Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки»,



Скачати 68,88 Kb.
Дата конвертації19.07.2017
Розмір68,88 Kb.
ТипУрок

Міністерство освіти, науки, молоді та спорту України

Вище професійне училище №1 м. Рівне

Відкритий урок c:\users\илья\desktop\x_faae0c9b.jpg

з української літератури

з теми:

«Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом»»



c:\users\илья\desktop\p5060024.jpg

Викладач Юдіна Р. В.



Тема: Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом»

Мета: Ознайомити учнів із творами Остапа Вишні, формувати вміння працювати з текстами, розуміти автора у творі; розвивати естетичні смаки, почуття гумору; виховувати любов до природи рідного краю, дбати про її збереження.

Обладнання: Стенди «Миттєвості життя Остапа Вишні» та «Ілюстрації до творів Остапа Вишні», книжкова виставка, підручники з текстами творів, картки плану уроку, картки з теорії літератури, комп’ютерні презентації, тести-завдання, лірична музика.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Слово вчителя.

«Мабуть, з часів Котляревського не сміялась Україна таким життєрадісним, таким іскрометним сонячним сміхом, як вона засміялася знову в прекрасній творчості Остапа Вишні.» Ці слова Олеся Гончара свідчать про те, що в українській літературі з`явився талановитий письменник, неперевершений гуморист, чародій сміху Остап Вишня.

На попередньому уроці ми вивчали творчість цього письменника.

Перевіримо ваші знання.



  1. Перевірка домашнього завдання.

Учні виконують тести на комп’ютері та на картках.

Звучить лірична музика.

(Тести-завдання додаються)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

На мультимедійній дошці тема і план уроку.

На партах – картки.

(Картки додаються)

Слово вчителя.

Остап Вишня, зі слів друзів, був товариським, веселим, непосидючим. У цьому ми можемо переконатись, розглянувши стенд «Миттєвості життя Остапа Вишні» і книжкову виставку, що свідчить про його різногранну творчу діяльність. До написання творів ставився по-особливому вимогливо. Згадаймо слова автора: «Ловіть, спостерігайте контрасти – і буде сміх!»«Треба – любити людину більше, ніж самого себе. Тоді тільки ти маєш право сміятися. І тоді людина разом з тобою буде сміятися».



IV. Сприйняття учнями навчального матеріалу.

До якої б теми не звертався автор, в його творчості вона звучала по-новому, зворушливо.

Одна з найулюбленіших – тема природи.

Природа! Вона ваблива і непередбачувана, таємнича і прекрасна!



Вчитель читає напамять поезію М.Рильського «Люби природу …»

(на екрані – картини природи (фільм) з музичним супроводом)

Люби природу не як символ

Душі своєї

Люби природу не для себе,

Люби для неї.

Вона – не тільки тема вірша

Або картини, -

В ній є висоти незміримі

Й святі глибини.

У неї є душа могуча,

Порив в неї є,

Що більший над усі пориви

Душі твоєї.

Вона – це мати. Будь же сином,

А не естетом,

І станеш ти не папіряним, -

Живим поетом!

Ці віршовані рядки належать М.Рильському – вірному другові Остапа Вишні, який у свій час сказав: «Остап Вишня – справжній мисливець, і при тому поет полювання».

Саме з М.Рильським та з іншими товаришами любив їздити на полювання гуморист. Але метою було спілкування з природою, милування її красою.

Зараз переглянемо відеофільм «Остап Вишня на полюванні».

«Мисливські усмішки» - це одухотворена природа.

Згадаймо, які назви «Мисливських усмішок» ми знаємо.

Учні перераховують.

Деякі з них проілюстровані на стенді.

Коли читаєш твори про природу Остапа Вишні, мимоволі створюється ліричний настрій, адже це ніжні чуттєві етюди.

Увага на екран.

Відеофрагменти природи з текстом творів «Лось» («Зимовий пейзаж»), «Вальдшнеп» («Осінній етюд»).

Вдома ви читали усмішки «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом».

Згадаймо, що таке усмішка. Робота з картками з теорії літератури.

(Картки додаються)

Учні зачитують.

Термін цей («усмішка») вперше ввів у літературу саме Остап Вишня.

З цього приводу він сказав: «Хоч фейлетон уже завоював у нас певне право на життя, та, на мою думку, слово «усмішка» нашіше від фейлетону».



V. Робота з текстом

Усмішка «Як варити і їсти суп їз дикої качки» присвячена М.Рильському.

Згадаємо, які ж насправді дикі качки.

На екрані - картини диких качок.

Що, окрім рушниці, набоїв і мисливського реманенту рекомендує взяти з собою Остап Вишня на полювання.



На екрані учень вибирає з малюнків рюкзак, буханку, консерви, огірки, помідори, десять укруту яєць і стопку. Для чого? – «Щоб було чим вихлюпувати воду з човна, коли човен тече …»

Запитання по тексту усмішки.



  • Що автор пише про вечірню і ранкову зорьку?

Учні зачитують.

  • Що згадує про качок і як їх стріляти?

Відповіді учнів.

  • Якою дорогою потрібно повертатись з полювання?

Відповіді учнів.

  • Що найперше і найголовніше у приготуванні супу їз дикої качки?

Діалог: автор, мама (сестра, дружина), мисливець.

Усмішка «Сом». Вже на початку твору ми поринаємо у вир мальовничої природи, яка заворожує читача.



Відеофрагменти «Заплава річки Оскол» з текстом усмішки «Сом».

Яким же може бути сом?



На екрані картини сомів.

Учні з тексту коментують:



  • «Сом дуже сильна риба, могутня».

  • «Сом – риба осіла».

  • «Інтересна риба сом».

Питання до тексту:

  • Де живе сом?

  • Як ловити сомів?

  • Кумедні історії про сомів …

А зараз згадаємо, у яких епізодах творів автор застосував гумор.

За словником з’ясуємо, що таке гумор.

Учень зачитує.

Відповіді по текстах усмішок.



Запитання:

  • Які епізоди найбільше сподобались? Чому?

  • Якими постають оповідачі усмішок?

  • Чому вчать усмішки, які ми розглянули на уроці?

Лірична хвилинка.

Написати твір-мініатюру «Моє спілкування з природою»

(час виконання – 2-3 хв.)

VI. Підсумок уроку. Оцінювання.

VII. Домашнє завдання.

Підготуватись до контрольної роботи за творчістю Остапа Вишні та письменників, що вивчались раніше.

Завершальне слово вчителя.

Добігає кінця наш урок. Відсьогодні, сподіваюсь, ви станете добрішими, відвертішими, ніжнішими і почуття гумору стане надійнішим супутником у вашому житті. Бережіть природу, дбайливо ставтесь до неї, любіть рідну землю і нашу неньку – Україну, як любив її Остап Вишня, бо вона – наш найцінніший скарб.



Відеопрезентація «Моя Україна» з однойменною піснею у виконанні

Раїси Кириченко.





Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconТема: Остап Вишня. Загальний огляд життя І творчості письменника-гумориста. Тематика І проблематика усмішок «Моя автобіографія», «Зенітка», «Як варити І їсти суп із дикої качки» : життєвий оптимізм, любов до природи та людини

Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconУрок з української літератури в 11 класі
Остап Вишня «Моя автобіографія»,»Сом»,»Як варити І їсти суп із дикої качки». Трагічна творча доля українського гумориста,велика популярність...
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconКонспект уроку української літератури в 11- а класі Тема. Остап Вишня (Павло Губенко). «Моя автобіографія», «Сом», «Як варити І їсти суп з дикої качки». Риси індивідуального почерку письменника Мета: поглибити знання учнів про Остапа Вишню
Метод проведення – інтерактивна навчальна діяльність як форма особистісно зорієнтованого навчання. Випереджувальні завдання: Інтерв’ю...
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconЛітературний диктант за творчістю Остапа Вишні Справжнє прізвище Остапа Вишні
В яких газетах опубліковано його твір «Чудака, їй Богу!» під псевдонімом Остап Вишня
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconЄвген Гуцало «Сім’я дикої качки»
Обладнання: портрет Є. Гуцала, підручники літератури для 7 класу, малюнки учнів до твору «Сім’я дикої качки» (домашнє завдання);...
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconУрок Тема: Євген Гуцало. "Сім’я дикої качки"
Тема: Євген Гуцало. “Сім’я дикої качки”. Людина І світ, морально-етичні проблеми в оповіданні. Образи Юрка й Тосі, їхні слова І вчинки...
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconТема. Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки» твір про людину І світ крізь призму морально-етичних проблем. Мета: поглибити знання учнів про життєвий І творчий шлях Є. Гуцала, ознайомити з його твором «Сім’я дикої качки»
Тема. Євген Гуцало. «Сім’я дикої качки» твір про людину І світ крізь призму морально-етичних проблем
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconТема: Євген Гуцало. “Сім’я дикої качки”. Твір про людину І світ довкола неї. Мета: Поглибити знання школярів про життєвий І творчий шлях Є. Гуцала, ознайомитися з його твором «Сім’я дикої качки»
Тосі та Юрка; розвивати в учнів мислення, увагу, спостережливість, вміння «повільного читання» тексту; виховувати доброту, милосердя,...
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconТема: життєвий І творчий шлях остапа вишні – одного з найвидатніших українських письменників гумористів. Велика популярність І значення усмішок Остапа Вишні у 20 –і роки. Арешт І десятилітнє заслання у сталінських таборах
Па вишні – одного з найвидатніших українських письменників гумористів. Велика популярність І значення усмішок Остапа Вишні у 20 –і...
Краса рідної природи, м’який гумор в усмішках Остапа Вишні «Як варити І їсти суп із дикої качки», iconУроку: Життя і творчість Остапа Вишні. «Моя автобіографія»
Тема уроку: Життя І творчість Остапа Вишні. «Моя автобіографія» гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях (Слайд...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка