Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредоДата конвертації19.01.2018
Розмір445 b.


Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик


«Моя любов - Україна і математика» - таким було його кредо

     • Михайло Кравчук – математик
     • широкого масштабу. Його ім’я
     • добре відоме у світовій
     • математичній науці. Світ не знав
     • лише, що він – українець.
     •  

Є.Сенета (Австралія)

М. П. Кравчук

«Син Неба»

«Поет німого числа»

«Лицар математики»

«Творець музики чисел»

«Корифей математики»

«Титан математичної думки»

«Учений з обличчям Христа»

гордість українського народу і математики…

Сторінка 1.

 • Сторінка 1.

 • Дитячі і студентські рокиДитячі і студентські роки

Народився майбутній вчений 27 вересня 1892 року у селі Човниця Ківерцівського повіту на Волині.

Зараз рідне село математика має такий вигляд.

Дитячі і студентські рокиДитячі і студентські роки

З 1910 по 1914 рр. навчався на математичному відділенні фізико-математичного факультету університету Святого Володимира в Києві.

Дитячі і студентські роки

Вечори проводив:
 • в Українському клубі (вул. Велика Володимирівська, 42);

 • в Народному домі, на Лук`янівці, де український театр під керівництвом М. Старицького ставив свої вистави.Дитячі і студентські роки

Викладацька і наукова робота

5 вересня 1917 р. прочитав свою першу (так звану випробну) лекцію з предмету чистої математики «Про функції, що справджують теорему додавання»

19 вересня (два тижні пізніше) — першу лекцію з питань теорії множин і одержав звання приват-доцента.

Викладацька і наукова робота

1918 – 1920 рр. – працює приват-доцентом Київського університету св. Володимира.

Викладацька і наукова робота

Стрімкий злет (1929 – 37 рр.– найплідніші в творчості М. Кравчука).Стрімкий злетСторінка 4. Спогади студентів про вчителя…

 • Сторінка 4. Спогади студентів про вчителя…Спогади студентів про вчителя… На його лекціях ніколи не було вільного місця, слухати його лекції приходили також біологи, хіміки, філософи, філологи, робітники…

Павло Бондаренко (колишній студент Київського університету) :

«Лекції його – живі, дотепні: «Не думайте, що нескінченно малі – бідні змістом об’єкти, що всі вони – одноманітні та сірі як коти поночі…” — преамбула до порівняння нескінченно малих…»

Валерій Ревуцький ( Канада 2002) :

«… Я не є математик, але колись був студентом Київського політехнічного інституту, де він викладав… У 1929 році мені судилося бути присутнім на лекції академіка М. Кравчука в Київському політехнічному інституті, де він читав лекції з вищої математики. ..лекція… розрахована на студентів нашого інституту, проте на лекцію прийшло багато студентів з Київського університету..»

Спогади студентів про вчителя…

Колишній студент Київського авіаційного інституту, пізніше – полковник М. Железняк:

«..Завжди бадьорий, з лагідним голосом і чіткою мовою... Думки його чітко нанизувались на якийсь стрижень, випливали одна з іншої, наче рядки в талановитого поета…Мабуть, це дійсно була Людина – особистість – академік Кравчук ”.

Вероніка Черняхівська (в майбутньому обдарована поетеса):

«…подивився своїми темними м’якими очима так гарно, усміхнувся якоюсь блискучою усмішкою, що, звичайно, я простила йому і тригонометрію, і його улюблені (фі) і логарифми…

Надія Суровцова (українська громадська діячка, публіцист, довголітній політв’язень):

«…мене вабило, що він викладав вищу математику українською мовою».

Спогади студентів про вчителя…

У важку смугу економічної розрухи й суспільно-політичного хаосу на межі 20-х років М. Кравчук з молодою дружиною Есфірою (одружились вони 1918 р.) виїздить на село. У 1919-1921 рр. він був викладачем і директором школи в с. Саварці (на Богуславщині).Здобутки учнів М. Кравчука Архип Михайлович Люлька (1908—1984рр.)Здобутки учнів М. Кравчука Архип Михайлович Люлька

В період 1965-1985 рр. розроблений під керівництвом генерального конструктора академіка А.М. Люльки турбореактивний двигун третього покоління.

Двигун АЛ-31Ф, АЛ-21Ф-3 встановлені на літаках фронтової авіації.Здобутки учнів М. Кравчука Архип Михайлович Люлька

Двигуни встановлюютьсяі на винищувачі Су-27, палубні винищувачі Су-33, багатоцільові винищувачі Су-35, Су-30МК, фронтові бомбордирувальники Су-34.

Цей двигун і сьогодні залишається одним із найкращих у світі для літаків фронтової авіації.Здобутки учнів М. Кравчука Сергій Корольов (1907-1966рр.)

Сергій Павлович Корольов – радянський вчений, конструктор.

Він створював радянську ракетно-космічну техніку, основоположник радянської космонавтики.

Двічі Герой Соціалістичної праці, Лауреат Ленінської премії, академік наук СРСР. Підполковник.

 

Здобутки учнів М. Кравчука Сергій КорольовЗдобутки учнів М. Кравчука Сергій Корольов

1961 рік. 12 квітня, перед стартом «Востока-1». Останні настанови головного конструктора перед стартом

Здобутки учнів М. Кравчука Володимир Челомей(30.06.14-08.12.84)Здобутки учнів М. Кравчука Володимир Челомей

В. Челомей – конструктор ракетно-космічної техніки — супутників «Протон», «Польот», «Космос-1267», орбітальних станцій «Салют-3» і «Салют-5».Постраждав, бо був… українцем 1937 року для професора Михайла Кравчука настала година випробування

Вже заходили й перші хмари – провісники майбутніх трагічних років для української культури, науки, і взагалі – духовності, провісники великого голодомору 1932 – 33 рр., великого терору 1937 р.

21 лютого 1938 року, М. Кравчука заарештовано. Інкримінували йому звісний тоді набір контрреволюційних стереотипів: націоналіст, шпигун.

Судове засідання тривало півгодини.

В останньому слові М. Кравчук просив дати йому можливість закінчити розпочату працю з математики.

23 вересня 1938 р. ученого М. Кравчука

було засуджено на 20 років тюремного

ув'язнення та 5 років заслання.Постраждав, бо був… українцем

Лук’янівка – Новочеркаськ – Владивосток – Магадан… – Колима

Постраждав, бо був… українцем

9 березня 1942 року М. Кравчука не стало...

“Замовчи, не жартуй...

Чуєш, сурми гудуть,

Чуєш, марш похоронний лунає...”

Та не було ні маршу похоронного, ні промов, ні почестей, яких він і за життя не мав...

Залишився Михайло Кравчук вже на віки вічні в колимській мерзлоті… І не діждався він своєї реабілітації через кільканадцять літ «у зв'язку з нововиявленими обставинами».

15 вересня 1956 року вченого було реабілітовано «за відсутністю складу злочину», а в 1992 р. поновлено в складі дійсних членів Академії наук України.Музей академіка М. П. Кравчука

Внесок у науку

Протягом усього свого життя М. Кравчук активно працював для розвитку математичних наук в Українi: був засновником математичних кафедр у кiлькох київських iнститутах, дбав про створення української математичної лексики i т.д. Вiльно володiючи кiлькома мовами, вiн писав ними свої науковi працi , але найчастiше – рiдною мовою.

Кравчук – автор понад 180 наукових праць

Він працював у галузях вищої алгебри та математичного аналізу, теорії ймовірностей і математичної статистики. Уже давно існують на сторінках наукових досліджень і многочлени Кравчука, і моменти, і формули, і осцилятори, і матриці, і поліноми …

Многочлени

М.Кравчука

Методи Михайла Кравчука застосовувалися в США, Японії та інших країнах при моделюванні кібернетичної техніки, зокрема при програмуванні багатьох складних явищ і процесів.

Видає підручники для вищої школи, публікує підручники методики викладання, історії математики, філософії, постійно працює над удосконаленням математичної термінології.

Оригінальні праці «Простір, час, матерія», «Сучасний атомізм», «Математична наука на Україні», «Вплив Ейлера на дальший розвиток математики», «Вступ до вищої математики», «Вибрані питання з основ аналізу нескінченно малих». Кожна із них вирізняється широким науковим світоглядом, аналізом проблем, дотичних до математики наук...

Результати друкує в наукових виданнях(1925)

Внесок у науку

Сторінка з праці Кравчука

Внесок у науку

(2003 ) науковці електроінженерного Університету Малайї (Куала Лумпур, Малайзія) запропонувала новий метод реконструкцій зображень за допомогою моментів Кравчука.

(2006 ) (на ІІІ Міжнародному симпозіумі з 3-вимірної обробки даних, візуалізації та передачі інформації) група грецьких учених доповіла про 3-вимірні пошукові алгоритми, що базуються на тривимірних моментах Кравчука, і мають на меті здійснення обробки тривимірних зображень.

(2009 ) на Міжнародній спільній конференції з нейронних мереж (Атланта, Джорджія, США) групою французьких, американських і німецьких вчених було зроблена доповідь про ефективність застосування зважених 3-вимірних моментів Кравчука як засобу аналізу даних для розпізнання характеру пухлин.

(2009 ). у видавництві Шпрінгер вийшла книга «Досягнення в теорії нейронних мереж) з підсумками 6-го Міжнародного симпозіуму з нейронних мереж у Китаї. Один з розділів – Аналіз зображень за допомогою моментів Кравчука, написаний групою китайських науковців.

Його розробки американці та японці застосували на телебаченні.

Внесок у науку

У виданні 2009 «Міжнародний журнал з комп’ютерних наук та безпеки мереж» вміщено статтю під назвою «Виділення ознак моментами Кравчука з метою нейронного розпізнавання арабських рукописних слів», яку написали марокканські фахівці. Цікаво, що в переліку посилань знаходимо статтю Кравчука 1929 року, опубліковану в працях Сільськогосподарського інституту. Уже згаданий вище Філіп Феінсілвер з університету Південного Іллінойсу та Рене Шотт з університету Анрі Пуанкаре-Нансі 1 у своїй праці 2009 року «Про перетворення Кравчука» досліджують питання, пов’язані із застосуванням перетворень Кравчука в теорії кодування. Виявляється, активне використання поліномів та перетворення Кравчука для потреб цієї теорії розпочалося ще в 70-х роках минулого століття (теореми Дельсарта та Мас Вілльямса).

Крім того, він організатор першої в Україні (і однієї з перших у колишньому СРСР) математичної олімпіади школярів (1935).

Внесок у науку

У США, в музеї американської історії, зберігається лист американця Джона Атанасова, винахідника першого електронного комп'ютера, українському ученому:

«Дорогий професоре Кравчук! Я знайшов Вашу серію публікацій, дуже корисну для моєї роботи. Я хотів би отримати копії будь-яких Ваших публікацій...»Вшанування пам’яті

З 2002 р проходять Міжнародні наукові конференції, присвячені пам’яті академіка М.Кравчука. На них приїздять вчені з усіх областей України, з багатьох міст Білорусії, Литви, Росії, Австралії, США, Німеччини, Польщі, Китаю, Японії та інших країн.

Вшанування пам’яті

Пленарним засіданням керувала доктор фізико-матем. наук професор Ніна Верніченко , яку називають духовною дочкою Михайла Кравчука.

Ніна Афанасіївна - організатор міжнародних наукових конференцій імені академіка Михайла Кравчука, які відбуваються у Києві за участю вчених з багатьох країн світу.

Вшанування пам’ятіВшанування пам’яті

У 2009 р. Дарницькому районі Києва проїзд між Харківським шосе і вулицею Ревуцького ім'ям Михайла Кравчука одну з нових вулиць було названо на його честь

Вшанування пам’яті

У Національному технічному університеті України «КПІ» щорічно проводяться конференції імені академіка Кравчука, відкрито аудиторію ім. М.Кравчука, засновані стипендії М.Кравчука для кращих студентів.

1987 р. в с. Човниця – на батьківщині вченого відбулося відкриття погруддя та кімнати-музею (в школі) академіка М.Кравчука.

… Лише перед 75-річчям від дня його народження почали з’являтися про нього публікації (книжка М.Сороки «Поет німого числа», нариси М.Чайковського, Б.Білого, Н. Вірченко, В. Добровольського та ін.), пізніше – біографічні повісті М.Сороки «Михайло Кравчук» (1985), «Колимська теорема Кравчука» (1991) та ін.

Його ім’я було внесено ЮНЕСКО до переліку найвидатніших людей світу.

На будинку, де він жив, встановлена меморіальна дошка.

Видано 3 об’ємні книги наукових праць вченого: «Вибрані математичні праці»

(800стор., 2002); «Науково-популярні праці (2003), «Розвиток математичних ідей

Михайла Кравчука» (824 стор., 2004 ).

Крім цього написано сотні статей наукового та науково-популярного характеру про М.Кравчука (На фото: Книга Г. М. Возняка “ Моя любов – Україна і математика ” )

Луцька гімназія № 21 носить ім’я Михайла Кравчука.

11 січня 2012 року Верховна рада України прийняла постанову про відзначення на державному рівні 120-річниці з Дня народження Михайла Кравчука.Зразок для наслідування

«… майже жодне явище в створенні математичної науки [в Україні – Н.В.] не сталося без його участі,… ані закладалися перші українські школи в місті і по селах, перші курси, перші українські університети (народний і державний),…, ані утворювалася математична термінологія або наукова мова… – нічого цього не робилося без найактивнішої участі Михайла Кравчука» (з характеристики на нього, надісланої до Всеукраїнської Академії наук 1929 р. у зв’язку з висуненням його кандидатури в дійсні члени академії).

Формулами послугувались арабські вчені, розшифровуючи стародавнє письмо. Його перу належать перші підручники українською мовою і численні відкриття з вищої математики. Він – і педагог за покликанням.

Його запрошували працювати за кордоном, але Він повертався в Україну. Він жив і горів безмірною любов’ю до України і до Математики. Увесь свій короткий вік працював невпинно й творчо на благо Науки, Освіти рідного народу.

Могутній інтелект українця йшов до фундаментальних розробок своїми, ще ніким не торованими шляхами. Ще не відаючи, що незабаром вони знадобляться для створення перших електронних обчислювальних машин, подолання сили земного тяжіння, розвитку телебачення…

Зразок для наслідування

Так, минають роки, та формули безсмертні. .. М. Кравчук пережив свою дочасну смерть – життя його триває і далі: у формулах і теоремах в чудесному поєднанні математичних символів та чисел.

На небосхилі математичної науки яскравою зіркою світить ім’я Михайла Кравчука.

Воно є зразком для наслідування та продовження його досліджень у працях сучасних і прийдешніх науковців в Україні й далеко за її межами…

Література

 • http://www.univ.kiev.ua/ua/geninf/history

 • http://h.ua/story/289951/#ixzz1yAfsrvea

 • Kravchukm@narod.ru

 • http://www.mathsociety.kiev.ua

 • h.ua/story/289951Каталог: Files -> downloads
downloads -> «Це склад книжок» так скептик говорив, «Це храм душі» естет йому відмовив, Тут джерело всіх радощів земних, І їх дарують нам без цінним словом…»
downloads -> Для вчителів зарубіжної літератури
downloads -> Методичні рекомендації щодо викладання світової літератури в загальноосвітніх навчальних закладах у 2013-2014 навчальному році // Зарубіжна літератури в школах України. 2013. №7-8
downloads -> Талант людини це божий дар
downloads -> Василь Стус постать,що єднає
downloads -> Антон павлович чехов
downloads -> Остап Вишня. Трагічна доля українського гумориста. Моя автобіографія
downloads -> Урок 1 т ема. Вступ. Роль художньої літератури у формуванні життєвих цінностей людини


Поділіться з Вашими друзьями:

Схожі:

Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо icon«Моя любов Україна і математика» таким було його кредо
З 1910 по 1914 рр навчався на математичному відділенні фізико-математичного факультету університету Святого Володимира в Києві
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconКравчук Михайло Пилипович – видатний український математик
З 1910 по 1914 рр навчався на математичному відділенні фізико-математичного факультету університету Святого Володимира в Києві
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconТема. Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик
М. Кравчука; визначити його значення для української математики та поширення математичних знань на Україні І у світі; розвивати в...
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconКравчук Михайло Пилипович
Миха́йло Пили́пович Кравчу́к (*27 вересня (9 жовтня) 1892, Човниця, Волинь[1] — †9 березня 1942, Колима) — український математик,...
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconІнформації Година цікавої інформації Моя любов Україна і математика
На сцені — портрет М. Кравчука, стенд з фотографіями, висловлювання вченого, відгуки сучасників про його вплив на розвиток науки
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconУсний журнал до 120-річчя від дня народження І 70-річчя від дня смерті
Михайло Кравчук – математик широкого масштабу. Його ім’я добре відоме у світовій математичній науці. Світ не знав лише, що він –...
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconКласики літератури: М. Коцюбинський
Видатний український письменник кінця XIX — початку XX ст. Михайло Михайлович Коцюбинський уже першими своїми творами визначився...
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо icon«Моя Батьківщина Україна» Харків 2012
У збірнику представлені тези пошукових робіт учасників обласного етапу Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді...
Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconМихайло Кравчук: магія творчої особистості

Кравчук Михайло Пилипович – видатний український математик «Моя любов Україна І математика» таким було його кредо iconСценарій математичного ранку «Микола Чайковський вчений математик, вихователь, громадянин» до 125-річчя
Мета: Ознайомити учнів з життєвим та науковим шляхом вченого математика, нашого земляка М. А. Чайковського, виховувати в учнів почуття...


База даних захищена авторським правом ©biog.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка