Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок»Скачати 468,7 Kb.
Дата конвертації21.01.2018
Розмір468,7 Kb.
ТипКонтрольна робота

НВК «ЗОШ III отупеня – дитячий садок» с. Млинове

З досвіду роботи

Система уроків з теми «Жуль Верн. «Пятнадцятирічний капітан»

Зарубіжна література 6 клас

Підготувала вчитель зарубіжної

літератури Коханюк Ж. М.- 2016 -

У посібнику вміщено зразки уроків, не традиційних за формою організації навчального процесу, які допомагають вчителю урізноманітнювати структуру уроків і методи роботи, навчити учнів діяти творчо і самостійно, враховуючи індивідуальні особливості учнів, їхні інтереси. Посібник призначений для вчителів зарубіжної літературиЗміст

І. Вступ


ІІ.Розробки уроків з теми «Жуль Верн «П»ятнадцятирічний капітан»

Урок №1

Тема. Жуль Верн - автор пригодницьких науково - фантастичних творів

Урок №2

Тема. Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан ».

Урок №3

Тема. Образ Діка Сенда – п”ятнадцятирічного капітана

Урок №4

Тема. Образ Геркулеса в романі Жуля Верна “П”ятнадцятирічний капітан”

Урок №5

Тема: Засудження рабства в романі Ж.Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.

Урок №6

Тема.Романтика подорожей у романі Ж.Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

Урок №7

Тема: Велич науки і знань, людяність і безкорисливість відважних мандрівників у романі Жуля Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.

Урок №8

Тема. Розвиток зв»язного мовлення.Письмовий твір за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

Урок №9

Тема.Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок»Вступ

Нестандартні уроки – це спеціальна форма організації пізнавальної діяльності, яка має конкретну, заздалегідь визначену мету - створити комфортні умови для навчання, за яких кожен учень відчує свою успішність, інтелектуальну спроможність. Організація інтерактивного навчання передбачає моделювання життєвих ситуацій, використання рольових ігор,спільне розв»язання проблеми на основі аналізу обставин і ситуацій.Під час такого навчання школярі вчаться бути демократичними,спілкуватися з іншими людьми, логічно мислити, приймати продумані виважені рішення.

Я вважаю, що інтерактивне навчання – це засіб для досягнення на уроці тієї атмосфери, яка найкраще сприяє співробітництву, надає можливість якнайповніше реалізувати особистісно орієнтовані підходи до учнів. Учитель має можливість раціональніше розподілити свій час для підготовки помічників.

В основу досвіду покладено пошуки вдосконалення уроку, пов»язані з формами організації навчальної діяльності.

Уроки, які я пропоную, розроблені відповідно програми і відповідають її вимогам.

Дібрані завдання мають на меті вдосконалення навичок текстологічного аналізу, тому реалізуються через індивідуальні, колективні та групові форми роботи.

Враховуючи вік учнів, на деяких уроках пропоную елементи гри, речення з продовженням, кросворди, використання комп»ютерних технологій.

Використання інноваційних технологій сприяє зацікавленню предметом, активізує діяльність учнів, сприяє розвитку логічного та критичного мислення.

Урок №1

Тема. Жуль Верн - автор пригодницьких науково - фантастичних творівСлайд №1

Мета. Ознайомити учнів із життям і творчістю французького письменника Жуля Верна , допомогти осягнути його творчі задуми, дати поняття про пригодницький роман;

розвивати вміння слухати, аналізувати, узагальнювати набуті знання, навички писати рекламу;

формувати інтерес до творів Жуля Верна; інтерес до читання ,виховувати, високі моральні якості.

Обладнання: портрет Ж.Верна, виставка його творів, текст роману Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан»,мультимедійний проектор

Слайд №2

Хоч би там що я писав, хоч би там що я

вигадував, я завжди стою на ґрунті дійсності.

Вже близька та пора, коли наукові відкриття

перевершать силу уяви.

Жуль Верн

Ніхто на світі не прожив би без мрії…

Леся Українка

ХІД УРОКУ

І .Мотивація навчальної діяльності

На столі вчителя предмети: корабель, перо, книга, глобус.

Як вони пов'язані між собою? Якій людині вони можуть належати? (Людині, що любить мандри, книги.)

Такі речі могли належати й відомому французькому письменников Ж. Верну, який розповідав у своїх творах про подорожі й пригоди, про розумних та сміливих людей. Слайд №3

II.Вивчення нового матеріалу

Сьогодні Ж. Верн завітав до нас на урок

1. Інтерв'ю з Ж. Верном

(У ролі письменника — учень, добре обізнаний з біографією романіста, питання учні готують заздалегідь).

Ж. В е р н. Я дуже радий бачити ще одне покоління моїх читачів.

Я завжди вірив у силу людини, її розум, здатність змінити життя на землі на краще за допомогою науки.

Я готовий відповісти на ваші запитання.

1-й учень. Де і коли Ви народилися?

Ж. В е р н. У 1828 р. У Франції, у м. Нант.

2-й учень. Ким були Ваші батьки?

Ж. Верн. Батько був юристом і наполягав на тому, щоб і я пішов цією дорогою. Але сталося по-іншому.

3-й у ч е н ь. Як Ви вчилися в школі?

Ж. Верн. Загалом добре. Але улюбленими предметами, за які я з легкістю отримував вищі бали, були французька мова та література.

4-й учень. Які події дитинства запам'яталися Вам на все життя?

Слайд №4

Ж. В е р н. Я завжди хотів вирушити у морську подорож. І, коли мені було 11 років, я втік із дому і найнявся юнгою на шхуну, яка відпливала до Індії. Але батьки розшукали мене й повернули додому, а у велику навколосвітню подорож я все ж таки вирушив, але пізніше, коли вже став дорослим.Слайд №5

5-й учень. Яку освіту Ви здобули?

Ж. Верн. Підкорившись бажанню батьків, після ліцею я продовжив навчання у Паризькій школі права. Закінчивши її й отримавши диплом юриста, я переконав батьків, що моє справжнє покликання — література й театр. Життя моє тоді було нелегким, але я жодного разу не пошкодував про свій вибір.

6-й учень. Коли до Вас прийшла слава?

Ж. Верн. У 1863 р., коли був надрукований роман «П'ять тижнів па повітряній кулі». У цьому творі я передбачив місцезнаходження тоді ще не відкритих витоків Нілу, «сконструював» аеростат з температурним управлінням.

7-й учень. У чому секрет Вашого успіху?

Ж. Верн. Я завжди любив життя, пригоди, мандрівки, прагнув мішатися про цей прекрасний світ якомога більше, дуже багато й наполегливо працював. Нагородою за це стала любов багатьох поколінь читачів до моїх книжок.

8-й учень. Що б ви побажали сучасним дітям?

Ж. Ве р н. У своїх книгах я попереджав, що наукові відкриття можуть не тільки приносити людству не тільки користь, але й шкоду. Я хотів би, щоб ви пам'ятали про це, коли сідаєте за комп'ютер, перед екраном телевізора, користуєтесь мобільним телефоном. Цими винаходами людство може пишатися, але в усьому треба знати міру. Не забувайте про чудову природу нашої землі, подорожуйте рідним краєм та чужими містами й морями, бережіть екологію нашої планети, щоб чисте повітря й воду могли мати не тільки ви, але й наступні покоління.

2. Виставка книг Ж. Верна (демонструються через проектор)

«Бібліотекарі» розповідають про зміст книг.

Слайд №6

Першою книгою, яка принесла письменникові славу, був роман «П'ять тижнів на повітряній кулі» (1863). Головний герой — сміливий дослідник доктор Фергюссон організував експедицію на повітряній кулі, зробленій за його проектом. Роман відкрив серію творів Ж. Верна під назвою «Незвичайні подорожі».

«Подорож до центра Землі» (1864) належить до жанру фантастики. Герої твору переживають нелегкі випробування, бачать минуле нашої планети та її читачів.

Слайд №7

Слайд №8

Романи «Із Землі на Місяць» (1865) та «Навколо Місяця» (1870) описують космічну подорож в артилерійському снаряді, випущеному з гармати.Слайд №9

Найзнаменитіший роман Ж. Верна — «Діти капітана Гранта» (1868). Щоб урятувати свого батька, його дітям та екіпажеві судна потрібно розгадати загадку: географічні дані на записці, що розмита водою, не дають однозначної відповіді про місцезнаходження капітана Гранта.Слайд №10

Відомі й улюблені багатьма романи «20 тисяч льє під водою» (1870) та «Таємничий острів» (1875). Героєві першого твору, капітанові Немо, щоб залишити несправедливий і жорстокий світ, довелося збудувати човен під назвою «Наутілус»Слайд №11

6) Дуже популярний роман «П'ятнадцятирічний капітан» (1878) — цікава й повчальна книга. Юнак, що не має великого досвіду, повинен стати капітаном і з гідністю виходить переможцем з усіх складних і небезпечних ситуацій, у які потрапляє він та екіпаж судна «Пілігрім».

3. Топоніміка романів Ж. Верна. «Розплутуємо нитку» (див. рис), називаємо роман і місце, де відбуваються події.

Слайд №12

4.«Винаходи» Жуля ВернаСлайд №13

Учитель. Захоплені сучасники називали Ж. Верна «всесвітнім мандрівником», «чарівником», «пророком», «провидцем», «винахідником без майстерні». Що ж «винайшов» Ж. Верн? Про це ви дізнаєтесь, якщо пройдете лабіринтом.Слайд №14

(Космічний корабель, підводний човен, гелікоптер, ракета з реактивним двигуном, звукове кіно, далекобійна артилерія)

3 . Повідомлення вчителя про історію написання твору "П'ятнадцятирічний капітан" (1878)
Вчитель: Сьогодні ми познайомимося з одним з творів Жюля Верна – «П’ятнадцятирічний капітан». Історія його написання така: Коли синові письменника Мішелю виповнилося 15, батько задумав зробити йому незвичайний подарунок. Він подарував йому... Діка Сенда, головного героя його нового роману «П'ятнадцятирічний капітан».

Дік Сенд повинен був стати для сина прикладом для наслідування.

4. Бесіда з учнями про їхні враження від твору та його героїв.
- Підніміть руки, хто прочитав або почав читати цей твір.
- Поділіться своїми враженнями від твору та його героїв.

ІІІ.Актуалізація знань про роман.


- До якого жанру можна віднести твір Ж. Верна «П’ятнадцятирічний капітан»? (якщо виникають труднощі даю підказку: це вірш? байка? оповідання? роман?)

Слайд №15


- Пригадайте що таке роман, дайте визначення? (Це великий за обсягом і складний за будовою твір, часто зі значною кількістю дійових осіб, у якому детально зображуються певні життєві по дії чи явища)

Роман (франц.rоman - романтичний) - один із жанрів епічної розповідної літератури; великий, складний за будовою, прозовий (рідше віршований) епічний твір, у якому широко охоплені життєві події, глибоко розкривається історія формування характерів багатьох персонажів. Роман може бути історичним, побутовим, соціально-філософським, пригодницьким тощо.

Пригодницький (авантюрний) роман (франц.aventure - пригода) - великий за обсягом, переважно прозовий твір із гострим динамічним сюжетом та пригодницькими ризикованими ситуаціями.

З-поміж великої кількості літературних жанрів Жюль Верн віддавав перевагу роману. Роман дає автору змогу докладно показати історію формування того чи іншого характеру, дослідити певну проблему та вільно пересуватися як у просторі, так і в часі. Існує багато різновидів роману: автобіографічний, історичний, пригодницький тощо.

Слайд №16

В основі пригодницького роману лежить якась пригода, незвичайна подія, часто - небезпечна подорож. Для пригодницького роману характерний напружений динамічний сюжет, насичений таємницями, загадками, незвичайними подіями і несподіваними поворотами в їхньому розвитку (спочатку зачитую визначення, потім диктую їм).Ознаки пригодницького роману:

соціальні мотиви;

волелюбні настрої;

герої-мандрівники, вчені, дослідники - розумні, вольові, сміливі, шляхетні люди;

наявність інтриги, таємниці;

незвичайність сюжету;

географічне тло.
Головний герой пригодницького роману, як правило, - герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна особистість, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна людина. «П'ятнадцятирічний капітан» є пригодницьким романом.
Цей твір належить і до так званих географічних романів. У основі його сюжету - географічна помилка: замість Південної Америки герої роману потрапляють до Африки. При цьому маршрут подорожі «Пілігрима» з одного океану до іншого вивірений до милі й науково обґрунтований. ІV.Словникова робота. Слайд № 17

Пілігрим ( від старонімецького piligrim та латинського peregrinus – чужоземець)


 1. Богомолець, паломник, що йде на поклоніння до “святих місць”

2.( перен.) Мандрівник, подорожній.

Пропоную учням самим визначити, у якому значенні використовується це слово, та надаю їм можливість поміркувати, чому саме таку назву мав корабель.V.Підсумки.

1.Бесіда

1.Які факти життя і творчості Ж. Верна вразили вас найбільше?

2.Чому пригодницькі романи Ж. Верна називають ще «науковими романами» або пригодницько – географічними?

3. Знайдіть ознаки пригодницького роману в цьому творі.

4. Чи виникло у вас бажання прочитати інші твори Ж. Верна?

IV. Домашнє завдання Слайд №18

Прочитати І частину роману «П'ятнадцятирічний капітан» .

Опрацювати статтю підручника

Вивчити визначення жанру роману та особливості пригодницького роману.

Урок №2

Тема. Уславлення сили людського характеру в романі Ж. Верна «П'ятнадцятирічний капітан ».

Мета. Навчити учнів аналізувати художні образи і текст; удосконалювати навички виразного читання; розвивати усне монологічне та діалогічне мовлення школярів, уміння використовувати під час відповіді цитати з тексту; виховувати мужність та доброту, відвагу та здатність до самопожертви заради життя інших, наполегливість у досягненні поставленої мети.

Обладнання: мультимедійний проектор, текст роману

Багато великого є на світі, але

немає нічого величнішого, ніж людина

Софокл

І.Зміст роботи. ІІ.Оголошення теми та епіграфа уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів .

Розгадайте кросворд і назвіть,що є головним у пригодницькому романі.

1


2


3

4
5


67


По горизонталі.1.Назва шхуни із роману«П'ятнадцяти річний капітан». 2.Ім'я негра, що відзначався величною силою. 3.Кузен місіс Уелдон. 4.Кличка собаки. 5.Країна, в якій була розвинена работоргівля. 6. Прізвище хазяїна шхуни. 7. Прізвище капітана.По вертикалі:1. Один із аспектів наукових, пригодницько-географічних романів Жуля Верна

ІV. Робота з текстом.

Як називалося судно на якому пливли герої?

Розкажіть про пасажирів. Чому вони опинилися на «Пілігримі»?

Що ви дізналися про екіпаж корабля?

Які почуття викликають у вас герої твору? Слайд

Знайдіть у тексті описи зовнішності героїв. Доповніть їх усними характеристиками. Слайд

Які герої з»являються на борту «Пілігрима»?

Зачитайте уривки, присвячені потерпілим з «Вальдека»

Хто, крім людей, був на затонулому кораблі?

Розкажіть, що дивного було в поведінці Дінго? Як він ставився до людей на «Пілігримі»?

V. Слово вчителя.

— Жуль Верн у романі «П'ятнадцятирічний капітан» показав силу людського характеру на прикладі героїв, які керувалися у своїх вчинках законами добра, справедливості, сили волі, готовністю прийти на допомогу. І сьогодні ми поговоримо про тих героїв роману, що стали справжнім прикладом справжньої людини.

VІ.Бесіда

Що на вашу думку, означають слова «сила людського характеру»? (Готовність прийти на допомогу, здатність до самопожертви, наполегливість у досягненні поставленої мети)

Які герої роману виявляють силу характеру в скрутних ситуаціях? (Капітан Халл, місіс Уелдон, Дік Сенд,Геркулес)

Які провідні риси характеру притаманні кожному з героїв? (Рішучість, сила духу, сила волі,сміливість, гідність, честь, готовність завжди прийти на допомогу)

Як Жуль Верн розкриває жіночі образи в романі?( Місіс Уелдон - любляча мати, хороша дружина; їй притаманні рішучість, доброта, гордість, честь, терплячість, милосердя. Нянька Джека - темношкіра Нен – добра. Мужня, вірна, горда.)

VІІ. Переказ епізодів, у яких розкривається сила людського характеру.

VІІІ. Колективне складання схеми «Справжня людина роману «П'ятнадцяти річний капітан» Жуля Верна. Слайд

ІХ. Підсумки уроку. Які труднощі виникли в героїв роману на морському шляху? Слайд

Як поводилися герої в цих складних обставинах? Які риси характеру вони проявили? Як ставилися одне до одного?

Що, з точки зору Жуля Верна, означає бути «справжньою людиною»?

Як, на вашу думку. Можна виховати в собі високі моральні риси характеру?

Чого навчили вас герої роману?

Б. Шоу говорив «Людина – що цегла: обпалюючись вона стає твердою». Чи відповідає характерам героїв роману цей вислів? Доведіть свою думку.Слово вчителя. Дійсно, діти, вірно говорив Софокл «Багато великого є на світі, але немає нічого величнішого, ніж людина»
Х . Домашнє завдання

1.Написати твір – роздум “Як стати справжньою людиною?”

2.Дібрати цитатний матеріал для характеристики Діка Сенда

Урок №3

Тема. Образ Діка Сенда – п”ятнадцятирічного капітана

Мета. Вчити учнів характеризувати літературного героя, поглибити знання про особливості зображення героя в епічному творі;

розвивати уміння працювати з цитатним матеріалом,визначати основні риси героя,давати обгрунтовані відповіді, чітко висловлювати свою думку;

виховувати у школярів сміливість, мужність, відданість, відповідальність, наполегливість у досягненні своєї мети.

Обладнання. Пазли з висловом епіграфом, текст роману, мультимедійний проектор.

Чого не знає людина?

Людина не знає тільки межі своєї сили.

Монгольська народна мудрість

Слайд

Хід уроку

І.Робота в парах

Подивіться на вислів, записаний на дошці. Як ви гадаєте, чого не знає людина?Дізнатися про це ви зможете, правильно склавши пазли, що у вас на партах.

Учитель. Дік Сенд — один із улюблених героїв Ж. Берна. Письменник наділив п'ятнадцятирічного капітана найкращими моральними рисами, які притаманні Людині.

В образі Діка Сенда втілені мужність, наполегливість, рішучість, відданість, чого бракувало Мішелю, синові Ж.Верна. Батько хотів, щоб про його сина, який на час створення роману був п'ятнадцятирічним юнгою, говорили так, як сказав капітан Халл про Діка Сенда: «Дік Сенд стане колись гордістю американського флоту».

Словесне малювання.

— Спираючись на портретну характеристику Діка Сенда, подану письменником, розкажіть, яким ви уявляєте юнака. Які художні деталі портрета допомагають розкрити та краще зрозуміти характер, поведінку, моральні цінності героя?

3. Робота з текстом. Слайд

Що вам відомо про дитинство Діка Сенда?

Прокоментуйте, як до нього ставляться інші персонажі твору (капітан Халл, місіс Уеддон, Джек, Геркулес).

Як це характеризує героя?

—Які підстави дали можливість капітану Халлу зазначити, що «Дік Сенд стане колись гордістю американського флоту»?

Знайдіть у тексті і зачитайте, як автор ставиться до свого героя. Чи співпадає авторська оцінка з вашою? Поясніть свою позицію.Слайд

Виступ учнів

Як ви розумієте такий вислів автора: «Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислюються над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі

обіцянку «стати людиною»? Обґрунтуйте свою точку зору.

Чи вдалося Діку стати саме такою людиною?

Чи легко далося Дікові Сенду рішення взяти відповідальність за долю людей на судні на себе? Чи відчував він страх перед невідомим майбутнім? Думку доведіть прикладами з тексту. Слайд

У хвилини розпачу Дік Сенд подумав: «Навіщо жити, коли не можеш нічим стати в пригоді тим, кого любиш?» Як ці слова характеризують п'ятнадцятирічного капітана? Чи можна вважати їх життєвим кредо Діка?

Капітан Халл теж висловився про Діка Сенда: «Скромність і доброта — в цих двох словах уся його вдача!» Чи згодні ви з цими словами?

Чи погоджуєтеся ви з тим, що той, «хто з дитячих літ усвідомив, що праця — це закон життя, хто змалу знає, що хліб заробляється тільки в поті чола, той завжди готовий на великі справи і в свій день знайде і волю, і силу, щоб їх здійснити». Підтвердіть свою думку фрагментами з тексту.

Розкажіть, які труднощі вдалося подолати Діку Сенду?Слайд

Яка подальша доля героя?

Складання усного твору на тему: «Як стати справжнім капітаном?»

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1.Запитання для контролю.

Які риси вдачі Діка Сенда вам найбільше подобаються?

Чи хотіли б ви мати такого друга, як Дік Сенд? Чому? У чому полягає виховне значення образу п'ятнадцятирічного капітана?3. Складання сенкану. Виступи учнів-поетів.

V. Домашнє завданняУрок №4

Тема. Образ Геркулеса в романі Жуля Верна “П”ятнадцятирічний капітан”

Мета. Продовжувати роботу над характеристикою літературного героя, вчити школярів аналізувати художній образ, ситуацію; розвивати уміння працювати з цитатним матеріалом,визначати основні риси героя, давати обгрунтовані відповіді, чітко висловлювати свою думку, особисте ставлення до проблем, порушених в романі; виховувати у школярів честь, гідність, відданість, відповідальність, готовність прийти на допомогу.

Слайд

Обладання. Мультимедійний проектор, текст роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан», ілюстрації художників до твору.

Упевнений погляд та горда постава

нового Мганнги мимоволі викликали

повагу.

Жуль Верн

ХІД УРОКУ

І.Оголошення теми, мети і завдань уроку

ІІ.Актуалізація опорних знань учнів

ІІІ.Перевірка домашнього завдання, аналіз та оцінювання.

III. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1.Бесіда.

Розкажіть, як ставилася команда «Пілігрима» до врятованих негрів з «Вальдека»? (Стосунки були добрими, дружніми.)

Хто з негрів найбільше допоміг Діку? (Геркулес.)

Чому, на вашу думку, юнак має ім'я Геркулес? (Ж.Верн назвав Геркулеса «могутньою силою»:

«Коли велет Геркулес брався за якийсь фал, то іншим не було там чого робити», «Казати Геркулесові тягти з усієї сили було вельми необачно. Велет так рвонув за канат, що мало не порвав снастей», «це дужий негр, шість футів на зріст, тяг мов та лебідка»!) Слайд

Скільки років Геркулесові? (25 – 30)

Яке походження героя? (За походженням він негр, разом з батьками жив у США, народився не рабом, як багато інших негрів, а вільною людиною)

Де працював Геркулес? (На плантації у Південній Австралії, тепер повертався додому)

2.Робота з підручником. Опишіть зовнішність герояСлайд №4

Назвіть вчинки героя.

Про які риси характеру свідчать вчинки героя?

3. Складання схеми до образу Геркулеса.Слайд №5

Який на вигляд був Мганнга? («Мганнга був із себе дуже показний: чистокровний негр, футів шість на зріст і, мабуть, дуже сильний.

Упевнений погляд і горда постава нового Мганнги мимоволі викликали повагу».)

Як ви гадаєте, Геркулес і «Мганнга», який викрав місіс Уелдон, — це одна і та сама людина? (Так.)

Чому Геркулес ризикував життям заради місіс Уелдон? (Колись місіс Уелдон і капітан Хам урятували Геркулеса та його друзів із напівзатонулого судна «Вальдек». Геркулес хотів віддячити.)

Чи вважаєте ви, що Геркулес — це та людина, яка здатна на подвиг заради своїх друзів? (Так, Геркулес — це «справжня людина», яка довела, що здатна на подвиг.)

4.Літературні загадки.

— Як ви гадаєте, як Жуль Верн натякнув або підказав читачам, що негр Геркулес — справжня героїчнаособистість? (Дав ім'я міфологічного героя.)

— Назвіть спільні риси давньогрецького героя Геракла і негра Геркулеса, літературного героя Жуля Верна? (Обоє здійснювали подвиги. Обоє мужні, сильні, безстрашні.)

Як ви думаєте, чи є щось спільне між образами Геркулеса та Діка Сенда? Адже часто літературознавці вважають їх «двійниками». (Між ними багато спільного: обоє сильні духом люди, гідні, сміливі, готові на самопожертву, на подвиг.) З якою метою письменник наділив їх спільними рисами, але різними кольорами шкіри? (Внутрішня краса людини, її моральна та духовна сутність не залежить від кольору шкіри.)

5. Переказ від імені героя.

Перекажіть від імені Геркулеса епізод «Втеча з полону».

Перекажіть епізод «Порятунок Діка Сенда».

Перекажіть від імені очевидців події епізод «Поява Мганнги в Казонде».

— Розкажіть про подорож утікачів річкою за планом:
1. Пірога, випадково знайдена Геркулесом.
2.3агата з водоростей «тікатіка».

3.Небезпечна зустріч Діка з левом «карамо».

4.Селище тубільців.

5.Харчування в дорозі.

6.Водоспад.

- Як ставляться до Геркулеса інші герої?

- Ваше ставлення до героя.

6.Висновки.

7. Домашнє завдання.

Урок №5

Тема: Засудження рабства в романі Ж.Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.

Мета. Вчити визначати риси характеру героя; допомогти з’ясувати гуманістичні погляди автора; виховувати негативне ставлення до приниження, дискримінації людини

“Работоргівля – це слово,

якому не повинно бути місця в

людський мові...”

Ж.Верн

Слайд№2

Хід уроку

І Мотивація навчальної діяльності.

-Діти, чи існує рабство сьогодні? Що вам про це відомо?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.


 • Як виникло рабство? З яких причин?

1.Про це нам повідомлять наші «історики» ( виступ учнів – істориків)

1-й учень. Рабство— це насильницьке підпорядкування однієї людини іншою або однієї групи людей іншою групою людей. У раба не має особистих прав власності, його можна продати, убити.

2-й учень. Рабство відоме з доісторичних часів, але набуло розквіту після падіння Римської імперії. У XVI — XVIII ст. в Іспанії, Португалії й Великобританії, а в Америці в XVII — XIX ст. рабська праця стала основою економіки. Мільйони африканців вивозилися з континенту до інших країн і використовувалися як безкоштовні знаряддя праці, працюючи на плантаціях, а пізніше — на мануфактурах.

Велика їх кількість помирала, але все одно вигода від подібної експлуатації була величезною.

1-й учень. Рабство в Британській імперії було заборонене в 1833 р., у США наприкінці Громадянської війни 1861—1865 рр., але нелегально продовжує існувати в деяких країнах.


 1. Закінчи речення

Рабство – це...

ІІІ.Слово вчителя

Щоб краще усвідомити, що таке рабство і які його наслідки, звернімося до розділу «Работоргівля» з роману «П'ятнадцятирічний капітан».

Жуль Берн писав: «Работоргівля! Усі знають, що означає це слово, якому б не повинно бути місця в мові людини. Цю ганебну торгівлю тривалий час із великим зиском проводили європейські країни, що володіли заокеанськими колоніями — Англія, Франція, Іспанія...»

Чимало сторінок роману присвячено жахливим картинам африканської работоргівлі. «Як важко мені описувати ці картини! - пише автор. -

Але я вважав своїм обов 'язком відтворити їх у всій їхній жахливій реальності». З якою метою, на вашу думку, автор представляє своїм читачам ці страшні звірства?

Назвіть іще твори світової літератури, де засуджено работоргівлю.

ІV.Бесіда. • Назвіть героїв роману, які займалися справою, недостойною людини. (Негору, Гарріс, Муані-Лунга, Жозеф-Антоніу Алвіш, Коїмбра.) • Як Негору та Гарріс ставилися до нещасних рабів? Що для них було найважливіше? (Жадоба до грошей, до наживи.) • Відомо, що Гарріс — американець, Негору — португалець. Як вони поводилися з білими людьми, тобто з людьми своєї раси? (У їхній ганебній справі не має значення колір шкіри людини.)

 • Чи усвідомлювали Гарріс та Негору, що вони стали на шлях знищення цілих народів? (Вони взагалі не задумувалися над світовими проблемами. Для них головне — гроші.)

Складання схеми до образів Негору та Гарріса.

IV. Закріплення вивченого матеріалу


Контрольні запитання.

 • Жуль Берн через образ Діка Сенда висловлює думку: «Деякі молоді й здорові з вигляду невільники зненацька падають мертвими... Левінґстон писав про це: «...На мою думку, це стається з вільними людьми, несподівано оберненими на рабів, які зовсім не були готові до такої долі». Як ви розумієте думку письменника?

 • Як ви думаєте, високі моральні якості людини залежать від раси?

 • Як були врятовані герої роману?

 • Як склалося їхнє подальше життя?

 • Закінчіть речення-звернення до работорговців:
  «Негр Геркулес — не «чорне дерево», а справжня Людина, гідна великої поваги, тому що...» Напишіть невеличке есе. (Зачитування есе.)

V.Підсумки. Прийом «Мікрофон»

1. Я знаю, що рабство – це…

2.Я вважаю, що рабство…

3. Я співчуваю...

VІ. Домашнє завдання Підібрати цитатний матеріал про роль науки у житті героїв.Виписати вислови відомих людей про роль науки у житті людей.Підготувати малюнки до роману (за бажанням).

Урок №6

Тема. РОМАНТИКА ПОДОРОЖЕЙ У РОМАНІ Ж. ВЕРНА «П'ЯТНАДЦЯТИРІЧНИЙ КАПІТАН»

Мета: допомогти учням усвідомити пізнавальне значення твору, визначити елементи географічного роману, показати романтику пригод, велич науки та знань у творі, поглибити знання з географії; навчати орієнтуватися у тексті роману, складати план; удосконалювати навички текстуального аналізу, «словесного малювання», розвивати логічне мислення учнів, уміння узагальнювати, робити висновки, стисло переказувати текст; виховувати повагу до наукових знань, сприяти вихованню сміливості, мужності, відваги, шляхетності.

Обладнання: текст роману Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан», виставка ілюстрацій до роману, фізична карта світу.

Світ - корабель, розум -

вітрило, думка — кермо.

Турецьке прислів'я

ХІД УРОКУ I.Оголошення теми, мети і завдань уроку

II.Актуалізація опорних знань учнів

1. Літературний диктант «Упізнайте героя» і впишіть пропущені слова.

«Тільки один чоловік на борту не був американець за походженням. Звали його ..., родом він був із..., але добре знав англійську мову. На шхуні він виконував скромну роботу... (Негору, Португалії, кока.)

Ім'я Дік — скорочене від... — дано маленькому сироті на честь жалісливого перехожого. (Ричард.)

«Дік був скупий на слова та жести. Дуже рано, в тім віці, коли ще звичайно не замислювався над майбутнім, він усвідомив своє становище й дав собі обіцянку...» (Стати людиною.)

«Дік Сенд вирушив у плавання на судні свого благодійника ..., яким командував його покровитель капітан...» (Джеймса Велдона, Халл)

«Найстарішого негра звали...» (Том.)

«Решта негрів були молоді люди від двадцяти п'яти до тридцяти років, звали їх...,...,... і...». (Бет, Остін, Актеон, Геркулес.)

«Літери ..., вигравіювані на нашийнику, — оце і все, що в'язало Дінго з минулим, яке досі так і залишилося загадкою». (С.Б.)

«Під третю годину ранку старого Тома стало хилити на сон... Тим-то він і не помітив, що на палубі прослизнула людська тінь. То був...» (Негору.)

2.Завдання: розташуйте події у їх логічній по слідовності

.

9.Розкриття таємниці літер «С» і «В».6.Пригода в термітнику.

2.Полювання на смугача.


5. Зустріч героїв з Гаррісом.
8. Втеча з факторії.

7.Ярмарка в Казонде.

3.Загибель капітана Халла та його команди.
1. Порятунок потерпілих з «Вальдека».

4.Важкий шлях «Пілігрима» до омріяного порту.

3.Знайди відповідність.

4.Виступ учнів - географів.

5. Бесіда

1. Яких ви знаєте відкривачів нових земель, мандрівників? (Кук, Колумб, Магелан та ін..)

2.А хто з них є героями Жуля Верн


Лівінгстон,Камерон,Стенлі

Які почуття викликають у вас ці люди? Чому?

III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Бесіда за змістом роману.

Розкажіть про команду шхуни «Пілігрим». (Це були наймані матроси.)

У чому полягала мета плавання «Пілігрима»? (Полювання на китів, щоб наповнити бочки китовим жиром.)

За яких обставин були врятовані потерпілі з судна «Вальдек»? (Це було напівзатонуле американське судно, яке зазнало корабельної аварії. З нього було врятовано собаку Дінго та негрів Геркулеса, Тома, його сина Бета, Остіна, Актеона.)

Чим зацікавила людей поведінка собаки? (Людей зацікавили дві обставини. Перша — це те, що вона гавкала на корабельного кока Негору. Друга — це те, що серед усіх кубиків Дінго витягав лише кубики з літерами «С» «В». Ці ж літери були на його нашийникові.)

Які трагічні події стали на шляху «Пілігрима»? (Моряки, полювавши на китів, підстрелили самку кита. Бажаючи врятувати свою дитину, вона, розлючена, перевернула човен, на якому знаходилися капітан Хам з моряками. Усі вони загинули.)

Хто став капітаном судна після загибелі капітана Халла та за яких обставин?

(Дік Сенд, п 'ятнадцятирічний юнга, так як він ясно розумів, що більше ніхто не зможе справитися з судном. Це був його обов'язок.)

Які риси, на вашу думку, необхідні людям, котрі потрапили в складну та незвичну ситуацію? (Хоробрість, вміння сконцентруватися, впевненість у власних силах, відповідальність за інших.)

Які риси характеру допомогли героям подолати всі складні перешкоди? (Почуття людської гідності, честі, взаємодопомоги та взаєморозуміння.)

Назвіть основні події небезпечної подорожі героїв. (Ураган; втрат втрата компаса; пробоїна у корпусі, в результаті якої члени екіпажу змушені були зійти на берег; помилкове визначення місцеперебування; зустріч з таємничим та підступним провідником; тяжке перебування у работоргівле; поховання Самюеля Вернера; довгоочікувана зустріч з містером Уелдоном.)

2. Перекажи епізод від імені героїв (капітана Халла, Діка Сенда, місіс Уелдон, маленького Джека та ін.). Рольова гра.

.Стисло розкажіть про героя, який найбільше вам сподобався, від його імені, за планом.

4.Зачитайте уривки з розділу «Ярмарок», які розповідають про:

- одяг і зачіски туземців;

- продукти й рослини, що вирощують африканці;

- гроші туземців;

-звичаї місцевих племен.

Зробіть висновки про своєрідність культури африканських племен.

5.Розгадуємо загадку.

Мандри та подорожі можуть бути небезпечними. Розкрийте таємницю літер С.В.

6.Учитель. Роман Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан» називають географічним. Наше завдання —перевірити це твердження та визначити основні елементи географічного роману. З цією метою проведемо дослідження маршруту подорожі членів екіпажу «Пілігрим».

Багато труднощів і нещасть випало на долю Діка Сенда та його команди. Після того, як всі випробування залишилися тільки в спогадах, юний капітан дійшов висновку: «Якби на борту «Пілігрима» я знав усе, що належить знати справжньому морякові, скількох нещасть можна було б уникнути!» Так справді, Дік Сенд — це справжня, мужня людина. І щиро жаль, що йому в час нелегких випробувань забракло важливих навігаційних знань.

Як же трапилося, що, тримаючи курс на американське узбережжя, Дік Сенд потрапив до узбережжя Екваторіальної Африки?

Уявімо, що ми прийшли на допомогу п'ятнадцятирічному капітанові. А для цього нам слід відчути себе справжніми «навігаторами» і провести дослідження шляху шхуни «Пілігрим».

Словникова робота.

Навігатор — спеціаліст із навігації.

Навігація — наука про водіння суден і літальних апаратів.

7.Робота з епіграфом.

— Подумайте, як зміст епіграфа пов'язаний з тематикою та проблематикою роману.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

І.Бесіда.


 • Які географічні відкриття ви зробили для себе?

 • Що вас найбільше вразило в мандрівці героїв?

 • Яку подію роману можна вважати основною в розвитку сюжету твору?

 • Чому Жулю Верну так важливо було розповісти про рослинний і тваринний світ Африки?

 • Як склалася подальша доля героїв роману?

V. Підсумки

Продовж речення.

Домашнє завдання.

Урок №7

Тема: Велич науки і знань, людяність і безкорисливість відважних мандрівників у романі Жуля Верна „П’ятнадцятирічний капітан”.

Мета: Пояснити причини появи нового типу науково-пригодницького роману; допомогти усвідомити пізнавальне значення твору; вчити учнів встановлювати зв'язки між ключовими епізодами твору; розвивати навички колективної роботи, образне та асоціативне мислення, творчі здібності учнів, навички виразного читання, аналізу тексту, вдосконалювати культуру мовлення; виховувати в дітей повагу до знань, любов до природи.

Обладнання: текст твору; малюнки учнів; карта світу; виставка науково-популярних книг для дітей та юнацтва,мультимедійний проектор.

Юний читач, ознайомившись із

книгами Жуля Верна, зрозуміє, що

йому дають справжні знання.

М.Салтиков-Щедрін

ХІД УРОКУ

I.Оголошення теми, мети та завдань уроку

II.Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

Прочитайте вислови відомих людей, прислів'я про роль науки і знань в житті людини, цитати з роману, які ви підібрали.

III. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя. У багатьох творах Жуля Верна — «мрія його часу... Він шукав завтрашній день поруч, перевіряв кожне відкриття, кожний патент, кожний проект...» Він пристрасно вірив у велич людського розуму, вважав, що людина здатна на найбільші звершення.К. Ціолковський стверджував, що письменник своїм математичним обґрунтуванням ідеї космічних польотів викликав у нього «роботу мозку в цьому напрямі». Саме у Жуля Верна він запозичив ідею управління дирижаблем. Захоплюючою романтикою письменник викликав непереборне бажання багатьох людей неодмінно стати мандрівником. Так академік В.В.Обручев зізнався, що став мандрівником і дослідником Азії завдяки романам Ж.Верна. Саймон Лайк, творець підводного човна, писав, що ідея збудувати човен була навіяна йому Жулем Верном. Тому вся робота Ж.Верна — «це пошуки героя, тієї людини майбутнього, трудівника і творця, якому XIX ст. могло б вручити скарби, накопичені за 80 сторіч цивілізації».

2.Бесіда.

Чи подобається вам подорожувати?

Чи сподобалося вам подорожувати разом з командою «Пілігрима»?

Які пригоди, що сталися з героями Ж.Верна, вам найбільше запам'яталися?

Назвіть імена героїв роману, яким «XIX ст. могло б вручити скарби, накопичені за 80 сторіч цивілізації».

Назвіть джерела, з яких письменник черпав нові знання, відомості про материки, острови, віддалені від Франції.

Що означало для Ж.Верна «навчати читачів,розважаючи їх»?

Давайте пригадаємо ознаки пригодницького роману.

Як ви гадаєте «П»ятнадцятирічний капітан» - розважальний твір чи навчальний посібник?

Давайте визначимо особли вості нового роману, створеного Жулем Верном.

Складання схеми «Наука і техніка у романі «П»ятнадцятирічний капітан»

Робота з картками3.Учні інсценізують «Розповідь кузена Бенедикта про себе».

Учитель. Відомо, що Бенедикт — простодушний і безстрашний. Він з усіма товаришує, нжому не заважає, має широкі знання з географії, біології. Він повністю заглиблений у науку, одержимий науковими ідеями. Але його анекдотична неуважність заважає йому в досягненні наукових відкриттів.

Аналіз образу кузена Бенедикта.

Знайдіть і прочитайте опис зовншності героя.

Опишіть поведінку героя? (Він дивак, схожий на малу дитину.)

Назвіть основні риси характеру Бенедикта. (Глибокі знання, схильність до дивацтва, благородства, ерудиція.)

Якого героя іншого роману Ж.Верна він вам нагадує? (Паганеля, вченого, закоханого в море, в материки, острови, ліси, річки, прерії та міста з роману «Діти капітана Гранта».)

Яку роль відіграє Бенедикт у романі? (З образом кузена Бенедикта пов 'язана тема науки в романі.)

Якого ще науковця показано в романі?Словникова робота. Пейзаж(франц. Рауsage від рауs—країна, місцевість) — опис природи.

Ентомолог — науковець, який вивчає комах.

4.Вікторина.

Джек «гадав, що м'ячі, повітряні кулі, ляльки, паяци ростуть просто на гілках» дерева. Назвіть його. (Каучуконос)

Від укусів якої комахи гинуть каравани в'ючних тварин? (Муха цеце.)

Чому кузен Бенедикт відчував огиду до квітів? («...деякі квіти ловлять комах своїми пелюстками і висмоктують їх!»)

Які звірі мали загризти Геркулеса, який непомітно йшов услід за невільничим караваном? (Леви і гієни.)

«Проминули два охоплені пожежею села... Поля спустошені...» Що вирощували селяни на своїх полях? (Маїс, сорго, боби, земляні горіхи.)

Від «велетенських» щелеп цих комах тікають навіть леви та слони. Назвіть комах. (Терміти.)

Чому волохату істоту, яку приніс Геркулес, кузен Бенедикт зарахрав до класу комах? (Вона мала шість ніжок, а це свідчення того, що це комаха.)

«Терміти куди хитріші за нас!» Доведіть, що кузен Бенедикт говорив правду. (У термітів дуже розвинений інстинкт самозбереження. Вони відчули загрозу повені й вчасно залишили термітник.)

Цих пташок індіанці називають «сонячним промінням», «царицями квітів», «небесними квітами», а їхнє пір'я вони вплітають у прикраси. Назвіть пташок. Чи побачив їх в Африці Джек? (Колібрі. Не побачив.)

5.Слово вчителя. У творах Ж.Верна панує культ знань. Письменник
виховує у читачів любов до знань. У свій час Рабле зазначав, що «шлях до справжнього знання» не буваєлегким. Нелегкий шлях до нового, до справжніх знаньописаний у романах Ж.Верна. Російський письменник XIX ст. М.Салтиков-Щедрін відмітив, що юний читач, ознайомившись із книгами Ж.Верна, «зрозуміє, щойому дають справжні знання».

IV. Підсумки.


Бесіда.

Що нового і з яких галузей науки ви дізналися з роману «П'ятнадцятирічний капітан»?

Як виражена позиція автора щодо природних багатств?

Доведіть, що роман «П'ятнадцятирічний капітан» є науково-популярним.

Які гуманістичні погляди Жуля Верна відображені в творі?

V. Домашнє завдання


Підготуватися до письмового твору.

Урок №8

Тема Розвиток зв»язного мовлення.Письмовий твір за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

Мета: розвивати творчі здібності учнів, навички усного й писемного мовлення, уміння писати тво-ри-роздуми на літературну тему; формувати вміння висловлювати власну думку; виховрати самостійність, бажання до творчості.

Обладнання: текст Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

ХІД УРОКУ


 1. Оголошення теми, мети і завдань уроку

 2. Бесіда

1.Чи змінилося ваше ставлення до науки після прочитання роману Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан»?

2.Які саме науки знають і люблять герої роману?

3.Які знання допомагають героям Жуля Верна у скрутних ситуаціях?

4.За яких умов на землі життя може бути комфортнішим?

IIІ. Повідомлення тем творів

Уславлення величі науки і знань у романі Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

Як стати справжньою людиною (за романом Жуля Верна «П'ятнадцятирічний капітан».)

ІV .Опрацювання теми твору за вибором учнів


Обговорення пам'ятки про хід написання твору-роздуму за романом Ж.Верна «П'ятнадцятирічний капітан».

V.Написання чорнового варіанта твору

Вдома відредагувати чорновий варіант твору. Написати доповненя до твору.

Написати чистовий варіант твору-роздуму.

VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.

Урок №9

Тема.Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан»

Мета: здійснити контроль за вивченою темою,розвивати навички усного й писемного мовлення, формувати вміння висловлювати власну думку; виховувати самостійність, бажання до творчості.

Обладнання. Мультимедійний проектор

Хід уроку.

І.Оголошення теми і мети уроку.

ІІ.Робота над контрольними запитаннями.

1 варіант

І.Початковий рівень.

1 Злочин проти людства, який засуджує у своєму романі Жуль Берн.

А)Вбивство;

Б) Работоргівля;

В)Забруднення навколишнього середовища

2. Ім'я американця-негра, котрий став рятівником Діка Сенда та його супутників.

А) Геркулес;

Б)Том;

В) Остін.3. Назва континенту, від берегів якого вирушив у плавання вітрильник «Пілігрим».

А)Нова Зеландія;

Б)Австралія;

В)Південна Америка.

ІІ.Середній рівень.Дати відповіді на запитання.

1.Які обов'язки виконував Негору на шхуні?

2.Яку «знамениту» комаху знайшов Бенедикт, думаючи, що зробив відкриття, знайшовши її в Америці?

3.Продовжіть речення. Роман – це

ІІІ. Достатній рівень

1.Чому роман має назву «П»ятнадцятирічний капітан», адже дія відбувається і на морі, і на суші?

2. За яких обставин на судні "Пілігрим" з'явилися нові пасажири? Хто вони?

ІV. Високий рівень.

Доведіть, що роман «П'ятнадцятирічний капітан» є пригодницьким.

ІІ варіант

І.Початковий рівень.

1. Назва вітрильника ,капітаном якого був Дік Сенд

А) «Еспаньола»;

Б) «Дункан»;

В) «Пілігрим».

2. Ім'я корабельного кока .

А) Гарріс;

Б) Негоро;

В) Остін.

3. Територія (земля) Екваторіальної Африки, де опинились Дік Сенд і його супутники.

А)Марокко;

Б) Ангола;

В)Конго.


ІІ.Середній рівень.Дати відповіді на запитання.

1.Назвіть ім'я американця-негра, котрий став рятівником Діка Сенда та його супутників.

2. Що таке ентомологія?

3.Назвіть ознаки пригодницького роману.

ІІІ. Достатній рівень

1. Спочатку роман називався «Юний капітан». Як ви гадаєте, чому автор змінив назву?

2. Як Геркулес спромігся врятувати п'ятнадцятирічного капітана та інших бранців?

ІV. Високий рівень.

Складіть розповідь від імені Геркулеса «Якби я був мнаннгою»

Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна

Гра «Щасливий випадок»

І. Розминка.

Тема сьогоднішньої розминки “ Що я знаю про Жуля Верна? “ Вам будуть запропоновані питання про життя і творчість письменника. Питання прості й тому вимагають швидкої та чіткої відповіді, яка дається без обговорення. За кожну вірну відповідь - 1 бал.


 1. Де народився Жуль Верн?

 2. Ким хотів бачити Жуля Верна його батько?

 3. Який університет він закінчив?

 4. Ким за національністю був Жуль Верн?

 5. Про що мріяв майбутній письменник у дитинстві?

 6. Які науки вивчав письменник протягом життя?

 7. Чи можна Жуля Верна вважати фантастом?

 8. Чому романи Жуля Верна ми називаємо пригодницькими?

 9. До якого циклу романів належить “П”ятнадцятирічний капітан”?

Що цікавого ви можете розповісти про цей цикл? 1. Який новий літературний жанр започаткував Жуль Верн?

 2. Чим він відрізняється від звичайно фантастики?

2.Конкурс “Далі -далі”

Цей конкурс - ваші знання змісту роману .Ваша мета - відповісти на максимальну кількість запитань. Кожна правильна відповідь - 1 бал. Обговорення неможливе. 1. Як називалася шхуна, на якій герої роману вирушили у подорож? ( “ Пілігрим” )

 2. Як звали наймолодшого матроса шхуни?

( Дік Сенд )

 1. Куди капітан Халл мав привезти місіс Уелдон та її супутників?

( У Сан – Франциско )

4. Як звали корабельного кока? ( Негоро ) 1. Скільки років було Діку Сенду, коли він став юнгою на кораблі?

( Вісім )

 1. Як звали собаку, врятованого разом з неграми з “ Вальдеку” ?

( Дінго )

 1. Що означали літери “ С “ і “В “ на ошийнику Дінго ?

( Семюель Верон )

 1. Чим закінчилось полювання на великого кита для команди шхуни?

( Загибеллю )

9. Де влаштувалась на ночівлю команда шхуни після висадки на берег ?

( У печері )

10.На якому континенті опинились наші герої

( Африка, Ангола )

11. Ким були Гарріс та Негоро в Анголі?

(Агентами работоргівця )

12 Що вважалося на ярмарку в Казонде грошовими одиницями ?

( Для работоргівців - невільники, а для тубільців - скляне намисто )

13. Де було споряджено судно “ Пілігрим “?

( Сан – Франциско , Каліфорнія )

14. Назвіть повне ім”я Діка Сенда ?

( Річард Сенд )

15. Скільки років було Джеку Уелдону?( П”ять )16 Звідки родом Негоро ? ( Португалія )

 1. Що було написано на ошийнику Дінго ? (Літери “ С “ і “ В “ )

 2. Що сталося з компасами на шхуні, коли капітаном став Дік Сенд?

( Один – розбився, а другий вивів з ладу Негоро )

 1. Як звали чоловіка, якого першим зустріли члени екіпажу на березі? (Гарріс )

 2. Що отримували негритянські королі за сусідів, проданих у рабство? (Порох, рушниці, намисто. )

 3. Як помер Муані – Лунга? (Випив пуншу, що горів, і сам занявся)

 4. Хто був похований разом із ним? ( 50 рабинь і кілька дружин )

 5. Яка комаха вивела кузена Бенедикта за межі факторії ? ( Мантикора )

 6. Про що розповідала записка, знайдена в лісовій халабуді, до якої привів утікачів Дінго? ( Що людину, яка писала цю записку пограбував та смертельно поранив Негоро )

 7. Як звали власника шхуни “ Пілігрим” ?

( Джеймс Уелдон )

 1. Як звали родича місіс Уелдон? ( Кузен Бенедикт )

 2. Що не подобалося капітану в зовнішності Негоро ?( Постійно блукаючий погляд )\

 3. Як називалося судно, на уламки якого натрапили мандрівники ?

( “ Вальдек “ )

 1. Кого з членів команди зненавидів Дінго ?

( Негоро )

 1. Хто став боцманом на шхуні після загибелі основного екіпажу ?

( Старий Том )

 1. Як називається пристрій , яким моряки вимірювали швидкість руху корабля ? (Лаг )

 2. Яку відстань треба було подолати Діку та його друзям, аби дістатися до “ ферми “ брата Гарріса ? (200 миль )

 1. Як звали работоргівця, на якого працював Негоро ?( Альвец )

 2. Для чого королева Муана викликала до Казанде чаклуна ?

(Щоб припинити сезон дощів )

 1. Хто ховався під маскою запрошеного чаклуна ? ( Геркулес )

 2. Хто помстився Негоро? ( Дінго )

 3. Хто був капітаном основного екіпажу “ Пілігрима “ ? ( Капітан Халл )

 4. З якою метою корабель вирушив у плавання ? (Полювання на китів)

 5. Як звали найстаршого із урятованих негрів? ( Том )

 6. Що допомогло людям урятуватися від загибелі, коли корабель наближався до берегових скель? ( Бочки з китовим жиром )


 1. Що змушувало Діка сумніватися щодо їхнього місцезнаходження.

( Мавпи, гіпопотами, муха цеце, рослини та ін. )

 1. Де рятувались від жахливої африканської грози мандрівники?

(У термітнику )

 1. Як звали негритянського царя ? ( Муані – Лунга )

 2. Хто такий Лівінгстон ?( Мандрівник )

 3. Як звали невільницю, яка допомагала місіс Уелдон та її сину у факторії ?

( Халіфа )

 1. Кого врятував Геркулес ? ( Місіс Уелдон, Джека, Діка Сенда )

 2. Зі скількох осіб складалась команда “Пілігрима” ?( З шести )

 3. Хто сів на корабель в Окленді в Новій Зеландії ?

(Місіс Уелдон, Джек, його няня, кузен Бенедикт )

 1. Як звали няню маленького Джека? ( Нан )
 1. Як довго врятовані з “ Вальдека “ негри були без води та їжі ?

(10 діб )

 1. Назвіть ім”я найсильнішого та найбільшого з урятованих негрів

( Геркулес )

 1. До берега якої країни на думку Діка Сенда, пристав корабель ?

( Перу )

 1. Що знайшов Том , облаштовуючи місце для ночівлі ?

( Поламані колодки з ланцюгами )

 1. Куди потрапили мандрівники , коли вибрались із термітника ?

( У полон )

 1. Яке справжнє ім”я Альвеца ?

( Кенделе )

 1. Повз чиї селища пропливали мандрівники, коли втекли з Казонде ?

( Людоїдів )

 1. На чому пливли втікачі річкою до океану ?

( На пірозі )

 1. Що побачили наші герої в лісовій халабуді ?

( Розкидані людські кістки )

59.Скільки років було наймолодшому члену основного екіпажу “ Пілігрима “ ?

(П”ятнадцять )

60.Що було справою життя кузена Бенедикта? (Ентомологія )
3.Конкурс “ Людина в масці “


Як ви пам”ятаєте, героїв роману постійно чекали різноманітні несподіванки. Не завжди люди, які оточували Діка Сенда були такими, за кого себе видавали. Ось така несподіванка чекає і на вас. Уявіть собі, що поруч з вами сидять герої роману, які зараз вам розкажуть про себе. Вам треба впізнати героя. Правильна відповідь - 1 бал.
( Виступи учнів, які отримали випереджаюче завдання підготувати невеличкі розповіді від імені героїв твору про пригоди, що з ними

сталися. Це розповіді від імені Джека Уелдона, Гарріса, Лівнгстона, Альвеца, Геркулеса та ін. )
Конкурс капітанів

Капітани запрошуються за окремі столи, кожен з них отримує картку, на якій записано 7 слів, що пов”язані з подіями роману.Сирота , Дік Сенд, ентомологія, Альвец, Гарріс, Казонде.

Використовуючи літери цих слів, за 5 хвилин необхідно скласти інші слова - іменники, пов”язані з подіями роману.

( наприклад: негр, Ангола, кит, Муана, Геркулес та ін. )

4.Творчий конкурс


У той час, коли капітани складатимуть слова, команди попрацюють творчо.

Умови творчого конкурсу.

Перед вами 5 конвертів, де знаходиться завдання для команди, а також вислів - афоризм відомого письменника. Цей афоризм буде для вас підказкою. Аргументом, висновком у виконанні поставленого завдання. Його обов”язково треба використати, даючи відповідь. На обговорення дається 5 хвилин, за повну , чітку відповідь команда отримує 3 бали. А тепер кожна з команд хай обере собі конверт.1 конверт.

Дайте відповідь на питання, використовуючи і посилаючись на афоризм Бернарда Шоу.

Кого з героїв твору ненавидів Негоро і чому?

“ Ненависть - помста боягуза за пережитий ним страх. “

Бернард Шоу

2 конверт.

Дайте відповідь на питання, використовуючи і посилаючись на афоризм Стефана Цвейга.

Що підтримувало силу духу місіс Уелдон у випробуваннях, які випали на її долю у Африці?

“ Жоден лікар не знає кращих ліків для втомленого серця, тіла й душі, як надія. “

Стефан Цвейг

3 конверт.

Дайте відповідь на питання, використовуючи і посилаючись на афоризм Бернарда Шоу .

Розкажіть, яким бачив навколишній світ кузен Бенедикт і якою він був людиною.

“ Світ - це дзеркало, яке показує кожній людині її власне відображення . “

Бернард Шоу

4 конверт.

Дайте відповідь на питання, використовуючи і посилаючись на афоризм Вільяма Теккерея.

Як ви думаєте, що стало причиною сумної долі Муані - Лунга? Свою відповідь обґрунтуйте.

“ Посійте вчинок - пожнете звичку, посійте звичку - пожнете характер, посійте характер - і ви пожнете долю “

Вільям Теккерей


  1. конверт

“ Книги освідчують душу, піднімають і зміцнюють людину, пробуджують у ній кращі прагнення, загострюють її розум і пом”якшують серце”.

Вільям Теккерей

Подумайте про кого з героїв роману можна сказати словами Вільяма Теккерея? Свою відповідь обґрунтуйте.

Використана література

1. Боженко Євген «Жуль Верн обіцяв мамі ніколи не подорожувати» // Зарубіжна література в навчальних закладах- 2007 - №5. с.1-3

2.Жуль Верн «П»ятнадцятирічний капітан»,К.: «Веселка»,1990

3.Ісаєва О.О. «Орієнтовне планування уроків зарубіжної літератури . 6 клас» //Всесвітня література в середніх навчальних закладах України- 2002 -№2. с.17-19

4. Канюка Наталія. «Слідом за «Пілігримом» (за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» // Зарубіжна література в навчальних закладах- 7 - №5. с.11-14

5.Концепція 12 – річної загальної середньої освіти. – Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України. – 2002- №2

6.Наукові основи методики літератури. Навчально – методичний посібник ( за редакцією Н. Волошиної) – К: , 2002

7. Нетреба Т. М. «Система уроків за творчістю Жуля Верна» // Зарубіжна література в навчальних закладах- 2009 - №18. с.2-128. Нетреба Т. М «Бути завжди готовим до великих справ (за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» » // Зарубіжна літера-тура в навчальних закладах- 2007 - №5. с.3-11

9.Хорошилова А.В. «Усі уроки зарубіжної літератури. 6 клас», Харків.: «Основа», 2007.с.154 -178
Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconУрок із зарубіжної літератури та географії в 6 класі Підготували Сокур О. М., Суховій В. Д тема уроку: «Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Частини Світового океану
Тема уроку: «Морські подорожі в романі Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан». Частини Світового океану
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconУ сім'ї Вернів, крім первістка Жуля, зростали ще брат Поль І три сестри: Анна, Матільда І Марі
Рід Жуля Верна з боку матері походить від шотландського стрільця, який у 1462 році вступив на службу в гвардію Людовика XI і отримав...
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconОзнайомити учнів із життям і творчістю французького письменника Жуля Верна, допомогти осягнути його творчі задуми, дати поняття про пригодницький роман
Розвивати вміння слухати, аналізувати, узагальнювати набуті знання, навички писати рекламу
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconГра „Щасливий випадок
«Щасливий випадок». У грі беруть участь дві команди: кожна команда була попереджена заздалегідь, щоб підготуватись. За кожним конкурсом...
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» icon190 років від дня народження жуля верна жуль Ґабріель Верн
Жуль Ґабріель Верн (Jules Gabriel Verne) — французький письменник. Вважається одним із засновників жанру наукової фантастики
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconУрок подорож у захоплюючий світ письменника. Роман "П’ятнадцятирічний капітан" Підготував вчитель
Обладнання: портрет Ж. Верна, виставка книг, карта Західної Європи, схема-карта світу, прапорець Франції, макети “Пілігрима”, підводного...
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconСистема уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан» хорол 2014 Система уроків з теми «Жуль Верн «П’ятнадцятирічний капітан»/ Барило В.І., Хорол: Ковалівська зош І-ІІ ступенів, 2014, ст
Відділ освіти, молоді та спорту хорольської районної державної адміністрації ковалівської зош І-ІІ ступенів хорольської районної...
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconСценарій позакласного заходу «Чистота І здоров’я взаємопов’язані між собою» Мета заходу: розширити знання учнів про чистоту І здоров’я, які залежать одне
«Найбільша перемога це перемога над собою, а найганебніше це бути переможеним своїми пристрастями» (ХДемокріт)
Контрольна робота за романом Жуля Верна «П»ятнадцятирічний капітан» ІІІ. Сценарій проведення позакласного заходу за творчістю Жуля Верна. Гра «Щасливий випадок» iconКонтрольна робота за творчістю В. Вітмена, Ш. Бодлера, П. Верлена, А. Рембо. Тести, відповіді на запитання
Тема: Контрольна робота за творчістю В. Вітмена, Ш. Бодлера, П. Верлена, А. Рембо. Тести, відповіді на запитання


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка