітей, прививати їм любов до української народної музики, повагу до народної музики інших країн.
Вступ

Народні танці в кожній країні має свої певні особливості, що залежить від менталітету народу. Тож, продовжуємо нашу танцювальну подорож.


Народні танці

Кожен народ має свої танці, які є своєрідною візитною карткою країни. Так, найвідомішими є польські танці – полонез, мазурка, краков’як, угорський – чардаш, грузинський – лезгинка, іспанські – болеро та фламенко, російські – бариня, камаринська, кадриль.

Полонез – це урочистий танець-хода, який виконується в помірному темпі. Спочатку це був народний танець, яким розпочиналися сільські свята. Він також виконувався під час повернення селян з польових робіт; супроводжувався невеликим інструментальним ансамблем, який іноді складався лише зі скрипалів. Пізніше полонезом за традицією розпочинали бали, підкреслюючи урочистий, піднесений характер свята.

Усім відомий угорський танець чардаш. Він складається з двох частин.: Повільної, патетичної та швидкої, стрімкої. Чардаш танцюють чоловіки і жінки. Жінки одягнені в традиційні широкі спідниці, зазвичай червоного кольору, які під час кружляння набувають характерної форми.

Надзвичайно темпераментною є грузинська лезгинка. Образи, які використовують у ній танцюристи, вражають уяву навіть досвідчених глядачів. Дівчина рухається в образі «лебедя», зачаровуючи граціозною поставою і плавними рухами рук. Хлопець рухається в образі «орла», чергуючи повільний і стрімкий темпи, які дівчина має враховувати, змінюючи темп виконання свого танцю.

Надзвичайно колоритні за своїми мелодіями й особливо ритмами народні танці Іспанії, зокрема болеро. Цей темпераментний танок виконується із супроводом гітари та кастаньєт.

Відомими російськими танцями є бариня, камаринська, кадриль. Характерною особливістю російського танцю є водіння хороводів. І це не випадково. Коло, його кругова композиція – подоба сонця – бере початок із старовинних обрядів та ігрищ слов’ян, що поклонялися могутньому богу сонця Ярилу.

Слухання. Вітторіо Монті, «Чардаш» для скрипки і фортепіано

Аналіз прослуханого твору

Який характер танцю? Скільки частин у творі? Які за характером ці частини? З поданих слів оберіть тв., які характеризують чардаш: запальний, бурхливий, мрійливий, повільний, швидкий, маршоподібний.
Слухання. А.Хачатурян, лезгинка з балету «Гаяне»

Порівняйте прослухані танці. У чому їх особливості? Які засоби музичної виразності підкреслюють їх характерні риси?

Відомості про композитора

Арам Ілліч Хачатурян (1903-1978) – вірменський композитор, диригент, педагог. До 19 років він не знав нотної грамоти, не чув симфонічного оркестру, не відвідував оперних і балетних вистав. Але музика постійно звучала в його родині. З малих років Арам слухав майстерний спів батька під акомпанемент народних інструментів, рідні вірменські пісні, які співала мати. Хлопчик не міг не полюбити музику. Враження дитинства, тонке відчуття і прихильність до народної музики Кавказу – через багато років усе це проявилось у його творчості. Музичну освіту здобув у Московській консерваторії, писав музику в різних жанрах. У спадщині композитора – балети «Гаяне» і «Спартак», інструментальні концерти, п’єси для віолончелі та фортепіано, музика до кінофільмів.


Демонстрація французької народної пісні «Танець каченят»

Розучування французької народної пісні «Танець каченят»

1.Я веселе каченя,

Бо танцюю я щодня

І співаю я щодня:

«Кря-кря, кря-кря!»

Подивіться, бегемот,

Величезний бегемот

Дуже розкриває рот:

«Кря-кря, кря-кря!»

Приспів:


Радісно навколо,

Безтурботно нам.

Йди до нас у коло

І стань маленьким ти каченям!

2.Слід за мною, раз-два-три.

Мій танок ти повтори,

Усі рухи повтори,

Ось так, ось так.

І гойдається трава,

Нашу пісеньку співа,

Дуже весело співа:

«Кря-кря, кря-кря!»

Приспів.

Виконання норвезької народної пісні «Чарівний смичок»
Підсумки уроку

Ось і завершили нашу цікаву танцювальну подорож. Танець, як і пісня, є уособленням народу, його духу, почуттів.


Домашнє завдання (за бажанням)

Перегляньте приклади африканських та японських народних танців у Інтернеті та визначте їхні характерні особливості.Урок 15. НАРОДНА МУЗИКА У ТВОРЧОСТІ КОМПОЗИТОРІВ
Дата:
Мета: розглянути приклади використання народної музики у творчості професійних композиторів. Розвивати естетичні смаки дітей прививати любов до слухання музики, вміння аналізувати прослухані твори.
Вступ

З великою увагою і глибокою шаною вивчають музичний фольклор професійні композитори. Народна творчість надихає їх, підказує сюжети й теми.


Народна музика у творчості композиторів

Народні пісні й танці можна почути в музиці різноманітних жанрів. Найпоширенішим способом використання народної музики в авторській є обробка мелодій пісень і танців, які збагачують не тільки мистецтво рідного краю, а й світову культуру загалом.(Пригадайте, хто з композиторів використовував народну музику у своїй творчості)

Обробка – це видозмінення музичного твору шляхом використання різноманітних засобів музичної виразності.

Окрім простих вокально-хорових обробок, поширений ще один спосіб використання народної музики у творчості композиторів – створення варіацій на тему пісень чи танців. У цьому випадку народні мелодії збагачуються ще й тембровим звучанням певного інструмента або оркестру.Варіації (з латинської – зміна, різноманітність) – музичний твір, у якому основна мелодія звучить кілька разів, набуваючи різноманітних змін: мелодичних, ритмічних, ладових, гармонічних тощо.

(Наведіть приклади інструментальних творів різних композиторів, в основу яких покладені варіації на тему народних пісень чи танців).
Відомості про композитора

Микола Дмитрович Лееонтович (1877-1921) – український композитор, хоровий диригент і педагог. Народився в селі Монастирок на Поділлі в родині священика. В дитинстві навчався музики під керівництвом батька, який грав на віолончелі, скрипці, гітарі, керував хором. Професійну освіту здобув у Кам’янець-Подільській семінарії. Завдяки гарному голосу і прекрасним музичним здібностям юний Микола став диригентом хору семінаристів. Після закінчення навчання вчителював у сільських школах Поділля, Донбасу, викладав у Музично-драматичному інституті ім. Лисенка в Києві, організовував хори, самодіяльний симфонічний оркестр. У Петербурзькій придворній капелі навчався на регента (диригента хору).

Основу спадщини митця складають неперевершені обробки українських народних пісень для хору. Найвідоміші з них – «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть».

Леонтович є одним із найчастіше виконуваних українських композиторів завдяки «Щедрику», різдвяній мелодії, відомій в усьому світі під назвою «Колядка дзвонів» («Carols of the Bells»).

Коли вперше американські космонавти вирушили в міжзоряний простір, то з-поміж музичних творів узяли «Щедрика» Миколи Леонтовича. Цей твір співають повсюдно у Франції, Англії, Голландії, Польщі, країнах Латинської Америки. Особливою популярністю він користується в Канаді та США.
Слухання. Українська народна пісня «Щедрик» в обробці М.Леонтовича у виконання дитячого ансамблю «Carol of the Bells»

Слухання. Ассія Ахат, парафраз на тему М.Леонтовича «Щедрик» з альбому «Homo Novus»

Відомі різні варіанти обробок української народної пісні «Щедрик»: українською й англійською мовами, у виконанні дитячого ансамблю й у формі варіацій у сучасному інструментальному звучанні.

Назва «Щедрик» походить від старовинного українського обряду щедрування – побажання щедрого вечора на Новий рік. Це одна з обрядових народних пісень – щедрівок. Мелодія пісні складається лише з одного чотиризвучного мотиву, який багаторазово повторюється.
Творче завдання

Спробуйте створити обробку пісні, яка вам подобається. Що змінилося?


Демонстрація української щедрівки «Добрий вечір тобі, пане господарю!»

На Різдво, як відомо, українці співають колядки, а на Новий рік – щедрівки з величанням господаря, господині, з привітанням усім членам родини. За давньою традицією, святкування Щедрого вечора супроводжувалось обходом хат із побажанням людям щастя, доброго здоров’я, достатку і добробуту в Новому році.


Розучування української щедрівки «Добрий вечір тобі, пане господарю!»

Добрий вечір тобі, пане господарю!


Приспів:

Радуйся!


Ой радуйся, земле, -

Син Божий народився!(Приспів виконується після кожного рядка)
Застеляйте столи та все килимами.

Та кладіть калачі з ярої пшениці.

Бо прийдуть до тебе три празники в гості.

А що перший празник – Рождество Христове.

А що другий празник – святого Василя.

А що третій празник – свято Водохреща.


Розучування французької народної пісні «Танець каченят»
Підсумки уроку

Народна музика – це невід’ємна частина нашого з вами життя. Вона супроводжує нас повсякденно, допомагає пережити всі негаразди та щасливі моменти. Народні мотиви ми сприймаємо з раннього дитинства з першою маминою колисковою і проносимо через все життя.


Домашнє завдання (за бажанням)

Знайдіть відомості про українських та зарубіжних композиторів, використовували у своїй творчості народні мотиви, дарували їм «друге» життя.
Урок 16. НАРОДНА МУЗИКА (ПІДСУМОК)
Дата:
Мета: перевірити знання учнів з даної теми
Музична вікторина

 1. А.Хачатурян, «Лезгинка» з балету «Гаяне»

 2. «Щедрик», в обробці М.Леонтовича

 3. В.Монті, «Чардаш» для скрипки і фортепіано

 4. Японська народна музика «Танець дощу»

 5. Український народний танець «Гопак»

 6. Африканська народна музика «Танець духів»

 7. М.Мусорський, «Гопак» із опери «Сорочинський ярмарок»

 8. М.Лисенко, увертюра до опери «Тарас Бульба»

 9. «Як ішов я з Дебречина додому», у виконання троїстих музик

 10. Українська народна пісня «Дівка Явдошка»

 11. Шотландські награвання «Грай, волинко»

 12. Українська народна пісня «За світ встали козаченьки»


Виконання вивчених пісень

 1. «Добрий вечір тобі, пане господарю!»

 2. «Танець каченят»

 3. «Чарівний смичок»

 4. «Козацькому роду нема переводу»

 5. «Чи не той то Омелько»

 6. «Золота зіронька»


Тестові завдання

1.Виберіть правильне визначення • в народних ліричних піснях оспівуються історичні події;

 • в народних ліричних піснях оспівується кохання;

 • в народних ліричних піснях оспівуються негативні риси людини.

2.Виберіть правильне визначення

 • під час Зелених свят виконували жниварські пісні;

 • під час Зелених свят виконували гаївки;

 • під час Зелених свят виконували русальні пісні.

3.Виберить правильне визначення • в щедрівках славили господаря дому та його родину, бажали їм добробуту, достатку;

 • в щедрівках славили прихід весни та пробудження природи;

 • в щедрівках славили землю за те, що дала урожай, оспівували закінчення жнив.

4.Виберіть правильне визначення • «За світ встали козаченьки» - це колискова пісня;

 • «За світ встали козаченьки» - це жартівлива пісня;

 • «За світ встали козаченьки» - це історична козацька пісня.

5.Виберіть правильне визначення • оперу «Тарас Бульба» написав М.Мусорський;

 • оперу «Тарас Бульба» написав А.Хачатурян;

 • оперу «Тарас Бульба» написав М.Лисенко.

6.Виберіть правильне визначення • троїсті музики – це народний інструментальний ансамбль;

 • троїсті музики – це хоровий колектив;

 • троїсті музики – це танцювальний колектив.

7.Виберіть варіант з назвами народних інструментів • орган, тромбон, віолончель;

 • волинка, бубон, гуслі;

 • рояль, туба, контрабас.

8.Виберіть правильне визначення • тулумбас – це угорський народний інструмент;

 • тулумбас – це китайський народний інструмент;

 • тулумбас – це інструмент Війська Запорізького.

9.Виберіть варіант з назвами українських народних танців • гопак, козачок, аркан;

 • кадриль, болеро, чардаш;

 • лезгинка, мазурка, фламенко

10.Виберіть правильне визначення • балет «Гаяне» написав В.Монті;

 • балет «Гаяне» написав М.Леонтович;

 • балет «Гаяне» написав А.Хачатурян.

11.Виберіть правильне визначення • М.Леонтович – засновник української класичної музики;

 • М.Лисенко – засновник української класичної музики;

 • А.Хачатурян – засновник української класичної музики.

12.Виберіть варіант з назвами російських народних танців • бариня, камаринська, кадриль;

 • болеро, фламенко, лезгинка;

 • аркан, чардаш, краков’як.


Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconКонкурсу за обраним фахом Галузь знань 02 «Культура і мистецтво» Спеціальність 025 «Музичне мистецтво»
Творчий конкурс з фаху «Музичне мистецтво» складають абітурієнти, які вступають на спеціальність «Музичне мистецтво», спеціалізації:...
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconО. П. Глазова рідна мова плани-конспекти уроків 9 клас Другий семестр
Текст як поняття лінгвістики тексту. Змістова цілісність тексту
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconТелебачення. Кіно. Музика клас Мазур О. Г. с. Покутинці,2014. – 69с. Посібник являє собою плани-конспекти уроків до теми
Посібник являє собою плани-конспекти уроків до теми «Мистецтво». (Телебачення. Кіно. Музика) до підручника А. М. Несвіт (Підручник...
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconКалендарно-тематичне планування з Мистецтва у 8 класі
...
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconКлас Музичне мистецтво. Тема:інтонація : Знайомство з феєю інтонацією. Дата Мета:• ознайомити учнів з поняттям
Клас Музичне мистецтво. Тема:інтонація : Знайомство з феєю інтонацією. Дата
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconКультури І мистецтв
«Бакалавр» 020204 «Музичне мистецтво», 020104 «Народна художня творчість» та освітньо-кваліфікаційним рівнем «Спеціаліст» 02020401...
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconПрограма вступних випробувань на здобуття освітньо ступеня «Магістр» Галузь знань 02 «Культура І мистецтво»
На дану спеціальність приймаються особи, які мають вищу освіту за освітнім ступенем «Бакалавр» 020204 «Музичне мистецтво», 020104...
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconУроку №1 : Живописець правди, оборонець добра Григір Тютюнник. Життєвий і творчий шлях письменника, цікавий епізод з його життя
Система уроків з української літератури за новою програмою для 7-го класу по темі
Конспекти уроків музичне мистецтво 5 клас І семестр за новою навчальною програмою iconКонспект уроку (За новою програмою, 5 клас) До 200-річчя з Дня народження Т. Г. Шевченка
...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка