Козелецький музей історії ткацтва ЧернігівщиниСкачати 68,98 Kb.
Дата конвертації18.08.2017
Розмір68,98 Kb.

Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини заснований в 1988 році на основі наказу обласного управління культури і туризму та наказу Козелецького районного відділу культури і туризму як відділ Остерського краєзнавчого музею, філіал обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського. З 1995 року музей функціонує як самостійний, безпосередньо підпорядкований відділу культури і туризму Козелецької районної державної адміністрації.

Музей історії ткацтва Чернігівщини знаходиться в приміщенні Вознесенської церкви (пам’ятник архітектури ХVIII ст.).

З давніх-давен Козелець був ремісничо-торговим центром. Тут розвивалось ткацтво, кравецтво, чоботарство та інші ремесла. В «Географічному описі Києва та Київського намісництва за 1775-1786 р. «згадується:» А особо сей город славится превосходными ткачами по изготовлению серпанков и берет пред многими другими местами в сем ремесле преимущество». Ці серпанки (тонкі полотна, виткані на ткацькому вестаті) йшли на виготовлення одягу для царського двору. В ткацькому вестаті однією з основних деталей є човник, який в давнину називали «козликом». Можливо, від назви цієї деталі пішла назва нашого містечка-Козелець, і, можливо, цей історичний факт став причиною створення в Козельці музею історії ткацтва Чернігівщини.

Вперше двері музею були відкриті для відвідувачів в серпні 1992 року до першої річниці незалежності України.

В музеї зібрані експонати майже з усіх районів Чернігівщини. Зокрема, це такі колекції:

- зразків та предметів українського сучасного народного ткацтва Народного художника України, Заслуженого діяча мистецтв України Нечипоренка С.Г. (уроженця Чернігівщини),

- басанських рушників,

- кролевецьких рушників,

- вироби Дігтярівської ім.8 Березня та Остерської ткацьких фабрик,

-світлотіньового ткацтва (настільники, рядна, скатертини, полотно та ін.),

-українського національного костюма та його належностей,

- знаряддя праці для обробки льону,

- солом’яників,

- зимового одягу.

В музеї зберігаються картини місцевих художників, вироби з кераміки, дерева та соломи, світлини та ін.

В залі музею проходять фотовиставки, виставки картин художників та робіт майстрів декоративно-прикладного мистецтва.Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини

відкритий для відвідувачів з 8 до 17 години. Вихідні дні: понеділок, вівторок. Телефон: 4-18-68. Адреса музею: вул. Комсомольська,28, селище Козелець,

Козелецький район, Чернігівська область,17000.

Автор Л. Закревська. Текст Л.Закревська.

Фото В. Квітка.
Архітектурна спадщина Козелеччини
Перелік споруд

1.Собор Різдва Богородиці

2.Дзвіниця

3.Полкова Канцелярія4.Миколаївська церква (1784).

5.Садиба «Покорщина»

6.Камяниця

7.Вознесенська церква

8.Трьохсвятительська церква с.Лемеші (1755 р.)

9.Приміщення школи с.Лемеші 1909-1911 р.

10. Свято-Георгієвський монастир с.Данівка 1770 р.

11.Михайлівська церква с.Петрівське

12.Юрєва Божниця м.Остер

13.Воскресенська церква м.Остер

Фрагмент експозиції: Ткацький верстат. Автор С.Г.Нечипоренко.1989 р.

Басанські рушники. Початок ХХ ст.
С.Г.Нечипоренко – Народний художник України. Заслужений діяч мистецтв України.
Рушники кролевецькі. Кінець IXX - початок XX ст.
Вироби Дігтярівської ткацької фабрики ім. 8 Березня. Кінець ХХ ст.
Світлотіньове ткацтво. Кінець IXX - початок XX ст.
Панно. Автор – С.Г.Нечипоренко. 1989 р.
Весільний одяг. Початок ХХ ст.
Скриня. Кінець IXX ст.
Український національний одяг. Кінець IXX - початок XX ст.
Праски. Початок XX ст.
Зразки українського сучасного ткацтва. Автор С.Г.Нечипоренко. 80-ті роки ХХ ст.
Знаряддя праці для обробки льону. Кінець IXX - початок XX ст.
Килим тканий. Дігтярівська ткацька фабрика ім. 8 Березня.1986 р.
Український національний костюм. Козелеччина. Середина ХХ ст.
Фрагмент експозиції. Прядка. Кролевецькі рушники. Початок ХХ ст.

Кирея. Кінець IXX ст.

Свита. Кінець IXX ст.

Ікона. XVIII ст. Дерево. Олія.

Колекція солом’яників. Початок ХХ ст.

Рушник тканий. Середина ХХ ст.

Рушник тканий. Середина ХХ ст.

Вироби Остерської ткацької фабрики. Половина ХХ ст..

Задимлена кераміка. Автор – І.І. Бібік. 1990 р.

Архітектурна спадщина Козелеччини


1.Собор Різдва Богородиці

Побудований в 1752-1763 р. на замовлення Наталії Дем’янівни Розумовської, матері Олексія і Кирила Розумовських та на їх кошти. Архітекторами цього храму були А.В.Квасов та І.І.Григорович – Барський.

Собор двоповерховий. На першому поверсі церква Андріана і Наталії – усипальниця Наталки Розумахи.

В інтер’єрі храму є іконостас (висота 27 м) різьблений з липи та вкритий позолотою. Художний розпис виконав Григорій Стеценко.


2.Дзвіниця

Дзвіниця (1770) – збудований по проекту архітекторів А.В.Квасова та І.І. Григоровича – Барського. Вона має традиційну ярусну будову (чотирьохярусна). В 1848 році була пошкоджена пожежою, тому споруду перебудовано. Висота дзвіниці 50 м.


3.Полкова Канцелярія

Побудована 1756-1760 р по проекту архітекторів А.В.Квасова та І.І.Григоровича-Барського. Архітектурна пам’ятка барокової адміністративної споруди 18 ст. на лівобережжі. Перша канцелярія полку розміщувалась в простій сільській хаті. І тільки після обрання гетьманом було розпочато будівництво даного приміщення. З 1958 року – районна бібліотека.


4.Миколаївська церква (1784).

Храм побудований в традиціях української архітектури Лівобережжя ХVII-XVIII ст. в стилі пізнього барокко. В архітектурно-декоративній побудові використані також прийоми класицизму. Діюча церква.


5.Садиба «Покорщина»

Архітектор невідомий. Архітектурна пам’ятка другої половини 18 ст. Головний будинок зберігся з великими пошкодженями. Приміщення дерев’яне з цегляним підвалом, прямокутне в плані, одноповерхове. Інтер’єр будинку було оздоблено розписом художника Г.Стеценка.


6.Камяниця

Перша половина ХVIII ст. Приміщення збереглося в первинному вигляді.

Декор відноситься до 1750-1770 р. Будівля має стильові ознаки бароко. Цегляна, квадратна в плані, однокамерна, двоповерхова з глибоким підвалом. Пам’ятка одна з не багатьох кам’яних господарських будівель.
7.Вознесенська церква

Побудована в 1866-1874 р. Приміщення цегляне, п’ятикупольне, чотири бокові куполи декоративні, хрестова в плані з розалітами.

Пам’ятник представляє собою приклад традиційної для Лівобережної України 17-18ст. хрестової п’ятикупольної церкви в період історизма. З 1988 року в приміщенні Вознесенської церкви знаходиться музей історії ткацтва Чернігівщини де представлені експонати сучасного і старовинного ткацтва Чернігівщини. Періодично проходять виставки живопису та виробів декоративно-прикладного мистецтва.
8.Трьохсвятительська церква с.Лемеші (1755 р.)

Храм побудований біля могили Григорія Розума, присвячений трьом святим – Григорію Богослову, Василю Великому та Івану Златоусту. Архітектурно-художнє оформлення ближче до класицизму. На запрестольній стіні у вівтарі церкви зберігся триптих, який було відреставровано в 1984 році і є унікальним зразком живопису кінця ХVIII ст. Діюча церква.


9.Приміщення школи с.Лемеші 1909-1911 р.

Побудована на кошти нащадка Розумовських, Каміла Львовича по проекту І.М.Якубовича з використанням елементів української архітектури ХVII-ХVIII ст.. Тут вперше на Україні використані збірні залізобетонні конструкції. Будівля є зразком архітектури в стилі українського модерну початку ХХ ст.


10. Свято-Георгієвський монастир с.Данівка 1770 р.

Храм було закладено в 1654 році на честь возєднання України з Росією. Будівництво велося по проекту І.Григоровича-Барського на зразок Флорівського монастиря. Архітектура собору повторює тип три купольних храмів прямокутного плану, ще за часів Київської Русі. Троїцька трапезна церква була збудована в 1811 р. Монастир діючий.


11.Михайлівська церква с.Петрівське

Побудована в 1782-1796р. Церква є прикладом архітектури класицизму кінця ХVIII ст. Виконана в формах зрілого класицизму, із цегли, хрестоподібна в плані, з округлою алтарною частиною та кутовими камерами по висоті. Під барабанне кільце має олійний розпис, близький за характером ілюзорному живопису, який був широко поширений на початку ХIХ ст.


12.Юрєва Божниця м.Остер

Пам’ятка архітектури ХI ст. побудована Володимиром Мономахом в 1098 р. Споруда представляє собою тільки вівтарну частину колишньої Михайлівської церкви. На стіні вівтаря збереглися древні фрески. На яких зображено Оранту, архангели та ряд святих. В деяких місцях видно залишки рослинного та геометричного орнаметрів.


13.Воскресенська церква м.Остер

Будівництво розпочато в кінці ХVIII ст., закінчено в 1845 році. Побудована на кошти сім’ї остерських купців-меценатів Цилюриків.
Каталог: web docs
web docs -> Міністерство культури Ук­раї­ни Національна парламентська бібліотека Ук­раї­ни
web docs -> Таблиця за творами української літератури зно-2017
web docs -> Розпорядженням Президента України №572/2015-рп
web docs -> Шевченко тарас Григорович (1814-1861)
web docs -> Про перейменування вулиць у Щорсі
web docs -> Рішення керівника інституту громадянського суспільства, якщо інше не передбачено його установчими документами, про делегування представника для участі в установчих зборах, посвідчене печаткою


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconЛітература про Козелецький район за 012 рік Козелець 2013 91. Л 64 До щорічника «Література про Козелецький район за 2012 рік»
Козелецький район за 2012 рік вміщено бібліографічні описи книг та статей з різноманітних видань. Матеріал систематизований за змістом...
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconКонкурс екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край, в якому я живу» Музей історії школи напрям історія навчального закладу роботу
Світловодська, тепер Навчально-виховний комплекс «Гімназія-зш №4», належить Ганні Іванівні, яка за допомогою учнів та батьків зуміла...
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconНа допомогу генеологам (Література з фонду доунб) Генеалогічні дослідження на Дніпропетровщині
Абросимова С. В. Дмитро Яворницький та його родовід / С. В. Абросимова, А. Ф. Парамонов; Дніпропетровський історичний музей ім. Д.І....
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconКонкурс на кращу розробку уроку з використанням краєзнавчого матеріалу Номінація : історія Урок-екскурсія в краєзнавчий музей
Вступ. З цього уроку учні дізнаються про події Великої Вітчизняної війни на Гайсинщині. Урок проводиться у формі екскурсії в міський...
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconЧернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник М. М. Коцюбинського
Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник видатного українського письменника Михайла Коцюбинського було засновано у...
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconМузей Бойової слави Доманівської зош І-ІІІ ступенів №2
Доманівській зош І- ііі ступенів №2, яка розташована на вулиці Шкільній, с. Доманівка Доманівського району, існує музей Бойової слави...
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconСьогодні музей «Бойової слави» у Берегові має іншу назву «Народної пам'яті»
Цей дивовижний музей діє вже понад 40 років у Берегівській школі-інтернаті. Дивовижний він тому, що тут практично все залишилося...
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconСерія “Історики та краєзнавці Чернігівщини”
Володимирович Ткаченко: (Біобібліогр покажч.) /Скл. І. Я. Каганова, Л. В. Студьонова; Відп за вип. П. В. Грищенко. Чернігів, 2004....
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconМузеї міста Дніпро дніпропетровський національний історичний музей імені д.І. Яворницького
Дніпропетровський національний історичний музей імені д.І. Яворницького
Козелецький музей історії ткацтва Чернігівщини iconДовідка-характеристика музею гімназійної освіти Білої Церкви з квітня 2010 по жовтень 2013 рр. Музей гімназійної освіти Білої Церкви 1847 1920 років був
Музей гімназійної освіти Білої Церкви 1847 – 1920 років був відкритий при гімназії №1 м. Біла Церква 25 квітня 2007 року


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка